Kok spreekt voor vakbonden: V Notten met één been in Feyenoord stierSorf Kist en Ling in Oranje selectie HAL vlucht naar belastingparadij zen i?U!ti!t{Uj op de Femina Het H eer •5 Originele badhanddoek kade. m Hierbij mag in glas nooit oittbreken._ *stierebïoed INFORMATIE OVER BEZORGING 'Terroristen wet' vliegt erdoor I <3 C 2B Vrijdag 30 september 1977 32e jaargang no. 9287 WÉltÊm Wim Kok .voor Jan Modaal onverteerbaar. (Van onze sociaal-economische redaktie) AMSTERDAM "Een blunder van de eerste orde" Zo noemt FNV-voorzitter Wim Kok de salarisverhoging van ƒ16.000 die de ministers volgend jaar krijgen. Formeel, stelt Kok, heb ben de ministers er recht op, maar, "met Jan Modaal bungeiend aan de nullijn" is die ver hoging onverteerbaar. Op peil DACGA/TOKIO - De vijf Japanse terroristen die een DC-8 van Japan Airlines hebben gekaapt, hebben vanmorgen weer vier passagiers vrijgela ten. Het waren een Indo nesiër, een Japanse en een' Egyptisch echtpaar. 9 Zie verder pagina 7 Minder werklozen Meer producten Duur m De ex-student en vermoedelijk leider van het Japanse Rode Leger Haroeo Wako, wiens vrijlating door de kapers wordt geëst. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Ruim duizend inwoners van de Rotterdamse wijk Pendrecht zitten vanaf middernacht zonder huisarts. Dokter K. Visser legt dan zijn prak tijk neer zonder deze te hebben kunnen overdragen aari een opvolger. Oorzaak daarvan is een conflict tus sen de arts en zijn huiseigenaar Omegro NV. die tien procent bedingt van de opbrengst van de praktijk. Hiroshi Sensui (40), is vandaag naar Tokio gebracht om te worden overgebracht naar Dacca. Hij behoort niet tot het Rode Leger, maar zijn vrijlating is toch geëist door de kapers. met uitsluitend klassieke en antieke kasten De rode wijn met Hongaars temperament Veel wind Bei vóór 16.00 uur op zaterdag (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM - De Holland-Amerika Lijn vlucht naar Caraibische belastingparadijzen. De moedermaat schappij zal worden gevestigd op de Nederlandse An tillen (waar al een belangrijk deel van het vermogen is ondergebracht), een overkoepelende trust op Bermu da. Aan onze kwartaalabonnees Antwoordnummer 1579 te Rotterdam. De direktie. O Zie verder pagina 7 Dr. K. Visser uit Pen drecht is niet bereid voor het bouw- en aanne mingsbedrijf Omegro door de knieën te gaan. Q Zie verder pagina 5 Bezorg ons een nieuwe abonnee en wij bezorgen u deze leuke, luxe badhand doek als beloning. Royaal formaatSO x lOOcm. uitgevoerd in vrolijk rood en wit, met het bekende HW- jongetje er op u weet wel. van de affiches). Verdien dit fijne kado met'n goede daad. Stuur de bon volledig ingevuld op in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoord nummer 1579, Rotterdam. öe dikko vt vow Rotterdam Nieuwe abonnee bon. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam Plaats: Soort abonnement: kwartaal jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg de mooie handdoek met Het Vnje Volk jongetje alsbelaningtój: Naam afzender: Adres: Plaats: w4i I I I "1 I 5 I I I -I I -I j* i uu HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Wlthstraat 25. Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 13.63.80 -14.74.11 ministers (met f 16.000) enorme bi bounder' De FNV is zich er overigens van bewust dat die maatregel door het kabinet genomen moest worden omdat de regering de missionair is en geen politieke besluiten mag nemen. De FNV xekent er vast op dat de eerste maatregel van het nieuwe kabi net Den Uyl een salarisverla ging van ministers zal worden. Nederlandse gulden voor bui tenlandse afnemers zo duur is. Want bij laze lonen worden er hoge winsten gemaakt, die valu- taspekulanten er toe brengen zich massaal op de gulden te storten. Dat maakt de gulden duurder en doet het effect van de loonmatiging te niet. Wim Kok: "Loonmatiging voor de ex port wordt afgestraft door de valutahandelaren." Nog vier gijzelaars vrij Gisteren werden vijf passa giers vrijgelaten. Er bevinden zich nu nog 147 passagiers en bemanningsleden aan boord. Voor hel eerst kregen enkele passagiers toestemming om via de boordradio te praten met de verkeerstoren van het vliegveld van Dacca, waar het vliegtuig staat te wachten op de komst van het door de kapers geëiste losgeld (15 miljoen gulden) en de leden» van het Japanse Rode Leger die gevangen zitten en wier vrijlating door de kapers wordt geëist Overigens willen drie van de negen Japanse gevangenen niet naar Dacca. De zes anderen hebben ingestemd met over brenging naar Bangiadesj. 'De Japanse 'minister van Jus titie,' ilajime Foekoeda. heeft gisteren,; ontslag .genomen uit protest tegen het feit dat de Ja panse regering alle eisen van de kapers heeft ingewilligd. De kapers hebben de termijn waarbinnen aanhun eisen moest zijn voldaan., verschoven tot vanavond 11 uur onze tijd. Dit om de Japanse regering de tijd te geven die zij zegt nodig te hebben voor het bijeenbren gen van de gedetineerde leden van het Rode Leger. Japan heeft zeker tien landen in het Midden-Oosten en Afrika gevraagd of zij bereid zijn de kapers toe te laten, zo wordt van welingelichte zijde in Tokio vernomen. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - Deze maand hadden we 3500 minder werklo ze .mensen in Nederland. Onge veer 2800 .mannen en 700 vrou wen die in augustus nog werk loos waren. vonden in septem ber een baan. Deze september-cijfers zijn aangepast aan de invloeden van dit seizoen. Zo komt het minis terie van sociale zaken aan een werkloosheidscijfer van 2KL300. In werkelijkheid waren er nog minder werklozen, namelijk' 205.300. --V De heer Kok zei dit vanmor gen op een vergadering van alle vakbonden, waar het loonbeleid voor 1978 wordt voorbereid. Met het plan voor belasting- en pre mieverlaging wil de FNV de koopkracht van de doorsnee- werknemer op peil houden. Dat is voor de mensen met de lagere inkomens broodnodig, stelt Kok, "want prijsverhoingen tikken zwaar aan en iedere koop krachtdaling doet pijn." Maar naast die sociale over weging zijn er belangrijke eco nomische redenen om de koop kracht niet te laten dalen. De bestedingen van de mensen moeten op peil blijven om de bedrijven de gelegenheid te ge ven meer produkten af te zet ten. Wim Kok waarschuwde voor te sterke loonmatiging, omdat de ROTTERDAM - Het is vrijwel zeker, dat René Notten's transfer van Ajax naar Feyenoord nog vandaag zal rondkomen. Directeur Guus Brox en zijn aanstaande opvolger Peter Stephan hebben een afsluitende bespreking met het Ajaxbestuur. Stephan: „Komt het voor elkaar, dan moet Notten nog worden ge keurd. Ook moeten de overschrijvingspapieren dan zo snei mogelijk naar de KNVB. We willen hem morgenavond graag op stellen in de belangrijke uitwedstrijd tegen AZ'67." Zaakwaarnemer Karei Jansen: „De zaak is in een stroomversnelling te rechtgekomen. Ook Go Ahead Eagles is nog in de markt" René Notten zelf wist vanmorgen van niets. Deel Pendrecht N lrr>p Slo'ka 3 VBurgerweeVer de B'uirx'Aan 75. Z*'l«drecht. Tet 107S) 21*00 Veel bewolking met zo nu en dan regen, krachtige 'tot harde, aan de kust mogelijk stormach- hge. westelijke wind. Tempera turen tussen 12 en 16 graden. »juli ZOT) op onder 06.00 2UI maan op onder» 21.38 07.» Indien u een beroep wilt doen op onze afdeling bezorgservice: 010-147400 vóór 16,00 uur ZEIST De selectie voor het Nederlands elf tal, dat 5 oktober in het Feyenoord stadion een vriendschappelijke inter landwedstrijd speelt tegen de Sovjet-Unie, ziet er als volgt uit: Jan van Beveren (PSV) en Eddy Treytel (Feyen oord). Wim Suurbier en Ruud Krol (Ajax), Hugo Hovenkamp (AZ'67), Wim Rijsbergen (Feyenoord). Wim van Hanegem (AZ'67), Wim Jansen (Feyenoord), WHly van de Kerkhof (PSV), Jan Peters (AZ'67). Johnny Rep (Bas- tia), Ruud Geels en TScheu la Ling (Ajax), René van de Kerkhof en Willy van der Kuijlen (PSV), Kees Kist (AX*97). Slachthuis snel dicht (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Het openbaar slachthuis In Rotterdam gaat op korte termijn dicht. Zeer waarschijnlijk verhuist de afdeling vleesdistributie naar de Spaansepolder. Voor onge veer honderd slachters moet elders werk worden gevonden. Bonden, werkgevers en ge meente overleggen momenteel zeer frequent hoe deze oplossing verder uitgewerkt moet worden nu verplaatsing van de slacht huisactiviteiten naar Delft zo goed als uitgesloten is. In Delft zijn de nieuwbouwplannen voor een slachthuis op de lange baan geschoven. De bonden hebben al eerder bij de gemeente aangedrongen op snel handelen omdat het nu nog mogelijk lijkt elders em plooi te vinden voor het slacht- huispersoneel. Later zal dit moeilijker zijn, volgens de werknemersorganisaties. Van de zijde van de Voe dingsbond FNV wordt bevestigd dat er vertraging in de plannen is ontstaan. De heer Van de Bremen: "Voor ongeveer hon derd slachters zal inderdaad een oplossing gevonden moeten or den. Maar daar zijn nogal wat mogelijkheden voor. Geslacht moet er altijd worden." Het personeel van het slacht huis verkeert al jaren in onze kerheid over de toekomst. Op het stadhuis is indertijd beslo ten dat het openbaar slachthuis gesloten moet worden. De ver liezen zijn te groot. Volgens de raad van bestuur van de HAL is niet het gunstige belastingklimaat maar de groeiende betekenis van de VS voor het concern de reden voor de manoeuvre. Voor de werkge legenheid bij de HAL in Neder land zal de verhuizing nauwe lijks gevolgen hebben. Het huidige hoofdkantoor in Rotterdam (1000 van de in totaal 3900 HAL-arbeidsplaatsen) blijft open. Een aantal stafmedewer kers gaat naar het zakencen trum Stanford in de Ameri kaanse staat Connecticut. De huidige raden van bestuur en van de commissarissen blijven verantwoordelijk voor het be leid. De meeste toeristische activi teiten van de HAL worden al vanuit de VS georganiseerd. De HAL is van plan er belangrijke investeringen te doen. Tweeder ede van de omzet komt van het westelijk halfrond, het gebied waarin de VS liggen. De vakbonden zijn er niet ge lukkig mee dat een kapitaalin- len-ieve onderneming aan de Nederlandse economie wordt onttrokken. "Eigenlijk houden de plannen in dat de HAL het karakter van een een multinationale onderne ming gaat aannemen," aldus een woordvoerder van de Vervoers- federatie FNV. "Wij hebben ge regelde contacten met de HAL, maar nu komt het management bulten onze invloedssfeer. De garanties voor de werkgelegen heid zullen heel duidelijk moe ten worden doorgepraat." Zie vertier pagina 13 Kwartaalabonnees wordt ver zocht met het gireren van het abonnementsgeld voor het 4e kwartaal 1977 te wachten tot zij onze stortingskaart hebben ontvangen. Wij verzoeken u vriendelijk uitsluitend onze kaart te ge bruiken en dus geen vooruit betalingen zonder deze kaart te doen. Ook indien u per bank betaalt gelieve u de kaart onder tekend naar uw bankier te zenden. Deze mededelingen gelden niet voor abonnees die ons reeds machtigden tot giro-in- kasso (automatische afschrij ving). Zij ontvangen derhalve geen girokaart Ten slotte wijzen wij alie kwartaaiabon- nees erop, dat de giro-inkasso- machtiging nog altijd de een voudigste betalingswijze is. Vraag een machtigingsformu lier aan Het Vrije Volk, abon nementenafdeling. BONN - Met de overweldi gende meerderheid van 371 te gen 4 stemmen bij 17 onthou dingen heeft de Bondsdag - de Westduitse Tweede Kamer - een wet goedgekeurd die het de autoriteiten mogelijk maakt contacten tussen advocaten en van terrorisme verdachte gevan genen te verbieden. Deze zogeheten "Kontaktsper- re" is mede tot stand gekomen onder invloed van de publieke verontwaardiging over de ont voering van werkgeversvoorzit ter Hans Martin Schleyer en de daarmee gepaard gaande moord op drie politiemannen en een chauffeur. Het sociaaldemocratische Bondsdaglid Manfred Coppik, die optrad als woordvoerder van de vier tegenstemmers, zei dat de nieuwe wet een concessie be tekent aan de "progrom-stem- ming" die in West-Duitsland is ontstaan ten gevolge van de ac tiviteiten van de Rote Armee Fraktion, Hij verklaarde dat de ze en soortgelijke maatregelen slechts een vicieuze cirkel van terreur, repressie en nieuwe ter reur kunnen veroorzaken. jMr: Dr. Visser is vastbesloten geen geld te betalen. „Het gaat mij niet om dat geld, maar om het principe. Omegro redeneert dat ik het huis heb gebruikt als be drijfsruimte en dat mij dat geld heeft opgeleverd. Omegro vindt, dat zij recht heeft daar in te delen. Ik vind dat een drogre den. Ik vind het afschuwelijk dat de eigenaar in staat is de zaak zo te laten lopen. Mijn he le praktijk komt zonder arts te zitten." Volgens dr. Visser is er in heel Pendrecht geen ander pand te vinden dat geschikt is voor een praktiserend arts. „Mijn pa- tiénten kunnen ook niet naar anderen, want die zitten al boordevol. Pendrecht heeft 18.000 inwoners. Volgens de norm zouden er zes artsen moe ten zijn. Er blijven er na mijn vertrek maar vier over." Volgens F. de Groot, directeur van Omegro is het volstrekt normaal dat een huiseigenaar een deel van de goodwillop- brengst voor zichzelf opeist: „Dit gebeurt veelvuldig bij be ëindiging van praktijken, ook bij middenstanders." Een opvol ger van dr. Visser zal dit bedrag niet behoeven te betalen ais hij het pand weer verlaat. F. de Groot: „Want wij maken nu de huurprijs vrij, wat wij volgens een bestaand contract met de heer Visser nog niet mochten doen. Bij hem is de huurprijs ook altijd kunstmatig laag ge houden." Adrts:

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1