Kapper Collé stopt na 15 jaar met wedstrijdknippen Protest tegen afsluiting Actiecomité bezet busbaan Vlaardingen Feyenoordtrainer Boskov gekozen als 'zwarte schaap9 MM Politie vindt drank in koffiehuis m schiédam sv/ l MAANDAG 23 JANUARI 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM Herenkapper Gérard Collé zet een punt achter zijn carrière in de nationale en internatio nale wedstrijden voor herenknippen. In de prijzenkast in zijn zaak aan de Grote Markt komt er geen beker meer bij. „Vijftien jaar heb ik nu aan allerlei wedstrijden meegedaan. Negen jaar daarvan heb ik in het nationa le team gezeten. In die tijd heb ik zowat alles bereikt wat er maar te behalen was. Nu wil ik mijn plaats be schikbaar stellen aan jongere collega's" vertelt de nu 33-jarige Collé. Gérard Collé voor een deel van zijn prij zen; er komen geen bekers meer bij. VLAARDINGEN - Onder grote belangstelling van buurtbewoners hebben leden van het comité Actie Busbaan zaterdag drie kwartier de busbaan op de Korhoenlaan afgesloten. Daarmee werden drie auto bussen tot stilstand gedwongen. Met de prikactie wilde het comité kracht bijzetten aan eerdere protesten, die gericht zijn tegen afsluiting van de busbaan voor het Mannen gaan meergeld besteden aan hun uiterlijk. Trainen Bondswerk Permanent Niet duur Rendement overige verkeer. Auto's voor bus Van Toledo llf Vüjadin Boskov gekroond tot ridder van de stenen Kruik en benoemd tot het Zwarte Schaap. SCHIEDAM - Feijen- oord trainer Vujadin Boskov is zaterdagavond tot het Zwarte Schaap gekozen en geslagen tot Ridder van de Stenen Kruik. Dat gebeurde tij dens het boerenbai van carnavalsvereniging De Rietzeilers in gebouw Irene. Boskov is als het Zwar te Schaap uitverkoren omdat hij in de pers ne gatief is overgekomen terwijl hij toch zijn best heeft gedaan. "Dat zijn opzét niet geheel slaagde was niet aan het Zwarte Schaap zelf, maar aan externe omstandigheden te wijten," is een van de omschrijvingen waaraan Boskov ruimschoots vol doet. Het Boerenbai is voor de Rietzeilers de inleiding tot het grote carnaval. Als dat nog beter moet worden dan het Boeren bai zelf, staat Schiedam in de laatste dagen van januari en de eerste van februari volledig op zijn kop. n de zalen van gebouw Veel leut op het boerenbai. Irene waren ruim 450 mensen aanwezig. Velen daarvan waren hoog waardigheidsbekleders. De Rietzeilers zelf met hun Prins Hendrik de Grote I met zijn raad van elf en hun dames, de nar ren en de dansmariekes en vooral niet te vergeten de boerenblaaskapel van 'Ambrosius'. Daarnaast waren er nog de bekende Rotterdamse carnavals vereniging De Keilebij- ters, de Doven Carna valsvereniging De Ham sters uit Amsterdam, De Amstelpieren-Brokken- rijders, ook uit de hoofd stad en de Duykelaers uit Bodegraven aanwezig. Dat de leut groot was, valt te begrijpen. Tot twee uur duurde het feest. Toch houdt men nog wat over voor het kindercarnaval op 28 ja nuari. Bovendien moet Prins Hendrik de Grote 1 dan ook nog 's nachts naar het benefietbal van de Zieken Omroep Schie dam. Op 4 februari ver schijnt hij weer in het openbaar met zijn raad van elf bij de carnavals optocht door Schiedam en 's avonds tijdens het Groot Prinsenbal. Als je aan de top staat moet je ophoud en Al op vrij jonge leeftijd begon hij met de wedstrijden. „Dat kwam door mijn leermeester Henk de Groot Net als hij werd ook ik bezeten van het vak. Ik weet nog goed dat ik jeugd kampioen van Nederland werd en naast de grote kampioen kwam te staan. Het enige waar ik toen aan dacht was: „Dat wil ik ook nog eens worden". In 1973 lukte dat Je stelt in je idealisme een doel en als dat bereikt is, verdwijnt het heilige vuur een beetje. Bovendien merk ik iedere keer weer dat het steeds moei lijker wordt om je aan de top te kunnen handhaven. Het is wel allemaal individueel wat je doet maar je bent toch van anderen, de jury. afhankelijk. Bij de schaatssport bijvoorbeeld wordt 4*je. als hè het snelst kan schaat- wereldkampioen als je niet valt tenminste. Als je op de we reldkampioenschappen het bes te kapsel aflevert wil dat nog niet altijd zeggen dat de jury dan dan ook het beste vindt Bo vendien hebben wij ook een hoop geluk-nodig. Net zo goed als dat een schaatser kan vallen kan een kapper ook pech heb ben. Zo zal ik nooit vergeten dat ik op de wereldkampioenschap pen in New York op het toneel stond en tot de ontdekking kwam dat m'n krul tang de geest had gegeven. Een heel lullig iets natuurlijk maar op zo'n moment kun je je dan wel voor de kop slaan want dan blijkt dat je al die maanden voor niets aan het trainen bent geweest". ys/"/v, -Het vele trainen dat aan een grote wedstrijd vooraf gaat is ook één van de argumenten die hem hielpen zjn besluit te ne men. In zijn woning boven de winkel zit hij nu rustig te pra ten. Als er een wedstrijd op komst was. bleef die stoel meestal de hele week "s avonds leeg. „Bijna iedere avond was je met de voorbereidingen bezig. Daarnaast had je dan ook nog de. centrale training van de Neder landse equipe. Die worden m Utrecht gehouden. Daar moest je ook iedere woensdagavond naar toe." De aanpak van die centrale training zit Gérard Collé niet helemaal lekker. „Jaren geleden bestond er een A en een B selec tie De A groep tramde in Utrecht terwijl de B groep er gens anders de opleiding kreeg. Nu zijn die twee groepen sa mengevoegd en wordt er met twintig man tegelijkertijd ge traind. In feite komt het er op neer dat de B selectie naar de A selectie staat te kijken. Wij moeten dan een soort demons tratie geven. Dat bewijst wel het feit dat, als er echt hard aan ge trokken moet worden, we met de A groep naar een andere zaal gaan om daar apart te trainen. In zo'n grote groep voel ik me niet zo best thuis. Als we nu met bij wijze van spreken met vijf man aan de voorbereidingen van de wereldkampioenschap pen in Düsseldorf zouden gegin- nen. had ik nog wel van de par tij willen zijn. Nu voel ik me er niet happy meer." Of Collé, nu hij een punt ach ter het deelnemen aan wedstrij den heeft gezet meer thuis zal zjn, betwijfelt hij. In ieder geval maakt zijn zoontje dankbaar ge bruik van de aanwezigheid van zijn vader om hem een aantal Jegobiokjes in handen te druk ken. Terwijl hij die blokjes in elkaar past, gaat hij verder: „Alle kappers betalen contribu tie aan de Algemene Nederland se Kappers Organisatie. Die zendt slechts een klein aantal kappers uit naar de grote wed strijden. Er moet echter meer gebeuren in die organisatie. Er zijn begeleiders nodig, juryle den en ga zo maar door. De kap pers die ervaring hebben opge daan in het buitenland moeten dat natuurlijk wel weer over brengen op hun collega's die daar niet voor in aanmerking komen. Daarom zie ik wel wat zitten in het geven van demons traties en het begeleiden van wedstrijddeelnemers." Komend weekeind gaat hij voor zo'n demonstratie naar Ko penhagen waar hij de Deense kappers les gaat geven. „Dat ge beurt op uitnodiging van de Deense kappersorganisatie. De Nederlandse Bond heeft mij uit gekozen om dat te gaan doen. Zoiets bewijst wel dat Neder land, wat het herenknippen be treft, op wereldniveau staat Je merkt ook dat de Neder landse man steeds meer geld aan zijn uiterlijk gaat besteden. Een jaar of wat geleden keek men nog vreemd als een man zijn haar liet föhnen. Nu staat men nog een beetje sceptisch te genover het verven en perma nenten van het mannenhaar. Bij permanenten denkt men al gauw aan allemaal kleine krul letjes. Je zou dan ook beter over styling dan over permanenten kunnen praten. Slap haar krijgt een bewerking waardoor het beter blijft zitten. Het is begrij pelijk dat een man er een beetje benauwd voor is om met een hoofd vol met rollers te gaan zit ten maar het komt er steeds meer in. Geen wonder ook want als je zo'n styling in je haar hebt zitten kun je ermee gaan zwem men, je Iaat het drogen en het zit weer goed. Als je iemands haar knipt doe je meer dan dat haar in fatsoen brengen. Je zorgt ervoor dat iemand zich lekker voelt. Ga maar na, als je je beroert of neerslachtig voelt en je neemt een bad, en je laat je verzorgen zodat je er goed uitziet, voel je je een stuk fitter. Bovendien is de kapper een soort uitlaatklep. Iemand die in de stoel zit, praat makkelijk over vertrouwelijke zaken. Hoewel je die klant niet zo intiem kent, bouw je toch een vertrouwensrelatie met hem op. Ik vind dat een kapper ook duidelijk voorziet in de eerste levensbehoefte. Vreemd genoeg denkt de belasting daar niet zo over en laat ons netjes 18% BTW betalen. Naar mijn oordeel zou dat naar 4% moeten. Overigens is het wel goed dat de prijzen van kappers gelijk worden ge trokken en verhoogd mogen worden. Hoewel, sommige men sen vinden dat de kapper duur is, zijn de prijzen aan de lage kant. Het mooiste voorbeeld daar van is een kapper die pech kreeg met zijn auto en een garage op belde. Toevallig was die garage houder een klant van hem. De auto werd ter plaatse gerepa reerd. De kapper kreeg een re kening met 25 gulden voorrij- kosten, 5 gulden materiaalkos ten en natuurlijk het arbeid sloon. Een paar weken later wordt die garagehouder ziek en hij vraagt of de kapper hem thuis wil knippen. De man doet dat en geeft een rekening met 25 gulden voorrijkosten, 5 gulden materiaalkosten en het arbeids loon. Dat vond die garagehouder niet reëel. Een kapper mag niet van die hoge bedragen vragen. In feite doet hij hetzelfde als die automonteur en verwerkt dan ook nog zijn creatieve gave maar hij mag niet hetzelfde re kenen. Eigenlijk te gek om los te lopen", zegt Collé fel. Op de vraag of die goed gevul de prijzenkast en de diploma's aan de muur hem veel profijt hebben opgeleverd in de zaak, glimlacht hij en haalt de schou ders op. „Wie zegt mij dat ik het niet net zo druk zou hebben ge had als ik nooit aan een wed strijd had meegedaan?", ant woordt hij. „Ik heb collega's die ook een goede zaak hebben maar niet van wedstrijden hou den. Zoiets kun je niet bepalen." Of het rendement heeft opge leverd kan ik niet zeggen maar ik weet wel dat ik er zelf heel wat geld in heb moeten steken voordat je tot resultaten als de eerste prijs in de 'Herfstdagen van Brussel', het 'Festival de Paris', het Nederlands kam pioenschap en noem al die ande re wedstrijden maar op, komt Zoiets doe je als hobby en niet omdat je verwacht dat je zaak er beter door gaat lopen. Dat moet je maar - afwachten. In ieder geval weet ik zeker dat nu ik met het meedoen aan de wed strijden ben gestopt, het aantal klanten de komende jaren niet zal afnemen. Je blijft toch de nieuwe technieken volgen. Bo vendien zijn er geen slechte kappers want elke kapper is een goede kapper omdat zijn klan ten tevreden terugkomen." Het conflict is bekend: nadat de gemeenteraad besloot de Korhoenlaan tot busbaan te ma ken, hebben buurtbewoners gei jverd de busbaan weer open te krijgen. Het publiek trekt zich niets van de maatregel aan, waardoor de verkeersveiligheid ernstige schade lijdt, is daarbij het argument Alle pogingen om de busbaan open te krijgen, zijn tot nu toe mislukt Het comité Actie Busbaan heeft in zijn strijd steun gekregen van de PSP. Vorige week lieten ook WD en PCG weten het eens te zijn met het comité. Dat deden die partijen vorige week in de com missie-vergadering van Verkeer en Vervoer, waar wethouder Bas Goudriaan voorzitter van is. Het comité was bij die vergade ring aanwezig. Het gesprek tus sen het comité en de wethouder verliep voor de leden van Actie Busbaan teleurstellend. Toen werd ook aangekondigd, het niet meer bij woorden te laten. Het lag dus in de lijn der ver wachting, dat zaterdag woorden in daden zouden worden omge zet Kort na half twee reed de eerste bus de Korhoenlaan op. Door voor en achter de bus auto's te plaatsen, werd de chauffeur gedwongen zijn bus langs de kant te zetten. Op deze manier werden nog twee bussen vastgezet De RET verlegde toen de route. De chauffeurs vertelden, dat zij van tevoren over de actie waren ingelicht „Ja, als je dat in de kranten laat afdrukken," vertelde een chauffeur. „We wisten alleen niet hoe laat het zou gebeuren, dus reden we door. We zijn het overigens wel eens met deze mensen. De bus baan is onnodig. Hier zijn toch geen opstoppingen. En het lijkt me sterk, dat hier een drukke verkeersader komt Omdat het hier nu'zo stil is; rolschaatsen er veel kinderen op de zondag. Dat is gevaarlijk. Zet dat maar eens in de krant" In de „gevangen" bussen za ten geen passagiers. Waren die er wel geweest dan zouden ze in particuliere auto's van de comi téleden naar de plaats van be stemming zijn gebracht Na een klein half uur ver scheen commissaris Ben van Toledo persoonlijk ^ter plekken. De politie had tot dat moment niet ingegrepen. Politiewagens reden slechts af en toe langs. Nadat Frans Weeber, buurt- werker en woordvoerder van het comité, Van Toledo te ken nen had gegeven, dat het om een prikactie ging, stapte de com missaris weer op. Hem werd verzekert dat de actie om kwart over twee (op dat moment nog een kwartier lang) beëindigd zou worden. Zo verliep de blok kade zonder enig incident Er viel geen onvertogen woord, zij het dan, dat een man zich zorgen maakte om zijn afgestempelde kaart „Dadelijk word ik nog bekeurd door de RET. Ik vraag me af, waar het gezag is. Ik kan alleen maar constateren, dat zij weg is," aldus de man. Dit leverde wat boze reactTes van buurtbewoners op. „Doe niet zo flauw. Je zoekt spijkers op laag water. Als je wilt kan keren, kanker dan maar op Goudriaan." De man gaf daarop maar snel een andere wending aan het gesprekje, door te zeg gen: „Ik wil alleen maar de soli dariteit van de politie met jullie accentueren," en die uitspraak viel tn goede aarde. Wethouder Goudriaan was voor commentaar niet bereik baar. Burgemeester Wim Kie- boom wel. Hij achtte de actie „onverstandig". „Er is een de mocratisch besluit destijds ge nomen. Dan moet men ook op redelijke wijze actie voeren. Nu zijn andere mensen gehinderd, Omdat het allemaal met zo lang duurde, hoefde er niet ingegre pen te worden." Volgens de burgemeester ge beurt er verder niets. „Er is ten slotte een besluit door de ge meenteraad genomen. Ik heb gehoord, dat men er prijs op stelt met mij een gesprek "te hebben. Daar ben ik altijd toe bereid. Ik wacht wei af, tot men contact met mij opneemt" Her haling van de prikactie sluit het comité Actie Busbaan met uit „De animo is groot genoeg". SCHIEDAM - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zon dag een inval gedaan in het Turkse koffiehuis aan de Sta tionsstraat Hoewel dit koffie huis slechts een vergunning heeft voor het schenken van niet alcohol houdende dranken, wer den er in het etablissement maar liefst 13 flessen vieux en 13 flessen whisky gevonden. Bo vendien waren er nog enkele flessen jenever aanwezig. Omdat er in het koffiehuis ook een alarm revolver werd gevonden heeft de politie de 21-jarige eigenaar M. C. aange houden. Mejuffrouw D. I. (18) werd ook meegenomen omdat zij in het bezit was van enkele patronen maar mocht later, evenals M. C. na zijn verhoor, weer naar huis. V>'v

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2