Foeke Sjoerd Sjoerdsma 50 jaar bij de EHBO: Geld voor partnerstad Udine nog steeds niet benut Schiedams steuncomité voor Ierse Noreen Winchester Molen De Oost herdacht met plaatsing 2 stenen GRETHA'S GEBOORTE: EEN ZÉÉR BLIJDE GEBEURTENIS r r Meisje onder auto Disco bij Singelkwartier Kunst lenen De Rode Zon bestolen Stalen nagel treft man Vijf inwoners minder in Schiedam Jongen gedood Aanrander Bedreigd ZATERDAG 3SEPTEMBER 1977/HET VRIJE VOLK/PAGIRA2 Van onze verslaggever PETER SPEK SCHIEDAM - „Schrijf maar wat moois, maar ga me niet al te veel ophe melen". foeke Sjoerd Sjoerdsma kan het heel bescheiden zeggen. Voor hem hoeft al die poespas rond zijn 50-jarig jubi leum bij de EJ1.B.O. niet zo nodig. „Ik doe gewoon wat ik nodig vind: het verlenen van eerste hulp. Zorgen dat iemand geholpen wordt De nadruk ligt op hulp. De dokter is voor de verdere verzorging. Je mag het een hobby noe men, je mag het ook een soort sociale inslag noe men. Ik vind gewoon dat iemand die in nood ver keert geholpen moet wor den. Dat doe ik dan en verder basta. Ik ben geen mensenredder die precies bijhoudt hoeveel hij er van de dood gered heeft Ik doe gewoon mijn plicht". „Dat zegt hij nu wel al lemaal". vult zijn vrouw hem aan „maar als je diep in zijn hart kijkt, vindt hij die receptie en alles hardstikke leuk hoor". mm* Pak slaag ,Voor de oorlog hadden we alleen een pet, nu een heel kostuum en een verbandtas". Ongeluk Raderbrancard Veel veranderd Wethouder Herman Posthoorn en voorzitter Warner Meinen van de Schiedamse Gemeenschap, brachten na terugkeer van het bezoek aan Udine vorig jaar verslag uit. pPplllll ROTTERDAM - 't Leek erop alsof men het in diergaarde Blijdorp op zettelijk zo had georgani seerd: drie dagen vóórdat daar een tentoonstelling over het zeldzame Prze- walski-paard werd ge opend, kon de geboorte van een Przewalski-veu- len worden gemeld. Het is een meisje; dochter van hengst Vedran en merrie Palatine. Men heeft haar Gretha genoemd. Palatine met haar dochter. ren. 5* 'Nu is de beurt aan de jongeren' Overigens heeft de 74-jarige het er zelf naar gemaakt Niet voor niets krijgt hu dinsdag een receptie aangeboden (van 20 tot 21.30 uur. Korte Haven 27). Daar worden hem ook de versierse len. die horen bi) een Koninklij ke Onderscheiding opgespeld. ..Eigenlijk had ik dat lintje willen weigeren. Ik ben socialist in hart en nieren; geen voor stander van het Koningshuis dus. Als ik consequent zou zijn. had ik er voor bedankt Maar ja. aan de andere kant Ze zijn zo voor me bezig geweest Eigenlijk had die receptie al m juli gehouden zullen worden. Door de vakantie en doordat dat lintje er nog niet was. is het' toen uitgesteld tot 6 september. Als ze er dan zo voor bezig zijn geweest, wil ik ze niet voor hun kop stoten door dat ding te wei geren Je zou kunnen zeggen dat ik het lijdelijk aanvaard". Het socialisme van Sjoerdsma is niet vreemd want zijn ge boorteplaats lag m dezelfde pro vincie als die waar Pieter Jelles Troelstra ter wereld kwam: Friesland. Om precies te zijn werd Foeke Sjoerd Sjoerdsma op 9 augustus 1903 in Harlingen geboren. •yc.'-SvV-N WK 'v\V :y.v, yiY\ ..'Y.s K& iï je iïY/T; Ê'Mf? SS ?>Vr- dat een beetje behoorlijk bloed de dan werd meteen de arm of het been afgebonden. Tegen woordig druk je de slagader eventjes dicht en leg je er een drukverband op. Een tijd gele den heb ik het nog mee ge maakt. Wat het precies was weet ik niet meer, maar die man had een slagaderlijke bloe ding. Omdat ik alleen was heeft hij toen zelf zijn slagader dicht moeten knijpen zodat ik mijn handen vrij had om een ver bandje te leggen." Het mag voor een Fnes een beetje vreemd klinken maar •Foeke wilde gaan varen. „Als stuurman Om dat te bereiken moest ik op allerlei schuiten. Ik weet het nog als de dag van gisteren Het was in de avond van de 15e november 1924. Ik voer toen van Rotterdam naar Helmond In sluis drie bij Ve- ghel raakt mijn onderbeen ver strikt m een staalkabel. Daard oor werd mijn onderbeen afge- kr.eld". Het kost Sjoerdsma geen moeite om dat verhaal nog eens te vertellen. Desondanks valt er af en toe toch een stilte. Het lijkt alsof hij het opnieuw mee maakt „Daar lag ik dan op het dek en de stoker-machinist, het was nog een stoomschuit waar we op voeren lag naast me. Die streek het vaantje toen hij al dat bloed zag Alleen de kapitein en ik bleven bij ons positieven. „Geef me je rooie zakdoek maar", zei ik tegen de ouwe. Daarmee heb ik mijn been toen afgebonden. Als ik dat ongeluk niet had ge kregen. was ik nooit bij de E.H.B.O. terecht gekomen", lacht hij na zijn trieste relaas. „Dokter Maas uit Veghel zijn naam kan ik me nog goed herinneren amputeerde mijn onderbeen. Die zei toen dat dat ook wel wat voor mij zou zijn dat verbinden. Op een schip hoefde ik immers niet meer te komen met een prothese. Hij zag het wel zitten als ik mijn EHBO-diploma haalde en ergens als portier of verbandmeester ging werken". Het pakte anders uit. Sjoerd sma werd geen verbandmeester of portier maar kwam bij Het Vnje Volk, toen nog de Voor waarts geheten, in dienst „Dat was in juli 1929. In vaste dienst was ik toen nog niet want ik was boekhandel- colporteur op provisiebasis. Pas m januari van het jaar daarop kreeg ik een vaste aanstelling. Tot 3 augustus 1968, de dag dat ik met pensioen ging, heb ik bij Het Vrije Volk gewerkt Als adjunct inspecteur, boekenver koper, voorman, controleur en ga zo maar door. De krant heb ik al die jaren ook bezorgd in een groot gedeelte van Schie dam. Soms had ik wel 500 abon nees. Die gingen dan allemaal achter op de fiets en niemand wist eigenlijk dat ik een prothe se had. Met het bezorgen van de krant de Vara-gids, de Noten kraker en de boeken van de Ar beiderspers heb ik altijd een be hoorlijke boterham verdiend. Hogerop komen was er niet bij. Daar had ik te weinig voor ge leerd. Studeren bestond in mijn jeugd haast nog niet. Vlak voor de oorlog heb ik nog een aantal jaren op de avondschool gezeten en na '45 heb ik nog drie jaar opleiding genoten aan het Insti tuut voor Arbeidsontwikkeling." In 1926, toen Sjoerdsma in Schiedam kwam wonen, werd hij lid van de EHBO. „Tenmins te, toen begon ik met de cursus. Lid wordt je eigenlijk pas als je je diploma hebt Dat behaalde ik op 27 mei 1927. Een jaar of wat voordat de oorlog uitbrak ben ik bij de bri gade gekomen. Dat houdt in dat je dan ook werkelijk ingezet wordt als er iets aan de hand is. In die tijd hadden we nog al leen een pet en' een koffertje. Aan zo'n pet was je dan beter te herkennen. Tegenwoordig hebben we een heel costuum en is de koffer vervangen door een tas. Toen had je nog geen GG GD maar werden wij ingescha keld als er een ongeluk was ge beurd. Patiënten reden we met de raderbrancard naar het zie kenhuis. Dat was een brancard die tussen twee grote wielen hing. Telefoon had nog bijna nie mand maar als er werkelijk iets ernstigs aan de hand was, maakten wij gebruik van de kettingwaarschuwing. Schiedam hadden we verdeeld in vier rayons: West, Centrum, Oost en Zuid. In elk deel woonde een com mandant die bij calamiteiten ge waarschuwd moest worden. Die commandant rende dan naar de dichstbijwonende EHBO'er. Die waarschuwde weer de volgende en zo wend iedereen opgetrom meld." In vijftig jaar is er heel wat veranderd, ook binnen de EH BO. „Ik werk nu al met de vijf de methode van kunstmatige ademhaling. Eerst hadden we de methode van Hasselt, waarbij het het middenrif omhoog moest brengen, toen kwam Laborda, toen Sylvester daarna een waar van ik de naam vergeten ben en nu heb je alweer een tijdje de mond-op-mondbeademing die al in 1800 in Engeland werd toe gepast Dat laatste heb ik uit - een boekje hoor want zo oud ben ik nu ook weer niet" lacht hij vrolijk. Naast zijn krantenwijk, wat ook altijd een grote hobby voor hem was (het betekende voor mij een sport om de krant over al op tijd in de bus te krijgen), komt de EHBO duidelijk op de tweede plaats. „Ik heb het altijd goed bijgehouden. Er zijn wel meer oudjes die er al een hele tijd inzitten maar die kunnen geen verband meer leggen. Dat durf ik gerust te stellen. Er ver andert zoveel dat je het wel bij moet houden wil je goed mee kunnen draaien als EHBO-er. Ik heb elke keer cursussen gevolgd zodat mijn diploma weer voor een aantal jaren verlengd kon worden. Neem nou alleen eens een brandwond. Vroeger was het ten strengste verboden om daar wa ter op te doen. Toen moest je met allerlei droge middelen en zalfjes werken. Nu is het enige wat je er aan mag en kan doen: water, water en nog eens water. Had je vroeger een wondje Als Sjoerdsma eenmaal zijn belevenissen en anekdotes be gint te vertellen, raakt hij niet uitgepraat „Op een ochtend werd ik om vier uur uit m'n bed gehaald omdat er iemand een paar straten verder een spataderlijke bloeding had. Het was een vrouw op leeftijd 'die zo'n spatader aan de rand van het bed had opengehaald. Dat bloedt als de ik weet niet wat. Nu mag je bij alle bloedingen het been afbinden behalve bij een spataderbloeding. Ik kwam daar in het huis, door het vroe ge uur was ik toch al niet zo vrolijk en ik zag dat de twee zoons van die vrouw het been met een knevel hadden afgebon den. Het eerste wat ik dus wilde doen was die knevel weghalen. Kon ik me daar een pak slaag krijgen. Gelukkig bleef ik er rustig onder. „Luister", heb ik toen gezegd, „als je wilt dat je moeder nog langer blijft leven moet je eerst dat ding eraf ha len". Uiteindelijk kreeg ik ze toch zover en toen die knevel verwijderd was, stopte het bloe den meteen." In zijn, carrière is het wel meer voorgekomen dat hij stank voor dank kreeg. „Niet altijd hoor. De mensen komen je ook weieens bedanken met een bloe metje voor je vrouw of met een doosje sigaren. Meestal blijft het bij een eenvoudig „dank-je- wel". Dat vind ik ook helemaal niet erg want het is niet de be doeling dat we een tegenpresta tie krijgen. Het is geheel liefde werk-oud-papier. Alleen ver wacht ik wel dat de mensen bij onze jaarlijkse collecte iets in de bus doen. Daaruit wordt het verband betaald waarmee wij weer anderen kunnen helpen." Na ongeveer 25 jaar als mate- riaaimeester in het bestuur te hebben gezeten, heeft hij er nu de brui aangegeven. Ook het bestuurswerk binnen de afdelin gen van de Vara en de PvdA heeft hij neergelegd. Foeke Sjoerdsma is wel actief als be stuurder in de Grafische Bond en in het NIVON. „Bij de brigade sta ik ook nog regelmatig op de lijst Afgelopen zomer, met die kermis en die wielerronde en zo moest ik wel twee keer per week opdraven. Ook in de sporthal Margriet kom ik nog regelmatig. Iedere zondag ip het voetbalveld doe ik niet meer. Daar nemen ze nu maar de jongeren voor." TfsSfSIs f-p'Sfi vs,x.<sy' x SCHIEDAM - Het geld dat vorig jaar door de Schiedamse bevolking bijeen is gebracht om steun te verlenen aan de inwo ners van de Italiaanse partner- stad Udine. is nimmer uitge keerd. Met dit geld zou Udine moeten proberen weer een beet je te herstellen van de proble men waarin het verzeilde na ge troffen te zijn do«r een zware aardbeving. Schiedams bevolking heeft vo rig jaar circa 15.000 bijeenge bracht. welk bedrag door de ge meente verdubbeld is. Deze der tigduizend gulden staan nog steeds op een bankrekening, zonder dat de getroffen Ita liaanse bevolking er iets van gezien heeft Gemeenteraadslid Gerard Ver- hulsdonk (VVD) heeft aan B en W verantwoording gevraagd over de gevolgde procedure en wil tevens weten wanneer dat geld nu eens uitgekeerd wordt Volgens wethouder Herman Posthoorn, die m mei vorig jaar persoonlijk poolshoogte ging ne men in de Italiaanse partner- stad, zal het geld binnenkort toch daadwerkelijk uitgekeerd worden. „We zijn nog bezig om te bekijken wat er gedaan moet worden met de dingen die we in natura gekregen hebben voor deze actie. Dat moet nog in geld worden omgezet De raad kan echter spoedig een mededeling verwachten. waarin gemeld wordt wat we met het geld ge daan hebben." aldus de wethou der. Hoe spoedig "spoedig" is. kon hij echter niet zeggen. Het geld is volgens Posthoorn echter "een druppel op een gloeiende plaat". De Duitse partnerstad Esslingen bijvoor beeld heeft ruim een miljoen gulden bijeengebracht, om Udi ne te steunen Esslingen, Schie dam en Vienne (Franse partner) zullen hun geld bij elkaar gooien om dan gezamehjk een projekt m t Udine of de omge ving te financieren. De bedoe ling is dat er een gemeenschaps huis van gefinancierd wordt Volgens Posthoorn heeft de zaak ook zolang geduurd, omdat Schiedam. Esslmgen en Vienne voldoende garanties wilden heb ben dat het geld niet aan de strijkstok bleef hangen Die ga ranties meent men nu te heb ben. SCHIEDAM - De komen de dagen zullen in Schie dam onder allerhande ver enigingen solidariteitsacties gehouden worden ter on dersteuning van het Ierse meisje Noreen Winchester, dat wegens het doden van haar vader in de gevange nis zit. Zoals bekend doodde No reen haar vader, omdat hij haar al jarenlang sexueel misbruikte en ook haar jongere zusjes verkrachtte. De terse rechtbank veroor deelde haar tot een gevan genisstraf. Er is een nationale actie aan de gang om Noreen uit de gevangenis te krijgen. In Schiedam besloten gis teren enige Rooie Vrouwen besloten tot de oprichting van een steuncomité. Het wil bij alle verenigingen, clubs' of andersoortige ver bonden in Schiedam hand tekeningen bemachtigen. Om de organisatie iets te vereenvoudigen worden alle verenigingen verzocht om zelf bloknootvellen van lijntjes en het Noreen Win- chester-verhaaltje te voor zien om die in eigen kring te laten circuleren. De lijs ten kunnen dan ingeleverd worden bij Geo Laurens, Valeriusstraat 35 in Schie dam. Daarvandaan woiden de handtekeningen en het geld dat eventueel binnen komt doorgestuurd naar het landelijk solidanteitscomité m Zeist SCHIEDAM Twee grote en loodzware molenstenen nemen mo menteel de plaats in, waar tot aan 1962 de brandersmolen .De Oost" heeft gestaan. Dat is aan de kop van de Lange Kerkstraat op het pleintje dat in de volksmond al Hemaplein heet. De stenen moeten nog op artistiek verantwoorde wijze op dit plein gegroepeerd wor den als stoffelijke herinnering aan lang vervlogen tijden. Op alle plaatsen in Schiedam waar in de goeie ouwe tijd mo lens hebben gestaan, komen ge denktekens. Een besluit daartoe is a! weer enige tijd geleden ge nomen door het dagelijks be stuur van Schiedam, maar was nog met uitgevoerd. Met de mo lenstenen op het Hemaplein is nu een begin gemaakt De Oostmolen werd in 1727 gebouwd en deed zo'n anderhal ve eeuw dienst als brandersmo len. In 1899 werd de molen tot aan de eerste balie afgebroken en bleef er zodoende slechts een stomp over. Die stonftp bleet tol 1962 staan op de kruising van Broersvest en Lange Kerkstraat Op bevel van hogerhand werd ook dit laatste overblijfsel ge sloopt, omdat het een bouwval aan het worden was en Jn de weg stond. De doorbraak van de Broersvest moest namelijk ge realiseerd worden, en daarbij vonden 3e wegenplanners de stomp op hun pad. Na sloop van de stomp bleven van de tientallen molens, die Schiedam njk was alleen de huidige vier molens, de Vrij heid, de Noord, de drie Koom- bloemen en de Walvisch over. Deze vier zullen het nog enige jaren uithouden, dank zij res tauratie. Wat er precies met de molen stenen op het Hemaplein gaat gebeuren is nog niet bekend. Het wordt aan de creativiteit van de gemeentewerkers over gelaten om ze op een aardige manier neer te leggen. (Van een onzer verslaggevers) SCHEEMDA - De 17-jarige Bennie Leraar uit het Groningse Scheemda is om het leven geko men bij een bedrijfsongeval. Hij bestuurde een vorkheftruck die kantelde, waarschijnlijk wegens een te kort genomen bocht ZUTPHEN - Wegens aanran ding van acht, vrouwen m en om .Epe is de 29-jarige bouw vakarbeider P. B. veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden en een proeftijd van drie jaar. E. werd op heter daad betrapt bij zijn achtste aanranding. SCHIEDAM - Een zestienjari ge bromfietsbenjdster is op de hoek van de Goereesestraat en de Beijerlandsestraat onder een auto terecht gekomen, nadat zij geen voorrang had verleend. Met beenwonden moest het meisje ter obeservatie worden opgenomen in het Noletzieken- huis. SCHIEDAM De vereniging Het Singelkwartier start het sei zoen morgenmiddag met een discomiddag in zaal Marijke op het Broersveld. De middag is speciaal bestemd voor de jeug dige leden van de vereniging. Het discofeest begint om twee uur, een half uur eerder gaat de zaal al open. MAASSLUIS - De culturele raad van Zuid-Holland heeft Maassluis een gratis abonne ment gegeven op de Artotheek Rijnmond. De gemeente heeft nu het recht een kunstwerk van maximaal 2S00 gulden 6 maan den in huis te hebben. De afdeling culturele zaken heeft nu al een werkstuk uitge zocht: een aquarel van Jan van 't Slot dat op een van de wan den van het ontmoetingscentrum De Koningshof zal worden aan gebracht SCHIEDAM - In de kantine van de voetbalvereniging De Rode Zon hebben inbrekers drie dozen met ijs koeken en snoep gevonden en meegenomen. Ze konden in de kantine komen na over een hek geklommen te zijn en een ruitje ingedrukt te heb ben De schade aan het gebouw bedraagt circa 50 de waarde van de gestolen spullen 100. SCHIEDAM - Bij een bouw werk van Muwi aan de 's Gra- velandseweg heeft een 24-jarige timmerman uit Breda een 22-ja- rige collega verwond met een stalen nagel. Hij was met het nagelpistool aan het schieten in ijzeren binten, toen het apparaat plots weigerde. De timmerman repareerde het euvel en richtte ter controle het schietijzer op een houten ko zijnstijl. De nagel vloog er ech ter dwars door heen en trof zijn collega in de buik. Met lever en darmverwondingen is de man opgenomen in het Noletzieken- huis. SCHIEDAM - In de maand juli is het erg meegevallen wat betreft de terugloop van bewo nersaantal van Schiedam. Aan het eind van de maand waren er slechts vijf inwoners minder, dan aan het eind van de maand juni. Op 31 juli telde deze stad 76.413 ingezetenen; 38.734 vrou wen en 37.679 mannen. In dezelfde maand zagen H kinderen in Schiedam het le venslicht en stierven er S. Nieuw vestigden zich 320 me& sen die maand in deze stad, rmaar daar tegenover staat da! 333 Schiedam verlieten om zich elders te vestigen. Degenen die hier kwamen wo nen, kwamen voor het overgrote deel uit Rotterdam, het buiten land, Viaardmgen en Maassluis. De vertrekkers hebben zidi voornamelijk gevestigd in de zelfde dne steden of in het bui tenland. In de maand waarover het ge meentelijk bureau Bevolking verslag doet, trouwden 102 men sen in het oude stadhuisje. In 11 gevallen kwamen beide partneis van buiten de stad. Je kunt spreken over een zéér blijde gebeurtenis. Het Prze- walskipaard is het laatste nog levende écht wilde paard. In de vrije natuur (het zuidwesten van Mongolië) zijn ze met een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid uitgestorven. 't Is duidelijk dat deze felle paardjes tot een sterk bedreigde diersoort horen. Verspreid over 61 dierentuinen in Noord-Ame- nka en Europa leven er welge teld nog 254 stuks van. De meeste verkeren nu al tien tot dertien generaties in gevangen schap. Hun vruchtbaarheid is laag. Blijdorp heeft in het verleden een bloeiende fok van Przewais- ki-paarden gehad, 'n Jaar of zes geleden kwam daar ineens de klad in. Ter verbetering van de bloedlijnen verwierf men in En geland de Tsjechische hengst Vedran. Zijn huwelijk met de jeugdige merrie Palatine verliep al in 1974 naar wens. In dat jaar werd de kleine Nouvelles gebu- Twee wat oudere merries werden van Blijdorp naar de Zoo in Basel overgebracht De Zwitserse natuur deed hen goed. Wat in Rotterdam niet meer lukte, gebeurde daar: Juliana en Altamira kregen babies. Inclusief de pas-geborene heeft de Rotterdamse diergaarde nu zes Przewalski-paarden. Be halve vier merries zijn dat Ve dran en de met zijn 25 jaat stokoude maar nog steeds op liefde beluste en altijd jaloers hengst Iwan. Helaas voor haw de Verschrikkelijke van weleer kan hij écht niet meer zijn. t jgK» •V

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2