Duizendste ABVA-lid feestelijk ingehaald 'Niet van plan Bijdorp te likwideren' Hoofdbode met pensioen 'een echte butler' Coöp verhoogt omzet in 1977 NIEUWE STATENLEDEN BESLISSEN OVER LNG Chili-comité krijgt toch subsidi WETHOUDER ZIJDEVELD: Wé 'I Mm Inbraak bij De Rode Zon schiedam Leger des Heils geeft drietal concerten 'Methadonpotten uit containers gehaald' Koninklijke jachten Hardrijders op de bon Parkeren voor invaliden 1 bij Groenoord Vernielingen in vormingscentrum 4 Nacht van het Hart cadeau voor Sparta -*** WOENSDAG 19 APRIL 1978/HET VRIJE VOLK/PAGIN 2 SCHIEDAM - Dankzij een gift van 2500 gulden van uitzendbureau Unique uit Rotterdam is het plantage- festivaï uit de financiële zorgen. Zeiden medewerkers van dit festival vorige week nog, dat het bedroevend ïs "dat we nu met een club goed gezinde Schiedammers een festival op poten moeten zetten met maar vijftien honderd gulden"; thans zijn ze aanzienlijk optimisti scher. Jaloezie Medewerkers van het Plantage-festival met hun sponsors van uitzendbureau Uni que. SÜ1 yisü0 W Een zoen, bloemen en een set pennen voor het duizendste ABVA-lid in Schiedam, Wilma Hendrikse es ?- t a,/',/. ■IW» m'WM Het nostaligische Coop-winkeltje aan de Kethelstraat Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 e festival uitfinanciële zorgen Evenals de afgelopen twee jaar wordt ook dit jaar weer een popfestival In de "schelp" aan de Plantage georganiseerd. Het Plantage-festival gaat dan zijn derde jaar in en kan bijgeschre ven worden op het al maar groeiende lijstje van jaarlijkse festiviteiten in Schiedam. Het Plantage-festival is in 1976 vanuit sociëteit De Tempel opgezet om op Koninginnedag ook eens iets voor de oudere jeugd te organiseren. Op dat eerste festival speelden voorna melijk Schiedamse groepen Vorig jaar werd de organisa- ROTTERDAM - Ongeveer achthonderd muzikanten van het Leger des Heils komen za terdag en zondag in Rotterdam bijeen voor hun jaarlijks con gres. Dat congres bestaat uit drie concerten in De Doelen. Zestien orkesten zullen voor het voet licht treden Als gastdirigent zal optreden de Brit Norman Bear- croft. Leger des Heils-compo- nist. verbonden aan het Interna tionaal Hoofdkwartier in Lon den. Zondag geven de muziekge zelschappen medewerking aan de straatevangelisatie. tie grootser opgezet. Dankzij medewerking van een aanne mer konden stellages opgericht worden voor verlichting en lichtshow. De ingehuurde groe pen kwamen dit keer niet uit sluitend uit Schiedam, maar uit heel Nederland. Het festival werd besloten met een optreden van de Engelse groep Biggies War Time Band. Ook dat twee de festival werd een succes. De organisatie schatte het bezoe kersaantal op zes- a zevendui zend. waaronder ook opmerke lijk veel ouders met kinderen Overigens diende dit festival als voorbeeld voor het succes volle Zuiderparkfestival in sep tember vorig jaar in Rotterdam. Maar dat gebeuren werd dan ook door de gemeente Rotter dam met tienduizend gulden ge subsidieerd Met enige jaloezie kijken de organisatoren van het Plantagefestival naar buurge meente Rotterdam, waar ook al lerlei culturele evenementen zoals Film International, Poetry International enz. door de ge meente Rotterdam fors worden gesubsidieerd Niets van dit alles m Schie dam Het Plantage-festival moet zichzelf bedruipen uit de op brengst van de verkoop van drank en broodjes. Daarnaast subsidieert de Vereniging voor Feest- en Gedenkdagen het fes tival met vijftienhonderd gul den. De Katholieke Stichting voor Sociaal Culturele Arbeid verklaarde zich daarbovenop bereid garant te staan voor een eventueel verlies tot een maxi mum van vijftienhonderd gul den. Omdat dit alles nog geen vetpot is, hebben de organisato ren zich gewend tot het be drijfsleven. Tot gistermorgen had dat slechts tweehonderd gulden opgeleverd. Gisteren kwam evenwel een telefoontje vanuit Rotterdam met de mededeling, dat uitzend bureau Unique dat op I mei een zaak aan de Coolsingel opent, bereid was 2500 gulden bij te passen. 'Tk sprong een gat in de lucht toen ik dat hoorde", aldus Mattheus Bakker, één der orga nisatoren. "We lazen in de krant over de moeilijkheden van het festival", aldus Jan Koopman van Unique, "en omdat we zelf wel eens wat organiseren en we die dag opengaan, zijn we gaan praten." Daarmee was het festival ge red. Op 1 mei is het zover; dan wordt in de Plantage van twaalf uur 's middags tot elf uur "s avonds een veelzijdig pro gramma geboden met theaterac tiviteiten en popgroepen. Zoals gebruikelijk is het festival gra tis toegankelijk. SCHIEDAM Bejaardenver- zorgster Wilma Hendrikse werd gisteren tijdens een korte bij eenkomst in de benedenzaal van de Opstandingskerk in de bloe metjes gezet. Daarvoor was alle aanleiding want zij is het dui zendste lid van de ABVA, afde ling Schiedam. „Een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van onze afdeling die in 1947 met 250 leden van start ging", aldus het bestuur tijdens de overhandi ging van bloemen en een set pennen. Voorzitter Koeten noemde in izijn toespraakje het bereiken van de 1000-ledengrens erg be langrijk. omdat daarmee de ver tegenwoordiging naar bonds raad en congres kan worden uit gebreid, „Het is erg plezierig om het duizendste lid in te schrij ven". zei hij, „vooral omdat zij uit een andere sector dan de ambtenaren komt, omdat zij jong is - dat bewijst dat de AB VA nog steeds een aantrek kingskracht op jonge mensen heeft - en omdat zij een vrouw is." Districtsbestuurder Rob v d. Haak verwelkomde Wilma als lid en ging kort in op het in 1974 gestarte vrouwenwerk binnen de bond. Hij vertelde, dat het aantal vrouwelijke leden twee maal zo snel stijgt als het aantal mannelijke. Ook vergeleek hij de ledenstijging van de landelij ke bond met die van de Schie damse afdeling. „Hieruit blijkt", aldus Rob v.d. Haak, „dat Schie dam reiatief sneller groeit dan de ABVA als totaal." Hij besloot met een kleine hint naar de moeilijkheden met CPN-leden van onlangs: „Van harte wel kom bij onze club. waar een ieder lid van kan worden zonder dat naar zijn politieke overtui ging wordt gekeken. Het moest er even uit." ROTTERDAM - Etiketten van aan het Deltaziekenhuis ge leverde potten methadontablet- ten moeten tegenwoordig aan de gemeenteapotheek in Rotter dam worden teruggestuurd. Dit besluit is genomen na een onderzoek van gemeente-apo theker M. F. H. Zee naar de her komst van medio 1977 door de werkgroep „Jeugdvijand nr.l" in Dordrecht gevonden potten. Daarop zaten etiketten van de gemeenteapotheek, waaruit zou blijken dat de inhoud heeft be staan uit 300 tot 400 stuks me thadon tabletten van 50 mg. Volgens directeur dr. J. van der Meer van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezond heidsdienst in Rotterdam is ko men vast te staan, dat de door de werkgroep getoonde potten leeg uit een container moeten zijn gehaald. Twee potten, bleken af geleverd te zijn in het Deltazie- kenhuis aan een paviljoen, waar verslaafden werdén'Èiehandeld. Van een derde pot'met etiket Gemeen te-Apotheek kon wor den vastgesteld, dat daarin een opiaat met een sterkte van 50 mg had gezeten. Het etiket was ech ter zo vervuild, dat andere gege vens niet te achterhalen waren. Mevrouw S. H. Daane van de Dordtse werkgroep „Jeugd vijand nr.l" noemt de redene ring van de GG en. GD een smoes. „Drugverslaafden halen dergelijke potten niet uit een container om thuis als asbakken te gebruiken," zegt ze. In de vergadering van de Rot terdamse raadscommissie voor Volksgezondheid wordt donder dag de kwestie besproken. SCHIEDAM - Met de stemmen 'van een ver deelde CDA-fractie en de VVD tegen is de gemeen teraad maandag akkoord gegaan met het toekennen van een subsidie van vijf honderd gulden aan het Chili-comité. Dit comité heeft de gemeente niet al leen om een subsidie ver zocht, maar ook gevraagd of er op het Emmaplein een beschilderde schut ting mag komen. Hierop zou de Chileense schil dersbrigade Ramona Par- ra een schildering maken over haar afschuw van het Chileense gene- raalsbdwind. De 500-guldensubsidie was de vorige raadsver gadering ai aanleiding tot felle taferelen. Daarbij vonden VVD en CDA, dat de gemeenteraad niet u plaats was om internatio nale problemen te bespre ken. Enkele sprekers merkten op. dat er ook nog linkse dictaturen zijn. Omdat de stemmen vori ge maand staakten, kwam het onderwerp deze maai weer aan de orde. In een poging otn de discussie niet in partijpolitiek te laten ontaarden, consta teerde burgemeester Lems dat de afschuw over het bewind in Chili alge meen was, maar dat er verschil in mening was over wat er moet gebeu ren. De raad besloot de zaak verder in handen van het college te geven. Dat be tekent, dat de subsidie in ieder geval wordt toege kend en dat het verzoek om een beschilderde schutting wordt aange houden totdat daarover een advies is ontvangen van de commissie Stads- verfraaiing. ROTTERDAM - De konink lijke jachten Piet Hein en Groe ne Draeck komen waarschijn lijk op 20 mei naar Rotterdam in het kader,van de vlootschouw, die als onderdeel van de mani-, festatie Rotterdam Maritiem 'wordt gehouden. Koningin Ju-* liana en prins Berhard zijn van plan de gepavoiseerde „schepen vanaf hun jacht Piet Hein'te be kijken. Prinses Beatrix en prins Claus doen dat aan boord van hun jacht. SCHIEDAM - Tijdens snel heidscontroles op maandag, die gehouden werden op de Burge meester van Haarenlaan en de Horvathweg, zijn vijf automobi listen wegens te hard rijden op de bon geslingerd. Als hoogste snelheid werd 78 km gemeten. - SCHIEDAM - „Wij zijn niet van plan om Bijdorp op korte termijn te likwideren. De bewoners hoeven geen angst te hebben, dat ze hun wijkje zien verdwijnen." Die geruststellende woorden sprak wethouder Zijdeveld (ruimtelike ordening) maandag tijdens de ge meenteraad. Hij reageerde daarmee op een brief van wijk-ereniging Bij dorp en de commissie wijkbe langen Bijdorp, waarin zij vra gen bij de herziening van het bestemmingsplan Bijdorp dit wijkje als een gewaardeerd woongebied te handhaven. Zoals bekend schrijft de Wet Ruimtelijke Ordening voor, dat bestemmingsplannen tenminste eenmaal in de tien jaar herzien moeten worden. Omdat het be stemmingsplan Bijdorp van augustus 1967 dateert, was de wijkvereniging in de pen ge klommen om het gémeentebe- stuur erop attent te maken, dat het tijd wordt om het plan te herzien. Daarbij noemde de ver- eniging de aan het plan ten grondslag liggende motieven vervallen en/of achterhaald Ook Noordegraaf (PPR) deelde die mening. Tijdens d raad in- formeerde hij nog eens naar de werkplanning van de wethou- - der, zoals aangegeven in diens beleidsnota van 1976. om ver- ouderde plannen te herzien. t In diens antwoord, merkte Zijdeveld op, dat veel plannen aan herziening toe zijn en dat er aanmerkelijk oudere zijn dan dat van Bijdorp. "Herziening vraagt nogal wat capaciteit", al dus Zijdeveld. Met de toezeg ging van de wethouder, dat in de raadscommissie voor de ruimtelijke ordening terug ge komen zal worden op de werk planning en het bepalen van de belangrijkheid van de diverse plannen, ging de raad ermee ak koord om de wijkvereniging te berichten dat haar mening te zijner tijd meegenomen zal wor den bij de wijziging van het be stemmingsplan Bijdorp. SCHIEDAM - „Een echte but ler": zo omschreef de nestor van de gemeenteraad Lansbergen hoofdbode M. J. Stoppel in een toespraakje bij zijn pensione ring. Na afloop van de raadsver gadering nam de heer Stoppel maandag afscheid van college, raadsleden en diverse functio narissen. Namens de raad bqod Lansbergen hem een envelop met inhoud aan. Burgemeester Lems zei, dat Stoppel een interessante baan had gehad. Een baan. waarin hij te maken had met velerlei lie den van diverse pluimage, aldus ^Lems. Hij vond. dat Stoppel'een uitstekende feeling voor dienst verlenend werk,shad. Namens het college gaf hij de afscheid nemende hoofdbode een cassette met twee pennen voorzien van inscriptie. M. J. Stoppel werd op 8 april 1913 geboren in Vlaardingen.-Na zijn militaire dienst, die hij ver vulde bij het regiment grena diers, kwam hij bij de economi sche recherche dienst Qp 1 ja nuari 1947 trad hij in dienst van de gemeentepolitie en in 1953 werd hij bede op het Stadhuis. In 1969 volgde zijn promotie tot hoofdbode en kwam een einde aan zijn functie van markt meester, die hij vanaf 1 augus tus 1959 had bekleed. Met ingang van 1 mei is hem eervol ontslag verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Stoppel heeft als hoofd- bode drie burgemeesters meege maakt, namelijk Peek, Roelfse- ma en Lems. "Drie generaties", zei Lems, "U heeft zich bij alle drie thuisgevoeld." Na de toespraken maakten velen van de gelegenheid ge- bruik om Stoppel en zijn echtge note het allerbeste toe te wensen en hem een afscheidscadeautje te geven. Met een drankje en een hapje werd de informele bijeenkomst besloten. DEN HAAG - Is het verant- I woord een tanker met uiterst explosief vloeibaar aardgas (LNG) te laten afmeren aan de Maasvlakte? Die vraag moeten de leden van de nieuwe Provin ciale Staten van Zuid-Holland éen week na hun installatie I beantwoorden. Hun collega's in Groningen imoeten op bijna even korte ter- Fmijn hun standpunt bepalen I over eventuele aanlanding in de lEemshaven bij Delfzijl. 1 5, De regering wil namelijk voor J i juli van beide provinciale be- I sturen, van Rijnmond en van de i gemeenten Rotterdam en Uit- I huizermeeden (Gr.) weten wat A V' zij denken van het voorlopige standpunt van de regering. Daarin worden twee lokaties op de Maasvlakte (bij de bestaande LNG-terminal van de N.V. Ne derlandse Gasunie of bij de Maasvlakte Olie Terminal) en een in het Eemshavengebied ge noemd. In Zuid-Holland zijn de me ningen verdeeld. In gezamenlijk overleg hebben de dagelijkse besturen van provincie, Rijn mond en Rotterdam besloten hun standpunt pas te bepalen na afsluiting van een inspraakpro cedure, die maandag begint. Dat gebeurt met het beschik baarstellen van een informatie brochure. Deze moeten belang stellenden overigens zelf afha len op het Provinciehuis in Den Haag, bij Rijnmond of het Hulp Informatie Centrum in Rotter dam of op de gemeentehuizen in het Rijnmondgebied en het Westland. Daar komt ook uitge breidere informatie ter inzage te liggen. Voorts worden voorlichtings avonden georganiseerd in Oost- voome (2 mei) en Hoek van Hol land (3 mei). Op 9 mei sluit de inspraakprocedure met een hoorzitting, 's avonds in het Rotterdamse stadhuis. Tot en met die dag kunnen ook schrif telijke bezwaren ingediend worden bij de provincie. SCHIEDAM Het boekjaar 1977 is door de Coop Nieuwe Waterweg -positief afgesloten. Vergeleken met 1976 namen de omzetten vorig jaar met ruim vier miljoen gulden toe. „Al heeft onze Coop de hoge leeftijd van 75 jaar bereikt", schrijven bestuur en directie in het on langs verschenen jaarverslag, „de kenmerken van een grijs aard heeft zij niet: integendeel, zij staat nog aan het begin van een leven." Vorig jaar was voor de Coop een jaar vol festiviteiten. Zo werden aan de Kethelstraat een Coöperatie Museumpje en een nostalgisch „winkeltje", een na bootsing van de coöperatie van vroeger, geopend. De receptie, de extra aanbiedingen in de winkels, de jeugdwedstrijden, de twee gulden actie, de uitrei king vaD »- verjaardagscadeau aan perseei en bestuur alsme de de presentatie van het ge denkboek „Ontmoeting met een 75-jarige" waren evenzovele ac tiviteiten ter gelegenheid van het jubileum. In het jaarverslag constateren bestuur en directie, dat het nog steeds niet gelukt is het winkel arsenaal buiten het voormalig werkgebied uit te breiden. Wel werden de winkels aan de West- frankelandestraat, de Van der Driftstraat en de Mgr. Nolens- laan verbouwd en gemoderni seerd. Door diverse omstandig heden kon die laatste winkel niet volledig verbouwd worden. In het jaarverslag wordt ge constateerd, dat de Coop Vrou wenbond goed functioneert en zich in een goede belangstelling voor haar bijeenkomsten mag verheugen. De ledenraad kwam tweemaal bijeen en de districts ledenvergaderingen in Maas sluis. Vlaardingen en Schiedam vonden een goed onthaal. De ondernemingsraad, die vijfmaal vergaderde, besteedde onder meer aandacht aan het jaarverslag, diverse acties, de verschillende verbouwingen en de pensioenopbouw. Daarnaast werden voorbereidingen getrof fen voor een caissière-cursus. Het aantal medewerkers schom melde tussen de 280 en 290. schiedam" - op het par- keerterrein van bad Groenoord aan de Schiedamseweg komen drie parkeervakken voor invali den. Deze zullen bij de ingang van het bad door middel van de bekende langwerpige borden worden aangegeven. Tevens gaat de dienst gemeentewerken een onderzoek instellen naar de mogelijkheden tot het aanleg gen van algemene invaliden parkeerplaatsen bij andere zweminrichtingen. SCHIEDAM - In het vor mingscentrum Waterweggebied Noord aan de Louis Raemae- kerstraat hebben onbekenden vernielingen aangericht Daar bij werd een kast opengebroken, de koffie- en chocolade-auto maat werd opengebroken en vernield en een kleurentelevisie werd beschadigd. De schade be- draagt circa ƒ1250,-. Er wordt niets vermist I SCHIEDAM - Bij voetbalver- eniging De Rode Zon is zondag- nacht ingebroken. De inbrekers kwamen het clubgebouw, dat - aan de Schiedamseweg in Ke- thel ligt, via de achterzijde bin nen en braken een fruitauto maat open. Deze automaat be vatte geen geld. De totale schade bedraagt 150 gulden. Er wordt niets vermist. ROTTERDAM - Het Sparta- stadion beschikt over een eigen hartmassage-apparaat Gerard Verschoor, directeur van Het Vrije Volk en tevens voorzitter van de Hartstichting afdeling Rotterdam, heeft de club gister- avond een hart-defibrillator aangeboden. Het toestel, dat goede diensten kan bewijzen op plaatsen waar vaak duizenden mensen in een dichte massa bijeen 2ijn, kon. worden aangeschaft uit de op- j brengst van de „Nacht van het Hart".

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2