Geen paspoorten meèr op koopavond en in hulpbureau Straatvernieiiwiiigen in Groenoord Sinterklaas krijgt grootse intocht 1 Inzamelingsactie in Schiedam Noord en Bijdorp OOK NOORD KRIJGT 'SOCIAL-INN' Hans van der Wilk de nieuwe landelijk secretaris van de PPR Flink gespaard Doorgereden na aanrijding INBRAAK IN SEXCLUB 5Rijnmond nóg ruimer in jas? Niet nodig9 Lijn van Gusto akties doorzetten op landelijk niveau mmmsm m. Nu al carnaval Klaverjasavond zraztfL Bromfietser aangereden Vk SCHIEDAM - Met tra nen in de ogen vertelt Cornelia van der Gaag dat hij bet niet meer ziet zitten. Ruim twee weken geleden kreeg hij van de gemeente een" huisje toe gewezen in de Lange Sin gelstraat. „Een krot" noemt hij het zelf. „Er is geen gas, er is geen water en er is geen electriciteit Het hout is overal ver molmd en in de muren zitten gaten. Ben ik daar nou 51 jaar voor gewor den? Om in zo'n krot te moeten kruipen". Huur opgezegd1 Toegezegd Comelis van der Gaag met tranen in zijn ogen. Hij weet niet waar hij moet beginnen in zijn nieuwe huisje. Triest Het pleintje voor de kerk aan de Willem Andriess'enlaan krijgt meer bomen. Werkelijk van alles was er te koop bij de fancy fair in Bijdorp. r -V rt-v SCHIEDAM - In navol ging van Nieuwland zal ook Groenoord een zoge naamde social-in op poten zetten. Dat is een regel matig terugkerende bij eenkomst waarbij alle so ciale werkers uit een wijk bijeen komen om de gang van zaken in de wijk te bespreken. SCHIEDAM - Gemeen teraadslid Hans van der Wilk is tijdens het con gres van de PPR, afgelo pen zaterdag in Arnhem, gekozen tot landelijk se cretaris van de partij. - r -ff - '-va 11 ?V-v; Hans van der Wilk. - it I? Cornells van der Gaag ziet het niet meer zitten In de tijd dat mijn moeder jong was, kregen de mensen nog betere huizen. Ik heb niet ge vraagd om een huisje van 40 gulden in de maand. Ik wil best een hogere huur betalen maar geef me dan in vredesnaam een woning waarin ik goed en ge zond kan leven. Dit is met men selijk". Comelis van der Gaag heeft het niet makkelijk gehad nadat hij kort geleden uit de dr. Bou- mannkliniek in Overschie is ontslagen. Hij heeft een tijdje onderdak gehad in de Vivaldi- laan maar daar kan hij niet meer terug. „Ze hebben me de huur opgezegd", voegt hij eraan toe. Ook heeft hij een paar nachten in een oude ford gesla- vesting heeft hem ook op een zo kort mogelijke termijn geholpen. Wij weten ook dat dat huis in de Lange Singelstraat nou niet bepaald nieuw meer is. Ik heb er met Van der Gaag over ge sproken en hem gezegd dat er het een en ander aan opgeknapt moest worden. „Dat wil ik zelf wel doen", antwoordde hij toen. „Ik heb toch 365 dagen in het jaar vrij". Dat hij nog geen gas en water heeft, is logisch. Dat moet hij ook eerst aanvragen. Net als elke andere nieuwe be woner van een huis. De elektri sche bedrading is afgekeurd maar er is al een prijsopgaaf gemaakt en het wordt zo snel mogelijk gemaakt", aldus de heer Kulik. pen maar die wagen werd vak kundig gesloopt Nu legt hij zijn hoofd 's avonds op een stapeltje kranten in het huis aan de Lange Sin gelstraat „Dat heb ik toch niet verdiend", zegt hij huilend en snuit nog eens grondig -zijn neus. „Toch heeft hij het zelf ge wild", legt de heer P. Kulik, chef van de afdeling onderhoud van de gemeente uit „Van der Gaag had zo snel mogelijk een huis nodig en het bureau huis- „Met de vloer valt het nogal mee. In de kast is het hout in derdaad verrot Ik heb hem ook toegezegd dat hij bij onze dienst wat planken kan komen halen om de boel te repareren. Een badkamer of zo kan ik echter niet "aan laten leggen in dat pandje. Dat moet hij ook begrij pen. Verder wil ik hem zoveel mogelijk ten dienste zijn. Ik denk dat Van der Gaag niet weet waarmee hij moet be ginnen. Wat dat betreft wil ik wel een keer met hem in het huisje gaan kijken en hem ver tellen wat hij het eerst moet doen. Wij zullen hem heus niet verder in de put trappen", aldus de heer Kulik. SCHIEDAM - Wegens gebrek aan bezoekers gaat het hulpbu reau van de afdeling burgerza ken in het PTT kantoor aan ht Jacq. Urlusplein, dicht om de zelfde reden is. Ook het stads kantoor vanaf volgende week niet langer open tijdens de koopavonden. Zodra het huurcontract, dat de gemeente met de PTT heeft, op 1 mei aflooptmoeten de bewo ners van Kethel, G roenoord en Woudhoek voortaan naar het stadskantoor. Vanaf januari dit jaar hebben slechts 194 mensen zich aan het loket van het bij kantoor vervoegd. Daar kunnen alleen paspoorten en toeristen- kaarten worden aangevraagd. Overlijdings- en geboorte nakien worden alleen op het stadskan toor verwerkt In januari was het helemaal triest op het bijkantoor. In die maand kwamen er maar zeven bezoekers. In februari 17, in maart 27, april 28, mei 43, juni 42, juli 14, augustus 12 en sep tember 14. Dat vinden Burge meester en Wethouders te wei nig Bovendien is het ook te duur want gemiddeld komt de afhandehing van een "bezoeker op 37 gulden. Op de koopavonden loopt het in het stadskantoor nu niet be paald storm. De twee ambtena ren die daar zitten krijgen in de wintermaanden gemiddeld vijf "klanten* per avond. Zij zullen allen nog van april tot en met juli overwerken. In die maanden namelijk was de publieke belangstelling wel redelijk. Er kwamen toen 480 mensen. Het stadskantoor is vanaf volgende week donderdag niet meer open. Pas op de eerste donderdag m april 1969 kan men er 's avonds weer een paspoort aanvragen. SCHIEDAM - Schiedammers hebben in de maand oktober weer heel wat spaarcentjes opzij gelegd; alle mensen die een re kening hebben lopen bij de Spaarbank Anno 1820 brachten de vorige maand in totaal 20.375.251 naar de bank. Daartegenover staat echter een bedrag van bijna 19 miljoen dat van rekeningen afgehaald werd. Al met al toch een groot inlegoverschot, vindt de spaar bankdirectie. In vergelijking met oktober vorig jaar is er ruim 4 ton meer gespaard door de rekeninghouders van deze spaarbank. SCHIEDAM - De 22-jarige heer J. J. J. heeft in de Tollens straat de auto van de 27-jarige Schiedammer A. E. W. geraakt De heer J. reed na de aanrij ding door. In de Lange Nieuwstraat werd hij door de politie aangehouden. Een test wees uit dat hij meer dan 0,8 promille alcohol in zijn bloed had. V '<t VA 2 \vV y ,',>6 7046,% SCHIEDAM - In Groenoord gaat de gemeente weer een aan tal straten ophogen en van een nieuw wegdek voorzien. Daarbij ontstaat de mogelijkheid om de straten en pleinen meteen een andere indeling te geven. Bewoners van bet Albert van Baalteplein, Kor Kuilerstraat Bernard Zweersplein, Eduard -van Beinwmlaan, Toon Verhey- ■traat Willem Andriessenlaan, Henrietta Bosmanplein en Jotei Oreüosingel(oostèijde) kannen ^vanavond om 29 uur in de St. Martin uskerk aan de Willem 1 Andriessenlaan 65 "meepraten en meedenken .over, de schetsont werpen die de gemeente heeft gemaakt Opvallend is bij die schetsont werpen dat de pleinen een veel speelsere opzet krijgen. Dat is mogelijk door bet aantal par keerplaatsen en de straten, die nu ruim opgezet zijn, terug te brengen tot de gangbare nor men. Hierdoor wordt ruimte overgehoudenom wat groen te planten. meer SCHIEDAM In de nacht van zaterdag op zondag is in de sexclub aan de Hoogstraat inge brokenDe dieven namen een filmprojector en een aantal films mee. De totale waarde van de ge stolen goederen bedraagt ruim 1200 gulden. De schade, die door het openbreken van de achter deur ontstond, bedraagt onge veer 25 gulden. SCHIEDAM - Sinterklaas wordt zaterdag 26 novem ber op een grandioze ma nier in Schiedam binnenge haald. Zoals vanouds komt de Goed Heilïgman aan met een boot Dat gebeurt om 13 uur aan het Hoofd. Vanaf 12.30 uur speelt daar al een muziekkorps om de sinterklaasliedjes met de kinderen in' te stu deren. Vanaf het Hoofd gaat de stoet in een koets via de Rijnstraat, Lekstraat W. Brouwerstraat, Wilhel- minaplein, Groenelaan, Westerhavenbrug, Stadhou derslaan, Willem de Zwij gerlaan naar de School straat Daar komt een tweede muziekkorps bij de stoet en vervolgens gaat het via de Nieuwe Haven, Oranjestraat G. Verboon- straat Koemarkt, Rotter- damsedijk, Boerhaveplein en Boerhavelaan naar het Van 't Hofplein waar de Smt om ongeveer 14 uur aankomt Om 14.15 uur vertrekt de Sint weer en gaat via het Lorenzplein, PKO-laan, Stationsplein, Singel, Huis te Rivierweg, Broersvest naar de Koemarkt Hier stappen Sint en zijn pieten uit de koets en gaan te voet over de Hoogstraat naar het Stadhuis waar de ,Goed Heiligman om 15 uur wordt ontvangen door de burge meester. Die officiële ontvangst duurt een half uur en dan gaat de stoet verder naar het bejaardenthuis Thurle- de. Hier bezoekt Sint de bewoners terwijl er een muziekkorps aan de voor kant van het Thurlede speelt Om 17 uur is de in tocht van Sinterklaas, na ruim vier uur, afgelopen. De groots opgezette in tocht is mogelijk doordat de winkeliers van City Cen trum het bedrag dat de Schiedamse Gemeenschap voor de intocht had uil trokken, hebben had uitge- aangevuld. ROTTERDAM - Het Open baar lichaam Rijnmond wil vol gend jaar 17 man extra perso neel aantrekken. Door de toena me van het aantal medewerkers en de hoeveelheid werk wil Rijnmond daarom ook over meer kantoorruimte beschikken, de gemeente Rotterdam vindt dat helemaal niet nodig Aan het Vasteland beschikt het openbaar lichaam Rijnmond al over 4200 m2 kantooropper vlak. Daar moet nog eens een zelfde oppervlakte bij komen. „Overdreven" noemt Rotterdam deze wensen. De gemeente vindt, dat Rijnmond al zeer ruim gehuisvest is. Kritiek is er ook op de ge plande personeelsuitbreiding, vooral omdat Rotterdam zelf op de nullijn is gaan zitten voor wat betreft het aantrekken van ambtenaren. SCHIEDAM - De carnavals optocht in Schiedam wordt pas op 4 februari gehouden. On danks de lange tijd dat het nog duurt, is carnavalsvereniging De Rietzeilers nu al bezig met het organiseren van die optocht Vanavond gaan de Rietzeilers om 20.30 uur in Gebouw Irene een film draaien over de op tochten in 1976 en 1977. Bedrij ven, instanties en organisaties kunnen op deze avond zien en horen wat er allemaal komt kij ken voor een goede optocht In Irene kon men zich tegen betaling, ook opgeven als deel nemer aan de optocht Het batig saldo van de optocht gaat met de resterende gelden van het to tale carnaval in Schiedam naar organisaties en verenigingen voor minder validen die in de gemeente aktief zijn. V 1, v 4 SCHIEDAM Klaverjasver- eniging Het Singelkwartier gaat dinsdagavond weer de kaarten schudden. Dat gebeurt in zaal Marijke aan het Broersveld 121 om 20 uur. Vanaf die tijd wor den er drie partijen van 1500 punten gespeeld. *L SCHIEDAM - Ongeveer 4009 gulden hadden de lagere school Woudhoek en de kleuterschool 't Floddertje nodig om het elektro nische stencilapparaat te kun nen betalen. Die 4900 gulden was inclusief de kosten die voor de diverse attracties zijn ge maakt. Ruim 600 bezoekers brachten afgelopen zaterdag echter 6700 gulden in kas. Als de kosten daar van worden afgetrokken blijft er ruim 4700 gulden over. Voor die 700 gulden extra wil len de Woudhoek en 't Flodder tje een filmprojector aanschaf fen. „Het is werkelijk fantastisch wat er zaterdag is gebeurd," vertelt Jan Groebe, hoofd van de lagere school Woudhoek. „Ouders, kinderen, familie, be kenden en mensen uit de wijk. kortom iedereen werkte mee. Dat de aktie was geslaagd, wis ten we om 4 uur al maar dat de opbrengst zo hoog zou zijn, had den we zelfs met durven dro men. Het is werkelijk fantas tisch." Al de medewerkers hadden dan ook hun beste beentje voor gezet In de twee scholen kon den kinderen en ouders poffer tjes eten, in een grabbelton graaien, doel schieten, raadsels oplossen, aan een tombola mee doen en ga zo maar door. „Deze aktie is niet alleen een feest voor de kinderen geweest maar ook de ouders, de leraren en al die anderen hebben er lol in gehad." aldus de heer Groebe.* Ook in Bijdorp werd een fan cy fair gehouden. De opbrengst was voor het komende feest ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de wijkvereniging Bijdorp. „Ik geloof dat we zo'n 1000 gulden meer in kas hebben na deze fancy fair," aldus de heer J. G. Simonis van het feestcommitee. „Er is echter veel meer nodig dan duizend gul den," gaat hij verder. „We zul len proberen om in de komende maanden, door het ophalen van oud papier en het organiseren van bingo-avonden nog meer geld binnen te krijgen. Ook willen we proberen zo veel mogelijk kalenders te ver kopen," licht de heer J. G. Si mons toe. „Die kalenders zijn bij mij thuis aan het Bart Ver- hallenplein en bij mevrouw Oorschot aan de Schietbaan- straat 3 te verkrijgen." De wijkvereniging wil haar tienjarig bestaan vieren in de week van 15 tot en met 22 april van het volgend jaar. In Nieuwland draait de social- in al enige jaren, hetzij niet tot volle tevredenheid van iedereen. Leden van de wijkvereniging, van het dienstencentrum, van het maatschappelijk werk, van club- en buurthuiswerk en van de geestelijkheid ontmoeten el kaar regelmatig in De 4 Molens. Op initiatief van noordelijke opbouwwerker Jos Vanderlugt wordt nu ook in Schiedam Noord een dergelijk praaiplat- form opgericht In januari zal daarmee gestart worden. Opzet van de organisatoren is echter om er een minder vrij blijvende praatgroep als in Nieuwland van te maken. Er wordt over gedacht om eens per maand of eventueel per twee maanden een bepaald onder werp bij de kop te pakken dat speelt voor bewoners van Noord en om dat te bespreken met alle sociale-; sociaal culturele-, maatschapelijke-, gezondheids- en overige werkers. „Het landelijk secretariaat vraagt natuurlijk veel tijd", zei Hans van der Wilk ons gisteren. „Het ligt voor de hand dat ik het gemeenteraadslidmaatschap moet overdragen aan de tweede man in onze partij: Herman Noordegraaf. Gelukkig is hij goed ingevoerd en van alle za ken op de hoogte. We moeten deze procedure natuurlijk wel formeel afwerken. Allereerst moet Ik verantwoording afleg gen tijdens de ledenvergadering op 16 november. Daarna zal ik de gemeenteraad inlichten." •Jk ben ijdei genoeg om de benoeming tot landelijk secreta ris leuk te vinden. Aanvankelijk wilde partij mij benoemen tot algemeen voorzitter maar daar heb- ik nu ik directeur van de stichting Pandora ben, niet ge noeg tijd voor. „Ik ben dik tevreden met de post van algemeen secretaris. Je treedt in die functie wel niet zo erg naar buiten maar in het be stuur en in de partij heeft de functie toch zeker zijn waarde. Jk heb ook duidelijk gekozen voor een functie in het partijbe stuur. Het conflict in de PPR en de kandidaatstelling door diver se aktiecentra stelde mij min of meer verplicht om de leeg geko men post te bezetten. Ik heb af gewogen wat het zwaarst woog.; voorzitter van de kring Zuid- Holland. lid van de kerngroep van de PPR, gemeenteraadslid of lid van het ïandelijkbestuur. j* «V Ik meen dat de partij er juist in deze periode behoefte aan heeft om een vertrouwensfiguur in het bestuur te hebben. Dat ik het vertrouwen heb van de diverse afdelingen blijkt wel uit het feit dat ik een meer dan ruime meerderheid behaal de bij de stemming. „Over mijn functioneren in de gemeenteraad zullen we het binnen de afdeling van de partij nog moeten hebben. Omdat het secretariaat veel tijd vraagt, zijn die twee posten niet te combine ren. Ik vind dat erg jammer maar ik hoop dat onze tweede man, Herma Noordegraaf het ook goed zal doen", aldus Hans van der Wilk. SCHIEDAM - „De lijn die we nu hebben gevolgd met de ak ties voor het behoud van de werkgelegenheid bij Gusto, moeten we doorzetten op lande lijk niveau. We moeten probe ren meer mensen te benaderen en ook de fractie van de Twee de Kamer inschakelen om druk uit te oefenen op de regering voor het behoud van de werf Gusto." Dit werd vrijdagavond gesteld tijdens de ledenvergade ring van de Partij van.de Ar beid. De aktie van de Gusto kon nog niet aan de orde komen. Tegen het middernachtelijk uur stelde voorzitter Hans van der Vlist voor om het onderwerp te verschuiven naar de volgende vergadering maar de leden von den het te belangrijk om te la ten liggen. Over de akties voor de Gusto was een brief binnen gekomen van drie leden waarin werd ge steld dat de PvdA maar weinig aktief was geweest tijdens de aktie op vrijdag 28 oktober. De schrijvers vroegen zich af of de PvdA een elite partij was ge worden die zich er voor schaamt om de straat op te gaan. Het bestuur was van mening dat er door de leden van de partij toch heel wat werk was verzet en dat er ook een be hoorlijk aantal leden in de op tocht had meegelopen. Dat het er altijd nog wat meer kunnen zijn was het bestuur roerend met de briefschrijvers eens. In de brief werd ook de hou ding van de CPN die de aktie heeft misbruikt voor ledenwer ving, aan de orde gesteld De vergadering vond dat daar niet te zwaar aan getild moest wor den. „Zulke dingen kim jew« meer verwachten van de CPN en „We moeten geen onderlinge strijd gaan leveren over de rug gen van de arbeiders bij Gusto, werd er door de vergadering ge* steid. Overigens was men het er wel over eens dat er in het ver volg bij eventuele akties duide lijke afspraken moeten worden gemaakt De hele situatie rond de aktie - en de houding van de CPN Mi vanavond tijdens een nagesprek over de aktiviteiten aan de orde komen. Sftt Op SCHIEDAM - Op de kruising van de Churchillweg, de Zwa luwlaan en de Mozartlaan heat de 37-jarige mevrouw G. T. L de 49-jarige heer J. de J- die een brommer reed, geschept De- bromfietser werd met een on-' derbeenfractuur naar het Ge meente Ziekenhuis overgebracht Daar bleek hij meer dan 0» promille alcohol in zijn bloeo had. Na behandeling kon de heer J. de J. weer naar huis. -j>iy

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2