m BUdorp wil sporters en supporters kwijt ■w Alarmerend rapport Vader en zoon Kraaykamp komen in Passage Theater Lustrum Teerstoof: extra voorstelling van poppentheater Te kleine brievenbussen irriteren Groenoorders Citaten speurwedstrijd in jeugdbibliotheken Steekpartij Buit f850,- Buit f300,- Buit f400,- Buit f200,- v| Buit f1200, Parkeerkaarten invaliden Brand na inbraak Mü schtèdam Problemen SL DINSDAG II OKTOBER 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA ■iéimf Een kantine ten behoeve van de sportvelden moet vó$ gens de Blij dorpers hier ergens verrijzen. SCHIEDAM „Als de gemeente erin slaagt het aan tal verhuizingen van jonge gezinnen die naar andere steden verhuizen, te beperken, is dat al een hele pres tatie. We zullen echter moeten accepteren dat het in woneraantal van Schiedam in de komende jaren nog iets verder terug zal lopen. Dit zei drs. Frans Griffioen gisteren tijdens de uiteenzetting van het rapport 'De bevoMngsontwikkeling van de gemeente Schiedam in de periode 1965 tot heden'. - Gevolgen Steeds meer bejaarden in Schiedam SCHIEDAM - Precies een week nadat 'De verlegen versier der' met Johnny Kraaykamp senior en junior, Teddy Schaank, Kika Mol en Marja Huynen in Den Bosch in pre mière is gegaan, komt dit stuk in het Passagetheater. Er wordt tDoensdog om 20 uur slechts één voorstelling gegeven. Vervangen Te kleine brievenbussen, ver verwijderd van de voor deur geven aanleiding tot ergenis bij Groenoorders. ijn wettelijke voorschriften die we uitvoeren," aldus waarnemend chef De Boer van de gemeentelijke woningdienst "Alle mensen hebben eerst een briefje thuisgekregen dat we hun brievenbus gingen vervan gen. Inspraak hebben de mensen inderdaad niet gehad, maar dat was ook niet nodig. Volgens de wet moesten we die bussen maken." c-.v" Het rapport 'De bevolkingsop bouw van de gemeente Schie dam in de periode 1965 tot be den' geeft in cijfers aan wat we eigenlijk al lang wisten: Schie dam is razendsnel aan het ver grijzen en jonge, koopkrachtige gezinnen trekken weg naar ge meenten die meer te bieden hebben dan Schiedam. Al dat cijfermateriaalgaat, nadat het natuurlijk gelezen is, de hast In. Het wordt pas ge bruikt als er besluiten moeten worden genomen. Maar juist dan heeft bet rapport weinig- waarde. Er wordt keurig in aangege ven dat die mensen uit Schie dam wegtrekken maar waarom ze nn juist weggaan wordt niet met feiten aangetoond. Er is geen enquête gehouden. Er eren wordt slechts aangenomen dat ze ergens anders een betere wo ning en een betere woonomge ving hopen te vinden. Juist deze groep zou de gemeente kunnen vertellen wat ze hier mist. Met 5000 woningen in Schie dam Noord vang je de leegloop wel eventjes op maar de hele binnenstad blijft' er ongewijzigd bij liggen. Steeds meer mensen trekken uit de oude huizen. Het zou nog zo gek niet zijn als daar nu eens betere woningen van gemaakt worden. Ook is het nog niet zo gek ais daar win kels, buurthuizen, dokters, tand artsen en ga zo maar door, ko men. Het centrum zou er met zo"n woonomgeving zeker op vooruit gaan. Je kunt nn wel nieuwe wijken bouwen - dat is erg gemakkelijk zelfs - maar wat heb je daaraan als er geen sterveling meer in de stad woont omdat alles ontbreekt? trekken uit Schiedam SCHIEDAM - De wijkvereniging van Bijdorp breekt zich het hoofd over de vraag, waar een nieuwe kantine behorende bij de vier sportvelden in hun wijk het beste gesitueerd kan worden. Deze sportvelden worden intensief gebruikt door. allerlei verenigingen, maar een bijbehorende kantine ontbreekt nog altijd. De wijk ondervindt, echter da nige overlast van de sporters en de supporters, die het hele wijkje gewoonlijk binnen een mum van tijd volparkeren. Om de wijk enigszins te ontlasten zou de vereniging dan ook graag zien dat de gemeente een kanti ne ging bouwen vlakbij de voet gangerstunnel onder de spoor baan. Bezoekers en sporters zouden hun wagens dan eerder in de omgeving van de Johan de Wittsingel parkeren, dan in het toch al nauwe wijkje. Een voorstel dienaangaande zal de pas opgerichte Commissie Wijkbelangen dan ook aan de gemeente doen. Deze commissie is onlangs in het ieven geroepen om een aan tal in de wijk bestaande proble men aan de kaak te stellen. Met een eerste actie om de verkeers veiligheid in Bijdorp te vergro ten, heeft de commissie inmid dels succes geboekt De commissie wil nu verder gaan door er onder meer voor te strijden dat Bijdorp tot een zo genaamd 'rehabilitatiegebied' verheven wordt Daarvoor zou een wijziging van het bestem mingsplan noodzakelijk zijn. Als Bijdorp inderdaad rehabilitatie-' gebied wordt zou dat betekenen dat er voor de aanpak van wo ningverbetering veel meer rijks subsidie gegeven zal kunnen worden, aldus meldt Lieke Blaauw-Rieu in het wijkblad. Ook wil de commissie Wijkbe- langen bepleiten dat de gemeen te huiseigenaren dwingt om een slecht onderhouden huis op te knappen. De "verkrotting en ver paupering van de wijk moet op die manier tegengegaan worden. Tevens staat op de verlanglijst van de commissie nog een op knapbeurt voor alle straten inf Bijdorp, die zich al jaren in éèrii miserabele toestand bevinden! Om al deze plannen uit te werii ken is de-commissie-echter wdf| op zoek naar actieve leden. Opf® 26 oktober vergadert de commisJ sie in het clubgebouw Trefpunt! Wethouder Christ Zijdeveld noemde de gegevens uit. het rapport volstrekt alarmerend. „Niet zo zeer het dalen van het inwonertal baart ons zorgen. De eenzijdige opbouw van de di verse leeftijdsgroepen is iets waar we heel snel iets aan moe ten doen." Vergeleken met Nederland heeft Schiedam een aanzienlijke onderbezetting van de jongere bevolkingscategorieën, een ge ring lager percentage 20 tot 44 jarigen en een sterke overbezet ting van de oudere bevolkings groep. De leegloopnota' zoals het zeer gedetailleerde rapport ai wordt genoemd, geeft vooral aan dat 0- tot 9-jarigen in Schiedam erg slecht zijn verte genwoordigd. In 1975 was het Schiedamse percentage 12,9 ter wijl het landelijk 16,1 bedroeg. Bij de 10- tot 19-jarigen zijn de ze cijfers respectievelijk-16,5 en 17,6%. r' Het achterlopen bij het lande lijk gemiddelde kan gedeeltelijk worden verklaard doordat voor al jonge gezinnen van 20 tot 44 jaar (in Schiedam in 1975 34,9% en in Nederland 35,6 procent van de bevolking) verhuizen naar andere gemeenten waar zij een betere woning en woonom geving vinden. Direct en indirect heeft dat een negatieve invloed op de huidige en toekomstige samen stelling van de bevolking. Direct door een vertrekoverschot van de jongeren en indirect doordat de jonge gezinnen zich in ande re gemeenten uitbreiden. Die leegloop kan voor Schie dam, als er niet snel iets aan gedaan wordt, ernstige gevolgen hebben. De leerlingenaantallen in zowel het kleuter-, lager en voortgezet onderwijs zullen ver der dalen. Sluiting van scholen kan dan niet uitblijven. Ook het voorzieningenniveau zal, met een verdere terugloop, niet kunnen worden gehand haafd. Afhankelijk van de sa-. menstelling van de bevolking in een bepaalde wijk of stadsdeel zullen in de eerste plaats de buurtwinkels verdwijnen en mogelijk zullen ook de bedrij ven in wijkcentra in hun be staan worden bedreigd. Doordat enkele leeftijdsgroe pen van de bevolking zal dit ook slecht vertegenwoordigd zijn ook nadelige invloeden heb ben op sociaal-culturele voorzie ningen. Als de diverse leeftijds groepen niet door elkaar in een wijk wonen kan een scheiding tussen de bevolkingsgroepen ontstaan. „Om een verdere aantasting .van de bevolkingssamenstelling en -omvang te voorkomen moet zo snel mogelijk een halt wor den toegeroepen aan het hoge vertrekoverschot Daarvoor moeten er huizen, een woonom geving en een voorzieningen pakket komen die op de wensen van de Schiedammers, die mo gelijk zouden willen vertrekken, zijn afgestemd." Dit wordt in het rapport aangegeven als één van de maatregelen. Verder wordt de suggestie gedaan om de bevolking in de wijken zo verschillend mogelijk op te bou wen. Dus niet zo dat er in een bepaald deel van de stad alleen bejaarden of alleen jonge gezin nen wonen. Vooral met dit laatste wil wethouder Zijdeveld grote haast maken. „Aan de woningen doen we al zoveel als maar mogelijk is. Als de 5000 woningen in Noord klaar zijn, kan dat de klap van de leegloop misschien weer wat opvangen. Ook met de stadsvernieuwing moeten we ernstig rekening houden met datgeen wat het rapport heeft opgeleverd. Met deze gegevens kan ik initiatieven van particu lieren nu beter beoordelen en gemotiveerder ja of nee zeggen tegen een bepaald plan. Duide- lijk is wel dat Schiedam 'kwali- teits huizen' nodig heeft". "Ook voor de voorzieningen moeten we goed zorgen. Mis schien dat we winkeliers die zich ergens willen vestigen een steuntje in de rug kunnen ge ven. Op wat voor manier we dit alles aan moeten pakken weet ik nog niet precies. Zeker is wel dat, als we de stad niet in een hoog tempo de vernieling in willen laten gaan, en snel be sluiten moeten worden geno men," aldus wethouder Zijde veld. De Verlegen versierder is een Nederlandse bewerking van Be rend Boudewijn van het Engelse stuk The Mating Game* van Robin Hawdon. In-dit stuk is Menno Dekker, gespeeld door Johnny Kraay- kamp junior, een presentator van een populair televisiepro gramma In zijn flat, die op vernuftige wijze van kantoor is om te bouwen tot slaapkamer, komen regelmatig drie vrouwen over de vloer: de conciërge me vrouw Boersma (Teddy ■f Schaank), zijn publiciteits-agen- te Lieve Meerman (Marja Huy nen) en zijn secretaresse Caria Winter (Kika Mol). De televisie- presentator heeft een reputatie als Casanova maar is in werke lijkheid zo groen als een onrijpe appel. Zijn oom Adriaan, ver tolkt door Vader Kraaykamp, za! daar wel eens verandering in aanbrengen. Een gegeven dus dat garant staat voor komische situaties, zeker met een hoofd rolspeler als Johnny Kraaykamp sr. SCHIEDAM - Burgemeester en wethouders vragen aan de gemeenteraad een machtiging om invaliden-parkeerkaarten te .mogen verstrekken. Het recht van het afgeven van deze kaar ten is voorbehouden aan de ge meenteraad. Om de aanvragen voor invalidenparkeerkaarten snel af te kunnen handelen wil len B. en W. een machtiging van de raad. De raadsleden zul-, len dit voorstel in de vergade ring van 17 oktober behandelen. Eerst echter spreekt de Commis sie voor ruimtelijke ordening zich over dit advies uit in de bijeenkomst op 12 oktober. SCHIEDAM - De brand, die zondagnacht uitbrak in het pand aan de Hoofdstraat, is vrijwel zeker ontslaan nadat daar een inbraak is gepleegd. De schade aan het pand is gering. Boven dien stond het gemeente-eigen dom op de nominatie om ge sloopt te worden. De schade aan de inboedel bedraagt circa 40.000 gulden.. SCHIEDAM - De viering van het vijfjarig bestaan van het Zoldertheater in de Teerstoof sal morgenmiddag ingeluid' worden met een extra voorstelling van het poppentheater Poppenspeler Jos Spanbroek komt dan met een uniek pro-3- jekt naar de Teerstoof, waarbij hij de aanwezige kinderen' volop aan het werk zal zetten. Spanbroek steekt niet- onder stoelen of banken dat hij het in het geheel niet ziet zitten dat kinderen apathisch naar bij voorbeeld televisie en poppen kast zitten te kijken. Ze zullen mee moeten werken, vindt hij.' Spanbroek begint dan ook met een poppenspel, maar maakt het niet af. Halverwege gelast hij de kinderen om hun plaatsje in het theater in te ruimen voor een plaatsje in de foyer van de Teerstoof, alwaar de kinderen zelf poppen moeten maken. Verf, materialen en professione le hulp zijn daarbij voorhanden. Met hun eigengemaakte poppen moeten de kinderen dan hét door Jos Spanbroek gestarte spel afmaken. De poppenspeler heeft zijn (halve) stuk de naam "Het Ver- sierland" meegegeven. De prijs voor dit spel is twee gulden vijftig; een prijs die in alle jaren dat het theater nu be staat nog nooit verhoogd is. En dat is één van de zaken waarop het jubilerende Teerstoofbestuur zeer trots is. - Het eerste lustrum zal donder^; dagavond voortgezet worden rnlf de vorm van een receptie voorm alle regelmatige bezoekers van' het theater, terwijl ook de vaste bespelers (cabaretiers, toneelspe lers en technici) aanwezig zuilen- zijn. - fi SCHIEDAM - Bewoners van Groenoord trekken de laatste tijd herhaaldelijk aan de bel, doordat zij plotsklaps van hun brievenbus beroofd worden en enige malen daags naar hun a flathal moeten lopen om aldaar de bus te legen. Zowel de Ge meentelijke Woningdienst als de woningbouwverenigingen maken opeens haast met het uitvoeren van wettelijke voorschriften aangaande de grootte van de brievenbussen. De brievenbus in de voordeur wordt daarom vervangen door een bus in de benedenhal van het fiatgebouw, of in het halle tje op de'etages. De grootte van zo'n brievenbus is echter be perkt, waardoor bewoners met veel post en veel krante- en tijdschriftenabonnementen bin nen de kortste keren in nood komen; hun poststukken en kranten willen niet tegelijk in de bus, de helft steekt er uit of wordt bovenop de brievenbus gedeponeerd. SCHIEDAM Met een wedstrijd naar het zoeken van citaten wil de Jeugdafdeling van de Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek Tneer aandacht vragen voor boeken die de moeite Van het lezen waard zijn maar in het gewone doen toch niet zo opvallen. De aktie wordt 'Zoek je zin' genoemd en duurt van 12 oktober tot en met 10 december. Kinderen vanaf 9 jaar kunnen aan deze aktie meedoen. In de bibliotheken kunnen ze kaarten krijgen waarop een citaat staat Onder het citaat staan twee ti tels van boeken vermeld. Het kind moet aankruisen uit welk boek en van welke bladzijde het citaat is. Dat wordt op de kaart geschreven en die gaat weer te rm; naar de bibliotheek. Wie drie citaten vindt heeft het citatenspeur-bewijs verdient Voor wie er meer heeft gevon den, elk kind kan net zo vaak meedoen als hij of zij maar wil, zijn er extra prijzen, natuurlijk in de vorm van boeken. Op 10 december kunnen de briefjes met de citaten voor het laatst worden ingeleverd. De uitslag wordt op vrijdag 16 de cember om 16 uur bekend ge maakt in de bibliotheken. De aktie wordt officieel ge opend door het 'citatenvrouwtje'. In de Centrale jeugdbibliotheek aan de Korte Haven 29 geeft zij woensdag om 13.45 uur een uit leg van wat de kinderen precies moeten doen. Het citatenvrouwtje komt ook in de andere bibliotheken, op woensdag 12 en 19 oktober in de Archimedesstraat om 14.30 uur, in de Leliestraat om 15.15 uur en op het Dr. Wibautpiein om 16 uur. Vrijdag 14 en 21 oktober is ze in de jeugdafdelingen in de Willem Andriessenlaan om 15.45 uur en aan de Parkweg om 16130 uur. Daarna komt ze op di verse tijden, die in de bibliothe ken bekend worden gemaakt, in de jeugdafdelingen. "De mensen in Groenoord mo gen overigens nog blij zijn dat we niet alle brievenbussen be neden in de hal aangelegd heb ben. Ze hoeven nu alleen maar naar de tussenhal op de eigen etage, terwijl er in die wettelij ke voorschriften staat dat de bussen in de benedenhal mogen indien er een lift aanwezig is. En die lift is er in de meeste gevallen wel. We hebben dus het meest gunstige voor de be woners gekozen." voegt de heer De Boer daar nog aan toe. Zowel bij de Woningdienst als bij de PTT regent het echter van tijd tot tijd klachten als er weer eens ergens de voordeur brievenbussen vervangen zijn. "Die problemen hoorden we ook toen de buitenbussen werden ingesteld. Mensen kregen de post niet meer op de mat, maar moesten naar de straatkant om de bus leeg te halen. Maar onze postbodes moesten zich vaak in vele bochten wringen om de post in een verstopt zittende, la ge of juist hoge brievenbus te kunnen werpen," aldus een PTTer. Om de rug en de adem van de postbestellers te sparen is toen een wettelijke norm aan de postbussen gesteld. Ze moesten van bepaalde afmetingen zijn en niet hoger of lager zitten dan een bepaalde afstand. PTT-woordvoerder Van Broekhoven: "De PTT is lande lijk gezien wel bezig die zaak stringenter aan te pakken, om de woningbouwverenigingen er toe te bewegen de voorschriften uit. te voeren. Het is echter niet de PTT die de bussen vervangt, dat is een zaak van de huiseige naren; met klachten moet men dan ook daar naar. toe." Door de kleinere brievenbus sen komt het volgens Van Broekhoven echter wel steeds vaker voor, dat mensen in hun vakantie in de knoei komen te zitten met hun kleine bussen en vele post Om dat probleem het hoofd te bieden heeft de PTT het systeem van de "tijdelijke postbus" geïntroduceerd. Voor ƒ5 per maand bewaart de PTT alle post die voor een bepaald adres binnenkomt en na de af gesproken periode .kan men de post op het postkantoor komen afhalen. Kranten, huis-aan-huis- biaden en reclamefolders zullen echter verstopte brievenbussen blijven opleveren, meent Van Broekhoven, indien de betrok ken bewoner deze niet voor de tijd van een vakantie afzegt of door buren weg laat halen. SCHIEDAM In de nacht van zaterdag op zondag is de 36-jarige vrouw S.T.M.-B. «rit de Van der Ebtstraat in haar linker zij gestoken. Met ver wondingen aan haar zij en in het gelaat werd zij naar bet Gemeente Ziekenhuis overge bracht. De politie heeft haar 40 jaar oude echtgenoot, de monteur, E.C.M., aangehou den. Ook de benedenbuurman, de 42-jarige chauffeur D.B, werd aangehouden maar al j spoedig bleek uit de verhol ren dat hij niets met de zaak' te maken had, waarna hij opl vrije voeten werd gesteld. 'f-s SCHIEDAM Inbreken hebben in het afgelopen weekeinde het hub van de: 69-jarige mevrouw CJ.H. vd. W. uit de Boerhaaveiaan vol ledig overhoop gehaaid. De inbrekers namen een geldbed drag van 850 gulden mee plus nog wat los geld uit een kistje dat in een van de kat ten werd gevonden. SCHIEDAM - Potloden, pennen en signaallampen waren de buit van de inbre kers die een bezoekje hebben gebracht aan de teehnbehe werkplaats van de gemeente aan de SingeL Zij konden binnen komen door een ruit te vernielen. De schade be-' draagt 75 gulden terwijl de waarde van de gestolen goe deren 300 gulden is. SCHIEDAM - Door een ruit te vernielen wuteu in brekers zich toegang te ver schaffen tot het benzinesta tion aan de Rotterdamied ijk. Zij namen twee pec bi am pen, vier staaflantaarns, 10 aan stekers, vijf pakjes batterijen en vier zonnebrillen mee. De s totale waarde van de gesto- len artikelen bedraagt 469 gulden, de aangerichte scha de ongeveer 150 gulden. SCHIEDAM - Een direk- tkkeet, een schaftkeet, een toiletwagen en een nissenhut van de bouwmaatschappij S&N. die bezig te aan het pand aan de 's Gravelandse- weg zijn het doelwit geweest van inbrekers. Bij de eente:.| twee haalden zij de scharnie ren uit de geuren est bij de andere werd het slót openge broken. Alleen de schaf twa- gen leverde wat gereedschap op ter waarde van 200 gw-; den. De schade bedraagt W. j 'gulden. 'j'j SCHIEDAM - Via hei ae* =j terraam hebben inbreken zich toegang verschaft tot de,-j woning van de 63-jarige me- vrouw J.C.S. aan de Boer haaveiaan. Het hele kuj. werd doorzocht en op rij" kop gezet De dieven nam» een zilveren horloge, een gouden armband, twee gon- den kettingen een zilveren rijksdaalder en een silver*» gulden mee. De waarde v» de gestolen goederen be draagt ongeveer 1200 gulden Op Jtet lacht frist. Wtttel Peratu toxin ongevi bete

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2