Ook Wilton roept: Gusto dicht? Nee! CDA blijft buiten Güsto-actie Bezoek voor bewoners Drie Maasstede Kwnrerern mm m $$n Kraan valt om Ledenvergadering PvdA. uitgesteld Treinverkeer om na railbreuk Man mishandeld mm Carnavalsvereniging houdt Bingoavond mt Bazar en loterij voor FOSTER PARENTS plan Tassenroof Zang en dia's in De Vier Molens Prémière film '96 Portretten' Onderscheidingen bij Wilton Fijenoord Onderwijzers moeten Ieren, kinderen vrij ZATERDAG'29 OKTOBER-1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2ft, in -*i L #11 Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De Gusto-manifestatie in het Passage Theater is gisteravond danig uit de hand gelopen. De bedoeling om rond half elf, elf uur een eind aan de manifestatie te maken is bij lange na niet gehaald. Tot ver in de avond en nacht moest worden doorge gaan om alle uitgenodigde sprekers aan het woord te laten komen en om tenslotte een motie aan te kunnen nemen. Een motie waarin het afkeuren van de voorge nomen sluiting van de werf Gusto wordt uitgesproken en waarin alternatieven worden aangedragen. Bij het sluiten van deze krant was de bijeenkomst echter nog lang niet in dit vergevorderde stadium. Al vróeg in dë middag verzamelden zich demonstranten voor de werf. Directeur De Kleijn sprak ook de werknemers nog toe. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 H. C. M. M. Janssen, voor zitter van het Schiedamse CDA. ROTTERDAM - Zonder feestgedruis maar wél met veel voldoening heeft diergaarde Blijdorp hef grootste Noordzee-aquarium van Europa in gebruik genomen. Men vindt het in de Rivièrahal op de plaats van het vroegere podium waar in voorbije tijden sterren als Lou Bandy, Appie de Booy en de altijd op waeht staande Joop de Knegt of politici als de „oude" Drees, Oud of Romme een al dan niet enthousiast publiek aan hun voeten hadden. De "machinekamer" van,] Blijdorp. 4- Bescheiden Kijkdozen ijfÈclit'Jzeewater Assink. is blij dat "de -zeesle- 1$ VSiJv1* «™-g. wordt nachtwerk SCHIEDAM - Een hijskraan die op het Edisonplein stond is gisterochtend aldaar door nog onopgehelderde oorzaak omge vallen. De hele kraan werd ver nield, hetgeen een schadepost van ƒ200.000 betekent voor het Rotterdamse bedrijf Hennik. De vallende kraan richtte ook aan de nieuwbouwwoningen op het Edisonplein enaan enkele bouwstellingen grote schade aan. De arbeidsinspectie, bouw en woningtoezicht en de politie onderzoeken het ongeval. SCHIEDAM - De vergadering van de Partij van de Arbeid wordt verschoven van 1 ,naar 4 november. De ledenvergadering zal worden gehouden in de gro te zaal van Irene aan de Nieu we Haven 155. Op de vergade ring zullen voorstellen voor het congres omtrent de kabinetsfor matie worden besproken en worden de afgevaardigden naar het extra buitengewoon congres gekozen. Tevens worden de .agenda punten voor de ledenvergade ring van 14 november ter sprake gebracht waardoor deze verga dering 'kqmt te vervallen. (Van een onzer verslaggevers) DELFT - Het treinverkeer tussen Delft en Schiedam is gis terenmiddag korte tijd gestremd geweest Een eerder op de 'och tend ontdekte railbreuk moest volgens de technici van de N.S. direct gerepareerd worden. Vanaf negen uur waren trei nen met een snelheid van vijf kilometer per uur over de breuk gereden- Rond het middaguur vond herstel plaats. Twee Bene- luxtreinen werden omgeleid over Gouda, andere treinen via de Hofplemlijn. SCHIEDAM - Een 48-jarige Schiedammer is door twee onbe kende jongens zwaar mishan deld toen hij zijn op het Emma- plein geparkeerd staande auto naderde. De man zag 's nachts 'om drie uur de twee mannen bij zijn wagen staan en vroeg wat ze daar deden. De eerste sloeg de Schiedammer V. G. M. D. tegen de grond en de~tweede trapte hem enkele malen tegen het hoofd. Daarop snelde het duo weg. In het ziekenhuis moest het slachtoffer röntgenfo to's laten maken, maar hij mocht later wel weer naar huis. Met name de cabartier Frits Lambrechts zorgde er voor, dat het programma uit'de hand liep. Een door hem aangekondigd op treden van enkele minuten liep uit tot meer dan een half uur. De belangstelling onder de aan wezigen in het Passage theater verflauwde dan ook met de mi nuut. Toch waren voor de pauze slechts burgemeester Lems, PvdA-Tweede Kamerlid Arie van der Hek. CPN-Tweede Ka merlid Marcus Bakker en orga nisator Ulvert Bruseker aan het woord geweest Na de pauze moesten nog een viertal sprekers uit D'66, de CPN nogmaals en vrouwencomi- té's aan het woord komen. Met name Bakker en Van der Hek braken een lans voor de 800 Gusto-werknemers en betoogden dat het mogelijk moet zijn om hen aan het werk te houden. Tegen de verwachting van de organisatoren in liep het niet echt storm gisteravond in de zaal waren al wel vlot bezet, maar de verwachting dat ook de beide foyers en in de Passage. De 550 zitplaatsen in de zaal waren al wel vlot bezet, maar de verwachting dat ook in de beide foyers en in de Passage zelf honderden mensen de ma nifestatie zouden willen volgen bleek ijdel. De protestdemonstratie die gistermiddag door Schiedam trok kende een grotere belang stelling. Vrijwel alle Gusto- werknemers stroomden tegen halftwee de poort uit om deel te nemen aan de protestoptocht Die optocht eerst door Schie- dam-West, 't centrum om ten slotte te eindigen in de Planta ge. Daar voerde deheer T. Schudelaro gekozen lid van de ondernemingsraad van de Gusto,- het.woord. Hij zei o.m. zeer verheugd te zijn dat andere werven in - Zuid-Holiand maar ook in Noord-Holland en Gro ningen solidariteit met de Gusto betoond hebben. Wilton Feijenoord-werkne- mers liepen zelfs mee in de Gustodemonstratie. "Gusto slui ten nemen we dat?" "Nee". "Gusto dicht, pikken we dat". "Nee!" Gusto open" "Jaaaaa!" Dat was één van de leuzen die pakweg duizend deelnemers aan de optocht schreeuwden. Werknemers zowel als woord voerders in de aktie doelden er telkenmale weer op dat de Gus- A wt?s-hX y V ,V v „ye i /1W" j f/Zy ~v V j f t J /s*. A fey /A*'. 'ia SCHIEDAM - Carnavalsver eniging „De Rietzeilers" houdt maandag in de grote zaal van de Chr. Sociale Belangen aan de Lange Haven 73 een bingo avond. De opbrengst van' deze avond is bestemd voor de ge handicapten in Schiedam. Ieder een die ouder is dan 16 jaar. kan vanaf -19 uur de zaal binnen. Men hoeft geen lid te zijn van de ftaniavalsvereniging., to een uniek produkt vervaar digt in de Nederlandse scheeps bouw en dat die know how niet verloren mag gaan, laat staan de arbeidsplaatsen. „Ons devies vandaag is: Gusto open. Gusto open, Gusto open, ik heb ge zegd", zo vatte Schudeiaro kort en krachtig de aktie vang is te ren samen. De komende dagen zal bekend worden wanneer-de 14.000 ver zamelde 'solidariteitshandteke- ningen 'aan de Tweede Kamer aangeboden züllen worden. Ook de einduitslag van de gister avond gehouden manifestatie in het Passage Theater wordt dan verder bekendgemaakt zie ook pagina 15.,,- SCHIEDAM In het bejaar dencentrum Thurlede wordt op 18 en 19 november een grote ba zar gehouden. Hieraan is ook een loterij verbonden waarvoor de de loten nu reeds te koop zijn in het bejaardencentrum Thurlede De prijzen worden tijdens de bazar op zaterdag avond 19 november bekend ge maakt Uit de opbrengst van de bazar en de loterij wil de Humanisti sche Stichting voor Huisvesting van Bejaarden Schiedam een fonds vormen om m een ont wikkelingsland één of meer kin deren financieel te adopteren. De loten zijn in het bejaar dencentrum Thurlede te verkrij gen tegen betaling van 1 gulden per stuk. SCHIEDAM - Bewoners van het verpleegtehuis De Drie Maasstede in de Woudhoek kunnen binnenkort de hulp in roepen van een zogenaamde „bezoekersgroep". Enkele vrou wen uit Woudhoek hebben het initiatief genomen om een groep op te richten van mensen die de bewoners regelmatig zullen be zoeken en indien gewenst samen met een demente bejaarde boodschappen gaan doen. Mevrouw Bervoets van het Faassenpléln is op het moment bezig een dergelijke groep uit de grond te stampen. „Er heb ben zich al enkele dames aange meld en ook een Vlaardingse groep vrouwen heeft gezegd dat ze wel mee wil, doen, dus we starten binnenkort met .de be- zoekgroep",. aldus mevrouw Ber voets. Die Vlaardingse groep is lid van „Herwónnen Levenskracht", voortgekomen uit het NKV* In totaal zijn er zón dertig mensen nodig om de bezoek- groep te starten. Het--hoeven niet persé vrouwen te zijn die, ztch aanmelden. Voor alle be jaarden uit De Drie Maasstede wil de groep .bezoek en,jiitstap jes organiseren'j jnebi -'.Mevrouw'Bervoets heeft *znet het hoofd van de bezigheidsthe rapie van hetverpleegtehuis contact opgenomen over haar plan. Die zag het volgens haar helemaal zitten. „Sommige van de bewoners hebben geen fami lie meer en krijgen nooit be zoek. Als we op deze manier kunnen bevorderen dat die mensen een beetje contact met de buitenwereld houden, is dat zowel voor de persoon in kwes tie als voor, de wijk positief", aldus mevrouw Bervoets. De wijkvéreniging van Woud hoek wil er naar streven dat het verpleegtehuis en zijn bewoners volledig geïntegreerd worden in de wijk. Er bestaan dan ook nu êil stevige contacten tussen de Woudhoekers,-de bewoners van het tehuis en de leiding daar van. Op de open dag van De Drie Maasstede zijn vele wijk bewoners ai een kijkje komen nemen en ook hebben zij op de officiële opening alle bewoners van het tehuis een corsage be zorgd. Als de négen afdelingen van het verpleegtehuis volledig bezet zijn. zal de bezoekgroep op volle kracht gaan draaien. Vermoe delijk zijn dan per afdeling 5 of 6 mensen nodig die - de bewo ners, die dat wilien; bezöeken of mee uit nemen.f ***«-<"' ?M'< Belangstellenden", kunnen - zich opgeven bij. mevrouw Bervoets, Faassenpiein134 telefoon 703407. SCHIEDAM Een over de Lange Haven fietsende Schie- damse verpleegster is van haar schoudertas beroofd waarin bij na ƒ200 en een giropas mei be taalkaarten zaten. De vrouw had de tas achterop de fiets ge bonden. Twee jongens die haar met een brommer zouden passe ren'grepen de tas, waardoor de verpleegster bijna ten va! kwam. Een signalement heeft de vrouw de politie niet kunnen geven. SCHIEDAM - Behalve een ruilbeurs is er zondag middag in het dienstencen trum De 4 Molens een dia- vertoning over Israël. Dat gebeurt allemaal tijdens 'Vrij Entree' van 14 tot 17 uur. De Vlaardingse Mar jan Schop zal," begeleid door een gitaar, een aantal liédjes ten,gehore,brengen. SCHIEDAM - Het CDA heeft zich niet geschaard achter de actie Gusto Open. Deze partij zegt te zeer op de tenen getrapt te zijn dat ze niet voor deelna me is uitgenodigd, om zich soli dair te verklaren met de actie. Ook het feit dat de CPN in het actiecomité zit heeft ertoe bijge dragen- dat het CDA buiten de Gusto-actie is blijven staan. Voorzitter'H. C. M. M. Janssen van de Schiedamse afdeling van het CDA zegt: „Je sluit je als partij natuurlijk niet zomaar aan bij een actie die door ande ren gestart is. Daarvoor moet je uitgenodigd worden. Dat is niet gebeurd. De organisatie van de hele Gusto-Open actie was een beetje vreemd, het was ook geen correcte actie. De actie is geïni tieerd door de CPN op de Wel- zijnsmarkt en als de CPN er gens inzit staan wij als CDA niet te trappelen om mee te doen". Begin deze week is het CDA wel in een spoedvergadering bijeengeweest om haar officieie standpunt omtrent de Gustoactie te bepalen. Enkele kopstukken uit het afdelingsbestuur en uit de gemeenteraadsfractie zijn toen tot de" slotsom gekomen, dat het CDA geen openlijke so lidariteitsbetuiging met de Gus to zou uitgeven. Het CDA is de enige van dé grote partijen die dat geweigerd heeft „We zullen wel in de Passage zijn", maar die vertegenwoordi ging zal niet officieel zijn". Ook een reden om zich niet aan te sluiten bij de Gustoactie was volgens Janssen het feit dat het CDA geen invloed meer kon doen gelden op het programma in de Passage. „We hebben bij de organisatie van de Gusto-dag geen enkele vinger in de - pap gehad, er is geen spreker van ons en wij dragen geen verant woordelijkheid voor de actie", meent Janssen. Dat de op de tocht staande ar beidsplaatsen het CDA aan het hart gaan onderstreept Janssen nogmaals. „Het CDA heeft zich ook al maandenlang geïnteres seerd betoond voor de Gusto". Vorige week vrijdag is bij voorbeeld het CNV op uitnodi ging van CDA-Schiedam uit ko men leggen wat er precies aan de hand is met de Schiedamse werf. „Ook heeft een CDA-er vragen gesteld aan de Provin ciale Staten en heeft een CDA- delegatie zich op de werf hoogst persoonlijk laten informeren over de toestand", aldus Jans sen. „Wij zijn er hoe dan ook te* gen dat plompverloren besloten- wordt de Gusto op te heffen zonder te onderzoeken of er arw dere mogelijkheden zijn. Vi/jf zullen de Beleidscommissie- Scheepsbouw kritisch blijven" volgen". Ook zegt het CDA zich sterk te willen maken voor een even tuele gunstige afvloeiingsreger- ling voor de Gusto-werknemers indien de werf onverhoopt toch' nog dicht zal - gaan. - „De CPN roept alleen maar dat Gusto open moet blijvèn, maar men heeft geen alternatieven voor1 als ie toch dicht zal moeten. Wij) willen er voor opkomen dat er-, waarborgen geschapen worden voor een goede nazorg". - SCHIEDAM De film '96 portretten' van de kunstenaar Ad Gerritsen, wordt hedenmid dag voor het eerst vertoond in het Stedelijk Museum. Deze film is een onderdeel van de, recente werken van Ad „Gerritsen. Sa men met 96 olieverfschilderij tjes en een boek behoort de rolprent tot één van de werken van de kunstenaar. De vijanden van Duitsland uit alle delen van- de wereld, om streeks 1900 is hetonderwerp van de film. - SCHIEDAM - Burgemeester Arie Lems heeft gistermiddag bij Wilton Fijenoord-Koninklij ke onderscheidingen uitgereikt aarL„een.)aantaL jubilarissen. Dé* ere-medaille in zilver behorende bij de Orde van Oranje Nassau, werd opgespeld bij de heren G. van Dorp uit Vlaardingen en L. Korpershoek uit dezelfde ge meente. Zij zijn veertig jaar in dienst. A. Gordijn, J. Jansson, J. Pappers, C.J. van Platerink en T. de Quant, allen uit Schiedam en B. W. van Heijst uit Hoog vliet kregen de bronzen medail le. Net als de heren J.- v.d: Hoek (Schiedam), H. v.d. Kraan (Schiedam), en W. Luthart uit Rotterdam waren zij veertig jaar in dienst. De heer W. van Wijnen werd gehuldigd omdat hij al vijftig jaar bij Wilton Fijenoord werkt SCHIEDAM - Kinderen van openbare kleuter-, la gere- en buitengewoon la gere scholen hebben maan dagmiddag-vrij. Het onder wijzend personeel gaat die middag iets leren over het wetsontwerp op het basis onderwijs die bij de Twee de Kamer is ingediend. Als dit wetsontwerp wordt aangenomen, zullen kleu ter- en lagere scholen in de komende-jaren worden sa mengevoegd zodat er één school komt voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Om de onderwijzers en onderwijzeressen daar op voor te bereiden moeten er in de komende tijd her- en bijsch'olingscursussen wor den gegeven. Die cursussen zullen zoveel mogelijk na schooltijd worden gegeven maar een enkele keer is het nodig om daar een schoolmiddag voor uit te trekken, zoals maandag het geval is. Overigens krijgen de kinderen er niet minder lesuren door. Kleuters, eer ste- en tweede klassers moeten per jaar 880 uur naar school. Kinderen uit hogere klassen moeten 1000 uur vol maken. Bij het in delen van de roosters is er echter al rekening gehou den met die cursussen. Het aantal lesuren ligt aanmer kelijk hoger dan de voor geschreven 880 of 1000 uur. In plaats van de schooltij den per dag iets korter te maken, is het nu mogelijk de kinderen een enkele middag vrijaf te geven. Blij dorp neemt Noordzee aquarium in „3-1 pers hem zeewater met véél le ven van-een-céllige dieren heb ben bezorgd. Dat leven is nu meteen in het aquarium en de filters terechtgekomen. Men kan ook zelf zeewater maken: „Maar dat is natuurlijk in het begin dood,. Het heeft tijd nodig ,om echt zeewater te worden." Het Noordzee-aquarium .wordt geflankeerd door twee' met on aanzienlijke "zoetwateraquaria, „gezelschapsbakken" voor vissen uit Zuid-Amerika eri Azié. Bij het verwerven van de Noordzeevis heeft .Blijdorp ge waardeerde hulp -van het NIOS, het Nederlands Instituut voor Onderzoek van de Zee. Of we in de toekomst ook nog de steeds zeldzamer wordende haring in het aquarium zullen zien? Assink hoopt dat dit nog eens zal gebeuren: „In Artis hebben ze het geprobeerd maar de ha ring bleef daar hooguit twee maanden in leven. Haring schijnt niet tegen rechte glazen"" wanden te kunnen. Mogelijk dat het met een grote ronde vak wél zal lukken." De tijden zijn wélveranderd in de hal. Nu zwemmen er op die plaats pijlstaartroggen, glad de haaien, koolvis, wijting, poon, schol en ook een schooltje geul of wel jonge kabeljauw. Waarbij men de „lagere dieren" als kreeften en Noordzeekrab ben vanzelfsprekend niet mag vergeten. Kan het predicaat „grootste van Europa" door criticasters weer iets typisch, chauvinistisch Rotterdam worden genoemd? In Blijdorp pleegt men zich wat dit betreft doorgaans bescheiden' op te stellen. Maar met enige trots wordt er toch wel op gewezen dat er in deze enorme betonnen bak 30.000 liter vers zeewater zit! Zeeslepers van Smit-Interna tionale hebben dit water 100 mijl voor de kust van' Goeree in hun van tevoren zorgvuldig ge reinigde ballasttanks gepompt en naar Europoort gebracht. Tankauto's zorgden voor verder vervoer naar Blijdorp. Met het in gebruik nemen van het Noordzee-aquarium is de diergaarde weer een flinke stap dichter bij het doel om van de Rivièra-hal (en dat was de oor spronkelijke opzet) een winter tuin te maken waar-het ook in barre"'jaargetijden goed toeven te-en-mén-véél kan'zién?8 - "Maar er'ïs méér.-Ha ri-Assink, hoofd" -'van' Blijdorps -"afdeling réptielen, vogels en vissen; zegt dat het- hoog tijd is „om ook eens iets aan onze eigen fauna te doen". Het dierlijk leven in de Noordzee ziet hij als belang rijk: „Er blijft steeds minder van over. We moeten opassen dat het niet helemaal ver dwijnt". - Het nieuwe aquarium is 18 meter lang. Wie verwacht één grote glazen wand te zien, komt bedrogen uit: „Die zou de wa termassa natuurlijk niet kunnen houden. We hebben er een reeks „kijkdozen" van gemaakt". Deze voorzichtigheid is begrij pelijk. Toen men in Base! een aquariumgebouw opende, brak er één dag later al een giganti sche ruit. De overstroming was verbijsterend. Het pand kon een jaar later pas opnieuw geopend worden omdat na de ramp de wakker geworden veiligheidsin spectie alles haarfijn ging con troleren. Het voormalige podium van de Rivièra-hal is nu één grote machinekamer. Het zeewater wordt gezuiverd door een open biologische fiiterinstallatie. Ook is er een circulatiepomp opge steld. De inrichting- is ontwor pen en gerealiseerd door de af deling „van Kan Assink èn Blij dorps technische dienst onder leiding van H.-J, M. Leerkotte. su\c, ;tl ii.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2