Oost zoekt mede werkers voor buurt krant Politie voetbal- toernooi Schiedam; been MASC heeft Schelling als coach Veel lezingen op het programma I Metrostation in Holy komt onder de grond F 1 c Jongen (18) breekt schiedam 'i"Tmëë* I S Voetballers gaan mosselen eten R< Si"# ftc i s** WOENSDAG 5 OKTOBER 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2: SCHIEDAM De Be wonersvereniging voor Schiedam Oost dreigt- dreigt In grote financiële nood te geraken. De laat ste tijd hebben veel leden van de vereniging hun lidmaatschap niet betaald en moesten dientengevol ge van de ledenlijst ge schrapt worden. De huur die betaald moet worden voor het eigen pandje op het Koos de Kapperplein drukt te zwaar op de por temonnee van de vereni ging- W f t-vv v* 4 m r Toen Hans van der Wilk op 1 december '75 het pand van de bewonersvereniging opende, zag alles er nog rooskleurig uit voor de vereniging. Thans is dat wel even anders v ft •3$ SCHIEDAM - Sportieve agenten uit acht verschQÏ lende steden spelen morgen een zaalvoetbaltóernooi in de MargriethaL De dienaren van Hermandad komen uit Schiedam, dat twee teams in de strijd brengt, Maassluis, Sliedrecht, Zaadvoort, Vlaardingen, Dor drecht. en Gorichem. Uit het Belgische Antwerpen komt zowel een team agenten als een ploeg van de rijkswacht. Eenheid y Coach Cees Schelling: „Ik besteed iedere week zes uur aan de voetballerij." - SCHIEDAM - Vele leden van het Nïvon het Ne derlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuur vriendenwrak - staan op het moment in de donkere kamer de laatste hand te leggen aan een zelf vervaar digde reisreportage. De R is namelijk al weer een tijd je in de maand en dat betekent dat het Nivon haar zomerfunctie het Natuurvriendenwerk - weer gaat omruilen voor haar wïnterfunctie - het Volksontwik- kelingswerk. Muzen Dauwtrappen Antwerpen A Ouweneel, voorzitter van de afdeling Schiedam van het Nivon. Kerststukjes VLAARDINGEN „De metro doortrekken naar Vlaardingen is een goede zaak, maar dan moet de railverbinding wel ondergronds blijven." Met dit Vlaardingse standpunt is het openbaar lichaam Rijnmond akkoord gegaan. Enige tijd geleden uitte Rijnmond nog forse kritiek op deze Vlaardingse vi sie. Na uitvoerig overleg met wethouder Bas Gou- driaan heeft Rijnmond die kritiek ingeslikt die zij had op de plannen voor de afbouw van Holy-Gen- trum. 'te rtr A !r* ij,* 5%, Be1 ronersvere i igaig Oosit: geldztörgen Toen de bewonersvereniging dit pandje in december 75 van de gemeente huurde, deed men dat tn het vooruitzicht op zeer korte termijn subsidie van de gemeente te ontvangen. De toenmalige wethouder Hans van der Wilk had de vereniging die subsidie toegezegd. Van der Wilk vertrok echter als wethou der en de subsidie verdween. Die subsidie is inmiddels na veel praten wel rond gekomen, maar gaat 1 januari volgend jaar pas in. Ondertussen is de bewonersvereniging arm gewor den van de huur die maande lijks aan de gemeente gegeven „vV«M5lf8 V*" moest worden 120 per maand). „We zullen dit jaar zeker met een groot tekort af moeten slui ten," zegt penningmeester Ed ward Krabbendam. „Dat tekort zal al gauw enige honderdjes bedragen." De oorzaak van dit tekort is volgens de penningmeester dan wel voor het grootste deel aan de huur te wijten, maar deels ook aan de leden van de vereni ging. „De laatste tijd wordt het weer een beetje beter, we win nen wat leden en de ouderen betalen iets vlugger hun contri butie, maar dat is wel zeer slecht geweest." In het blad van de vereniging schrijft bestuurslid Gé Brouwer echter dat enige „leden van het eerste uur" geschrapt moesten worden wegens wanbetaling. Na enige jaren actief te zijn ge weest in deze vereniging heeft een aantal mensen hun activiteit teruggedraaid en zichzelf op non-actief gesteld. Daarvan on dervindt de bewonersvereniging nog altijd de nadelige gevolgen. Per januari '78 zal de toe komst voor de bewonersvereni ging Oost er echter rooskleuri ger uit gaan zien. De gemeente gaat dan per lid een rijksdaal der subsidie geven. Reeds nu trommelt de vereniging zoveel mogelijk mensen op om maar lid te worden. P v-) SCHIEDAM - Om de bewoners van de wijk Schiedam-oost voldoen de te informeren over alles wat speelt in die wijk, wil de bewoners vereniging de deels ter dele gegane wijkkrant nieuw leven in blazen. Daartoe is men op zoek naar mensen met veel vrije tijd die er zin in hebben om pro deo een buurtkrant in elkaar te draaien. Op het moment ver schijnt er slechts zeer incidenteel een blaadje met berichten van de bewonersvereniging. Het blad zou echter met een regelmaat van eens per maand moeten verschij nen, menen de leden en bestuursleden. Vrijwilligers voor het redactieteam kunnen zich op maandagavond opgeven in het pandje van de bewonersvereni ging, Frankiinstraat 1 of bij bestuurslid Corrina Bosveld, telefoon 268918. De aftrap voor de eerste wed strijd wordt om 9 uur genomen als Schiedam 1 en Maassluis el kaar ontmoeten. Tot 15.45 uur wordt er vlijtig doorgespeeld en dan gaan de nummers twee uit de A en de B poule strijden om de 3e en 4» plaats. Om 16.05 uur komen de beste twee aan de beurt en overwinnaars krijgen om 1630 uur de beker uitgereikt van dit zaaivoetbaltoemooi dat wordt georganiseerd door de 'Schie- damse Politie Sport Vereniging1 SCHIEDAM - De 18 jarige Schiedammer S. v.d. M. heeft zijn been gebroken toen een rij dende container hem van de laadklep van een vrachtauto duwde. De container op wielen kwam in de laadbak van de vrachtauto in beweging toen de 38 jarige chauffeur T. v. G. uit Delft met de wagen op het Bachplein achteruit reed. De Schiedamse jongen stond op de Hydraulische laadklep en kon het gevaarte niet ontwijken. Hij is naar het Noletziekenhuis overgebracht. SCHIEDAM - De Schiedamse Voetbal Vereniging houdt zater dag haar - jaarlijkse mosselavond in de kan tine op het sportpark Harga. Naast het «ten van de gratis mosselen en de muziek van het SW Mosselorkest 'De Joemba's* Is er een gro te tombola. De toegang voor de avond, die om 29 uur begint, is gratis. Pas als de bezoekers geen mos sel meer kunnen zien is het feest van SW afge lopen. 'Ik roep noc it stommeling als er iets fout gaat' 1 Van onze verslaggever HANS LEYTE ROTTERDAM - AI ruim drie jaar heeft het eerste elftal van de zaterdagama- teurvoetbalclub MASC een coach die in het dagelijks leven tot de top van de Ne derlandse vakbeweging be hoort: Cees Schelling, voor zitter van de voedingsbon den FNV. Het was de 50-ja- rige Schelling die zijn jon gens het afgelopen seizoen naar het kampioenschap van de derde klasse praatte. Wanneer het aan hem ligt, kan hij uren vertellen over de voetbalclub die huist op het terrein "Dé Groene Wit ten" aan de Charloise Lage- dijk in Rotterdam-Zuid. Cees Schelling noemt MASC een echte arbeidersvoetbalclub. Hij is 26 jaar geleden ontstaan toen bij de werf Piet Smit met de bedrijfsvoetbal werd begon nen. Geleidelijk aan is de voet balclub los van de werf komen te staan en een eigen leven gaan leiden. Voorheen waren al le leden van het eerste elftal werkzaam bij Piet Smit, nu nog slechts twee. "Mijn contact met de voetbal club is ontstaan doordat mijn zoon Piet in het eerste elftal speelt. Je weet hoe dat gaat, er wordt een paar keer druk op je uitgeoefend of je het eerste elf tal niet wil begeleiden. En om dat je zelf ook gek bent van voetballen, ga j'e door de knieen. De moeilijkheid was .wel dat m'n zoon in het eerste zat. De kans is namelijk erg groot dat ze dan gaan zeggen: Hij geeft z'n zoon allerlei privileges, of dat m'n zoon zelf gaat zeggen: Ik krijg nooit een kans bij hem. Ik heb over dit alles dan ook uitvoerig met de jongen ge praat," aldus Schelling. .Over het coach zijn zegt hij: *ïk probeer van de jongens van het eerste elftal die op het veld staan een eenheid te maken. Ze te motiveren waarom ze wel of met in het elftal worden opge nomen en waarom ze op een be paalde plaats thuishoren. Wat ik doe, is alles in positieve zin be naderen. Wanneer er iets ver keerd gaat roep ik nooit: stom meling, hoe kon je dat nu doen, maar ik zeg altijd: jammer, een volgende keer beter. Doe je dat niet, dan gaat zo'n jongen z'n zelfvertrouwen verliezen. Ik doe alles samen met trainer Ben Westerveld, al die tijd heb ik nooit ruzie met hem gehad Hij verdient natuurlijk wel een paar centen'als trainer van de club, maar dat maakt bij hem niet zoveel uit - Hij maakt ge woon deel uit van de club en dat vindt hij veel belangrijker. In Fred Post heeft het eerste, trouwens een uitstekende aan voerder. Die zou ik voor geen goud willen missen. Hij is een 1 wat oudere speler die met iedereen goed kan opschieten, inclusief de scheidsrechters. -- Buiten de wedstrijd een enorme 1 humorist maar op-het veld is hij bloedserieus." v" i- üv- -f - Cees Schelling ziet MASC als een betrekkelijk kleine vereni ging. De club telt ongeveer hon derd leden en heeft zes elftallen. Vooral het laatste seizoen ver liep erg gelukkig voor de voet ballers want niet alleen het eer ste elftal maar ook het tweede werd kampioen. MASC heeft geen enkel jeugdelftal. Daarover zegt Schelling: „We zijn onderhuurder, hebben een betrekkelijk kleine ruimte. Dus plaats voor de jeugd is er ge woon niet. De animo is er zeker wel. Met de vorige wethouder van sport en recreatie Jan de Jong had ik het bijna rond dat we een eigen terrein zouden krijgen, maar toen ging ie weg. Ik denk niet dat het lukt om op korte termijn een eigen home te krijgen, maar ik ben wel plan die draad binnenkort weer eens op te pakken". Als vakbondsvoorzitter leidt Cees Schelling een enorm druk leven. Het coach zijn is voor hem een hobby om af en toe af stand van dat drukke bestaan te kunnen nemen: „Die uren dat ik ermee bezig ben, ben ik vol strekt los van m'n dagelijks werk. Toch vind ik dat het met die privétijd wel meevalt Ik ga er van uit dat je grenzen moet trekken: het is niet goed om ze ven maal 24 uur achter elkaar bezig te zijn. Dan slomp je af en word je bedrijfsblind. Ik heb een druk bestaan maar je moet jé wel realiseren dat Joop den Uyl, Wim Kok, Ane Groeneveit, Cees Schelling of hoe ze ook mogen heten d^t beroep vol strekt vrijwillig gekozen heb ben, En ik ben ijdel genoeg om het fijn te vinden wat ik iedere dag doe. Het is dan ook zeker niet zo fc dat ik ga klagen dat ik zo wei nig vnje tijd heb. Dan had ik maar een ander beroep moeten nemen. Ze hoeven echt geen meelij met me te hebben. Ik be steed iedere week zo'n zes uur aan de voetballerij. Meestal weet ik me er ook wel vrij voor te maken. Zelfs m februari tij dens de stakingsperiode wisten ze bij de bond precies wat ze aan me hadden. Ze zeiden dan ook op een keer: Cees je bent nu zes dagen achter elkaar be zig geweest ga nu maar naar je voetbalcluppie, dan ben je ten minste even onbereikbaar." Het eerste elftal van MASC lijkt sinds het nieuwe voetbal seizoen van start is gegaan, lek ker mee te kunnen komen in de tweede klasse zaterdagamateurs. Nog voor het voetbalseizoen be gon, wist Schelling dat zijn eer ste elftal het spannend vond om in een hogere klasse uit te ko men. „Ik heb de selectie dan ook een brief gestuurd met daarm de opmerking dat we nu echt geen kampioen hoeven te worden. Wanneer we ons een beetje in de tweede klasse handhaven dan ben ik blij ge noeg. De aardigheid gaat eraf wanneer de jongens het hele seizoen onder spanning moeten leven. Het voornaamste is dat we lekkere wedstrijden spelen. Ik wil niet dat ze de hele week met de gedachte leven: Ik moet zaterdag voetballen." Wanneer we aan Cees Schel ling tenslotte de vraag stellen hoe de spelers van het eerste elftal hem nu zien, antwoordt hij: „Ik ben voor alle jongens Cees, ze zien me godzijdank niet als de voorzitter van de voe dingsbonden FNV. Ze weten dat ik bij maatschappelijke bewe gingen vooraan sta en vaak in de publiciteit ben, maar verder mets. Ze ervaren me als één van hen. Zou dat niet zo zijn dan zou ik ermee ophouden." Ntfoiïi gaat ontwikkeling weer bijspijkeren ne plantkunde en aan het edele bloemschikken. Op 24. november zullen enkele algemene regelen van het bloemschikken onder wezen worden, maar in decem ber richt men zich specifiek op het vervaardigen van kerststuk jes. In het voorjaar van '78 zal die samenwerking met de KMTP resulteren in een avond waarop het opmaken van bloembakken en balkons ter sprake gebracht zal worden. In dat volksontwikkelings werk vallen onder meer lezin gen en dia-avonden over alle mogelijke soorten onderwerpen. Zoals vrijwel elk jaar gebeurt, heeft ook nu weer een aantal Nivon-leden de vakantie goed besteed met rondkijken en in formatie verzamelen over het vakantieland in kwestie. De eerste Nivon-aanhanger die verslag zal doen van zijn vakantie en zijn ervaringen in het onderhavige land is de heer Bos, die in Rotterdam bij het Nivon is aangesloten. Hij ver zorgt een uiteenzetting over Ma rokko. Dat zal morgenavond al gebeuren en wel in zaal Irene aan de Lange Haven. Noorwegen, Portugal en Zuid- Afrika staan nog op de Nivona- genda opgevoerd maar dan voor later in het jaar. „Het is zeer belangrijk om iets van andere volkeren en andere landen te weten te komen en gebleken is dat er bij onze leden ook zeer veel belangstelling voor is," licht Nivon-voorzitter A. Ouweneel toe. „Maar," vervolgt hij. „het moet wel gaan over landen waarvan het regime ac ceptabel is. Zo'n land als Portu gal hebben wij pas sinds kort in ons programma opgenomen. Want het is dan wel leuk om iets van andere landen en vol keren te horen, maar wij willen niet dat de mensen opgewekt worden om naar dat land toe te gaan in hun volgende vakantie; gesteld dat de lezing inderdaad over een land met een aan vechtbaar regime ging." Het Nivon heeft voor dit jaar contact opgenomen met vele ge lijkgerichte organisaties in Ne derland en in Schiedam om ook een aantal projecten gezamen lijk van de grond te kunnen til len. Zo wordt er samen met de PvdA en de Vara een avond ge organiseerd over Zuid-Afrika. Tweede-Kamerlid Relus ter Beek zal dan de apartheidspoli tiek er. het regime van Vorster belichten. Dat zal gebeuren op 10 november. Ook in samenwerking met Vara en PvdA is op 8 december een avond georganiseerd waarop „De Menselijke Samenleving" belicht zal worden door Dr. Tom de Booy. Een 1-Mei feest en een bijeen- "komst waarop Cees Schelling - voorzitter van de Voedingsbond NW - zal spreken over het maatschappelijk leven zijn eveneens nog door deze drie groeperingen georganiseerd. Het Nivon ziet voor haar le den ook een taak (volksontwik keling) binnen het museum lig gen. Ouweneel: „We staan in contact met de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Mu seum om in januari een kunst zinnig programma in het mu seum te brengen. Dat zal moe ten gaan over de kunst die het museum de laatste jaren aange schaft heeft, of over een be paald aspect uit de kunsthisto rie." Men is daarvoor nog op zoek naar een inleider en naar een geschikt onderwerp. Het dauwtrappen - een woord waar velen aan denken bij het horen van "de naam Nivon - is - f voorlopig weer even terzijde ge schoven door het Nivon. „Hoewel", aldus Ouweneel, van-.dauwtrappen nauwelijl nog sprake is. We vertrekken; voor onze uitstapjes gemiddeld' rond negen uur uit Schiedam,! komen dan om bij voorbeeld haif elf aan op de heide,'dito; ken eerst koffie en als we dan de natuur in gaan is de dauw allang verdwenen." Dat natuurvriendenwerk mag wat Ouweneel betreft wel een beetje extra aandacht krijgen.' Dat aspect van het Nivonwerk wordt namelijk vaak vergetenT „In de buurt van Schiedam valt ondanks alles toch nog heel wat natuur aan te treffen. Zo gaat het Nivon elk jaar wel eens de Vlietlanden in, naar het Beatrixpark, naar de duinen, er is genoeg te beleven. Ook ma ken we uitstapjes naar bijvoor beeld de Campinase heide tn Oisterwijk: Dan krijgen we uit leg van een bioloog over elk bloempje, elke boom en elk soort heide die we tegenkomen", aldus A. Ouweneel. Het programma voor de uit stapjes van het huidige seizoen is echter nog niet gereed. Dat wordt pas rond maart/april ge publiceerd. Het Schiedamse Nivon slaat ondertussen haar vleugels ook over de grenzen uit. Samen met een groep natuurvrienden uit Antwerpen is voor 6 november een uitstapje georganiseerd naar België. In Antwerpen zal dan onder meer een bezoek worden gebracht aan de opera. „Re quiem" van Verdi zal daar uit gevoerd worden. De prijs van deelname aan dit soort excursies ligt gemiddeld rond de vijfhen gulden. In samenwerking met de Ko ninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde (KMTP) zijn drie bijeenkomsten belegd waarop de NMsnleden zich kunnen wijden aan algeme- In dat centrumgebied moe ten ongeveer 900 huizen wor den gebouwd. Wanneer de railverbinding bovengronds zou komen - zoals Rijnmond aanvankelijk wilde - zouden er driehonderd huizen minder gebouwd kunnen worden. „En dan had je ook nog het pro bleem gehad dat zo'n negentig meter lang gevaarte met een enorme pestherrie langs de woongebieden zou suizen," al dus wethouder Bas Goudriaan tijdens een gisteren gehouden persconferentie. In de plannen voor. het cen trumgebied in Holy - het ver lengde vatn winkelcentrum De Loper - wordt ook rekening gehouden met een metrosta tion. Zo'n station zou direct bebouwd kunnen worden, ge lijktijdig met de winkels en woningen. De kosten voor het station bedragen zes miljoen gulden. Het totale centrumge bied vergt een dikke 150 mil joen. De komst van de snelle rail- verbinding is echter nog lang niet zeker. Maar in alle plan nen moet er wel rekening mee worden gehouden. Wethouder Bas Goudriaan onderzoekt momenteel de mogelijkheden nu alvast het station te bou wen. Er zijn al 'tekeningen van gemaakt. Tot de railver binding er komt zou deze dan als ondergronds busstation ge bruikt kunnen worden. Of de railverbinding inder daad ondergronds blijft, hangt vooral af van de subsidies die de ministeries van verkeer en waterstaat, milieu en binnen landse zaken geven. De laatste twee zouden ook geld kunnen geven, volgens Goudriaan. „Milieu, omdat het de geluids hinder vermindert en binnen landse zaken, omdat de rail- verbinding ook als schuilkel der gebruikt kan worden zoals dat ook in Rotterdam het ge val is," zegt hij. Wanneer de railverbinding komt staat nog lang niet vast. Schiedamse wethouder Chris Zijdeveld denkt daarbij zelfs pessimistisch aan „een volgen de generatie". Ook daar wordt allerwegen rekening gehouden met de komst van de metro. De problemen liggen echter anders. Zijdeveld beeft geen overieg gepleegd met Rijn- - mond over het boven- of on dergronds houden. „Ie kaft' wel allerlei handtekeningen verzamelen, maar het is uil- eindelijk toch het ministerie dat beslist waar en hoe bet er komt," aldus Zijdeveld. In Schiedam vormen de bo vengrondse perrons zoals die nodig, zijn bij het zogenaamde T-maïerieel, een kruising tus sen sneltram en metro, een probleem. Die perrons zijn erg lang. Volgens Zijdeveld zou den er echter kleinere ontwik- •keld worden, zodat die bezwa- 'ren wegvallen. Het plan voor het Vlaar- dingse centrumgebied in Hol? komt nu in een vergevorderd stadium. Wethouder Gou driaan verwacht dat in sep- tember of oktober van het' volgend jaar begonnen kan worden met de gronduitgifte. Er zullen dan zo'n 400 hulzen - komen voor de sociale woing* bouw, evenveel in de premie- koopsfeer en een kleine bon-,; derd in de vrije sector. Aan vankelijk waren de voorstel-» len van Vlaardingen helemaal geen dure huizen in de vrije sector te bouwen, maar dit,, ten goede te laten komen aan de goedkope sociale woning bouw. Daarop had Rijnmond echter ook kritiek. In geza menlijk overleg heeft Vlaar dingen die plannen alsnog 8e"\ wijzigd ten nadele van de so- dale woningbouw. tSf kJ bel 4^ -len ver opr 24 Ir kin; Ove fee omsl onge 'okt,

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2