m Van der lijsttrekker voor de PvdA Inbraken in rwonmgen Reeks inbraken opgelost Nog geen uitspraak van Schiedam over openbaar vervoer GEMEENTE KOOPT PANDEN AAN STATIONSTRAAT Mr. Schilthuis overleden 5 'Geef duin aan voor nudisten' I I schiëdam Twee gewonden bij aanrijding a. voorman elektromonteur b. elektromonteurs c. elektro-technisch tekenaar Boogaard Elektriciteit B.V. November: 192 verkeers ongelukken Vernielers gepakt 3» "8 I Tas gestolen Diefstal uit auto Even bellen: LP's foetsie 4 Autodieven aangehouden DINSDAG 13 DECEMBER 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 -% Van onze verslaggever PETER SPEK SCHIEDAM - De knot wilg Is nog steeds één van de toonaangevende bo men in het Nederlandse polderlandschap. Wil de boom deze functie kun nen handhaven, dan moet er wel wat aan gebeuren. Een knotwilg, het woord zegt het al, is een wilg die 'regelmatig wordt geknot, fuist aan dat regelmatig schort het nogal bij de on geveer 700.000 knotwilgen die Nederland rijk is. /Toestemming w -$m Zwaar werk. maar het geeft wel voldoening Veel vraag naar het hout is er niet Kaas Gevaar' Waardeloos SCHIEDAM Of de bewoners van Schiedam Noord" in de toekomst per bus, tram of metro-sneltram naar Rotterdam gaan, is iets waar burgemeester en wet houders van Schiedam nog geen uitspraak over dur ven doen. Het Openbaar Lichaam Rijnmond wil van de gemeente een duidelijke uitspraak wat Schiedam in de toekomst wil hebben. r:i «i-i In verband met uitbreiding van onze installatiewerken, hebben wij plaats voor: in bezit van V.E.V.-dïploma in bezit van V.E.V.-dfpioma - voor ontwerp en revisie tekenwerk Emmastraat JMe Viaardingen M-ï&f! Depanden die de gemeente wil kopen om vast een begin te maken met de wijkver betering. J§ 4rénf-X i* - M' "aar 'te str; „der sOr 5 - I» f- *HM '1 .-w^-'; #.v Vrij1willige 'knotiters'aan 't werk in Midden Delfland Boeren kunnen de bomen op hun land door tijdgebrek niet meer bijhouden. De takken op de knot, die steeds langer en dikker worden, scheuren de stam. Bovendien is de knotwilg, wanneer onderhoud achter blijft, vatbaar voor de water merkziekte. Deze wordt veroor zaakt door een virus dat het hout aantast en waardoor de waterstroom in de boom wordt aangetast. De boom sterft en het virus tast weer andere, gezonde bomen aan. Om die typische wilg toch te behouden zijn aktiegroepen op gericht om de bomen te knotten. Als paddestoelen schieten ze uit de grond. De ANWB heeft in de Kampioen van augustus een op roep geplaatst voor vrijwilligers die honderden reacties tot ge volg had. Op 21 plaatsen, over het hele land verspreid, zijn de knotters nu vrijwel iedere za terdag actief. Één van de plaat sen is Midden Delfland waar de •gelijknamige vereniging ook al een flink aantal knotwilgen van jde dreigende dood heeft gered. De heer A. B. Hut van de sek- Ue ledenhulpkorps van de 'ANWB heeft momenteel mede- Werkers genoeg. „We moeten •zelfs zoeken naar voldoende Wilgen", grinnikt hij. „Dat zou niet nodig moeten zijn maar je kunt niet zomaar elke willekeu- 'rige boom langs de kant van de Weg of langs de sloot gaan knot ten. Daarvoor moet je eerst toe stemming hebben van de eige naar of van de pachter van de grond. Als we bij iemand de bo men hebben geknot, vragen we ..altijd of hij nog kennissen of fa milie heeft, waar we ook terecht .kunnen. Op die manier moeten we steeds voor nieuwe projecten Tzorgen". De -meeste boeren staan '"vreemd te kijken als de heer Hut komt vertellen dat vrijwil ligers gratis hun bomen willen "snoeien. „Een enkeling staat het 'ook niet toe. De wilg heeft als windvanger ook een duidelijke )functie. Als er langs de boerde rij maar één rijtje staat, laten ze 'dat liever niet weghalen. Ze -.vergeten dan wel dat als er niets -aan gedaan wordt dat rijtje er over een paar j aar helemaal niet Imeer is". Bij het knotten gaat het om bomen en niet om de persoon die het land, waarop de wilgen .staan, bezit Een tandarts die de "wilgen langs de oprijlaan naar 2djn villa heeft staan wordt net Wmf' v k-. <iY/. SCHIEDAM - Hans van der Wist, voorzitter van de Partij van de Arbeid in Schiedam, staat bovenaan de lijst voor de verkiezingen van Provinciale Staten in het district Delft. De dertigjarige gemeente ambtenaar had gisterenavond op de districtsvergadering in Schiedam geen tegenkandida ten. Alle afdelingen (waaronder Maassluis, Schiedam en Vlaar- dingen) steunden zijn kandida tuur. Op de overige verkiesbare plaatsen staan J. de Graaff uit Delft, L. Stolker-Nanninga uit Delft, H. J. Koenen uit Maas land, D. P. van de Waals uit Rijswijk en W. Merens uit Delft. Bij een zelfde stembusuitslag als bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer in mei, komen er naast Van der Vlist nog drie of vier kandidaten van de Delftse lijst in de Staten. „De kiezers moeten bij de ver kiezingen wel weten wat Pró. vinciale Staten doen", zei de nieuwe lijstaanvoerder op de districtsvergadering. „We zullen onze campagne daarop moeten afstemmen. Ook de landelijke politiek wordt erin betrokken. We moeten vooral de opkomst bij deze verkiezingen bevorde ren. Het gaat erom zoveel moge lijk mensen van het stemmen voor de Staten-verkiezingen te overtuigen." zo goed geholpen als een boer die er door het vele werk geen tijdvoor heeft Zo'n boer is bijvoorbeeld Lou van Paasen van de Woudseweg in Schipluiden. Zaterdag kreeg hij hulp van een ploeg knotters uit Maassluis, Viaardingen, Schiedan, Den Haag, Rotterdam en noem nog maar wat plaatsen uit de omgeving op. „Het is ge woon fantastisch wat die men sen doen", vertelt boer Van Paasen. „Zelf zou ik er geen kans meer voor zien. Ik ben nu drie keer aan mijn hart geopereerd en mag zelf niets meer doen. De boerderij met de negentig koeien wordt nu gedreven door mijn twee zoons Nico van 26 en Loek van 16. Vroeger, voor de oorlog, knot te ik zelf de wilgen, de essen, de vlieren en de elzen. Het hout wat eraf .kwam werd gebruikt bij het-warm stoken van de melk en het water voor de kaas bereiding." Tot in de oorlog maakten we drie kazen van elk zo'n twintig kilo per dag. Na de oorlog zijn we de melk gaan verkopen. Ik was een van deC eerste die een volautomatische melkinrichting had", vertelt hij trots en laat daarbij glunderend zijn diploma's zien. Boer van Paasen vindt het vrijwilligerswerk fantastisch maar hoe denken die vrijwilli gers er zelf over? "Heerlijk", zegt de 25-jarige Hans Ooster- vink uit Maassluis. „Je komt ge broken thuis en kan, vooral de eerste keren, geen pap meer zeggen. Daar staat wel tegen over dat het een enorme ont spanning is. Het belangrijkste is echter dat de bomen worden ge red. Het geeft echt voldoening als je hier 's zomers langs fietst en zo'n keurig rijtje wilgen ziet staan. Dan ben je er trots op dat je daaraan hebt meegewerkt Het knotten van de bomen is beslist geen karweitje zonder gevaar. Er wordt gewerkt met vlijmscherpe bijlen en hiepen, grote kapmessen voor de kleine re takken. Ook als er een flinke tak naar beneden komt, moet er niemand onderstaan, tenzij die persoon een paar weken het zie kenhuisbed in wil. „We hebben de gevaren tot een. minimum beperkt," vertelt de heer Hut „Allereerst werken we niet met motorzagen. Niet alleen omdat ze een hels kabaal maken maar vooral omdat ze in handen van amateurs levensge vaarlijk kunnen zijn. Alles gaat met het handje en zo voorzichtig mogelijk. Haast hebben we niet Als iemand vermoeid raakt of door de kou stijve spieren krijgt, legt hij het bijltje er even bij neen De groep wordt geleid door een mentor die daarvoor een cursus heeft gevolgd. Deze men sen, die ook in andere projecten van de ANWB actief zijn, weten hoe ze met het gereedschap moeten omgaan. Ze weten welke takken eraf moeten en op welke hoogte dat moet gebeuren. Eventueel kunnen ze ook een verbandje leggen als dat nood zakelijk is. De verbandkist staat altijd op een opvallende plaats. We maken liever geen gebruik van de verzekering die we voor de vrijwilligers hebben afgeslo ten." Het hout dat van de wilgen afkomt, is vrijwel waardeloos. Alleen voor grote partijen die in voorgeschreven dikten en leng ten langs de kant van de weg zijn opgestapeld, hebben de pa pier- en spaanplaat industrièn interesse. Het meeste wordt ver brand. Een klein deel wordt verkocht aan open-haard bezit ters. Rechte takken kunnen soms op de boerderij gebruikt worden. „Wat de boer met het hout doet kan ons niet zoveel sche len," vindt J. van Gemert, men tor van de groep knotters. „Het belangrijkste is dat de bomen er weer goed bijstaan. Niet alleen voor de stedelingen die hier 's zomers langs rijden maar ook voor de vogels die in de wilgen hun nest bouwen. Voor de tallo ze insekten die op en onder de schors rond kruipen en voor de vissen die weer voordeel hebben van de schaduw die de wilg in het water van de sloten geeft." i SCHIEDAM - Uit de woning van de 44-jarige rijksambtenaar ÏF. A van D. zijn een antieke klok, een gewone klok en een wereldontvanger radio verdwe nen. Bij de 23 jarige timmerman J. fL. T. uit de Daltonstraat kwa- '-men ook inbrekers via de ach- 4terdeur binnen. De ongenode ^gasten namen een gouden ring ren twee zilveren kettingen mee. t Ook een fles jonge jenever werd meegenomen. Een liter citroen brandewijn werd ter plaatse soldaat gemaakt De voorkeur van Rijnmond gaat uit naar een metrosneltram maar die kan niet voor 1990 worden geraliseerd. Een andere mogelijkheid van een railver binding is het doortrekken van lijn 1 via Noord naar de Vlaar- dingse wijken Holy en Broek polder. Ook dat kan nog niet op korte termijn worden gereali seerd. Voorlopig houdt Rijn mond het dan ook bij een goed en intensief busvervoer als openbaar vervoerssysteem. „Daar houden wij het voorlo pig ook maar op," zegt wethou der van Ruimtelijke Ordening Ir. Chris Zijdeveld. „Vorig jaar hebben we er wel eens over ge sproken maar toen zijn er geen duidelijke uitspraken gekomen. Die moet Rijnmond ook nu niet verwachten. Je moet kiezen voor iets dat niet meer te veranderen valt Bovendien weten we nu nog niet eens waar we onze keuze uit kunnen maken. Die metro-snel tram hebben we nog nooit-ge- zien. We weten dat de 'trein' zo wel ondergronds in een buis als bovengronds op straat kan rij den. Of hij ook gewoon tussen het verkeer door kan rijden is iets dat we totaal niet weten. Bovendien zou zo'n metro- sneltram er pas tegen het eind van de tachtiger jaren kunnen komen. Wie zegt mij dat er dan geen veei betere vervoerssyste men zijn? Voorlopig moet Rijn mond nog maar even wachten op die duidelijke uitspraak van Schiedam." SCHIEDAM - Bij het afslaan van de Churchillweg naar de oprit van Rijksweg 20 is de 23 jarige schilder E.H. uit Viaar dingen in botsing gekomen met de 60 jarige mevrouw J. v.d. W. Laatst genoemde werd met ge kneusde ribben opgenomen in het Nolet Ziekenhuis. De drie inzittenden van de auto van me vrouw J. v.d. W. liepen geen let sel op. De 21 jarige mejuffrouw T. v.d. W. uit Rotterdam die bij de heer E. H. in de wagen zat, werd met met een hersenschud ding naar hetzelfde ziekenhuis gebracht De heer E.H. en zijn echtgenote liepen geen letsel op. SCHIEDAM - De politie heeft een groot aantal inbraken opge lost Vorige maand werden de 18-jarige worstmaker P.D.H. en de 17-jarige Rotterdammer H.K. gearresteerd die samen met M.H.D. in september een bezoek hadden gebracht aan een school in Nieuwland. Hier werden toen een radio en een microfoon ge- Heeft geheel zelfstandig als meewerkend voorman de leiding over installatiewerken, waarbij als regel 4 tot 6 elektromonteurs geplaatst zijn. Moeten in staat zijn zelfstandig te werken. Salarissen in nader overleg te bepalen. Naast het salaris zullen nog worden vergoed reiskosten. - koffiegeld etc. Inlichtingen over bovengenoemde funkties bij de algemeen bedrijfsleider de heer J. w. Slagboom, of bij diens afwezigheid de heer A. J. v. d. Giessen. ITelefoon kantoor 010-348744,' na 18.00 uur 010-741104. -ff' - V Schriftelijk kunt u solliciteren aan ons kantooradres stolen. Ook waren ze op bezoek geweest bij de heer W.K. in de Mariastraat waar ze een kiok, een namaak pistool en 50 gulden ontvreemdden. Samen met de 27-jarige los werkman G.H.D., die al een ver oordeling voor vijf maanden heeft lopen, brachten zij nog een tweede bezoek aan de Nieuw land school en namen toen voor 3000 gulden film en geluidsap paratuur mee. De schade bij de ze inbraak bedroeg 2000 gulden. M.H.D., die ook is gehoord door de politie in Rotterdam heeft tevens diefstallen bekend van cassette recorders uit auto's aan het Fabriplein op 24 novem ber, aan de Burgemeester van Haarenlaan op 29 november en aan de Griffioenstraat op 6 de cember. Tevens heeft hij bekend op 29 november een radio te hebben gestolen uit een auto die stond geparkeerd aan de Dr. Schaepmansingel. SCHIEDAM - De 23-jarige mevrouw C. P. Z. van D. heeft aangifte gedaan van de diefstal van haar tas. De bruine leren schoudertas stond in een bu reaula in een winkel aan de Broersvest De klanten konden bij dit bureau komen en een van de aanwezigen heeft de tas, waarde 225 gulden, waarin een bedrag van 75 gulden zat, mee genomen. SCHIEDAM - Uit de auto van de 22 jarige chauffeur C, P. zijn een cassette-recorfer, 9 bandjes, een zonnebril en een calculator gestolen. De totale waarde van de goederen bedraagt ongeveer 700 gulden. De man had zijn wa gen geparkeerd aan het Corne lia van Zantenplein. SCHIEDAM - De gemeente raad moet volgende week maandag beslissen of zij de aan koop door de gemeente van de panden Stationstraat 17 tot en met 25 goedkeurt De panden liggen in een ge bied dat is aangewezen als reha- bilitatiegebied. Dit houdt in dat de woon- en leefsituatie in de Stationstraat en de omgeving moeten worden verbeterd. Het kan echter nog wel een tijdje duren voordat het hele plan is uitgevoerd. Om toch vast wat te doen te gen de verpaupering van 'de straat wil de gemeente de pan den nu vast kopen.' Er zal worden nagegaan of de subsidie van het rijk voldoende is om de panden een goede op knapbeurt te geven. Is dit niet het geval, dan zullen ze worden gesloopt. Tussen de getaxeerde waarde van de panden en de aankoop som die de gemeente moet beta len, zit een prijsverschil. On danks dit verschil hebben de commissies voor de ruimtelijke ordening en voor financiën en economische zaken toch met het voorstel ingestemd omdat de aankoop, gezien de noodzakelije wijkverbetering, noodzakelijk is. Het wachten is nu nog op het groene licht van de gemeente raad. SCHIEDAM - „Laat ik even bellen," dacht de 17 jarige L.V. uit Viaardingen toen hij op de 's-Gravelandseweg reed en een telefooncel zag staan. Hij zette zijn bromfiets tegen de cel en legde de stapel grammofoonpla ten zolang op zijn zadel. Toen hij na ongeveer vijf minuten weer terug kwam waren de 13 LP's echter wel mooi verdwe nen. r4 ROTTERDAM Mr. U. G. Schilthuis, dijkgraaf van het hoogheemraadschap Scboeiand en tot voor kort lid van Provin ciale Staten in Zuid-Holland, is vrijdag op 65-jarige leeftijd overleden. Hij is geruime tijd ernstig ziek geweest. Mr. Schilthuis was sedert 18 maart 1965 dijkgraaf van Schie- land, sinds 1 januari van het vo rig jaar full-time. Ruim 35 jaar was bij advocaat en procureur in Rotterdam, waarbij hij naam verwierf als gerenommeerd wa terstaatsadvocaat. Hij werd ge zien als een van de meest voor aanstaande deskundigen op het gebied van de waterschappen in Nederland. Op 26 april 1960 werd hij voor de PvdA lid van Provinciale Staten, waarin hij ook dit jaar nog zitting had. Op sociaal en kerkelijk terrein heeft hij di verse functies vervuld. Hij was ondermeer van 1969 tot 1972 voorzitter van het gewest Rot terdam van de Parij van de Ar beid. SCHIEDAM In de maand november hebben er in Schie dam 192 aaneijdingen plaats ge vonden. Vorig jaar was dat in dezelfde maand 167. Bij die aan rijdingen ontstond in 39 geval len zware schade, 146 keer lichte schade en 7 keer geen schade. Voor 1976 waren deze getallen respectievelijk 30,130 en 4. Evenals vorig jaar vielen er in de novembermaand geen doden. Wel werden er 10 personen zwaar gewond tegenover 16 vo rig jaar. Negentien mensen lie pen lichte verwondingen op, vo rig jaar 18. De vijf belangrijkste oorzaken van de ongelukken zijn: Geen voorrang verlenen, te dicht vol gen, onoplettendheid, onvoor zichtig achteruit rijden en slip pen. SCHIEDAM - De eerste ver nielers van de feestverlichting zijn in het afgelopen weekend door de politie in hun kraag ge pakt. Op de Broersvest werden de 18 jarige magazijnbediende R. H., de 19 jaar oude bijrijder M. B. en de 19 jarige magazijn bediende P. B. aangehouden die enige ornamenten hadden ver nield. De drie Rotterdammers mochten, nadat ze beloofd had den de schade te zullen vergoe den, weer naar huis. V, Wo BW Hoo Opg 1 l i y ten i ven: "de t tlasti TJry ninj ""dew "van ymed tion 'de i tmag - gaf i tdeZ' ,acfr 'pnb fdini .gen 'der de vas „anc _wo om "kar hec die wis ing C oor oor gel 194 mi.< hij des roe vai Po 1 dri in we SS zie SCHIEDAM - In de Klaas Katerstraat zijn de 19-jarige G. M. J., de 18 jaar oude H. T. D. en de 17 jarige M. O. E. aangehou den. De drie jongens uit Schie dam reden in een auto die de vo rige dag in Den Briel was gesto len. Na een eerste verhoor is het drietal overgebracht naar Den Briel HOEK VAN HOLLAND - Wanneer het duingebied voor nudisten duidelijk wordt aange geven, dan laat de deelraad van Hoek van Holland haar bezwa ren tegen de plannen van B. en W, van Rotterdam vallen. Mo menteel worden de duinen ach ter het naaktstrand tussen De Hoek en 's-Gravenzande illegaal gebruikt 1 Ook wil de raad de borden - die het gebied moeten aangeven - het hele jaar laten staan. Voor wandelaars moet achter het naaktstrand voldoende ruimte blijven, om in en van de richting 's-Gravenzande te kunnen lo- pen. -IL -VI „UI 'df 'dn 'n 're .re v» k» "•li! di fZ£ rre V' te d, 4 V n Z

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2