Wethouder stapt op ten behoeve zoon Wat doe je met gevonden fietsen? I VVD kwaad: niets voor Melkprijs zakt enorm Koningin in reservaat Rechter in Rome vermoord MEINS MA GAAT ROKERS HELPEN Deze unieke badhanddoek is gauw verdiend. "f Italiaan steekl zich in brand Conferentie uit angst verplaatst 1! i; Spanje: 34 miljoen toeristen Schilders gewond bij explosie INFORMATIE OVER BEZORGING: Bram en Freek brengen 'Bloed aan de paal' 'Stop Kalkar' zou 10.000 banen kosten Slappe borrel Sneeuw Dinsdag 14 februari 1978 32e jaargang no. 9403 Van een onzer verslaggevers DORDRECHT - PvdA-wethouder Toni Kraaïjeveld heeft gisteren plotseling besloten zich om persoonlijke redehen ni^t meer herkiesbaar te stellen. Hij hoopt daarmee de kans te vergroten dat hij zijn oudste zoon Michiel (12) uit zijn inmiddels ontbonden huwelijk krijgt toegewezen. Keiis it- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zware sneeuwval heeft vanmorgen in Zuid-Holland een verkeers chaos veroorzaakt. In en rond Rotterdam lag plaatselijk zes tot zeven centimeter sneeuw. Op de autowegen bij Rotterdam en Den Haag liep het verkeer helemaal vast, ongevallen gebeurden vooral elders in de provincie. Jarenlang kwakkelwinters in Nederland, en dan valt er meteen een pak sneeuw van centimeters dik. Een Rotterdamse politiehond, normaal niet voor een kleintje vervaard, ziet voor het eerst een sneeuwpop en schrikt danig. Bel OIO147400 Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-in-de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envélop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, Rotterdam. W&tercHSkV, gebeurt vandaag... Nieuwe abonnee bon. HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -13.63.80 - 14.74.11 De Dordtse kinderrechter be paalde gisteren dat het kind bij de moeder moet blijven, hoofd zakelijk omdat de. heer Kraaïje veld samenwoont met Taimat B.' J. M. Sarton (31), die vorig jaar werd veroordeeld wegens pedo filie. De rechter erkende dat ook twee homofielen een kind mo gen opvoeden, maar wilde niét voorbijgaan aan Sartons ver oordeling. De moeder van Mi chiel is het met dit laatste volle dig eens. b De heer Kraaijeveld (41), "die dé portefeuilles Financiën en Cultuur beheert, was „erg blij" met deze principiële erkenning. Van een onzer verslaggevers EINDHOVEN - Moetje gevonden en niet afge haalde fietsen via de han del of aan gedupeerden door diefstal verkopen? Daar breken de „autori teiten" zich in Eindhoven thans het hoofd over. Het gebeurde tot nu toe steeds via de handel, maar Burgemeester en Wethouders van Eindho ven vinden dat de gedu peerden dus mensen wiens fiets werd ont-' vreemd en niet werd te ruggevonden - bij die aankoop voorkeursrecht moeten hebben. Dat kan niet, vindt men bij de po litie. Van de jaarlijks vierduizend ontvreemde fietsen wordt amper de helft teruggevonden en daarvan worden er goed vijfhonderd niet meer af gehaald.-Daar houdt men overigens wekelijkse kijkdagen voor. De politie is van mening dat bij zo'n particulier voorkeurs recht de misdaad wordt bevorderd door valse aangifte aan te moedigen. Omdat men daardoor vbor een paar tientjes een goeie fiets, kan kopen, waarmee de koper dan weer doen kan, wat hem- goeddunkt. Dat zou, vol gens dé politie, best een goed handeltje kunnen worden. x waar hij zelf „heel drammerig" op heeft aangedrongen. „Ik ge loof dat zoiets nog nooit is ge zegd bij de Dordtse rechtbank." Hij vindt het evenwel onterecht, dat Sartons veroordeling als ar gument wordt gebruikt om hem Michiel niet toe te wijzen. „Dat zou niet mogen gebeu ren. Indirekt word-, ik voor de keus gesteld: of Sarton er uit of Michiel.'.Ik erken niétohet be- zwaar dat ik en mijn vriend nu niet in staat zouden zijn Michiel op te voeden," aldus Kraaije- veld, die dan ook in beroep is gegaan tegen de uitspraak. Als zijn zoon hem in hoger beroep wel wordt toegewezen, zou Kraaijeveld terstond zijn wet houderschap opgeven. Kraaijeveld, die er prijs op stelt dat over deze „taboeonder- werpen" vrijelijk gepubliceerd wordt in de hoop hiermee een discussie op gang te brengen, vervolgt: „De kinderrechter is in haar uitspraak volledig voor bijgegaan aan werkelijke feiten. Het kind is bijvoorbeeld niet eens gehoord. Die manier van denken, van formaliseren, daar betrap ik mij in mijn wethou derschap ook op. Ik kan dus be grijpen hoe het werkt," maar ik ga er zeker na de kwestie met Michiel, bezwaar tegen krijgen. Daarom alleen al stel ik me niet herkiesbaar." Michiel wil overigens bij zijn vader blijven. Sarton vertelde: „Ik heb het gedaan zonder iets gedaan te hebben. Je wilt aanto nen dat je ondanks de veroorde ling in staat bent een kind op te voeden, maar dat mag niet Je wordt dus herhaaldelijk veroor deeld." De Dordtse Pvd A-af deling is nog niet op de hoogte van Kraaijevelds besluit. Een onaf hankelijke commissie heeft hem onlangs op de derde plaats van de ontwerp-kandidatenlijst ge zet Zaterdag 25 februari wordt deze vastgesteld. - SYDNEY Helicopters en auto's hebben vandaag onver wacht de deelnemers^aan de re gionale Gemenebestconferentie in het Australische Sydney ge- evacueerd naar het 130 km bui ten Sydney gelegen Bowrall. Deze manoeuvre houdt ken nelijk verband met vrees voor nieuwe aanslagen nadat maan dagochtend vroeg een bom in een vuilnisvat explodeerde voor het Hilton-hotel in Sydney, waar de deelnemers aan de con ferentie logeerden. 1 f erl keer vetst in witte chaos DEN HAAG - Het Nederlands toerisme naar Spanje is vorig jaar met 21,6 procent toegeno men. In totaal brachten 1.270.000 landgenoten hun vakantie door in Spanje. Volgens het staatssecretariaat voor toerisme in Madrid die de ze cijfers publiceert, bedroeg het totaal aantal buitenlandse toe risten in Spanje vorig jaar 34 miljoen. Dat ievferde de Spaanse scliat- ■kist 10 miljard gulden aan de viezen op. Dat is 30 procent meer inkomsten dan het jaar daar voor. Een groot deel van het. te kort op de Spaanse handelsba lans werd door de toeristen-in komsten teniet gedaan. GRONINGEN - Bij een be drijfsongeval op het terrein van de Akzofabrieken in Delfzijl zijn gisteren twee werknemers ernstig gewond geraakt De twee, de 53-jarige A. Diepen uit Delfzijl en de "60-jarige B. J. Frans uit Nleuwolda, liepen ernstige brandwonden op. Hét ongeval dééd zich voor toen de twee mannen, schilders, bezig waren met het verwarmen van een vat tectyl. Er ontstond een hevige explosie en direct daarop brand. Eén van de gewonden is later overgebracht naar het brand wondencentrum in Beverwijk. De brand op het terrein werd door de bedrijfsbrandweer be dwongen. De hele nacht zijn strooiploe- gen bezig geweest de wegen vrij van sneeuw te maken, maar vanmorgen in alle vroegte wer den zij verrast door nieuwe, he vige sneeuwbuiten. Een woord voerder van het Rotterdamse gemeentebedrijf Robeb vertel de: „Omstreeks half vijf van morgen was alles prachtig schoon, maar even later kwam er een sneeuwbui en waren de wegen weer wit We zijn direct opnieuw begonnen met strooien." Op de snelwegen ontstonden in de ochtendspits lange files. Op de A 20 ten noorden van Rot terdam liep het verkeer in beide richtingen vast als gèvolg van slippartijen op het Kleinpolder- plein. In westelijke richtng stond de file tot aan Maasland. Op de A 16 liep het verkeer vast bij de Van Brienenoord- brüg, nadat daar een ongeval was gebeurd. Moeilijkheden waren er verder bij de Benelux- tunnel (afrit Rotterdam) en op de invalswegen van de stad, de Strevelsweg, de Vaanweg en de Maasboulevard. Zelfs de wagens van de Rot terdamse verkeerspolitie kon den maar moeilijk uit de voeten. De bemanning van een surveil- lanceauto, die vanmorgen naar een verkeersopstopping werd gestuurd, meldde dat er „een helicopter nodig was om weg te komen." De gevolgen van de aanrijdin gen bleven overigens beperkt tot plaatschade. Alleen van nacht gebeurde- er een ernstig, ongeval op de A 16 ten zuiden' van Rotterdam. Daarbij werd de 27-jarige chauffeur Comelis Bakker uit Rotterdam gedood. Hij reed met zijn bestelauto tegen een vangrail, toen hij van af de A16 de A 20 wilde oprijden. De man werd uit de wagen ge slingerd en kwam terecht onder zijn kantelende auto. De brand weer bevrijdde hem, maar.bij aankomst in het Bergwegzie kenhuis was hij overleden. (gtf* endtr nummer) Vraag «aar taM. abaanua-Mnka maandag l/m urijdag lol 19.00 uur latfrdog lat 10.00 uur Zit aak oadur „adtouM" aadar da Stript (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG - Minister Albe- da van Sociale Zaken heeft aan VVD-fractieleider Rietkerk geen enkele toezegging gedaan dat de middeninkomens ge spaard blijven voor aantastin gen. Binnen de VVD is dit weekeinde grote oproer ont staan over berichten over het ondersteuningsplan van 2J> mil jard. Volgens dat plan zouden niet alleen de hogere inkomens, maar ook de middeninkomens van rond de 50.000 gulden een veer moeten laten. Rietkerk be schuldigt de linkse partijen van een bewuste verdraaiing van dit plan. Hij zegt van Albeda een „per soonlijke toezegging" te hebben gekregen dat het kabinet de doelstellingen van het regeerak koord van CDA en WD volledig zal uitvoeren. Albeda ontkent nu een derge lijke toezegging. Wel heeft hij als doelstelling voor het rege ringsbeleid tot 1981 aangegeven dat er zo mogelijk voor de mid deninkomens iets moet worden gedaan. Dit omdat juist de men sen met deze salarissen bijvoor beeld net niet meer in het zie kenfonds vallen. Opklaringen, maar ook hier en daar een sneeuwbui. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Minima van rond het vriespunt vlak aan zee tot min 6 plaatselijk in het binnenland. Middagtemperaturen iets boven nul. lSfebr, zon op onder 07.50 17.53 maan op onder 11JÖ 02.00 (Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM - Veel grote super markten zijn met hun melkprijs al tot ver beneden de gul den gezakt. De su perkruideniers De Jong, Dirk van den Broek en Konmar .hebben de spits af gebeten. Konmar was gisteren het voordeligst met 87 cent per liter. De. minimumprijs voor ccn liter melk be draagt 1,03. Nadat het Europe se Gerechtshof in Luxemburg de mi nimumprijzen voor jenever, en vieux heeft afgekeurd, staat nu ook de mi nimumprijs voor 'melk op de tocht. Het ministerie van economische zaken, die de prijzen moet controleren, treedt niet op tegen dc overtreders. De Nederlandse melkhandel, de vee houders en de meik- industrie kunnen, zo maakten zij gisteren bekend, de mini mumprijs voor verpakte volle melk beslist niet missen. (Van een onzer verslaggevers) PARAMARIBO Koningin Juliana heeft gisteren, op de vijfde dag van het staatsbezoek aan Suriname, het natuurreser vaat Brownsberg, het Blom- merstein-stuwmeer en het pai- moliebedrijf Victoria bezocht Prins Bomhard was daar niet bij, omdat hij nog steeds met een visserij-opleidingsschip op zee was. Op de foto neemt zij even rust tesamen met presi dent Ferrier en zijn vrouw. De vorstin en president en mevrouw Ferrier werden uit bundig toegejuicht en toegezon gen in de twee transmigratie- dorpen, waar de bosnegers wo nen, die door het ontstaan van het stuwmeer uit hun woon plaatsen werden verdreven. Het stuwmeer, dat ongeveer net zo groot is als de provincie Utrecht, werd in 1965 in gebruik geno men en levert energie voor de aluminiumindustrie en een deel van Paramaribo. AMSTERDAM - Onder de ti tel „Bloed aan de paal" begin nen Freek de Jonge en Bram Vermeulen (Neerlands lfoop) deze maand in het kader van hun Argentinië-actie een wat zij noemen „tiendaagse veld tocht" langs een aantal Neder landse theaters. „Bloed aan de paal" wordt een „geëngageerd concert", waar aan behalve Neerlands Hoop ook de rockgroep Music Garden zal meewerken. Samen zullen zij een maatschappij-bewuste keus maken uit het Neerlands- Hooprepertoire. „Bloed aan de paal" wordt gegeven in Leeuw arden (19/2), Den Haag (20/2), Sittard (21/2), Middelburg (23/2), Utrecht (24/2), Arnhem (26/2), Delft (27/2), Eindhoven (28/2) en Groningen (2/3). Na elk concert is er gelegen heid tot discussie. Neerlands Hoop zal eventuele opbrengsten van deze concerten ten goede la ten komen aan Amnesty Inter national en net Solidariteitsco- mite Argentinië-Nederiand. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Als de bouw van een snelle kweekreactor in het Westduitse Kalkar wordt stopgezet, komt, volgens de be drijven die verantwoordelijk zijn voor het project, de werkge legenheid van tienduizend men sen in Nederland, West-Duits- land en België in gevaar. De bedrijven zeggen dat in een verklaring, die volgt op een actie van milieugroepen in Ne derland en de Bondsrepubliek om via de rechter een bouwstop af te dwingen. Theo Potma van de Neder landse Vereniging voor Milieu defensie vraagt zich, in ccn re actie op de verklaring, af wat er gaat gebeuren met de genoemde tienduizend werknemers als de bouw van de reactor in Kalkar klaar is. Een energiebesparings programma, zoals dat door mi lieudefensie is opgesteld, zou volgens Potma veel meer, en dan ook blijvende, werkgele genheid scheppen. ROME - Vanmorgen is in Ro me rechter Riccardo Palma vai het hof van cassatie toen hij vai huis wegreed door een comman do van drie man doodgeschoten Palma (63) is de derde rechteï die in de afgelopen twee jaar ii vermoord. i Door linkse terroristen zijn ft die tijd talrijke industriële, hogê ambtenaren en journalisten of straat in de benen geschoten bi» wijze van "proletarische straf".! Dit jaar zijn in Italië ai zes pol litieke moorden gepleegd doo ultra-linkse en rechtse terroris ten. Inmiddels heeft de organisatii Rode Brigades via een telefoon tje de verantwoordelijkheid voor de moord op Palma opge eist (Van een onzer verslaggevers) ALMELO - Een 41-jarige Ita liaan is gisteren in het brand wondencentrum in Beverwijl overleden nadat hij zich eerde op de dag voor het gebouw vaij de Almelose rechtbank met ben L, zine had overgoten en in brand gestoken. ij j De in Hengelo wonende man!' die van zijn vrouw gescheidei; is, was bij de rechtbank in bejjl roep gegaan omdat hij vond da' zijn kinderen ten onrechte aai zijn vroegere echtgenote waren, toegewezen. Hij had al eens eer keer gedreigd zichzelf in brani*" te steken. v.! ZUTPHEN In flessen-jen: ver en vieux zit af en toe een la ger alcoholpercentage dan o{ het etiket staat aangegeven. D Keuringsdienst van Waren it het-district Zutphen heeft d; geconstateerd na een onderzoe! van alcoholmonsters. Volgens d Keuringsdienst is het lagere al coholgehalte duidelijk bedoelt om de concurrentiepositie versterken. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Wanneer de Club van actieve niet-rt kers (CAN) een proefproces gaat aanspannen tegen "andei mans rook", dan zal dr. L. Meinsma het voor de rokers opm men. Nederlands bekendste "rookbestrijder" is het niet eei met de houding van het CAN. Deze willen via de rechter om bescherming vragen tegen de schade die niet-rokers onder vinden van rokers. Volgens het CAN is de rook die niet-rokers inademen, als ze in een omge ving zijn waar gerookt wordt al schadelijk. „Voor de tweede keer in mijn leven neem ik het op voor de ro kers. Eerst deed ik dat omdat Duisenberg (oud-minister van Financiën) de sigaretten twee kwartjes duurder wilde maken, nu vind ik het getuigen van on verdraagzaamheid om de rokers aan te vallen. Die mensen weten zelf ook wel dat het slecht is, het zijn verslaafden, die geholpen moeten worden. Bovendien is het nog nooit wetenschappelijk bewezen dat het inademen van rook schadelijk is. Ik ken astmapatiënten die stel vige rokers zijn. Men onder vindt wel hinder van "ander mans rook", maar of het schadi lijk is dat zou ik niet zo wille zeggen", zei dokter Meimsir vanmorgen. Hij vindt dat rokers geholpe, moeten worden en niet geisc leerd. En dat zou gebeuren al men met proefprocessen gaz werken. „Ik strijd tegen taba en niet tegen rokers," aldus di Meinsma. Het CAN is van mening dj het wel wetenschappelijk bewt zen is dat rook voor niet-rokei schadelijk is. Volgens hen be staan er rapporten van de Wé reldgezondheidsraad, die daz geen twijfel over laten bestaan., Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Plaats: Soort abonnement: □kwartaal □jaar ij Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek als beloning bij: Naam afzender: Adres: Plaats: *r

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1