Eindelijk brandtrap voor Cal arina- school Borstonderzoek voor mannen Weer 112 minder together [0$ Onderzoek secretarie 1) ONDERHOUDSMONTEUR 2) 2e AUTOMONTEUR en si MONTEUR MET DIESELERVARING Tassenrovers achtervolgd wsmtk ra» Mr. Vrolijk opent GAK Bschiedam o 8 Veel Schiedammers kopen op Liesveld jonge mode SERVICEBEDRIJVEN B.t EVflG FORD: I ■WOENSDAG 2 NOVEMBER 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 J. L. van Ditten, driftig op zoek naar meer mede werkers voor de Telefoni sche Hulpdienst II 'fX/xk Een aantal leden van de nieuwe stichting. V.l.n.r.: J. A. C. Hagendoorn (bewoner), A. J. R. Bruins (Kamer van Koophandel), P. C. Prins (Winkeliersvereniging) en F. de Graaf (Grootwinkelbedrijf). t©. I Voor een vlucht onmisbaar. van de bovenste etage is een trap SCHIEDAM - Schiedamse mannen boven de veertig jaar zullen volgend voorjaar onderworpen worden aan een borstonderzoek, welke de stichting Tuberova zal uitvoeren. Dit onderzoek wordt iedere twee jaar ge houden. SCHIEDAM Een kapotte hoofdvoedingskabel is de oorzaak geweest van de stroomstoring die zondag avond het westelijk deel van Schiedam tot drie maal 'toe voor korte tijd in het donker zette. fyh i i 1 mmm SCHIEDAM HOOGSTRAAT 84 TEI EFOON PRR981 VLAARDINGEN Ford Dealer Schiedam Vlaardingen Maassluis Hoek v. Holland De leegte van de Schiedamse binnenstad moet verdwijnen. Verkiezingen uitstellen, Aanrijding onder invloed wegens stijging van de verkoop van nieuwe Ford* personenauto's, zoeken wij voor onze reparatie afdeling: in hoofdzaak voor de 10.000 km. inspectie beurten. t voor de Transitbedrijfsauto's en de nieuwe Ford Granada Diesel. Gespecialiseerde opleiding wordt gegeven door de Ford., Fabrieken te Amsterdam. 5 Telefonische of mondelinge informaties bij hr. van Dam, telefoon 010-344144. Boslaan 6-12, Vlaardingen-Oost Te weinig mensen telefonische hulp W aterwegbewoners SCHIEDAM - De in Schiedam gevestigde Telefonische Hulpdienst voor de Waterweg Noord kampt op het moment met een nijpend tekort aan medewerkers. In de anderhalf jaar tijd dat de dienst nu bestaat, is het mede werkersaantal dusdanig teruggelopen, dat er slechts zo'n 70 uur per week iemand aanwezig is om hulpbehoeven den telefonisch bijstand te verlenen. Opzet van de hulpdienst is echter om op alle 148 uur van de week bereikbaar te zijn. Momenteel telt de Telefoni sche Hulpdienst dertig mede werkers. Er wordt naar ge streefd om binnenkort zestig te hebben. Met dat aantal zal de hulpdienst 24 uur per dag be reikbaar gemaakt kunnen wor den. „Door natuurlijk verloop is het medewerkersaantal de laat ste tijd danig gezakt Ook vin den sommige medewerkers het bezwaarlijk om 's nachts tussen één en vier uur in een leeg pand achter de telefoon te zit ten. Voor sommigen is dat wat beangstigend. En voor weer an deren is het een te zware belas ting gebleken om mensen met vaak grote problemen te woord te kunnen staan", licht de heer J. L. van Ditten van de hulp dienst toe. Van Ditten is medeoprichter van de Telefonische Hulpdienst en thans voorzitter daarvan. „De nieuwe aanmeldingen van me dewerkers blijven wat achter bij de opzeggingen. Je mag wel zeggen dat we met een chro nisch medewerkerstekort te kampen hebben, ja. En we wil len de dienst dolgraag uitbrei den. De landelijke Federatie van Telefonische Hulpdiensten in Nederland, waarbij ook wij zijn aangesloten, heeft als regel dat een hulpdienst 24 uur per dag bereikbaar moet zijn." Thans moet de hulpdienst voor bewoners van het Water weg Noord gebied overdag men sen in nood doorverwijzen naar de Rotterdamse hulpdienst. Dat vindt men geen ideale situatie. Vaak zijn mensen die de hulp dienst opbellen tamelijk in de war en overstuur; als men dan ten einde raad opbelt en aan de andere kant begrip verwacht, dan werkt dat niet bevorderend voor de opbeller. Momenteel is de Telefonische Hulpdienst voor Schiedam en omgeving dagelijks te bereiken van zeven uur 's avonds tot vier uur 's nachts en in het weekend van vier uur 's middags tot vier uur 's nachts. Vrijwilligers staan in die uren mensen met prooblemen te woord en be schikken over de nodige infor matie om eventueel mensen door te verwijzen naar andere hulporganisaties. Nieuwe medewerkers krijgen voordat zij bij het hulpverle- mngswerk ingeschakeld worden een training van plus minus drie maanden, waarin men ver trouwd gemaakt wordt met pro blemen- op het geestelibke en sociale vlak. Problemen zoals die de afgelopen anderhalf jaar bij de Telefonische Hulpdienst gemeld en bestreden zim. Mensen die mee willen wer ken aan de hulpdienst kunnen zich in de avonduren melden bij de telefonische hulpdienst op nummer 73.11.61, of bij de heer Van Ditten (70.10.05), of schrifte lijk onder „Telefonische Hulp dienst Waterweg Noord, Postbus 618 m Schiedam". Stichting Binnenstad: Doe *9- wat ï1 SCHIEDAM - „De gemeente houd geen rekening met groepen die f - wonen en werken in de binnenstad of op een andere manier op dit t, gebied zijn aangewezen. Die groepen gaan we nu zoveel mogelijk Mindelen. De gemeenschappelijke belangen kunnen we dan aan- I kaarten en verdedigen bij de gemeente." Dit zei de heer P. c. Prins ;:gisteren hij de presentatie van de Stichting Binnenstad Schiedam. Het doel van deze Stichting •Binnenstad is het centrum van ,de stad weer leefbaar te maken. ■Naar de mening van de leden 'wordt"er door de gemeente wei nig of niets gedaan aan de bin nenstad. Er bestaat volgens hen geen duidelijk beleid. In de Stichting zitten verte genwoordigers van de bewo nersvereniging, de winkeliers vereniging, het Bankwezen, de marktkooplieden, het City Cen trum, de Coóp Nieuwe Water weg, de Consumentenbond, de Verenigde Schiedamse Onderne mers, de Raad voor het Groot winkelbedrijf, de Historische Vereniging Schiedam, de Bond Heemschut, de Kamer van Koophandel en Fabrieken en de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en HandeL Na ruim een jaar overleg te hebben gepleegd over het tot, stand komen van een Stichting" hebben de bovengenoemde groe peringen elkaar nu gevonden. Zij willen nu binnen een half jaar een onderzoek afronden naar wat er is en wat er moet komen in de Schiedamse bin nenstad. „Wij hopen op een goede sa menwerking met de gemeente," vertelt de heer Prins die als' voorlopig voorzitter optreedt „Wij zijn verontrust over de on zekere toekonst voor de binnen stad en wij zien op korte ter mijn ook nog geen verbeterin gen. Wij willen meedenken en meepraten over het beleid dat ten aanzien van de binnenstad wordt gevoerd. Met name het bestemmingsplan, of de Kroon de ingediende bezwaarschriften nu wel of niet ontvankelijk ver klaart, moet op heel wat plaat sen worden aangevuld. Samen met de overheid, organisaties, bedrijven en particulieren wil len we voorstellen aandragen en meepraten over de invulling van dit bestemmingsplan." „Wij weten ook wel dat de ge meente gebonden is aan het contract met de exploitatie maatschappij Empeo maar een contract mag niets uitmaken. Het gaat ons erom dat er iets aan die binnenstad wordt ge daan." Overigens verstaat de Stich ting Binnenstad onder de bin nenstad het gebied dat wordt begrensd door Koemarkt, G. Verboonstraat, Wes tv est, Velle- vest, Noordvest, *s Gravelandse- weg, Overschieseplein, Emma- plein en BroersvesL In dat gebied moeten volgens de Stichting Binnenstad goede woonvoorzieningen komen die voldoen aan de eisen van deze tijd. Er moet een (zaken) cen trum komen dat vooral gericht is op ontmoeting en informatie- uitwisseling, er moeten een goed ontwikkeld winkelcentrum en kantoren komen. Verder moet de sociale dienstverlening door overheidsinstanties en dergelij ke, onderwijs, het culturele- en het amusementsleven goed ver tegenwoordigd zijn. Ook vindt men dat de historische objecten behouden moeten worden en dat goede verkeersvoorzieningen een noodzaak is. Diverse werkgroepen in de Stichting zullen een lijstje opp- maken van wat et ontbreekt voor een volwaardige binnen stad. Met dat lijstje, dat wordt verwerkt in het rapport wil de Stichting in de loop van het volgend jaar dan naar de Ge meente stappen. Gistermiddag hebben de leden al een kort gesprek gehad met wethouder Chris Zijdeveld van Ruimtelijke Ordening. Deze was blij dat de Stichting zich zo po sitief opstelde en wilde alle me dewerking verlenen. De wethou der kreeg een luchtfoto van de Schiedamse Binnenstad, waarop het grote kale terrein duidelijk zichtbaar is, aangeboden. ff, 7 S'/s/MY/s, SCHIEDAM - Na lang aan dringen van het schoolbestuur van de Sint Catharinaschool in de Westmolenstraat zal het le ven van leerlingen en leraren aldaar beter beveiligd worden. Er komt een brandtrap. De Sint Willibrordusstichting, waaronder de Catharinaschool valt, heeft al tijden geleden aan de gemeente verzocht om iets te doen aan de ontsnappingsmoge lijkheid in de school. Dat deed ze op advies van de brandweer, die bij een controle de school niet' veilig genoeg achtte. Het gebouw op zich voldeed wel aan alie veiligheidsnormen, maar bij een eventuele brand zouden de kinderen en leerkrachten die op de bovenste etage ondergebracht zijn. moeilijk weg kunnen ko men. Dit advies van de brandweer is tot woede van de Willibror dusstichting een tijdlang door de gemeente onder tafel gehou den. Enige tijd geleden heelt fractievoorzitter mevrouw Ta verne van het CDA echter aan de bei getrokken en maakte openbaar dat er bet nodige mankeerde aan de veiligheid van de Catharinaschool. Burgemeester en wethouders hebben daarop in een college vergadering besproken dat er iets veranderd moest worden aan dc bestaande situatie. Het voorstel luidt nu om de school van een vluchttrap te voorzien. Dat voorstel zal volgende weck dinsdag behandeld worden door de raadscommissie voor Vor ming en Recreatie, waarin on der meer onderwijszaken be handeld worden. -VvL l:-w LH; gemeentelijke adviescom missie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid zal zich van avond tijdens haar maandelijkse vergadering over dit vraagstuk buigen. Kapotte kabel oonaak var i stroomstoring f* i - V „De storing kon ontstaan doordat de kabel aan de oppervlakte beschadigd was", vertelt een woordvoerder van de Technische Be drijven. „Om die kabel zit eerst een laag jute, dan een stalen be scherming en vervolgens nog een laag jute. Als die mantel kapot gaat, kan het zuur dat in de grond zit, invreten op de kabel. Dat zuur en het vocht veroorzaken dan de kortsluiting. Dat gaat heel langzaam. Zo'n beschadiging kan wel een jaar VLAARDINGEN - Een on derzoek, vorige week gehouden op het Liesveld en de Hoog straat in Vlaardingen, wijst uit dat veel Schiedammers daar hun inkopen doen. Tweeduizend mensen werden ondervraagd. Daarvan bleek 27,5 procent van buiten Vlaardingen te komen, 10 procent kwam uit Schiedam. Het onderzoek werd verricht door het Haagse bureau Verkeer en Parkeren, in opdracht van de gezamenlijke middenstand uit de Vlaardingse binnenstad. Deze bereidt een actie voor tegen plannen van de gemeente om bij wijze van proef enkele toe voerwegen naar het centrum af te sluiten. 'SCHIEDAM - De 45-jarige mevrouw G. B. is de twee jon gens die vanaf hun brommer de boodschappentas uit het mandje op haar fiets gristen achterna gereden. De vrouw werd van haar tas beroofd op de Schie- Idamseweg onder het viaduct van Rijksweg 20. Zij fietste de brommer achter- ,na maar taakte deze in het Bea- trixpark kwijt Wel vond zij langs het pad haar boodschap pentas terug. Daarin zaten nog 5e boodschappen en ook de por- .iemonnaie. De 35 gulden en het "giropasje waren echter verdwe nen. Mevrouw G. B. verklaarde 1 tegenover de politie dat de twee op de brommer jongens van on- geveer 18 jaar oud zijn. SCHIEDAM - In een maand tijd is het inwonertal van Schiedam met 112 gezakt naar een peil van 7&28L In totaal verlieten 374 men sen hun oude woon plaats, maar slechts 223 mensen kwamen zich hier nieuw ves tigen. In tegenstelling tot wat gemeen teambtenaren heb ben beweerd in bun pas verschenen „Leegloopnota", zijn er nauwelijks men sen vanuit Schie dam naar Capelle en Krimpen aan den Ussel vertrok ken. In die no'tai meldt de gemeente lijke sociograaf dat steeds meer Schie dammers de voor keur geven aan mo derne nieuwbouw woningen en aange paste woonomge- vingin gleden als Capelle en Krlm-' pen. Van de 374 ver huisde Schiedam mers hebben zich echter «lechts zeven In Capelle san den Ussel gevestigd en niet één in Krimpen aan den Ussel. Het overgrote deel ves tigde zich in Rotter dam, Vlaardingen, Delft, Noord-Hol land en in het bui tenland. Van de 222 men sen die zich in sep tember in Schiedam vestigden kwamen eveneens de mees ten uit Rotterdam, Vlaardingen en het buitenland. In september kwamen er 87 Schiedammers bij door geboorte en gingen er 47 door overlijden af. In de zelfde maand wer den er ten stadhuize 75 huwelijken geslo ten. Y/Z/v/. .•S/k-YS. of langer geleden hebben plaats gevonden. Meestal hebben ze een hele historie achter de rug. Verzakkingen in de grond spe len natuurlijk ook een belang rijke rol in de levensduur van zo'n kabel." Dat de storing in de kabel ontstond door slecht onderhoud, wordt tegengesproken. „Ten eer ste valt zo'n beschadiging'vaak moeilijk te constateren voordat hij zich openbaart door een sto ring en ten tweede zou het ont zettend veel geld gaan kosten ais je al die kilometers kabel die een meter diep in de grond liggen bij wijze van spreken ieder jaar zou moeten vernieu wen of nakijken." Inmiddels is het defect in de hoofdvoedingskabel, dat bij de oprit naar Wilton Fijenoord aan de Julianalaan bleek te zitten, opgespoord. De kabel zal zo spoedig mogelijk worden gere pareerd. Eén van de belangrijkste aspecten aan het borstonderzoek zijn de kosten. Door het baar- moederhalskankeronderzoek voor vrouwen dit jaar gratis te maken is een precedent gescha pen voor het mannen-borsu n- j derzoek, menen gemeentebe stuursleden. Dat zou redelijker wijs gesproken ook gratis moe ten. De Stichting Tuberova zelf echter wil een bijdrage van de door de lichten Schiedammers. Drie gulden vijftig is het bedrag dat Tuberova op de oproepkaar ten gemeld zou willen zien. Daarbij moet volgens de stich ting dan wel aangegeven wor den dat het om een „vrijwillige bijdrage" gaat Reden om wel een bijdrage van de deelnemers te vragen is volgens Tuberova de ervaring, dat de opgeroepenen eerder ver schijnen als ze betalen moeten dan wanneer iets gr- is is. Als de adviescommissie voor Sociale Zaken mocht besluiten dat dit onderzoek evenals het baarmoe- derhalskankeronderzoek gratis moet zijn, dan gaat dat de ge meente 44.408 extra kosten. De gemeente is van plan om aan Tuberova een minimale af name van 9.000 foto's te garan deren voor een bedrag van 5ü0 per stuk. De adviescommissie zal zich vanavond tevens buigen over de op te richten tandartsengroeps- praktijk en over het nieuwe buurtcentrum voor de wijk Schiedam Oost. Ook de gemeen tebegroting over. het komend jaar staat als agendapunt opge voerd. VLAARDINGEN - Maarten Vrolijk, de commissaris van de koningin in Zuid-Holland zal vrijdag het nieuwe gebouw van het Gemeenschappelijk Admi nistratiekantoor in VlaBrdingen officieel openen. Om 15 uur zal Vrolijk de officiéle handeling verrichten in het nieuwe ge bouw aan de Industrieweg. SCHIEDAM - De Gedeputeerde Staten van Zuid Holland hebben hun. goedkeuring gehecht aan het plan van de gemeenteraad van Schiedam om het functioneren van de secretarie-afdeling op het Stadskantoor door een extern adviseur te laten onderzoeken. Deze adviseur moet onderzoeken hoe de afdeling te reorganiseren is, op dat er op overzichtelijker wijze gewerkt kan worden in de toe komst Met het inschakelen van deze adviseur is 40.000 gemoeid. GS hebben het bovendien goedgevonden dat in het schoolgebouw op het Oude Kerkhof sanitairevoorzieningen aangebracht worden. Ook mag de brandweer voor ƒ15.000 een nieuwe dienstauto aan schaffen van GS. DEN HAAG - CDA-kamerlid Wisselink is van mening, dat de Statenverkiezingen, die volgend jaar zullen worden gehouden, moeten worden uitgesteld. In schriftelijke vragen wijst hij er op, dat ze zijn vastgesteld op 29, maart, de woensdag na Pasen.' De scholen zullen dan gesloten en niet verwarmd zijn. Het kamerlid heeft minister De Gaay Fortman van Binnen landse Zaken gevraagd of de datum van deze verkiezingen met bijvoorbeeld een week kan worden verschoven. SCHIEDAM - De 27 jarige- loodgieter A.B. is in de nacht van maandag op dinsdag met zijn wagen tegen een geparkeer de auto op de Burgemeester Knappertlaan gereden. De lood gieter reed de wagen van de 36 jarige monteur K.F.EF.M. total loss. Deze botste op zijn beurt tegen de wagen van de heer C.P.L. die aan de achterkant en kele. deuken opliep. De fiat 850 van A B. bleek niet verzekerd te zijn. Bovendien, zo meldt de politie, verkeerde A. B. onder invloed van alcohol. ■'X!.

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2