Voorzichtig met vuurwerk -er Actie tegen de bruinè rat Ambulancepost: Rijnmond Volgt plan ministerie Buurtbewoners ondernemen actie tegen buurman ANSICHTEN MOETEN GROTE KERK REDDEN Getuigen gevraagd v< a te to te Kersttoernooi schaakvereniging Diverse diefstallen schièdam tl Integratie Thema-avonden r SIM r Adventbijeenkomst f* Expositie Cubaanse grafische kunst ff MAANDAG 19 DECEMBER 1977/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 I» |„?c: hvV SC HEED AM De Werkgroep Open Jongeren Cen trum Schiedam-Noord vindt het hoog tijd dat er aan dacht wordt besteed aan de jongeren uit Schiedam- Noord. De werkgroep heeft geconstateerd dat er voor de jongeren in dat stadsdeel vrijwel niets te doen valt en pleit voor een Open Jongeren Centrum. De werkgroep bestaat slechts uit drie jongeren die de plannen hebben opgesteld en contacten hebben ge legd. ntAL% méén op Voorzichtig met vuurwerk. Laat niet teveel knallen. SCHIEDAM - Het vuurwerk heeft afgelopen vrij dag al het eerste slachtoffertje geëist. Op het Fabri- plein ontplofte een rotje in de hand van de Ll-jarige Norman Sarucco. In de palm van de rechterhand van het jongetje ontstond hierdoor een bijna 7 centimeter grote brandwond. Norman Sarucco moest in het Nolet Ziekenhuis worden behandeld. Het rotje werd door een andere jongen uit een blaaspijpje weggeschoten. Ver moedelijk heeft Norman Sarucco het rotje opgevan gen. Duidelijk te horen Waarschuwende vinger Kleine splinters xr De Kerstman zorgde bij zijn intocht voor grote verkeersopstoppingen. SCHIEDAM - „Waarom zou ik mijn woning uit moeten?" vraagt de 65-jarige mevrouw Lucassen uit de Laurens Costerstraat zich af. De vrouw had twee weken geleden een brief aan de burgemeester geschreven. Hierin verzocht zij om haar buurman, P.K. die in het voorafgaande weekeind zijn zitbank in brand had gestoken en daarmee de hele straat 's nachts in rep en roer had gebracht, voor een andere woning in aanmerking te laten komen. •yjravÖv Mevrouw Luoassen: Ik blijf hier zitten. Die man moet verhuizen. UT kerts ierroi ber i cheur schoo Pietei ie, is de e (wint straf voora rerde zaak 'kle hoi I I A-VjfT'-'lf' j >*.ri" ?,o- ""J C oep wil i ongerencentrum in Schiedam-Noord Die contacten met de gemeen te zijn hoopvoL Om de plannen verder uit te werken zijn er meer jongeren nodig. „Meer jongeren die zich inzetten voor hun eigen belang", aldus de werkgroep. Het centrum" moet volgens de werkgroep als doelstelling heb ben; het stimuleren van ont plooiing van jongeren in eduka- tieve. sociale, creatieve en re- kreatieve zin. Omdat in Schie dam-Noord rekreatieve moge lijkheden ontbreken dient het OJC duidelijk verbonden te zijn met Schiedam-Noord. Het moet echter ook voor jongeren uit an dere wijken open staan. Bij jongeren denkt de werk groep zowel aan werklozen. werkende jongeren als aan. scholieren. Het centrum zou een bijdrage moeten leveren aan de integratie tussen deze groepen. Die integratie hoopt men te ver krijgen door het geven van voorlichting en het organiseren van aktiviteiten. Aktiviteiten die mogelijkheden bieden om de verveling, vooral van de werk lozen, tegen te gaan. De aktiviteiten zouden de or ganisatie van het centrum moe ten zijn; het verkrijgen en behe ren van een gebouw en gelden, het in dienst nemen en houden van een beroepskracht en het werven en inschakelen van vrij willigers. Daarnaast denkt de werk groep aan het geven van publi citeit; het leggen van contacten met andere instanties en bezoe kers, het opzetten en uitvoeren van een beleid en een werkwijze en het vormen en instandhou den van een bestuur. Bovendien denkt men aan al gemene aktiviteiten als thema avonden, filmavonden, het aan trekken van kritische theater groepen, het opzetten van een leestafel, het runnen van een bar en van een theehuis en re kreatieve en vormende aktivi teiten. Om dit alles te kunnen verwe zenlijken, moeten er meer jon geren toetreden tot de werk groep. Het telefoonnummer waar belangstellenden zich kunnen aanmelden is 347022, na 16 uur en in het weekeind: 70427a Op het Bachplein is in de kel derbox van de familie Degenaar brand uitgebroken. De oorzaak zoekt de politie ook in een bran dend rotje. De kampeeruitrus ting een fiets, gereedschap en de zomerkleding van de familie Degenaar gingen verloren. De kelderruimten ernaast liepen zware waterschade op. De donderbussen, zevenklap pers, gillende keukenmeiden, rotjes, donderslagen en andere soorten vuurwerk zijn de afge lopen dagen al duidelijk te ho- ren geweest Afsteken van vuurwerk is officieel nog verbo den. Alleen op oudejaarsavond tussen 23 uur en 1.30 uur is het toegestaan. Het vuurwerk mag zelfs nog niet verkocht worden. Volgens de politieverordening mag dat alleen na de 27e decem ber en dan alleen aan personen die ouder zijn dan achttien jaar. Diegeen die deze leeftijd nog niet hebben bereikt mogen zelfs geen vuurwerk in hun bezit hebben. De gemeente heeft dit besluit genomen omdat er elk jaar weer talloze ongelukkf" met vuurwerk gebeuren. Zij raadt de mensen die toch zo nodig het nieuwe jaar met knallen willen verwelkomen aan om eerst goed de gebruik-^ «aanwijzing te lezen en er voor al op te letten waar het rotje te recht komt Ook de afdeling Schiedam van de Dierenbeschermingsteekt een waarschuwende vinger op. Dieren zijn doodsbenauwd voor vuurwerk. Zij raadt daarom aan om dieren zoveel mogelijk thuis te houden en honden op oude jaarsavond vroeg uit te laten. „Het beste is om de hond aange lijnd in de kamer te houden, af en toe wat lekkers toestoppen en regelmatig aanhalen. In vredes naam niet opsluiten in een ka mer want dan weet het dier he lemaal niet meer hoe hij het heeft", vertelt Peter Broeders, voorzitter van de Dierenbe scherming. „Loopt er toch een hond bui ten op straat, wacht dan even met het afsteken van vuurwerk Het is voorgekomen dat honden kilometers lang bleven rennen uit angst voor ai die knallen Vaak stortte zo'n beest dan uit geput neer. Ook met de kerstdagen loopt het huisdier gevaar. Niet door vuurwerk of zo maar door goed willendheid van de eigenaar. Die geeft zijn hond of kat vaak botten en wat vlees dat van de rijke dis is overgebleven. Het beest zal het wel lekker vinden maar het gaat er gegarandeerd aan kapot Kleine beetjes en splinters van grotere botten kunnen niet verteren. Die gaan zo de maag en de darmen in en prikken daar talloze kleine gaatjes in de ingewanden van het dier. Als de dierenbezitter toch iets extra's wil doen voor zijn hond of kat met de feestda gen laat hij dan pen stevige kluif of een schoteltje melk ge ven. Daar heeft het dier meer aan." SCHIEDAM Er heerst geen ratienplaag maar om te voorkomen dat die zou kun nen ontstaan wordt in janua ri een grote landelijke aktie gehouden tegen de bruine rat. Mocht men weten waar ratten zitten dan moet dat onmiddellijk gemeld worden aan de VROM-dienst die de dieren dan zal bestrijden. Als er ratten in.een huis ritten is dat heus niet aitijd de schuld van de bewoner. Het laten liggen van etens resten en bet overvloedig •voeren van vogels kan de komst van de rat wel bevor deren. Ratten komen vaak in een woning of een bedrijf door dat de riooiaansluiting is verzakt, doordat er te "grote doorvoer openingen zijn voor leidingen of doordat de ven tilatieopeningen In de spouwmuur groter zijn dan een halve centimeter. Deze bouwtechnische ge breken zijn vrij makkelijk op te lossen. Als de bruine ratten, die 's winters in bet veld geen voedsel kunnen vinden en dan naar de* hui zen trekken, dergelijke idea le omstandigheden vinden, zullen rij rich snel op die plaats vestigen. Een nestje kunnen ze vrijwel overal bouwen en in een jaar tijd hebben goed doorvoede rat ten 200 tot 300 jongen gewor pen. Ratten moeten bestreden worden omdat bet dragers rijn van ziektekiemen. Ziek tes als varkenspest, de riekte van weil, paratyfus é&s. .kunnen zij gemakkelijk overbrengen. Bovendien kunnen ze door knagen en vreten behoorlijk wat schade aanrichten. Zodra de VROM-dienst is gewaarschuwd zal er wat te gen de dieren worden onder nomen. De deskundige onge dierte bestrijder van de ge meente kan adviseren over de te nemen maatregelen om de dieren te weren. Ook is hij op de hoogte van de nodige bestrijdingsmiddelen. /-i t V immï t Kerstman zorgt voor puinhoöp in binnenstad SCHIEDAM - „Is dat de broer van Sinterklaas," vroeg een klein jochie zaterdagmiddag aan zijn moeder toen hij de Kerstman in zijn arreslee zag. Voor zijn moeder was het een heie klus om uit te leggen wat dit nu weer voor een man was. Het jochie kon het niet helemaal begrijpen. Logisch want het wordt toch wel erg verwarrend als er nu weer een andere oude man komt die ook met een rode mantel en met een grote witte baard is ge tooid. De intocht van de Kerstman, georganiseerd door de winke liersvereniging City Centrum, zette de hele' binnenstad op zijn kop. "Deels kwam dat door het grote aantal belangstellenden, deels ook doordat ergeen politie aanwezig was om bijvoorbeeld de stroom auto's op de Koe markt voor een paar minuten tot stilstand te brengen. Zo kon het gebeuren dat de drumband O.B.K. met de majo rettes voorop al op de Koemarkt stond terwijl de Kerstman met zijn door paarden getrokken ar reslee nog voor het rode licht op de Rotterdamsedijk moest wachten. Daarna trok de hele stoet, min of meer compleet maar met een heleboel moeders en kinderen die er tussen door hpen, over de Hoogstraat naar de Grote Markt Enige tijd geleden heeft de ge meente daar paaltjes geplaatst om te voorkomen dat de auto's voor het stadhuis langs racen. Nu is de Kerstman jarenlang niet m Schiedam geweest maar hij had vooraf toch zeker even kunnen informeren of zijn route vrij was. Nu moest hij vlak voor de paaltjes zijn arreslee draaien. Een moeilijke en tijdrovende manouevre. Juist doordat het nou eens niet allemaal zo gladjes verliep had het waarschijnlijk dat on gedwongen spontane karakter. ROTTERDAM - Rijnmond probeert niet meer op eigen houtje een regionale post ambu lancevervoer van de grond te krijgen. Het zoeken naar tus senoplossingen wordt gestaakt nu de staatssecretaris van Volksgezondheid zelf een plan heeft opgesteld, waarin het zie ken- en gewondenvervoer lan delijk wordt geregeld. Dit plan bestaat uit drie fasen. Hierdoor zal Rijnmond nog voor de komende jaarwisseling af spraken moeten maken voor een gemeenschappelijke regeling. Overleg met Berkel en Roden rijs, Bieiswijk en Bergschen- hoek moet worden geopend. De drie gemeenten gaan in dit ka der mede deel uitmaken van Rijnmond. Een spreidingsplan voor een centrale ambulance post moet op 1 mei '78 kiaar zijn; de post moet uiteindelijk func tioneren op 1 juli 1979. Toen de man. die volgens buurtbewoners regelmatig dronken is, vorige week de rui ten in zijn huis eruit sloeg, haal de de vrouw de volgendg dag 27 handtekeningen op. Met een nieuwe brief, waarin zij weer om de verhuizing van haar buurman verzocht, stuurde zij deze handtekeningen naar de burgemeester. „Een heel normaal verzoek lijkt mij. Ik stond dan ook wel vreemd te kijken toen ik een paar dagen geleden een formu lier kreeg waarop ik in moest vullen dat ik een andere woning zocht Dat wil ik helemaal niet. Ik en de andere mensen uit de straat willen dat die man ver trekt Hij maakt het leven hier onmogelijk. 's Nachts doen we vaak geen oog dicht Mijn man ligt op ster ven. Hiernaast woont iemand die doof is en daarnaast woont weer iemand die blind is. Als die kerel in een dronken bui weer brand sticht en het loopt ver keerd dan is het leed niet te overzien. Hij moet eruit Niet wij. Wij wonen hier best naar ons zin," aldus mevrouw Lucas sen. SCHIEDAM - Het toch, wel schamele ansichtkaar tenbestand over de stad Schiedam is" dank zij de Her vormde Gemeente met vijf stuks uitgebreid. Touristen kunnen thans behalve kaart jes van het oude stadhuis, bet museum en de Koren beurs ook kaarten versturen van het interieur van de Grote of Sint Janskerk aan de Lange Kerkstraat Deze kaarten dienen ook nog een goed doei. Dit de op brengst van de verkoop er van moet het dak van die zelfde Grote kerk gerepa reerd worden. Dat dak is broodnodig aan een forse restauratie toe, maar de Her vormde Gemeente heeft daarvoor geen geld. Een res tauratie zal 150 tot 200.000 gulden gaan kosten. Onlangs is het dak tijdelijk gerestaureerd omdat het te gek werd met de lekkage. In het voorjaar moet echter de definitieve restauratie plaats vinden. Het college van Kerkvoog den heeft daarom de ansicht kaartenactie gestart om al vast een beetje geld bijeen te krijgen. De kaarten stellen voor het orgel, het middenschip met doorkijkje naar het koor, de kansel met doophek, het middenpaneel van de kansel daterend uit 1550 en voorstel lende de Christusfiguur en de vijfde kaart stelt de Noor- derbeuk in de kerk voor. Deze ansichtkaarten wor den voor een gulden per stuk verkocht. Als voorlopige ver- koopbureau's rijn de kerk zelf aangewezen en het Ker kelijk Bureau in de Lange Kerkstraat alsook het ge meentearchief op de Korte Haven 33. SCHIEDAM - De politie van Schiedam zoekt getuigen die hebben gezien wat er op de avond van vrijdag de 16e de cember is gebeurd met de heer C. J. Stahlhdfer. De 21-jarige man liep omstreeks 22.40 op de Burgemeester Van Haarenlaan tussen de Parkweg en de M.C.M. de Grootstraat in de richting van de 's Gravelandseweg. Wat er precies met hem is gebeurd, kan hij niet vertellen. Pas om kwart over drie werd hij wak ker in het gras dat naast de sin gel loopt De man miste zijn bril en zijn zwarte lederen tas waar wat boeken in zaten. Bij zijn thuis komst in zijn woning aan de Rotterdamsedijk bleek dat de tas al om half twee aan zijn adres was afgeleverd. Omdat de heer Stahlhöfer snijwonden aan het gezicht, een pijnlijke rechterknie en een lichte hersenschudding had, is hij ter observatie opgenomen in het Gemeente Ziekenhuis. De politie verzoekt getuigen die de 21-jarig man vrijdag avond op de Burgemeester van Haarenlaan hebben gezien, zich te melden op het hoofdbureau in de Lange Nieuwstraat, telefoon 260760. Ook zou de politie graag willen weten wie de tas bij de heer Stalhdfer heeft thuisge bracht Sï'-'V y SCHIEDAM - Vanavond houdt de Schaakvereniging Schiedam weer haar jaarlijkse Kersttoernooi. Dit jaar is er voor het eerst ook een aparte groep voor huisschakers. Deze huisschakers worden zo veel mogelijk in groepen van vier ingedeeld, waarbij iedereen drie partijen speelt. Voor elke partij mag men een half uur na denken. Clubleden echter mo gen per partij slechts vijf minu ten nadenken. De huisschakers worden naar sterkte ingedeeld zodat ook schakers met slechts geringe ervaring kunnen mee doen. Er zijn ook jeugdgroepen die aan het Kersttoernooi deelne men. De jeugd begint vroeger en hoopt om 9aiur klaar te zijn. Het Kersttoernooi wordt ge houden in net clubgebouw op de werf Wilton Fijenoord, ingang Rubenslaan. De senioren begin nen om 20 uur, de jeugd begint om 19.30 uur. r' SCHIEDAM - In de Opstan- dingskerk wordt morgenavond een adventbijeenkomst gehou den. Deze avond wordt georga niseerd door de wijkgemeenten 2 en 3 van de Hervormde Ge meente te Schiedam. Aan de dienst werken mee: het Hervormd Kerkkoor „Schie dam Kethei" onder leiding van de heer H. P. Sterke, het Her vormd Bejaardenkoor „Samen tongen" onder leiding van me vrouw W. H. F. Leendertz - v.d. Wel, Mevrouw M. Valkenburg, declamatie, de heer A van Leeuwen, orgel en de heer Soe- tens, meditatie. De dienst staat onder leiding van dominee D. J. Spaling en begint om 19.45 uur in de Op- standingskerk, hoek Troelstra- laan-Burgemeester Honnerlage Greleiaan. SCHIEDAM - De winkelruit van de heer S. A. uit de Maria- straat is zaterdagnacht inge gooid. Uit de etalage verdwenen twee horloges. Uit een woning aan de Serin genhof is een cassetterecorder gestolen. De dieven konden bin nen komen door aan de achter kant van de woning een deur te forceren. De cassetterecorder, die eigendom is van de heer B. L. F. van B. heeft een waarde van ongeveer 200 gulden. Op dezelfde manier als in de Seringenhof kwamen inbrekers binnen in een woning aan de Lindenlaan. Uit het huis van de heer A. H. verdwenen een ouderwetse telefoon en enkele sierraden ter waarde van 400 gulden. De heer G. S. heeft bij de poli tie aangifte gedaan van diefstal van zijn tas met gereedschap. De dertigjarige Rotterdammer had zijn tas even neergezet in de hal van de flat aan de 's Grave landseweg. Toen hij nat enkele minuten terugkwam uit de kel der was de tas met gereedschap, ter waarde van 400 gulden, ver dwenen. (Van Tolki lakkei livrei Hijste! Mijerl lil! ROTTERDAM - Galerie Soli dair biedt tot 8 januari een ten toonstelling van Cubaanse gra fische kunst Cubaanse affiches worden beschouwd als toonaan- gevend voor politieke propa ganda. De Cubaanse grafische kunst heeft een niet specifiek te omschrijven stijl. Ze kent vele variaties en verwerkt invloeden, uit kapitalistische en socialisti sche landen. Galerie Solidair is gevestigd in de Middenhoefstraat lib in Rotterdam en is geopend van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 17 uur, op zaterdag en zon dag van 13 tot 17 uur. 'V '.{Van «LAÏ dezig het rr iandse hinnei ïèrlat zettin; ageur gespai Néder meest Sent dent i sierde Volf dgeur eaat r den di z Kw ver het het wai |en _Wi; hits bru uitl kas taa der tez V De me 'ree jnk sch dei Tei kw de no? bel for -Vo Iül] 'An Ro fWi écht gen. a de» 4?"

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 2