Lange Haven krijgt parkeermeters Relus ter Beek in Schiedam Bewonersvereniging wil zelf Lindenhof gaan verbouwen atoria Doelen Inbrekers weer actief Peuk uitgedrukt op wang chauffeur EERHERSTELVOOR POLITIEBUREAU Borstonderzoek Tuberova nog tot 17 maart Voor '82-geen woningen in Broekpolder 2 ongelukken februari Mytyl en Adriaan nauw samen Singel wilRET- bussen weren schiedam 1^ 'De Indiaan in woord en beeld' Goedkeuringen DINSDAG 7 MAART 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA lx SCHEED AM - Bewoners van de Edisonstraat zijn kwaad op de gemeente. Op hun tuintjes, die in verband met de aanleg van een speelterrein moesten worden opgehoogd, is een dikke laag klapzand met daar over heen zware bonkige klei gestort. "De gemeente heeft och niet gehouden aan de afspraak dat de bovenste laag zou bestaan uit tuinaarde," aldus één van de ver ontruste bewoners, de heer Aad Thierry. 1Ü 1 Zelfs de elf-jarige Rudi Thierry ruikt de olie in de ophooggrond. SCHIEDAM - De gemeente heeft nog steeds niet de juiste oplossing gevonden voor het verkeersprobleem op de Lange Haven. In een brief die alle bewoners en bedrijven van de Lange Haven in hun bus hebben ge kregen geeft de gemeente hei ruiterlijk toe: De ver-' keerssituatie op de Lange Haven is zeer problematisch.' "De Z-vleugel van de Lindenhof zou door de huurders zelf verbouwd kunnen wor den," aldus de bewonersveren iging. SCHIEDAM - Uit de woning van de 36-jarige pijp- fitter M. L. J. J. G. aan de J. A. Alberdingk Thijmstraat is uit ean geldkistje een bedrag van 1200 gulden gesto len. Tevens verdwenen uit de woning een koperen klok, een videorecorder en tien videobanden met een gezamenlijke waarde van 10.500 gulden. De schade die de inbrekers veroorzaakten door twee ruiten aan de achterkant van het huis in te slaan, wordt geschat op honderd gulden. •V Krijgt het pand op de hoek van de Grote Markt en de Hoogstraat no rutm twintig jaar weer haar functie van politiebureau terug? SCHIEDAM - Mogelijk wordt bet voormalige poli tiebureau op de hoek van de Hoogstraat en de Grote Markt weer in haar oude glorie hersteld. Zoals bekend wil commissaris Van der Hagen een bureau in bet cen trum dat dienst gaat doen als onderkomen voor twee groepen agenten die vandaaruit in de wijken opereren. SCHIEDAM - De Stichting Tuberova- gaat tot en met 17 maart door met het röntgenologisch borston derzoek voor mannen van 40 jaar ai ouder. Dit onder zoek is er op gericht om aandoeningen van de borstor- ganen op te sporen. Ook bepaalde hart- en vaataan- doeningen kunnen door dit onderzoek in een vroegtij dig stadium worden ontdekt Bewoners laten 'tuingrond op vergif onderzoeken Verontrust zijn de bewoners dooien, "Daarbij rook je gewoon omdat de klei stinkt naar olie. Omdat zij menen dat het slib is dat afkomstig moet zijn uit één van de havens uit het Rijnmond gebied hebben zij het Proefsta tion voor groente en fruitteelt in Naaldwijk en het Bedrijfs labo ratorium voor gewassen en grondonderzoek in Oosterbeek monsters gestuurd en gevraagd deze te onderzoeken. "De uitslag van dat onderzoek verwachten we tegen het eind van de week en daar wil ik ook niet op vooruitlopen", zegt Aad Thierry. "Het zou best kunnen dat we het mis hebben en dat er helemaal geen giftige stoffen in die grond zitten. Ik werk echter zelf m de haven en ik weet wat voor een rotzooi er allemaal in dat havenshb terecht komt. Als hier dadelijk een speelveldje ligt waar kinderen op spelen dan komt er ongetwijfeld wel eens een keer een kind ten val. Zo'n jochie krijgt grond aan zijn vingertjes en steekt die even la ter weer in zijn mond. Als er dan inderdaad gevaarlijke stof fen in blijken te zitten is het leed niet te overzien. Daarom treffen wij van te voren onze maatregelen. Mocht de grond giftig zijn dan staat er voor de gemeente niets aiders op dan dat ze het er weer afhalen. Is het niet zo dan hebben wij het bij het verkeerde eind gehad. Je kunt echter met zoiets niet voor zichtig genoeg zijn." Aad Thierry kreeg argwaan toen de grond die begin februari tijdens de vorstperiode was ge- stort, vonge week begon te ont- de pure olie," vertelt hij verder. "Als je een brok van die grond in tweeen brak, zag je gewoon een blauw-groene stof enn zit ten." Voor de grond waarmee de tuintjes zijn opgehoogd, ont vangt de gemeente 5.250 gulden. „Het zijn elf huizen. Ik ben zelf eigenaar van m*n huis en ik hoefde maar 250 gulden te beta len omdat ik m de hoek eigen lijk maar een halve tuin heb. Voor de 250 gulden had ik zelf heel wat betere grond kunnen kopen. Wij waren blij dat de gemeen te iets ging doen aan het terrein achter ons huis omdat het bij de kleinste regenbui al blank kwam te staan. Tegen het be drag. dat ik aan de hoge kant vond, heb ik m het begin wel bezwaar gemaakt maar toen de gemeente ons verzekerde dat het goede dutnaarde was, ging ik ermee akkoord. Deze troep heeft echter weinig met tuin aarde te maken. Ik wed dat er geen plantje op wil groeien." Naast de bezwaren tegen de soort grond en de mogelijke schadelijke stoffen daarin zijn de bewoners ook verontwaar digd over het feit dat de tuintjes langs de huizenrand met zijn opgehoogd. „Dat wordt dadelijk een fraaie toestand", lacht Aad Thierry. ..Ligt mijn tuintje ein delijk na jaren boven het grond waterpeil en dan moet ik. om in dat tuintje te komen, eerst over een sloot van een meter breed heen springen." vwfiy* >Vs\ w Y SA*.* I Sc* - v- AyA l De belangen van verschillen de groepen belanghebbenden liggen nu eenmaal te ver uit el kaar. Verbetering van het leef milieu door het terugdringen van het gemotoriseerde verkeer en het garanderen van een zo goed mogelijke bedrijfsuitoefe ning gaan nu eenmaal niet sa men", aldus de gemeente. Naast de maatregelen die en kele maanden geleden zijn ge nomen, heeft men onlangs naast de gewone parkeermogelijkhe- den ook laad- en losmogelijkhe- den voor de bedrijven gemaakt Alle genomen maatregelen, hebben als uitgangspunt het stoppen langs de huizenkant verbieden en het parkeren langs de waterkant alleen daar toe te staan waar het de doorgang niet belemmert In verband hiermee worden naast de iaad- en loszo- nes nu ook nog vijftien parkeer meters geplaatst die het parke ren voor langere perioden moe ten beperken. SCHIEDAM - Het Tweede Kamerlid Relus ter Beek van de PvdA komt donderdagavond om 20 uur in de Amstelbron praten over de UCI Almelo en de Neu tronenbom. Aan de orde komt onder andere waarom het nu bekend is geworden dat het ka binet Den Uyl positief voor de uitbreiding van de Ultra Centri fuge fabriek heeft beslist terwijl op het oktober congres van de PvdA een uitspraak is gedaan tegen elke vorm van uitbreiding van kernenergie. Op deze avond kan men zich tevens opgeven om aktief mee te werken In het komitee 'Stop de neutronenbom' dat inmiddels al bijna een miljoen handtekenin gen heeft opgehaald tegen het doorvoeren van de neutronen bom. VLAARDINGEN - De ge meente Vlaardingen is niet van plan toe te geven aan de Rijn- mondraad in het Broekpolder- conflict De Rijnmondraad wil er 6- tot 8.000 woningen bouwen, de gemeente wil een bos in de Broekpolder planten. Ook voor een tussenoplossing (4000 wo ningen en een flink bos), zoals die door de Zuidhollandse gede puteerde N. A. Buijsert is gesug gereerd, voelt Vlaardingen mets. „Zolang ik hier zit worden er in de Broekpolder geen wonin gen gebouwd," aldus wethouder Bas Goudriaan. De wethouder voegde er vastberaden aan toer „Dat is dus zeker tot 1982". SCHIEDAM - De bewoners- vereniging Lindenhof, die is voortgekomen uit het Aktieko- inité de Laan en het Komité Jongerenhuisvesting Schiedam, wil van de gemeente de Z-vleu- get van het voormalige weeshuis de Lindenhof aan de Lange Achterweg. De bewoner svereni- giBgi, die overigens nog „in op richting" voor haar Haam heeft staan, wil zelf dit deel van bet pand verbouwen en het geschikt maken voor jongerenhuisves ting. Vorige week heeft de verem- j een brief aan de gemeen teraad gestuurd waarin wordt voorgesteld dat De Lindenhof aan de vereniging wordt ver huurd. De vereniging zal dan n bouwplan maken waar- «te zelfwerkzaamheid van «te s centraal staat De bewonersverenging is er- overtuigd dat dit voorstel betere oplossing geeft en is dan een verbou- volgens de normen in de ta-Van Dam waarvoor welis- subsidie wordt gegeven waarbij aan het te ver- pand veel eisen worden Uiterlijk één week na de ge- -teraadsvergadering van 20 rekent de bewonersver- iging De Lindenhof op een twooril van de gemeenteraad van B. en W. op haar voor- „Mocht het niet mogelijk zijn uitspraak te doen," aldus «Ie brief, „dan stellen wij voorlopige oplossing voor. basis van een wederzijds astgesteide termijn. De vleugel zou dan bijvoorbeeld ele jaren bewoond kunnen 4 W., v*i'v*,—- SiK - 4 worden alvorens verdere beslis singen genomen worden." Ook hierover wil «ie vereniging uiterlijk op 27 maart het besluit van «ie gemeenteraad hebben. Onlangs werd er m gemeente lijke kringen opnieuw over ge sproken om De Lindenhof een culturele bestemming te geven. De bewonersveremgmg wil van de gemeente echter alleen de leegstaande Z-vleugel „Om moeilijke financiële situaties te voorkomen en «te onmogelijke nonnen van de nota-Van Dam te omzeilen, stellen wij voor dat deze vleugel kaal aan «ie bewo nersveremgmg m huur wordt gegeven. Mochter de voorstellen slechts stuiten op financiële knelpunten, dan ts de bewoners vereniging bereid de verbou- •wmgskosten en het onderhoud voor eigen rekening te nemen, mits de gem.>e de huur tot een symbc' bedrag redu ceert." aid bewonersver eniging tn nef aan «te ge meente. SCHIEDAM - Het niet verte nen van voorrang is nog steeds «Één van de belangrijkste oorza ken bij ongel ukken. In de afge lopen maand vonden er in totaal 152 botsingen plaats, waarvan er bij 28 zware en Wj 120 lichte schade «uitstond. Hierbij vielen 9 zwaar1 gewonden en zes Ucht ge wonden. Na het niet verlenen van voorrang waren te dicht volgen, ■lippen, onoplettendheid en on voorzichtig achteruit rijden de belangrijkste oorzaken van on gelukken waar de politie aan te BOTTERDAM - De "Johan nes Passion" wordt morgen avond uitgevoerd in «te grote 1 van de Rotterdamse Doelen r d* Christelijke Oratorium- vereniging "Halleluja". Het filharmonisch koor "Xtexikunst" geeft op 14 en 15 maart «en uitvoering van de •Ifattheus Fanalen", eveneens In «te Doelen. De Kamermuziek- vereniging Rotterdam voert id in de Kleine Doelen voor strijkkwartetten «Ét van Haydn. Van Beethoven «nDvorik. Bij scheepswerf De Nieuwe Waterweg haaiden inbrekers een gereedschapskist leeg. Hier in bevond zich voor 28U0 gulden aar» gereedschap. De buit van «te dieven die het magazijn van de huishoudschool Ltedeweide aan de Parkweg openbraken, was heel wat klei ner. Hier verdween slechts één doos chips met een waarde van 5,50 gulden. Ook bij De Blauwe Ster aan de Buitenhavenweg bleef «Ie buit beperkt De inbrekers, die gebruik maakten van een glas- snijfer om binnen te komen, doorzochten alle bureaus. Zon der resultaat Alleen een siga- tvfidüëèjë met ve&FUg gulden werd meegenomen. Uit een ligarendcosje, maar dan in de Albert us Magnus- school aan de Parkweg is 250 gulden ontvreemd De inbrekers namen ook een stopwatch mee maar deze werd later terugge vonden op het grasveldje bij de basisschool. Uit een magazijn van de aan nemersmaatschappij MUWI aan de 's-Gravelandseweg zijn een boar. 300meter draad en gereed schap ter waarde van 600 gulden ontvreemd. Op hetzelfde bouw werk verdween ook gereed schap ter waarde van 1800 gul den dat het eigendom was van een installatiebureau. Van een opslagplaats van Schiemond aan de St Annazlis ters traat is een lichtaggregaat van 1300 gulden meegenomen. Ook het quick-lunch restaurant Vidocq werd door dieven met een bezoek vereerd. Uit de kassa verdween 350 gulden. De kapper aan de Dam mist na het afgelopen weekeind zijn smeedijzeren deurversiering. Volgens de eigenaar, «te 43-jari- ge M. J. P. van O. uit Den Haag, heeft het ding een waarde van 350 gulden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De staatsse cretaris van onderwijs en we tenschappen A J. Hennes opent op 15 maart de nieuwe behui zing van de Adriaarotichting en Mytylschool aan de Ringweg in Schiebroek. Met de samenvoe ging van beide msteihngm ui één gebouwencomplex is een ,'*ke situatie ontstaan: leer lingen van de Mytylschool kun nen een goede revalidatiebe- handeling krijgen. Kinderen van de Adriaans lichting zijn verzekerd van een goede aan pak van het onderwijs. In het revalidatiecentrum fijn vooral kinderen onderga racht die aan spierziekte lijden spasti sche aandoeningen hebben of afwijkingen van het centraal zenuwstelsel. De school biedt onderwijs aan leerlingen die met een hersenbeschadiging zijn geboren, waardoor veelal op la tere leeftijd leermoeilijkheden optredm. Bij alten ts da sate riek gestoord. Het is een in Nederland nog niet bekende situatie dat een particuliere stichting en een openbare school een zo intensie ve vorm van samenwerking aangaan. Beide instellingen ne men kinderen op uit Rotterdam en directe omgeving, alsmede van de Zuldhoiiandse eilanden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - „Krijg ik soms een lagere boete als Ik neg, dat de eis vee! te zwaar is?" Dit gevatte antwoord gal Wilhelmi- na H. (34) uit Rotterdam op de vraag van politierechter mr. J. M, G. van Loo of zij de voorge stelde boete van 250 gulden we gens mishandeling niet aan «ie hoge kant vond. De vrouw stond terecht, om dat zij op 1 mei van het vorig jaar een sigarettenpeuk op de wang van een taxichauffeur had uitgedrukt „Er zit een kiem gemeen trekje in. De alcohol zal u wel parten hebben gespeeld" aldus de politierechter, die de boete van 250 gulden overigens handhaafde. Wilhelmina HL had na een be zoek aan een bar een taxi laten komen. Eenmaal in de taxi ontdekte de vrouw, «lat de meter al op 2.60 stond „Ik betaal niets meer als je me op de Kruiskade hebt afgezet" zo voer ze direct uit Reactie van de chauffeur „Ik ireng je wel, waar ik wil." En dat was het politiebureau. Er ontstond nog een incident toen Wilhelmina K. vroeg waar de asbak zat „Ais je je ogen open «toet zie je 'm wel," zei de chauffeur. Maar «1e vrouw ge bruikte «te rechterwang van taxichauffeur C. de Jong om haar peuk uit te drukken.... De man moest zich met twee degraads brandwonden onder doktersbehandeling stellen ïti A kif. In het monumentale pand is nog heeft aan <fe Buitenhaven- momenteel nog de Raad voor het Bejaardenwerk gevestigd Om de wensen van de politie te kunnen verwezelijken zou deze Raad voor het Bejaardenwerk ergens anders een onderkomen moeten vinden. Ais het hoekpand op de Grote Markt inderdaad weer politie bureau wordt, zou daarmee de post die de politie momenteel weg, nabij de Koemarkt, kun nen vervallen. Commissaris Van der Hagen is al geruime tijd be zig om dit gebouwtje af te sto ten. Tot ongeveer 1920 was het hoofdbureau van «ie Schiedamse politie aan «ie Grote Markt ge vestigd Al geruime tijd daar voor was er een soort hoofd wacht gevestigd. In de twintiger jaren verhuisde het hoofdbu reau naar «te Lange Nieuwstraat waar het nu neg steeds is gmss» hgd De post aan de Grote Markt bleef tot in «te vijftiger jaren gehandhaafd en bood daarna onderkomen aan diverse instellingen. Een post in het centrum van de stad is volgens commissaris Van «ter Hagen noodzakelijk omdat de stad zich steeds naeer naar bet noorden gaat uitbrei den. Met een bureau aan de Lang» %'ieuwstraat en een post in Groenoord blijft het midden van «te stad onderbezet Boven dien zou de "nieuwe* post, die echter nog een ingrijpemte ver bouwing zal moeten ondergaan, midden tussen de café's en het uitgaansleven van Schiedam. ROTTERDAM Jk Indiaan te woord en beeld" is «te titel van een expositie die tot en met 31 maart te bezichtigen is in Boekhandel Bel rose aan de Mauritsweg in Rotterdam. Er zulten portretten, kunst- en ge bruiksvoorwerpen te zien zijn SCHIEDAM Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb- ben de goedkeuring verleend san «te uitgave van 9.35(1- voor de aanschaf van kogelvrije ves ten voor de politie. Ook met de uitgaaf van f J.155.000.- voor nieuwbouw van 'Het Keteltje' met uitbrei ding, herindeling en onderhoud van de Burg- Verveenschool gingen GS. akkoord Voor dit onderzoek hebben al- te Schiedam*? mannen die 43 Jaar of ouder zijn een oproep ge had Het onderzoek wordt niet gehouden bij jongere personen omdat in die leeftijdsgroep longtuberculose minder voor komt Volgend Jaar zullen zowel •le mannen als vrouwen die de veertig zijn gepasseerd een op roep ontvangen om aan het on derzoek mee te doen. Diegeen die niet op «te grven datum zijn yrrsrhcr.cn' hun kaart zijn kwijtgeraakt kunnen zonder enig bezwaar alsnog aan het onderzoek deel nemen. Op maandag, woensdag en donderdag van 14 tot 17 uur en van 18 tot 20.30 uur en op dinsdag en vrijdag van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur wordt het onderzoek g» Houden in de Johan Caivijnschool aan De Wildestraatfö. SCHIEDAM - Bewoners van de Singel hebben gistermiddag aan wethouder Zijdeveld ken baar gemaakt dat zij de RET bussen niet langer door hun straat willen hebben. Zoals he kend teven er onder de bewo ners van de Singel ernstige be zwaren tegen het zware verkeer dat dagelijks door de straat den dert Het omleiden van de bus sen vsa da 's GravelsnösesrzS zouden zij al als een hele verbe tering beschouwen. Wethouder Zijdeveld kreeg van een delegatie van «1e bewo ners 112 handtekeningen over handigd. )n de week dat de handtekeningen aktie heeft ge duurd, hebben alle bewoners d» lijst met het verzoek om «Je BET bussen te weren, ondertekend

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2