V/ f- 'm.33»|p* Tik 0 Oost niet blij met alle drempels Oost bezorgd om ratten Zwartboek over AAW IDwarsfluitconcert in museumaula 1 ï3? rM* i tm m Blijdorp- expositie verlengd Maasvlakte is ook mooi! schiedam Jubilarissen bij Wilton ËÊSÈSËÈiÊmÊÊmmm^:~'Hj ZATERDAG 25 FEBRUARI 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA hmMMms „We zijn niet links, nee, nee; we zijn niet rechts, nee, nee; laat je niet naaien; stem Lijst Verwaai jen". Dat lied zal de komende weken door Schiedam gaan schallen als de leden van de politieke groepering „Lijst Verwaaijen" op verkiezingsjacht gaan. De partij wordt een dezer dagen ingeschreven om mee te doen l bij de gemeenteraadsverkiezingen die in mei van dit I jaar gehouden worden. Zelfkritiek sr.;. mwis Kraakpanden mogen van Lijst Verwaaijen alleen ge-» sloopt worden, als er geen redden meer mogelijk ix~ Degenen die wel te redden zijn moeten worden ven* kocht aan particulieren. SCHIEDAM - De ver keersdrempels die op steeds meer plaatsen ïn de wijk Schiedam Oost ver schijnen, kunnen niet in alle gevallen de goedkeu ring wegdragen van de bewoners van de wijk. Dat signaleert het wijk- blad Het Singelkwartier in haar deze week ver schenen maandblad. Kees Christiaanse, Eric Verwaaijen en Peter Beckers, het Schiedamse politieke gezicht van de jaren '80? SCHIEDAM De Schiedamse beeldend kunstenaar Piet van Stuivenberg krijgt deze week eindelijk de er kenning in zijn geboortestad waarnaar hij zo lang heeft uitgezien. Voor het eerst in zijn reeds vijftig jari ge kunstenaarsbestaan is van zijn werk een tentoon stelling ingericht in het Schiedamse Stedelijk Mu seum. SCHIEDAM - In, het radto- programma Für Elite zondag ochtend op Hilversum vier zal het dwarefluitenaembte Mura- matsu-kwlntet te beluisteren I rijn met enkele speciaal voor de dwarsfluit geschreven werken. Datzelfde ensemble zal zondag middag in de aula van het Ste- deUJk Museum op de Hoogstraat een concert ten beste geven, op s§! Schilderijen, beeldhouwwerken en grafiek van Pief van Stuivenberg in het Stedelijk Museum K •Wiftf ui''v-*j-.;•■-- Ujst Verwaai jen: alleen als 't geen geld kost T ft- Lijsttrekker is - de naam deed ai zoiets vermoeden - Eric I Verwaaijen, die onder het motto pJEen frisse wind uit een nieuwe hoek" wil proberen in de Schie- [damse gemeenteraad te komen. „Ik ben de jongste iijsttrekker I van Nederland, ik mag nog niet eens in de raad gaan zitten als ik gekozen word, want ik ben nog I maar tweeëntwintig. Drieen twintig is meen ik de leeftijd die een raadslid minimaal moet hebben," aldus Eric Verwaaijen. Voor hem is die leeftijd echter I geen punt, want dan laat hij zich gewoon tot het moment dat hij 23 wordt vervangen door nummer twee op de lijst Dat is Peter Beckers en die is de 23 jaar sinds geruime tijd gepas- I seerd. „Als ik dan in december I 23 word dan gaat Peter er weer i uit en kom ik er in," lost Eric het probleem van de leeftijden op. Binnen de groepering Lijst I Verwaaijen gaan echter ook ai stemmen op om in ieder geval elke drie maanden van raads- vertegenwoordiger te verwisse len. „Maar daar zijn we het nog niet over eens. De achterban ziet dat nog niet zitten,"aldus Kees Christiaanse, nummer vier op I de lijst. De serieusheid van hun poli- tieke aspiraties valt aardig af te 1 meten uit de terloops gedane op- I merking dat „als het geld kost I om onze partij in te schrijven, I doen we niet mee aan de verkie- j zingen." Maar dat kan ook nog I liggen aan de financiële draag- I kracht van de partijleden. Een verkiezingsleus die de partij de komende maanden wil gaan hanteren is in ieder geval I „Voor meer, tegen minder" en I dat zou best eens op de financi en kunnen slaan; op de hoogte van studiebeurzen, van sociale uitkeringen en van gewone lo nen van de partijleden. Zaken die Lijst1 ^rwaaijen in de gemeenteraad wil trachten te realiseren zijn onder meer het veriagen van de kiesgerechtigde leeftijd van achttien naar zes tien. „We weten wel dat dat een landelijke zaak is, een wet, maar de gemeenteraad kan na tuurlijk best druk op het rijk uitoefenen om die zestien jaar erdoor te krijgen," aldus de po- litici-in-spé. Een actiever binnenstadsbe- leid en een actiever woning bouwbeleid met name voor jon geren komen eveneens in het verkiezingsprogram van de groep voor. Schiedam aantrek kelijker maken voor de mensen die in de buitenwijken wonen en nu n ïar Vlaardingen gaan voor inkepen, het uitgeven van grond aan kleine ondernemers en aannemers zijn verder enige zaken die Lijst Verwaaijen uit gevoerd wil zien. De groep heeft voornamelijk plannen op het gebied van de ruimtelijke ordening in Schie dam. Over andere belangrijke zaken als cultuur, onderwijs, welzijn, financien, milieu is nog niet nagedacht en kan geen standpunt geformuleerd wor den. „Maar dat komt nog wei, het duurt nog anderhalve maand tot de verkiezingen." Niet gehinderd door enige zelfkritiek rekent Lijst Ver waaijen erop drie a vier zeteis in de gemeenteraad te krijgen. „Onze achterban is groot," me nen Eric Verwaaijen. Peter Bec kers en Kees Christiaanse. m „We hebben nog een lijstver- binding aan willen gaan met de PSP, PPR en PvdA, maar op on ze verzoeken daartoe hebben we nooit meer wat gehoord. Eigen lijk hadden we eerst ook Hans van Kleef als lijsttrekker aan- Hij ons trouwens ook niet," gezocht, maar toen bleek dat voegt het drietal er eerlijkheids- zijn politieke carrière bij de halve aan toe. Partij van de Arbeid voor de ko mende tien jaar gebeiteld zit, zagen wij hem niet meer zitten. Over het college tenslotte dat na de gemeenteraadsverkiezing het dagelijks bestuur- van de stad Schiedam gaat voeren heeft Lijst Verwaaijen al vastomlijn de ideeën. „Een afspiegelings college, waarin alle politieke partijen zitten." SCHIEDAM - Negentien werknemers van Wilton Feijen- oord zijn gisterochtend in de kantine van hun bedrijf ko ninklijk onderscheiden. Burge meester Lems reikte de onder scheidingen namens de konin gin uit, terwijl directielid W. Bos de jubilarissen toesprak. Twee WF-ers werden gehul digd vanwege hun vijftigjarig ambtsjubileum bij het scheep vaartbedrijf; elf mensen vier den een veertigjarig jubileum en zes werden gehuldigd omdat ze sinds 25 jaar in dienst zijn bij Wilton Feijenoord. De werkzaamheden in de di verse straten in Oost brengen volgens de wijkvereniging veel- ongerief met zich mee, terwijl het nieuwe straatbeeld dan ook nog eens vele bewoners niet ge- heel en al kan bekoren. Het nut van verkeersdrempels is echter volgens de wijkvereni- ging wel bewezen, maarzo moe- ten dan wei op de juiste plaats 4 aangebracht worden, aldus ver- enigingsvoorzitter H. van Vliet Als voorbeeld haalt hij daarbij aan de drempel in de Sneliius- singel. Deze drempel zou veel te dicht bij de drukke Boerhaave- laan liggen. Wanneer fietsers van deze drempel af komen fietsen vlie gen ze volgens Van Vliet met vrij grote snelheid de Boerhaa- velaan op, waar het ook een druk af- en aanrijden is van zwaar verkeer. Een ongeluk is dan gauw gebeurd, aldus de 1 voorzitter van de wijkvereni- ging. s Twaalf straten in Schiedam - Oost zijn onlangs uitgeroepen tot leefstraat, hetgeen inhoudt dat in die straten het langzame verkeer (wandelaars en fietsers) en spelende kinderen voorrang hebben boven alle andere ver keer. Met die regeling is de wijkvereniging overigens wel ingenomen. SCHIEDAM - Verscheidene I bewoners van de wijk Schiedam I Oost maken zich zorgen over het I oprukken van de rat Deze rat [zou vanuit buurgemeente Rot- terdam komen aanlopen. „in de pers heb ik gelezen dat [er in Botterdam meer ratten [zijn dan inwoners en wij gelo- ven natuurlijk niet meer in [sprookjes. Als er daar zoveel zijn, delen wij in onze wijk ook [daarin mee. U gelooft toch niet [dat ze bij de gemeentegrens stoppen en rechtsomkeer ma ken," zo meent de heer H. van Vliet, voorzitter van de wi jkver- [eniging Het Singelkwartier. De- Jae wijk grenst pal aan Rotter- I dam-west. In het maandblad van de ver eniging doet de heer Van Vliet dan ook de oproep aan alle wijkbewoners om toch zoveel mogelijk te proberen die opruk kende ratten te weren, door geen eten naar buiten te gooien of vuilniszakken een hele nacht buiten te laten staan. De gemeentelijke reinigings dienst de Vrom staat daarnaast dag en nacht klaar om - indien zi"h ergens ratten laten zien - deze beesten uit te roeien. ROTTERDAM - De tentoon- stelling „Notogaea" van dier- gaarde Bli jdorp is een groot sue- ces geworden. Deze expositie, [over «te flora en de fauna van Nieuw-Zeeland, Australië en Nieuw-Guinea zal daarom één I maand verlengd worden. De sluitingsdatum is nu 31 maart. Verder meldt de burgerlijke I stand van Bli jdorp de geboorte van twee Pinché aapjes, twee zwarte jaguars en een watoessi. Onder de titel ..De aap uit het I nauw" gaat morgen een aktie van start, waarvan de opbrengst I bestemd is voor de renovatie van het apenhuis. Tot nu toe is al ruim 15.000 aan giften bin nengekomen. Ook nieuwe leden j van de Vereniging Vrienden [van Blijdorp hebben hier hun 1 steentje toe bijgedragen. Verder hoopt men een deel van de kos- I ten van een nieuw apenhuis te I kunnen financieren uit de op- I brengsten van het Blijdorp-spel. Het nieuwe onderkomen voor I de apen staat at lange tijd op de verlanglijst. Op het moment is er al een tweede generatie Blij- dorp-apen. Het spel is voor 3 te j verkrijgen bij oe portier van de diergaarde. Als de opbrengsten meevallen hoopt Blijdorp op korte termijn met de verbouwing van het i mensapenhuls te kunnen begin- I nen. AMSTERDAM - De prachtige foto's bekijken die Herman de Vries van de Maasvlakte ge maakt heeft is bijna een stukje nieuw land ontdekken. Het ziet dan aan landschap dat eens op de Noordzee werd ge wonnen en dat ligt te wachten op de industriële uitbreiding vqn de regio Rotterdam, kaal. vlak en soms een beetje drei gend. Op het eerste gezicht zou den we zo iets nooit een "typisch Hollands landschap" noemen: Maar de samenstellers van de expositie, die "Panorama Maas vlakte" heet en tot 18 maart bij de Stichting Wonen, Leidse- straat 5 in Amsterdam te zien is, denken daar anders over. „Het karakteristieke van het Neder landse landschap is juist de menselijke ordenende hand. Ri vieren met zomer en winterbed- ding, landerijen met knotwil genhagen en droogmakerijen, zijn net zo zeer ingrepen in het landschap als zee- en binnenha vens met hun omliggende be drijvigheid", zeggen ze. En eigenlijk hebben ze gelijk want wal is er nog "natuurlijk 1 ant'in ons land. dat zou dan oo.: alleen maar mooi zijn omdat demand er wat aan ge daan he,-ft. En ook dat is niet waar. Denk maar aan de uitge strekte polders, mensenwerk toch. en zo zijn er nog veel meer voorbeelden. En een daarvan is de Maasvlakte. Waarschijnlijk is deze "Pano rama Maasvlakte" over niet al te lange tijd in de Rotterdamse Stadsarchief te bekijken. voor Van Door tal van misverstanden is het er nooit eerder van gekomen dat Piet van Stuivenberg in het Schiedams museum kon expose ren, terwijl hij in het.hele land alom erkend werd als beeldhou wer. Onder meer in het Rotter damse Boy mansmuseum heeft Piet van Stuivenberg tien jaar geleden met een tentoonstelling zijn faam ai gevestigd. Van Stuivenbergs Schiedamse erkenning kwam eigenlijk vorig jaar pas enigszins, toen er een door hem gemaakt beeldje op de Grote Markt verscheen. Dat beeld had de gemeente gekocht van het geld, dat Rotterdam, Vlaardingen en Maassluis had den gegeven voor het 700-jarig bestaan van deze stad. Bij deze gelegenheid werd al openlijk betreurd dat er niet meer van Van Stuivenbergs werk in de stad te bewonderen viel. Uit zijn enorme verzameling beeldhouw- en schilderwerken heeft het Stedelijk Museum nu een expositie samengesteld die is ingericht in de entreezaal van het museüm. De hoeveelheid beelden, schilderijen en grafiek noodzaakten het museum echter om ook nog een tweede zaal voor Piet van Stuivenberg in te richten. Burgemeester Arie Lems zal vanmiddag om vier uur de ten toonstelling van Piet van Stui venberg openen. De pianist en persoonlijk vriend van Van Stuivenberg Iskar Aribo zal de opening muzikaal begeleiden met werken van Moessorgski en Ravel. Tevens opent het museum vandaag haar poorten voor een tentoonstelling van - werk van drie andere Schiedammers, die onder het motto "Schiedamse ateliers 3" exposeren. Een der gelijke expositie van Schiedam se kunst wordt jaarlijks gehou den. Dit jaar dom daaraan mee Daan van Golden, John Hessei- berth en Joop Schafthuizen. Daan van Golden heeft voor de ze tentoonstelling een portret tengalerij ingeleverd; het is voor het eerst sinds tien jaar dat deze kunstenaar weer eens naar buiten treedt met zijn werk. John Hessel berth heeft va» zijn deel van de expositie een soort totaaltheater gemaakt waarbij hij de bezoeker wil lei- den op een tocht door de stille - Zuidzee. Joop Schafthuizen tenslotte heeft recent werk in het mti- 1 seum gehangen, waarbij deo symbolen de boventoon voeren. Uit foto's, reprodukties, teksten, schilderijen en dergelijke knipt hij stukken om die vervolgens bij andere stukken weer aan te^ brengen. De tentoonstellingen gaaii vanmiddag om vier uur open en duren tot 28 maart Ook op zon dag is het museum geopend en wel van half een tot vijf uur. SCHIEDAM De Schiedams- Vlaardingse afdeling van de Al gemene Nederlandse Invaliden- bond (ANIB) wil klachten ver zamelen die Schiedamse en Vlaardingse gehandicapten hebben over de AAW-regeling. De ANIB is bezig samen met de Vara-ombudsman «n zwart boek samen te stellen omtrent de AAW-problematiek en de in voering van die regeling. Dat zwartboek zal op den duur wor den aangeboden aan de over heid. Ook problemen op het ge bied van de AOW kunnen bij de ANIB gespuid worden. Voor Schiedam en Vlaardingen is het adres Klaas Katerstraat 128 in Schiedam. uitnodiging van de Vereniging Vrienden van het Museum. De vijf dwarsfluitisten zijn Nine Sligter. Veronica Stein- bach, Jos Aerts, Hans Nijnen en Frans van de Wiel. Alle vijf zijn leerlingen van de Schiedammer Koos Verheul, die zelf vorige maand nog een concert gaf in de museumaula. Het concert van zondagmid dag zal geopend worden met een authentiek stuk voor vijf fluiten van Bodin de Boismortier. Ook wordt een negentiende-ceuws stuk van Fried rich Kuhfau ten gehore gebracht Het Muramatsu kwintet laat hel heden aan bod komen in de compositie Aulos van Th» Loe- vendie. Ook zal nog werk van Hek ster, Meulemans, Mozart en Rimsky-Korsakoff uitgevoerd worden. Het concert in de aula van het Stedelijk begint morgenmiddag om half drie. Toegangskaarten zijn aan de kassa van het mu seum te verkrijgen. "V, i

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2