Drie woonerven zonder feestvertoon in gebruik Vrouwensoos half jaar l Nog steeds klachten over slechte isolatie m Lems3Mevr Korporaal misbruikt Banden kapot Weggelopen na ongeluk Brand boven slagerij schade f15000 Gemeente wil zeggenschap over toewijzen particuliere woningen Nieuwe spruit Noordmolen Schiedam mmmê DINSDAG 23 MEI 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - „Mis bruikt door anderen in haar ellendige situatie." Deze woorden sprak bur gemeester Lems gister avond op felle toon, nadat zeven jn allerijl opgeroe pen politieagenten de fa milie Korporaal uit de Aleidastraat en de bege leidende Landelijke Or ganisatie van Bijstands trekkers (LOB) de raad zaal hadden uitgezet Om kwart voor negen werd ditincident ingezet door mevrouw Korporaal, die de publieke tribune ver liet en naar voren lopend het woord vroeg. Leden van de LOB ondersteun den haar betoog met kre ten als „U heeft beloften gedaan. Die bent V niet nagekomen." Burgemeester Lems ontving gisterochtend de familie Korporaal en de Landelijke Organisatie van Bijstandstrekkers Schandalig Woonerf Zonder feestvertoon in gebruik genomen SCHIEDAM - De vrouwensoos bestaat bijna een half jaar. in verband daarmee wordt aanstaande donder dag in de soos, die wekelijks wordt gehouden in ge bouw de Teerstoof, feest gevierd. Op hei feestpro gramma staat een optreden van de Houten Keeltjes uit Rotterdam, een - zoals ze zelf zeggen - gemengd vrou wenkoor. SCHIEDAM - Een werkgroep van ambtena ren is momenteel aan het onderzoeken in hoeverre het mogelijk is de ge meente een stevige vinger in de pap te geven bij het toewijzen van particulie re woningen. SCHIEDAM Reinier Scheeres (33) vertolkt In onze verkiezingsrubriek het standpunt van de PvdA, die met zestien zetels in de raad de grootte partij is. Schee res is sinds 1974 raadslid en in 1975 werd hij wethouder van financiën. Sinds februa ri vorig jaar zit hij ook in de Kijnmondraad, maar bij de komende verkiezingen van die raad, die ook op 31 mei plaatsvinden, staat hij op een onverkiesbare plaats. Scheeres staat bij raadsverkiezingen als nummer 3 op de lijst achter lijsttrekker Verlinde en wethouder Posthoorn. Reinier Scheeres KH Een groepje Rotterdamse dames studeert een Spaanse dans in voor Poetry International ROTTERDAM - Het is lang niet eenvoudig om Ne derlanders spontaan aan het dansen te krijgen. Zeker niet op straat Roser Misiego Llagostera, een in ons land wonende Spaanse wü hierin verandering bren gen. Zij ziet zichzelf al half juni midden op het Schouwburgplein met een groep Rotterdamse dames een Catalaanse volksdans uitvoeren. En toeschouwers zullen worden uitgenodigd mee te doen. Politie verwijdert demonstranten uit de raadzaal Aan de tweede ordeverstoring van dt jaar werd door de politie eer» eind gemaakt, nadat de bur gemeester mevrouw Korporaal en begeleiders had gesommeerd de raadzaal te verlaten. Tijdens de schorsing spraken verschil lende raadsleden met de familie en herhaalden de burgemeester en wethouder Colle hun eerder gedane belofte, dat geprobeerd zal worden „andere (financiële) bronnen" aan te boren, waar over vrijdag meer bekend zal zijn. Eén van de demonsranten werd door de politie slepend weggevoerd, terwijl de anderen zich lieten meevoeren in de ge reedstaande politieauto's. Na de schorsing zei Lems. doelend op de LOB: ..Ik betreur het dat de ze mevrouw- een proces-verbaal krijgt Ze is misbruikt door an- deren in haar ellendige situatie. Voor mij een reden de vergade ring een kwartier te schorsen." Na deze tweede schorsing werd de raadsvergadering ongestoord voortgezet. Maandagochtend vond het eerste bedrijf plaats van het probleem-geval Korporaal. Ook onder begeleiding van de LOB bracht de familie een bezoek aar. de burgemeester. Daarbij werd als eis gesteld, dat direct 4000 gulden op tafel moest ko men voor behang, verf en vloer bedekking Ger en Kees Korporaal heb ben vijf kinderen. De echtge noot heeft elf jaar als WSWer bi/ de plantsoenendienst ge werkt. maar is in de WAO te recht gekomen Daardoor ging de uitkering - aidus mevrouw Korporaal - van 300 gulden net to per maand terug naar 208 gul den. „Ik heb vijf kinderen en ik kan van die uitkering met mijn kinderen niet leven", aldus me vrouw Korporaal. „Ik ben het nu mooi zat Ik kan er met meer tegenop. Ik ben zelf suikerpati ënt en moet van de dokter op een zwaar dieet." Wethouder Collé deelt desge vraagd mede. dat het gezin sinds 8 maart geen contact meer heeft gehad met de Sociale Dienst. Deze keert de uitkering uit en trekt daar m verband met schuldsanering een bepaald be drag vanaf voor huur en gas, licht en water. Voor een extra bijstandsuitkering in verband met dieetkosten had de familie nog geen aanvraag gedaan en die werd gistermiddag meteen in orde gemaakt „De uitkering is geen vetpot maar hier is geen sprake van een krepeergeval", aldus Collé. „We behandelen hen precies eender als ieder an der geval. Het is schandalig, dat 7:o'n familie misbruikt wordt om politieke doeleinden". Deze laatste woorden wilde dê wet houder verder met toelichten. TÏn is» SCHIEDAM - Zonder feest vertoon of offiaele plechtigheid zijn de eerste Schiedamse woon erven vorige week in gebruik genomen. Niet wethouder Zijde veld maar doodgewone werkne mers van de dienst gemeente werken hebben op drie plaatsen in de stad een aantal bordjes „woonerf" neergezet Vanaf nu zullen op het Newtonplein en omgeving, Bart Verhallenplem en dm Nicolaas Beetsstraat en omgeving de verkeersdeelne mers te maken krijgen met een vijftal totaal andere verkeersre- geis. In een woonerf heeft al het verkeer dat van rechts komt voorrang: de regel „snelverkeer voor langzaam verkeer" gaat er met op. Voetgangers mogen er overal lopen, hetgeen voor kin deren het voordeel heeft .jiat ze niet per se op de stoep hoeven te spelen. In een woonerf moeten automobilisten, fietsers en bromfietsers stapvoets njden. maar deze verkeersdeelnemers mogen elkaar en de voetgangers niet onnodig hinderen. Tenslotte mag m een woonerf alleen ge parkeerd worden, waar dat uit drukkelijk is toegestaan Deze plaatsen worden aangegeven door middel van tegels, waarop de letter „P" staat De eerste drie woonerven zul len nog door veel meer gevolgd worden. Het college heeft zo'n pnncipe-besluit al genomen, maar eerst moeten daarvoor nog wat werkzaamheden verricht worden. Hier en daar moeten extra bobbels worden aange bracht en dient nog een paaltje hijgeplaatst te worden. Ook moeten de ,.P"'s ingetegeld wor den. De straten die op korte ter mijn in een woonerf zullen ver anderen. zijn: Prins Maunts- straat e.o., Slachthuisbuurt, Buys Ballotsingel westzijde, Ampérestraat eo„ de straten tussen Zwammerdamsmgel en Rotterdamsedijk. tussen Lo- rentzlaan en Dr. Zamenhof- straat en de straten tussen Nieu we Maasstraat, Foortugaalse- straat en Havendtjk. Ook de Stationsstraat e.o, Van Hogen- dorpstraat e.o., Kethel-Oost, Hargplem en Straussplem wor den t.zt. m een woonerf omge zet SCHIEDAM - Een onbekende heeft vrijdagavond met een mes "sircs vijfentwintig band*n van auto's die op en in d« omgeving van het Oude Kerkhof gepar keerd stonden, kapot gestoken. De dader is wel gesignaleerd door voorbijgangers, waarvan enkelen nog geprobeerd hebben hem in zijn kraag te pakken. maar het lukte hen niet hem te •"vangen. Negen gedupeerden 'hebben zaterdag bij de politie aangifte gedaan van de vemie- Cn De totale schade be- èraagt 1300 gulden Daarnaast zijn er in dr soos lekkere hapjes en drankjes, er wordt samen gezongen en er, worden gezellige plaatjes ge draaid. Overigens zal de vrouwensoos in de maanden juli en augustus gesloten zijn. De vrouwensoos staat zaterdag met een kraam op de Jaarmarkt Het feest begint" donderdag om half negen en is om half één afgelopen. Inlich tingen over de vrouwensociéteit worden verstrekt door Marian ne. tel. 26BS91 SCHIEDAM - Met weglopen na ee auto-ongeluk heeft de 32-jange automobilist J.J.F. uit Schiedam niets bereikt. De jon geman. die een aanrijding had veroorzaakt op de Philippusweg en door weg te lopen meende aan strafvervolging te kunnen ontkomen, werd namelijk even' later door de politie aangehou den De jongeman werd m het Gemeenteziekenhuis behandeld aan zijn hoofdwonden, terwijl hij ook moest blazen en de bioedproer werd afgenomen. Deze bevestigden het vermoe den dat hii teveel alcohol op had. Na verhoor werd de jonge man heengezonden. Zijn auto bleek niet verzekerd te zijn. SCHIEDAM - In de woning boven een Turkse slagenj van de 26-jange Ü.N. aan de Hoog straat heeft zondagmiddag brand gewoed. De brand werd door de brandweer met 2 hoge- drukstraien besteden. De schade bedraagt vijftien- a twintigdui zend gulden. De brand is ver moedelijk ontstaan, doordat de bewoner van de bovenwoning voordat hij op familiebezoek ging. in een stoel heeft zitten ro ken Waarschijnlijk zijn vonken in de stoel terecht gekomen waarvan de bekleding is gaan smeulen. Toen het huis m lich terlaaie stond, was er niemand meer thuis. Burgemeester Lems deed deze mededeling gisteravond tijdens de raadsvergadering. Deze uit spraak is geheel in overeen stemming met een eis van de Jonge Socialisten, die twee we ken terug al stelden, dat ..alle huurwoningen in de schaarste sector onder het toewijzingsbe leid van de gemeente moeten vallen". De Jonge Socialisten zullen deze eis (die ontleend is aan het Pvd A-gemeenteprogramma) in een motie voorleggen aan de le denvergadering van de PvdA De burgemeester zei. dat bin nenkort een ontwerp-verorde- ning te verwachten is. waarin één en ander geregeld zal zijn. In deze verordening zal onder meer worden bepaald dat parti culiere woningen alleen kunnen worden uitgegeven aan menser die staan ingeschreven bij het Bureau Huisvesting als woning zoekenden èn alleen aan hen. die volgens de criteria van het Bureau Huisvesting daarvoor in aanmerking komen. STEMMEN VOOR EIGEN lil 33 IR als in Noord. Misschien nog teel belangrijker op dit mament hard trekken aan de werkgele genheid. Ik denk aan Gusto en er zijn meer bedrijven die op de tocht staan, ook grote. Daar zul len wij als gemeente ontzettend hard aan moeten trekken We moeten bereid zijn daar ook m financieel opzicht hoge priori teit aan te geven. En ik denk dan met alleen aan het feit. dat iedereen recht heeft op werk, maar met name ook aan de so ciale en psychologische gevol gen, die werkloosheid mee brengt. Als je kijkt naar stadsvemieu- wingsprojecten, dan geloof ik dat je daar zeker niet van kunt zeggen, dat voorlichting en in spraak gefaald hebben. Ik vind zelf dat de gemeente dat erg net jes doet Maar met name wat de voorlichting betreft geloof ifc wel dat er nog een hoop te verbe teren is. Ik reken op 18 a 19 zetels in de raad. Er is een uitspraak van de PvdA-afdehngsvergadering, dat er een programcollege moet ko men en dat zo'n college mini maal op 20 d 22 stemmen in de raad moet kunnen rekenen. Dat is de enige uitspraak die er ligt van de afdelingsvergadering en we hebben daarbij ook afgespro ken, dat we verder geen voorkeur zullen aangeven of uitspraken zullen doen voor de verkiezin gen. Ik vind dat zelf ook erg verstandig om dat met te doen. J J mm Ik geloof dat het voor Schiedam bijzonder heilzaam isalsde PvdA meer zetels tn de raad krijgt omdat ik vind dat de PvdA een goed beleid voorstaat Een beleid dat met name gericht is op het ondersteunen van de zwakke groepen in de samenle ving en de minderdraagkrachti- gen.' mensen die toch al veel m het verdomhoekje zitten. Ik ge loof dat aan zo'n beleid in een stad waarin die mensen ook nog al talrijk zijn, hoge prioriteit ge geven moet worden. Als je kijkt naar het program ma dat wij in 1974 hadden, dan kun je de conclusie trekken dat wij het er niet zo slecht afge bracht hebben. Er zijn natuurlijk een heleboel dingen niet gelopen zoals je graag gewild had. Wat betreft het functioneren van partij en fractie zijn er wat strubbelingen geweest Je moet dat accepteren geloof ik, omdat politiek in belangrijke mate wordt bedreven door amateurs en dan worden er wel eens fout jes gemaakt Dat is overigens met kenmerkend voor de PvdA. Ook wij vinden het vervelend dat het niet gelukt is om in de binnenstad woningen te gaan bouwen. Maar het is zo langza merhand wel algemeen bekend, dat alteen at het feit dat er een .bezwaarschrift ligt dat op dit 'moment belemmert Zonder dat bezwaarschrift was er echt wel meer vaart in de zaak gekomen. De ervaringen met het pro gramcollege vmd ik met slecht Alleen ik vind wel. dat ook een programcollege in elk geval moet steunen op een met al te krappe meerderheid in de raad In een grote fractie als de onze komen verschillende meningen naar voren - dat heb je in zo'n grote parj en ik vind dat er in principe ook de mogelijkheid moet zijn voor een minderheid om zijn stem te laten horen in de raad. Die ruimte is er nu in feite nauwelijks. De komende vier jaar moet de woningbouw goed van de grond komen zowel in de binnenstad, de stadsvernieuwingsgebieden Spaanse laat 'stijve' Rotterdammers dansen SS» Vv>'.x „Nederlanders zijn niet te vergelijken met de veel warm- bloediger Spanjaarden die zich- vol vuur op een dans werpen." meent zij „Een beetje aarzelend en stijf zullen zij hier misschien een paar pasjes wagen, maar zich later met het schaamrood op de kaken weer uit de knng terugtrekken." In grote Spaanse steden zoals Barcelona stappen mensen ge nist uit hun tram of bus zodra zij een groep mensen zien dan sen waarna zij onmiddellijk meedoen, aldus Roser Misiego Het dansen in het Rotterdamse stadscentrum heeft op 16, 1? en 18 juni plaats in het kader van de dichtersman ifestatie Poetry International. Op Poetry wordt dit jaar speciale aandacht ge schonken aan de Spaanse dicht kunst SCHIEDAM - De korte spruit van de Noord molen is giste ren vervangen. Met behulp van een kraan werd de oude balk. die een onderdeel vormt van de kap van de rooien en belang- rtft is bij bet zoge naamde kruien (op de wind setten) van de molen, verwijderd. De kul» verrotte balk weid crrvc-ïgesu ver vangen door een gloednieuwe eiken houten balk. De werkzaamheden wer den sowei op de grand verricht, waar gaten werden geboord In de nieuwe spruit, als op 31 meter hoogte aan de achterkant van de kap. Het kwarwei nam enkele men in beslag. SCHIEDAM - Er zijn nog steeds klachten over de isolatie van de woningen in Woudhoek- Zuidoost Tijdens de algemene ledenvergadering van bewo nersvereniging Woudhoek- Zuidcost zal het bestuur daarom de mening van de leden peilen over de wenselijkheid om dub bele beglazing aan te brengen. Dit is één van de wensen, die het bestuur op zijn verlanglijstje voor dit jaar heeft gezet De algemene ledenvergade ring wordt aanstaande donder dag gehouden in de Hei jermans- .flat en begint om acht uur. Be halve de Notatieproblemen staan ook nog andere zaken op de agenda. Zo treedt voorzitter Van Asperen af en moet een nieuw bestuurslid worden geko zen. Het bestuur stelt daarvoor mevrouw Wiegersma voor. Vol gens de secretaris van de bewo- nersvemiigtng zijn de bewoners in Woudhoek-Zuidoost nog steeds niet tevreden over de iso latie van hun (gemeentelwonin gen. Zoals bekend is de bewo nersvereniging destijds opge richt uit ontevredenheid met de warmte- en tochtisolatie van de woningen. Nadat bij de gemeen te herhaalde malen aan de bel was getrokken, werden de hui zen eind 1076 geïsoleerd waarbij de spouwmuren werden volge spoten. „Het is en blijft voor veel mensen een hele stap om tiaar zo'n festival te gaan," zegt zij. ..Daarom wil ik er het publiek extra voor interesseren via een dans. uit de provincie waar ik zelf vandaan kom." Want zo meent zij. muziek en dans zijn immers voor iedereen te begrij pen. De Rotterdamse Kunststich ting steunt haar van harte bij de poging om de ..stijve" Hollan ders geestdriftig te maken voer zo'n gebeuren. De stichting heeft een oproep gedaan aan ve le danslustige Maasstedelingen om de lessen bij te wonen die Roser Misiego geeft in het Al- lendecentrum aan de Wijnha ven. Maar de opkomst is tot nu toe zeer gering. Slechts enkele dames hebben zich gemeld: mannen zijn voor zo'n spektakel blijkbaar niet te vinden. Maar Roser Misiego. die dagelijks actief is voor een ra dioprogramma voor Spaanse werknemers in ons land, blijft stug doorgaan. „Het is per slot van rekening geen wilde flamengo, maar een serieuze gedragen Spaanse volksdans," vertelt zij. „In 1939. 'na de Spaanse Burgeroorlog, werd geprobeerd de ziel van het volk te vernietigen. Dat is niet gelukt. Want onder andere deze dans is blijven bestaan. Wij wil len nu een stukje van deze .volkscultuur op Nederlanders overbrengen." Zij is er in haar hart van over tuigd dat de dansdemonstratle half juni op het Schouwburg plein niet zal uitgroeien tot een massaal festijn: „Want in dit te koude Noorden leren wij niet dansen, zoals de mensen in het Zuiden het lopen Ieren."

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2