BEZOEK VAN 80 BELGEN m MUSEUM: 85.000 voor De Trechter Churchill- weg deels onbe gaanbaar In de Teerstoof: wisselblrtd wtssefcvnd wissefo wisselblnd Water wordt 9% duurder Bromfietser omver gereden Brandje door gevallen kaars IV schiedam Lange Haven UITSLUITEND NIEUWE AUTOBANDEN DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2?l| V 1 SCHIEDAM - Personeel noch vakbonden ziet de noodzaak van de verhuizing van het Schiedamse be drijf Chemie Combinatie Amsterdam naar Gorkum. SCHIEDAM - Het aantal horecagelegenheden in het centrum van Schiedam mag niet uitgebreid worden als de gemeente er niet eerst voor xorgt dat er een beter* toezicht komt op naleving van de horecawet. De eis zal de bewonersvereniging van het centrum eerdaags bij het college van burgemeester en wethouders op tafel leggen. Bacterie Hil Peperkamp Proeffabriek Over dit jaar krijgt De Trechter 85.000 subsidie. *-ï Een portretstudie. Morgen avond op film aanwezig. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 De Churchillweg zal de komende dagen deels niet te gebruiken zijn. SCHIEDAM - Het Krisistheater komt pal na de première van haar nieuwe programma "Lekker 77" al in Schiedam om twee voorstellingen van de show te geven. Dat gaat morgenavond en zaterdagavond in het Zoldertheater in de Teerstoof gebeuren. BEL NU 84.22.33 BEL NU 26,55.59 hcriyeuwt uw veiligheid! UET OP!' DONDERDAGAVONDS GEOPEND TOT 9 UUR!!! Ijerqieuwt uw veiligheid! iran wereldmerk! Ook In andere maten vele aanbiedingen! Incl. BTW en montage BALANCEREN GEBRUIKTE BANDEN REPAREREN KLAAR TERWIJL U WACHT! herqjeuwt uw veiligheid! LET OP!! DONDERDAGAVONDS GEOPEND TOT 9 UUR!!! berrjieuwtuw veiligheid! BEL NU 26.55.35 BEL NU 84.22.33 Reinier Scheeres SCHIEDAM - De ver hoging van de watértarie- ven voor de Rotterdamse consument zullen niet van directe invloed zij'n op de prijs die de Schiedam mers per 1 januari vol gend jaar voor het drink water gaan betalen. SCHIEDAM Tachtig bejaarde Belgen uit Schiedams nieuwste partners tad Wilrijk brengen woensdag 12 oktober een bezoek aan de jenerentad. Er zal onder meer een bezoek gebracht worden aan een distilleerderij en aan een bejaardenbuis; welke dat zijn is nog niet bekend. De voorzitter van de WQrijkse bejaarden- raad. de heer Van den Einde, heeft het plan opgevat voor dlf uitstapje. Elke maand orga niseert hij een dergelijke trip voor de Wil- rijks» bejaarden. Het uitstapje naar Schiedam brengt echter, dén probleem met zich mee: er is geen enkel restaurant dat tachtig bejaarden aan een di ner kan helpen op die dag. Geen nood, meent Van den Einde „Wel, madam, dan nemen we maar 'ne boterham- meke mee voor in de middag," roept hij blij moedig in de telefoon. Enige .maanden geleden zijn twee vertegen woordigers van de Wilrijkse uitwissel ingsor- ganisatie in Schiedam geweest, om te bekij ken met wat voor stad ze eigenlijk contacten aangeknoopt hadden. „Als ik dat toen gewe ten had, was ifc meegegaan," zegt de voorzit ter van deBelgische bejaardenbond. „Nu weet ik self dus ook niet waar we terecht komen. Maar we zullen trachten er iets van te maken." Met twee autobussen komen de Wilrijker® naar Schiedam. 'Vertrek CC A is niet Dat Is gisteravond gebleken toen NKV en NVT over de kwestie vergaderden met het personeel. Besloten is om een protestbrief naar •de direktie te sturen waarin de verhuizing ongewenst wordt ver- kiaard. Met de verhuizing naar Gor kum zouden 23 van de 35 ar beidsplaatsen in Schiedam ver- Centrumbew omers steviger aanpak kroegenpro] bleem Momenteel telt het stadscen trum bijna honderd horecagele genheden en er zijn enige aan vragen voor uitbreiding van dit bestand. Bewoners van het centrum klagen al geruime tijd over de geluidsoverlast die ze ondervin den van veel van deze kroegen. Zowel geluidsboxen produceren de nodige decibellen, alsook de bezoekers van deze gelegenhe den (startende brommers, lallen de tongen en bij knokpartijen glasgerinkel). „Wij zullen in een brief b en w er attent op maken dat ze wel allerlei bedrijven een hore- cavergunning geven, maar dat ze er niets aan doen om de za ken in de hand te houden," roeent tweede voorzitter J. Ha gendoorn van de bewonersver eniging. „Er moet extra man kracht ingezet worden om alle overlast die we in het centrum nu ai hebben van die kroegen te voorkomen. Extra politieman nen, inderdaad." Volgens Hagendoorn is er al herhaalde malen naar de politie "en-naar het Stadskantoor gebeld als de een of'andere horecazaak hinder veroorzaakte voor de omwonenden, „maar" meent hij, „ze doen toch niks." „Maar het zal toch nodig zijn dat er een betere contréle op de horeca komt als men in de toe komst teminste narigheid wil voorkomen." aldus Hagendoorn. Indien de gemeente er niet voor zorgt dat die betere nale ving van de voorschriften er komt, zal de bewonersvereni «ng alle zeilen bijzetten om nieuwe horecavestigingen in het stads centrum te voorkomen. Op deze week gehouden le denvergadering is besloten tot het schrijven van de brief aan Ben W. De klacht van Hagendoorn over het niet optreden van poli tie en gemeente gaat volgens hem ook op voor de Lange Ha ven. Enkele malen per week staat de hele Lange Haven vol auto's en is de doorgang totaal geblokkeerd. Vooral aan de kant van de Havenkerk is er dan geen doorkomen aan. Als predikant Maasbach een bijeenkomst in die Havenkerk heeft, parkeren zijn volgelingen hun wagens meestal her en der, kriskras over de Lange Haven. Tot aan de Koemarkt toe zit het verkeer dan binnen een mum van tijd dicht „Wij hebben al zo vaak naar de politie gebeld tijdens die Maasbach-bijeen- komsten, het helpt niet Maar ook als de Quibus pils bezorgd krijgt als dansschool Sitton uit gaat of als er ergens anders ge lost wordt, stat de hele Haven vol," aldus Hagendoorn. De leden van de bewonerw- vereniging hebben echter beslo ten voorlopig het onderwerp „Lange Haven" even te laten rusten in afwachting van een reactie van de gemeente. Enige maanden geleden heeft de Pro jectgroep Lange Haven namelijk een rapport aan de gemeente aangeboden met aanbevelingen omtrent de Lange Haven maar daarop is tot op de dag van vandaag geen antwoord geko men. Ioren gaan. Slechts 12 perso neelsleden zouden mogen mee verhuizen. Het bedrijf, dat melkzuur vervaardigt, wil Schiedam verlaten omdat de mi lieubelasting hier te hoog zou zijn. In Gorkum zou het bedrijf twee tot vier ton minder belas ting moeten betalen. Personeelsleden van de CCA lieten gisteravond weten het een onbegrijpelijke zaak te vinden dat het bedrijf milieubelasting moet betalen. Voor de vervaar diging van melkzuur maakt men mede gebruik van het water uit de Noordvest. Een onderzoek door de eigen laboranten heeft uitgewezen dat het water na ge bruik meer zuurstof bevat dan er voor. Slechts de temperatuur is wat hoger. Men begrijpt dan ook niet waarom het bedrijf op het riool moet lozen. Volgens het personeel kan het water net zo goed in de Vecht terugge- loosd worden. En dan zal er in het geheel geen milieubelasting betaald hoeven te worden. Verder hebben personeel en bonden grote twijfels bij even- SgSSBBpjra tuele vestiging van Chemie Combinatie Amsterdam in Gor kum. Het werk berust namelijk geheel op de vervaardiging van een speciaal soort bacterie. De voorwaarden voor de kweek daarvan is slechts in Schiedam te vinden in bijvoorbeeld de vervuilde lucht en het vervuilde water. Men twijfelt er aan of die bacterie in Gorkum net zo goed gekweekt kan worden als in Schiedam. Als deze bacterie sterft, hetgeen heel zelden ge beurt, .duurt het enige weken voordat hij weer is opgekweekt Het hele produktieproces ligt dan stil Het derde punt dat de perso neelsleden aansnijden in hun brief aan de direktie (de Ver enigde HVA-maatschappi jen N.V. in Amsterdam) is het ach terhaalde sluitingsdraaiboek. Schriftelijk is aan het personeel meegedeeld, dat er nog te pra ten valt over de verhuizing en de daaruit' voortvloeiende ont slagen. De bond heeft echter de hand weten te leggen op het draaiboek, samengesteld door de direktie en dat geeft aan hoe in augi stus 1979 het bedrijf in Schi.dam afgebouwd moet wor den. Daarover is het personeel zeer verontwaardigd. Ze eisen een gesprek met de direktie. Gisteravond is ook gesproken over het handhaven van een soort proeffabriek in Schiedam, mocht de verhuizing een feit worden. Daarin zouden dan een kleine 10 mensen werkzaam moeten blijven om bijvoorbeeld verder te experimenteren met de bacterie en andere laborato riumproeven te doen. De brief met al deze punten er in gaat deze week nog de deur uit Vol gende week wil het personeel gesprekken hebben met bonden én direktie. SCHIEDAM - Bet wetkkaenprojekt De Trechter tal een gemeen- tesobsidie van J 83.000 krijgen voor baar werkzaamheden ia dit jaar. Dat althans Is de bedoeling van wethouder Eet CoUé van Sociale Zaken. Greta Garbo-fihn SCHIEDAM - In het kader van de tentoonstelling "Bolly woods Droommachine" in bet Stedelijk museum wordt mor genavond een van die droomfil- men uit Hollywood vertoond. Det is de film Ninotchka met in de hoofdrollen Greta Garfoo en Mehryn Douglas. De moker van de film is Ernst Lubitich. Greta Garbo speelt de Russin Ninotchka, die met een speciale regeringsopdreacht naar Parijs trekt Voor haar is dit een door snee-zakenreis, totdat ze tegen de Franse jongeling Léon op loopt Aanvankelijk wordt het niets, maar naar gelang Ni notchka langer in het Farijse leven vertoefd wordt- ze toch wat minder ongenaakbaar. „Ninotchka" is wel eens de belichaming van de Hollywoodse illusie geweest als zou alles teneinde toch nog wel weer ten goede komen. Het happy end syndroom dus. Daarom past de film ook uit stekend in het Schiedamse mu seum, ter illustratie van de Hol- lywood-droommachine tentoon stelling. Deze omvat een aantal portretten van filmsterren die in de jaren 1925-1942 beroemd wa ren. Deze tentoonstelling duurt tot 10 oktober. De voorstelling van Nonotchka begint morgenavond om kwart over acht De film duurt circa twee uur en is voor een rijks daalder te aanschouwen. In zijn adviescommissie moet het geven van subsidie aan de Trechter nog besproken worden. DAt zal volgende week woens dag gebeuren. Contact tussen de gemeente en het ministerie van CRM heeft duidelijk gemaakt, dat het rijk genegen is de subsidie aan De Trechter uit te keren. De wethouder wil spoed zet ten achter het uitbetalen van de 85.000 guldens, aangezien het jaar waarover het gegeven wordt al ver gevorderd is. Voor dat GEdepu teerde Staten een 'eventueel positief uitpakkend raadsbesluit heeft goedgekeurd, zal de gemeente het bedrag dan ook al beschikbaar stellen. For meel moet altijd worden ge wacht totdat GS een raadsbe sluit bekrachtigd en dat kan en kele maanden duren. SCHIEDAM Door asfatte- ringswerksaamhedea zal een groot deel van de belangrijke Schiedamse verkeersader, de Churchilweg, de komende dagen onbegaanbaar zijn. Het stuk tassen de Laan van Bof es en de Hargaiaan is het deel dat op nieuw geasfalteerd moet wor den. Indien het weer meezit, sullen de werkzaamheden vier dagen in beslag nemen. Aangezien het slechts het stok ChurchiUweg betreft dat fat de richting van het stadscentrum loopt, zal over de andere helft van de weg bet verkeer afge wikkeld worden. Stagnaties zijn volgens de uitvoerders van bet werk echter onvermijdelijk. Daarom wordt automobilisten vanuit Schiedam-Noord aange raden om zoveel mogelijk via Vlaardtngen- Boly oen te rijden. Automobilisten die naar Schiedam Noord toe moeten kunnen bet beste via de 's-Cra- velandseweg, rijksweg 20 afslag Holy, dan wei over de Harga- laan-Lepelaarsingel rijden. Morgenochtend wordt begon nen met de asfaltering**erk- zaambeden. Krisistlieater nu al met 'Lekker '77' "Lekker "77" is alweer het vierde programma vhn het Kri sistheater, dat eigenlijk meer als theatergroep dan als cabaret groep te boek staat Het Krisis theater brengt haar program ma's altijd in de vorm van een cabaretesk en muzikaal spekta kel. De raamvertelling verhaalt hoe dame Mist (Rose Thesing) en dame Neven (een etalagepop) een bureau runnen, dat zich in zet om de mens al het goede in te blazen. De dames storten zich op problemen als de woning nood, de alcohol, de bejaarden en het verkeer. Een zogenaamde student in de psychologie Gijs (Lars Boom) staat hen daarbij terzijde. Vooral Rose Thesing onder vindt in de theater- en cabaret wereld een steeds groeiende be langstelling vanwege haar uit stekende stemgeluid. Lars Boom ontleent enige bekendheid aan teksten die hij voor Seth Gaai- kema geschreven heeft Het duo wordt begeleid door Janwillem Pieterson (gitaar, banjo), An- dries Mok (piano, synthesizer, mondharmonica), en Rolf Reu vers (slagwerk). Met zijn vijven zorgt het Kri sistheater voor een prima stuk amusement kolder, luisterliedjes en toneelsketsjes. Vrijdag- en zaterdagavond is -Lekker *77 vanaf negen uur te zien in de Teerstoof. Zaterdagmiddag speelt in dat zelfde theater het poppentheater van Olga de Boer. "Pluim de eekhoorn" is het stuk dat zij zal 'spelen. Olga de Boer heeft de gewoonte haar jeugdige publiek uitgebreid bij het poppenspel in te schakelen. De afloop van een verhaal staat dan ook nooit he lemaal vast; als de toeschouwers anders willen met het stuk, dan krijgen ze hun zin. Deze voor stelling begint om half drie. HAAM 2i (too m xhttrSÏrtt^Lh) SCHIEDAM TElEfOC* (010) 24 55 51 tl TE HOmitOAH.. 4 RAAH 2* (100 m Mkttr SCHIEDAM TEIEFOOM (01o\ 26 5515 .CM TE «OTTERDAM- 145 SR 10 tt Mini, Honda50.- 155 SR 12 it Kadett, Toyota, Detsun50.- 145 SR 13 tl Simca, Flat 128 50.- 155 SR 13 tt Passet, Flat50.- 165 SR 13 ti Audi, BMW, Caprii60.- 175 SR 13 0 Ford, Fiat70.- 175 SR 14 tt Mercedes, Peugeot, Rekord70. 155 SR 15 tt Kever, Saab55, - 520-10 tl Mini, Honda40.- 600-12 tl Kadett, Escort, Detsun45.- 640-1311 Rekord47.50 560-15 tl Kever, Saab47.50 RAAM 26 (100 m achter hcTfuKlhuh) SCHIEDAM TELEFOON (010) 26 SS 55 - CM TE «ÓITERDAH I RAAM 26 (100 m «htcr hViluwhuij) SCHIE0AM TEIEE00M (010) 26 SS SS - tv ie titmstn SCHIEDAM - Een negen tienjarige Schiedamse scho lier heeft met zijn bestel auto een 59-jarige brom fietsberijder onderuit gere den.- Beiden reden op de Nieuwe Dam] aan ter hoogte van de Van Hogendorp- straat, toen de automobilist -plotseling rechtsaf, sloeg. Op het (ietspad reed echter de brommer, die niet werd op gemerkt door de scholier. Met een hersenschudding te de bromfietser in het Ge meenteziekenhuis opgeno men. SCHIEDAM - Een omge vallen kaars heeft in de wo ning van de 22-jarige me-, vrouw Vogel in de Stations straat beperkte schade aan gericht De kaars stond to haar slaapkamer. De brand weer werd wel gewaar schuwd, maar Voordat ze de slangen uit hadden kunnen rollen, had een emmer wa-, ter al het gewenste resul taat Het brandje plaats in de ochtenduren. Met Ingang van het nieuwe, jaar zal de Schiedamse consu ment ongeveer 9* meer voor z'n water moeten betalen dan dit jaar. Rotterdammers daarente gen krijgen te maken met een prijsstijging van 12ft. Hoewel Schiedam het drink water via Rotterdam geleverd krijgt, mag de gemeente wel zelf beslissen hoeveel ze er voor vraagt aan de consument In een contract heeft de ge meente Schiedam met Rotter-- dam geregeld hoe hoog de prijs per kubieke meter water mag zijn. Volgens wethouder Reinier Scheeres stijgt die prijs het ko mende jaar onder meer vanwe ge loonkostenstijgingen, distri butierechten-en onderhoud aan pijpleidingen. Die kosten wer ken door in de prijs: Dat zal een stijging van 8 a 9% worden. De gemeente Schiedam is niet van plan om, evenals Rotterdam dat doet een schepje bovenop die 8 a 9% te leggen en de con sumenten een stijging van 12% in ijs maag te splitsen. Over die tactiek van het Rot terdamse gemeentebestuur heeft onder meer de Consumenten bond zich zeer boos gemaakt De bond vindt het onrechtvaardig dat de Rotterdamse consumen ten op deze.manier een tekort in de; gemeentekas van Rotter-, dam moeten bijvullen. .V „Ook Schiedam moet een te kort in de begroting van het waterleidingbedrijf inlopen, maar dat doen we fasegewijs, We willen de consument beslist niet meer dan 9% prijsstijging opleggen als het even kan. En als we in twee jaar die tekorten niet hebben ingelopen, dan doen we er noch maar een jaartje langer over," aldus Scheeres. Ondanks alles zit Schiedam met zijn watertarieven toch aar dig hoog op de landelijke lijst Elke gemeente mag zijn eigen prijs vaststellen; hetgeen er bij voorbeeld in de Rijnmond in re sulteert dat die prijs zeer hoog is. Voordat het Rijnmondwater een beetje drinkbaar is, moet er namelijk heel wat reinigings- werk verricht worden. En dat kost geld. V, dan aan tige, ture

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2