BANKSTELLEN Vrouwen trekken ten strode m Ook KLM laat prijs zakken Wereld drinkt meer champagne Mysterie bij HAL «Jenever en |koek voor jarige paus Geef niet-rokers vooirang bij hartoperaties diepvrieskip topkwaliteit et aan oog gewond Uit \l\w Eerst racen, dan formeren Foetus via post Originele badhanddoek kndo. 11 Jacht op RAF-terroristen kom kijken... naar eiken 'tEikenhuys Vrij zonnig Politiechef vermoord PRINZESS Bipi INFORMATIE OVER BEZORGING: Bekebrede - Barneveld a a ;V. Dinsdag 27 september 1977 32e jaargang no. 9284 hoofdredacteur herman wigbold (Van onze verslaggevers) DEN HAAG - In heel Nederland gaan de zoekacties naar leden van de Westduitse Rote Armee Fraktion onverminderd door. Alle politiemannen hebben van Justitie de instructie gekregen „zeer alert te zijn op verdachte bewegingen van buitenlandse voertuigen." Verkeerschaos Dekking Paniekerig Aan onze kwartaalabonnees (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM De ziektekostenverzekeraars gaan de tandartsenrekening voor kinderen tot en met negen jaar betelen. Vanaf volgend jaar vergoeden de verze keringen 80 procent van het tandartsentarief. De pre mie per particulier verzekerde kan daardoor gaan toe nemen met ƒ15 per jaar. De verzekeraars doen met deze beslissing een belangrijke stap in de richting van de ziekenfondsen. MHH Bel 010-14 74 00 Freddie Laker zelf zwaait enthousiast met een vlaggetje tussen de passagiers voor de eerste vlucht met zijn goed kope Skytrain van Londen naar New York. 3 (Van een onzer verslaggevers) WAGENINGEN - Bij hartoperaties zouden niet-ro- kers voorrang moeten hebben boven rokers. Dat vindt dr. F. Sturmans van de Rotterdamse GG en GD. Hij zei dit op de Landbouwhogeschool in Wageningen bij zijn intrede als buitengewoon hoogleraar in de ge zondheidsleer. 'LEKKERE KIP KOTfT UIT 8ARNPVELD! Bezorg ons een nieuwe abonnee en wij bezorgen u deze leuke, luxe badhand doek als beloning. Royaal formaatSO x 100cm. uitgevoerd in vrolijk rood en wit, met het bekende HW- jongetje er op u weet wel, van de affiches). Verdien dit fijne kado met 'n goede daad. Stuur de bon volledig ingevuld op in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoord nummer 1579, Rotterdam. 8e dikke vriend ran Rofferdsm. Nieuwe abonnee bon. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam Adres: Plaats: Soort abonnement: kwartaal jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst f nog 2 weken gratis. Bezorg de mooie handdoek met Het Vnje Volk jongetje als betaningMj: Naam afzender:.. Adres:. 1 I I J Plaats:. i s l 1 -■ JF f.- Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) teLOlO -13.63.80 -14.74.11 Politie rijdt auto klem Enkele tientallen agenten van de Centrale Recherche Informa tiedienst in Den Haag zijn voor het coördineren van de acties vrijgemaakt Ze werken nauw samen met het Bundeskriminai- amt in Wiesbaden. De Duitsers APELDOORN - Bij een ongelukje in de tuin van baar woning in Apeldoorn heeft prinses Margriet een lichte verwonding aan haar oog opgelopen. Vol gens de rijksvoorlichtings dienst zal de prinses daarom een aantal voor- genomen bezoeken moeten afzeggen. Vandaag kon ze niet aanwezig zijn bij de ope ning van het woon- en leefcentrum voor lichame lijk gehandicapten in Eindhoven. Haar echtge noot mr. Pieter van Voi- lenhoven verving haar. Ook kan ze morgen de herdenkingsplechtigheid in de Utrechtse Domkerk, ter gelegenheid van het 100-jarige bestaan van het tandheelkundig onderzoek in Nederland niet bijwo- geven onder meer kentekens door van verdachte auto's, die richting Nederland gaan. In Arnhem leidde het aanhou den van een wagen met Duits kenteken gistermiddag tot een verkeerschaos in het spitsuur. Politiemannen met kogelvrije vesten en karabijnen reden de wagen klem, terwijl alle stop lichten, bij de Rijnbrug op rood waren gezet De auto, die „stampvol wapens" zou zitten, was van een zakenman uit Am sterdam. Met de RAF bleek hij niets van doen te hebben., Ook in andere plaatsen wer den Duitse auto's aangehouden. In Weert (Limburg) ontruimde de politie een trein, omdat de gezochte Brigitte Mohnhaupt er in zou zitten. Alle passagiers moesten tijdens de actie dekking zoeken. Mohnhaupt werd niet gevonden. Eveneens in Limburg (Slena- ken) hield de politie twee Duitse vrouwen aan, die uit een. hotel kwamen. Een hotelgast had de politie verteld dat zij leken op de gezochte RAF-leden. Zij had den met de groepering echter niets te maken. „Het lijkt allemaal wat panie kerig," aldus een woordvoerder van Justitie, „Maar we nemen geen enkel risico meer na wat er is gebeurd. Mensen die we aanhouden bieden we onze ex cuses aan en we vragen begrip voor de situatie. 0 Zie verder pagina 5. NUrinierswea 281, hk-HooflSt raaf R.d i <v_i A.n .Ml °ok in klassieke en massief eiken f meubelen nergens zo'n keus! Fa-I oriekstoonaalen Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010 -126461. 1 Kwartaal abonnees wordt ver docht met het gireren van het ■abonnementsgeld voor het 4e Ikwartaal 1977 te wachten tot ;zij onze stortingskaart heb- Iben ontvangen. Wij verzoeken u vriendelijk: uitsluitend onze kaart te ge bruiken en dus geen vooruit betaling zonder deze kaart te doen. Ook indien u per bank be taalt gelieve u de kaart on dertekend naar uw bankier te zenden. Deze mededelingen gelden niet voor abonnees die ons reeds machtigden tot giro-in- kasso (automatische afschrij ving). Zij ontvangen derhalve geen girokaart Ten slotte wijzen wij alle kwartaalabon nees erop, dat de giro-inkasso- machtiging nog altijd de een- voudigse betalingswijze is. Vraag een machtigingsformu lier aan Het Vrije Volk, abon nementenafdeling. Antwoordnummer 1579 te Rotterdam. De direktie.- Tandar ts /oor kinderen wordt voortaan ver De tandartsenrekening wordt vergoed voor: de halfjaarlijkse controle, twee maal per jaar een fluoride-behandeling, het vullen van gaatjes, het trekken van kiezen en tanden en wortelka naalbehandelingen. De kosten van een halfjaarlijkse instructie Van de tandarts over hoe kinde ren hun tanden goed poetsen, worden eveneens vergoed. De .Consumentenbond is blij met de stap van de verzeke raars. De bond vindt het terecht dat de jeugdtandverzorging voorrang krijgt. Er wordt reke ning mee gehouden dat de ziek tekostenverzekeraars, nu ze één stap in deze richting hebben ge zet binnen niet ai te lange tijd zullen besluiten de grens van negen jaar te verleggen naar dertien jaar. Dan sluit het pakket van de particuliere verzekeraars goed aan op dat van de ziekenfond sen. Een woordvoerder van de Consumentenbond vermoedt dat de verzekeraars hun beleid zo ingrijpend gewijzigd hebben om aan te tonen dat ze evenveel kwaliteit kunnen bieden ais een volksverzkering tegen ziektekos ten. Een plan dat de linkse par tijen in de Kamer hebben om een eerste stap te zetten op weg naar nationalisering van de ge zondheidszorg. De verzekeraars zelf zeggen dat ze met deze belangrijke uit breiding van hun dienstenpak ket de volksgezondheid willen dienen. Ook een reden is dat veel verzekerden hun maatscha- pij hebben gevraagd om deze voorziening. Voor kinderen die hun gebit laten verzorgen door de school- en kleutertandarts willen de verzekeraars een ver goeding geven tot maximaal ƒ100 per jaar. Over de premie verhoging van 15 per verzeker de per jaar wordt nog onder handeld met het ministerie van Economische Zaken. UimMmM Op de barricaden voor het Westsomalische Bevrijdingsfront, dat een groot deel van Ethiopië-probeertaf'te «c^en. O^vrou- wen en meisjes vechten mee in de Ogaden-woestijn, waar al menige veldslag is geleverd met de Ethiopische regeringstroepen, ue bevolking in de Ogaden voelt zich nauw verbonden met Somalië om ethnische en religieuze redenen. DEN HAAG/NEW YORK - De KLM wil na de prijsdum- ping van Laker Airways in Londen het wintertarief voor een retourbiljet Amsterdam- New York verlagen van ƒ1036 tot ƒ913 verlagen. Een enkele reis Londen-New York per Sky- train (luchttrein) van Laker kost iets meer dan 300. Een KLM-woordvoerder:. „Die 913 gulden vinden wij concurrerend ten opzichte van Laker, omdat je bij ons een ge reserveerde plaats hebt, recht streeks kunt vliegen en maaltij den en dranken gratis krijgt. Voor een Lakervlucht moet je eerst in Londen zien te komen en dan nog maar afwachten of er plaats is.' zegsman. aldus de KLM- Voor de eerste vlucht van La- kers. Sky train (luchttrein) heb ben gisteren in Londen sommige mensen zeven uur in de rij ge staan. omdat ze verzekerd wil den zijn van een plaatsje. Maar toen de eerste Skytrain de lucht in ging, waren slechts 271 van de 345 stoelen in de DC-10 bezet De Amerikaanse president Carter heeft geen acht geslagen op een aanbeveling van de Amerikaanse Burgerluchtbaart- dienst (CAB) om geen nieuwe, lage tarieven voor transatlanti sche vluchten toe te staan. Met onmiddellijke ingang gaf hij toestemming voor twee tariefs verlagingen. Droog en vrij zonnig. Eerst plaatselijke mist en laaghangen de bewolking. Zwakke matige wind uit zuidoost tot zuid. Maximumtemperatuur tussen de 17 en 21 graden. Minimumtem peratuur omstreeks 8 graden. 28 Sept. zon op onder 06.38 18.25 maan op onder 18.45 07.38 (géén onder nummer) Vrosg near de nldeling obonneeserrkt moondag t/m erijdog lot 19.00 uur. ZATERDAGS IS 0E Af DtUNC ABONNEESERVICE TOT 16.00 UUR BEREIKBAAR. Zie ook onder 'adressen' onder de strips (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - In de wereld wordt meer cham pagne gedronken dan vo rig jaar. In de eerste helft van dit jaar was de omzet 67.952.958 flessen en dat is ruim zestien procent meer dan in de vergelijkbare periode van het vorig jaar. In Nederland is er in het tweede kwartaal een lichte stijging, maar over het halfjaar gerekend blijven we nog iets achter bij 1976. Toen werden 195,451 flessen vanuit Frankrijk ingevoerd tegen 193.140 nu. De cijfers over het tweede kwartaal zijn: 103.791 flessen nu en 101.827 flessen in dezelfde periode van 1976. De Fransen zelf blijken bijna drie keer zoveel champagne te drinken als de rest van de wereld. De omzet in dat land steeg in de eerste helft van dit jaar met ruim twaalf pro cent tot 48.769.927 flessen, terwijl in die periode 19.183.031 flessen werden uitgevoerd (een stijging van bijna 28 procent ver geleken met het eerste half jaar van 1976. Vooral de cijfers van Groot-Britannië vallen op in het overzicht, dat het Comité Interprofessionnei du Vin de Champagne in het Franse Epemay heeft gegeven. De Britten voer den dit jaar ruim vijftig procent meer in dan vorig jaar (3.345.548 tegen 22220.901 flessen). Van onze parlementsredactie DEN HAAG - De kabinets formatie is vanmorgen om 11 uur weer voortgezet met een ge sprek tussen de informateurs Veringa en Den Uyl en PvdA- fractievoorzitter-Van Thijn. Gisteren kon er niet gefor meerd worden omdat CDA-lei- der Van Agt verplichtingen had op het sportieve vlak. Van Agt reed gisteren op zijn race-fiets een koers vaxt 95 kilo meter tegen de rijkspolitie in Schoonhoven. Hij werd vanmiddag om half twee en Terlouw (D-66) om half vijf verwacht bij de informa teurs. Aan de orde zijn de departe mentale indeling van en de ze telverdeling in het nieuwe kabi net ROTTERDAM - De directie van de Holland Amerika Lijn zal donderdag opheldering ge ven over "een wijziging in de structuur" van het bedrijf. Dat gebeurt tegelijk met de publika- tie van de halfjaarlijkse cijfers. Dat is de enige mededeling die de HAL wi! doen, nadat vo rige week de aandelen van de HAL op de Amsterdamse beurs gigantisch stegen. Op verzoek van de raad van bestuur werd de beursnotering daarna met onmiddellijke ingang opgeschort. Volgens beurskringen ligt het voor de hand dat er een buiten landse koper is voor het bedrijf. Dat wordt afgeleid uit het feit dat veel HAL-aandelen in bui tenlandse handen zijn overge gaan. Ook is het mogelijk dat er fusie zal worden aangegaan met een ander concern. In ieder geval zijn er kant-en- klare plannen om het geld dat de HAL binnenkreeg door de verkoop van o.m. de transport groep (aan Broström), te inves teren in één of meer Ameri kaanse ondernemingen. Dat de HAL-directie studeert "op een andere ondernemings structuur kan volgens insiders ook betekenen dat de bedrijfs leiding Rotterdam de rug toe keert en zich vestigt in de VS, waar haar belangrijkste werk terrein ligt. De vakorganisaties, ondernemingsraden en het per soneel zullen door de raad van bestuur over de nieuwe situatie worden ingelicht (Van onze Amsterdamse redac tie) AMSTERDAM - Personeel van het postkantoor aan de Am sterdamse Oosterdokkade heeft tussen de poststukken een kar tonnen doos gevonden met daar in een ongeboren kind, een meisje. Volgens de politie was het pakket vermoedelijk bestemd VATICAANSTAD Bisschop Bluyssen van Den Bosch zal deze week niet met lege handen naar de bisschoppensynode in Rome vertrekken. Voor paus Paulus. die gisteren zijn tachtiste verjaardag vierde, heeft bisschop Bluyssen een kruik (jon ge) jenever en een echte Bossche koek in zijn ba gage. De paus is gisteren ook bedacht door bisschop Zwartkruis van Haarlem. Deze heeft in een KLM- toestel een bos Hollandse bloemen naar Vaticaan stad laten brengen. De verjaardag van de paus is gisteren in alle stilte gevierd. Het grootste cadeau dat men de paus had bereid was een bron zen deur in de Sint Pieter. ontworpen door de mo derne kunstenaar Luciano MinguzzL Op de deur staat paus Paulus afge beeld tezamen met paus Johannes als degenen die het tweede Vaticaans con cilie openden en sloten. Het is de eerste maat dat een nog levende paus zich afgebeeld weet in de Sint Pieter. "Eigenlijk was het bedoeld als uitdagertje," aldus dr. Sturmans. "Ik wilde Aee! krachtig zeggen dat we moeten stoppen met ro ken." Overigens vindt hij dat zijn stelling wel serieus moet worden genomen. "Rokers schermen vaak met hun individuele vrijheid, ais je zegt dat roken schadelijk is," al dus dr. Sturmans. "Ze zeggen dat ze anderen er niet mee schaden, maar dat is niet waar." Volgens Sturmans leidt het ro ken er in elk geval toe dat de wachtlijsten voor hartoperaties óók voor niet-rokers oplopen. Het verband tussen roken en hart- en vaatziekten staat vol gens de hoogleraar duidelijk vast. Berekend is dat de hart en vaatziekten met 30 procent afnemen als het roken in de he le maatschappij wordt uitgeban nen. Daar staat tegenover dat betere voedingsmethoden en het verlagen van een te hoge bloed druk het totale aantal ziekte gevallen met maar 12 en 7 pro cent kunnen doen afnemen. Sturmans: "Het aanpakken van het sigarettenprobleem is dus veel efficiënter dan alle an- 'dere maatregelen. Willen we echt iets voor de hartpatiënten doen dan zouden we tenminste moeten zeggen dat niet-rokers eerder worden geholpen dan ro kers." MADRID - Onbekenden heb ben vanmorgen in Madrid de commandant van politie, Floren- cio Hergueras, voor de deur van zijn woning doodgeschoten. De daders wisten te ontsnappen. De politie brengt de aanslag van vanmorgen in verband met de executie van vijf guerrillastrij ders, nu twee jaar geleden. voor een laboratorium. „Wij denken beslist nog niet aan een misdrijf of een of andere lugu bere grap." Dat de foetus die ongeveer vier maanden oud is, bestemd is voor medisch onderzoek, blijkt volgens de politie ook uit het feit dat het lichaampje in een plastic emmertje met formaline zat

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1