Maassluis doet zuinig aan met energie Sterrenburg moet levendiger Aandacht van Kabel voor werklozen Parkiet doet aankondiging Zinkerpakket kopje onder I A MIDDEN-DELFLAND: Joegoslaven glijden over het parket Voor Voornse kust grootste recreatiegebied Na inbraak 73.000 spaargeld verdwenen Kind valt door glazen dak SUS regio g MAANDAG 1 MEI 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Als rijwielhandelaar Bep Kind honderd velocipedes had gehad, waren die za terdag gemakkelijk als de bekende warme broodjes over de toonbank gegaan. De race die de fietsenma ker uit de Eendracht- straat zaterdag op de Coolsingel, in samenwer king met Het Vrije Volk organiseerde, trok be hoorlijk wat belangstel ling. Cox niet HW-organisator Willem. Hollander wijst de deelnemers welke kant zij uit moeten. Van een onzer verslaggevers DORDRECHT - De bewoners van Dordrecht nieuwste wijk Sterrenburg vinden dat de gemeente bij de bouw veel te weinig rekening heeft gehouden met de behoefte aan accommodaties voor sociaal-cultureel, recreatief en educatief werk. Dat blijkt uit een nota "Accomodates in Sterren burg", die is samengesteld door een werkgroep, waarin alle belanghebbende verenigingen en instellingen deelnamen. Ook kopers- en huurdersverenigingen le verden een aandeel. Eisen T VLAARDINGEN - De belangstelling voor het project De Kabel, dat aandacht aan de werk loosheid besteedt, is za terdag alleszins meege vallen. Vele geïnteres seerden bezochten de spe ciaal ingerichte caravan in het Vlaardingse cen trum. Ittt&H'i.- wp waSj Ptfss De fietsers in het groene polderlandschap 4 4 Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Het slufter-recreatiegebied voor tic kust van Oostvoorne wordt het grootste in ons land. Het terrein omvat vijftien tot twintig vierkante kilo* meter en Rijnmond-gecommitteerde Henk Tiestna meent dat het een „meer dan nationaal karakter? krijgt. Geen schade (Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS B. en W. van Maassluis willen in de naaste toekomst hel energieverbruik belangrijk verminderen. Het heeft ertoe een nota uitgebracht, waarin bespartngsmogelijkhe- den aan de raad worden aanbe volen. Het college hoopt, dat de nota andere gemeenten tot een xelfde beleid zal aanzetten. "Wij spre ken de verwachting uit, dat een soort sneeuwbal-effect zal ont staan, waardoor een bijdrage wordt geleverd aan de oplossing van het energievraagstuk in zijn algemeenheid." B. en W. zien in dezen een be langrijke taak weggelegd voor de gemeentebesturen. Het be treurt dat slechts één andere ge meente, Enschede, pas aan deze zaak aandacht heeft besteed. Immers "welke overheid staat dichter bij de verbruikers dan de gemeenten?" In de nota kondigen B, en W. aan "in de naaste toekomst de grootst mogelijke aandacht te besteden aan: het geven van brede en objectieve voorlichting aan de bewoners; het begeleiden en uitvoeren van maatregelen en een tariefstelling voor aard gas en elektriciteit, dat niet sti mulerend werkt op bet gebruik' van energie." Bij bovengenoemde maatre gelen denkt het college aan vooral de nieuwbouw. Punten ais isolatie, aanpassing van de openbare verlichting, verschaf fing van duidelijke richtlijnen aan beheerders van openbare gebouwen en in alle gemeente lijke gebouwen voorzieningen aan te brengen die energie-be sparend zijn. Bij alle dadendrang wordt voor alles de hand in eigen boe zem gestoken. Om het nodig be grip te kweken, zal men eerst het gemeentelijk energiever bruik aanpakken. Een beiang- »ijk punt vindt het college daar om bijvoorbeeld het energiever bruik ten behoeve van de open bare verlichting. Hoewei het om een gering percentage van het totale elektriciteitsverbruik gaat, namelijk 3,5 percent, acht men bezuiniging van groot psy chologisch belang. "Overdadig gebruik zal de burger er eerder toe verleiden ook maar niet zo zuinig te zijn." Daarom worden de volgende maatregelen voorgesteld: ver vanging van ti-veriichting en kwikdamplampen door hoge- druk-natriumverlichting; aan brenging van kwikdamplampen met een zeer gering vermogen in de woonstraten en lampen die onnodig de hele nacht brahden. uit te doen, Nadeel van de eerste twee ge noemde maatregelen zijn de ho ge investeringen en de slechtere kleurweergave. Het laatste punt levert problemen op in gebieden met een hoge verkeersintensi teit of met andersoortige veilig heidsrisico's. Bij alle plannenmakerij blij ven de bedrijven buiten schok Ondanks het belangrijke aan deel in het totale energiever bruik is "deze groep voor een gemeentelijke overheid moeilijk tot zeer moeilijk te benaderen". "In het algemeen bestaat ove rigens de indruk dat vele be drijven energiebewuster wor den door de hoge prijs die voor de levering moet worden be taald." aldus B. en W. Mocht het energiebesparings plan lukken, dan kan dat vol gens het Maassfuise college een aanzienlijke bijdrage tot beper king van de milieubelasting le veren. Uitvoering van de pro gramma's leidt volgens B. en W. ook tot beperking van de werke loosheid. Gekke fietsenrace trekt veel bekijks Heel wat toeschouwers had den graag, net als de 15 Rotter damse journalisten en de twee wethouders Mentmk en Den Dunnen even op die nostalgi sche fietsen gezeten. Bep Kind hoopt de velocipedes volgend jaar in de verkoop te krijgen. ..Het zijn machtige fietsjes. He laas maakt de Japanse fabriek Bridgestone ze niet meer. Die hebben nu hun hele produktie- capaciteit ingezet om de nieuwe roestvrijstalen racefietsen te maken. Er zijn maar zeventien velocipedes naar Nederland verzonden en daar heb ik beslag op weten te leggen. Ik heb al een paar telexen naar Japan ge stuurd, dus misschien dat het volgende zomer een rage wordt in Nederland. Dit jaar worden de zeventien vreemde rijwielen alleen nog ingezet voor vreemde manifestaties," aldus Bep Kind. Gerard Cox ook uitgenodigd voor deze wedstrijd, liet het af weten. Het fietsen op zo'n velo cipede valt voor den drommel niet mee. Daar kwamen de jour- nalisten en de twee wethouders snel achter. Doordat de trappers op het voorwiel zijn gemonteerd gaat het stuur bij het trappen Verleden jaar is de werkgroep begonnen met het maken van een inventarisatie. Voor die tijd had men gehoopt, dat de ge meente de Hoeve Rustenburg, aan de rand van Sterrenburg III, zou verbouwen tot buurt centrum. Om financieele rede nen ging dat niet door. Uit het onderzoek is de werk groep gebleken, dat er onvol doende en in bepaalde delen van de wijk helemaal geer» accom modaties waren. „De enige con clusie die de werkgroep uit de gegevens kon trekken was, dat de gemeente en de daarbij be trokken instanties bij de plan ning van de wijk deze voorzie ningen beslist over het hoofd gezien hebben", zo schrijft men. Daarbij wijst men erop, dat Sterrenburg woonruimte aan zo'n dertigduizend Dordtenaren biedt De werkgroep kan begrijpen, dat de gemeente het centrum wil versterken, maar men vindt dat dat niet ten koste van de voorzieningen m de wijken mag gaan. Bovendien neemt de be langstelling af, naarmate men verder weg moet gaan om aan een activiteit deel te nemen. In de nota komt de werkgroep met een aantal eisen, waarop men graag in de gemeente raadsvergadering van mei een M .if antwoord wil hebben. De ge meente wordt gevraagd een sa menhangend beleid op het ge bied van accommodaties op te stellen. Dat beleid zou moeten leiden tot onder meer 0 vervanging van het vroegere noodwinkelcentrum (waar nu diverse activiteiten plaats vin den) door een nieuwe, multi functionele ruimte voor het noordelijk deel van Sterren burg; 0 een geheel nieuw accommo datie voor het zuidelijk deei van de wijk; 0 uitbreiding van zaai ruimten voor vergaderingen e.d., vooral in Sterrenburg III; 9 uitbreiding van de kinderop vang in verschillende vormen, met name voor de jeugd boven de tien jaar; 0een tweede filiaal van de bi bliotheek in Sterrenburg III; 0 peuterspeelzalen in Sterren burg III; S uitbreiding van het bejaar- denwerk. De werkgroep verzoekt de ge meente, in afwachting van de plannen, de nog met bebouwde grond vast te houden. Deze ge bieden zouden dan een wijkbe- stemming kunnen krijgen. Men vraagt voorts op korte termijn tijdelijke accommodaties ter be schikking te stellen, alsmede personeel in dienst te nemen, dat de betreffende ruimten moet gaan beheren. slingeren. Als je de voeten van de pedalen haalt. kri,g je ze er pas weer op als de velocipede stil staat Sportwethouder Roel den Dunnen, één van de koplo pers in de race op de Coolsingel. merkte dat toen hij bij het Churchillplein zich lekker uit liet rijden. Het resultaat bieef niet uit Den Dunnen verloor de aansluiting met de koplopers en eindigde in de middenmoot Overigens is het strafbaar om op een velocipede te rijden m het openbaar verkeer. Volgens een agent mag het met omdat er op het kleine achterwieltje geen wit spatbord met een reflector zit ..Maar", aldus de dienaar van Hermandad, „dat witte spatbord en die reflector zitten ook niet op een racefiets en die rijden er ook genoeg in de stad". Van de zeventien deelnemers aan de velocipederace kwam Peter Spek. verslaggever van Het Vrije Volk. als eerste over de streep. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - 73.000 gulden is een 44-jarige chauffeur uit Rotterdam dit weekeinde armer geworden. Het bedrag was de buit die inbrekers meenamen na een „bezoek" aan zijn huis. De inbraak werd in de nacht van zaterdag op zondag in de woning van de chauffeur aan de Rozengaarde gepleegd. De man was zelf niet thuis. Pas toen hij zondagmorgen in zijn woning terugkeerde, be merkte hij de inbraak. Zijn hele huis was overhoop gehaald, waarbij de slaapkamers niet waren overgeslagen. Het geld was in een plastic mapje gestopt dat onder een kleed onder zijn bed was ver borgen. De chauffer was niet verzekerd. (Van een onzer verslaggevers) De hele dag door zijn films en dia's vertoond die betrekking hebben op de werkloosheid en de gevolgen daarvan. De ope ning is tegelijk de officiéie start van het project geweest Het kwam overigens slechts moeizaam van de grond Een aantal maanden hebben de le den van De Kabel moeten on derhandelen over een geschikte ruimte (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Een 7-jarig meisje is zaterdagavond in Rot terdam door een glazen dak ge vallen en ernstig gewond ge raakt Het ongeluk gebeurde in een werkplaats in de Joseph- straat. Het meisje, Ilona Bano- vic. viel vijf meter naar beneden en kwam terecht op een beton nen vloer. Met inwendig letsel is het kind opgenomen in het So phia kinderziekenhuis. (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT - In het radioprogramma „Een middagje Avro" zal morgenmiddag tus sen vier en vijf uur de gouden Avro-vogel uit gereikt worden aan mevrouw Van der Schelt uit Schiedam.. Met haar grasparkiet Coco won zij een wed strijd voor sprekende vogels. Tijdens de uitzending zai Coco met een imita tie van het liedje „een middagje AVRO" te horen zijn. Ook de amazone-papagaai van mevrouw Stoffer- - De Groot uit Dordrecht is te beluisteren. Lorre imiteert een telefoon, gesprek. Tot slot wordt het „poes. poes, miauw" van de java-beo Japie het huisdier van dé heer Sandee uit Rij. derkerk, uitgezonden. O* C-Xv v 1 «NV oV rv wï« --sx v., Xs X\^\vX? Ave* vn-> -.^S X X>. n Van een onzer verslaggevers DORDRECHT - In de Dordt- se Kil. even ten zuiden van de Kiltunnel. zijn zaterdag de be staande ruwwaterleidingzin- kers van het Waterwinningbe- drijf Brabantse Bïesbosch ver vangen door een uit drie leidin gen bestaand nieuw zinkerpak ket, dat een lengte van 285 meter heeft. Het zinkerpakket maakt deel uit van het transportsysteem voor ruwwater tussen de spaar bekkens in de Brabantse Bies- bosch er de produktiebedrijven .Krahngen' en .Berenplaat' van de Rotterdamse Drinkwaterlei ding. De vervanging was noodzake lijk in verband met de door Rijkswaterstaat in uitvoering zijnde verbreding van de Dordt- se Kil. èJrSis&J?: Het zinkerpakket is in zijn ge heel vervoerd van het montage terrein in Zwijndrecht naar de uiteindelijke bestemming. Te gelijkertijd is ook een zinker! voor het transport van stikstof m de Kil gelegd. -< Boerengebied aan stadsgrens SCHIEDAM - Lui her kauwende koeien, hooiber gen en uitgestrekte lappen weidegrond, het is allemaal te vinden in Midden Delf land, nog geen kilometer buiten Schiedam. Op initia tief van de Stuwgroep Mid den Delfland en de Schie- damse VVV is zaterdag een boekje uitgegeven dat. het gebied toegankelijker maakt voor de stedeling. „Op weg in Midden Delf land" heet het boekje en het bevat zes uitgebreide fiets en wandelroutes. In boederij Landvreugd deel den de heren Pillard en Van Alphen. respectievelijke WV- directeur en stuwgroepmede- werker. de eerste exemplaren van het boekje uit „Midden Delfland is een gebied dat om bescherming vraagt," merkte M. J. van Alphen op. De Stuwgroep Midden Delf land waar hij deel van uit maakt houdt zich daar dan ook actief mee bezig. Een uitgebreid rapport met aanbevelingen werd door de stuwgroep samen gesteld en aan het provinciebe stuur gegeven. „Maar daarna zijn we doorge gaan Een groep van vijftien mensen is intensief bezig ge weest met een inventarisatie van de boerderijen, de water vervuiling, verkeersoverlast de groenvoorziening en een fiets padenplan voor het gebied." al dus Van Alphen. Eén van de re sultaten van dat werk is het boekje met fietsroutes. De Schiedamse wethouder Zijdeveld, ontving het eerste exemplaar van Op weg in Mid den Delfland. Hij stapte luchtig over de ru- zie-achtige verhouding tussen Stuwgroep en gemeentebestuur heen; „want we hebben een ge meenschappelijk belang. Dat is de mooiste uitvinding van de laatste eeuwen; de fiets. De fiets geeft geen lawaai, geen vervui ling en is dus een milieuvrien delijk vervoermiddel." Na Zijdevelds* toespraakje stapte het hele gezelschap van raadsleden, stuwgroepmede- werkers en andere geïnteres seerden op de fiets om het ge bied met eigen ogen te aan schouwen. Voor wie Midden Delfland niet kent is het on voorstelbaar dat een dergelijk gebied zo dicht bij de stedelijke bebouwing ligt De horizon wordt gebroken door de contou ren van Rotterdam, Schiedam. Viaardmgen en Delft maar dat doet aan het polderlandschap zeif weinig af. Uitgestrekte weggetjes, alleen toegankelijk voor fietsen en snelverkeer met plaatselijke be stemming. kronkelen langs boerderijen, sloten en weiden. Op bepaalde plaatsen wordt de landelijke sfeer ruw verstoord door ondermeer een brommer cross-terrein en gigantisch zandlichaam, waarover Rijks weg 19 aangelegd zal worden. Dat wil zeggen: als het doorgaat Want milieu-actiegroepen en de gemeentebesturen van onder andere Schiedam en Schiplui den doen hun uiterste-best om het ministerie van Verkeer op andere gedachten te brengen J Het :s volgens hen duidelijk dat een autoweg ernstige schade toe zal brengen aan het land? schap. Midden Delf;and is ba? vendien de broedplaats voor verschillende vogelsoorten, die na de komst van de rijksweg on herroepelijk zullen verdwijnen, volgens de deskundigen. Om die reden wordt recreatie in het gebied niet al te sterlf aangemoedigd^ Recreatie brengt* vervuiling en andere overlast met zich mee. waardoor de rost in Midden Delfland verstovÊ wordt Het boekje Op weg in Midden. Delfland is verkrijgbaar bij dr VW in Schiedam. Alle beschre-j ven routes hebben Schiedam aLJ. uitgangspunt en bieden een gC detailleerde beschrijving van tochten. De wandelroutes die in. het boekje opgenomen zijn. bè- ginnén bij bushaltes of spoor wegstations. Messcherpe naaldhakken, wapperende rokjes, overhemden met kantjes aan de mouwen, de tijd stond even stil. In het van bioscoop tot danszaal verbouwde bolwerk van Cees Sitton traden zaterdag vijf Joegoslavische en vijf Schiedamse paren tegen elkaar m het strijdperk. Op schetterende tonen van rumba's, samba's en de jive. zwierden de tien paren over het dof- glimmende parket, dat bovendien met parafine werd bestrooid: „Om lekker te kunnen glijden," zoals een toeschouwer uitlegde. De Joegoslaven wonnen, roet 39 tegen 36 pun ten. „Maar je moet bedenken, ze trainen vier maal in de week twee uur Het zijn eigenlijk pro fessionals." aldus Cees Sitton. die de Joegoslaven naar Schiedam toe haalde. Vanochtend vertrokken ze weer. na zondag e»n bezoek aan Amsterdam en de bollen te hebben gebracht Voor het gebied moet nog een gedetailleerd plan worden ge maakt Het plan. dat volgend jaar klaar moet zijn, is ook no dig om 75 procent subsidie van Rijk en provincie te kunnen bemachtigen. Het op papier uitwerken van het slufter-recreatiegebied is een uitvloeisel van het m 1974 gelanceerde rapport "Hoofdlij nen voor de inrichting van het Oostvoomse Meer en slufterge- bied". Met dit rapport hebben de gemeenten Oostvoorne, Rockan- je en Rotterdam zich inmiddels verenigd. De bedoeling is dat bij de plannenmakerij voor het sluf ter-recreatiegebied het gezegde "werk met werk maken" voor ogen wordt gehouden. Het zand dat nodig is voor de inrichting van het gebied, moet namelijk komen van de baggerwerk- zaamheden m de havens van de Maasvlakte. Verder wordt er rekening mee gehouden dat de recreatiebelan- gen geen schade toebrengen aan de belangen van de natuurbe scherming. Om te voorkomen dat de zw- delijke punt van de Maasvlakte, die tevens een rand van n« sluftergebied vormt, door stro mingen langzaamaan wor* weggespoeld zijn maatregel® in de maak om de loop van ne water een andere richting te ge* ven. Nog niet te zeggen is er een afgerond recreatiegebi® is. Net vrijkomen van zand o de havens bepaalt dit ntomw voor voor een belangrijk dee tg Wel wordt dit jaar nog een K- gin gemaakt met het op deite hoogte brengen van de Bnai* Galdam, die het sluf 1 en het Oostvoornse scheidt J De zuidelijke punt van Maasvlakte wordt gevoegd, de gemeente Oostvoorne. zohp Rotterdam, Rijnmond en voorne overeen gekomen- i® terdam wilde het gebied a®' vankelijk zelf inlijven rwf: heeft dat verlangen laten vare»f Wel blijft het aanspraal i, ken op het zand dat in de pup! opgeslagen.

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2