X anp Ideeën bussen op open bare plaatsen? Winkeldief niet aan de drank JV Geluids apparatuur Dukdalf gestolen tij E isiai laii Achtervolging w»PS8| Autowrak in brand gestoken li OJ Sta dra op tw< iêmÈ»0êmêmmsM: l mm wmm Auto tegen paal gereden Inbraakjes f Schiedam Hgl fe Somber T DUISDAG 9 AUGUSTUS 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 iiPiPiiiiillii - - - "U>A w >x V SCHIEDAM - „De kermis die hier nu staat is eigen lijk een beetje overdreven. De Schiedammers zijn niet kermisminded genoeg voor zoveel attracties." Dit zégt kermisexploitant Jan Cameron (55), eigenaar van de Crazy Time. Zijn attractie bestczt uit 22 wagentjes die met een snelheid van 40 tot 50 kilometer per uur over een cirkelvormige baan denderen. In die baan zitten twee hoge en twee lage punten zodat je in het wagen tje, behalve het idee dat je er aan de zijkant uitgei smakt wordt, ook nog het gevoel krijgt of je over hoge golven vliegt. ri Hotsen en botsen, daar houdt de jeugd van. Jan Cameron: „De mensen moeten behoorlijk wat verteren,-willen wij er een boter ham mee verdienen. SCHIEDAM Politiemensen hebben het twee foto graferende Schiedamse persmensen onmogelijk ge maakt hun werk normaal uit te voeren. In het ene geval werd een fotojournalist verhinderd om foto's te maken doordat een agent zijn hand voor de camera tileki, en in het tweede geval zette de politie een foto graaf middels enige ferme klappen buiten spel. Persfotograaf Ton de Haan liep een blauw oog en een ontwrichte rechterarm op, toen hij foto's wilde maken van de te water geraakt auto in deNieuwe Haven. De Haan overweegt nog om een aanklacht in te dienen tegen de agent, die hem toetakelde en het werken belette. •RPlil lilill 1111111 KSMaaaiai Wo( DJ het dooi best danl twe< reid het Hans Sleeuwenhoek oefent strafschoppen schieten op Kick Stockhuysen. Redactie - - editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 t - 266646/ M 1 „Meneer, wilt u die kano wel eens uit het water halen? Het is hier een visvijver. Dat ziet u toch wel?" protesteert een man met hengel. Zijn maan dagochtendrust wordt verstoord door luidruchti ge televisiesterren, die in het Shell-sportpark Vijf sluizen aan het oefenen zijn voor een programma van de AVRO. De NCRV-favorieten bij het zwemmen. Meei v v V."J "5 'K." zat pas één keer in zijn eigen - A i f*: attractie Politie en pers tot tweemaal toe op de vuist *-A. SCHIEDAM - Met een beetje geluk beschikt Schie dam binnenkort over enige ideeënbussen, waarin de bur gers allerlei wensen en idee- en kunnen deponeren. De in stallatie van die bussen zal dan gebeuren op verzoek van de PSP. Een soortgelijk ideeën- busexperiment in de gemeen te Zoetermeer heeft daar al veie gunstige reacties opgele verd. In de tijd van een week hebben de 50.000 inwo ners van Zoetermeer al' een stoet ideeën in de tien bussen gedeponeerd. Aanvankelijke ongunstige reacties van de gemeente- voorlichters van Schiedam en Vlaardingen op een dergelij ke ideeënbus, zijn voor wat Schiedam betreft inmiddels herroepen. Gemeentevoor- lichter Dolf Buschkens ziet best wel heil in zo'n bus. Slechts de wijze van het verwerken van de binnenge komen ideeën zou de ge meente voor problemen kun nen stellen, aldus Buschkens. Er moet iemand gevonden worden die de bussen leegt en de brieven naar de diver se ambténaren toebrengt. Buschkens heeft echter een aanvulling op de PSP-voor- stellen om op vele plaatsen in de stad een ideeënbus te plaatsen. En dat. is: bij be langrijke gebeurtenissen in een bepaalde wijk of straat daar een een mobiele bus plaatsen. De PSP houdt het er voor lopig op dat bij winkelcentra, stadhuizen, sporthallen, ge zondheidscentra'en dergelijke ideeënbussen geplaatst wor den. Voorwaarde is echter wel, aldus de PSP, dat de ambtelijke molen een stuk sneller gaat draaien dan op het ogenblik, omdat de bur ger recht heeft op een snelle afhandeling van zijn voor dstellen en problemen. Wan- neer de bussen ook daadwer kelijk gerealiseerd zullen -worden, is niet bekend. Ton de Haan arriveerde zon dagnacht aan de Nieuwe Haven even nadat daar een Portugese familie met een auto het water ingereden was. Nabij de kade werd het hem door een agent onmogelijk gemaakt om foto's van het gebeuren te maken. „Ik wilde geen ruzie, dus ik liep maar even een blokje om, om dan vanaf de andere kant foto's te kunnen maken. Die eerste agent waarschuwde echter een paar anderen toen ik daar stond en die agenten werkten me midden tussen het publiek. Toen ik vandaaruit probeerde nog iets te fotograferen, werd ook dat onmogelijk gemaakt", aldus Ton de Haan, die onder meer voor het Vrije Volk bij het ongeluk aanwezig was. De agent in kwestie raakte nogai opgewonden door de hele zaak en diende Ton enige klap pen toe. Omstanders en foto's van collega's van De Haan be wijzen dat hij in de houdgreep door de politie werd afgevoerd. Behalve de klappen kreeg de fotograaf ook enige bedreigin gen naar zijn hoofd geslingerd. Die hielden in dat Ton plus ca mera's binnen de kortste keren in de haven zouden liggen en dat hij na afloop van de red dingsactie wel even te grazen genomen zou worden. Gisteren is Ton de Haan op het hoofdbureau van politie verschenen om de gerezer pro blemen met commissaris Van der Haagen te bespreken. Dat gesprek heeft er alleen nog maar in geresulteerd dat er binnen het korps over de toe dracht gesproken wordt. Een dezer dagen zal De Haan dan weer spreken met de commissa ris. Het resultaat van dat ge- SCHIEDAM Een achtervol ging door Schiedam en Rotter dam door de politiekorpsen uit beide steden heeft geleid tot de aanhouding van de 22-jarige Rotterdammer C. A. F. De man had even eerder een aanrijding veroorzaakt op de Broersvest ter hoogte van de Passage. De man reed in zijn auto op het daar liggende stukje tram rails en knalde tegen een gepar keerd staande auto op. De Schiedamse politie die de man in grote snelheid richting Rot terdam zag verdwijnen waar schuwde de collega's in deze buurgemeente en samen kon men F. aanhouden. sprek moet uitwijzen, of De Haan al dan niet een aanklacht wegens mishandeling en belem meren van de persvrijheid zal indienen bij de officier van jus titie. Een reden waarom de agenten het de fotograaf (en zijn colle ga's) zo moeilijk hebben gé- maakt, is tot nog toe niet ge vonden. Het argument wat in dergelijke gevallen vaak gehan teerd wordt - „de pers liep in de weg en belemmerde de poli tie het werk" zal in dit geval niet aangevoerd kunnen worden. Foto's van De Haan zelf en an dere fotografen tonen namelijk duidelijk aan dat er plaats ge noeg was. Deze bewijsstukken worden overigens op verzoek van De Haan niet gepubliceerd voordat de zaak uit de wereld is. De tweede onenigheid tussen politie en pers speelde zich af bij het plaatselijk café Het Vierkantje. Een regelmatige be zoeker van het etablissement verliet in de avond dronken de zaak en waggelde over de Koe markt Daar werd hij door agenten opgepakt en hardhandig opgebracht. Journalist Kegel, van de Schiedamse Courant die in het Vierkantje aanwezig was, rende naar zijn bureau, haalde er een camera uit én trachtte het gebeuren vast te leggen. Een politiehond voor de camera ver hinderde deze daad. Toen Kegel daarop boos werd en de agent een duwtje gaf, werd hij ter stond opgepakt en naar het bu reau gebracht. Daar moest hij drie kwartier in een cel bijko men alvorens hij weer werd vrijgelaten. Ook-Kegel overwoog een aan klacht in te dienen, maar heeft daarvan bij nader inzien afge zien. s ■smm „De jeugd wil door elkaar ge botst en gehotst worden," gaat hij verder. „Ik heb deze zaak nu vier jaar maar ik heb er van mijn hele leven pas één keer in gezeten. Voor mij hoeft dat niet zo nodig. Het oudere publiek trek je meer met een mooie draaimolen. Maar ja, ik heb op de jeugd gemikt en het loopt tot nu toe vrij aardig. Ik blijf met de Crazy Time werken totdat er geeh belangstelling meer voor is. Dan neem ik weer wat an ders. Hiervoor had ik bijvoor beeld een rupsbaan." Jan Cameron ziet de toekomst voor de kermis een beetje som ber in. „Voor deze tent moest ik 600.000 gulden neertellen. Er be staan a! zaken die een miljoen kosten. Het eind is er van zoek. De concurrentie is zo zwaar dat het bijna niet meer vol te hou den valt. Geef mij maar een kleine gezellige dorpskermis. Daar valt tenminste nog wat te verdienen. Ze gaan het in de meeste plaatsen, ook in Schie dam, een beetje overvoeren. Op die manier hebben we geen van allen beleg op onze boterham." „Als je eens kijkt naar de kosten. Dat springt gewoon de pan uit. Ik betaal 4500 gulden staangeld. Ik moet een stroom- aggregaat huren van 500 gulden per week, waar ik voor 30 gul den dieselolie in gooi. Dan heb ik nog twee man in vaste dienst die ook 500 piek per week ont vangen en dan krijg ik nog hei vervoer naar de kennis, reken ook maar een 500 gulden. Daar naast moet ik nog eens aan de afschrijving van de apparatuur denken. Als je dat allemaal in ogenschouw neemt, kun je wel nagaan wat de mensen moeten verteren, willeb wij er wat aan overhouden." taf'. „Ik heb wei eens gezegd dat wij kermisexploitanten de beste belastingbetalers zijn en ik ge loof dat ik er niet ver naast zit Dan komen er bovendien steeds neer gemeenten die je een maximumprijs gaan voorschrij ven. Dat is helemaal te gek om los te lopen. Vroeger kostte een pakje sigaretten een kwartje en toen draaiden wij ook voor een kwartje. Nu betaal je voor siga retten 2.25 maar wij rekenen slechts 1,50. Dat valt nog best mee. Nu zouden sommige ge meentebesturen willen dat wij maar een gulden rekenden. Ais dat zo door gaat liggen we da- lijk aan de geeuwhonger." „Ik vind wel dat de mensen recht hebben op iets behoorlijks. Voor een prijs van 1,50 maken ze bij mij een rit die toch bijna zeven minuten duurt, eerst vooruit en dan achteruit. De jeugd schijnt het leuk te vinden want de Crazy Time zit bijna iedere keer vol. Ik hoop dat het in de laatste dagen van de ker- mis ook nog zo is." SCHIEDAM - Een viertal „klanten" van Bas van der Hey- den aan de 's Gravelandseweg heeft zich trachten meester te maken van een grote hoeveel heid whisky die bij Bas uitge stald stond. Dat lukte achter niet omdat een oplettende win kelbediende de diefstal zag: en de politie alarmeerde. Die slaag de erin één van de vier te pak ken. Dat. was een 24-jarige da me uit Rotterdam. Na enig doorzagen van de kant van d? politie, sloeg zij door en noertó de namen van haar drie helpets. Dat waren een 28-jarige zus, een vriendin van 21 en haar broer van 29. Allen zijn afkom stig uit Rotterdam. Het viertal' heeft dé diefstal bekend én "is later naar huis gestuurd. HOO Hoof Opge u SCHIEDAM - Een aan de Parallelweg geparkeerd staand auto wrak is door onbekenden in de brand gestoken en totaal uitge brand. De te hulp gesnelde brandweer heeft nog wel geprobeerd de autobrand voortijdig te doven, maar dat mocht niet meer baten. Voorproefjes AVRO-avondje in Vlaardings Shell-sportpark Zelfverzekerd stapt dan Fred van der Vlugt, Wereld op Wie len. in een ranke kano. VARA's Jeanne van Munster doet het wat omzichtiger. Toch kan zij niet verhinderen dat zij met haar kano even later tegen een eilandje aanknalt. Vlak achter haar verschijnt Van der Vlugt, nog steeds met een zelfverzeker de reclameglimlach om de mond. Met een ogenschijnlijk soepel gebaar tracht hij het bootje bij te sturen. De kano is echter geen snelle bolide. De draaicir- kel pakt dan ook heel anders uit dan hij zelf verwacht had. De boot kapseist. Einde van de eerste test voor de automaniak: met recht een koude start. Het blauwe Avondje-AVRO-trai- ningspak is drijfnat Het zijn slechts voorproefjes van wat eind deze maand onder het veelbelovende cliché „Ster renslag" op de buis te zien is. Bekende en minder bekende Nederlanders zullen dan slag le veren op het sportieve vlak: hardlopen, tennis, boogschieten, zwemmen en touwtrekken. Gisteren is hiervoor driftig geoefend op de velden van het Shell-sportpark. De coryfeeën werden daarbij gadegeslagen door het merendeel jonge pu bliek, die ook driftig handteke ningen aan het verzamelen was. De echte opnamen worden "rij- dag en zaterdag in Enschede ge maakt De omroep die een serieuze aanspraak lijkt te maken op de eerste prijs is bijna vanzelfspre kend de NCRV, spel let jesomroep bij uitstek. Eddy Becker, Hans Sleeuwenhoek, Dick Passchie», Kick Stockhuysen. Ze waren er allemaal. Vol overgave wijdden zij zich aan hun training. Slechts de grootvader van de radio Barend „Vriendelijk Wel kom" Barendse ontbrak. Heel wat ongeorganiseerder ging het toe bij de VARA-deel- nemers. Chef d'equipe Ria van Essen leerde gisteren omgaan met een stopwatch. Koning Klant Wim Bosboom zag er na honderd meter op de racefiets at Hij kampt met moeilijkheden. Zijn door de AVRO beschikbaar gestelde sportkleding biedt nau welijks ruimte aan het vele overtollige vet waarover hij be schikt. Blijkbaar wil hij dat ge wicht nog voor de opname van het komende weekeinde kwijt zijn, want hij leek later niet meer te kunnen ophouden met rondjes maken. Als ging het om een consumentenproef cirkelde hij voortdurend rond de sintel;-. sterkte van het grind testend. Joop Daalmeijer klom ook op de fiets. De .Schiedamse presen tator vroeg achteloos welke ver snelling het best gebruikt kon worden. „48-16," luidde het ant woord. „O, ik rij eigenlijk liever 48-17," zei hij quasi-professio- neel. Ik zal toch eens vragen waarmee ik het beste mijn bil naad kan ontharen, want reken maar dat ik dan sneller ga," voegde'' hij er nog aan toe. En Nieuws-baas Hans Jacobs zich voortdurend zorgen over maakt. Zorgelijk heeft hij hem al va derlijk gevraagd: „Zul je voor zichtig zijn. Joop?'.' Afgaand op de sportieve pres taties van de „sterren" lijkt het dat niet alleen Jacobs zich zor- gen moet maken. Bij een te gro te inzet zou het komende win terseizoen wel eens gevaar kun nen gaan lopen wegens gebrek aan presentatoren, die wellicht SCHIEDAM - Inbrekers bij de Dukdalf - het buurtcentrum voor de Gorzen - hebben zich meester gemaakt van een aldaar aanwezig mengpaneel en 140 grammofoonplaten. Tijdens de aanwezigheid van de inbrekers in de Dukdalf is er een verster ker op de grond gevallen en to taal vernield. De waarde van dat apparaat bedraagt circa ƒ400; de waarde van de gestolen goederen is ƒ1.000. Men kon in het centrum komen na een ruit je ingeslagen te hebben 9 9 (Van ALK derzoe defect deminj heeft rige J overlei in het zieken! De ma een be narcosi richtin «jdig i De Justitii op het SCHIEDAM - Een 55-jarige automobilist is door nog onbe kende oorzaak tegen een paai in de Overschieseweg gereden ter hoogte van garage Unique. Het ongeluk was even voor midder nacht gebeurd. De bestuurder - de Schiedammer C. P. J. - ver keerde onder invloed van alco hol, maar weigerde iedere me dewerking aan biaas- en bloed proeven. Ook wilde hij de poli tie geenverklaring geven van het ongeval. Na proces verbaai ''opgemaakt te hebben werd de man weer naar huis gestuurd. In het Noletziekenhuis is de man nog behandeld aan enkele klei' hoofdwondjes. SCHIEDAM - Bij een inbraak; in de Industrie- en Handels-;; maatschappij aan de Tuinlaan hebben de daders zich meester gemaakt van twintig pakken koffie, die een totaalwaarde van, ƒ400. vertegenwoordigen. Hoe; men heeft kunnen binnen ko-1. men is onbekend. j-i Ook in de repetitieruimte van- de Rijnmondband in het _zoge-,! Raamde Blauwe Huis aan -de} Lange Nieuwstraat is ingebro ken. Hier kwam men via een. w.c.-raampje binnen. Of er iets?' i verdwenen is, is nog niet bëja De We staat Ti e schade ding b wor d te van en Frii heeft rechts! Würzb ren be: De 30- moede, tweelii van he verwac nadat een sta niek u riliseet teruf b de dofc uitstee i de boa hadder bonder plaats van siokkei Drooi den, m en zui periode wind ti nima maxim graden graden land. Uaug.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2