Mil Actiecomité's verdringen zich rond Gusto Muzikale consulente Drinkwater in Rotterdam niet duurder" PARKEERMETERS STAAN IN DE WEG Js mm 'Rijnmond heeft meer hulp 9 Geen bloemen corso in Rotterdam Politie moet café Hora beter in de gaten houden Kleins buit bij inbraken Joris Daele weer begonnen Bezoek dansgroep Joegoslavië weer maanden uitgesteld c i LU grote ^arkt m Al eerder ife"- ■fefr* DINSDAG 30 AUGUSTUS 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINZ rj >r. «C/ 'AxO 5EELD"]j Namens de gemeente lichtte chef van 't kabinet Piel Drenth de festiviteiten rond de Lange kerkstraat en de nieuwe markt toe. SCHIEDAM - Nauwelijks ziet de Lange Kerkstraat eruit zoals bewoners en beleidbepalers altijd ge- drooomd hebben, of hij moet weer veranderd worden. De pas aangebrachte parkeermeters zullen uit de grond moeten, anders kunnen de kraampjes miet op hun plaats staan. W. Papendorp deed dat voor het City Centrum en M. G, L Dingenouts voor de Vrom. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon [010) 265205 266646 SCHIEDAM - Een delegatie van bewoners van de Hoogstraat is gisterochtend bij burgemeester Lems op het spreekuur verschenen om te spreken over de gere zen problemen rond het café Hora, voormalig café Za- fer. SCHIEDAM - Het bezoek dat een dansgroep uit het Joegoslavische Velenje aan Schiedam zou brengen, is voor enige maanden uitgesteld. Aanvankelijk zou de groep eind augustus in partnerstad Schiedam komen dansen, maar het ziet er nu naar uit dat die plannen pas eind december gerealiseerd zullen worden. ïiv pafMr 1 eeldje, bankje, boompje Het beeldje van de Schiedam- se kunstenaar Piet Stuivenberg, waarover aj zoveel te doen is werst, wil het gemeentebestuur kennelijk zo snel mogelijk weer kwijt. Het is neergezet op het gevaarlijkste punt van de Grote Markt, pal op de hoek van Markt, Lange Kerkstraat en Ooievaarssteeg. Het gemeenteraadslid Gerard Verhulsdonk (VVD) merkte al op toen burgemeester en wet houders de plaats bekendmaak ten, dat het óf de eerste de bes te dag van z'n sokkel gereden zou worden óf gewoon meege pikt. Hij dreigt gelijk te krijgen. Bij de aangewezen plek staan zowel overdag als 's-nachts auto's geparkeerd en een uit de bocht vliegende hardrijder kan het niet ontwijken. Tijdens de opening van de Lange Kerkstraat en de nieuwe markt moet het beeldje onthuld worden. Het is zoals bekend ge schonken door Rotterdam. Tegelijkertijd wordt dan een' bankje in gebruik genomen dat een boom verder een plaatsje heeft gekregen. Dit uit plankjes opgetrokken zitelement is een geschenk van de gemeenten Vlaardïngen en Maassluis. Het is althans aangeschaft van het geld dat Schiedam van de twee gemeenten gekregen had, toen het 700 jaar stad was. Bijgaande tekening toont de situatie zoals de gemeente ge dacht had de Grote Markt op 9 september aan den volke te to nen. c SCHIEDAM - De versnippering zet ook in het actiegroepwereldje door. De groepen die de barricaden op willen om de werkgelegen heid bij de Gusto te behouden, gaan ondertussen nogal in eikaars vaarwater zitten. Zo heeft de groep "Vrouwen solidair met Gusto" opeens gezelschap gekregen van vertegenwoordigers van de CPN' en de PvdA, die in actiegroepverband handtekeningen gaan verzame len. De Scbiedamse afdeling van de CPN had zich al veel eerder "meester" "gemaakt van de Gus to. Zodra het duidelijk werd dat daar ontslagen moesten vallen, belegde de CPN protest- en soli- dariteitsvergadenngen. Brieven aan gemeenteraad, 'regering en Gustobazan waren daarvan het gevolg. Toen al die acties niet bleken te baten, beklommen leden van vrouwenorganisaties en vrou wen van Gustowerknemers twee weken geleden de barricades.- Dat gebeurde ook naar aanlei ding van publicatie van een rapport, waarin aangekondigd werd dat de hele Gusto ver dwijnen moest Deze vrouwen groep heeft ook handtekeningac ties aangekondigd en heeft al een brief'aan Den Uyl geschre ven. Deze week nu starten CPN en PvdA (beiden afdeling Schie dam) een solidariteitsactie voor de Gusto-werknemers. „Met de handtekeningenactie eisen beide partijen (CPN en PvdA, red) van de regering dat zij stappen neemt, die geneht zijn op het behoud van de scheepsbouw als bedrijfstak voor Schiedam. In de actie keren beide partijen zich tegen sluiting van Gusto en tegen elk verlies van ar beidsplaatsen in de scheeps bouw," zo melden Ulfert Bruse- ker en Piet van Leeuwen in een gemeenschappelijk persbericht Gerrie Bruseker (van de vrou wengroep) wil nu trachten de versnippering onder de Gusto- steuners tegen te gaan. „Mis schien gaan we die handteke ningenacties wel samen voeren," meldt ze alvast. PvdA en CPN roepen alle or ganisaties in Schiedam op om steun te betuigen aan deze cam pagne gericht op het behoud van Gusto. VLAARÖ1NGEN - Viaardin- gen heeft een consulente muzi kale vorming aangetrokken. Het is de 26-jarige Hanny Huizïnga- Kooiscbijn. Hanny is de eerste consulente in VI aardingen en een van de eerste in Nederland. De consulente is op 15 augus tus m dienst getreden van de gemeente Vlaardïngen, Een van haar voornaamste taken is het geven van her- en bijscholings cursussen op het gebied van de muzikale vorming. Ook gaat Hanny steun verlenen bij het in praktijk brengen van deze les sen. Ook zai zij haar medewer king verlenen aan de nog op te nchten Regionale muziekschool. Het staat bijna vast dat deze schooi er komt. Er is in de begroting van volgend jaar geld voor ge reserveerd. Hanny Huizinga studeerde drie jaar gitaar aan het Konin klijk Conservatorium in Den Haag. De studie rondde ze af aan het Rotterdams Conservato rium. Zij studeerde ook ritmiek. ROTTERDAM - De extra- sterke tariefsverhoging voor het drinkwater die de gemeente Rotterdam wil berekenen moet worden voorkomen. Dit vindt het Provinciaal statenlid Wim van de Berg (Boerenpartij). Hij vraagt Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland of zij ook menen dat "Rotterdam op on aanvaardbare wijze het over- heidsstreven doorkruist om de tarieven in 18 met niet minder dan 5 procent te doen stijgen". Het statenlid vindt dat water, als eerste levensbehoefte voor de mens, zo goedkoop mogelijk moet - worden geleverd. Hij vreest bovendien dat de prijzen van produk'ten zullen stijgen als de industrie extra veel moet be talen .voor dit water. Vrijdag iLauatsite 1 veekmar kt op Biroe "sveld Dat ontmoedigende bericht kon de heer M, G. L, Dingenouts gis teren doen, sprekend als coördinator marktfestiviteiten en organisa tor van de officiële opening van het nieuwe Vromcomplex. Op een persconferentie legde Dingenouts uit hoe de ingebruikname van de nieuwe markt in z'n werk zal gaan. Zo zal aanstaande vrijdag voor het laatst de markt gehou den worden op het Broersveld. Vanaf vrijdag 9 september staan de kraampjes voor het overgrote deel in de Lange Kerkstraat en op het Hemaplein. Op het Broersveld blijven er nog wel een aantal staan. Belangrijkste uitbreiding van de vrijdagmarkt is die met een tiental kramen voor antiek, cu riosa en rommel. Die zullen zo veel mogelijk op het plein voor de Hema gegroepeerd worden. De overige marktkooplui krijgen, er zelf enige meters verkoop ruimte bij, terwijl er ook nog meer standhouders een piekje zullen kunnen vinden. Het hui dige bestand van 113 kramen wordt in elk geval uitgebreid tot zo'n 130. In afwijking van het huidige marktbeeld zullen de kraampjes op het Broersveld in de toe komst niet langer met de rug gen naar elkaar toestaan; dat maakt het in elk geval voor de dient een stuk aangenamer, al dus marktdeskundigen. In de Lange Kerkstraat komt slechts één rij kraampjes op de stoep aan de kant van de kerk. Waar dus nu de parkeermeters-in- aanbouw staan. Vrijdagochtend 9 september om kwart over tien zal wethouder Chris Zijdeveld de opening van de nieuwe markt verrichten. Hoewel Eef Collé de wethouder voor het marktwezen is, is deze taak toch aan Zijdeveld toege kend omdat tegelijkertijd de in gebruikname van de gerecons trueerde Lange Kerkstraat ge vierd wordt. Collé mag later die dag prijzen uitreiken voor het standwerkersconcours. Het City Centrum Schiedam heeft de openingsfeestelijkheden van markt en Lange Kerkstraat aangegrepen om drie dagen lang feest te gaan vieren. Dat zal dan gebeuren op donderdag 8, vrijdag's en zaterdag 10 septem ber. En zoals het een winke liersvereniging betaamt wordt er ook nu weer met prijzen ge smeten. Zo zijn er onder meer reizen naar Londen te winnen. Tijdens de koopavond en op vrijdag wordt op verschillende plaatsen in de binnenstad loten met sleutels uitgereikt. Op die loten kunnen de reizen vallen, met de sleutels kunnen de ont vangers proberen cadeau-boxen te openen die staan opgesteld bij de Hema, op de Rotterdam- sedijk, in de Oranjestraat, op de Dam en bij het museum. Actie- leider en kwieke zakenman W. Papendorp - bestuurslid van City Centrum - zegt: „Doel van de actie is natuurlijk om men sen naar de binnenstad te lok ken." Op zaterdagzullen er verder vele muziekkorpsen door de stad trekken, zal er op een springmatras gesprongen kun nen worden en kan er pony ge reden worden in de tuin van de Nieuwe Kerk. Ook zal men nog vendelzwaaien op de Grote Markt Een en al oor ROTTERDAM - De fennek is eigenlijk een en af oor. Dat is te zien in Diergaarde Blijdorp waar men vijf van deze piente re woestijnvosjes heeft. Groot worden ze niet; ze kunnen hooguit een gewicht van ander halve kilo bereiken, ook ai eten ze nog zo veel sprinkhanen. Het gehoor van de fennek is verbazingwekkend scherp. Bij de fok levert dat problemen op. Door het kleinste geluidje wor den ze gealarmeerd. Vandaar dat ze in Blijdorp al eens hun pasgeboren jongen hebben dood gebeten. In de Zoo van Keulen heeft men er wat op gevonden. Daar bouwde men rond het nest een grote hooiberg die alle geluiden absorbeerde. Via een microfoon tje kon men horen wat de fen- neks zelf allemaal te vertellen hadden. Deze vosjes zijn echter "men senwinners". Een diergaardeman wil hiermee maar zeggen dat niemand aan hen voorbij kan lopen zonder even naar hun leuke snuitjes en die grote, gró te oren te kijken. Overdag houden ze zich koest. Als echte schemer- cn nachtdie ren zijn ze 's nachts het actiefst. In Blijdorp hebben deze mini- diertjes de gigantische bisons tot buur. Wie ze in de vrije natuur wil bekijken moet naar de woe stijnen van Noord-Afrika of de Sinai gaan ROTTERDAM - De economische situatie in het Rijnmondgebied is zo slecht dat een ontwikkelingsmaatschappij voor deze regio hard nodig kan zijn. Een onderzoek naar de mogelijkheden van zo'n maatschappij is zeker gewenst. Dit zegt het dagelijks bestuur van Rijnmond in een reactie op de Nota Regionaal sociaal-eco nomisch beleid 19T7-1980. Het commentaar van Rijnmond is naar de vaste Kamercommissie voor economische zaken gegaan. Rijnmond schrijft zich nauwe lijks in de nota te kunnen vin den. Er wordt, zo stelt het dage lijks bestuur, te weinig aan dacht besteed aan de regio. „Met name ontbreekt een beleid om de zwakke punten in de econo mie van alle regio's te verster ken", aldus de reactie. Rijnmond verwijst in het commentaar naar de belangrijk heid van dit gebied voor heel Nederiand en stipt aan dat de werkloosheid hoger is dan het landelijk gemiddelde. Het dagelijks bestuur noemt het „bijzonder navrant" dat voor grote projecten in het noorden van het land aardgas voor de komende tien jaar wordt toegezegd terwijl voor deze regio „slechts" gedacht wordt aan bijzondere maatrege len. ROTTERDAM Het bloe mencorso vrolijkt Rotterdam dit jaar mei op. Het Rotterdams Tentoonstellingsbureau heeft be sloten het festijn van het pro gramma te schrappen omdat de belangstelling te gering is. Het bloemencorso, dat voor woensdag 14 september gepland was. trok vorig jaar nog 400.000 mensen. Het is nu de bedoeling volgend jaar een bloemencorso te houden. Maar volgens de organisatoren moet het gemeentebestuur van Rotterdam dan wel meegaan met de gedachte dat van de Binnenstadsdag van Rotterdam een Rotterdamse stadsdag wordt gemaakt Die wens leeft volgens het Rotterdams Tentoonstel- lmgsbureau bij veel Rotterdam se ondernemers. Het café dat hoofdzakelijk door de in Schiedam wonende Turken bezocht wordt, houdt zich volgens de omwonenden niet aan de voorgeschreven sluitingstijden en dat levert nogal eens problemen op voor de buurt. De circa veertig omwonenden die last hebben van Hora, hebben hierover een brief geschreven aan de burgemeester. Daarin doen zij voornamelijk hun beklag over de politie; die zou er namelijk niet voor zorgen dat vechtpartijen en dergelijke voorkomen worden. De omwonenden willen probe ren te voorkomen dat er door hun klacht wederom een ag- gressieve stemming ontstaat tus sen Turken en Nederlanders on derling. Hun klacht is dan ook meer tegen de politie gericht, dan tegen de bezoekers van het café. Wél legt men de verbin ding tussen het laks optreden van de politie en de steeds gro tere agressiviteit bij de Turken en Nederlanders. „Men wordt niet net als Nederlanders opge pakt bij knokpartijen, die politie laat de Turken juist vaak gaan. bang om een klap te krijgen of misschien bang om vopr discri mineren aangezien te worden," 'aisdus één van de buren van Hora. Hieraan nu moet Lems als hoofd van de Schiedamse politie een eind maken, menen de be woners. Hij moet erop toezien dat de politie de voorschriften voor cafés naleeft en tegen Ne derlanders en Turken gelijk op treedt De buurtbewoners toonden zich zeer gunstig gestemd na af loop van hun bezoek aan Lems. De burgemeester zou ook over deze zaak reeds contact opgeno men hebben met de politie en op een goede controle van één -en ander aangedrongen hebben. „Een hoogst ernstige kwestie" noemde Lems het aldus dege nen die hem op het spreekuur bezochten. Zelf was Lems giste ren niet meer aanwezig om een toelichting te geven. SCHIEDAM - In de kantines van ÜVG en Demos hebben in brekers geprobeerd hun slag te slaan. Dat lukte bij Demos slechts ten dele; de daders dron ken daar twee flesjes chocomelk leeg en vonden verder niets van hun gading. Wel hebben ze een ruit in geslagen. Bij ÜVG werd een radio-ver sterker gevonden en meege nomen. Het apparaat was circa 1450 waard. Een andere, kleine diefstal vond plaats uit de wagen van de Schiedamse distillateur Nolet die aan de Stadhouderslaan ge parkeerd stond. Een polstas met f300 inhoud en enige autopapie ren verdwenen. SCHIEDAM - In het ontmoe tingscentrum Sint Joris Doele op het Doelepiein is het seizoen gisteren weer van start gegaan. Na een lange zomer konden de bingoliefhebbers er voor het eerst sinds maanden weer te recht. VoIger.de week woensdag be ginnen de gewone clubs m het Doelecentrum weer. Kinderen van 5 tot 12 jaar worden die dag om half drie verwacht ter wijl de kinderen van 9 tot 12 om half zeven naar club kun nen. De eerste avond voor de tieners begint woensdagavond om kwart over acht De peuterspeelzaal kan voor lopig nog geen aanvang nemen aangezien men nog op zoek is naar een leidster. Vrijwilligers kunnen zich aanmelden bij het ontmoetingscentrum. De groep zou komen op uitno diging van Cees Sitton, de man van de gelijknamige dansschool aan de Lange Haven. De Joego- siaven zouden demonstraties ge ven bij Sitton en samen met Schiedamse stijldansers bij een paar bals aanwezig zijn. Het be trof hier een tegenbezoek van de Joegoslaven. Enige jaren ge leden namelijk bracht dans school Sitton al eens een bezoek aan de partnerstad Velenje. Cees Sitton: „Ik had alles al in kannen en kruiken voor het bezoek van de groep. Ze hadden deze week hier moeten zijn. We schreven alieen nog even een briefje om te horen met hoeveel ze zouden komen en toen kregen we een brief terug waarin de Joegoslaven om uitstel vroegen." i Het was echter niet de eerste keer dat er op het laatste mo ment een spaak tussen het wiel kwam; enige maanden geleden (met Pinksteren) zou de groep ook al komen en liet het toen op het laatste moment afweten Sitton had nu dan ook we! al allerlei dingen georganiseerd (zoals uitstapjes naar Kinder dijk, Amsterdam e.d.) maar nog niets officieel vastgelegd. i De dansgroep uit Velenje wil de het bezoek aan Schiedam verschuiven naar eind septem ber. maar dat kwam op zijn beurt Cees Sitton weer niet uit „Dan is het dansseizoen net be gonnen en ik wil de leerlingen niet na een paar keer al zeggen dat de lessen een weekje niet- doorgaan. Want het zou er in derdaad wel van moeten komen dat ik de zaak een week moet sluiten om met de Joegoslaven op pad te gaan." Nu heeft Cees Sitton dan maar het aanbod gedaan om de groep tussen kerst en nieuwjaar op bezoek te hebben. De Joego slaven hebben echter nog niet laten weten of ze dan kunnen en willen. Een vertegenwoordi ger van de groep komt eerdaags de zaken in Schiedam bespre ken.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2