V kan, zegt B en W Dronkemansjacht Oost-Schiedam OTe-: i Onderscheiding vn ers De 4 Molens CONSUMENTENBOND AL BEZIG MET RAADSVERKIEZINGEN '78 Auto agent vernield Tassenrovers weer bezig Stem voor' sociaal raadsman AGRESSIEVE SUPPORTERS n H P&fït 7 s DINSDAG 25 OKTOBER 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 >4.1 Jb, 1 SCHIEDAM - De vakbeweging en het CDA zullen zoals het er thans uitziet de grote afwezigen zijn bij de aanstaande vrijdagavond te houden demonstratieve bijeenkomst ten gunste van de werf Gusto in het Pas sagetheater. De vakbonden hebben het' niet raadzaam geacht om hun solidariteit aan de actie te verlenen en het CDA is op de tenen getrapt dat het niet persoon lijk is uitgenodigd om haar solidariteit te betuigen. Spontaan Mars Televisie Van links naar rechts de heren Paardekoper en Van den Bosch van de Gusto- werf; mevrouw Smits van het Vrouwencomité, en de heren Bruseker en Verlinde (CPN en PvdA); met zijn vijven de harde kern van de actiegroep Gusto Open" vormend. SCHIEDAM - Het oneigenlijk gebruik van zieken huisbedden in het Gemeente- zowel in het Noletzie- kenhuis moet tegengegaan worden, vinden burgemees ter en wethouders, waarbij dan vooral de bedden die worden ingenomen door psychiatrische patiënten afge stoten moeten worden. f r Een natuurminnende bewoner van de Lange Haven heeft aan een boom ter hoogte van de Appelmarktbrug een plakkaat bevestigd om er den volke kond van te doen, dat dat de laatste iep van de Lange Haven is. Het plak kaat is voorzichtig aan de boom vastge maakt, om hem niet nog verder'te ver nielen. De boom staat namelijk op een on gunstige plek, pal om de hoek van de brug. Er'rijdt nog wel eens een auto tegenaan, zoniet bij het van de brug af manoeuvreren, dan wel bij het achter uit parkeersteken. Vele iepen in het hele land komen echter, op het moment aan hun eind omdat ze de pensioengerechtigde leef tijd van 200 d 250 jaar bereikt hebben. Zo ook aan de Lange Haven. m»' -.vAöR Mr i&ÉiS&ka.: Iedere groepering die op een vastgestelde tijd haar diensten aanbiedt aan de ■gebruikers van De 4 Moels presenteerde zich daar gis termiddag in het kader van de lustrumviering. Onaangenaam ktLJ L^t Vak bond en en CDA (nog) niet solid air met Gusto V-.CSr- 'r!v\-• Beide groeperingen moeten er deze week nog over vergaderen of ze niet alsnog steun zullen geven aan de actie "Gusto Open". De vakbeweging zit hierbij in een moeilijk pakket, menen de organisatoren van de actie. "De bonden zitten zelf in de Beleidscommissie Scheeps bouw en zijn dus mede verant woordelijk voor het advies van die commissie om de Gusto te sluiten," aldus het comité Gusto Open. Men verwacht dan ook niet nog enige solidariteit uit die hoek te krijgen. Alle m Schiedam opererende politieke partijen hebben zich intussen solidair verklaard met de actie of werken actief mee aan de organisatie; het CDA echter niet Deze partij heeft in tegenstelling tot de andere poli tieke partijen gewacht totdat er van het actiecomité een per soonlijke uitnodiging kwam om zich als CDA solidair te verkla ren. De overige partijen in Schiedam hadden echter hun steun spontaan aangeboden en een dergelijke daad verwachtte "Gusto Open" ook van het CDA, te meer daar ook alle partijen in de gemeenteraad zich hadden geschaard, achter een motie, waarin Gusto alle steun toege zegd wordt Het CDA zegt nu bij monde van voorzitter Janssen; "Wij hebben geen uitnodiging gekre gen om aan de actie mee te doen. Zo'n schriftelijke uitnodi ging is ons wel toegezegd maar is nooit gekomen. Ze hebben ons zeker niet nodig. Overigens vindt het CDA wel dat iedere arbeidsplaats in deze regio be langrijk is en dat elk onnodig verhes daarvan voorkomen moet worden." Actiecomitélid Arie Verlmde weet echter: "Het CDA is drie maal benaderd maar we hebben geen reactie gekregen." Ook de Schiedamse afdeling van de VVD heeft enige moeite gehad met de actie. Er is vorige week een ledenvergadering bijeen geroepen, die zich moest uitspreken over de wenselijk heid 'van solidariteit met de ac tie Gusto Open. Die solidariteit is in zoverre gekomen, dat de WD heeft toegezegd bij de de monstratieve meeting aanwezig te zullen zijn. Vrijdagmiddag zal de Gusto "plat" gaan. ALle 800 werkne mers zullen worden opgeroepen om deel te nemen aan een pro testoptocht door de stad. Om half twee start die tocht bij de Gustopoort. De Gusto-werknemer is door de bedrijfsleiding toegezegd dat er geen represailles volgen voor deelnemers aan de tocht; de met gewerkte uren worden echter wel van het loon afgetrokken. De protestmars eindigt rond drie uur in de Plantage, waar de secretaris van Gusto's onder nemingsraad Piet Schudelaro spreken zal. Het is de bedoeling dat een drumband de mars begeleid en dat de gehele dag geluidswagens door de stad zullen rijden om mensen op te roepen naar de protestbijeenkomst in de Passa ge te gaan. In die Passage wordt gezorgd voor een gesloten televisiecircuit en voor geluid, opdat het door alïe aanwezigen mogelijk is te volgen wat er in de zaal (550 man) gebeurt In de foyers van de Passage evenals op straat zal gelegenheid geschapen worden om dit alles te volgen. Voor de Passage-bijeenkomst hebben de strijdbare cabaretiers Frits Lambrechts en Wim van der Meeberg hun medewerking toegezegd; er is zelfs een spe ciaal Gusto-lied geschreven. Sprekers zullen zijn burge meester Lems, Tweede Kamerle den Van der Hek (PvdA).en Bakker (CPN), mevrouw Smits van het Vrouwencomité Gusto en Schudelaro van de Gusto zelf. Van andere scheepsbouw bedrijven zullen adhesiebetui gingen uitgesproken worden. De toegang voor de Passage is vrijdag gratis, de demonstratie begint om acht uur. Minder bedden ziekenhuizen Een dergelijke afstoting kan evenwel pas geschieden als er voor genoemde patiënten een meer geeigende opvang gescha pen is. B en W melden dit aan CPN- gemeenteraadslid Aad de Wolf, die onlangs schriftelijk vragen heeft gesteld over de zieken huissituatie in Schiedam. De Wolf vraagt zich af of het wel verantwoord is er naar te stre ven dat er in 1990 bijna 200 zie kenhuisbedden minder zijn dan thans, zoals de bedoeling is van de Commissie voor Ziekenhuis voorzieningen. In "haar antwoord aan De Wolf zegt het college van b en w, dat deze zaak beter,bespro ken zou kunnen worden in de adviescommissie voor bij voor beeld Sociale Zaken of in die voor Algemene Bestuurlijke za ken. Het college zelf maakt al wel als haar mening bekend dat het geen bezwaar heeft tegen de beddenvermindering indien eerst aan een aantal voorwaar den voldaan wordt. Die voor waarden houden onder meer in dat de poliklinische functie van het ziekenhuis verbeterd wordt, dat het Vlaardingse Holyzieken- huis er voor 1990 extra bedden bijkrijgt (35) en dat de mensen die thans eigenlijk ten onrechte in het ziekenhuis liggen elders terecht kunnen. Een definitief toekomstplan voor de twee Schiedamse zie kenhuizen ligt echter nog altijd niet op tafel, reden waarom het college van burgemeester en wethouders zich nog van een of ficiële standpuntbepaling ont houdt, meldt ze Aad de Wolf. Het wachten is op het definitie ve advies van het College voor Ziekenhuisvoorzieningen, SCHIEDAM - Na gewaarschuwd te zijn door bewoners van de Singel dat er een dronken man over straat scheurde, heeft de poli tie in de Lorentzlaan de 26-jarige kelner P.L. uit Rotterdam aange houden. De man had na op de Singel al een aanrijding veroorzaakt te hebben, op de hoek van de Lorentzlaan en de Buys Bailotinsin- gel ook nog een verkeerszuil omver gereden. 4U4\ ïtïss laatste Aan de Singel reed de kelner met zijn wagen tegen een ge parkeerd staande VW-bus aan, die hij helemaal het trottoir op duwde. Een tegen de gevel ge stalde fiets werd op zijn beurt door de VW-bus gekreukeld. Dat alles speelde zich af ter hoogte van het café 't Praet- huys. De kelner moest op de Lo- rentzlaan op de blaaspijp bla zen, welke groen uitsloeg. Op het hoofdbureau van politie weigerde hij zijn medewerking aan een bloedproef. Volgens de politie is het al herhaalde malen voorgekomen dat de kelner dronken over straat reed en zal hem vanwege zijn laatste over treding het rijbewijs ontzegd worden. ui v ififi Vvï-*v SCHIEDAM - Alle mensen die al vijf jaar lang belangeloos mee- Werken in, het dienstencentrum De 4 Molens zijn daarvoor gister ochtend onderscheiden door de voorzitter van de Raad van het be jaardenwerk, mevrouw Poll-Schut. Alle 65 mensen-van-het-eerste- uur kregen uit haar handen een oorkonde, alsmede de leden van de Lustnuncommissie. SCHIEDAM - De gemeente raadsverkiezingen van mei *78 houden nu al de Schiedamse af deling van de Consumentenbond bezig. Bij deze bond is een fo rumbijeenkomst in de maak, waarop alle partijen in Schie dam hun activiteiten voor de Schiedamse consument kenbaar kunnen maken en zonodig moe ten verdedigen. De Consumentenbond wii in de week van 24 tot 28 april of in de week van 22 tot 26 mei die forumbijeenkomst houden. Wel ke week het wordt is afhanke lijk van de datum waarop de gemeenteraadsverkiezingen zui len plaatsvinden, dat wordt 24 of 31 met - 4 i Devoorzitter van de Schie damse Consumentenbond Jaap van der Most zal het politiek forum voor moeten zitten. Ge dacht wordt om het forum in zaal Irene te gaan houden, waar 200 mensen in de grote zaal een plaatsje zullen kunnen vinden. Via allerlei organisaties op politiek terrein in Schiedam zul- len deelnemers aan het forum en bezoekers "geronseld" moeten worden, gedacht wordt dan aan vakverenigingen, vrouwenorga nisaties, wijkgroeperingen en politieke partijen. De verkiezingsprogramma's van de politieke partijen zullen van te voren door de Consu mentenbond bekeken worden op bij voorbeeld de plannen ten aanzien van het openbaar ver voer, de verkeersvoorzieningen, de wijkopbouw, bet winkelap paraat en de binnenstad. De programma's worden dan onder ling vergeleken en de verschil len worden in een algemeen discussiestuk beschreven. Tij dens het forum moeten de par tijen dan hun standpunten ver dedigen. Het plan voor dit politiek fo rum is afkomstig van Charl Hendriks van de Schiedamse Consumentenbond. Of het plan inderdaad uitgevoerd wordt, moet morgenavond op de maandvergadering van de bond in Irene besproken worden. De ze vergadering is openbaar en begint om acht uur. ✓•"WS Vföïvl^ SCHIEDAM - De auto 'van een 31-jarige politieman uit het Schiedamse korps is beschadigd doordat een onbekende over de wagen - een Renault 6 - heen gelopen ir De auto stond voor het huis van hoofdagent M. S. aan de Parkweg geparkeerd. De man trof zijn wagen aan met een beschadigde voorkap, kapot te spatborden en gedeukt dak. De schade loopt tegen de dui zend gulden. SCHIEDAM - Een 3i-jarige bewoonster van de nieuwbouwwijk naast het Beatrixpark ts gister haar boodschappentas met kostbare inhoud kwijtgeraakt aan twee tassenrovers. De vrouw - ije 31-jari- ge J. v.d. S.-v.d. E - reed op haar fiets op de Zwaluwlaan toen ze werd ingehaald door een bromfietser met duo-passagier. Deze laat ste griste de tas uit haar fietsmandje. Er zat een portemonnee met 225 in, alsmede een betaalpas met' betaalkaarten. Na hun daad tuften de twee jongens er snel vandoor. Het enige signalement dat de dame geven kon aan de politie was dat het duo ongeveer'20 jaar oud was. SCHIEDAM - Jeugdige supporters van de Maastrichtse voetbalclub MW hebben de po litie in het afgelopen weekend handen vol werk bezorgd door met kettingen en dergelijke de autobussen te bewerken waar mee ze gekomen warwen. De chauffeurs van de bussen sloe gen alarm bij de politie, toen ze zelf de 40 k 50 jongens niet de baas bleken te kunnen. Tien agenten trokken naar het terrein van SVV en gebruikten de lange lat tegen de baldadige supporters; in een kwartier tijds was de agressie van de jongelui geluwd, aidus de politie. Aan de bussen was geen noemenswaar dige schade aangericht. Deze Justrumcommissie heeft de afgelopen maanden hard ge werkt om het eerste lustrum van De 4 Molens tot een'feest te maken. Deze hele week wordt het vijfjarig bestaan van het centrum gevierd. Maandagochtend kwamen alle trouwe bezoekers van het dien stencentrum naar het gebouwtje aan de Nieuwe Damlaan om voorzitter mevrouw Poll het feest te horen openen en om de gratis koffie met gebak te nutti gen. De 4 Molens telt circa 400 trouwe bezoekers en een kleine honderd vrijwilligers, die bij voorbeeld allerlei activiteiten voor de bejaarde bezoekers or ganiseren en die warme maaltij den voor hulpbehoevenden ver- zorgen. In haar toespraak zei me vrouw Poll te hopen dat het ge bouw er over vijftig jaar nog staat om de kleinkinderen van de huidige bezoekers te kunnen ontvangen. Zoals bekend ver toont het gebouw - steeds meer gebreken die het verblijf aldaar er onaangenamer maken. Ook Paul van Mansum, coör dinator van het bejaardenwerk in het centrum, sprak op de eer ste lustrumdag een woordje. Hij stipte onder meer aan dat er nog een heel groot terrein braak ligt in Schiedam waarop ook bejaardenwerk gepleegd zou moeten worden. De 'overheid moet volgens Van Mansum sti muleren dat er veel meer ge daan wordt op dat gebied, met name in een toch vrij grijze stad als Schiedam. Namens de leiding van De 4 Molens onthulden de begeleid sters Zandvliet en Kohier vier uitvergrote foto's van bezoekers van het centrum. Die zullen de kale, grijze muren van het cen trum opvrolijken. Vanochtend is in het kader van de-lustrumweek een biljart wedstrijd gehouden in het cen- tnim, vanmiddag kon men er bingo spelen en vanavond om zeven uur start een bridge avond. Woensdagmiddag om twee uur treden de bejdarder.- koren Oase en Senectute op. terwijl er morgenavond een op treden van het jeugdorkest van Wilton Feijenoord is met aan sluitend dansen. Donderdagmiddag wordt er geklaverjast om prijzen en 's avonds wordt er een quiz ge speeld tussen een team van De 4 Molens en eentje van De Woud- hoek. Deze quiz is georganiseerd door de Zieken Omroep Schie dam. t, Vrijdag tenslotte vindt het slotfeest plaats in de vorm van een receptie en een optreden van het mandolinegezelschap De Gasten en het trio De Riwi's. Om aan geld te komen voor dit lustrumfeest is afgelopen za terdag een rommelmarkt gehou den met tegelijkertijd een fancy fair. Hoewel de markt zeer druk bezocht is, is nog niet precies bekend of het wel het vereiste feestkapitaal heeft opgebracht i\A.- SCHIEDAM - De Sociaal Raadsman Hans Suyling heeft toestemming gekregen van de gemeente om zijn bureau uit te breiden met twee assistenten. Per 1 september werken offi cieel naast hem H. N. Gijten- beek die de administratie-docu- mentatie verzorgt en Yvonne Hontelé als assistent van de raadsman. Laatstgenoemde loopt vanuit haar opleiding aan de Rotterdamse Scoaiale Academie stage bij de Schiedamse raads man. Met deze uitbreiding kan het bureau van de raadsman - dat altijd met ernstige onderbezet ting gekampt heeft - meer Schiedammers vlugger van ad vies dienen dan tot voor kort het geval was. Spreekuren van de raadsman vinden plaats op dinsdagochtend in het Kruisgebouw op het Bachplein en op vrijdagochtend op het bureau van de raadsman aan het Broersveld.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2