Sterke toeneming woningzoekenden Gemeente Schiedam wil van AYR af Vernielingen aan scholen gaan door Pont wil toch nog onderzoek Nieuw boekje problemen begrafenis Zangers gezocht Sollicitatie procedure was niet juist Hoe we spaarden Portemonnee weg rJËm schiedam s,v I v< WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1977/HET VRIJE VOLK/PAGL SCHIEDAM - Vrouwen van allerlei Vrouwenorganisaties in Schiedam zullen de komende dagen proberen te zorgen dat de werkgelegenheid bij de werf Gusto behouden blijft. Daartoe zullen brieven verstuurd worden naar de kabinetsforma teur Den Uyl en naar de directie van IHC/Gusto. Ook zal de Schiedamse gemeen teraad nog benaderd worden. Een kleine twintig actieve vrouwen hebben gister avond tot dit soort acties besloten tijdens een korte protestvergadering in het Wijkcentrum Nieuwland. Van vrouwenorganisaties als de NW-vrouwenbond, de Vereniging voor Huisvrouwen, de Rooie Vrouwen en de Nederlandse Vrouwen Beweging waren afge vaardigden gekomen naar de bijeenkomst. Vrouwen van Gustowerknemers of vrouwen die zelf bij de Gus to werken schitterden door afwezigheid. £*33»; mi Mh "K De twintig vrouwen bijeen in het zaaltje in Wijkcentrum Nieuwland. SCHIEDAM Bij het kijken naar het leeghalen van de Oude Sluis blijkt hoe zeer we in een wel vaartsstaat leven. Een oud-ijzerhandelaar zou nog goed goed kunnen maken voor het boven ge haalde afval. Deze week werd de Oude Sluis met de hand uitgebaggerd. Dat is nodig omdat het gebruikvan een machinale molen daar onmogelijk is. Er liggen in dat stuk van de Oude Sluis kabels ondermeer voor electriciteit. De werkzaamheden zijn regelmatig -nodigSchepen - laten op die plek hun schroef flink draaien. Daardoor ontstaat op de bodem een „rug", die om het vastlopen van de bo ten tegen te gaangelijk gemaakt moet worden. De Schie heeft al heel wat fietsen in de armen gesloten zo te zien. De Jacintha kleuterschool; laatstgetroffene in de reé< lange reeks. I?. f V:rouwen o Ibaraeadeii Ve ->-br A - «V\ ■h v n. Om echter ook die groep in het geweer te krijgen, zullen de komende dagen rond de Schie damse werf acties gehouden worden. Zo zullen de werkne mers en werkneemsters één de zer dagen aan de poort van het bednjf een stenciltje in de han den geduwd krijgen, waarin hun medewerking gevraagd wordt Ook zal via de dames op het Gustokantoor gepoogd wor den de betrokken vrouwen de straat op te krijgen. Het initiatief tot de actie is uitgegaan van de Rotterdamse afdeling van de Nederlandse Vrouwen Beweging. Hoewel geen van deze dames enige bin ding heeft met Gusto, wil men toch strijden voor het voortbe staan van de werf en de werk gelegenheid aldaar. „Vandaag vallen daar de ont slagen, maar morgen kunnen ze bij mijn man op het bedrijf val len. Wij vrouwen moeten steun verlenen aan elke werknemer die ontslagen dreigt te worden. Het is per slot ook in ons eigen belang," aldus een der aanwezi gen In het wijkcentrum. Als het de actievoersters lukt om op de Gusto de komende da gen een handtekeningenlijst te laten rouleren, dan zullen die lijsten meegezonden worden met de brief aan de kabinetsforma teur. Ondertussen moeten alle leden van vrouwenorganisaties in Schiedam en omgeving opgepord worden om mee te werken aan de solidariteitsactie. Vermoede lijk zal nog eind deze week de eerste duidelijke actie gehouden worden. Vrouwen van Gustowerkne mers, leden van vrouwenorgani saties en overige belangstellen den kunnen zich aanmelden bij het secretariaat van de Gusto- Vrouwengroep dat berust bij Gerrie Bruseker, Johan Braak- ensiekstraat 127, telefoon 71.56.90. S&3&if'V f V* .0 <\«J iVwft'' Troep en bagger uit Oude Sluis z«i wk SCHIEDAM - In de maand juli heeft Schiedam er weer een groot aantal woningzoekenden bijgekregcn. De 63 die er bij kwa men zorgden ervoor dat het totaal aan woningzoekenden weer aar dig in de buurt van de 5JW0 komt te liggen; thans zijn het er 4.774. Ondanks de zomervakantie bezochten toch nog 844 mensen in de julimaand het huisves tingsbureau aan de Korte Ha ven. 103 mensen lieten zich in schrijven bij het bureau, de ovengen kwamen met klachten over de huisvesting of om te in formeren hoe het nou zat- met, hun nieuwe huis. Slechts 49 van alle 4774 inge schrevenen konden aan een wo ning geholpen worden; 47 daar van waren afkomstig uit Schie dam zelf, de overige twee ves tigden zich hier vanuit een an dere gemeente. Het grootste deel van het aan tal woningzoekenden wordt nog altijd gevormd door de groep mensen die wel een redelijke woning hebben maar toch beter zoeken (1764). 630 Bejaarden staan eveneens ingeschreven in afwachting van een betere huis vesting; ruim tweehonderd van hen moet op aanwijzing van een arts verhuizen. 424 Zelfstandig wonenden moeten eveneens op doktersindi catie verhuizen. 352 Aanstaande echtparen en 161 paren die bij anderen inwonen zijn ook al op zoek naar een goede woning. Huisvesting wordt daarnaast nog gezocht voor de groep al leenstaanden, die vanwege hun leeftijd (18) volgens de wet eveneens recht op een woning hebben. Die groep telt 358 wo ningzoekenden. Het aantal verzoeken van bui tenaf om zich in Schiedam te kunnen vestigen, steeg in juli van 715 naar 731; de meesten van hen wonen in hun huidige gemeente zelfstandig en zoeken hier iets soortgelijks. SCHIEDAM - Alle informatie over de Algemene begraafplaats en zaken die met het overlijden te maken hebben, is opnieuw door de gemeente op schrift ge steld en in de vorm van een boekje verschenen. Het boekje heeft ten doel de familieleden van een overledene op de hoogte te brengen van al de zaken die spelen rond een begrafenis. De bijzondere faciliteiten die de Al gemene Begraafplaats Schiedam in dezen biedt staan er uitge breid in vermeld. Het informatieboekje is gratis verkrijgbaar bij de Algemene Begraafplaats aan de Burge meester van Haarenlaan 1450 en bij de gemeentelijke dienst Ge meentewerken, hoofdafdeling plantsoenen en begraafplaatsen. SCHIEDAM - De gemeente gaat onderzoeken of ze met de Afval verwerking Rijnmond kan breken. Dit jaar is de Schiedamse ge meenteraad knarsetandend akkoord gegaan met het betalen van 2 miljoen in het aanloopverlies van de AVR, maar men wil eigenlijk niet langer betalen voor iets waarvan geen gebruik gemaakt wordt. Zoals bekend, hikt Schiedam al langer tegen de verplichting tegenover de NV Afvalverwer king Rijnmond aan, aangezien er nog geen gram Schiedams vuil naar de AVR gaat Dat wordt namelijk allemaal ver-' werkt bij de VAM in Drente. Aanvankelijk zou Schiedam 4 miljoen moet geven aan de AVR als aanvulling op de in het ver leden ontstane verliezen bij de AVR. Dat bedrag wilde Schie dam niet betalen, waarna door hogerhand beslist werd dat het bedrag gehalveerd moest wor- SCHIEDAM - Het jeugdkoor The Young Voices is nog op zoek naar talent Morgenavond begint het koor weer te repeteren in de Opstandingskerk aan de Honnerlage Gretelaan/hoek Troelstralaan. Om half acht zal dirigent Hans de Kruijf hiertoe het teken geven. Belangstellenden kunnen zich gewoon tijdens het repetitie-uur aan melden. Het hervormde koor viert dit jaar haar eerste lustrum. Dat feest zal plaatsvinden in februari. Daarvoor, maar ook voor reeds geplan de optredens in Schiedam, Rotterdam en Rozenburg moet hard ge repeteerd worden. fti den. Schiedam heeft daar echter weer de voorwaarde aan ver bonden dat de resterende 2 mil joen moet worden omgeslagen over de 22 resterende Rijnmond gemeenten die in de AVR zitten. Het 2 miljoen dat betaald moet worden, zal uit de reserves gehaald worden. De gemeente vond het niet acceptabel om de Schiedamse burgers nog eens een keer voor deze strop te la ten opdraaien. Op verzoek van de PvdA- fractie zal weihouder Reinier Scheeres van financien echter wel onderzoeken of het mogelijk is met de AVR te breken. Dat zou slechts kunnen door de aan delen die Schiedam in de NV heeft van de hand te doen. De wethouder wees er echter op, dat daarop dan wel weer ver wijten van de overige Rijn mondgemeenten zouden komen als zou Schiedam niet solidair zijn. De ontwikkelingen met de AVR zuilen in de toekomst ech ter een uiterst kritisch oog vin den in Schiedam. SCHIEDAM - „Gemeenteamb tenaren hebben niet, zoals ge bruikelijk de kans gehad'om te solliciteren naar de baan van beheerder van het 'Algemeen Handelsentrepot. Er is over deze vacature niets .meegedeeld. Ambtenaren die wilden sollicite ren moesten afgaan op een ad vertentie in de dagbladen." Dit zei het CDA raadslid Piet Roosen maandagavond tijdens de gemeenteraadsvergadering. De heer -Roosen protesteerde niet tegen de benoeming van de opvolger van entrepot beheerder A.M. van der Wel, hoewel er vogens hem ook geschikte amb tenaren onder de kandidaten waren, maar tegen de gevolgde procedure. Burgemeester Arie Lems ant woordde dat ook voor deze va cature een schrijven was rond gegaan maar dat dit kennelijk niet op alle mededelingenborden was terecht gekomen. De burge meester zei toe voortaan voor een juistere distrubutie te zor gen. SCHIEDAM - De vakanties hebben zoals verwacht een bres geslagen in de geldvoorraden bij de Spaarbank Anno 1820. In haar maandbrief meldt deze spaarbank dat in de onderhavi ge maand iets meer dan 20 mil- -joen gulden naar de bank werd gebracht, maar dat er daarente gen ruim 2114 miljoen werd uit betaald. Het inlegoverschot in 1977 tot en met de maand juli gerekend bedraagt 7,9 miljoen, vorig jaar bedroeg dat overschot op het zelfde tijdstip ƒ9,6 miljoen. Het totale tegoed van de in leggers bedroeg op 31 juli van dit jaar ƒ177,544.434,23 precies. SCHIEDAM - Maar liefst 2000 gulden zat er in de portemonnee die van de 29-jarige slijter R. H. A. S. op de Hoogstraat werd ge stolen. De man "had de porte monnee in zijn la onder de toonbank liggen. De dieven zijn twee jongens van circa 16' of 17 jaar oud en 1.60 tot 1.70 meter lang. Hoe ze de portemonnee precies wisten te bemachtigen, wist de slijter niet te vertellen. >1 '.«V* s".ï'-v.v' SCHIEDAM „De politie kampt met een personeelstekort Em i surveillancewagen kan tijdens de rit niet elke keer stoppen om een] bekeuring uit te delen aan iemand die zijn hondje op het trottoir'] laat poepen," antwoordde burgemeester Arie Lems op de vraag van j het CDA raadslid Piet Roosen 'om de Schiedamse politie extra te laten letten op schoolgebouwen waar steeds meer vernielingen plaats vinden. „Als het zo doorgaat," aldus Roosen, „betalen we dit jaar een kwart miljoen gulden om de door vandalen aangerichte scha de te herstellen. Voor dat geld zijn wel betere bestemmingen te vinden. Mogelijk is het door een strengere controle te beperken' en kunnen we de schade op de vandalen, als die gegrepen wor den, verhalen." Wethouder Herman Posthoorn verduidelijkte dat ook in de bouw van nieuwe scholen pre ventief te werk wordt gegaan tegen vernielingen. „Heiaas kunnen we niet alles voorko men. De schoolkinderen wordt in een lesbrief gewezen op de. schade diè door vernielingen wordt aangericht Helaas kun nen we de ouderen, waaronder vaak de vandalen zitten, niet bereiken." Burgemeester Lems vond dat het vandalisme voortkwam uit het gebrek aan opvoeding. „Als ze gepakt worden omdat ze een ruit hebben ingegooid, belt pa de verzekering in plaats van zijn zoon terecht te wijzen. Strengere politiecontrole haalt naar mijn mening ook niets uit omdat de jeugd' niet zo dom is om iets te vernielen als er een politiewagen aan komt Stuur je er agenten in burger op af dan krijg je de burgerij tegen je die je beticht van onsportief optre den. De jeugd schijnt met een enorme agressie te zitten die ze -V op de een of andere mank l 'kwijt moet. In eerste ins tan tol ligt de taak bij de ouders onl ervoor te zorgen dat hun ktnde-f ren zich niet aan vandalisn schuldig maken. Misschien kaal een gesprek met de politie no;| tot iets leiden maar een oplos-1 sing voor het probleem zie ik er niet in." aldus Lems. Terwijl de gemeenteraad zich I boog over deze problematiek I van de schoolvemielingen, heb-1 ben enkele daders van zulk] soort baldadigheden zich „ver-, grepen" aan de Jacintha kleu-1 terschool in de Nolenslaan en j aan een berghok van de kleu-1 terschool Ollekebolleke in, dei Huysmanstraat In de eerste school kon men] binnen komen na een ruit ver- nield te hebbea Er verdween] niets, maar wel is een enorme] ravage aangericht Al het speel-1 goed werd namelijk over del vloeren verspreid. De schade bedraagt circa tweehonderd gul- den. In het tweede geval vernielde] men de toegang tot een houten j opslagloods en nam daaruit mee twee hoofdleidsels voor paarden, I twaalf grote en zes kleine scheppen, vijf emmertjes, vier zeefjes, twintig zandvormpjes en vier springtouwen. De waarde van het gestolen goed bedraagt bij deze school eveneens twee-1 honderd gulden. SCHIEDAM - Burgemeester Lems toonde zich deze week tijde#» 1 de gemeenteraadsvergadering danig op zijn tenen getrapt door de, I handelwijze van Hans Zetteler, directeur van het Instituut Poet Wetend dat de problemen tussen zijn instituut en de Schiedam* I Gemeenschap op de agenda van de vergadering stonden, schrfd I Zetteler een brief naar de fractievoorzitters waarin hij om herl>t\| zinning vroeg. Burgemeester en wethouders, Zetteler op zijn instituutDit w> •die niets van deze brief afwis- £n koste gaan van Insutuu ten. warpn hipmvpr ?n cram. Pont, dat te kampen heeft in een steeds verder teruglopend aantal cursisten. De cursussen ten, waren hierover zo gepi keerd, dat zij het punt niet van de agenda wensten te halen. Een verzoek van de WD om de zaak terug te draaien en nog eens over de onenigheid te pra ten wees burgemeester Lems af.Het agendapunt moest behan deld worden. acuiuxi t-uwi— e bij de SG krijgen daarentegen enorme belangstelling. 'li- Deze onenigheid is al hoog en breed besproken in de commis sie voor Vorming en Recreatie en komt vanavond bij de vergt" j dering van de Schiedamse Ge- Als Zetteler net er niet mee meenschap in Irene ook weer eens is, kon hij opnieuw een ter sprake. Zetteler nu heeft er brief schrijven, aldus Lems. „Dan wel via de geëigende me thode". „Vooral van een insti tuut dat pretendeert onderwijs te geven, zou je toch mogen verwachten dat men weet hoe het hoort Te meer daar Pont eerst wel de juiste wegen wist te vinden." aldus de burgemees ter. Zoals wij eerder al schreven, in zijn laatste brief aan de raadsleden bezwaar tegen maakt dat hem niet was meege deeld wanneer de bewuste raadscommissie vergaderde, dat hij niet aanwezig had kun-, nen' zijn om zijn belangen verdedigen. Zetteler wil dat er een diep gaand onderzoek wordt ing*" z*>ais wij eeraer al schreven, steld naar de veronderstel», maakt Zetteler er bezwaar tegen concurrentievervalsing waaraf, dat.,de- sc* °-a- taalcursussen de gemeente zich schuldig geeft De SG doet dat echter maken. De gemeente voelt ech1, voor een veel lagere prijs dan ter niets voor zo'n onderzoekt 19aug

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2