VAN AGT EIST 'TONMOGELIJKE DIEPTEPUNT mag met meer in Haagse duinen jagen Pas op:deze beha is geladen Heel Span ie zonder frood Duiker zwemt 7 uur naar wal WatteU nüïrmest? Presley (42) overleden 'We wilden even 't Kanaal over' I Gemeente gaat Kaapse bazen ffi'fireer Busje lijm ontploft L il Originele badhanddoek Isde. Vrife SLAAPKAMERS Zwaar bewolkt INFORMATIE OVER BEZORGING: Alarm J. den Uyl A. van Agt E. van Thijn ié (Si Woensdag 17 augustus 1977 32c jaargang no. 9255 hoofdredacteur hérman wigbold (Van onze parlemeritsredactie) DEN HAAG - De formatie Den Uyl dreigt te stran den op de abortuskwestie. De CDA-fractie heeft zich gisteravond na urenlang beraad keihard opgesteld en CDA-leidér Van Agt heeft vanmiddag het onmogelijke geëist van de formateur en de gesprekspartners van PvdA en D'66. Het zou een dieptepunt in Nederlandse politiek zijn als de kabinetsformatie zou stranden op de abortus-kwestie. Er is bijna geen land waar het aantal abortussen zo laag is als in ons land. Er is bijna geen land waar een zo duidelijke meerderheid is, in het parlement en onder de kiezers, om de beslissing bij de vrouw te leggen. Niemand zal bij een vrijere abortuswetgeving tot iets wor den gedwongen dat hij niet wil. Geen vrouw, geen arts, nie mand. Tegenstanders van abortus blijven het volste recht be houden tegen abortus te ageren. Niettemin probeert het CDA opnieuw te verhinderen dat een meerderheid zijn eigen geweten kan volgen. Het CDA noemt zich christen-democratisch. Kunnen de heren Van Agt en Andriessen uitleggen wat er voor democratisch aan is als een minderheid probeert een meerderheid in zulke uiterst persoonlijke zaken als abortus haar wil op te leggen? Het is bekend dat er in het schaduw-CDA dat van Bies heuvel, De Jong, Scholten, Udink, Schmeizer etc, de club die nog iedere maand bijeenkomt gedroomd wordt van een christen-democratisch minderheidskabinet. Ook de VVD dient het CDA duidelijk te maken dat, als abortus het breek punt wordt, een dergelijk kabinet niet zal worden getolereerd. DEN HAAG Prins Bernhard zal in de toekomst niet meer mogen jagen in de Haagse duinen. Het Haagse gemeentebestuur beeft bet advies over genomen van een wetenschappelijk college om de jacht in dit gebied te verbieden. Prins Bernhard had sinds 1961 toestemming van de gemeente om in dit gebied het Haagse duinwaterlei dinggebied met onder meer de natuurterreinen Kijf hoek en Bierlap te jagen. Steeds meer blanke Zuidafrikanen dragen dag en nacht vuurwapens bij zich. Voor vrouwen die niet van onnatuurlijke uitpuilingenhouden, schept dit wel eens pro blemen. Een scherp oog hiervoor had de bekend couturier Peter Soldatos uit Johannesburg. Hij ontwierp een pistoolhol ster die onzichbaar onder de bovenkleding kan wor den gedragen, zoals het plaatje - waarop de bo venkleding ontbreekt - laat zien. Bei 010-14 74 00 Zie pagina SpaarBank Rotterdam 1 Elvis Presley - - ip ROTTERDAM - Vertegenwoordigers van de Katen- drechtse prostitutiewereld hebben volgende week don derdag een gesprek met B. en W. van Rotterdam. Het gesprek zal niet gaan over herziening van het ge meenteraadsbesluit om zes sexclubs op de Kaap te sluiten, zo heeft het gemeentebestuur bij voorbaat la ten weten. Nieuwste "club" vernoemd naar wethouder Van der Have. Bezorg ons een nieuwe abonnee en wij bezorgen u deze leuke, luxe badhand doek als beloning. Royaal formaat50 x 100cm. uitgevoerd in vrolijk rood en wit, met het bekende HW- jongetje er op u weet wel, van de affiches). Verdien dit fijne kado met 'n goede daad. Stuur de bon volledig ingevuld op in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoord nummer 1579, Rotterdam. De dikke vriend vo n Rotterdam. Nieuwe abonnee bon. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam Adres: Plaats: J Soort abonnement: kwartaal jaar t Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg de mooie handdoek met Het Vnje Volk jongetje als beloning bij Naam afzender:- Adres:- Plaats: I B 1 B I I B S B B B B B B ft Formatie loopt vast III rtus-kwestie i Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25. Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -1163.80 -14.74.11 Het CDA houdt vast aan het eigen initiatiefwetsontwerp, dat abortus alleen wil toestaan als het leven van de vrouw in ge vaar is. Als het niet lukt daar over afspraken te maken, en daar gaat Van Agt zelf ook van uit, dan zou de huidige wet ge handhaafd en uitgevoerd moe ten worden. Bovendien wil Van Agt de fracties van PvdA en D'66 verbieden om met een in itiatiefwetsontwerp te komen of zo'n initiatief van de oppositie te steunen. Voor de gesprekspartners in de formatie is dit pakket onaan vaardbaar. PvdA-fractieleider Vart Thijn ziet na deze harde opstelling van het CDA nauwe lijks nog enig licht „Jammer en zonde van de tijd," zei hij. Voorstel van formateur Den Uyl over de abortuskwestie was, dat het kabinet met een wets ontwerp zou komen, na peiling van een meerderheid in de ka mer. Hij liet ook de mogelijk heid open voor een initiatief vanuit de Kamer, waaronder de handtekening van de minister van Justitie niet zou mogen worden geweigerd. Van Agt wierp dat na het fractieberaad ver van zich. Hij wil geen politieke afspraken over de handtekening van de minister (het contraseign) of over het vervolgingsbeleid. Hij (Van een onzer verslaggevers) Over die jacht ontstond enkele jaren geleden nog een rel toen KRO's Brandpunt liet zien hoe in de duinen fazanten worden opgekweekt om als gemakkelij ke jachtbuit te dienen voor de prins en zijn vrienden. Eind vorig jaar vroeg de stichting Kritisch Faunabeheer de gemeenteraad een eind te maken aan die plezierjachten. Volgens de stichting werd door het voederen en de aanleg van voerplaatsen onder meer de ve getatie in de duingebieden aan getast. 'Gifeieren, neergelegd om kraaiachtigen te bestrijden, be dreigen ook ander vogelsoorten, auto's en honden van het jacht- departement beschadigen het terrein en verstoren de rust," zo schreef Kritisch Faunabeheer. VRAGEN Nadat hierover vragen in de raad waren gesteld, besloot het college advies te vragen aan het Meijendal-comité, een college van deskundigen op het gebied van faunabeheer, dat de ge meente adviseert over het Haag se waterwingebied. Dit comité stelde zich achter het standpunt van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten: er mag alleen worden gejaagd wanneer dat noodzakelijk mocht blijken in het belang van natuur en mi lieu. Het Haagse waterwingebied beslaat ongeveer 2000 hectare. Daaronder valt ook het onge veer 400 .hectare -grote ko ninklijk domein De Ruigenhoek, waarover de gemeente, wat de jacht betreft, geen zeggenschap heeft In de gesprekken die het gemeentebestuur nu voert met het koninklijk jachtdepartement over beëindiging van de jacht - bij het verlenen van jachtrecht aan de prins in 1961 werd geen termijn bepaald - zal ook wor den gevraagd voor dit gebied eenzelfde gedragslijn te volgen. «MOHBJBaS. BAMSTEUm ENZ. Norgtnt zo'n kw», Ftivtefcsfcxmuton fnduttrlogttjouw 16. R'dam, t«L 010 - 12.64.01 Meest zwaar bewolkt met plaatselijk regen- of onweers buien: Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Aan de Wad- denkust af en toe harde wind. Maximumtemperaturen van 21 tot 27 graden. ..Maug. zon op onder 06.28 20Ü9 maan op onder 10.36 2247 MADRID -Heel Spanje'zit vandaag zonder brood. Alle' bakkers hebbenvvanmOrgen eenstemmig besloten in staf king te. gaan en te blijventót-, dit* def voorzitter *ènde twee vice-voprzjtters van dé Spaan-, se Bakicersbond zijnfvrijgclaif ten. f Defdriewaren -gisteren- ge- .arresteerd nadat 'zef onwettig hadden besloten het gewicht van dei brodenmet eenderde te 'verminderen omdat ze'geen *4oestènuhing: hadden '.gpkregéa';^ v^b-hetfbrood Jop jitcti'" nëémtëf de broodprijs'te vèrhögé'n.fv;.f; ,Hoe. dat zou moeten zeiden ze v maakte vanmorgen Jbekend-ifj Dé bakkers.; eisen eenfikse -dat allestakers*'ideff'allSr^if: zwaarste.boete zullen, krijgen;; 'dié: als enige van de belang- dié, dé 'wet 'toelaat .-rf èeh ,béf.i rijke:-levensmiddelen alf éen drag r van 15.000 f gulden,: per, persoon pérstakingsdag.; Ce stakende bakkers lieten 'weten dat'hij „maar moést dóen wat - hij niet laten kan." .Ze. zullen, zich er 1 niettegen verzetten, ais de 'regering1 net bakken. •|jaaK(iMgf'<^derfis; .gebleven; De bakkers staan met hun :rug~tegéh~dèj^ ;den vermalen tussen de sterk gestegen lonen en de nog'steé-j ïkergestegenïmeelprijzen,"alf AMSTERDAM - Een 31-jarige Amsterdammer heeft gisteren ernstige brandwonden opgelopen toen een brandend busje Bison- kit,-dat hij uit het raam wilde gooien, in zijn hand ontplofte. Omdat de stroom in zijn huis was uitgevallen, had de man een kaars gepakt om zijn lijm-kar- weitje bij te lichten. De kaars viel echter in het busje lijm, dat direct vlam vatte. (gtén onder nummer) Vraag naar de afdeling abonneeservice maandag t/m vrijdag tol 19.03 uur. ZATHDAGJKDUFDUING ABONNEESERVICE TOT HJO UUB 8«SIK!A«. Zie auk onder 'adressea' onder de strips Van een.onzer verslaggevers TEXEL - Zeven uur heeft een Texelse amateurduiker die sinds gisteravond als vermist te boek stond moeten zwemmen om zijn eiland weer te bereiken. De Texelaar kwam vanmorgen aan land in de buurt van zijn woonplaats Oudeschild. De man, J. Betsema (34), was gistermiddag met een vriend - evenals hij lid van de Texelse duikclub - in een bootje de Waddenzee opgevaren om naar een oud scheepswrak te duiken. Toen de vriend na een duik constateerde dat de heer Betse ma niet boven water was geko men, voer hij naar Oudeschild om alarm te slaan. Bij een grootscheepse zoekactie werden daarna een reddingboot en een helikopter ingezet. Er werd tot het invallen an de duisternis ge zocht - zonder succes. De heer Betsema zegt dat hij door de stroom te ver van het bootje was geraakt en toen be sloot naar de wal te zwemmen. (Van onze kunstredactie) MEMPHIS - Ei- vis Presley is gis teren op 42-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Memphis overle den. Hij was er 's middags opgeno men, nadat een medewerker hem levenloos had aangetroffen in zijn landhuis. Po gingen om hem weer tot leven te brengen werden na een half uur gestaakt. De zanger is waarschijnlijk overleden aan een hartaanval. Be halve een vermo gen laat Presley een weduwe en een dochter van negen uit zijn eerste huwelijk na. Na het beker.d- worden van zijn overlijden zonden radiostations in de hele wereld zijn songs uit. Nieuwsgierigen blokkeerden de Elvis Presley Boulevard voor het hek van zijn kapitale villa. Ook bij het Bap tist Hospital ver- j zamelden zich honderden fans. In '54 zorgde Presley voor een omwenteling in de populaire mu ziek. Sindsdien werden er meer dan driehonderd miljoen van zijn platen verkocht. Hij speelde ook in tientallen films een hoofdrol. Zie verder pagina 15. gaf toe, dat zijn fractie zich be wust is van de gevolgen voor de formatie die deze harde opstel ling kan hebben. Op de vraag of het CDA nu met de VVD gaat praten zei Van Agt: „Tegenover de VVD zuilen we ons niet anders ge dragen dan tegenover de PvdA, maar de WD is al zo vaak standpunt veranderd." zie verder pag. 3 ■hhemi vt BRIGHTON - Een Britse strandwacht heeft gisteren zes kilometer uit de kust voor de badplaats Brighton drie kinderen (12. 13 en 14 jaar) uit zee opgepikt Ze waren be gonnen Het Kanaal over te zwemmen, zonder het zelfs maar aan hun ouders te vertellen. De strandwacht, Ray Walters, was gealarmeerd door een strandwandelaar die het ondernemende trio in zee had zien gaan. Vol gens "Walters reageerde de jongste van de drie, de 12-jarige Sarah Owen, nogal lakonick toen hij vertelde hoe ver zèr al gezwommen had. „Mooi zo - dan heb ik nu m"n zwemdiploma wel ge haald". zei Sarah. „Toen ze op het strand terug waren, pakten ze hun kleren en liepen naar huis, alsof het allemaal de gewoonste zaak van de wereld was", aldus de verbaasde redder. Volgens de strandwacht „is juist tussen Brighton en Frankrijk Het Kanaal op dn allerbreedst." (Van een onzer verslaggevers) De nieuwste 'sexdub' op Ka- tendrecht, die gisteren geopend werd, is vernoemd naar wethou der Van der Have. Exploitant Nieuwland heeft dat vooral ge daan om de gemeente te tarten. De club stelt hoegenaamd niets voor. In een leeg pandje heeft de sexbaas een filmprojector op gesteld. In de B. en W.-vergadering van vrijdagmiddag aanstaande zal "Sexclub Van der Have" niettemin een serieus agenda punt vormen. Naar verwachting zal daarna ook deze 'club' geslo ten werden. Gisteren sloot de gemeente de club 'For ever b.v.', die één dag open was geweest. In het weekend werden zes clubs ge sloten. In een gisteren uitgege ven verklaring zeggen B. en W. bereid te zijn de mening van de prostitutiewereld aan te horen. Op gemeenteraadsbesluiten zal zeker niet worden terug geko men. B. en W. hopen hun beleid, dat er op gericht is uitwassen en groei van de prostitutie terug te dringen, duidelijk te kunnen maken in het gesprek. Het af sluiten van Maastunnel door de sexbazen wordt ten scherpste afgekeurd.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1