m i aar locwr folkerts Zigeuners vechten Itegen uitzetting i I ?lpll Ijjt Buikpreken groot succes Kosmonaut maakt ruimtewandeling Statendam haalt een onvoldoende voor hygiëne IN GEZIN VU' F TBC-GEVALLEN Oplichter speelt voor ambtenaar 1 I I I TBS Molliger Vuurtje stoken: schade 2 ton Hond maakt slachtoffers 300 doden bij aardbeving DEN UYL BIJ AFSCHEID: Koninklijke fiets vanURK Kalm aan in Biesbosch Speculaaspiaak met geurige kruiden en oud HoHandsch recept of bouten standaard met kaars. v 'effi I BELEGGINGS MAATSCHAPPIJ INFORMATIE OVER BEZORGING: HUURI HM i -f? 1111 m itr- Jlllr iflllil 1 i Dinsdag 20 december 1977 32e jaargang no. 9356 Wf UTRECHT - Knut Fol- ferts (25), de Duitse RAF- terrorist die eind septem ber in Utrecht recher- dieur Kranenburg dood schoot en diens collega Pieterse érnstig verwond- de, is vanmorgen conform fe eis veroordeeld tot twintig jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Folkerts wei gerde de uitspraak in zijn aak bij te wonen, fw, if? O Zie verder pagina 5 K H* 1 (Van een onset verslaggeefsters) ROTTERDAM Huishaas H. J. P. Fennis doet wonin gen van de hand. De grootste particuliere huiseigenaar van Rotterdam is er al 456 kwijt Daarvoor heeft hij van de nieuwe eigenaar vier miljoen gulden ontvan gen. Fennis wil zijn krottenrijk overigens nog verder inkrimpen. Bloemhof Relatie O Zie verder pagina 3 1 t ."•ml - U|| lil I Aan onze kwartaalabonnees (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM/WASHINGTON - De federale ge zondheidsdienst van de Verenigde Staten heeft ernsti ge kritiek geleverd op de hygiëne op één van de cruise schepen van de Holland-Amerika-Lijn, de Statendam. Bij een aantal inspecties begin deze maand zou geen voldoende zijn gehaald; dat wil zeggen dat minder dan 86 van de honderd te vergeven punten werden behaald. r hut ótÜW Bel 010-147400 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Nederland is goed bestand gebleken tegen de economische stagnatie. Met een prijsstijging van 6.5% voor dit jaar is ons land na West-Duitsland het meest succesvol geweest in het terugdringen van de inflatie. Ons werkloosheidsniveau is praktisch het laagst in Europa. 9 Zie ook pagina 9 Actrice Susan - Forsyth Saga - Hampshire, een echte fietsfanate, viel gisteren een grote eer te beurt. Ze mocht in Londen enkele rondjes rijden op een speciaal voor de Engelse koningin ontwor pen rijwiel. De fiets komt morgen bij Sotheby onder de hamer. De opbrengst is be stemd voor jubileumfonds van de Britse vorstin, die dit jaar een kwart eeuw in func tie is. met recht van koop t: Verdien één van deze fijne kado's door ons een nieuwe abonnee te bezorgen. Stuur de bon volledig ingevuld op in een open envelop zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, Rotterdam. Nieuwe abonnee bon. -jr~ r\ llóFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD jwfdbantoor: Witte de Withstraat 23, Rotterdam, tel. 010 -14.7400 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -13.63.80 - 147411 {Van een onzer verslaggevers) -folkerts' advocaat mr. P. H. lakker Schut had-om ontslag rare rechtsvervolging gevraagd, ffijhtelde tijdens het proces dat r#erts" daden zouden moeten [en- beoordeeld naar oor- :ht en achtte de rechtbankv niet bevoegd. W}5'. FoISe De Westduitse justitie, die Folkerts verdenkt van mede plichtigheid aan de moord op procureur-generaal Buback en van medeplichtigheid aan de ontvoering van werkgevers voorzitter Schleyer, heeft on langs om zijn uitlevering ge vraagd. üe Utrechtse rechtbank was vanmorgen tijdens de uitspraak in de zaak Folkerts weer zwaar bewaakt Buiten demonstreerde een gemaskerde sandwichman met de tekst: „Mit ihm ver- schwinden nicht seine Ideeën. Knut bis bald!" Hij werd door de politie ongemoeid gelaten- Rechtbankpresident mr. K. S. Bieger verwierp het betoog van mr. Bakker Schut, als zou Fol kerts zich in staat van oorlog met de Nederlandse staat bevin den en dus onder de uitgebreide Conventie van Genève vallen. (Van een onzer verslaggevers) i-LAREN - Drie gezinnen van ié zigeunerfamilie Duric, die op het moment in het Noordhol- landse Laren verblijft, moeten binnen enkele dagen het land sérlaten. In een poging hun uit zetting te voorkomen hebben de zigeuners een kort geding aan gespannen tegen de Staat der Nèderladen en tegen de burge meester van Laren. Het geding dipnt donderdag voor de presi dent van de rechtbank in Am sterdam. Volgens de raadsman van de zigeuners, de Utrechtse advo caat mr. R. B. Hartkamp, wor den de legaliseringsmaatregelen die het kabinet Den Uyl begin oktober nam ontkracht door het uitzettingsbevel van het minis terie van Justitie. Alle zigeuners die zich vóór 7 oktober bij de po litie hadden laten registreren zouden volgens het besluit van het kabinet alsnog worden gele galiseerd. Het ministerie vindt, dat van de ongeveer honderd laatko mers, die zich om wat voor re den dan ook pas na 7 oktober lieten registreren een aantal fa milies niet voor legalisering in aanmerking komt Die families zouden zich aan ernstige crimi nele misdragingen hebben schuldig gemaakt z'n Femtiis sb t i ijkit voon r krotten miljoenen op S r r i Op de onroerend goed markt heeft hij deze maand nog eens 80 panden voor vier miljoen en vijftigduizend gulden te koop aangeboden. Het gaat om pan den met een huuropbrengst van 449.437,68 per jaar. De verkochte panden staan in Bloemhof. Het zijn de huizen Fuchsiastraat 4 tot 34 en 1 tot 25, Narcissenstraat 38 tot 88 en 37 tot 97, Seringenstraat 2 tot 32 en 1 tot 29 en de Resedastraat 7 tot 49. De huurders in Bloemhof heb ben inmiddels bericht gehad van de nieuwe beheerder van hun panden: Hemmes BV van de Heemraadssingel 199 in Rot terdam. De huur moet niet lan ger naar het Gemeenschappelijk Administratie Bureau (GAB) van H. J. P. Fennis. De nieuwe eigenaar is volgens het Rotter damse kadaster de Beheer en Beleggingsmaatschappij Immo- trade NV te Rotterdam. Een week geleden weigerde directeur L. J. Hemmes het Vrije Volk commentaar op ge ruchten over de aankoop van Fennispanden door Hemmes BV. Zijn mededirecteur me vrouw G. C. Dijksterhuis zei gisteren: „De huurders hebben bericht gekregen dat hun pan den zijn verkocht aan Immotra- de BV. Welke relatie er bestaat tussen Hemmes BV en Immo- trade? Op de exacte relatie ga ik niet in. Dat heeft niets met de verkoop van de panden te ma ken." De relatie tussen Hemmes BV en Immotrade is in ieder geval niet de gewone relatie beheer der-huiseigenaar. De directie over Immotrade NV wordt ge voerd door Alstar BV. Daar is de heer P. J. Schouten directeur van. De heer Schouten en de heer L. J. Hemmes vormen sa men de directie var. een vierde bedrijf: Immofund NV. De nieu we eigenaar, Immotrade, is op hetzelfde adres gevestigd ah» Hemmes BV. Sinds dominee Colin Cooper geen mond meer open doet, zit ten er twee maal zoveel kerk gangers in het kleine kerkje van Gorieston in het Engelse graaf schap Norfolk. Dat moet dus he lemaal te danken zijn aan de hulp van Charlie die met de do minee het spreekgestoelte in St. Andrews deelt Volgens dominee was zijn idee om op "buikpreken" op te gaan een gouden idee, omdat Charlie allerlei opmerkingen kan maken die een priester zich niet kan permitteren. „Door via Charlie een dialoog met mezelf aan te gaan, dan ik op een zeer directe manier mijn religieuze boodschap overbrengen aan de gelovigen," aldus dominee Cooper. Kwartaalabonnees wordt verzocht met het gireren van het abonnementsgeld voor '.het le kwartaal 1978 te wachten tot zij onze stor- fingskaart hebben ontvan- ,gen' Mj verzoeken u vriendelijk [uitsluitend onze kaart te ge- brniken en dus geen voor uitbetalingen zonder deze kaart te doen. pok indien u per bank be taald gelieve u de kaart on dertekend naar uw bankier te zenden. Deze mededelingen gelden niet voor abonnees die ons reeds machtigden tot giro- jnkasso (automatische af schrijving). Zij ontvangen derhalve geen girokaart 'Ten slotte wijzen wij alle 'kwartaalabonnees erop, dat de giro-inkassomachtiging h°g altijd del eenvoudigste betalingswijze'is. Vraag een machtigings formulier aan Het Vrije -volk, abonnementenafde- Ting; Antwoordnummer 1579 te Rotterdam. De direktie. MOSKOU - Georgy Gretsjko, een van de twee Russische kosmonauten aanboord van het ruimte station Saljoet-6, heeft vannacht een ruimtewan- dcling gemaakt Grefsjko moest ook wat reparaties uitvoeren aan de buiten kant van de Sal joet Het uitstapje heeft an derhalf uur geduurd. Gretsjko had ook een tv- camera bij zich, zodat ook de vluchtlelding op aarde zelf kon zien dat alles in orde was. Ook het koppel- mechanisme (wellicht be schadigd bij een mislukte aanlegpoging met de Soyoez-25 in oktober) bleek nog in goede staat te zijn. De twee kosmonauten zijn sinds 10 december in de ruimte en sinds 11 de cember in de Saljoet kan beschikken over f 3.000.000.-. wil daarmee beleggingspanden en portiekpanden in Rotterdam en omgeving kopen. Vlotte contante afwikkeling wordt strikt vertrouwelijk behandeld. Br. o.nr. D 6427. wind, en vooral in de Ochtend plaatselijk overdrijven- wolkenvelden en mist, maar voornamelijk in het zuiden van ;a.nd °°k enkele opklarin- - - n' Maxima 6 graden. zon onder 18J0 maan op onder 14.17 04.24 (gMe andar nummer) Vraag neer de aid. abaanee-sarvke maandag l/m vrifdog lol 19.00 uur toltrdeg let 14.00 uur Zn ook onder „odremn" onder de Strip» ROTTERDAM - Door brand te stichten in kisten met rubber- material op een bouwwerk aan de Westblaak hebben jongelui een schade van twee ton aange richt De hitte van het vuur tast te het betonwerk aan. De politie heeft de daders nog niet kunnen achterhalen. t-t Bovendien zou bij aankomst in de haven van St Thomas op de Maagdeneilanden een aantai ziektegevallen, voornamelijk darminfecties, niet zijn gemeld door de kapitein, zoals wettelijk is voorgeschreven. Op deze overtreding staat in de VS een boete van ten hoogste twaalf duizend gulden. Een woordvoerder van de HAL in Rotterdam zei vanmor gen het te betreuren als dat in derdaad niet gebeurd zou zijn. Dat zou tegen de voorschriften van>de maatschappij zijn. Hij sloot echter niet uit dat een deel van de passagiers, dat last van buikloop had, zich niet bij de scheepsdoktoren heeft gemeld, waardoor ze ook niet op de offi ciële ziekenlijst voorkomen. Wat betreft de hygiëne aan boord constateerde de woord voerder, dat die wel degelijk in orde is. De cruiseschepen van de HAL staan volgens hem aan de top. mede door de regelmatige controles en adviezen van een Amerikaans hygiënisch-tech- nisch bureau, dat vier jaar gele den werd ingeschakeld en dat op kosten van we maatschappij werkt Die controles worden los van die van de Amerikaanse ge zondheidsdienst uitgevoerd. ROTTERDAM - Een overste kende hond maakte gisteren op de Charloisse Lagedijk dat een vrachtauto slipte. De wagen botste eerst op een tegenligger en vervolgens op een lichtmast De tegenligger, de heer Woid- huis, moest uit zijn auto worden gezaagd. Hij en zijn vrouw wer den gewond naar het Zuiderzie kenhuis gebracht TEHERAN Bij een krachti ge aardbeving in Iran zijn van morgen zeker 300 mensen omge komen en 500 gewonden geval len, aldus het Iraanse Rode Kruis. De aardbeving deed zich voor in de streek Zarand, op on geveer 700 kilometer van de hoofdstad Teheran. De beving had een kracht van 6,2 op de schaal van Richter en deed zich in de vroege ochtenduren voor. Twee dorpen zouden totaal zijn verwoest Reddingsploegen zijn intussen onderweg naar het ge troffen gebied. HOLLANDSCHEVELD - Vijf mensen uit één gezin (vader, moeder en drie kinderen) uit het Drentse Hollandscheveid zijn met tuberculose opgenomen in het sanatorium Beatrixoord in Haren. Verwacht wordt dat een nader onderzoek, dat deze hele week zal duren, nog enkele ge vallen van tbc zal opleveren. Volgens de geneeskundig in specteur voor de Volksgezond heid is er echter geen reden voor paniek of ongerustheid. De besmettelijke ziekte werd vrijdag bij een jaarlijkse door lichting op school bij twee van de kinderen ontdekt Gisteren is een onderzoek begonnen naar meer eventuele tbc-gevalien bij leerlingen en leerkrachten van de school, die overigens niet is gesloten. ROTTERDAM - De po litie heeft een 38-jarige man, zonder vaste woon- of verblijfplaats, gearres teerd die het laatste half jaar vijftien gezinnen van buienlandse werknemers in Rotterdam had opge licht De man gaf zich uit voor gemeente-ambten aar uit en wist zo bedra gen los te praten, vari- eerend van 49 tot 300 gul den. De man moest nog een straf van vier maan den uitzitten voor soorge- lijke delicten. Bij de buitenlandse ge zinnen hing hij doorgaans' het verhaal op dat men een nieuwe woonvergun ning moest aanvragen om in aanmerking te komen voor vernieuwingen in de woning. Het bedrag voor de nieuwe vergunning moest dan vooruit betaald wor den. De oplichtingen (de man had zijn werkterrein door heel de stad) lukten in vrijwel alle gevallen. 'Nederland deed .fV. liet niet zo gek' Dat zei de heer Den Uyl giste ren bij zijn afscheid als premier, waarbij hij uitvoerig stilstond bij de huidige economische si tuatie. Hij waarschuwde dat ons land nog wel enkele jaren geconfron teerd zal worden met een terug gaande economie, en noemde in dat verband de textiel, het staal en de scheepsbouw. Den Uyl ontkende dat de Ne derlandse economie wordt be heerst door "the Dutch disease", zoals het Engelse weekblad The Economist en het Amerikaanse Wallstreet Journal hebben ge schreven. Die ziekte zou inhou den dat de aardgasbaten te wei nig gebruikt zijn voor investe ringen en structuurwijzigingen en teveel voor lonen en over heidsuitgaven. De scheidende premier wilde wel toegeven dat het aardgas een verstorende factor is geble ken. De gasexport betekende een direct verlies van 100.000 ar beidsplaatsen in de steenkool- en olie-industrie en er komen maar weinig arbeidsplaatsen voor terug. De inkomsten van het aardgas maakten onze gulden harder, zodat de exportpositie moeilij ker werd en er weinig nieuwe arbeidsplaatsen te creëren vie len. Volgens Den Uyl is dat te laat onderkend en is het nu zaak de aardgas-exploitatie te ver tragen. Dit jaar is voor het eerst onze aargasvoorraad verminderd. Als we de exploitatie wat terug brengen, kunnen we nog dertig jaar vooruit, aldus Den Uyl. Dagelijks geopend van 9 *17.30 uur. Vnjdag koopavond van 19-21 uur. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De snelheids beperking voor alle motorvaar tuigen in de Biesbosch zal naar het zich thans laat aanzien in de loop van het komend jaar zijn beslag krijgen. Dit hebben de ministers van CRM en Verkeer en Waterstaat geantwoord op vragen van een aantal kamerle den van het CDA. De heren ir. P. A. M. Comelis- sen, J. van Houwelingen en mr. J. S. L. Gualthérie van Weezei en mevrouw G. M. P. Cornelis- sen hadden op 20 september hierover vragen gesteld. Zij wil den weten wanneer de al in 1974 toegezegde invoering van de be perking eindelijk van kracht zou worden. f Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam; Adres: Plaats: Soort abonnement: kwartaal □jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg deze aardige spekulaasplank standaard (aankruisen wat u wenst) ais beloning bij: Naam afzenden Adres: Plaats: 5i

Het Vrije volk | 1977 | | pagina 1