Terrasjes geïnstalleerd VGravelandkantoor in gebruik ■lyiiii Schilderverscheurde9 middeleeuws werk Hoger aantal woningzoekenden SCHEEPSREPARAHEBEDRIJF GAAT WEG UIT SCHIEDAM Hoorzittingen over scheepsbouw GOLFJE INBRAKEN Huisvestings comité krijgt geen subsidie Drie brandjes schiedam Auto's vernield Vast in lift Bank accepteert vals honderdje Koffie weg uit container 1= f Ongeluk bij crossen DINSDAG 4 APRIL 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM Er zal niet met verhoogde snelheid in Schiedam Noord begonnen kunnen worden met de bouw van vijfduizend woningen. De wens van de ge meente Schiedam om nog voor de zomermaanden te kunnen starten met die bouw is door het college van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland de bodem inge boord. Stedelingen die van de zon houden kunnen sinds enkele dagen weer op diverse terrasjes in het stadscentrum terecht voor een verfrissend pilsje of voor ander vocht. Zondag - toen de zon het wel welletjes begon te vinden met al die donkere koude dagen waren er weinig lege stoeltjes te vinden op de terrasjes, maar gisteren zag dat er wel eventjes anders uit De kou dreef de Schiedammers - ondanks de zomer tijd - de terrassen af en de bij de terrassen behorende etablissementen in. Toch mag het buiten zetten van de stoeltjes als een teken van de naderende zomer aangemerkt worden; cafébazen hebben namelijk een feilloos gevoel in hun grote teen en voelen het meteen als het zonnig pilsweer worden gaat. SCHIEDAM - Met een hoop drukte maar zonder officieel gedoe, is gisteren het nieuwe gemeentelijke kantoorgebouw aan de 's-Gravelandseweg in ge bruik genomen. Verhui zers liepen af en aan, ambtenaren liepen ijverig in het rond om te zorgen dat hun bureau op de juiste plaats terecht kwam, het was een be drijvige gebeurtenis. vMestok fv $14 I Geen officieel vertoon, alleen sjouwers gisteren aan de 's-Gravelandseweg. Ambtenaren zagen er zelf op toe, dat alles op de juiste plaats kwam. Twee van de zestien fragmenten van één Van Eyck in het Stedelijk. SCHIEDAM - In de maand februari is het aantal •woningzoekenden in Schiedam gestegen met een aan tal van 66. HEt totaal is daarmee terechtgekomen op 4803 woningzoekenden; 4089 daarvan zijn momenteel ook al op de een of andere manier in Schiedam gehuis vest, de overige 714 zijn mensen die thans nog elders wonen maar zich op den duur in Schiedam willen ves tigen SCHIEDAM - Scheeps- reparatiebedrijf De Jong gaat Schiedam verlaten. Naar verwachting wor den nog voor de zomerva kantie de honderd werk nemers van het bedrijf ondergebracht bij het zusterbedrijf Van de We tering in Rotterdam of bij de moedermaatschappij Boele in Bolnes. Volgens de directie zullen er geen ontslagen vallen. SCHIEDAM Aanstaande woensdag en donderdag worden de hoorzittingen van de vaste Tweede-Kamer commissies voor Economische Zaken en Sociale Zaken gehouden over de scheepsbouw en de zware metaalin dustrie. ScheepsreparatiebedHjf De Jong aan de Wilhelminahaven. W oningbou w in Noord vertraagd Dat college heeft laten weten niet bereid te zijn een zoge naamde „artikel 19 procedure" voor Schiedam van toepassing te verklaren. Volgens een derge lijke procedure kan een ge meente beginnen met het b bou wen nog voordat de provincie alle voors en tegens van die bouw zorgvuldig heeft kunnen afwegen. Nadat er tientallen bezwaar schriften werden ingediend te gen de bouwplannen in Noord, heeft het college van burge meester en wethouders van Schiedam een aanvraag bij GS ingediend om toch alvast te mo gen starten met de bouw. Op dat verzoek heeft GS deze week haar krachtig „Nee" laten ho ren. Voordat Gedeputeerde Staten (het dagelijks bestuur van de provincie) haar definitieve me ning wil geven over het Bestem mingsplan Woudhoek Noord, wil ze eerst van de indieners van de bezwaarschriften weten welke precies hun bezwaren zijn. Daartoe zal GS binnen en kele maanden een hoorzitting organiseren, waarin alle aspec ten van Woudhoek Noord aan de orde zullen komen. Pas daar na wil de provincie bepalen of er begonnen mag worden met de eerste bouwfase. De bezwaarschriftindieners hebben van GS bericht gehad dat ze opgeroepen zullen wór den voor die hoorzitting, die evenwel niet voor juni/juli ver wacht wordt. Voor de gemeente Schiedam kwam de afwijzing van het ver zoek tamelijk hard aan. Wet houder Herman Posthoorn - die Chris Zijdeveld van ruimtelijke ordening tijdèlijk vervangt - geeft als reactie: „Op deze be slissing van GS hadden we ze ker niet gerekend. Het is erg triest dat aldus beslist is dat de bouw in Noord op z'n minst tot né de hoorzitting is opgeschort" Het college van burgemeester en wethouders had er eigenlijk op gerekend dat nog voor de ge meenteraadsverkiezingen van 31 mei a.s. een eerste paal voor Woudhoek Noord de grond in geslagen zou kunnen worden. Met name wethouder Zijdeveld (PvdA) had daarop zijn zinnen gezet. Aan collega-wethouder Posthoorn dus de vraag of deze verkiezingsstunt nu de mist m is. „Inderdaad," aldus Post hoorn, „de stunt gaat met door." „Hoewel," zo voegt de wet houder daar ijlings aantoe, „het bouwen wongen van woningen in Noord niet alleen een verkie zingsstunt is, maar het is ook een belangrijk doei op zich. Als het aan mij had gelegen waren we vorig jaar al begonnen met bouwen." Op welke termijn er nu wel een eerste paal de grond in kan valt volgens Posthoorn niet te zeggen, dat hangt groten deels van Gedeputeerde Staten af. s De drie etages die de gemeen te in gebruik neemt, hebben elk een nuttig vloeroppervlak van zo'n duizend vierkante meter. De etages worden ingericht als zogenaamde kantoorlandschap pen. Dat betekent dat er zoveei mogelijk ruimte en openheid geschapen wordt. De verschil lende groepen ambtenaren wor den slechts door een laag wand je van elkaar gescheiden. Er wordt veel ruimte gegeven aan plantenbakken, waarin een „hy- dro-cultuur-systeem" wordt toegepast; de planten staan in bakken water op een bodem van kiezelsteentjes. Op de begane grond bestaat de vloerbedek king voor het grootste gedeelte uit gewassen grint-tegels, op de etages wordt de vloer bedekt met naaldvilt. Drie kunstenaars zorgden voor een artistiek verantwoorde aankleding van het 's-Grave- landgebouw. De wandschilde ring in de hal bij de receptie is gemaakt door Cees Bouw. Ad van Otterloo verzorgde de kunstzinnige „routering" in het gebouw. De glazen wanden van de bedrijfskantine op de tweede verdieping rijn vervaardigd door Gerard van Soest. Het kantoorgebouw is onder deel van een groot bouwproject dat vier gebouwen ten omvat. In twee complexen komen in totaal 74 woningen, de twee andere ge bouwen rijn als kantoor be stemd. Het bouwproject wordt uitgevoerd door Muijs en de v'- at®-.» -t. VRbikO *V A* S N Winters' Aannemingsbedrijf. De kale bouwkosten voor het kantoorgebouw 's-Graveland bedragen ongeveer negen mil joen gulden. De gemeente heeft een krediet verleend van bijna 16 miljoen. In juni *76 werd de eerste paal voor het bouwproject de grond ingedreven. Maar behalve het 's-Gravelandkantoor zijn de ge bouwen nog niet voltooid. De omgeving blijft daardoor voor lopig nog een puinhoop. Doordat een ventweg ontbreekt, gaat de toegang vaak met modderige voeten gepaard. Parkeerruimte voor auto's en stalhnguimte voor fietsen is nog met aangelegd. Bij de hoofdin gang onder de luifel zijn zo'n zestig fietsklemmen geplaatst, die voor bezoekers bedoeld zijn. Het personeel moet daar voorlo pig ook gebruik van maken. Voor het parkeren wordt gead viseerd de terreinen bij het Stadskantoor, de Hema en de winkelgalerij aan de 's-Grave- landseweg te gebruiken. Tussen de Horvathweg en de spoor baan, bereikbaar via de Def- landseweg, is eveneens ruime parkeergelegenheid voorhan den. Het nieuwe gemeentelijke kantoor wordt officieel m sep tember van dit jaar in gebruik genomen. De openingsdatum wordt nog bekend gemaakt. SCHIEDAM Het Komité Jongerenhuisvesting Schiedam hoeft niet op gemeentesubsidie te rekenen om zijn activiteiten te kunnen voortzetten. Burge meester en wethouders hebben beslist dat het subsidieverzoek afgewezen wordt. Het huisvestmgscomitée heeft zijn subsidieverzoek gedaan mede namens het Aktiecomitee De Laan, welk comitée overi gens zelf van niets weet. "Wij hebben geen subsidie aange vraagd en zullen dat nooit doen ook." aldus het Laancomité. Het aktiecomité heeft steeds sterker de indruk voor het karretje van het Jongerenhuisvestingscomité gespannen te worden en over weegt nu dan ook om de samen werking op te zeggen. SCHIEDAM - Vandalen heb ben zes in de Vondellaan gepar keerd staande personenauto's vernield door over de daken en motorkappen ervan te lopen en door de zijkanten met een scherp voorwerp te bekrassen. De telefoontjes over autovemie- ling druppelen een voor een bij de Schiedamse politie binnen. Voorlopig hebben zes mensen hun beklag gedaan. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Het Stedelijk Museum exposeert tot 23 april werk van een "Limburgse Am sterdammer", Pierre van Soest. "Met Jan van Eyck op bezoek bij de familie Arnolfini" is de ti tel van de tentoonstelling. Het is een reeks van 16 schilderijen, gebaseerd op een familieportret van Jan van Eyck. Het schilderij van Jan van Eyck is één van de eerste bur gerlijke portretten die ooit ver vaardig werden. Vóór die tijd (de tweede helft van de I4e eeuw) werden uitsluitend edel lieden en geestelijken geportret teerd. Bovendien werden des tijds alleen koppen afgebeeld. Jan van Eyck maakte een "to taal portret". Pierre van Soest rukte het werk van Van Eyck uiteen. Van de verschillende fragmenten maakte hij zestien schilderijen, die vaak nauwelijks meer op het origineel lijken. Van Soest com bineert zoete kleuren met een spell van ruimtelijke verteke ning en kubistische vervlak king. Het middeleeuwse echt paar wordt door Pierre van Soest bijvoorbeeld ook afge beeld in een 20e eeuws interieur, compleet met elektrisch licht. Het museum aan de Hoog straat is dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur geopend, op zondag van 12.30 tot 17.00 uur. SCHIEDAM - Drie kinderen in de leeftijd van 12 tot 14 jaar zijn in de lift van de Parkweg flat een tijdlang opgesloten ge weest doordat ze met hun vin gertjes aan de apparatuur zaten. De brandweer bevrijdde hen. Een en ander valt af te leiden uit het overzicht voor de maand februari dat het Bureau Huis vesting gepubliceerd heeft Hie rin wordt ook melding gemaakt van het feit dat het bureau in de onderhavige maand 64 mensen aan een woning heeft geholpen. 1096 mensen brachten een be zoek aan het bureau om ofwel te proberen een gemeentewoning toegewezen te krijgen, ofwel een verzoek daartoe in te die nen. De grootste groep woningzoe kers wordt nog altijd gevormd door de mensen die momenteel wel voldoende gehuisvest zijn, maar die toch een grotere of be tere woning zoeken, (dat zijn er 1799). Bejaarden, alleenstaanden en aanstaande echtparen staan vervolgens met stip genoteerd op de lijst van woningzoekers. Het Bureau Huisvesting zat tot eind vorige week gehuisvest op de Korte Haven, maar is nu overgegaan naar het nieuwe kantoorpand aan de 's-Grave landseweg 567, waar de afdeling op de tweede verdieping is on dergebracht SCHIEDAM - Bedienden van de Nederlandse Middenstands Bank aan de Nieuwe Haven rijn bij de neus genomen door de vervalser van honderdjes. Een onbekend gebleven persoon heeft aan de balie van deze bank een honderdje overhandigd, dat bij nadere inspectie vals bleek te zijn. Die inspectie vond echter pas plaats vele uren nadat de cliënt geweest was. Het valse bankbiljet is van dezelfde soort als de vele honderdjes die in de loop van de afgelopen maanden overal in Nederland de kop op staken. SCHIEDAM - Een volgestop te container voor de deur van Bas van der Heyden aan de Broersvest heeft twee onbekend gebleven personen 48 pakken koffie opgeleverd. De container stond daar in afwachting van magarijnbedtendeo die de voor raad weg moesten bergen, aldus de politie. Diezelfde politie weet te mei-- den dat er in het afgelopen weekend in totaal 23 ruiten ver nield rijn. 16 bij de kleuter school Het Hoepeltje aan de Lange Singelstraat en 7 bij de Augustlnusschool aan de Hon- nènage Gnstelaan. De industriebond NKV noemt het thans gevoerde beleid een beetje onduidelijk. Bovendien vreest de bond, dat er wel de gelijk ontslagen zullen vallen. „Er is vorig jaar over samenvoe ging van De Jong en Van de We tering gepraat", aldus de heer Peperkamp van de industrie bond NKV. „De gesprekken daarover rijn niet emotieloos verlopen. De samenvoeging is niet doorgegaan en de mensen zijn voor niks op stang gejaagd. En nu knjg je dit weer. Een beetje onduidelijk beleid; eerst over concentratie praten en nu De Jong sluiten." De belangrijkste reden voor het sluiten van het bedrijf is, dat het in 1876 een verlies van bijna drie miljoen gulden heeft gemaakt, terwijl voor het afge lopen jaar op een bijna even groot verlies wordt gerekend. Vorig jaar november heeft de directie de ondernemingsraad van Van de Wetering laten we ten te overwegen om dit bedrijf naar Schiedam over te brengen. De OR was hier op tegen, omdat het vreesde dat het behoorlijk winstmakende eigen bedrijf na samenvoeging met De Jong een verliesgevende zaak zou opleve ren. De directie kwam na een i V? dememingen. Op donderdag 6 april wordt een delegatie van het actiecomi té „Gusto open" ontvangen en vervolgens vertegenwoordigers van de gekozen leden van de on dernemingsraad van de werf Gusto alsmede van de werkne mersorganisaties betrokken bij de problematiek in de scheeps bouw. Iedere delegatie krijgt precies een half uur om haar standpunt duidelijk te maken. Het gemeentebestuur van Schiedam opent de rij van dele gaties die een gesprek met de beide commissies zullen hebben. Daarbij zal burgemeester Lems de commissies proberen duide lijk te maken hoe er in Schie dam over sluiting van de werf Gusto wordt gedacht. Na hem komen de Raad van Bestuur van het IHC-eoncern aan bod, als mede vertegenwoordigers van belangengroepen bij andere on- onderzoek tot de conclusie, dat een dergelijke samenvoeging veel hogere investeringen zou vergen dan aanvankelijk werd verondersteld. Daarom ging de samenvoeging toen niet door. De circa honderd werknemers van De Jong hebben, het aanbod gekregen voor een gelijkwaar dige functie met behoud van sa laris bij één van de twee andere bedrijven. Een eerste bespre king tussen directie, onderne mingsraad en vakbeweging heeft vorige week plaats gevon den Met name over de sociale gevolgen van de overplaatsin gen zullen nog besprekingen volgen. Voor het vrijkomede terrein van De Jong aan de Westfrankelandsedijk zijn al enkele gegadigden; welke dat zijn wilde een woordvoerder van de directie niet meedelen. SCHIEDAM - Uit een woon huis in de Louise de Coligny- straat is een verzameling gou den sieraden en enig contant geld 955) verdwenen nadat in brekers zich via een voordeur- ruitje de toegang verschaft had den. De waarde van de sieraden is nog niet bekend. Ook in snackbar Ome Piet in de Celsiusstraat is ingebroken. Daar verdween echter niets, wel werd voor 100 schade aange richt De Casimirschool en Augusti- nusschool aan de Honnerlage Gretelaan zijn eveneens doelwit geweest van inbrekers. Ook hier bleef de buit echter onbedui dend. Uit een woning aan de Rotterdamsedijk tenslotte ver dwenen een cassettedeck, een spaarvarken en een horloge Waarde 335.-. De bewoner was vergeten de voordeur goed te sluiten. SCHIEDAM - Ettelijke vier- kante meters gras aan de West frankelandsedijk zijn in het af gelopen weekend verloren ge gaan doordat er door onbekende oorzaak brand in was uitgebro- - ken. De brandweer moest eraan te pas komen om de zaak weer te blussen. Ook moest de brandweer uit rukken voor een brandje op een plezierjacht aan de Jachthaven- laan. Voordat de slangen echter uitgerold waren, hadden om-' standers de vlammen al ge doofd. Dekzijlen, de reling en de zijboorden werden verwoest. De derde maal dat de brand* weer moest uitrukken was een container het onderwerp van de bluswerkzaamheden. Afval af komstig van renovatiewerk zaamheden in de Van Esveld- straat was in de brand geraakt. SCHIEDAM - Op het zandli- chaam van Rijksweg 19 - ten noorden van de wijk Groenoord - heeft zich een ongeval voorge daan bij het motorcrossen. De 15-jange Schiedamse jongen R K. kwam met rijn motor ten val en moest met een sleutel beenfractuur in het Gemeente ziekenhuis opgenomen worden. Ook op het Broersveld deed zich een ongeluk voor, maar daarbij liep geen der betrokke- j nen persoonlijk letsel op. Het betrof hier de 22-jarige Vlaar- dmger M. C. die met zijn auto de auto van de 46-jarige Schiedam mer P. J. S. aanreed. De Vlaar- dinger maakte zich uit de voeten,,, maar kon later op aanwijzing in de Stationsstraat - onder in vloed - aangehouden worden.'

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2