REDDERS NU PEETVADER eigen huis Van Heezik (VVV) neemt ontslag 'Hallo' uit auto Jespers schuldig aan moordpoging Honderd doden bij stakingsrel m 1 uiiesie En het water kwam die nacht PREMIER VAN AG' li Hot 11 Wr is gauw verdiend Buit: ƒ25.000 UW Veel wind INFORMATIE OVER BEZORGING: Ontvoerders sturen vingertop 'Waarom die foto- en filmopnamen Europees titelgevecht Ahoy': 15 februari Oorlogsthee m Dievenvangst door dief zie pagina WW4 rp ee Sj. 3 V. Zaterdag 28 januari 1978 32e jaargang no. 9389 bwmmiar (Van onze verslaggever BEN VAN HAREN ROTTERDAM Rotterdam heeft 200.000 kubieke meter van het meest giftige slib uit het havengebied voor de kust van Voorne in de Noordzee gestort. Bel 010-147400 (Van onze redactie buitenland) TUNIS - Bij de botsingen tussen betogers en leger en politie van Tunesië zijn naar schatting honderd do den gevallen. De gevechten ontstonden tijdens de eer ste algemene staking sinds de twintig jaar geleden verkregen onafhankelijkheid. Het dodental kan nog oplopen, omdat bij de schermutselingen meer dan 200 gewonden vielen. Ook bij politie en leger vielen doden en gewonden. Een rampzalige storm brak 25 jaar geleden de dijken open en de zee raasde de polders in: wa- .d tersnood. Over de ramp, de mensen en de oorzaken van daag in VRIJ UIT. Pagina 21, 25 en 27. Koopmans Van onze parlementsredactie DEN HAAG Premier Van Agt sluit niet uit dat WAO-uitkeringen verlaagd zullen worden bij de v de deur staande bezuinigingsoperatie. Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekeritie Euromast-in-de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, Rotterdam. Water Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: ge&eurt vandaag HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -13.63.80 - 14.74.11 Trots tonen deze Rotter damse brandweerlieden hun "petekinderen", tien pasgeboren biggetjes die hun leven te danken heb ben aan het doortastend optreden van de brand weer vorige weak. Toen riep boer Zeg waard aan de Oude Bo- vendijk bij Zestienhoven hun hulp m nadat zijn zwangere zeug in de gier put was gevallen. Ten koste van stinkende kle ren lukte het de brand weer de zeug uit de drek te trekken. Uit dank heeft boer Zegwaard zes van de big getjes vernoemd naar de zes brandweermannen. Ze gaan nu door het leven als Wim Arenthals, Eddy Timmermans, Cerrit Rit sier, Carel Meijer, Rob van de Berg en Johan Buijs. "/t//A In dit slib uit de le Petroleumhaven, zitten stoffen waar van het gebruik in Nederland uit een oogpunt van volksge zondheid verboden is. Volgens een woordvoerder van de Dienst Havenbeheer van Gemeentewerken Rotterdam is het slib in zee gestort omdat men geen andere mogelijkheid meer zag. Uit onderzoeken van het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid (RIV) in Utrecht is ko men vast te staan, dat in het slib uit deze haven dieldrm. eidrin. esoönn, teledrin en hexchloor benzeen zitten. Het zijn de na men, die hun ontdekkers hebben gegeven aan in samenstelling genng van elkaar afwijkende gechloreerde koolwaterstoffen. Ze worden gebruikt voor de vernietiging van allerlei msek- ten. Deze stoffen hebben alle de eigenschap dat ze niet afbreken in het lichaam. Volgens deskundigen is en- drin o.m. verantwoordelijk voor de dood van eidereenden op de Waddenzee. De levensvemietigende stof fen zijn volgens het RIV in het slib van de le Petroleumhaven terechtgekomen door lozingen van de msecticidenfabriek van Shell. Milieubeschermers en amb tenaren van Rijnmond hebben onlangs nog de lozingen van gif tig havenslib in zee afgeraden. Zij deden dit naar aanleiding van het rapport van de Coördi natiecommissie Berging Bag gerspecie, die op zoek is naar nieuwe bergingsplaatsen voor de havenblu'. ber. Daarbij werd erop gewezen, dat met bekend is wat met de zware metalen (als kwik en cadmium) en andere met afbreekbare stoffen ge beurt als ze eenmaal in het zee water terechtgekomen zijn. De kar- is namelijk groot dat ze de kringloop uiteindelijk s Je mens bereiken. ~<ok van de zijde van gemeen tewerken Rotterdam is onlangs nog meegedeeld, dat aan het storten van giftig slib in de Noordzee ernstige milieubezwa ren kleven. Dat kortgeleden toch het al- lergiftigste slib in zee gestort is, komt volgens een woordvoerder van deze dienst door het gebrek aan stortplaatsen. "De bergingsplaatsen in de Oost-Abtspolder, Kralingen en Schiedam raken vol. Bovendien blijken veel gemeenten na het bekend worden van de proble men in de Broekpolder in Vlaar- dingen geen havenslib meer te willen. EINDHOVEN Bij een over val op een postagentschap in Eindhoven heeft een gewapende man, die m een blauwe overall was gekleed, gisteren 10.000 buitgemaakt. In Arnhem werd een filiaai van de Bondsspaarbank over vallen Hier maakte een met een pistool gewapende man ƒ15.000 buit (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN - De Eindho- vense politie heeft vier mannen aangehouden die het afgelopen jaar voor 75.000 gulden aan autoradio's en afspeelappara tuur bij Philips hadden gesto len. Een van hen werkte op de expeditie-afdeling van het be drijf. De gestolen waar verhuisde naar een 18-jarige heler, die zich het zaakje echter weer door een dief liet ontstelen. Door de ar restatie van deze laatste dief kwam de politie de andere die venbende op het spoor. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Nadat hij te horen had gekregen dat hij ont slagen zou -worden, heeft Rot terdams* WV-directeur Fred van'Heezik (35) zelf ontslag ge vraagd en gekregen. Hij was in dienst van de VVV sinds mei 1976. Achtergronden van deze ont wikkeling zijn financieie tekor ten bij de VW tot een bedrag van ongeveer een half miljoen gulden en zijn gedrag, zowel in de zakelijke als in de persoon lijke sfeer. Van Heezik gisteren, nadat VW-voorzitter A. J. Fibbe de mededeling bekend had ge maakt: „Het is beter voor de VW als ik opstap." De laatste tijd groeiden de moeilijkheden-om en over van Heezik tot grote hoogte. Niet m het minst doordat zijn perso neelsbeleid en door het VVV- bestuur én door het gemeente bestuur én door een aantal contribuanten van de VW ge laakt werden. Het is niet bekend wie de op volger van Van Heezik wordt. Voorlopig heeft adjunct-direc teur de heer Ed Mann de dage lijkse leiding. Het is echter te verwachten dat er een open sol licitatie komt ter vervanging van Van Heezik. DEN HAAG Eind dit jaar kan automatisch vanuit de auto worden getelefoneerd, zo ver wacht de PTT. Na orders voor de ontvangst- en zendapparatuur heeft men nu bij Philips de bij behorende autotelefoons besteld. De autotelefoondienst vervangt het huidige mo bilofoonsysteem, waarbij telefoongesprekken al leen door tussenkomst van een telefoniste moge lijk zijn. Het autotele foonnet heeft een capaci teit van Sooo aansluitin gen. GENT De Belgische rech ter-commissaris Guy Jespers is door de jury van het gerechtshof te Gent schuldig bevonden aan po ging tot moord op zijn vrouw. Bovendien achtte de jury hem schuldig aan de diefstal van 170.060 gul den van mevrouw Ledoux te Gent. De jury sprak Jespers dracht van Jespers, door vrij van moord op zijn echtgenote, die verdronk in haar bad. Eerder was er een aanslag op haar ge pleegd door middel van een bom die in baar auto was geplaatst Volgens de jury was de ze bom geplaatst in op- diens medeplichtige, de barkeeper Lue de Cramer. Ook De Cramer werd daarom schuldig bevonden aan poging tot moord en diefstal ten nadele van mevrouw Ledoux. De jury beeft voor haar beraadslagingen bijna ne gen uur nodig gehad. Zwaar bewolkt met van tijd tot tijd regen. Krachtige tot harde, aan de kust tijdelijk stormachti ge wind pit zuid tot zuidoost Maxima omstreeks6 graden. 30 Jut 17.21 17.8 op onder tas wm 1044 ««4»r mmmmv) ai» «HL rimn Mn'm »4«|l/«iirij4i M WJOw» MriifMlMONr V» «*t s«4w .«drom" «aiw 4» Strip» KnhRnn mot kitn 1»« PARIJS - De ont voerders van de Bel gische industrieel Empain hebben de familieleden van hun slachtoffer het topje van een pink toegestuurd. Het vingerkootje lag in watten verpakt in een kluis op een sta tion in Parijs. De ontvoerders hebben met hun lu gubere zending ken» nehjk kracht willen zetten achter hun eis van 50 miljoen los geld voor de ont voerde baron. De ontvoerders schijnen 'gewone' criminelen te zijn, die geen poli tieke motieven heb ben. Op een ander Pa rijs' station is giste ren een met de hand geschreven briei van Empain gevonden en diens identiteitsbe wijs. Volgens de Am sterdamse commis saris Toorenaar ver toont deze ontvoe ring veel gelijkenis met die van de Am sterdamse zakenman Caransa. Hoewel de door de Eenheids vakcentrale uitgeroepen staking alleen gold voor de hoofdstad Tunis hebben zich in andere Tu nesische plaatsen ook betogin gen en incidenten voorgedaan. De staking was in eerste instan tie bedoeld als protest tegen de prijsstijgingen, de vijf jaar oude loonstop en de speculatie. De aanleiding tot de gevechten was de aanhouding van vakbonds leider GhorbaL Het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen (IVW) heeft gisteren de vrijla ting geeist van de vele tientallen arbeiders die tijdens de ongere geldheden werden gearresteerd. In een telegram aan de Tunesi sche regering protesteert het IVVV Urgt-ii de "geweiddadige maatregelen" welke de regering heeft genomen om de staking de kop in te drukken. De noodtoestand is inmiddels weer opgeheven. Vele winkels zijn echter nog dicht gebleven uit vrees voor nieuwe ongere geldheden. Het leger patrouil leert door de stad en bewaakt de openbare gebouwen. DEN HAAG - Het Tweede Kamerlid Van der Spek (PSP) vindt het onjuist dat bij de pro cessen tegen Knut Folkerts in •Utrecht en Maastricht foto's zijn gemaakt van alle bezoekers. De openbaarheid van de rechtspraak kan erdoor m ge vaar komen, want de weten schap dat ze gefotografeerd of - zoais in Maastricht gebeurde - gefilmd worden kan mensen er van weerhouden een rechtszaak bij te wonen, aldus het Kamer lid. De PSP-er uit zijn kritiek in vragen aan de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken. Hij vraagt welke rechtsgrond er voor dit fotograferen en filmen is, wie er opdracht toe heeft ge geven, en wat er met het mate riaal gaat gebeuren. Hij wil de garantie dat herhaling uitblijft, en eist dat de opnamen vernie tigd worden. Gemeentewerken Rotterdam heeft een eerder mislukt experi ment om de blubber te gebrui ken voor de fabricage van ste nen weer ter hand genomen. In samenwerking met het Tech nisch centrum voor de Steenfa- bncage zijn opnieuw proeven genomen. Rotterdam stort gif voor kust van Voome Van onze sportredactie ROTTERDAM - Het gevt,v* om de Europese bokstitel tussen Rudie Koopmans *n de titelhou der in het halfzwaarge- wicht, de .taliaan Aido Traversaro is definitief vastgesteld op woensdag 15 februari, in het Rotter damse sportpaleis Ahoy'. Gisteren werd bekend dat ook de Italiaanse tele visie akkoord is met deze datum. In Nederland komt geen rechtstreeks televisie-uitzending. Rudie Koopmans krijgt volgende week hulp van Avenamar Peralta, die speciaal naar Nederland overkomt om ais spar- ringpartner van de uitda ger te fungeren. De voorverkoop van Ahoy* start woensdag 1 februari. Het gevecht gaat over 15 ronden. 'V erlaging WAO niet uitgesloten' Hij wees erop dat het vorige kabinet de beslissing om een wetsontwerp in te dienen waar bij de WAO geleide ijk over een periode van vijf jaar terug zou worden bracht pooit heeft herroepen. Van Agt: „Er is tijdens de ver kiezingen we! geroepen: afblij ven van de WAO en als dat kan heeft dat ook onze voorkeur. Maar een belangrijk deel van de mogelijkheden om in de sociale voorzieningen-sector bezuini gingen te vinden is verloren ge gaan door het handhaven van de koppeling." Deze koppeling van de sociale minima aan het minimumloon biijft samen met ontwikkelings hulp buiten de bezuinigingsop eratie. Het kabinet dat gisteren een begin gemaakt heeft met een discussie over de bezuinigingen zal volgende week hierover waarschijnlijk een extra verga dering houden. Medio april moeten de studies gereed zijn van het Ceni Planbureau en de Centraal nomische Commissie en van studiegroep begrotingsruimte.!!. Volgens Van Agt is de nieuwe!.' opdracht aan de commissie La-i! mers het interessantst Deze»! commissie maakte al eerder technisch bezuinigingsplan voo: de sociale voorzieningen. ARNHEM De 23-jarige Arn hemse kamerbewoner Sachj. Barraud heeft gisteren een bij zondere vondst gedaan nada. het plafond tn zijn keuken naai, beneden was gekomen: in eer, blikken trommel, zaten 24 pak jes thee, in prijs vanerend var 12' j tot 28 cent De thee is kenne lijk in het laatste oorlogsjaa». gehamsterd en bij de Siag oir Arnhem achtergelaten en nief meer opgehaald. i -I rl Naam Adres: Plaals, Soort abonnement: O kwartaal □jaar Hij/zij ontvangt Het \mje Vfolk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek alsB» beloningbij- SI Naam afzender: Adres: Plaats:

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1