Woon- m Peuterspeelzaal St. Joris Doele FOTOWED STRIJD Mooi pandje tussen treurige troep wagen bewoners woedend Los Bigotes doelwit Insluiper Oud-distillateur Coebergh overleden a ll^' Schiedam i .3>> IV -. WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1977/HET VRUE VOLJC/PAGINA 2 SCHIEDAM - De bewoners van het woonwagencen trum aan de Schiekade kunnen onderhand het bloed van hun voormalige bestuurders wel drinken. Dat dit bestuur hen ervan beschuldigd achter het stichtings kapitaal (ruim 80.000) aan te zitten, is massaal in het verkeerde keelgat geschoten bij alle kampbewoners. KICI-zakken vol met kleren; niet afgehaald in de bin nenstad. Ook een doom in het oog van de bewoners; het sloopterrein enkele meters voor hun kamp. SCHIEDAM - Vele volle zakken met afgedankte kleren zijn in de Schiedamse binnenstad blijven staan, omdat de kledinginzamelstichting KICI ze niet heeft opgehaald. Begin deze week zou de KICI de kleding overal in Schiedam komen weghalen, maar dat is maar op beperkte schaal gebeurd. V PR"V' llfifS fej| SCHIEDAM - Begin volgende maand zal in het buurtcentrum Sint Joris Doele eindelijk een begin voorden gemaakt met een peuterspeelzaal Deze zal de naam Jorisjekrijgen. Na maanden zoeken is het buurtcentrum er nu pas in geslaagd om een peuter- leidster te vinden. SCHIEDAM - Niet al leen kapitaalkrachtige ondernemers en bedrijven restaureren momenteel oude, vervallen pandjes tot indrukwekkende nieu we panden, maar ook vele „armlastige" Schiedam mers gooien zich steeds vaker op een grondige herstelbeupt voor hun ver vallen huis. Juristen Ludiek Peuters kunnen vanaf maandag terecht in de speelzaal Jorisje, in buurtcentrum Sint Joris Doele. Èmmê Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 V 266646 Lentefeest Niet langer vrij rfmits:: fc *W i r" ■MrÏ¥Ï?- K tèJS&'ïS: >V\ 1'Bestuur zit zelf achter 't geld aan Ook voelen zij zich hogelijk beledigd door opmerkingen van bestuurslid Jan Groeneveld. dat zij niet oprecht aan het actie voeren zijn, maar zich zouden hebben laten opjutten door so ciaal cultureel werker Hans de Bruijn. „Die Groeneveld is nota bene over de hoofden van een aantal mensen heen in het bestuur van de KSCA gekomen. Puur van wege vriendjespolitiek, hij is niet eens deskundig op ons ge bied! Hij weet niks van club huiswerk, hij is een gewone re clameman. En die durft te zeg gen dat dit geen actie van de bewoners is?!" Met name kamp bewoonsters Annie Schaap en Trien Lam zijn laaiend. Te meer ook omdat Groene veld vanuit het KSCA-bestuur wel even zal regelen hoe het) woonwagenkamp moet functio neren. „Hij heeft één keer een bezoek aan ons kamp gebracht Hij zat de hele tijd te trillen als een riet; dacht zeker dat wij kannibalen waren. Toen hij weg ging was hij blij dat hij nog leefde. Hij is ook nooit weer ge weest" Hoewel ze tot enige weken ge leden uiterst vredelievend wa ren en nog naar een oplossing van de problemen zochten, ma ken de woonwagenbewoners nu toch de indruk al hun bestuurs leden wel te willen lynchen. De bewering van voormalig bestuurslid Sondermeyer dat de bewoners achter het geld aanza ten, dat op de bankrekening van de Stichting Woonwagenwerk staat heeft hen helemaal in lichterlaaie gezet. (Sondermeyer deed die bewering in het Vrije Volk van vorige week vrijdag). „Toevallig weten wij al vanaf het begin van dat geid af. Ster ker nog, de problemen met het kamp en het KSCA-bestuur zijn pas gekomen toen dat bestuur Duistere stichting KICI haalt kleding niet op „Nou zit ik hier met zo'n zak vol kleren. Maandagochtend heb ik hem buiten gezet, maar mooi dat ik hem maandagavond weer naar binnen kon zetten. En op de plastic zak staat toch echt gedrukt dat ze op maandag komen. Ik hou de zak nu nog maar even vast en als ze niet, meer komen, moet ie maar naar het Leger des Heils ofzo. Maar ik vind dit geen stijl." Een bewoonster van de Hoog straat voelt zich duidelijk in het ootje genomen door de KICI. Eind vorige week liet de KICI (Kleding Inzameling Charitatie ve Instellingen) door een ver- spreidgroep uit Rotterdam in heel Schiedam plastic zakken bezorgen, op welke zakken het doel van de KICI gedrukt stond. Deze Haagse stichting zegt kleren in te zamelen voor de ar me volkeren in Azie en Afrika. Ook blijft een deel van de opge haalde kleding m Nederland, Het adres is noch bij de PTT noch bij de Haagse Kamer van Koophandel bekend. De stich ting heeft een geheim telefoon nummer. Dat is volgens een woord- voerdster gedaan omdat er wel vaker klachten zijn over de kle- dingactie. „We geven het opha len van kleding uit handen aan zo'n spreidgroep, maar als we dan eenmaal onze hieien lichten geloven ze het wel en halen de zakken niet meer op." In zulke gevallen regent het dan tele foontjes op het stichtingskantoor in Den Haag (Nassau Zuilens- teegstraat 9) en dat wil men voorkomen. Een student runt de hele stichting. Deze man - Van Dijk geheten - voert de kledingsactie in zijn eentje in zijn vrije tijd. Gemeente en politie in Schie dam weten van geen KICI af. „Voor collectes en dergelijke moeten verenigingen, stichtingen of andere organisaties een ver gunning aanvragen. Voor dit soort inzamelingen hoeft dat niet," aldus de gemeentevoor- lichter, „Dat mag iedereen doen." Voor collectes geldt een ver gunning om te voorkomen dat twee organisaties tegelijkertijd aan het collecteren slaan. De laatste tijd gaan echter steeds meer organisaties over tot het uitcjelen van zakken voor-het ophalen van oude kleding (de' bekendste is Max Tailleurs actie „Geef Max de Zak") omdat dat vrij toegestaan is. -7,Oncontroleerbaar is het werk van zo'n KICI-stichting. Die or ganisator hoeft aan niemand verantwoording af te leggen. Misschien verkoopt hij de kie ren wel weer. Bovendien zit hij in het vaarwater van lorrenboe- ren," vindt een binnenstadbewo ner die met een zak boordevol kleren is blijven zitten. W 4 f/iH V V 'A - r Voorlopig zal de peuterspeel zaal alleen op de maandag-, donderdag- en vrijdagmorgen geopend zijn en wel van kwart voor negen tot half twaalf. Voor drie gulden per ochtend kunnen ouders hun kinderen hier on derbrengen. Per keer kunnen er slechts twaalf kleuters terecht in Joris je. Als blijkt dat de belangstel ling voor de peuterspeelzaal de capaciteit vele malen overtreft, zal naar een betere oplossing gezocht worden. Aanstaande maandagochtend is er een kennismakingsbijeen komst georganiseerd in Jorisje. Ouders, peuters en leidster kun nen dan kennis met elkaar ma ken, terwijl er ondertussen kof fie geschonken wordt Tevens kunnen belangstellenden dan al vast hun kind aanmelden voor de peuterspeelzaal. Smt Joris Doele is speciaal bestemd voor de Oostwijk, maar vindt ook veel bezoekers in Schiedam West. De ongelukkige ligging van het centrum - op het Doeleplein aan de Schie - is er de oorzaak van dat het cen trum nooit een vast publiek heeft kunnen verwerven. De feestelijke opening van het Doeleseizoen vindt aanstaande vrijdagavond plaats. De band John Ridge Cocon komt dan optn 'ten. In overleg met de gebruikers van het centrum is een rooster samengesteld, volgens welke er iedere veertien dagen op de maandagavond bingo voor vol wassenen is, beginnende 10 ok tober. Op dinsdagavond is er een maaltijdengroep en een handwerkgroep, terwijl er later op de dinsdag een club is voor tieners die van plan zijn op zichzelf te gaan wonen; daar voor zullen kooklessen e.d. gege ven worden. Op woensdagmid dag en- avond zijn er clubs voor kinderen en ouderen, even als op de zaterdag. Op vrijdag avond tenslotte staat een vaste soos-avond geprogrammeerd. SCHIEDAM - Amateurfoto grafen kunnen hun meest ge waardeerde kiekje tot en met aanstaande vrijdag bij het kan toor van de Schiedamse Ge meenschap inleveren om mee te dingen naar een prijsje in de Fotowedstrijd, die aanstaande zondag in het dienstencentrum De 4 Molens wordt gehouden. Beroepsfotografen zijn voor deze wedstrijd van deelname uitgesloten. Het is de bedoeling dat foto's van allerhande formaat ingele verd worden bij de SG; zowel kleur als zwart/wit mag. Het publiek dat zondagmiddag de tentoonstelling bezoekt mag uitmaken wat de leukste en wat de mooiste foto is. Foto's die bij de SG in het Proveniershuis zijn ingeleverd moeten zijn voorzien van naam en adres van de maker. Vanaf maandag 3 oktober kunnen de ingeleverde foto's weer worden opgehaald bij de SG. Neem nou de Lange Achter- teeg. Een straatje ver weggestopt achter de Hoogstraat, weinig uit nodigend om doorheen te wan delen. 's Avonds al helemaal niet, want een beetje straatlamp hangt er nauwelijks. De huisjes in deze straat kwijnen weg, hoe wel er nog hele mooie tussen zit ten. De ondergevels zijn in vele gevallen verrumeerd, omdat de eigenaar een garage nodig had. Het bestaan van de huisjes sleept zich moeizaam voort De uitdrukking dat „het behang de muren bij elkaar houdt" lijkt de Lange Achterweg op het lijf ge schreven. &aar plotseling ziet een huis eigenaar wat voor prachtig huis hij eigenlijk bezit en verschaft een bejaarde schilder een paar potten verf, een ladder en wat planken om de gevel en kozijnen te vernieuwen. En ziet; het huis is nog niet eens klaar, maar zou zó al verplaatst kunnen worden naar de Lange Haven, of een an dere gerestaureerde buurt „Och, kijk nou toch es in deze straat.' Prachtig toch! Ik hou van 'de Lange Achterweg. Kijk me die mooie pandjes toch eens aan. Een beetje verf en hier en daar wat timmerwerk zou een kunst werk maken van de Achterweg. Meer bewoners zouden hier wat aandacht aan hun huis moeten schenken, 't Is toch prachtig 3oals die weg op de Hoogstraat uitloopt?" De schilder wordt bij kans lyrisch als hij zijn ladder is afgedaald om een praatje te ma ken. „Een man even verderop heeft me al gevraagd of ik ook zijn twee pandjes wilde schilderen. Hij vond het zo mooi worden." Inderdaad, de hele sombere, treurige, bouwvallige Lange Achterweg ziet er sinds gisteren een beetje acceptabeler uit dan voorheen. Misschien steekt de ontplooide activiteit de andere bewoners ook aan. van het geld hoorde", nenen de bewoners. „Ons kan dat geld' niks scheien." Sondermeyers beschuldigingen aan het .kampadres over het geld, worden door de bewoners, keihard teruggespeeld. „Sondermeyer is aannemer en" bestuurslid van de KSC en van de stichting Woonwagenwerk.' Een paar jaar geleden moest op ons kamp een nieuw clubhuis komen. Wie legde daar een piekfijn, peperduur plafonnetje in? En wie besliste dat er ver zwaarde deuren in moesten; deuren die een kapitaal kosten? Juist, Sondermeyer. Zo ver dween het geld van de stichting in de binnenzak van ons eigen bestuurslid." Het nieuwe gebouwtje op,het terrein aan de Schiekade heeft, de lieve duit van ƒ290.000 ge kost Sociaal cultureel werker Hans de Bruijn heeft inmiddels het hele archief van de KSCA en de Stichting Woonwagenwerk om geploegd, alsmede zijn eigen pa perassen, om uit te zoeken wie nu eigenlijk de zeggenschap over het kamp heeft Uit die papieren blijkt in elk geval al, dat besturen van beide stichtin gen al jaren achtereen'spreken over het verzelfstandigen van het kamp. Ook zou het kamp haar eigen financiële zaken mo gen beheren. Het advocatencollectief uit Rotterdam wordt binnenkort in geschakeld om de stichtingsbe sturen op foutieve handelingen te onderzoeken en voor het ge recht te slepen. Het bestuur van de KSCA wacht af, totdat bij de Neder landse Middenstandsbank on derzocht is wie de duizenden guldens op de bankrekening van de SWWW toebehoren. (De be woners: „Wij hoeven het hele maal niet te hebben, maar als het niet voor ons is, voor wie is het dan? En wordt het dan niet eens tijd dat dat geld - dat door de minister als subsidie wordt gegeven - uitgekeerd wordt aan degeen die het wel toekomt?""1 Om te kennen te geven dat ze vinden met een stelletje onbe kwame bestuurders opgescheept te zitten, hebben de bewoners een ludieke daad gesteld. Ze hebben deze week bestuurslid Jan Groeneveld ingeschreven voor een cursus „Buurtgericht Opbouwwerk". Een cursus, die de KSCA zelf heeft helpen or ganiseren. SCHIEDAM De tennisver eniging Los Bigotes blijft doel wit van inbrekers. Met een re gelmaat van bijna eens per week wordt er in de kantine van deze vereniging ingebroken. Deze week hebben de daders de deur van de kantine met geweld geopend (grote schade) en ver volgens enkele dozen met mar sen en nutsen ingepikt SCHIEDAM - Even niet op letten heeft het bedrijf Zonwe ring aan de Boterstraat een schade van ruim honderd gul den opgeleverd. De voordeur van het pand en van het kan toortje stonden open, terwijl er net eventjes niemand aanwezig was. Een insluiper maakte van de gelegenheid gebruik en ontferm de zich over de inhoud van een geldkistje (ƒ50) en van een pols tasje van een der personeelsle den. Daarin zaten ƒ25, een ca deaubonvan ƒ25, en een betaal- pas met girokaarten. Oud-distillateur James P. Coebergh is naar nu pas bekend is ge worden in bet afgelopen weekend op Ti-jarige leeftijd in Rotterdam overleden. Hij wordt morgen gecremeerd in het crematorium Mae terlinck in Rotterdam Zuid. Coebergh is onder meer vanaf 1956 bestuurslid geweest van het Produktschap voor Gedistilleer de Dranken dat in Schiedam ge vestigd is. Vanaf de oprichting van dit produktschap heeft Coe bergh een functie in het dage lijks bestuur (plaatsvervangend voorzitter) bekleed. Aanvankelijk runde Coebergh een bedrijf in Rotterdam, maar dat werd tijdens het bombarde ment in '40 weggevaagd. Later startte hij een distilleerderij in Schiedam aan de Westfranke- landsestraat. Nog later verhuis de het bedrijf naar de Van Cleeffstraat, waar het nu' nog gevestigd is. Voordat Coebergh werd over genomen door Heineken, stapte James P. Coebergh eruit ten gunste van zijn zoon. In zijn distilleerderstijd be moeide Coebergh zich ook inten sief met het verkrijgen van so ciale voorzieningen voor het personeel, terwijl hij eveneens voor betere voorwaarden voor de werkgevers streed. In het Produktschap hield hij zich die 21 jaar onder meer be zig met kwaliteitsbewaking van het gedistilleerd, met een goede etikettering en met het onder zoeken van de afzetmarkt. Ook was Coebergh nog ere voorzitter van de Union Euro- péenne des Alcohols, aux-de-vie et Spiritueux in Brussel. Tonnen oud papier voor Rij nmondbond SCHIEDAM - Bij een oud-papieractie van de Rijnmondband in Schiedam Oost is vorige maand acht ton papier opgehaald. Een soortgelijke actie wordt vanavond in Schiedam West gehouden. De leden van de Rijnmond band zullen huis-aan-huis 'om oud papier vragen en dat verza melen in containers die over de wijk verspreid staan. De oud-papieractie wordt ge houden ten bate van de jeugd- Rijnmondband, welke onderaf deling volgend jaar veertig jaar bestaat De opbrengst van de actie dient om het jubileumfeest mogelijk te maken. Later in dit jaar zullen ook de overige Schiedamse wijken nog aan de beurt komen. Nadat het oud papier een tijd je kapitalen opbracht is de prijs voor een kilo papier onlangs weer sterk gedaald. Dat is dan ook een van de belangrijkste re denen waarom de Stichting Lentefeest stopt met het ophalen van oud-papier. Tot voor kort zorgde Lentefeests oud-papier actie voor een aardige bijdrage in de clubkas, maar dat geld moet in het vervolg ergens an ders vandaan komea Met name de kosten die de invalidenbus van Lentefeest me» zich meebracht werden bestre den uit de oudpapierkas. Die zelfde bus echter moet tegen woordig vrijwel continu ingezet worden voor het invalidenver- voer en is niet langer vrij voor het vervoeren van oud-papier. .4i x

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2