STICHTING MAATSCHAPPELIJK WERK MIST ZES MAN Molenaar weet niet wat er met zijn molen gebeurt Bloemenzee in museum Lieflandschool heeft eigen kinderboerderij •t: Artotheek op komst mok Nieuwe plafonds Onwel tijdens auto wassen c SC.W. Dr< ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1977/HET VRUE VOLK/PAGINA l\ SCHIEDAM „Eigen lijk zouden we hier met 13 mensen moeten zitten. Helaas zijn het er (sinds maandag) zeven. Het ligt voor de hand dat we dan niet op alle aanvragen om medewerking 'ja* kunnen zeggen." Erik van Nieu- wenhuizen van de Stich ting voor Maatschappelijk Werk Schiedam heeft het zelf niet zo moeilijk met het enorme personeelsge brek. w',"" ïm Erik van Nieuwenhuizen en Ruud Bakkenes: „Je moet je agenda goed bijhouden". Verdubbeling Doorverwijzen - gp*"V1 Rob Batenburg: „Ik werk dagelijks in de molen maar word ook niet gehoord over veranderingen". Wmtsë. oasis Bij stapels zijn de dahlia's het museum binnengebracht. SCHIEDAM - Mole naar Rob Batenburg en zijn collega Rolf Wassens stonden deze week een beetje vreemd te kijken toen' de raadscommissie voor Ruimtelijke Orde ning zich over voorstellen voor hun molen boog. Door een artikel in deze krant waren ze naar de vergadering gegaan om eens te horen wat er nu precies ging gebeuren. Daar kwamen ze niet achter.- Alleen over de technische aspecten van de subsidie- die voor de werkzaamheden aan 'De Vrijheid' nodig zijn, werd gesproken. Geen gebouw Rt Pvd zing dra: afsp roet pari krih best Ijjkl tijei H* üetel: - word zing? aid mi even Molen De Vrijheid aan de Noordvest. Kwalijke zaak Niet ongerust §gtf - ft' Een toneelstukje van de leerlingen en een cadeau voor de wethouaer. Jgpr Fai l 'P ers< on Le eist ekort niet van invloed op hulpverlening' „We hebben ons maar te hou den aan de vacaturestop "die CRM heeft ingesteld. Op het ogenblik zijn we nog bezig met de gemeente. Hopelijk wil die nog twee krachten voor haar re kening nemen. We moeten nu gewoon allemaal een tikkeltje harder werken. Je legt eens een avond meer huisbezoeken af." Invloed op het verlenen van maatschappelijke hulp heeft het gebrek aan voldoende krachten niet volgens Erik van Ni*uven huizen: „Iedereen die naar ons toekomt wordt - geholpen. We hebben gelukkig geen wachttij den. Mijns inziens zou dat ook met kunnen bij het maatschap pelijk werk. Het is natuurlijk wel een feit dat je erg goed de agenda in moet delen. Als er veel mensen voor de eerste keer komen, zul je een tweede ge sprek met die cliënten over een langere periode uit moeten sme ren. De intensiviteit van huisbe zoeken is misschien niet zo hoog als we dat zouden willen maar ik durf met m'n hand op m'n hart te beweren dat het in ieder geval wel voldoende is. Het is gelukkig niet zo, dat we ons werk halfslachtig moeten doen. Als dat het geval zou zijn, had ik het bijltje er meteen bij neer gegooid." Het helpen van mensen gaat gelukkig gewoon door maar voor overleg met andere organi saties heeft de stichting Maat schappelijk Werk geen tijd. „Als je krap in je tijd komt te zitten, moet je pioriteiten gaan stellen. Daarom hebben wij ook gezegd mensen helpen prima maar een beetje terughoudend zijn bij verzoeken om overleg, samen- JiX 'V i V werking en dergelijke door an dere instellingen Dat is aan de ene kant na tuurlijk hartstikke zonde. De decentralisatie van het club- en buurthuiswerk bijvoorbeeld is iets waar wij ook nauw bij be trokken zijn. Helaas kunnen we daar niet die aandacht aan schenken die we willen. Tot preventieve maatregelen kunnen we nog niet komen. Het enige wat we tot nu toe buiten de hulpverlening hebben gedaan was op 3 september deelname aan de weizijnsmarkt. Drie maanden nadat de Stich ting Maatschappelijk werk haar activiteiten in november '76 was begonnen, waren er al 127 cliën ten bij. Het totale aantal be droeg toen 253. Ruim twee-derde van dat aantal meldde zich op. eigen initiatief op een van de spreekuren. Voor de overigen werd het contact tot stand ge bracht door het ziekenhuis, de wetswinkel. huisartsen, telefoni sche hulpdienst, pastores, de so ciale dienst of een andere in stelling. „De problemen die je hier aantreft zijn van uiteenlopende aard," gaat Erik van Nieuwen huizen verder. „Opvallend is echter hoeveel huisvestingspro blemen en hoeveel echtscheidin gen er hier spelen. Ook met op groeiende kinderen die op het voortgezet onderwijs zitten, zijn nogal wat problemen." „Een deel van de gezinspro blemen is natuurlijk ook weer te herleiden tot het probleem van de huisvesting," vult Ruud Bakkenes, die sinds maandag als maatschappelijk weneer in dienst is, aan. „Een man die in een groot nieuw huis zit kan natuurlijk ook wel problemen hebben met, zijn gezinsleden. Maar als die zelfde problemen spelen in - een gezin dat in een oud krot, woont, leidt het eerder tot conflicten." „Daarnaast," gaat Enk van Nieuwenhuizen verder, „is het gemiddelde loon in Schiedam erg laag. Een hoop mensen moe ten met een bescheiden inkomen rond zien te komen. Ook met dat probleem kloppen vrij veel mensen bij ons aan. Dat finan ciële probleem is ook weer een van de achtergronden van ande re problemen. Alles is eigenlijk een complex van factoren. Je moet het dan ook in een be paald verband met elkaar zien en niet proberen tot een ootzaak te herleiden." In sommige gevallen zal de maatschappelijk werker de cli ent ook door moeten verwijzen. „Dat doen we alleen als een an dere instantie beter kan helpen. Dan blijven wij natuurlijk niet doormodderen. We sturen echter niet iemand door omdat wij het zo druk hebben of omdat we er vanaf willen zijn. Bij acute problemen, zoals bij voorbeeld huisvesting, schakelen we meteen de gemeente in. Die kan dan vaak wel iets doen, hoewel ze natuurlijk de huizen en zeker de betaalbare wonin gen niet voor het oprapen heb ben. Er worden* echter pas cont acten gelegd als de cliënt het daarmee eens is. Het zijn men sen die we helpen en die moet je ook als mensen behandelen." Ondanks de onderbezetting bij de Stichting Maatschappelijk Werk willen Erik van Nieuwen huizen en Ruud Bakkenes maar al te graag de adressen van de spreekuren kwijt. „Voor mensen die ons denken nodig te hebben staan .we immers altijd open", zeggeivze. -v Die spreekuren zijn: - Bureau West,. Mesdaglaan 6 op maandag en vrijdag van 9 tot 10 uur en op dinsdag van 17 tot 18 uur. - Bureau Oost, Wattstraat 74, dinsdag en donderdag van 9 tot 10 uur. - Nieuwland, Dienstencen trum 4 Molens, dinsdag van 14 tot 15 uur. - Groenoord. Kruisgebouw Bachplein, dinsdag van 10 tot 11 uur. - Zuid heeft nog geen stand plaats maar het Centraal Bu reau aan het Broersveld 142 is op werkdagen altijd geopend. %7'Vt SCHIEDAM - Vanmiddag tot vijf uur en morgen van half een tot vijf uur zijn in het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat ruim 2000 dahlia's te zien. De tentoon stelling is ingericht door de Schiedamse Dahliavereni ging. De bloemen staan tus sen oude kunstvoorwerpen en meubelen uit het bezit van het museum. Zondag om half een uur geeft het Rijnmond Saxofoonkwartet een koffieconcert temidden van de tentoongestelde bloe men. w V A t SCHIEDAM - De 17 lo kalen van de Willem de Zwijger MAVO worden aan de St Liduinastraat mogelijk voorzien van een zachtbord plafond. Dit moet de akoestiek m de lo kalen verbeteren. „Momen teel is het zo dat als een leerling zijn stoel ver schuift, de leraar ver schrikt opkijkt omdat hij bang is dat er een kanon wordt afgeschoten", vertelt directeur De Waarde. Van de 18 jaar oude school zijn reeds vier loka len van een nieuw plafond voorzien. Be gemeenteraad moet nu een krediet goed keuren om ook de andere 17 plafonds met het geluid dempende zachtbord te kunnen bekleden. Pas na bestudering van de stukken kwamen Batenburg en Wassens erachter dat er een voorstel ,is om in de molen, waar zij dagelijks werken, brandveiligheidsvoorzieningen te treffen en het metselwerk aan de romp, rondom de waterlijn te herstellen. Molenaar Rob Batenburg is nogal gepikeerd over de gang van zaken. Bedroefd- eigenlijk ook wel een beetje. "Van het Herstel van het metselwerk kan ïlc niets "zeggen: dat is gewoon nodig hoewel ik het wei jammer vind dat de molen dan zijn zwarte kleur, resultaat van tien tallen jaar rook van stokerijen, zal verliezen" Over die brandveiligheids voorzieningen ben ik wel be hoorlijk teleurgesteld. De brand- weer en de rijksdienst voor mo numentenzorg hebben de molen bekeken en zijn daarbij uitge gaan van de bescherming tegen brandgevaar voor bijzondere ge bouwen - als bedoeld in het brandveihgheidsbesluit. ''Tja; ja, alsof- een molen een bijzonder gebouw is," grinnikt Rob. ."Een molen is helemaal geen bijzon der gebouw, het is een machine 1 met draaiende delen en alles.- Daar kun je zomaar met een sprinkler-installatie m aan gaan leggen. Niet alleen dat al die leidingen de molen er met mooier op maken, maar op de plek waar het gevaar voor het uitbreken van brand het grootst is, kunnen ze met die leidingen toch niet komen. Het gevaar zit bij elke molen in de kap. Op het rad waar de wieken op geremd kunnen wor den, kan bij het remmen brand ontstaan. Dat deel zit in de be wegende kap en daar'kun je onmogelijk een leiding aanbren gen. Die kap moet ik bij wijze van spreken van de ene op de andere minuut 180 graden kun nen draaien. Als ik op het westen draai en de wind slaat plotseling naar het oosten, hier aan de kust kan dat nog al eens gebeuren, moet de kap meteen gedraaid kunnen worden. Doe ik dat niet dan komt de wind aan de verkeerde kant van de wieken. Dan draaien ze achteruit en vliegt de hele bovenkant eraf. Als de gewi wind ineens wegdraait, kan ik moeilijk eerst even naar boven klimmen om daar een sla'ng los te koppelen." - 5 v De manier waarop de plannen tot stand zijn gekomen/ vindt Rob een kwalijke zaak. "Er zijn heel wat instanties die zich met deze molen bezighouden. Daar zitten ook heus wel bekwame mensen in. Ik vind het ook heel plezierig te weten dat de ge meente zich bezorgd maakt over de brandgevaarlijkheid van een van haar bezittingen. Maar waarom nemen ze geen contact op met ons. Wij werken er per slot van rekening de hele dag mee. Eerst moeten allerlei in stanties zich ermee bemoeien en als dan alles in kannen en krui ken is, krijg je te horen dat er dit of-dat gaat gebeuren. Als je dan aantoont dat het onmogelijk -is, moet de hele procedure weer opnieuw beginner,. Het kost al lemaal zoveel tijd en ^Hd. Die commissie ook. Die men sen moeten nu over een behoor lijke ingreep in de molen beslis sen en ze weten niet eens waar ze over praten, want ze zijn nog nooit in de molen geweest Voor zover ik weet heeft niet één zich ter plekke georienteerd," zegt Rob Batenburg bedroefd maar zonder enige kwade ge voelens tegen deze mensen te koesteren. Volgens de heer Van Staaldui nen van de brandweer maakt molenaar Batenburg zich ten onrechte bezorgd. "Volgens het plan komt er in die molen op elke verdieping een ringleiding. Die ringleiding komt ook op de bovenste -«older vlak onder de draaibare kap te zitten. Als er inderdaad brand uit zou breken, wordt er beneden water op de leiding gezet en daar waar de brand zich bevindt worden de afsluiters door elektromagneten geopend.,, Die afsluiters van de ringlei ding die direct onder de kap zit, staan naar boven gericht Af hankelijk van hoeveel druk wij beneden erop zetten kan het water op die plaats zo'n twee tot drie. meter hoog spuiten en de top van de kap nat houden. Die ringleidingen zijn er al leen maar voor om tijd te be sparen. Als er brand uit zou breken en wij moeten eerst slangen uitrollen dan is de mo len al afgebrand voordat wij de eerste druppel water erop kun nen spuiten. Zo'n molen trekt namelijk als een schoorsteen Wij zitten met de kazerne haast naast de molen dus wat dat be treft zijn we er zo bij als hei moet dat duurt nog geen mi nuut. Als wij een brandbeveiligings installatie voor een molen uit denken, houden we terdege re kening met het feit dat het een molen is. Zo'n installatie is erg belangrijk maar de molen moet natuurlijk wel kunnen blijven functioneren," aldus de heer Van Staalduinen van de brand weer, de angst van molenaar Batenburg ontzenuwend. Feit blijft echter wel dat de gebrui ker van de molen' niet geraad pleegd is. SCHIEDAM - Het eigen kin derboerderijtje van de W. A. van Lieflandschool is vrijdag door wethouder Herman SCHIEDAM - Gistermiddag is de 73-jarige J. K. uit de burge meester van Haarenlaan tijdens het wassen van zijn auto onwel geworden. De man werd door de G.G. en G.D. naar het Gemeente Ziekenhuis vervoerd. Bij aan komst bleek hij te zijn overle den. jfk,,/ Posthoorn feestelijk geopend. Op 'Het Lieve Land' zoals de kinderboerderij officieel heet, lopen vooral de wat kleinere dieren rond. Op het nachthok na, hebben de ouders en onder wijzers van de Lieflandschool het complex zelf aangelegd De materialen zijn door de plant soenendienst beschikbaar gesteld en de gemeente zorgde voor het centrale gebouwtje. De dieren zoals cavia's, kip pen, konijnen en een geit zijn geschonken of in bruikleen ge geven aan de kinderboerderij Hier gaan de dieren ook in de vakantie naar toe. Voor de rest zorgen de kinderen van de Lief landschool voor het voeren en schoolhouden SCHIEDAM - Schiedam moet de mogelijkheid krij gen om aan zijn inwoners kunst uit te lenen. Een der gelijke artotheek zou even tueel m de bibliotheek on dergebracht kunnen wor den. Het lenen van kunst werken mag echter met te duur worden. Deze plannen meldt het bestuur van de Schiedamse Gemeenschap in een soort conceptnota. De SG stelt voor dat er eerst terdege onderzocht wordt of er in deze stad wel behoefte be slaat aan een artotheek en of het haalbaar is hem in de openbare bibliotheek on der te brengen Een in te stellen Werk groep Kunstuitleen Schie dam zou onmiddellijk in het leven geroepen moeten worden en voor 1 december van dit jaar zijn bevindin gen op papier gezet moeten hebben. Het is de bedoeling van de SG datter zowel deskun- digen ais belangstellenden in de werkgroep komen te zitten In het uiteindelijke bestuur van de artotheek zouden volgens de SG twee plaatselijke kunstenaars moeten zitten, alsmede par ticulieren en een vertegen- woordiger' van de Schie damse Gemeenschap of de te vormen culturele raad. De SG denkt er zelfs aan dat het kunstuitleencen- trum een onderafdeling van de SG zou kunnen worden onder de noemer Beeldende Kunst. Belangstellenden voor een dergelijke artotheek kun nen hierover meepraten tij dens de openbare vergade ring van de Schiedamse ge meenschap op woensdag 21 september "volgei Met 'ander 'ineer ■"Om „dei en au ■vier vroeg yeret Den I title -/"AR Utie statio <*>rd- Na al Eeyet 'aangf VÊÏjgf u Drooi -den. "tend wind 'gen. "met Maxi 20 Sep t

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2