Resten van Kosmos 954 in Canada VECHTEN TEGEN DE STORM Geen steun regering een voor Nnrij Ambon Meubelfabriek Juf mag wél Uvt HW Knappe Freek en Bram: Oranje NIET naar WK S Vurig verzet tegen huisuitzetting Brazilië krijgt uranium ook zonder controle Deze unieke badhanddoek tsgatiw verdiend. t 1 a, Vijfduizend werklozen minder Geloogd Massief Eiken van de Meubelfabriek Oisferwijk: op maar lO plaatsen te koop. INFORMATIE OVER BEZORGING Kapitein vrij Onthutsendemededeling minister Van der Klaauw: 1 Regen of sneeuw n Water oo£>*- I geijsiu? vandaag.» £f Vrijdag 27 januari 1978 32e jaargang no. 9388 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Jaarlijks sterven in Rotterdam 1000 mensen aan de gevolgen van een hartaanval voor dat hun huisarts of een ambulance arriveert. Dit cijfer kan echter met minstens 100 omlaag door het verkor ten van de aanrijtijd van de ambulances en door on derricht in hartmassage op grote schaal. Zeven minuten Hartmassage Zie verder pagina 3 EDMONTON - „Snuffelteams" van de Canadese luchtmacht hebben zeer waarschijnlijk brokstukken ontdekt van de verongelukte Russische spionagesatel- liet Kosmos-954. Canadese en Amerikaanse specialis- ten zijn op. weg naar het getroffen gebied, voorlopig gelokaliseerd op 320 küometer ten westen van de ne derzetting Baker Lake aan het gelijknamige meer. O Zie verder pagina 7. Canadezen moeten zich aan elkaar en aan een paal van de bushalte vasthouden in Toronto om niet van de weg geblazen te worden. De windstoten in de hevige storm, die Canada en het noorden van de VS teistert, bereiken hier en daar snelheden van honderd kilome ter per uur. Sinds de storm woensdagavond opstak zijn al zeker 27 mensen om het leven gekomen. Huizen zijn verwoest door hevige windstoten of zware sneeuwval. In de steden worden hier en daar wijken afgesloten omdat ruiten en dakpannen door de straten vliegen. In sommige staten in de VS is de noodtoestand afgekon digd. Zie verder pag. 9 i 8el vóór 16.00 uur op zaterdag (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM - Oranje kan iets bereiken in Argen tinië door niet te gaan. Dat is het motto van een actie die de cabaretiers Freek de Jonge en Bram Vermeulen (Neerlands Hoop) vandaag starten om te voorkomen dat het Nederlands elftal deelneemt aan het toernooi om het wereldkampioenschap voetballen in Argenti nië. >v< me r ■':4 -7 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - Nederland heeft Brazilië de garant»!! jT ue garantie gegeven dat het verrijkt uranium krijgt, ook al is er nog geen regeling voor controle op de gevaarlijke af valstof plutonium. Afspraken Zie verder pagina 9 l| Ais u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-in-de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, Rotterdam. Nieuwe abonnee bon. GGD kan 100 atiënten redd en HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertentics) tel. 010 - 13.63.80 - 14.74.11 Rotterdam erg lang wordt ge wacht met het inroepen van me dische hulp bij hartklachten: de helft van de patiënten waar schuwt pas na een uur. Die gegevens komen van de sociaal-geneeskundige H. N. Hart, die volgende week aan de Erasmusuniversiteit promo veert tot doctor in de genees kunde. Zijn proefschrift heet „H artbewaking in de prehospi- tale fase". De heer Hart is leider van de opname- en vervoersaf- deling van de Rotterdamse GG &GD. Hij heeft geconstateerd dat in Als alles meezit ongeveer in de helft van de gevallen - is een ambulance van de GG GD binnen zeven minuten ter plaat se. In de andere helft van de ge vallen is de wachttijd meer dan 22 minuten, omdat eerst de huis arts te hulp wordt geroepen, die dan weer de GG GD moet bel len. De heer Hart verwacht vooral veel van het terugbrengen~van de aanrijtijd van de GG GD- wagens, die in Rotterdam bijna allemaal zijn uitgerust met hartbewakingsapparatuur. De Rotterdamse GG GD denkt er daarom over geregistreerde hartpatiënten het (geheime) harttelefoonnummer van deze dienst te verstrekken, zodat ze rechtstreeks een ambulance kunnen ontbieden. De heer Hart schat dat er van het totale aantal hartdoden per jaar 100 af kunnen als 10 procent van de bevolking van Rotter dam hartmassage toe zou kun nen passen. De heer Hart pleit ervoor dat in plaats van de gebruikelijke EHBO-cursussen een jaar lang hartmassage wordt bijgebracht aan werkers in de gezondheids zorg, personeel van politie, brandweer en openbaar vervoer en familieleden en verwanten van oud-infarctpatiënten. Dat het voltallige personeel van de GG GD de techniek gaat le ren, staat al vast Daarna is de Rotterdamse brandweer aan de beurt. Bamey Danson, de Canadese minister van defensie, verklaar de vannacht dat er „een bijzon der gevaarlijke straling" vrij komt Volgens hém is er een (Van onze soc.-econ. redactie) DÉN HAAG Óp dit moment zijn 5300 minder mensen werk loos dan eind december. Het to tale cijfer is nu 202.700 werklo zen. Bij dit aantal zijn de sei zoensinvloeden meeberekend. Zonder de invloed van de tijd van het jaar mee te rekenen is het aantal werklozen echter ge stegen met 5500. Het feitelijke werkloosheidscijfer is nu 224.800. kans van meer dan 90 percent dat de straling afkomstig is van brokstukken van de Russische satelliet „Het is óf een stukje kunstmaan óf de grootste ura- niummijn ter wereld," zei de minister grimmig. „We zf er eigenlijk zeker van iets in het gebied te hebben gelokaliseerd. Zo gauw het licht is (tegen vier uur .vanmiddag Nederlandse tijd), hopen wé on-" derdelen of dergelijke te vin den," aldus minister Danson. De resten zouden liggen in een uiterst dunbevolkt gebied. De Kosmos raakte dinsdag uit z'n baan om de aarde en kwam ongecontroleerd boven Canada in de dampkring terecht. De spionage-satelliet had voor zijn stroomlevering een mini-kern reactor aan boord, geladen met het potentieel uiterst gevaarlij ke, zeer giftige uranium-235. Van onze parlementsredactie DEN HAAG - De Nederland se regering blijft van mening dat zij geen enkele medewer king kan verlenen aan het stre ven van de Zuid-molukkers om op Ambon een eigen onafhanke lijke republiek te stichten. Naar het oordeel van de rege ring biedt de historie van de komst van de Molukkers naar Nederland geen aanknopings punten voor de opvatting dat Nederland het Zuidmolukse streven als rechtmatig zou moe ten erkennen. Zij erkent en respecteert wel het recht van Molukkers op te komen voor hun politieke idea len binnen de grenzen van de Nederlandse rechtsorde. Vice-minister-president Wie gel, die gisteren de nota over de problematiek van de Molukse minderheid in Nederland pre- senteerde, verklaarde dat er over deze uitgangspunten geen misverstanden mogen bestaan. In de nota wordt een aantal concrete beleidssuggesties ge daan: De regering zal op korte ter mijn een wetsontwerp indienen tot regeling van de uitbetaling van een uitkering aan de thans nog in Nederland verblijvende pensioengerechtigde Molukse ,ex-Knil militairen die in 195) groepsgewijs naar Nederland werden gebracht Zij werden destijds naar de Indonesische overheid verwezen voor de uit betaling van hun financiële aanspraken. De uitkering zal betrekking hebben op de perio de van 1 mei 1956 tot 1 januari 1964. De kosten daarvan bedra- ben 15 miljoen gulden. O eersteklas eikehout O goed uitgewerkt in eigen droogkamers O geloogd volgens oud recept eigen originele modellen O gemaakt in eigen werkplaatsen O 12 jaar garantie op de jjv., houtkonstruktie O ongekende service O gratis thuisbezorgd door geheel Nederland O verkoop uitsluitend in onze eigen tien toonzalen Berkel (Z.H.), Noordeindsewegll6,tel.0l89l-4670. ma t/mza 9-18 uur. vrij tot 2! uur. (Van een onzer verslaggevers) GENNEP De ouder vereniging in het Noord limburgse Heyen (gem. Gennep) heeft gister avond partij gekozen voor de 23-jarige kleuterleid ster mej. G. Ullenbroeck, die van het schoolbestuur niet mag samenwonen met een vriend. De voorzitter van het schoolbestuur, W. Linsen, heeft de kleuterleidster schriftelijk gesommeerd om die samenwoning te beëindigen. De kleuter leidster voelt daar echter niets voor. Ze is, evenals de oudervereniging, ver ontwaardigd over het dreigement van voorzitter Linssen dat het schoolbe stuur haar zal ontslaan als ze geen gevolg zou ge ven aan de ontvangen sommatie. Schoolbestuurvoorzit ter Linssen: 'Ik geef toe, op haar werk als kleuter leidster is niets aan te merken, maar een katho lieke kleuterleidster mag niet samenwonen met een man met wie zij niet ge trouwd Is.' Half tot zwaar bewolkt met vanavond kans op regen of sneeuw. Matige tot krachtige, aan de kust harde, wind uit zuid tot zuidwest. Maximumtempe ratuur omstreeks? graden. apn. zon op onder 0847 17.1» maan op onder 22.19 «93 Indien u een beniep will doen op onze afdeling bczorp^ervire; 010-147400 vóór 16.00 uur MELBOURNE - Op wonder baarlijke wijze is vanmorgen een ongeluk voorkomen met een kleine twee-motorige Cessna met zeven mensen aan boord op het vliegveld van Walgett in Australië. Het vliegtuigje wilde landen, maar de piloot ontdekte dat zijn neuswiei niet wilde uit klappen. In twee auto's werd het vliegtuigje gevolgd dat ,net een snelheid van 130 kilometer pér uur zeer laag over de landings baan vloog. Met een touw pro beerden mannen in de auto's het neuswiei los te trekken. Na twee mislukte pogingen, gelukte het een derde keer. De piloot trok op, vloog nog een rondje en landde veilig op Walgett De Argentijnse regering zal het wereldkampioenschap voor politieke propaganda gebrui ken, zoals Hitier dat in 1936 met de Olympische Spelen deed," menen beide kunstenaars, - Met hun actie, waarvoor een comité van bekende Nederlan ders is opgericht, willen zij in de eerste plaats een discussie op grate schaal over het WK '78 op góng brengen. Bram en Freek willen de discusie niet beperken tot voetbalkringen, maar haar ook voeren binnen de politieke partijen, "In Argentinië worden de mensenrechten op grove wijze overtreden. Het is het land, vol gens Amnesty International, met de meeste politieke gevan genen ter wereld. Wij zien geen verschil tussen de situatie in Argentinië en die in Chili. Wij willen nu onze nek uitsteken door hierover een discussie op gang te brengen." Vanavond geven Freek en Bram in Sonja's Goed Nieuws Show (Ned. 2 21.25 uur) een toe lichting, DEN HAAG De Nederland se kapitein Max de Graaf, zijn tienjarig zoontje en een Britse boordwerktuigkundige die in. Mozambique waren aangehou den. zijn vrijgelaten na bemid deling van de Nederlandse am bassadeur in Zambia x>Sev3l; 33.33.00 iimmmssmssssh ift'-x (Van een onzer verslaggevers) EDE Politie en brandweer van Ede heb ben gisteren handenvol werk gehad om een 34-ja rige gezinsverzorgster uit het door haar gekraakte huis te zetten. Het huis was gebarricadeerd en dichtgespijkerd, toen deurwaarder en politie kwamen. Om haar weige ring het huis vrijwillig te verlaten kracht bij te zet ten. stak de vrouw het hooi en stro waarop ze sliep in brand. Hitte en rook dwongen de vrouw vanaf de eerste verdieping uit het raam tc springen, waarbij ze let terlijk en figuurlijk in de armen van de politie viel. Achterkamer en keuken van het huis brandden volledig uit. Nadat op het bureau proces verbaal tegen haar was opgemaakt, werd de vrouw vrijgelaten. Van morgen bleek ze alweer in het huis te zijn getrokken. Bij de gemeente Ede. die het huis wilde laten op knappen, wordt druk ge zocht naar een oplossing. De nieuwe minister van Bui tenlandse Zaken Van der Klaauw (VVD) moest dat giste ren in de Tweede Kamer toege ven. Oppositieleider Den Uyl noemde dat „onthutsend". Het betekent volgens hem dat ieder wapen om de Brazilianen te dwingen tot een goede controle van plutoniumopslag is wegge geven. Ook CDA-woordvoerder Van Houwelingen in het debat over de uitbreiding van de UCN in Almelo, de atoomfabriek die het verrijkt uranium maakt, toonde zich verbijsterd. „Geen gram de deur uit voor er een goede regeling is, dat wordt de strekking van mijn motie zei hij gisteravond laat nadat het debat tot dinsdag was verdaagd. Uit hét antwoord van Van der Klaauw bleek na enig doorvra gen dat de partners in UCN - Nederland, West-Duitsland ëtU Engeland - met Brazilië hebber.'! afgesproken dat de levering var!» verrijkt uranium opnieuw*! wordt bekeken als er óf geër? controleregeling op werelds- schaal tot stand komt óf geerji aparte regeling met Brazilië. Ah.' uiterste limiet is daarbij vastge-(i steld het moment dat Brazilië d(Li eerste opwerkingsfabriek var*: start zou gaan, dat is de fabriek; si waar de afvalstof plutonium op-, ïl nieuw wordt geactiveerd om als' brandstof te dienen in een kerti-: centrale. Dat zou tegen 1985 hei- geval zijn. Almelo levert dan a' aan Brazilië en dat land bei' schikt dan ook over verrijkt uranium. Voor de PvdA is dat beslis!; onaanvaardbaar, maar ook he; CDA wil veel hardere garantie-'! Ül dat Brazilië-controle op de pluï '1! toniumberg toestaat, 'j,?' Ik geel hiermee op als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats: Soort abonnement: □kwartaal □jaar Hij/ zij ontvangt Het Vrije Vfolk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek als beloning bij: Naam afzender: Adres: Plaats: -« m

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1