PVDA LIJSTAANVOERDER HANS VAN DER VLIST R>litie zoekt slachtoffer zakkenroller Stadskantoor wordt niet verkocht 8 Autodiefstal mislukt Parkeerfout: gebroken been I m schiedam Werklozen Woningbouw Rijnmondiaan ZATERDAG 25 MAART 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINAr SCHIEDAM „Veel mensen die woensdag naar de stembus gaan zullen niet precies weten waarvoor ze hun stem gaan uitbrengen. De verkiezingen van de Provinciale Staten spreken hen niet zo aan als bijvoor beeld die van de gemeenteraad of Tweede Kamer." Dit zegt de dertigjarige Schiedammer Hans van der Vlist, aanvoerder van de PvdA-lijst voor de Provinciale Sta ten in het kiesdistrict Delft, waartoe ook Schiedam be hoort Hans van der Vlist, thuis met zijn zoontje Bart: "Bij al le beslissingen het milieu goed in de gaten houden." Van een onzer verslaggevers. SCHIEDAM - De politie is op zoek naar een ongeveer 45-jarige vrouw, die gisteren op de weekmarkt het slachtoffer werd van een zakkenroller. De dader fe aangehouden, maar de vrouw was niet meer te achter halen. (Van een onzer verslaggevers) - SCHIEDAM - Het Stadskantoor aan de Emmastraat wordt (voorlopig) niet verkocht. Er is wel aan gedacht, maar dat heeft nooit geleid tot concrete plannen. illÉIÈit? "En met dit mooie dingzegt de juf, "blusten ze vroeger de branden. Stoomspuit Zeist no. 1 Met grommende machines haalr Gemeentewerken de \Vlaardingerdijk overhoop. Ter hoogte van de Burge- Imeester Van Haarenlaan wordt een nieuw riolerings- Ibuizennet aangelegd. Die werkzaamheden lopen voor- luit op een uitgebreid herbestratingsplan, dat over een \paar maanden op die plaats uitgevoerd zal worden. Het verkeer, dat uiteraard wordt omgeleid, zal niet lang hinder van de werkzaamheden ondervinden. Eind komende week wordt het wegdek van de Vlaardinger- dijk weer dichtgegooid. Het is de bedoeling dat de nieuw aangelegde rioolbuizen "inzakken", ofwel goed vast komen te liggen. Het verkeer speelt daar een on misbare rol bij. Wanneer het buizennet is uitgewerkt, gaat de straat opnieuw open. De zaak wordt dan opge hoogd en opnieuw bestraat. ROTTERDAM - Stoom Is „in". Ook In Rotterdam waar het historisch mu seum „De Dubbelde Palmboom" bezig is een leuke traditie op te bou wen: speciale stoomdagen in het eerste weekeinde na de Pasen. Dit jaar worden deze dagen op 1 en 2 april gehouden. En Delfshaven, waar het museum gevestigd is (Voorhaven 12), zal het merken! Je hoeft bij het hoofd van de educatieve dienst Ruud Spruit de stoom- han del maar over te ha len en het enthousiasme blaast uit al zn'n poriën. SCHIEDAM - Vermoedelijk omdat de diefstal niet wilde lukken, hebben onbekenden gisteren een auto vernield. 'Statenverkiezingen nu ontzettend belangrijk' Van der Vlist vreest dat. juist omdat de Provinciale Staten niet zo'n grote bekendheid s ge nieten bij de gemiddelde burger, velen woensdag niet de moeite zullen nemen om naar de stem bus te gaan. „Toch zijn deze verkiezingen, juist nu, ontzettend belangrijk. Vorig jaar heeft de Nederlandse SCHIEDAM - Door een on handige manoeuvre van een automobilist liep de 12-jarige Sonja Verheul een gebroken been op. De autobestuurder. L. A. van L. uit Schiedam, par keerde achteruit op de Oostsin- gei. Zijn auto reed daarbij voor een deel het zebrapad op. De automobilist merkte niet dat hij het meisje aanreed. Het slacht offertje is met een gebroken on derbeen opgenomen in het No- let-ziekenuis. kiezer laten merken dat hij een tweede kabinet Den Uyl wel zag zitten. Indanks de winst van de PvdA is dat kabinet er niet ge komen. Als de winst voor de PvdA bij deze verkiezingen minder zou zijn dan bij de ver kiezingen voor de Tweede Ka mer, zullen de regeringspartijen daar ongetwijfeld uit afleiden dat het Nederlandse volk ver trouwen heeft in het kabinet- Van Agt. Het is dus niet alleen het kiezen van leden van de Provinciale Staten, maar vooral een soort prestigekwestie." Hoewel de stemming van woensdag een soort graadmeter voor de landelijke politiek wordt wil Van der Vlist het grote belang van de Provinciale Staten niet op de tweede plaats zetten. JDe landelijke politiek wordt vaak beïnvloedt door de Provin ciale politiek. De regering zal met name op Zuid-Holland moeten letten. Vergeet niet dat we in dit stukje Nederland 40.000 werklozen en 60.000 bij standstrekkers hebben. Lande lijk gezien valt het percentage in Zuid-Holland nog wel mee, maar dat komt omdat hier zo ontstellend veel mensen wonen. Omdat er in de scheeps- en me taalsector nog meer klappen zijn te verwachten, is het nodig dat de provincie er bij de regering op aandringt daar iets aan te doen. Nog meer werklozen in deze regio is onaanvaardbaar." Ook op het gebied van de volkshuisvesting ziet Van der Vlist een belangrijke taak voor de provincie weggelegd. „We zitten nog steeds met een ach terstand in het aantal huizen in de sociale woningwetsector. Ook aan de woonomgeving kan nog wel het een en ander verbeterd worden. Neem nou alleen eens de stadsvernieuwing. Als daar geen geld voor komt. geeft dat grote problemen voor Rotter dam en Den Haag. De pessimis tische geluiden over de wijk Ze venkamp bij Rotterdam en de Houtwijk bij Den Haag zijn voorboden van een andere aan pak op het woningbouwgebied van deze regering. Ik verwacht niet dat dit kabi net de voorkeur zal geven aan sociale "woningwetwoningen, maar eerder de bouw van koop woningen zal stimuleren. Ver der ziet het er voor de huursub sidie ook somber uit Het is aannemelijk dat er minder geld voor collectieve voorzieningen komt maar juist in deze regio, met zijn grote aantal werklozen, is het uiter mate belangrijk dat er zoveel mogelijk aan die collectieve voorzieningen wordt gedaan Hierbij denk ik aan sportaccom modaties, groenvoorzieningen bibliotheken, sociaal-cultureel werk. Ook aan de opvang van aan drugs en alcohol verslaaf den en het verbeteren van de opvang van bejaarden en de medische voorziening. Hans van der Vlist ambte naar in Schiedam bij de afdeling civiele werken en belast met het verkeers- en vervoersbeleid, zegt zelf als „Rijnmondiaan" de Provinciale Staten in te gaan. „Daarom wil ik me, hoewel ik een algemene interesse heb. me vooral inzetten voor de werkge legenheid. Daarbij zal ik dan wel de factor milieu goed in de gaten houden. Ik vind het veel te gevaarlijk om koste wat het kost maar ar beidsplaatsen te scheppen en dan niet op het milieu te letten. Er moet wel degelijk worden af gewogen of bijvoorbeeld een nieuwe fabriek waar mensen kunnen gaan werken, geen schadelijke invloed heeft op de omgeving. De provincie moet een profiel schets maken voor de werkgele genheid waarnaar het Rijk zich dan zal moeten richten. Bij het maken van die schets zal ik ze ker trachten te waken dat er niet zomaar arbeidsplaatsen worden geschapen die in de toe komst schade aan het milieu zullen toebrengen. Naar zijn mening zijn er nog wel andere sectoren waarin we arbeids plaatsen kunnen vinden." In verband met de zakkenrol lerij van de laatste weken, pa trouilleerden twee, rechercheurs over de weekmarkt. Zij zagen twee mannen die zich verdacht ophielden in de buurt van win kelende dames met boodschap pentassen. Eén van de twee mannen greep uit de tas van de onbekende vrouw een rode, (kunst) lederen cosmeticatatas. De rechercheurs achtervolgen den de dief en konden hem al snel aanhouden. De tweede man ging ervandoor. Teruggekomen op de plaats van het misdrijf, bleek het slachtoffer verdwenen. De polj tie wil graag met haar in contact komen. Het tasje dat gestolen werd. is gevuld met haarclipsen haarspelden. Het rode (kunstl- lecr is op sommige plaatsen bL schadigd. Op het leer zijn noe sporen te zien van een gouden opdruk. Die opdruk bestond vermoedelijk uit het woord "Cosmetica" en een tekenine van een lippenstift en een oor? potlood. De vrouw wordt ver- zocht contact met de politie in Schiedam op te nemen. Het tele- t foonnummer van de politie is 260760. Dit antwoorden B en W van Schiedam op vragen van raads lid P. Poot De heer Poot sugge reerde in zijn vraagstelling dat het gemeentebestuur met het Stadskantoor heeft "geleurd". Volgens B en W is daarvan ech ter geen sprake. Bij de voorstudie voor de aan koop van de kantoorruimte aan de 's-Gravelandseweg heeft de desbetreffende commissie met de gedachte gespeeld alle ge meentelijke diensten en bedrij ven in het complex onder te brengen. Het gevolg daarvan zou zijn, dat het Stadskantoor leeg zou komen te staan. Een 5 goede bestemming heeft bij eventuele ontruiming van het Stadskantoor voorop gestaart B en W antwoorden verder dat de gemeente niet van plan is ande re gebouwen van de hand te doen. zoals raadslid Poot had gevraagd. Sint Joris Doele SCHIEDAM - Het paasva- kantieprogramma tan club huis Sint Joris Doele ziet er ietsje anders dan het overzicht, zoals wij dat dinsdag publi ceerden. Op dinsdag 28 maart speelt de clubhuisleiding het poppen spel „De soldaat en de tondel doos". De moeders brengen dan het toneelstukje „Sneeuwitje en de zeven dwergen": Beide stukken worden op gevoerd in wijkcentrum Nieuwland aan het Wïbautplein. Aanvang twee uur. De kinderen van het clubhuis moeten om kwart over één op het Van t Hoff- plein zijn, vanwaar zij met een stadsbus rxoir het wijkcentrum gaan. De kosten bedragen één gulden. Op woensdag 29 maart gaan de leden tan het clubhuis naar Duinrell in Wassenaar. De kin deren die meegaan, moeten te voren vijf gulden betaald heb ben aan de leiding. Om kwart voor tien wordt vertrokken van het Van 't Hoffplein. De ver wachting is dat men om onge- ver vxjf uur weer terug is. 's Avonds om halfzeven en kwart over acht is er gewoon club. Op donderdag 30 maart is er een poppenkast- en toneel voorstelling in dienstencen trum de Vier Molens en op. vrijdag 31 maart vertoont het clubhuis om twee uur een ge zellige film voor jong en oud. Kosten één gulden per persoon inclusief versnapering. Op za terdag 1 april wordt een gezel lig programma voor kinderen van vijf tot negen jaar georga niseerd, terwijl er ook een pro gramma voor tien- tot veer tienjarigen wordt geboden. Beide programma's eindigen om één uur. Om drie uur ver wacht het clubhuis de tieners. Het paasva ka n tieprogra m ma wordt op maandagavond 3 april besloten met bingo voor de jeugd van 16 jaar en ouder. Stoomdagen na Pasen nieuwe traditie Grommende machines iW:WrWV- I KSSSÏ „Vorig jaar zijn we er voor zichtig mee begonnen. Het mu seum zélf heeft 'n paar stoom machines. „Laat eens draaien?" vroegen de mensen. En toen kregen we het idee om een stoomdag te organist-en. Eén oproepje in de krant was vol doende: in drommen kwamen de liefhebbers met hun kostelij ke machientjes naar de Palm boom. En toen kónden we wat laten draaien." In drommen kwamen óók de bezoekers. Zesduizend mensen in twee dagen; Ruud Spruit en de zijnen hadden dit in hun stoutste dromen niet voor ogen gehad. Hun conclusie was dui delijk: „Dit móet een traditie worden." Het museum heeft de zaken fors aangepakt waarbij Spruit veel lof wuift in de richting van Elüs Mensinga van de educatie ve dienst; „Wat zij er allemaal niet voor heeft gedaén!" In „De Dubbelde Palmboom" is op de zolderverdieping een tentoonstelling van draaiende modellen ingericht. Er zijn stoomfilms en dia's, men hoort .„stoommuziek" van componis ten die hun inspiratie vonden in treinen en op stations. Op de begane grond vindt men in het museum de eens door paarden voortgetrokken stoom spuit Zeist no 1. die men van het brandweermuseum in Helle- voetsluis kon lenen. Amsterdam stuurt de enige in ons land nog werkende stoomspuit Men zal er demonstraties mee geven. Maar er is nog véél meer. Voor het museum zal, net als vorig jaar, de stoomsleepboot Fin- Jandia" onder stoom liggen. Men laat een stoomwalsje rijden en ook zal er nog een miniatuur stoomtreintje rondpuffen. Ruud Spruit vindt het plezie rig dat ook de 200 meter van het museum gevestigde Galerie Aelbrecht meedoet Van 17 tot 20 april heeft men daar een exposi tie van aquarellen van Jan Camphuis met het thema stoom. Stoom óók op de gezellige kof- fiezolder „De Bonte Hond". Een kop koffie heet er een „Bakkie Stoom". Wil je er een toef slag room op dan vraag je naar „Koppie Rookpluim". Met een punt appeltaart heet het „Schuifkastkopje." f.' Wie iets pittigers wil hebben, kan een „Druppie Smeer", een „Oliedruppie", een jSpuikraan- slokkie" of een „Machinisten- slok" vragen. Spruit ziet deze nieuwe, goed- Rotterdamse traditie al héle maal zitten. De eigenares van de wagen, de 21-jarige groepleidster A. G. van de S. vond haar auto terug op een andere plaats dan waar zij hem geparkeerd had. De auto dieven hebben het portier met een valse sleutel opengemaakt Door kontaktdraden met elkaar te verbinden werd geprobeerd de motor aan het lopen te krij gen. Toen dat niet lukte werd de auto tegen een muurtje aange duwd, waardoor er een flinke schade ontstond. Bovendien werden in de auto faecaliën ge vonden. «V

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2