1 Beweging Las Palmas dreigt reiswereld: 5 RIJDEN EN WACHTEN TANDARTSENCENTRUM VREEST ROTSEVG NIET huis Schmidt het Van Agt wachten Politie snapt 85 zwartrijders DUURDER: brood, margarine, m nen splan in onderwijs Ook kinderbijslag rond Deze unieke badhanddoek isgauw verdiend. I 1 I! 1 J - 1 W aarsehuwing op sigaretten Lüden UW ►evolkmg vlucht van Braziliaanse kust voor mysterieus gas Ïfcï lieer Poolshoogte WK Voetbal: 'Geef eerst situatie weer, dan pas sport 50.000 BANEN BEDREIGD Goed gedrag werpt vruchten af nemen öollarkoers weer omhoog zie pagina zon Meer INFORMATIE OVER BEZORGING: Congresgangers massaal ziek Wateroog gebeurt l li 32e jaargang no. 9454 hoofdredacteur herman wigbold a (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De prijzen van bestaande wonin gen blijven dalen. De gemiddelde vraagprijs, vorig jaar september nog 229.000 gulden, wordt thans ge schat op twee ton. In februari was hij al gezakt naar 206.400. Prinses Anne van Enge land draagt een jas over haar rijcostuum. Zo pro beert ze warm te blijven ■wachtend op^haar beurt tijdens het Concours Hip- pique van Badminton, dat ook vandaag en morgen nog verder gaat. Aan het eind van de eerste, gure dag stond de prinses ze vende in de voorlopige rangschikking. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM/TENERIFE - "Stuur ons 180.000 dol lar, öf er zullen deze zomer bommen ontploffen in jul lie hotels in Las Palmas en Tenerife." Dreigbrieven met deze inhoud hebben deze week grote onrust te weeg gebracht in de Europese reiswereld. $&}0j2j4J6.en20 Bei 010-14 74 00 raoiut (Van onze sociaal-economische redactie) LUNTEREN - In kleuter- en basisonderwijs gaan de komende jaren 50.000 van de 200.000 arbeidsplaatsen verloren als er geen ander beleid wordt gevoerd. De vakorganisaties in het onderwijs komende volgende week met een plan om dit dreigende verlies van werk op te vangen. (Van onze parlements- redactie) DEN HAAG - Het ka binet Van Agt-Wiegel komt volgende week met een halve VAD naar de Kamer. Dat wil zeggen dat het kabinet overeen stemming heeft bereikt over het individuele deel van de vermogensaan- wasdeling dat werkne mers die in winstgevende bedrijven werken krij gen. li eenTOeuwe abonnee ooqeeft. krikjt u Als u eerfffieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het \foje Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als betoning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-in-de-knoop ais afbeelding. Sfuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. Nieuwe abonnee boa. - Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25.Rotterdam, tel. 010 - li.74.Q0 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) teL 010 -13.63.80 - 14.74.11 Zogenaamde vastgoed jongens, die vorig jaar regelmatig direct contant geld boden voor een wo ning. die ze vaak snel met flinke winst doorverkochten, zijn te rughoudend geworden. De heer J. J. van Eek van Vastgoed Strijen zegt: 'Tussen de een en twee ton zit vrijwel geen handel meer.™ Hij wijt de teruggang aan het achterblijven van de loonstijgingen. Markus van de NBM zegt wel gelukkig te zijn met de ingetre den daling. "De prijzen komen nu tenminste op een redelijk peil." 'Geld... of we blazen vakantie-hotels op Ook is er meer tijd nodig om een woning te verkopen. Gingen vorig jaar de huizen al na ge middeld 50-55 dagen van de hand, volgens de laatste cijfers van de Nederlandse Bond van Makelaars was die periode in februari 77 dagen. Even lang ate in 1975 Binnenkort maakt de NBM nieir cijfers bekend. Door makelaars zelf wordt veronder steld, dat daaruit zal blijken dat de vraagprijs verder is gezakt en de verkooptijd langer is ge worden. Volgens de heer Van Ameron- gen van de Vereniging Eigen Huis is de aarzeling op de wo ningmarkt. een gevolg van pu- idifcaties over.stabilisering van de prijzién en een schrikreactie op de waanzinnige stijging van de prijzen in de afgelopen twee jaar. De gemiddelde prijs steeg van begin 1976 tot eind 1977 met maarliefst 30JD00 gulden, fBetiftardst zakken de prijzen tólimburg en Brabant. De tijd va» bet vlug een ton winst pak ken op je oude woning en daar mee een nieuwe kopen, is voor bij. Steeds meer mensen beslui ten hun oude woning maar te moderniseren," aldus een Bre dase makelaar. fi» de omgeving van Rotter dam is de prijsdaling geringer. Voorzitter L.P. Markus van de NBM-afdeling Rotterdam-Dor- diecht zegt: "Wel worden de le den van onze afdeling steeds meer voor bemiddeling ge vraagd. Nu de kopers niet meer het risico lopen achter het net te vissen als ze niet direct ja zeg gen, zoeken de verkopers weer steun bij ons." ROTTERDAM - Op pakjes sigaretten en shag komt binnen afzienbare tijd een waarschu- wendeTekst te staan, dat roken schadelijk is voor de gezond heid. Er is een regeling in voor bereiding, die zo'n waarschu wing verplicht stelt Ook is de overheid van plan sigarettenfabrikanten te dwin gen het teer- en nicotinegehalte op de pakjes te vermelden. Mi-, nister Ginjaar (Volksgezond heid) wil een en ander vastleg gen in een speciaal Warenwet- besluit De Adviescommissie Warenwet is gevraagd hoe die over de plannen van de minister denkt mms Mm$r '*mfw De brieven, in Algiers gepost zijn afkomstig van de "Bewe- AMSTERDAM - Voor het eerst sinds lange tijd gaat het beter met de dollar. Vrijdag Süig in alle Westeuropese geld- centra de koers redelijk om hoog: in Amsterdam van 2,15 ®ar bijna 2,17. In geldkringen WCidt het herstel toegeschreven san het grotere ertrouwen van be valutahandel in president Carters plannen ter bestrijding «an de inflatie in de VS. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Directeur- eigenaar A, 2, van Wijk van het particuliere tandartsencentrum aan de Rotterdamse Vlas markt wil het desnoods op een con frontatie met justitie laten aan komen om zijn centrum draaiende te houden. In het centrum werken mo menteel de Nederlandse tand- arts J. van der Burgh en een Franse arts van Chinese af komst. Van Wijk wil in Enge land één aanlai landartsen wer ven om de zeven stoelen aan de Vlasmarkt volledig bemand te krijgen. Hij is echter niet van plan voor deze tandartsen de noodza kelijke vergunning aan te vra gen bij het ministerie, omdat er een EEG-verdrag bestaat waar- bij de vrije vestiging van tand artsen geregeld is, Nederland moet dat verdrag echter nog be krachtigen. Verwacht wordt dat dit nog twee jaar op zich zal la ten wachten. ..Ik zie wel wat er" gaat gebeuren," zegt Van Wijk. „Ik kan me niet indenken dat een officier van justitie een ver volging instelt wegens iets dat over enige tijd zomaar mogelijk is." Maar hij geeft zichzelf weinig kans, dat hij die vergunning ook zou krijgen. „Ik geloof niet dat deze mensen zullen meewer ken,™ deelt hij mee, doelend op het ministerie. Het departement van Volksgezondheid kent Van Wijk goed als directeur van een aantal tandheelkundige inrich tingen aan de Claes de Vriese- taan, die ongunstig in de publi citeit zijn gekomen. Zie verder pagina X „Perioden met zon en plaatse- •»Jk een bui. Maximum tempe raturen dit» 8 graden. Zwakke «n nuttige noordelijke wind. *«pr. «tor. W O «MB aoa» (Am sa.» maan op onder 1417 «Uk »t» OU» MONTEVIDEO - Een mysterieus gas zaait dood en verderf in de kustgebie den van Brazilië en Uru guay. Al dagenlang waait er een fataal gas vanuit zee landinwaarts. Zeker twee mensen zijn er het siacht- i offer van geworden. Miljoenen vissen en I schelpdieren zijn dood aangespoeld. Verscheidene paarden, honden en wilde I dieren vonden binnen en- i kele uren de dood, nadat ze j aan een dichte concentra- I tie van het gas waren blootgesteld. (ftfaMëWMMNMr) hm mm iW«h| et—wrwm ■lufn tfm «rijfct M >«.M wr. ZAtMMCfBMttWIMC MOMNfUHVKl fOt lUMUUt Wetenschapsmensen be studeren het gas dat langs een kuststrook van 530 ki lometer is waargenomen. De mensen in die streek hebben last van een zere keel en verstikkende hoestbuien. De bevolking van de badplaats Hereme- heremenegildo is gevlucht De politie patrouilleert er met gasmaskers. Een van de geopperde mogelijkheden; het gas wordt veroorzaakt door plankton in de oceaan dat een zuur afscheidt bij de voortplanting. (Van onze parlemenlsredact ie) OEN HAAG Bondskanselier Schmidt van West-Duilsland heeft premier Van Agt op de topconferentie van Kopenhagen voor niets laten wachten. Van Agt had een afspraak ge maakt met Schmidt om hem na de conferentie te ontmoeten op zijn (Van Agts) suite. Schmidt bleef echter weg op het afge sproken uur en stuurde slechts zijn minister van Buitenlandse Zaken. f Premier- Van Agt heeft dat gisteren op zijn persconferentie bevestigd. Of hij daar een de monstratie in zag wilde Van Agt niet toegeven. Hij zei: _Ik heb niet 2ulke lange tenen." Van Agt had Schmidt willen spreken over de omstreden levering van uranium aan Brazilië uit Alme lo. Vandaag heeft het kabinet de brief opgesteld aan Londen en Bonn over deze zaak, maar over de inhoud van de brief wilde Van Agt niets zeggen. ging voor de Zelfbeschikking en Onafhankelijkheid van de Ca- narische Eilanden (MPAIAC). Deze beweging plaatste ruim een jaar geleden een bom op het vliegveld van Las Palmas. Twee jumbo's, van KLM en PanAm. moesten daardoor naar Tenerife uitwijken, waar ze later op el kaar botsten; 552 doden had dat tot gevolg. Dreigbrieven van de MPAIAC zijn gericht aan een aantal grote reisorganisaties in West-Duits- land, België en Denemarken. Ook hoteldirecties in Las Pal mas en Tenerife werden met bomaanslagen gechanteerd. In Nederland zijn de dreigbrieven (nog) niet opgedoken, zo meldt de Algemene Nederlandse Ver eniging van Reisbureaus. (ANVR). De Spaanse regering heeft in middels al laten weten de poli tiemacht op de Canarische eilanden te zullen versterken, ter bescherming van de toeris ten. Ook zal de controle op de vliegvelden worden verscherpt. Vertegenwoordigers van inter nationale reisbureaus hadden in Madrid tegenover de staatsse cretaris van toerisme, Ignacio Aguirre, hun ongerustheid uit gesproken. De dreigbrief-chantage is eind deze week uitvoerig aan de orde geweest op een congres van reisgiganten in Lissabon. De di recteur van het Deense reisbu reau Tjaerebore bracht de zaak gisteren in de openbaarheid. In Denemarken zijn meer reisbu reaus bedreigd. Maatregelen zijn nog niet genomen, "maar we zullen niet aarzelen om de vluchten stop te zetten als we de veiligheid van onze gasten niet langer kunnen garanderen." al dus de directeur van een der be dreigde organisaties. In Nederland wacht men voorlopig af welke maatregelen er op de Canarische eilanden ge nomen worden. De reisbureaus vrezen wel enige paniek onder toeristen die voor een vakantie op de Canarische Eilanden heb ben geboekt. "Maar vooralsnog lijkt ons daar geen reden toe," aldus de heer C. Van Zwijndregt van de ANVR. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Vijf entachtig zwartrijders werden vrijdagmiddag en -avond uit trams gehaald bij een controle op het Kruisplein in Rotterdam. De actie, een gezamen lijke operatie van de RET en de politie, richtte zich vooral op de tramlijnen 1 en 4. Zij duurde "s mid dags van drie tot vijf uur en 's avonds van half ze ven tot half tien. LVie op zwartrijden werd betrapt kon ter plaatse een boete voldoen. Wie geen geld bij zich had kreeg een proces-verbaal en moest zich legitimeren. Lukte ook dat niet, dan volgde overbrenging naar het politiebureau, waar de identiteit van de zwartrijder werd vastge steld. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG - „Geef vóór iedere sportuitzendlr.g informs- tie over de situatie met betrek king tot de schending var» de mensenrechten in Argentinië." Dat heelt de Nederlandse af deling van Amnesty Internatio nal gevraagd aan het bestuur van de NOS, voor de periode dat de wereldkampioenschappen voetbal in Argentinië duren. Amnesty Intematinal voert aan dat het niet in het belang is van de politieke gevangenen in Argentinië dat ze worden verge ten. „Dit zou gemakkelijk het geval kunnen zijn," aldus AI. „bij «en berichtgeving over Ar gentinië die tijdens de kam pioenschappen uitsluitend ge richt is op dit evenement" - AI verklaart zich ook bereid om de NOS alle nodige informatie te verschaffen. MONTREAL - Van de 180 diëtisten die in een groot hotel in Montreal een congres over hur» vak hadden bijgewoond, zijn er gisteren 170 ziek gewor den voedselvergiftiging. De „salomonellosis" is waarschijn lijk het gevolg van het eten van een besmet kipslaatje. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN KAAG Brood, margarine en geneesmiddelen worden duurder. De minimumprijs van een heel braad gaat dinsdag 3 cent in prijs omhoog, omdat de kosten (lonen, grondstoffen) voor de broodfabrieken en bakkers zijn gestegen. Omdat ook oliën en vetten op de wereldmarkt duurder zijn ge-' worden, moet de consument binnenkort 2 tot 4 cent meer voor een pakje halvarine en margarine neertellen. De fabrikanten verbogen hun verkoopprijzen maandag al. De winkelprijzen zullen enige tijd later omhoog gaan. omdat eerst nog voorraden moet worden wegge werkt. Medicijnen voor particuliere verzekerden worden duurder door dat de vergoedingen voor de apothekers met 25 procent omboog gaan. De minister van Economische Zaken heeft alle prijsverhogin gen goedgekeurd. In «en "arbeidsplaatsenplan" stelt de Nederlandse Federatie van Onderwijsvakorganisaties een pakket van maatregelen voor, die zowel de werkgelegen heid dienen ab de kwaliteit van het onderwijs. De NFO wil on dermeer naar kleinere klassen, meer aandacht voor onderwijs aan volwassenen en meer na scholingsmogelijkheden. Mensen die in het onderwijs werken moeten, als ze dat wil len, op hun zestigste met pen sioen kunnen gaan, vindt de NFO. De organisatie stelt verder voor mensen vanaf hun 55ste korter te laten werken, over uren te beperken en deelbanen tosti .uleren. Voorzitter J. Huisman van de NFO kondigde het arbeidsplaat senplan gisteren aan op een ver gadering in Luntenen. Daar was ook Onderwijsminister Pais (WD), die stelde dat de onder wijskrachten wat betreft hun arbeidsvoorwaarden water in de v.*1.;" rr.ocien doen, ten behoe ve van hun werkloze collega s. Op het ministerie van Onder wijs wordt volgens Pais mo menteel ook gewerkt aan een actieplan om de werkloosheid tn deze sector aan te pakken. UTRECHT De 21-jarige Oostenrijker A. A. N. in Lage Vuursche, die wegens zijn cri minele verleden ons land zou worden uitgezet, mag voorlopig, blijver». De Utrechtse rechtbank heeft in aanmerking genomen dat de man zich de laatste vijf jaar goed heeft gedragen en kennelijk een nieuw leven is be gonnen. De rechtbank vindt het daar om niet redelijk nu een abrupt einde te maken aan het bestaar», dat N. zich in ons iand heeft op gebouwd. De man heeft trouw plannen en is nu timmerman. De Oostenrijker kwam ons land binnen via Schiphol. Toer* hij in juli "76 een verblijfsver gunning aanvroeg, kreeg hij te- horen dat hij hier niet mocht blijven, aangezien hij 31 maan den In de gevangenis had geze ten. De man vroeg daarop her ziening van die beslissing. De Utrechtse rechtbank be sliste dat hij hier mag blijven tot mevrouw Haars, de staatsse cretaris van Justitie, over zijn herzieningsverzoek heeft be slist Kabinet komt met halve VAD TORONTO - Vijfendertig Amerikanen zijn vertrokken voor de eerste toeristische trip naar de Noordpool. Ze zullen er een week blijven. De tocht wordt gemaakt met drie twee- motorige vliegtuigen. Een vier de kist vliegt vooruit om brandstof voor de terugtocht op het ijs te droppen. Later sal bel kabinet dan ko- 4* remt met een collectief deel maar daarover is men het nog lang niet eens, zo hm »p te ma ken uit mededelingen van pre mier Van Agt na aitoop van het feshisrtsbaraad. Over de inhoud van de VAt>- regellng wilde de minister-pre sident niets meedelen. Wel 2ei hij dat het kabinet vrijdag avond nog de Raad van State had ontvangen op het Catshuis, Zoals bekend maakte eerder de Raad van State bezwaar te gen de VAD-voorslellen van het kabinet Van Agt deelde ook nog mee dat het kabinet volgende week een memorie van antwoord aan de Tweede Kamer zal zenden over een nieuw stelsel van kin derbijslag en kinderaftrek. Ook over de inhoud daarvan zei de premier niets te kunnen zeggen. Hij legde er de nadruk op dat het hier om een eerste fase van bezuinigingsmaatregelen gaat Dat men het er in het kabinet over eens was geworden vond hij van groot politiek gewicht Zoals bekend had de VVD nogal wat bezwaren tegen de plannen die het kabinet-Den Uyl met de kinderaftrek en kinderbijslag had. De VVD vond die plannen te nivellerend. „Uit het feit dat wij het eens zijn geworden mag u afleiden," zo zei Van Agt, „dat onze plannen iets anders z;jn". vamlsiawj» Ik geel hiermee op als nieuwe abonnee: Naam: Soort abonnement: O kwartaal Qjddf Hij/zi) ontvangt Het \mje Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek ab beloning bij: Naam afzender: Adres; Plaats:

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1