Tachtig jaar hoekenservice in ziekenhuizen NKV-ers pauselijk onderscheiden 'JAN HAP EN Z'N MAAT' KOMT IN YLAARDINGEN mmm 'Vlees,. U weet wel waarom (niet), mevrouw Koeiklachf en van leeringen en leraren WiHem de Zwijgermavo door 't vele betot j Drie inbraken Snelheids controle 9 9 Mishandeling B22SÜ Jt Schiedammers eten h minder 1 m 11 SCHIEDAM - Het kinderdagverblijf Katja aan de Lange Haven zal voor volgend jaar zo'n 75.000 gulden extra subsidie krijgen om te kunnen blijven draaien. Door het van kracht worden van een nieuwe rijksbij drageregeling voor de kinderdagverblijven zijn bij dit dagverblijf de inkomsten hard teruggelopen, maar het aantal kinderen dat er dagelijks komt is met bijna 50 procent gestegen. Steeds meer Schie-damse kindertjes bezoeken het kin derdagverblijf Kat ja, maar de inkom- - sten blijven achter. DINSDAG 8 NOVEMBER 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA ROTTERDAM - Al tachtig jaar lang worden de patiënten in de Rotter- .damse ziekenhuizen van lectuur voorzien door de Jboekendames" van de Stichting tot verspreiding van bloemen en lectuur in de ziekenhuizen te Rot terdam. Een jubileum. MB#* «HMÉI -- '4^. if H ."5 ês. Linda van Dijck en Cocki Boonstra in Jan Rap en z'n maat w m te oi SCHIEDAM - De leraren van de Willem de Zwfj- germavo moeten hun kelen dagelijks geweld aandoen om de gruwelijke akoestiek iu de lokalen het hoofd te kunnen bieden. Bij het lerarencorps komt dan ook een buitensporig hoog aantal keelklachten voor. Om die klachten te' verhelpen wil de gemeente der tien lokalen in de school voorzien van houten plafonds, die bekleed zijn met akoesties materiaal. Daarvoor moet 70.000 gulden op tafel komen. Of dat mag zal vanavond besproken worden door de raadscommissie voor vorming en recreatie. 'Luistertoetsen' Tobben i 'fvi Ben slechte akoestiek in de Willem de Zwijgermavo zotS'R? voor veel keelklachten. v ji' V 4 -T", Extra subsidie voor De nieuwe (landelijke) rege ling voor de kinderdagverblij- i yen is in september van dit jaar •ingegaan. Bijna gelijktijdig be gon het kindertal in Katja te stijgen, terwijl de inkomsten daarbij achterbleven. Bestuurslid Goederend - wiens vrouw het dagverblijf runt - zegt: ..In september zijn we een beetje in de problemen gekomen, omdat de zaak stag neerde. Er werd een regeling van kracht volgens welke ieder een z'n kinderen voor een aan vaardbaar tarief naar een dag verblijf kon laten gaan. Tegelijk zakte de dagprijs; die was bij ons eerst 13 per dag en is nu nog maar 12. De ouderbijdrage zakte aanmerkelijk, waardoor enerzijds alle dagverblijven in Nederland volstroomden maar anderzijds de inkomsten daal den." Het Schiedamse kinderdagver blijf Katja en in mindere mate Honki Ponk (in Kethel) trokken daarop bij de gemeente aan de bel om extra subsidie. „Als er niks gedaan wordt, gaan we failliet." aldus Goederend, die overigens verzekert het uitste kend te vinden dat een kinder dagverblijf nu ook betaalbaar is geworden voor minder-draag- krachtige ouders (die zelf ook nog gesubsidieerd kunnen wor den door de overheid). Als voorbeeld geeft Goederend echter de cijers, dat het aantal kinderen dat tussen de middag bij Katja eet gestegen is van 60 naar —90. „We hebben dus een aarddappeschilmachine aan moeten schaffen en meer zulke investeringen moeten doen, zon der dat daarvoor weer een evenredige hoeveelheid geld binnenkwam," aldus Goederend. Om de klap op te vangen die de nieuwe rijksbijdrageregeling voor dit jaar heeft geslagen in de financien van Katja zal het 'dagverblijf een extra subsidie van ƒ25.000 krijgen van de ge meente. Voor volgend jaar zal het reeds toegekende subsidiebedrag met 75.000 verhoogd worden.' Voor kinderdagverblijf Honki Ponk heeft de nieuwe regeling volgens de gemeente niet zulke ingrijpende gevolgen, vandaar dat'daar niet zoveel extra subsi die heen hoeft De regeling voor kinderen in dagverblijven is thans zo, dat een gezin met een groter inko men dan ƒ2200 per maand het volledige bedrag voor het ver blijf moet betalen, maar dat ge zinnen die met minder geld toe moeten komen evenredig minder hoeven betalen. Of de gemeente het krediet van in totaal een ton beschik baar mag stellen voor Katja, wordt vanavond besproken door de raadscommissie voor Vor ming en recreatie. In de raads vergadering van deze maand zal dan de definitieve beslissing over dat voorstel vallen. De ver gadering van vanavond begint om acht uur in het Stadskan toor. ssassws Patiënten houden van liefdesromans Secretaresse van de stichting, mejuffrouw K. G. van der Ploeg: „Het is eigenlijk begon nen toen een middelbare scho liere in het ziekenhuis vroeg een paar boeken tp geven voor haar examenlijst. Nu hebben we er meer dan zesduizend in de boekenkamer van het Dijkzigt- ziekenhuis staan." De meeste hebben de boeken- dames gekregen van particulie ren, maar een groot deel hebben zij zelf aangeschaft. „Dat moe ten we wel doen om ook eens wat nieuwere boeken in de bi bliotheek te hebben. En er zijn natuurlijk ook bepaalde exem plaren die niemand weg doet maar die we toch graag heb ben". Als de boeken binnenkomen worden ze door de dames gese lecteerd. Mej. Van der Ploeg; „Er valt niet veel af, bijna alles wordt in de collectie opgenomen omdat we toch al zo weinig hebben. Maar er zijn soms din gen die helemaal niet kunnen. Als ze op de eerste pagina al met sex beginnen moet ik ze niet hebben. De mensen willen dergelijke boeken trouwens toch niet graag lezen. Ze hebben veel liever streekromannetjes. Vooral bij mannen - zijn die erg in. trek." De dames hebben niet veel geld aan boeken te besteden per jaar. Daarnaast kampen zij nog met een ander probleem. Mej. Van der Ploeg: „Er worden veel boeken gestolen. Misschien niet helemaal opzettelijk maar we misse—, toch geregeld verschil lende bilden. Eerst hadden we een paar boeken van Wolkers, Nou vond. ik die toch niet zo goed en ze werden ook niet veel gevraagd, maar na verloop van tijd zijn we ze wel allemaal kwijt geraakt" Een ander probleem voor de boekendames zijn de buiten landse zieken: „We hebben na tuurlijk Engelse, Franse en Duitse werken. Maar aan Ma rokkaanse, Turkse en Arabische boeken is veel moeilijker te ko men. Die talen kunnen we vaak niet eens uit elkaar houden. «a&JW&irU r li»»®»» •Mm/S W'wmsmsmmmmms ï&r' 'A - /f® '»v Ook contact krijgen met die zie ken is niet gemakkelijk en we hebben niet veel tijd voor hen. Er zitten trouwens toch veel analfabeten bij." Elke donderdag rijden 15 boe kendames ieder met een wagen vol, de afdelingen van het Dljk- zigtziekenhuis al De patiënten kunnen een keuze maken uit zo'n veertig boeken waarvan de meeste streek-, dokters- en lief desromans zijn. Het lenen van de boeken is gratis, maar als de zieken iets willen geven voor de aanschaf van nieuwe boeken is dat altijd welkom. Maar langs deze weg halen de boekendames slechts vijftig gulden per jaar op. Elk jaar krijgt de stichting van de verschillende ziekenhuizen een schenking. Daarnaast zijn er de erfenissen en de contributies waarmee de dames hun service- afdeling proberen draaiende te houden. „Dat alles bij elkaar is lang niet genoeg om rond te ko men. Boeken zijn ontzettend duur, maar ja we moeten probe- ren ons er mee te redden." SCHIEDAM - De pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pon- ttfiee k toegekend aan twee bes ia urmleden van de Sehiodaiaae afde ling van het NKV. De uitreiking van de onderscheiding aan de beren Brilman en Ootnen geschiedde afgelopen weekend tijdens de receptie ter gelegenheid van bet 95-jarig bestaan van dese afdeling van bet Nederlands Katholiek Vakverbond. 'Pastoor Groes maakte na af loop van die receptie de uitrei king van de onderscheiding be kend, terwijl de respectievelijke echtgenotes van R. Heilman en J, Oomen de versierselen op mochten spelden. Heilman kreeg de pauselijke onderscheiding onder meer van wege zijn nu 23 jaar' durend voorzitterschap, zijn veie activi teiten in net. sociale leven in Schiedam en voor het werk dat hij in de Derde Wereld verricht heeft enige jaren terug. Oomen viel de pauselijke on derscheiding ten deel vanwege zijn deelname in allerlei organi saties alt Herwonnen levens kracht, het ziekenfonds, het werklozenwerk en overige socia le instellingen. Een lint, een bul en een araagmedallle behoren als uiterlijke versierselen bij de onderscheiding. 'Zs> VLAARDINGEN - De Theater-Unie geeft donderdag Jn de Vlaar- dingse Stadsgehoorzaal een voorstelling van het toneelstuk Jan Rap en rijn maat naar bet gelijknamige boek van Yvonne Keuls. Het stuk speelt zich af in een opvanghuis, een plaats waar jongeren verblijven die om uiteenlopende redenen niet meer in eigen huk kunnen of willen verblijven. Yvonne Keuls, die ook de to neelbewerking van het boek heeft gemaakt, heeft het verhaal gebaseerd op ervaringen die zij als staflid heeft opgedaan in een Haags opvangtehuis. Het is dus gebaseerd op eigen belevenissen en ware gebeurtenissen. Een aantal problemen waarmee de hulpverleners en hun klienten te maken krijgen komen in het stuk duidelijk naar voren. Vra gen als hoe ernstig zijn de de fecten van diegenen die in een opvanghuis terechtkomen en: zijn werkelijk zware eevallen tp helpen door een groep welwil lende leken en de geschoolde hulpverleners die onderling ook weer zo verschillend zijn. De vraag of zo'n opvangcen trum wel zo ideaal is komt naar voren. Het zijn allemaal proble men die dagelijks spelen met betrekking tot bijvoorbeeld de altemateve hulpverleners van Jongeren Advies Centra. De voorstelling begint donder dag om kwart over acht De toegangsprijs bedraagt 7,50 gul den. CJP-ers en houders van de Pas 65+ betalen vijf gulden. SCHIEDAM De vleesrecla me onder het motto „Vlees, me vrouw, U weet wel waarom" is in deze omgeving niet aangesla gen,. In weerwil van deze actie zijn inwoners .van Schiedam en omgeving steeds minder vlees gaan nuttigen de laatste jaren. De vleescomsnmptie liep in een jaar tijds terug van 37,91 naar 35^6 kilogram per persoon. Met zijn allen consumeerden de Schiedammers, Vlaardingers, Maassluisers en Maaslanders vorig jaar 6.756.474 kilo. Var kens- en rundvlees staan veruit het hoogst genoteerd bij de con sumenten. In vergelijking met 1975 wer den in 76 ook veel minder bees ten naar het Schiedamse slacht huis gebracht om geslacht te werden; in 75 waren dat er meer dan 56tt duizend, vorig jaar waren het er nog slechts 5L943. De vleesproduktie gaf een vermindering van 365.734 kg te zien. Vanuit andere keuringskrin gen in Nederland en vanuit bet buitenland werden echter meer dieren aangevoerd dan in het voorgaande jaar. Vanuit Engeland werden in 76 bijvoorbeeld 194 runderen in gevoerd en vanuit België maar liefst 1729 varkens. "Behalve Schiedam vallen ook VI aardingen. Maassluis en 'Maasland onder de keurings kring Schiedam, met zijn vieren 189.984 inwoners tellend. I Bij de keuringen constateerde de keuringsdienst dat zes van alle aangeboden varkens tuber culose hadden en bij 43 dieren (onbekend welk soort) werden bacteriën geconstateerd die con sumptie onmogelijk maakten. Ook werden 103 runderen afge keurd. Beestenhouders uit Schiedam, Vlaardingen, Maassluis en Maasland brachten vorig jaar 1244 beesten naar bet slachthuis die vernietigd moesten worden; dat waren voornamelijk biggen (791) en nuchtere kalveren (285). De kadavers werden vernietigd door het Destructiebedrijf Gekro B.V. in Overschie. Medewerkers van het slacht huis hebben in 76 hun dierge neeskundige medewerking ver leend aan het Hertenkamp in Vlaardingen en aan de kinder boerderij in bet Schiedamse Beatrixpark. Financieel gezien ging het het Schiedamse slachthuis vorig jaar niet zo erg voor de wind, zo valt uit het pas verschenen jaarver slag af te leiden. De exploitatie rekening vertoonde een nadelig resultaat van f 32280. v 1 lit er Py dèi de -ste na SCHIEDAM - Inbrekers zijn er door het verbreken van een w,c.-raampje in geslaagd bij het bedrijf De Goode B.V. aan de Qverschiesestraat binnen te dringen en daar de hele boel op de kop te zetten. Kasten en la den werden doorzocht en de in houd ervan werd overal rondge strooid. De daders vonden slechts ƒ30,-, een radio, een sol deerbout en enkele messen. Vervolgens verliet men via een deur dit pand en brak in het aangrenzende pand van de Zakkencentrale B.V. in. Hier verdwenen een dicteerapparaat, vijf cassettes, een aansteker, ra dio" en twee boxen. Waarde van de spullen bedraagt 300,-. Ook in Centrum Oost aan de Dr. Zamenhofstraat is ingebro ken. Enkele flesjes limonade vormden de enige buit. „Ook vervormde het geluid te veel, hetgeen bij het vreemde talenonderwijs zeer hinderlijk is," aldus één der docenten. Dit geeft volgens de gemeente aan leiding tot onnodige onrust in de lessen en daar moet een ein de aan komen Door al dat beton en glas is het bijvoorbeeld ook niet moge lijk dat er zogenaamde 'luister- toetsen' worden afgenomen in de mavo aan de Sint Liduina- straat Daarvoor moet roe thans uitwijken naar de depen dance aan de Van der Leeuw laan en dat stuit volgens schoolleiding nogal eens op crl ganisatorische moeilijkheden. Ook in de kantine van ié school is het tobben gebla met het geluid - die kantig bevindt zich in de kelder - dat ook daar de wanden rod akoestische platen bekleed zul4 len worden. In.de toekomst zul-l Ier, dan in de kantine bij voor-1 beeld ouder- en leerlingenavon-J den gehouden kunnen worden. Tenslotte krijgt ook de gyn4 nastiekzaal een opknapbeurt Inj één van de gymzalen bestaas het plafond nog uit zachtboard-f tegels, maar met het ruwe! worden van de zaalsporten krij-j gen die plafonds het zwaarder te verduren. Met regelmaat van de klok komen inj die zaal tegels naar beneden off raken ernstig beschadigd. Ookl hier zullen nieuwe platen beves-j tigd worden. SCHIEDAM - Het bezoek van 'de 61-jarige Schiedamse me vrouw E. van W. aan de 29-jari- ge bewoner A. G. van de Hogenbanweg is dusdanig uit de hand gelopen, dat de man de vrouw met een broodmes be werkt heeft en verder mishan deld heeft Na de ruzie vluchtte de vrouw het huis uit en werd door de GG&GD naar het ziekenhuis ge bracht. Buren troffen de vrouw namelijk bloedend aan in het trappenhuis en waarschuwden de GG&GD. De vrouw is opge nomen met ernstige wonden aan het hoofd en de borst SCHIEDAM - Bij een snel heidscontrole op de Vlaardinger- dijk heeft de politie negen hardrijders bekeurd die tussen tien en twaalf uur over de dijk raceten. Degene die de hoogste bekeuring kreeg reed met een snelheid van 78 km/uur. wi Jtoi ral Ut

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2