mm Gevecht van huurder instanties tegen en natte muren Bezige patiënten tonen werk Plan voor Rijwielpad Sieratiek weer open Opnieuw inbraak in directiekeet X 1 - - ZATERDAG 26 NOVEMBER 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - Het Ker kelijk bureau (Hervormd) is in vergevorderde staat van onderhandeling met het bouwbedrijf Muwi om op de plaats van de Beth- elkerk in de Nieuwe Maasstraat een flatge bouw neer te zetten. De tekeningen voor die flat zijn al klaar. Het is Mu- wi's bedoeling om koop- flats op het stuk grond te zetten die zo rond de ƒ120.000 zullen gaan kos ten. Ook zal er een klein kerkzaaltje in het gebouw komen. De Bethelkerk in de Nieuwe Maasstraat SCHIEDAM - Een hydrometer slaat door in het kamertje van de ze venjarige Saskia Höl- scher. De vochtigheids graad is groter dan de wijzer van het metertje aan kan geven. Het bed van het meisje is kromge trokken door al dat vocht. Het beddegoed voelt klammig aan en moet el ke dag voor de kachel ge droogd worden. De ma tras, nog geen half jaar oud, is groen uitgeslagen van de schimmel. Een triest geval. Temeer daar Saskia aan bronchitis lijdt. In het kamertje van haar twee jaar oudere zusje Marianne is het niet veel beter. Zien aankomen Iedere dag weer dat beddengoed drogen. Je krijgt er Hölscher. wat van, zucht mevrouw Te netjes Niet afdoende Op de jongenskamer staat het „bakkie". De jongens zelf willen niet op de foto. Het gevaar ontdekt te worden dreigt voortdurend. VLAARDIN GEN/SCHIEDAM - Als je ^vonds °p zoek naar een fijn muziekje de FM-band affietst dan heb je veel kans om kennis te maken met een van de Schiedamse of Vlaardingse zendamateurs. Ze zijn de laatste tijd weer verrassend actief. Zen;ders imet^ fan tastische namen als: Stardust, Lambiek,^Elvis, rwwrty, Honoioeloe, Oen, Omega, de VRV (de Vrije Radio Vlaardingen), Thor, Ypsilon, Rin-Tm-Tmen Radio Ac tivity. Elke avond zijn ze te telukteren oPd«dri meterband, oftewel tussen de 100 en 108 Megahertz, voorbij de Hilversummen. Postbus 3084 Loslippig Gorilla's 'ij 7 - i lö?!) Y- sj>f. y Een zendertje maken is simpel. Tachtig gulden transit' toren en diodes, een printje, een schema en een sol deerbout Galbakken Koopflats van Muur op plaats 8w eth eikerk! Dit uitgelekte plan ss bij de bewoners van de Gorzen in het verkeerde keelgat geschoten. Zij hadden er al mm of meer op gerekend dat de gemeente het stuk grond van de hervormde kerk zou kopen, om daarop dan een wijkcentrum te kunnen bouwen. In dat wijkcentrum zou onder meer een gezondheidspost ondergebracht moeten worden; de Gorzen kent een nijpend te kort aan gezondheidsvoorzienin gen. De bewonersvereniging Schie dam Zuid is van plan om de ge- nxeente een brief te schrijven omtrent deze zaak. Arie Zwam- bom; de voorzitter van de ver eniging zegt; „We zijn erg te leurgesteld dat Muwi daar flats gaat bouwen en dat ons cen trum er dus vermoedelijk niet komen zal. Ik weet niet of de eemeene er alsnog iets aan kan dien, dat zal wel met." Zwambom geeft als zijn me- rting te kennen dat de onder handelingen over de grondver- koop wat opener gevoerd had den moeten worden. We zullen de gemeente zeker schrijven dat we vinden dat er weer een kans éoorbij is gegaan om Zuid aan een wijkcentrum te helpen. En bet is vervelend dat de Gorze- ijaren het slachtoffer zijn ge worden van het spelletje van prijsopdrijving, dat het Kerke lijk Bureau kennelijk gespeeld heeft." Aanvankelijk heeft het Colle ge van Kerkvoogden met de ge meente onderhandeld over de fSS SSï grond, maar de prijs lag te hoog. Naar het zich nu laat aan zien is Muwi wel bereid om die hoge prijs te betalen. Het bestuur van dit College hult zich .<n stilzwijgen omtrent de op handen zijnde transactie. „Geen commentaar" is het com mentaar dat de secretaris van dit college, de heer Van der Valk geeft. Ook voorzitter De Wit wil slechts kwijt „Er is nog niks verkocht, We onderhande len nog. Over twee maanden weet ik meer." Voorzitter van de bewoners- vereniging Zwamborn conclu deert hieruit teleurgesteld; „Het lijkt me nu wel voorgoed van de baan dat wij op "korte ter mijn een wijkcentrum krijgen." RHOON - Er komt, als het plan van het Rhoonse gemeente bestuur doorgaat, een fietspad van Pocrtugaal door de recrea tiegebieden naar Zwljndrecht Burgemeester en wethouders zeggen in hun toelichting op de gemeentebegroting dat provin ciale waterstaat van Zuid-Hol land een overzicht heeft ge maakt met betrekking tot de aanleg van het rijwielpad. SCHIEDAM - Cor en Marty van Merwijk ver kopen vanaf vandaag weer sieraden en bijoute- rien in hun Sieratiek. Dat gebeurt dan niet in hun oude winkel die, samen met de er boven gelegen woning op 31 juli in vlammen op ging, maar in een leeggekomen winkel op de Hoogstraat vlakbij het Broersveld. „Van de huurder van deze winkel kreeg ik te horen dat hij eruit trok. Met de gemeente was het ook snel in orde zodat we nu weer kunnen draaien. Overigens is het tijdelijk. We willen het liefst -weer terug naar ons oude pand. Niet alleen met de winkel maar ook met onze nieu we inboedel die nu nog in de voorlopige woning aan de Nieuwe Damlaan staat. Hopelijk gaan ze volgende week met de herbouw be ginnen. Je weet natuurlijk nooit of het weer van de winter goed genoeg blijft om door te werken, maar als alles volgens de plan nen verloopt moet het in maart klaar zijn. SCHIEDAM - DofiF e®*1 rud te vernielen' hebben inbrekers zich toegang verschaft tot een directiekeet van de firma Muys en de Winter aan de 's Grave- landseweg. Er werden een col trui, een ski-jack. een scheerap- paraat, een slof sigaretten, tien rollen snoep, een kam, een bors tel, een schroevendraaier, drie overalls en de inhoud van een verbandtrommel meegenomen. De totale waarde van de buit bedraagt 300 gulden. De schade is 25 gu!Hen. Bij het Algemeen Ziekenfonds Waterweg Noord aan de Lange Haven, hadden inbrekers min der succes. Het hele gebouw werd doorzocht maar zij konden niets van hun gading vinden. Het bleef bij een vernielde toe gangsdeur. Toen de heer en mevrouw Hölscher acht jaar geleden in de Fabristraat 36 kwamen wonen, was er nog niets aan de hand. De problemen kwamen pas toen hun buurman zijn uitbouw, die aan de kamertjes van de twee meisjes grenst, ging afbreken. De heer J. J. van Brenkelen deed dat volkomen legaal. Hij vroeg er bij de gemeente, zoals dat hoort, een sloopvergunning voor aan en die werd zonder verdere moeilijkheden verleend. In mei 1976 ging de uitbouw bij de heer Van Brenkelen teg> de vlakte en daardoor werd de ruim 75 jaar oude binnenmuur van de woning van de heer Höl scher plotseling een buitenmuur. De heer Van Brenkelen vol deed aan de voorschriften die in de sloopvergunning werden ge steld en maakte de vrijgekomen muur waterdicht. Desondanks trekt die muur toch vocht op waardoor de muur bij de fami lie Hölscher gaat schimmelen, het behang los hangt en het sla pen in de "kamertjes een onge zonde toestand is geworden. In de eerste maanden viel het allemaal nog al mee. Door de droge zomer in 76 was er nog /W weinig te merken. Pas toen het goed ging regenen, kwamen de problemen. De heer Hölscher had al contact met het make laarskantoor Dupont omdat hij de problemen had zien aanko men. Deze had de buurman ook gewaarschuwd maar kon de sloop niet tegenhouden. Dupont kon de zaak niet op lossen, Huiseigenaar R. A. Witt- kampf keurde het wel goed dat er afdoende maatregelen zouden worden getroffen. Door het uitblijven van een afdoende oplossing klom de heer Hölscher in de pen en schreef naar de burgemeester. „Door een afdeling van de gemeente is een fout gemaakt door een ver gunning af te geven. De ge meente moet dan ook maar zor gen dat er een eind komt aan de ongezonde situatie"., stelde hij in de brief. Na nog veel meer brieven en bezoeken kreeg hij te horen dat de eigenaar van het pand aan een ambtenaar van het bouw toezicht had toegezegd om de gebreken te laten herstellen. Die brief kreeg de heer Hölscher eind maart Na diverse herinne ringen werd het werk inderdaad uitgevoerd in.....oktober. Het bleek echter niet afdoende. De muren bleven nat SCHIEDAM - De entreehal van bet Gemeenteziekenhuis alet er op bet moment uit als een marktkraam. Alle spullen die patiënten van dit ziekenhuis op de afdeling arbeldstberapie ge maakt hebben liggen in de hai tentoongesteld en worden van daag verkocht. Jaarlijks organiseert de Bezig heidstherapie een verkoopten toonstelling om weer san geld te komen voor de aanschaf van nieuwe materialen. De gemaakte spulletjes gaan voor zeer schap pelijke prijzen van de band. Marionetten van alle soorten en maten, keramiek aardewerk, wandkleden en schilderijtjes, bouten gebruiksvoorwerpen en sieraden zijn de meest gangbare artikelen die op de bezigheids therapie vervaardigd worden. De tentoonstelling is voor ieder een toegankelijk. „Het mag dan een moeilijk probleem zijn", zegt de heer Hölscher. „Maar ik begrijp niet waarom het zo ontzettend lang moet duren. Mijn vrouw is een paar weken geleden ingestort omdat ze, niet meer opkon tegen dat iedere dag drogen. Mijn jongste dochtertje heeft hoest buien die niet normaal meer zijn. Dit kan zo niet langer meer duren. Nooit heb ik moei lijkheden gehad. Nu krijg ik ook1' nog aanmaningen omdat ik de huurverhoging van april niet, hebbetaald. Daarvoor heb ik wel een formulier ingevuld en keurig omschreven dat ik de huurverhoging niet wenste te betalen omdat mijn huis niet in orde was. Zulk soort dingen zijn toch niet normaal. Je probeert alles op een nette manier weer recht te trekken maar ze luiste ren gewoonweg niet naar je. Neem nou de GG en GD. Die heb ik odk een brief gestuurd omdat dezè woning ongezond is voor mijn kinderen. Na al die maanden heb ik niets van ze vemomeft. Ik geloof dat je beter kunt schelden en tekeer gaan. Misschien zijn wij te netjes voor deze maatschappij". De dienst voor bouw- en wo ningtoezicht zegt nog niet te kunnen ingrijpen omdat er van alles wordt geprobeerd. Boven dien snapt men bij de dienst niet dat de heer Hölscher zijn hart bij een journalist heeft ge lucht omdat op 26 oktober was afgesproken dat hij aan zou kij ken of de laatste behandeling van de muur resultaat had. „Als dat niet zo was zou hij weer bij ons aankloppen". „Dat is helemaal mooi", vindt mevrouw Hölscher. „Op 9 no vember is hier nota bene iemand van Bouw- en Woning toezicht geweest die zelf heeft geconstateerd dat het niets uit maakte. Ze nemen wel maatre gelen maar die zijn niet afdoen de en dat weten ze zelf ook wel. Ze laten ons gewoon stikken". Ook bij makelaarskantoor Du pont is men het er roerend mee eens dat er iets aan de toestand moet gebeuren. „De zaak is ech ter nogal gecompliceerd", vertelt een woordvoerder van het ma kelaarskantoor. „Er moeten irt de woning voorzieningen xwor- den getroffen. Dat gaat echter een hoop geld kosten en we moeten eerst weten of de eige naar daar zijn goedkeuring aan geeft. Het is een heel moeilijk geval omdat het hoofdzakelijk grondwater is dat in de muur trekt Dat kan doordat de buur man zijn aanbouw heeft ge sloopt. Die moeten we dus eigenlijk aansprakelijk stellen maar aan de andere kant heeft hij aan alle voorwaarden vol daan. Hoe we het moeten aan pakken weten we nog niet pre cies maar wel staat vast dat er zo snel mogelijk waarschijnlijk volgende week al, iets moet ge beuren. Dat er wat moet gebeuren op korte termijn vinden alle in stanties maar intussen droogt mevrouw Hölscher nog iedere dag het natte beddegoed voor een kacheltje. Zendpiraten zijn de laatste tijd weer verrassend actief T- —v. zondagmiddag wel eens wat an ders willen horen dan die eeuwige sport op Hilversum. Sommige amateurzenders ma ken reportages, brengen stads nieuws wat zonder bronver melding uit HW wordt overge nomen - of geven alternatieve informatie ("Vader Abraham is over een bananeschil uitgegle den") en stellen zelfs prijzen be schikbaar. Schiedam en Vlaardingen tel len vele tientallen van die ra dio-enthousiasten. Sommigen houden het maar kort vol. Als het huiswerk en nachtrust in de knel komen, grijpen ouders we! in. Anderen zijn al tien tot vijf tien jaren in de ether. Wie zijn toch die mensen? Die vraag is niet makkelijk te beantwoorden, want ze blijven allemaal graag buiten de publiciteit. Zé weten namelijk allemaal dat ze de wet overtreden. Als ze gesnapt worden door de peildienst van de PTT wacht er een stevige boete en natuur lijk inbeslagname van alle ap paraten, banden, platen, micro foons en dergelijke. Dat is een dure grap. Waarom doen ze her dan, die zendliefhebbers? Wel licht is het de sensatie, de kick, of de trots als ze weer eens een fijn programmatje hebben ge- maakt. Na geduldig luisteren, lang zoeken en voorzichtig informe ren kwamen we in kontakt met |een zestal zendamateurs: Omeg- en Ypsilon, die samen wel uit zenden onder de naam Gemini en verder Stardust, Honoioeloe, Radio Oen en Radio Activity. Vijf studeren nog, de zesde werkt al. Electronica vult een groot deel van hun tijd en den ken. Zoals zoveel radio-amateurs zijn ze allemaal begonnen als luisteraar. Ze .werden gewoon enthousiast en gingen zelf bou wen aan een zendertje. Als je eenmaal een goed schema hebt en de juiste adressen voor de onderdelen, dan kun je binnen een dag of drie een zendertje wel klaar hebben. Het bereik varieert van één tot vijftien ki lometer en soms meer. De kos ten vallen mee. Een beginner is zestig tot tachtig gulden kwijt. Het zendertje is vaak niet groter dan 20 x 6 x 1.5 centi meter. Gemakkelijk te verber gen Minder makkelijk te ver- itoppen is de antenne. Huur- kontrakten van flats bevatten vaak de bepaling dat het plaat sen van antennes beslist is ver boden Veel beginners geven al gauw de moed op. Zij die ermee doorgaan investeren vaak grote bedragen in eigen studio's. Stardust Schiedam zendt zelfs in stereo uit. "Hifi-quality," zegt hij zelf. Zijn ietwat nasale stemgeluid -is bekend bij heel wat vaste luisteraars. Hij houdt zelfs een logboek bij: vele blok noot j es schreef hij ai vol da tums, namen en woonplaatsen van zijn kontakten. Hoe komt een beginner aan die informatie? Namen en adressen worden immers tijdens de uitzendingen angstvallig ver meden. Maar de zendamateurs zijn vaak te bereiken door mid del van een postbus. Verschei dene Schiedamse en Vlaardingse zenders zijn te'bereiken via de PTT: postbus 3084-in-Schiedam. Het is eenvoudig een postbus te gebruiken die op naam staat van een goede kennis of van een familielid. Ze maken dat nummer zelf regelmatig bekend tijdens hun uitzendingen. Iedereen kan vragen stellen en iedereen krijgt antwoord, als het maar over de techniek gaat. Verzoekplaten kunnen ook wor den aangevraagd en het is ge bleken dat verzoekjes niet al leen op de juiste dag, maar zelfs op de juiste minuut worden uit gezonden. Radio Oen, de Vrije Radio Vlaardingen en Radio Lambiek verzorgen komplete muziekprogramma's speciaal voor'die luisteraars"die*'op de tr Het is onmogelijk te raden hoeveel vaste luisteraars er wel zijn. Zéker is dat onder hen ook politiemensen en PTT-ambten- aren bevinden. Ofschoon het moeilijk is de identiteit van de radio-fanaat te bepalen, blijkt het telkens weer dat de enthou siaste zender tijdens het gesprek met een collega te loslippig wordt Starsky Schiedam - er is ook een Starsky Maassluis - vertelt een collega in Rijswijk dat hij in Schiedam Groenoord zit in een flat die op de Woud- hoek uitkijkt De man in Rijswijk weet nog niets, maar Schiedamse luister aars kunnen Starsky bijna aan wijzen, vooral als hij bijzonder heden over zijn antenne en zendgewoonten verklapt Zo nu en dan .komt zijn moeder koffie brengen en zij vraagt dan met wie hij spreekt De koffie wordt altijd vergezeld van wat lek kers, want Starsky praat dan verder met volle mond, zodat de speculaaskruimels uit de spea kers knallen. Tussen een stroom van al of niet juiste technische termen door onthulde Starsky eens dat hij geloofde de baard in de keel te krijgen. Dat wordt tijd, want hij zegt al in de vierde LTS te zitten na van de MAVO afge trapt te zijn, Rin-Tin-Tin doet het anders. Hij gebruikt zijn zendertje om met Tweety te keuvelen. Tweety is een amatrice. Rin-Tin-Tin houdt van haar en de liefde is kennelijk wederkeng. Zelfs een onervaren luisteraar voelt dat aan. "Attentie Tweety Schiedam. Attentie Tweety." De W van Tweety spreekt hij uit zoals een leraar Engels het graag hoort. Nadat hij maar liefst achttien keer tevergeefs om zijn Tweety heeft geroepen, brult hij met een zeer donkerbruin stemge luid: "Tweety, toenouuuuu! Hé, stuk, kom eens even retour jöh. Oh. misschien liet het daar aan. Wacht effe. Effé zoeken hoor. Ah, dat zou kunnen... HALLO..." Dan begint het gesprek, dat vermoedelijk uren zal duren. Naarmate de avond vordert blijkt dat Rin-Tin-Tin heel wat lieve, ruige en zeer ruige woordjes kent. Ook hij krijgt koffie. Vermoedelijk aan de slappe kant, want er wordt een scheut cognac aan toegevoegd. Dat heeft weer tot gevolg dat zijn woordkeus ongeremder wordt. Er worden heel wat zoe nen door de microfoon getrans porteerd. Regelmatige luister aars menen uit onvoorzichtige uitlatingen de zenders te kun nen lokaliseren. Het schijnt dat ze in hetzelfde flatgebouw zit ten. Het is goedkoper en een voudiger te telefoneren of om even een paar trappen af te lo pen. Veel collega-amateurs vinden dit soort uitzendingen maar niets. "Misbruik van de drie mejer band," zeggen ze. Of schoon ze allemaal donders goed weten dat ze de wet overtreden, vinden ze toch dat er spelregels moeten zijn. Vaktechnische uit zendingen: ja. Goed voorbereide programma's: ja. Oeverloos geOH en al te persoonlijk ge praat: nee. Deze week nog zijn bij de Schiedamse politie weer klach ten binnengekomen over storin gen van de tv-ontvangst door toedoen van amateurs. Bewoners van het Bachplein menen dat de stoorzender in een van de flats daar zit. De politie onderzoekt iedere klacht. De afdeling Bij zondere Wetten en ook de wijk agenten komen eraan te pas. De PTT wordt erbij gehaald en peilwagens proberen de piraat op te sporen. „Witte muizen", zo luidt de bijnaam de PTT-man- nen van de amateurs gekregen hebben. Toch zijn ze er bang voor. De Witte Muizen komen op de meest gekke tijden. Ze gebrui ken allerlei soorten auto's en de kentekenplaten kunnen snel verwisseld worden. De antennes van de peilwagens zijn vernunf- tig weggewerkt, vlak onder het dak of zelfs onder de auto. Als je de geruchten moet geloven zijn het eerder Witte Gorilla's. „Ze bellen gewoon aan. Duwen je opzij en voor je het weet lo pen ze met hele stapels elpees de trap af'. De wekelijkheid is echt wel anders. Als een zender is gelo kaliseerd, wordt de politie ge waarschuwd. Politie en PTT sa men verschaffen zich op officéle wijze toegang tot het perceel van waar wordt uitgezonden. Dan worden processen-verbaal opgemaakt en wordt bewijsma teriaal in beslag genomen. In vele gevallen betreft het min derjarige zenders en draaien de ouders op voor de narigheid. Binnenkort kunnen de illegalen rekenen op verscherpte activiteit van PïT-zijd'e. Nu de kabel-tv en -radio onze huizen gaat bin nendringen, is het niet denk beeldig dat er heel wat meer "t V. 1 V Ï-* J storingen en dus klachten gaan komen. Nevenfrequenties: uit stralingen naar de kabels. „Dat gebeurt alleen als er prutsers uitzenden, „menen onze zegs- mannen. Dat kan wel zo zijn, maar probeer de prutsers maar eens tegen te houden. Nu al zitten zenders elkaar flink dwars, met name in Maassluis. Nu al over lappen hun uitzendingen eikaar. Nu al proberen lolbroeken el kaar van de band af te treite ren. Niet alle amateurs zijn he ren. Er zijn ook „galbakken" bij. Waarom gebruiken de chte vakmensen onder de radio-ent housiasten - en dat zijn er heel wat hun ervaring niet voor een beter doel? Bij een echte omroep, Scheveningen Radio. Ze kunnen zich ook op het sociale vlak verdienstelijk maken. Bij een ziekenomroep bijvoorbeeld. of zich aansluiten bij de VRZA, de Vereniging van Radio-Zend- Amateurs. Een koninklijk goed gekeurde vereniging voor ama teurs die hun hobby willen beoefenen binnen de grenzen van de wet Via die club kun nen ze een viertal, examens doen om de vereiste en gewens te zendmachtigingen te behalen. Het weekblad CQ-PA geeft be halve technisch nieuws en te* dennieuws ook geregeld proef- examens. Adres: VRZA, postbus 274, Oosterhout (NB), telefoon 01620 - 25206. „Dat was het dan wat ons betreft. Een dubbele hoei en de Bereboot Toch wet Breakiebreak".

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2