VIJFDE KLAS PLUS EXTRA VAKKEN OP KOMST 1 1 Bihnenstadbewoners boos op vuilstorter Nogmaals: de brandweer in de krant Ik wil maar zeggen..... Politie moet tegen hondevuil optreden Veertig jaar schoolmelk Lachen met Engeland bij werf Wilton Fijenoord Bisschop ontslaat pastoor ^paansepolder Pont en V. en 0. is niet hetzelfde i icrüïrer*~F=i Afbraakbeleid is gewenst Schoolfinale .3 omSW-cup voor alle veiligheid Anti-puin-actie Inbraak in garage I VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA-^ SCHIEDAM - Met bij na 130 leerlingen is gis terochtend de zogenaamde Moedermavo van start gegaan in het daarvoor bestemde schoolgebouw aan de Stadhouderslaan. De directeur van de Mavo en de Schiedamse onder wijswethouder droegen gezamenlijk zorg voor de officiële opening van de school en het schooljaar. Meer vakken Plantjes Directeur Fossen (midden) en wethouder Posthoorn (rechts) bij de opening van de moedermavo. Havo Crèche Leerlingen uit twee klassen kwamen naar de opening van de dagschool voor Volwasse nen om hun rooster op te halen. k De troep die al enkele weken in de Roosbeek ligt te stinken. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010)265205 j 266646 ROTTERDAM - De voeding vafi schoolkinde ren is het onderwerp van een congres dat 1 oktober in Rotterdam wordt ge houden ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van het Centraal Schoolmelkcomité. 1 Ook bij een lichte aanrijding kunnen in de "kreukelzone's" vervormingen ontstaan. Deze opsporen en hersteilen is van vitaal belang. Voor uw veiligheid en de levensduur van uw auto. Alleen wij, als Focwa Autorichtspecialist mmmmmB kunnen dit. Met behulp van onze (ATmifl speciale richtbanken mallen. Bovendien met schriftelijke garantie! Ga daarom mét elke schade naar: FOCWA Bokelweg 100 - Schiedam Tel. 010-15 45 40 •w t' f. *r. Moeders beginnen aan hun Mavo-opleiding De leerlingen kwamen slechts een lesrooster en noodzakelijke instructies halen. Het echte schooljaar beg-' it aanstaande maandag pas, a de eerste les sen gegeven worden. Het leer lingenaantal van de Moederma vo - officieel Dagschool voor Volwassenen geheten - --roeit nog met de dag. Zelfs gist- och tend kwamen nog twee names een inschrijfformulier halen. In zijn openingstoespraak merkte wethouder Posthoorn ook op, dat de Mavo lang niet genoeg zal hebben aan de huidi ge drie klassen. Zoals het er nu uitziet moet het leerlingenaantal over vier klassen verdeeld wor den en misschien moet er nog wel een vijfde klas bij komen. Door het onverwacht hoge leerlingenaantal zal zelfs over wogen worden om meer vakken in het keuzepakket te doen. In de gemeenteraadsvergadering van deze week wees VVD- raadslid mevrouw De Jong ai op die wenselijkheid. Met name de nen. Het Mavo-diploma biedt de mogelijkheid om op Havo-ni veau door te studeren. "Ons instituut verjongt zich steeds, dus zullen we ook in de ze ontwikkeling meegaan," aldus Fossen."Alleen de leerlingen worden steeds ouder." voegde Posthoorn daar. adrem aan toe. Namens de gemeente waren behalve de wethouder ook drie leden van de commissie voor vorming en recreatie aanwezig, waarin geijverd is om de Moe dermavo uit de grond te stam pen'. Binnen anderhalf jaar tijds is een en ander gerealiseerd. Franse taal zou in de toekomst onderwezen kunnen worden op de sehooL Momenteel zit Frans nog niet in het pakket, omdat gevreesd werd dat daarvoor te weinig belangstelling zou zijn. De ervaring heeft inmiddels ook geleerd dat de vrouwen over het algemeen Engels prefereren. Directeur Fossen van het Rot terdamse scholeninstituut Mer- curius (die ook de Schiedamse Moedermavo bestiert) heeft gis teren ai aangekondigd dat het ook niet onmogelijk geacht moet worden, dat er over enige jaren een Havo-opleiding of een Leao- opleiding komt voor volwasse- Zowel het gebouw als de - schoollessen zijn in sneltrein vaart van de grond gekomen (het gebouw is niet nieuw, maar opgeknapt). Het enige wat nu nog ontbreekt is een vrolijke aankleding van het gebouw, merkte directeur Fossen gister ochtend op. De volwassenen die de opleiding gaan .doorlopen is daarom ook verzocht om het ge bouw spoedig een beter uiterlijk te geven met behulp van platen en planten. De meeste dames toonden zich gelijk al bereid om stekjes en plantjes mee te ne- men. Het enige probleem waar men in verband met de Mavo nog mee zit is de kinderopvang. Tien deelneemsters hebben ver zocht om een kindercrèche in of bij het schoolgebouw te star ten, waar hun kleine kinderên tijdens de schooluren onderge bracht kunnen worden. Vermoe delijk zal zo'n crèche echter nog een jaar op zich laten wachten. ROTTERDAM - "Een af braakbeleid is gewenst in Rot terdam. Van oude versleten wo ningen valt nu- eenmaal niet meer iets moois en betaalbaars te maken." Dit zei de WD-er drs. G. W. van Gent gisterenmiddag in zijn afscheidsrede in de Rotterdamse gemeenteraad. Zonder medewe ten van zijn fractiegenoten gaf de liberaal, die voor de firma Bredere in Utrecht gaat werken, zijn visie op o.a het stadsver nieuwingsproces. Volgens Van Gent, die kritiek had op de huidige gang van za ken, moet er straat voor straat worden gesloopt en opgebouwd. "De .bewoners-van de krotten kunnen dan aan de overkant van de straat hun nieuwe wo ning zien verrijzen," aldus zijn simpele oplossing. Het scheidende raadslid zei- verder nog dat de aankoopactie van duizenden woningen in de stadsvernieuwingsgebieden ach teraf "te vroeg, te massaal en te duur" is gebleken. Van Gent: "De enorme hoeveelheid rotte woningen is terecht gekomen bij een n iet-voorbereid ambtelijk apparaat Het rijk laat ons mooi met de troep zitten." 1ÉS» MS SCHIEDAM - Bewoners van het oude, vervallen deel van het Schiedamse centrum zijn boos dat de. kaalslag tussen de voor malige Roosbeek en de Korte Achterweg gebruikt wordt als illegale vuil stortplaats. Klachten bij de ge meente en bij de vuilstorters hebben nog niet tot het gewens te resultaat - verwijdering van het vuil - geleid. Het actiecomité De Laan, stammend uit de tijd dat er nog actie gevoerd werd door de bin nenstadkrakers, heeft zich nu opgeworpen als beschermer van de gezondheid der overige cen trumbewoners. Al veertien dagen lang drin gen de omwonenden er bij de dader, Aannemersbedrijf Ver- dooren B.V. uit Papendrecht, op aan de rommel op te ruimen. De directeur van het bedrijf geeft echter telkens "niet thuis". Huub Koch probeert nu het ter ziele gegane actiecomité nieuw leven in te blazen met een anti-puin-actie. Daartoe zijn de overige buurtbewoners opge- mtrommeld en is inmiddels bij de gemeente aangekondigd "dat de maat vol is", aldus Koch. „We geven de gemeente een week de tijd om iets te doen, daarna gaan we juridische stappen on dernemen." dreigt Huub Koch al vast. „Wij zullen niet toelaten dat iemand ons buurtje bevuilt. Zo mer 1976 zijn wij twee maanden bezig geweest met het opruimen van puin van de laatste tien jaar. Zon aannemer moet niet denken dat hij zoiets straffeloos teniet kan doen," aldus Koch.;? Bij het bedrijf in kwestie was niemand aanwezig om commen taar op de klachten te leveren. "Naar aanleiding van een ar tikel in uw krant betreffende een waterongeval (auto te wa ter) in de Nieuwe haven te Schiedam, meen ik als volgt te moeten reageren. In bovengenoemd artikel doet u voorkomen alsof bij de ter plaatse uitgevoerde reddings operatie de inzet van het perso neel van de Gemeentelijke Brandweer van Schiedam van na! en generlei waarde is ge weest Sterker nog, in uw arti kel wordt niet eens vermeld dat de brandweer hulp heeft ver leend. Zowel de bestuurder als de baby zijn door brandweer duikers uit de auto gehaald en evenals de bewusteloze vrouw aan de wal gebracht Voor zover mij nu bekend is beeft alleen de baby het ongeval overleefd en zijn belde anderen In. het ziekenhuis overleden. Desalniettemin meen ik toch te mogen stellen dal bet optreden van de Gemeentelijke Brand weer succesvol is geweest Im mers, zonder hun optreden had den zowel de bestuurder als de baby geen kans gehad. Indien ik in overweging neem dat slechts zelden een persoon uit een reess gezonken auto wordt bevrijd - mij is slechts één ander geval bekend - meen ik te mogen eisen dat indien zulks gebeurt de berichtgeving hierover in de pers juist is en de ee. wordt gegeven aan hen, die volgens de loop der gebeur tenissen die eer verdienen. L, W. de BRUIN, SCHIEDAM (brief door redactie bekort) Red: En nu aan het werk, heren! Er is nu genoeg nagekaart over het fantastische werk van de brand weer inzake de redding. SCHIEDAM - De beschuldi ging van wethouder Zijdeveld, als zou de Schiedamse politie geen acht slaan op hondebezit- ters die hun hond op straat la ten poepen, heeft WD-gemeen- teraadslid Cor van Tilborg in de pen doen klimmen. Hij wil nu wel eens van burgemeester en wethouders weten of de politie de hondepoepvoorschriften in derdaad aan haar laars lapt, zoals Zijdeveld zegt. Van Tilborg heeft hierover schriftelijke vragen gesteld aan het college van B. en W. Hij doet dat naar aanleiding van opmerkingen van Zijdeveld in de vergadering van zijn com missie voor Ruimtelijke Orde ning van 10 augustus. De wet houder toonde zich bij die gele genheid danig gepikeerd over de onachtzaamheid van de politie met betrekking tot hondepoep. Volgens hem zouden agenten nauwelijks de moeite nemen om bonne jit te delen als ze een hond pius baas in overtreding zien. Van Tilborg herinnert er in zijn vragen aan, dat de burge meester degene is die de politie instructies geven kan en stelt tevens voor om, mochten die in structies niet opgevolgd worden, maatregelen tegen de politie te nemen. Het raadslid stelt daar naast voor dat de burgemeester over het onderhavige probleem eens gaat praten met de ge meentepolitie. Cor van Tilborg kondigt in zijn brief alvast aan, dat zijn partij op de kwestie zal terug komen tijdens de komende be grotingsdebatten (in november) indien het antwoord van B. en W. niet bevredigend is. Er worden medici, voedings deskundigen, onderwijzers en vertegenwoordigers van plaatse lijke schoolmelkcomités ver wacht Er zal gesproken worden door proftstor dr. C. den Har» tog, oud-hoogleraar voedingsleer aan de landbouwhogeschool in Wageningen, professor dr. W. J. Darby, hoogleraar voedingsleer in de Verenigde Staten, dr. ir. R. J. J. Hermus van de vak groep Humane Voeding van de Wageningse landbouwhogeschool en de arts F. Wafelbakker, hoofd van de afdeling jeugdge zondheidszorg bij het ministerie van Volksgezondheid. Televisie presentator Koos Postema zat de discussie leiden. SCHIEDAM - Een schat is een goed onderwerp voor een film. Meestal levert het vin den van die schat heel wat moeilijkheden en spannende momenten op. Behalve dit heeft regisseur Franco Cifer- ri ook nog een dosis humor in zijn 'Vier vuisten zonder pardon' weten te verwerken. Deze film draait de komende week in het Passage-theater voor bezoekers van twaalf jaar en ouder. Na het overlijden van hun vader, Korporaal Mac Do nald, krijgen Duke en Bill van hun moeder ieder de helft van de kaart waarop staat waar vader het goud heeft verborgen dat hij twin tig jaar daarvoor had gesto len uit de krijgskas van het 7e regiment Cavalerie. De kas werd destijds bewaakt door luitenant Pollock. Vlak voor de broers vertrekken, oefent Duke nog met zijn re volvers en raakt daarbij de duim van Bill. Hierdoor moet hij hals over kop het huis verlaten en beiden gaan dus ieder hun weg naar de schat waarbij ze allerlei avonturen meemaken. Toch ontmoeten de broers elkaar weer en omdat ze al lebei de helft van de kaart hebben, wordt de vrede gete kend. Als ze uiteindelijk de schat in handen hebben, ver schijnt luitenant Pollock weer ten tonele die hen de schat ontfutselt. Op een heel andere manier dan ze ver wacht hadden, worden de broers uiteindelijk toch nog rijk. In Bio is-het meer grieze len dan lachen geblazen. In I drink your blood gaat het verhaal over een groep hip pies die door het drinken van het bloed van een hond zelf hondsdol zijn geworden. Zwaaiend met messen en bij len trekken ze een bijna ver laten stad in om daar nieuwe slachtoffers te maken. Men sen die 16 jaar en ouder zijn mogen deze slachtpartij gaan zien. Op zaterdag, zondag en woensdagmiddag om 2 uur wordt in het kindermatinee 'Nishko, de zoon van het in dianen-opperhoofd' vertoond. Deze film, die werd bekroond met de Parents Medal Award voor de beste jeugdfilm van het jaar, gaat over de bele venissen van de zoon van het opperhoofd van de Arikara stam en* zijn gevlekte paard 'Mecapo'. (Van onze sportredactie) j SCHIEDAM - Zondag, voor afgaande aan de competitiewed strijd tussen SW en Amers foort, wordt er een wedstrijd gespeeld tussen de Willem Ghe- relschool en de Theo Thijssen- school. Het is de finalewedstrijd om de SVV-cup, de winnaar mag zich schoolkampioen van Schiedam noemen. Na afloop van deze wedstrijd die om 12.30 uur aanvangt, zal SVV-voorzitter Maarten Elsinj de cup aan het winnende teas v overhandigen. Zondag kuras -. jongens en meisjes bij SN weer mee doen aan de ballon nenwedstrijd. Vanaf 13 uur kunnen gratis ballonnen worden f| afgehaald die dan voorzien van een naamkaartje de lucht' in zullen gaan. SCHIEDAM - Zes jongens die vorig die vorig jaar de bedrijfs- school van Wilton Feijnoord hebben verlaten gaan van 10 september tot en met 7 oktober werken bij de Engelse Merseysi- de Training Council (Liverpool)/ East Kilbride and District Engi neering Group Training Asso ciation. Voordat het echter zover is, komen er eerst een zestal jongens uit Engeland voor zes weken bij Wilton Feijnoord. Dit jaar wordt de uitwisseling voor de vijfde keer gehouden. Tot nu toe zijn de twaalf weken dat de Engelse en Nederlandse jongens met elkaar optrekken altijd goed verlopen. De Engelsen, die op 13 augus tus aankomen, gaan o.a. naar Kinderdijk waar ze de IHC Smit en de molens bezoeken. Verder naar Rotterdam op 26 augustus voor een havenrond- vaapt en een bezoek aan de ha ven- en Vervoerschool m.s. Jan Backx.en een contairierterminal Vrijdag 2 september wordt een excursie gemaakt naar de scheepsschroevenfabriek van Lips en naar het automuseum Autotron. De reparatieafdelin gen van de KLM op Schiphol staan voor 9 september op het programma met daarna een be zoek aan Amsterdam. De Engelse jongens zullen bij Wilton Feijnoord op verschillen de afdelingen te werk worden gesteld. SCHIEDAM - Via een kla- praampje zijn inbrekers garage Beemster aan de Bokelweg bin nengekomen. De eigenaar, de 27 jarige A. P. C. Beemster uit Maassluis, mist een rekenmachi ne en een portefeuille met een inhoud van 2400 gulden. SCHIEDAM - "Wij maken de markt voor het instituut Pont eerder groter dan kleiner." Dit werd woensdaga-'ond gezegd tij dens de stichtin.sr-.adsvergade- ring van de Schiedamse ge meenschap. De stichtingsraad stemde in met het besluit van de gemeenteraad om geen on derzoek in te stellen naar de eventuele concurrentie van de afdeling Vorming en Ontwikke ling voor particuliere instellin gen zoals Pont. "De cursussen die de V. en O. geeft zijn bedoeld voor andere mensen dan voor diegenen die bij instituut Pont een opleiding volgen. De V. en O. cursussen zijn om de vrije tijd zinnig te besteden en om enige ervaring op te doen met een vreemd! taal. Pont daarintegen leidt op voor erkende examens. Dat'is heel wat anders. Als één van onze cursisten meer ziet zitten in een vreemde taal en daarin bijvoorbeeld een diploma vow handelscorrespondentie wil be halen, verwijzen wij hem Heus wel door naar een particuliere instelling. Diploma's kunnen zé bij ons niet halen. Dat staat ook duidelijk in onze brochure," al dus de Stichtingsraad van ite Schiedamse Gemeenschap. ROTTERDAM - Bisschop Si- monis heeft de katholieke pastor Bert Sweerts ontslagen, omdat deze samenwoont met een vriendin. In het pastoraatsge- bied Ornmoord-Aiexanderpol- der-Capelie mag de geestelijke rijn functie niet langer uitoefe nen. Bovendien Is hij uit het priesterlijk ambt gezet Een groep katholieken in de drie parochies heeft zich achter zijn pastoor geschaard „Als de kerk zó met haar mensen om gaat zien wij deze kerk als in stituut ook niet langer meer zit ten zegt één van hen. Sweerts wil juist met deze groep In contact nblijven om zijn pasto raal werk te kunnen voortzet ten. De afgevaardigden van de pa rochianen in Capelle aan den IJssel en Alexanderpolder zijn akkoord gegaan met het ontslag. Zij hebben de kerkgemeenschap daarentegen niet geraadpleegd. Het kerkbestuur in Ommoord zegt ook zijn standpunt al te hebben bepaald, Hier wil men echter het oordeel vernemen van zo'n 4200 katholieken. Bis schop dr. A. Simonis zal zijn be slissing overigens niet herzien, ongeacht de uitslag van deze enquête, die eind augustus be kend is. Op aandringen van het pries terteam heeft Sweerts al begin april zijn werkzaamheden opge schort Toen had een aantal ver ontruste katholieken in Alexan derpolder de kwestie bij de bis schop aanhangig gemaakt Pas op bij autosci iade! »u! one ht specialist fy'

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2