Drijvend bordeel kost 40 miljoen Den Uyl bouwt luchtkastelen Overheid energieverspiller SALLY KREEG 32 TON OP TENEN Rotterdam en Rijnmond: 'Geen centrale' Kaoenda: Zambia een land van luilakken Schietende man jaagt vrouw naar het politiebureau OVERVALLER WAS KORT RIJK Vrijspraak voor 'sex-onderwij zeres' wf tui Groene Kruisweg wordt niet verbreed Jeugdhonk in de as UW MOLUKSE CLUB UIT COMPETITIE GESTOTEN Margarine goedkoper Originele badhanddoek kade. Hot 11 oor zie pagina mm wmmm Steenkamp Oproep INFORMATIE OVER BEZORGING: j Opklaringen Moeilijkheden in Rovensmilde Inbraak met buit van twee ton F eyenoordfans, neem trein! s I I I I -I -■ -1 Zaterdag 3 september 1977 32e jaargang no. 9264 hoofdredacteur herman wigbold Van onze speciale verslaggever JAN BOOISTER HELSINGÖR - voor veertig miljoen gulden kan de Deense werf Helsingör Vaerft A/S binnen een jaar aan Rotterdam een drijvend bordeel leveren met 250 kamers. Het varende sekshotel zou ligplaats moeten kiezen aan de Stieltjesstraat bij het Poortgebouw, de lokatie waar de overlast gevende prostitutie van Ka- tendrecht naar verplaatst moet worden. 6 -8 -12-14-20 t Van onze parlementsredactie DEN HAAG - Demissionair minister-president Den ïTyl is door de Koningin verzocht samen met informa teur Veringa verder te werken aan een kabinet van CDA, PvdA en D'66. Den Uyï werd gisteren op Soestdijk uitgenodigd na dat informateur Veringa, die tussentijds verslag uit bracht over het bereikte abortusakkoord, in die rich ting had geadvisseerd. 1 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - „Vestiging van een kerncentrale op de Maasvlakte is onaanvaardbaar." Dit schrijven B en W van Rotterdam en het dagelijks bestuur (DB) van Rijnmond in een reactie op het feit dat het Rijk de Maasvlakte heeft aangewezen als mogelijke vesti gingsplaats voor een kernenergiecentrale. Drie uren had de brandweer nodig om met een hijs kraan en snijbranders de 10-jarige Sally Nevmian te bevrijden uit een auto die verpletterd was door een 32 ton zware truck. De truck viel van een lorry die het gevaarte vervoerde in het district Gwent in Wales en verpletterde de zijkant van de Renault waarin Sally en haar familie zaten. De anderen kwamen met de schrik vrij. Sally wordt in het ziekenhuis behandeld voor ge kneusde voeten en een shock. BH 010-14 74 00 (Van een onzer verslaggevers} VLISSINGEN - In de vroege morgenuren rende een schamel geklede vrouw met haar twaalfjarige zoontje aan de hand in paniek het Vlissingse politiebureau binnen. Bezorg ons een nieuwe abonnee en wij bezorgen u deze leuke, luxe badhand doek als beloning. Royaal formaat 50 xioocm. uitgevoerd in vrolijk rood en wit, met het bekende HVV- jongetje er op u weet wel, van de affiches). Verdien dit fijne kado met 'n goede daad. Stuur de bon volledig ingevuld op in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoord nummer 1579, Rotterdam. Nieuwe abonnee bon. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats: öe dikke vriend van Rotterdam. Soort abonnement: kwartaal jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg de mooie handdoek met Het Vnje Volk jongetje als beloning bi j Naam afzender:. Adres: Plaats: rdJ I 1 I I I Hoofdkantoor: Witte de Wiihstraat 25. Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS "(rubriekadvertenties) tel. 010 - 13.83,80 -14.74.11 De wethouders Van der Have (Wijkaangelegenheden). Men tink (Ruimtelijke Ordening) en Rie- zenkamp (Financiën) hebben gisteren de mogelijkheden met de werfdirectie besproken. Ze werden daarbij b.a. geassisteerd door projectleider Fred Blokhui zen. die zich met de stadsver nieuwing op Katendrecht bezig houdt. ;«g> iOp rfe achterkant van een si- gajrietoosje" is berekend dat hef twrdeelschip jaarlijks zeker 25miljoen gulden oplevert Jen voorzichtige berekening", aldus de delegatie, want op brengsten uit film- en horeca- aiitivrteiten. zijn daarbij niet op geteld. De wethouders noemen die opbrengst "interessant." De gemeente Rotterdam zelf koopt of bestelt het vaartuig biet Dat moet de exploitant gaan doen. De bestuurders heb ben zich alleen van de moge lijkheden op de hoogte gesteld. Voor de 13e oktober, als de Bosplannen in de gemeenteraad aan de orde komen, bespreekt het college van B. en W. de op gedane informatie nog met de exploitantfen). Dan moeten ook alle voorwaarden waaraan het schip moet voldoen op tafel ko men. De bordeelkamers hebben een oppervlakte van 22 m2 elk. ..Dat kan' zelfs kleiner." aldus Blok huizen. Het schip telt met 250 bordelen zes verdiepingen. Het pleziervaartuig steekt iets meer dan twee meter diep. Het komt ongeveer 20 meter boven het water uit. Tegen die hoogte "hikt" wethouder Mentink aan. ..We moeten het vaartuig stede bouwkundig kunnen inpassen. Dus aan het uiterlijk zal nog wel wat gedaan moeten worden. Het steekt nu te ver boven hel Poortgebouw uit." Volgens wethouder Van der Have zal het drijvende bordeel voldoen aan de voorschriften van de brandweer en geen ge luidsoverlast veroorzaken. Zie verder pag. 3 1 (Van een onzer verslaggevers) ZUTPHEN 'Den Uyl bouwt luchtkastelen. Van Agt gaat er dan in wonen. Van Thijn haalt de huur op. En Wiegel, die hoopt later het geld op de bank te mo gen zetten.' Nederland lijkt. wie deze zin leest, een nieuw talentvolle conferen cier rijker. De zin rolde uit de mond van de demissio naire minister van Sociale Zaken, drs. Jaap Boersma, bijna de laatste echte ARP- er in het CDA. De Fries Boersma stak met zijn klei ne conférance de Friese ca baretier Rients Gratema naar de kroon. Die moest na Boersma het publiek aan het lachen houden. Het gebeurde allemaal te Zutphen, waar Boersma een nieuw ontmoe tingscentrum voor de bevol king opende. (Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM - 'Verstan dig met aardgas", roepen re clameborden op de NS-sta- tions. Die borden, die manen tot energiebesparing, kosten per jaar 200 gulden aan stroom. Evenveel als een ge middeld gezin aan gas be taalt voor koken en warm water. Eén van de vele voorbeelden van ingenieur Hendrik Venema die de stel ling huldigt dat de overheid zelf één van de grootste energieverspiilers is. Op di verse NS-stations branden overdag de lampen - Den Haag CS is wat dat betreft koploper, stelt Venema. Re den voor die lichten en voor de fellere straatverlichting, is het voorkomen van misda den en ongelukken. Tóch ne men die beiden alleen maar toe. blijkt uit de cijfers. Dus verspillen we die energie, aldus de zuinige ingenieur. enVeringa samen aami de slag ook de zetelverdeling over de partijen en de vraag welke per sonen die zetels zullen gaan in nen. moeten regelen. De PvdA stelt zich op het standpunt dat wanneer het pro- gramatische deel is afgerond.^ Den Uyl tot formateur dient be noemt te worden voor de zetel verdeling en de invulling daar- Volgende week. waarschijnlijk niet voor dinsdag, zal het due bekend maken welke werk zaamheden ze nog zullen ver richten. Zeker 'is dat ze acht programmapunten die er nog liggen en waarvan defensie en kernenergie de belangrijkste zijn. zullen afhandelen. De vraag is echter en daar zuilen de fracties van CDA, PvdA en D'66 nog een stem in hebben, of de twee informateurs Daarbij wordt onder andere verwezen naar Steenkamp die de informatieperiode ook afsloot nadat een programmatisch ak koord was bereikt Het CDA zou het liefst zien dat de informateurs ook de ze telverdeling regelden, omdat ze bang zijn dat Den Uyl alleen hem minder tegemoet zou ko men. Ook bij D'66 vraagt men zich af of de informateurs mis schien niet de zetelverdeling moeten regelen. Veringa zei gisteravond op een persconferentie dat hij vindt dat de kabinetsformatie op zo kort mogelijke termijn moet worden afgerond. Op de vraag of hij om het abortusak koord veilig te stellen misschien zelf geen minister van Justitie moet worden zei hij: „Ik heb net zoveel vertrouwen in de an deren als in mijzelf. Als iemand dit akkoord niet onderschrijft dan kan hij niet in het kabinet gaan zitten. Ik acht het vrijwel uitgesloten dat ik zelf minister wordt. Zeven protestantse en rooms- katholieke theologen, onder wie de gerefomeerde prof. Kuitert en de roomskathoiieke prof. Schillebeeckx hebben het CDA opgeroepen ondanks gewetens bezwaren inzake de abortus mee te werken aan de vorming van een progressief kabinet De brief met die oproep bereikte de CDA-fractie voordat het besluit viel akkoord te gaan met de aanbevelingen van informateur Veringa. De theologen verwijten het CDA de 'christelijke begin selen te hebben gehanteerd om zich aan de de democratische procedures waarop onze samen- Leving is gebouwd te ontrekken.' De theologen menen dat de CDA-houding ernstige schade heeft berokkend aan de geloof waardigheid van het christelijk geloof. De overige onderteke naars: prof. Van Iersel. dr. Ber ger. drs. Bemmer, prof. Haarsma en dra. Halkes. GRONINGEN - De Zuidmo- lukse voetballers van het Gro ningse Maluku mogen voorlopig niet in competitieverband uitko men. De afdeling Groningen van de KNVB heeft de twee elftal len van de club geschorst naar aanleiding van ongeregeldheden in de uitwedstrijd tegen Noord- wotde. afgelopen zaterdag. Scheidsrechter Jan Stavenga uit Rasquert werd toen 20 minuten voor het einde doar een aantal spelers van Maluku mishandeld, waarna het duel werd gestaakt. In het rapport, dat de Groningse straf commissie van de Molukse vereniging ontving, werden geen namen van schuldigen opgege ven. B en W en DB weigeren de voor de vestiging noodzakelijke planologische procedures te be ginnen. LOESAKA - President Kaoenda van Zambia heeft gis teren tijdens de opening van een nieuwe fabriek gedreigd met aftreden als zijn land „een natie van luilakken" blijft. „Als de vijf miljoen Zambia- nen volgend jaar nog zo lui zijn als nu", aldus Kenneth Kaoenda. „dan stap ik op. Ik wil geen lei der zijn van leeglopers en ik wil niet gekozen worden door leeg lopers". De Zambiaanse president noemde leeglopers „net zo slecht als de racistische leider Vorster en de opstandige leider lan Smith". (jN* ««lift IMMKMl) Vnwg Mat ét ofdeSng tttummia •MMéaf tm nijéaf lal lt.00 ittn. aumossof jurkung ttONNlUnVKETOt 18.00 UU» iiinmut S« Mk aadtr 'adrttwa' aaétr ét «Kif» Op de meeste plaatsen droog weer met van het westen uit opklaringen. Meest matige wind. ruimend naar west Maximum temperatuur ongeveer 19 graden. «StJX. ton op orejw an zi MS7 301» maan np onder 2116 II «6 2156 13.02 BOVENSMILDE - In het Drentse Bovensmilde zijn van nacht moeilijkheden ontstaan tussen Nederlandse en Zuid-Mo lukse jongeren. De spanningen begonnen toen een Zuid-Moluks meisje zou zijn lastig gevallen door Nederlandse jongens. Over en weer werden stenen gegooid en ruiten sneuvelden. De mobie le eenheid van de rijkspolitie te Assen bleef de hele nacht pa raat De vrouw, de 31-jarige G. van de B. vluchtte voor haar huis vriend. de 28-jarige Ch. N. die haar met een pistool had be dreigd. De man* was in woéde ontstoken toen hij 's nachts, laat thuiskomend, de deur van de woning van zijn vriendin her metisch op slot aantrof. Een maal binnengelaten, na een hoop tumult, vuurde de man drie schoten af in de slaapka mer van zijn vrouw. Niemand raakte gewond, de man werd op het politiebureau verhoord en mocht gisteravond Iaat naar huis na beterschap te hebben beloofd. DEN HAAG - Voor twee ton aan geld en sieraden hebben in brekers gestolen bij een juwe lier aan de Haagse Herengracht. De daders drongen binnen via een leegstaande woning boven de zaak. Zij boorden een gat in de vloer. |ieten zich zakken, schakelden de elektronische be veiliging uit en sloegen hun slag. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM AM STERDAM - Feyenoord- supporters die morgen de wedstrijd van hun ploeg tegen Ajax willen bijwo nen. wordt dringend aan geraden per openbaar ver voer naar Amsterdam te reizen. De Amsterdamse politie geeft geen enkele garantie dat de mensen die de eigen auto willen ge bruiken, tijdig in het Olympisch Stadion kunnen zijn. Rondom het stadion be staat een schrijnend gebrek aan parkeerruimte. Op de rijkswegen naar Den Haag en de hoofdstad moet met ernstige filevorming reke ning worden gehouden. Het Stadionplein wordt in zijn geheel gereserveerd voor het parkeren van autobussen. Alle tram- en buslijnen van en naar het stadion zullen morgenmid dag met een verhoogde frequentie rijden. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - De 18-jarige bankovervaller A. van E. uit Utrecht was slechts korte tijd een rijk man met een vermogen van 10.000. Al vier uur na de overval op de Amro-bank aan de Vleutenseweg, waarbij de overvaller One klanten m be dwang hield werd hij gepakt. Van E, werd in de ouderlijke woning gearresteerd. De politie vond zijn adres omdat een at tente voorbijganger bij de bank het nummer van het verzeke ringsplaatje van de brommer van de overvaller noteerde. (Van een onzer verslaggevers) LONDEN - De Engelse on derwijzeres Sandra Mayhew, verdacht van het plegen van ontucht met een li-jarige jon gen uit haar klas, is door de ju ry vrijgesproken. De jury achtte de ontucht niet onomstotelijk bewezen. De jongen, wiens naam tijdens het door zijn ouders aangespan nen proces geheim bleef, hield vol dat de juf hem bij haar thuis 'liefdeslessen' had gegeven. De openbare aanklager vond dat verhaal aannemelijk omdat de jongen allerlei intiemere li chamelijke kenmerken van zijn onderwijzeres wist op te som men. Maar de verdediging hield de jury voor daar geen waarde aan te hechten. Juf en de klas waren veelvul dig samen aan het zwemmen geweest, waarbij mevrouw Mayhew een bikini droeg die de genoemde kenmerken onthulde. De rechter bezwoer de jury dat een 'schuldig' alleen mocht Sandra Mayhew worden uitgesproken als er geen twijfel meer mogelijk was. Na vieretieennalt uur beraad kwam de jury met het 'onschul dig' De onderwijzeres moet wel de kosten voor haar advocaat betalen, zo bepaalde de rechter, omdat zij volgens hem de moei lijkheden over zichzelf had uit geroepen. ROTTERDAM - De verbre ding van de gevaarlijke Groene Kruisweg - van het smalle ge deelte voorbij Geervliet - gaat waarschijnlijk niet door. Het bestuur van de provincie Zuid- Holland wil de 15 miljoen die voor de verbreding opzij waren gelegd gebruiken voor de aanleg van de rondweg-zuid bij Dor drecht Wel zal de bewegwijze ring op Voome-Putten zo wor den veranderd dat het recreatie- verkeer om Geervliet en Heen- vliet wordt geleid. DEN HAAG - Margarine wordt 3 cent per pakje goedko per. Het kan nog even duren voor de consument het merkt, omdat de winkels eerst hun duurdere voorraden moeten wegwerken. De Bond van Ne derlandse Margarinefabrikanten heeft tot de prijsverlaging be sloten, vanwege de dalende prij zen van olién en vetten. Halva- rinc wordt 1 cent per 250 gram goedkoper. De beide colleges hebben, sa mengevat. drie bezwaren tegen de kerncentrale. In de eerste plaats liggen in een straal van 20 kilometer rond de Maasvlakte dichtbevolkte gebieden, zoals Den Haag. het Westiand en Maassluis. Ten tweede. zo schrijven de colleges, neemt een kernenergiecentrale zoveel ruimte in dat de ontplooiing van andere activiteiten in het gebied sterk beperkt wordt. Ten slotte menen de bestuurs colleges dat het Rijnmondge bied. in vergelijking met andere delen van Nederland, toch af zwaar belast is met "onevenre dig grote milieuverontreiniging." De vestiging van een kerncen trale zou volgens B en W en DB de druppel kunnen zijn die de emmer over doet lopen. (Van een onzer verslaggevers BAARN - Het zomerverblijf voor jongeren uit de Amster damse Jordaan 'De Prethut". ge legen in de bossen bij Baam, is gistermiddag door brand ver woest. De oorzaak wordt gezocht in kortsluiting in de - pas ver nieuwde - electrische bedra ding. De schade beloopt ruim 175.000 gulden. De Stichting Tichel, eigenaar van het huis. liet jongeren uit de Jordaan er in de zomer loge ren om ze uit de sfeer van de binnenstad te balen. De ge meente Baarn was indertijd te gen de vestiging van zo'n huis Door bemiddeling van de konin gin kwam het toch tot stand.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1