Inspraak of niet? PvdA weet 't niet Inbraken via ruiten Flora en fauna in Schiedams Stedelijk Museurn II Zoete buit uit twee kantines Erepenning van S.G. blijft gehandhaafd Demon stratie tegen de sluiting van Gusto I INDUSTRIEBONDEN TEGEN VERHUIZING CHEMIE COMBINATIE EZ I 12 r" Schiedam ft t Drt life DONDERDAG 22SEPTEMBER 1977/HET VRIJE VOUC/PAGIJ^lJ SCHIEDAM - „Flora en Fauna in en om Schiedam"* heet de tentoonstelling die de afdeling Schiedam/' Vlaardingen van de Koninklijke Nederlandse natuur historische Vereniging in samenwerking met het Ste delijk Museum organiseert. Van 24 september tot 9 oktober is in dit museum te zien welke natuurgebie den nog te vinden zijn in de direkte omgeving van V dr -sCHIEDAM Indieners van bezwaarschriften tegen het bestemmingsplan voor Schiedam Noord, is door het college van burgemeester en wethouders de kans geboden deze bezwaren toe te lichten. Daartoe worden ze aanstaande maandag in de gelegenheid gesteld. De hele dag houdt wethouder Zijdeveld zitting voor de protesteerders. Karakteristieke pakhuizen verdwijnen. SCHIEDAM - De vijf witte pakhuizen van de verf- fabriek Veveo aan de Willemskade zullen nog voor het eind van het jaar gesloopt worden. Op dezelfde plek moet nieuwbouw verrijzen, waarin Veveo dan met een gemoderniseerd bedrijf starten zal. Zeer zelden Discussie Schiedam. m Vri; ties reut »Y¥ Mol schl dén :h< neéi «üeic lig te SM» Spelen met poppen en ballen in Sint Joris Doele. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 Chemie Combinatie Amsterdam mag niet dicht, vinden de bonden. ,<3E> k i'Kw Vr, liei om ter De Traag of de toekomstige bewoners van de 54W0 nog te bouwen woningen in Schie dam Noord inspraak moeten krijgen in de uitwerking van de bouwplannen, heeft de ledenvergadering van de Partij van de Ar beid gisteravond geruime tijd berig gehou den. Zoals ook al eerder bleek, rijn de par tijleden het niet over die inspraak eens; één wil wél inspraak, de ander niet. Tegenstander toonde rich gisteravond bij voorbeeld Ruurd van der Veer, die zich af vroeg wie er nu eigenlijk gebruik moet ma ken van de inspraakmogelijkheid. Volgens hem is niet bekend wie er komen te wonen in Noord, dus kan er ook geen sprake zijn van inspraak. Wethouder Zijdeveld heeft dit probleem ooit al eens omschreven als: „Moeten de ko nijnen en muizen in Noord dan soms in spraak krijgen?" Van der Veer keerde zich met name tegen een voorstel van het afdelingsbestuur van de PvdA. om de inspraak "te garanderen door terzake bepalingen op te nemen In de voorschriften behorende bij het plan Woud- hoek" (zoals het in het voorstel geformu leerd staat). PvdA-voorritter Lou van der Stel meende echter dat de Schiedamse burgerij optimaal in de gelegenheid moet worden gesteld om in te spreken op de plannen. Hij vond dat een partij ais de PvdA het niet kon maken om - terwijl ze altijd beweert vóór in spraak van de burgers te zijn - dat ideaal nu te laten schieten. Een tussenweg werd tenslotte gevonden in een voorstel van Arie Vertinde om de in spraak op de uitwerkingen van het globale plan voor Noord te garanderen en die ga rantie in een gemeenteraadsvoorstel vast te leggen. De vergadering kon zich daarmee verenigen. SCHIEDAM - Na een steen door de ruit geworpen te heb ben, hebben inbrekers bi] het Algemeen Koopcentrum aan de Dam zich meester gemaakt van een tuner plus een ver sterker. De waarde van deze artikelen bedraagt circa 2.000. De. ruit, die vier meter bij twee en een half meet, kostte 1500. Ook bij het Dienstencen trum De 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan hebben in brekers een straatsteen door de ruit gegooid om vervolgens naar binnen te klimmen. Vrij wel alle kasten en laden m het gebouw werden doorzocht, maar er werd niets van waar de gevonden. Wel lieten de daders een enorme troep ach ter. De schade bedraagt 200. Indieners bezwaarsdariften ontevreden over Zijdeveld At W' Vijf Veveo» pakhuizen slooprijp SCHIEDAM - Twee dozen suikerklontjes en een doos snoepgoed was de 'rijke' buit van de inbrekers die een bezoekje brachten aan de kantine van sportvereniging Demos in het sportpark Harga. De waarde van de buit bedraagt 25 gulden. Bij het inklimmen door een raam werd voor 70 gulden schade aangericht. Ook de tennisvereniging Los Bigotes werd weer eens de du pe. De inbrekers hadden weinig moeite om binnen te, komen. Zij lieten zich door het gat zakken dat bij een vorige inbraak in het dak was gemaakt Dat gat was nog niet gerepareerd. De dieven waren hier eveneens zoetekauwen. Er worden enkele dozen lekkernijen ter waarde De gemeente heeft Veveo er onlangs op gewezen dat het be drijf niet meer voldoet aan de eisen die de hinderwet stelt. Zo zouden er te veel gevaarlijke chemicaliën opgeslagen liggen en zou met aan de veiligheids normen zijn voldaan. De gemeente heeft met de hinderwet in de hand Veveo met sluiting gedreigd als niet vóór het eind van dit jaar de overtredingen verholpen zouden zijn. Veveo heeft daarop beslo ten de hele boel tot aan de grond toe af te breken en een geheei nieuw bedrijf te bouwen. Adjunct-directeur C. Ooykaas: „We vonden zelf ook al dat deze oudere panden niet meer aan de moderne eisen voldeden. Het in terne transport is bij voorbeeld niet goed meer mogelijk. Ook met de opslag zitten we voor problemen. We zullen onze huis vesting aan de Willemskade dan ook zo spoedig mogelijk verlaten om een nieuw gebouw te bou wen. Tegelijk wordt het bedrijf dan gecomputeriseerd." Deze computers zullen de voorraadbeheersing en boekhou ding en dergelijke moeten bij houden. De 70 arbeidsplaatsen binnen Veveo zullen echter niet bedreigd worden, volgens Ooykaas. Overigens is het wel de be doeling van Veveo om de gevels van de huidige pakhuizen terug te laten komen in de nieuwe behuizing. „De nieuwbouw wordt aangepast aan het beeld van de Wiliemskade," aldus de adjunct-directeur. De sloop en nieuwbouw zullen circa tien maanden in beslag nemen; herfst 78 zal het ge bouw klaar moeten zijn. Waar Veveo zich in dat tussenliggende jaar gaat vestigen is nog niet bekend. Wel blijft het bedrijf in Schiedam, er wordt echter nog onderhandeld over een tijdelijke vestiging. SCHIEDAM - De penning van verdienste of ere-penning die de Schiedamse Gemeenschap uitreikt aan personen die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt, blijft. Het voorstel om de onder scheiding af te schaffen werd gisteren in de vergadering van de Stichtingsraad van de Schiedamse Gemeenschap verworpen. Vier leden waren voor afschaf fing, drie tegen en vijf onthiel den zich van stemming. Gezien de zeer geringe meerderheid en het het grote aantal onthoudin gen werd het voorstel tot af schaffing verworpen. We zulien er nu, in samenwerking met de onderafdelingen van de SG cri teria worden opgesteld voor de toekenning van de penning. Tot nu toe was het zo dat de onderscheiding zeer zelden werd uitgereikt en over het algemeen slechts aan mensen die in het welzijnswerk bijzondere diens ten hadden bewezen. Bij het besluit om de penning te handhaven speelde het gege ven dat er geen enkel alterna tief xs, een belangrijke rol. Cor van Tilborg, die tijdens de ver gadering werd benoemd tot lid van het dagelijks bestuur van de Stichtingsraad: .Als je de penning afschaft, gooi je iets weg terwijl je er niets voor te rug krijgt. Bovendien wordt de onderscheiding door de personen aan wie hij is uitgereikt en door alle mensen die pro deo en met een stuk idealisme hun vrije tijd beschikbaar stellen, hooglijk gewaardeerd." Cultuur wethouder Herman Posthoorn kon niet toezeggen of B. en W. van plan zijn een ge meentelijke onderscheiding in het leven te roepen. „Er js in het college wel eens over ge praat maar dan kwamen er al lerlei voor- en nadelen op tafel. Zo gauw je over zoiets in dis- kussie raakt, is de lol er af." Nadat er ruggespraak is ge houden met de afdelingen bin nen de SG zal het dagelijks be stuur in een volgende vergade ring met een voorstel komen wat iemand precies moet doen om de onderscheiding te verdie nen. van 80 gulden vermist De 56jarige directeur J.A.B. deed aangifte van een inbraak in zijn pand aan de Burgemees ter Knappertlaan. Uit twee geldkistjes in de brandkast werd 1000 gulden aan vreemde valuata ontvreemd. Schade aan de brandkast is er niet want de sleutel lag naast de kluis. In de rijwielherstelplaats van Wilton Feijenoord hebben in brekers voor 600 gulden aan fiets- en brommeronderdelen meegenomen. Zij kwamen op het terrein door een gat in de omheining te knippen. De twintig jarige ambtenaar J.V. is bestolen van zijn gele Fiat 127. De wagen, die stond geparkeerd aan de Dr. Schaep- mansingel, had het kenteken 33-06-XP. De opgegeven waarde is 2000 gulden. Een deel van de bezwaar schriftindieners is echter in het geheel niet gelukkig met dit plan van Zijdeveld. Zij zijn ver ontwaardigd slechts een week van te voren ingelicht te zijn over de mogelijkheid tot het ge ven van een toelichting. Maar nog meer steekt het f ,.t dat men slechts overdag welkom is. ^.Het merendeel van de indie ners van bezwaarschriften werkt gewoonlijk overdag. Die mensen kunnen niet tussen S en 5 uur op het Stadskantoor een bezwaarschrift komen toelich ten," licht Jos van der Lugt, op bouwwerker in Noord en mede indiener van bezwaarschrift, toe. Een verzoek aan wethouder Zijdeveld om ook in de avondu ren gelegenheid te scheppen om over de bezwaarschriften te praten, is met gehonoreerd. „Wie wil komen is welkom,, maar slechts op de voorgeschre ven kantooruren," heeft het Stadskantoor laten weten. De afdeling van de Koninklij ke Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging wil niet alleen de aandacht vestigen op deze natuurgebieden maar houdt de tentoonstelling tevens omdat zij 40 jaar bestaat Midden Delfland, de Vlaar- dingse Vüetlaoden, het Staal- dumse Bos. het Voomse Duin en andere gebieden zijn aange geven op een maquêtte van het Rijnmondgebied. Er wordt een beeld geschetst van de verschil lende plant- en diersoorten die voor deze gebieden karakteris tiek zijn. Dat wordt gedaan aan de hand van schilderingen, fo to's, opgezette dieren en goua ches van vogels en planten die zijn gemaakt door de bekende natuurillustrator Marius Kol- voort Verder zijn er een zoetwater en twee zeewateraquaria, nest kasten, een maquette van een eendenkooi en een bouwplaat van een zeehond. Deze bouw plaat is ontworpen door Paul Hohner die ook zijn ontwerpte keningen tentoonstelt Leden van de Koninklijke Ne derlandse Natuurhistorische1 Vereniging zijn in het weekeind aanwezig om tekst en uitleg! fe geven van het tentoongestelde Bovendien is er op donderdag 29 september om 20.15 uur een le zing in het museum over 'Plan ten in onze omgeving' door S K Bravenboer. W. F. Prudhcnimé van Reine spreekt een week la ter over het 'Strandleven'. Zaterdag 8 oktober kunnen museumbezoekers en belangstel- lenden mee met een excursie naar de Broekpolder. Om 11 uur vertrekt men vanaf het museum op de fiets. Tijdens de weekeinden en op woensdagmiddagen worden er om 15 uur films gedraaid: 'De Lage landen' van George Sluizer over de veranderingen in de Nederlandse bodem en de strijd tegen het water en 'Een miljoen jaar vooruit' van Manfred Maier. Deze laatste film laat zien hoe het er in de mierenwe reld aan toe gaat Poppenkast uit de drup HOC H •tofc. SCHIEDAM - Voordat de beleidscommissie scheeps bouw bijeenkomt, 'vindt er een grote demonstratieve meeting plaats. Waarschijn lijk is dat op vrijdagavond 28 oktober- Een werkgroep van diver se partijen en instellingen die zich inzetten voor het behoud van de werkgele genheid bij de werf Gusto vergadert zjs. vrijdag om 20 uur in het oude stadhuis om definitieve beslissingen te nemen voor deze demon stratieve bijeenkomst. Inmiddels zijn al 6500 handtekeningen binnen te gen de voorgenomen sluiting van Gusto. Op de week markt aan het Broersveld en in de Lange Kerkstraat, en op de dinsdagmarkt op het Bachplein stonden de mensen soms in de rij om hun handtekening te kun nen zetten. Dat is ook nog de komende twee weken mogelijk, o.a. bij een kraampje voor het pand van het Werklozenprojekt de Trechter aan de Broersvest en op zaterdag 24 september in het centrum. Op die dag kan men eveneens raambil jetten kopen met de leus: 'Gusto Open - tegen verlies van arbeidsplaatsen.' Ook worden er in de di verse wijken van Schiedam huis-aan-huis handtekenin gen opgehaald. Mensen die hier aan mee willen werken kunnen zich op werkdagen 's avonds om 19.15 uur opge ven bij het raadhuis op de Grote Markt nmiiju.»» ;Bond •mens 'én or De. sc gen 1 joenj «Aai SCHIEDAM Aanvankelijk zouden de vaste bezoekertjes van het wijkcentrum Sint Joris Doele gistermiddag hun eerste bijeenkomst van hetnieuwe seizoen op het Van 't Hofplein vieren mét een pop penkast en allerlei spelletjes. Het sombere regenachtige weer dwong de organisatoren echter om de hele boe! voor twee uur in te pakken en alsnog naar het ontmoetingscentrum te trekken. Met ruim een half uur vertra ging startte daar dus gistermid dag het speelseizoen. Circa der tig kinderen stonden ruim van tevoren al te trappelen van on geduld om „hun" centrum weer in bezit te nemen. Toch blijft de leiding van het Doelecentrum proberen om m het najaar nog enige buitenacti viteiten te organiseren. De pro gramma's die voor woensdag middag georganiseerd worden zullen in eerste instantie op het Van 't Hoffplein geprogram meerd worden," met uitwijkmo gelijkheden naar het centrum zelf. Aanstaande maandag wordt in Sint Joris Doele weer begonnen met het bingospelen. Vanaf half acht zijn liefhebbers daarvoor welkom. - SCHIEDAM - De industriebonden van het NKV én van het NW j hebben zich uitgesproken tegen de verhuizing en de daarmee ge paard gaande sluiting van het Schiedamse filiaal van de Chemie. Combinatie Amsterdam N.V. Volgende week gaan vertegenwoordi* gers van de twee bonden met de werknemers en de directie van het bedrijf rond de tafel zitten. Zoals bekend wil de NV het filiaal aan de Noordvest in Schiedam opheffen en verhuizen naar Gorkum omdat ze daar naar schatting twee tot vier ton minder milieubelasting moeten betalen. Volgens de direktie zou een dergelijke post het product (melkzuur) te duur maken. Men steekt het geld, dat anders voor de aangekondigde grote afval- waterzuiveringsinstailatie in Vlaardingen en Schiedam gaat, liever in investeringen. Slechts 12 van de ongeveer 35 Schiedamse werknemers zouden in de nieuwe vestiging in Gor kum aan de slag kunnen. „Zoals de argumenten nu lig gen stemmen wij niet toe in een sluiting van het Schiedamse be drijf", aldus Hil Peperkamp, districtsbestuurder van de in- fï dustriebond NW. Ook de diS'^ trictsbestuurder van het NKV, P. Janssen, is fel tegen een. eventuele sluiting: „Ik vind die,, milieubelasting maar een zwak" argument. Als dat de enige re-' den voor de verhuizing is, geeft" het een duidelijk beeld van mogelijkheden die er bestaan, om maar wat aan te rotzooien met die milieubelasting." „Als je het in de hele Schie damse Situatie van de werkgele genheid beziet, is het een tetf kwalijke zaak. Tegen elke prijs, zou de werkgelegenheid hier ge garandeerd moeten worden. I» meen dat elke directie, vafl* welk bedrijf dan ook, enige ver antwoordelijkheid voor de ar-* beidsmarkt in Schiedam moet* hebben", aldus de heer Janssen. Bïilitz State, derla land. keers tussei gers doder -.AM goüde bfonz lands gekor teriscl genii iZOC! i;abo ,kw 'zij ;ont :Wi. LUiti tbrc 'bqt Ted 'Ooi gel ker 'der De -nie ree kas vin gee wij net son vol l An Ovi wolk* nnge met I mumi grade matig oost* 34 «pt

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2