1 P Politie pakt 37 verdachten wapenbezit LAAT DE KLOK MAAR BARSTEN Meubelfabriek Oisterwijk Hvt IIW'p BIER NAT Lasser bekent 57 inbraken Vreewijk Vati der Louw wil haven niet Niet hopeloos 15/ H0t ESmmott Deze unieke badhanddoek is gauw verdiend. 8 -1 J Watermassa bereikt Rotterdam morgenavond I mmm Mm en over 'slag op Haagseveer' Geloogd Massief Europees Eiken van de Meubelfabriek Oisterwijk op maar 10 plaatsen te koop: INFORMATIE OVER BEZORGING Gooi- en smijtwerk in pianosaak: ton schade s/eraderi*^0 - /r A MORGEN: Vandaag 'n flink voorproefje in Het Vrije Volk Pagina's 23 t/m 28 HAAL ZE ER UIT! Meer zon i (frcctimc/ftop r t)ril|anten*A0^es 'J Wateroog* gefeeun vandaag,,. am hij i Vrijdag 26 mei 1978 32e jaargang no. 9486 hoofdredacteur herman wigbold lü ï.i (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM - Een speciaal regionaal vuurwapenteam van de politie heeft na uitgebreide zoekacties in het hele land bij 37 mensen, onder wie 30 Zuidmolukkers, 25 vu urwapens en 3000 scherpe patronen gevonden. Uit het onderzoek is overigens niets gebleken van vuurwapenhandel op grote schaal of van een voorbe reiding van nieuwe Zuidmolukse acties. In de meeste gevallen verklaarden de verdachten dat zij de wapens hadden aangeschaft omdat ze zich in eigen kring be dreigd voelden. "(Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM/ARNHEM Het hoogwater, dat met de Rijn vanuit Zuid-Duitsland wordt aangevoerd, zal zaterdagavond Rotterdam bereiken. Overigens zal de verhoging in Rotterdam niet spectaculair zijn. In het achterland lopen de uiterwaarden van de grote rivie ren onder en zij vangen het leeuwendeel van de verho ging op. Op het ogenblik is in Rotterdam de afvoer van ri vierwater naar zee al erg groot. Als gevolg daarvan zal de ebstroom wat langer aanhouden dan normaal. De scheepvaart dient hiermee rekening te houden. Kwaliteit Ililllj (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De laatste problemen tussen Rot terdam en het Rijk over de bouw van de nieuwe stads wijk Zevenkamp zijn voorlopig uit de weg geruimd. Met die'boodschap kwam een opgewekte wethouder Mentink (ruimtelijke ordening) gisteren terug uit Den Haag. Amsterdam, Berkel (ZH), Beverwijk, Ede, Heerenveen, Hengelo (O), Oisterwijk, Utrecht, Valkenburg (L) enZuidlarea Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670 ma t/m za 9-18 uur, vrij tot 21 uur Bel vóór 16.00 uur op zaterdag ROTTERDAM - Bur gemeester André van der Louw is na de verkiezin gen niet bereid de be- stuursportefeuille haven en economie op zich te ne men. "Ik vind dat zo'n portefeuille in de verhou dingen van vandaag het best bij een gekozen be stuurder kan berusten," verklaarde Van der Louw. Hélemaal, tè gek! Origineel BarettaT-shirt All* maten 10 verschillende kleuren j gm Nu slechts I v.-. K /f 'aantrekkelijke prijzen u eermeuwe abonnee opgeeft, krijgt i Ais u eenrueuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek ais beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-inde-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel aan Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. Nieuwe abonnee bon. i. Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 1132.00 vo- bij en lof- m an t is imy je n üd, 77?. iet ier Xe je op de Ve 'er~ 'n. zn - Rivieren hoog: boeren en kampeerders weg In verband met de ver wachte hoge waterstanden zijn in de uiterwaarden in Gelderland campings in al ler ijl ontruimd. Alleen al in de Betuwe liggen 22 cam pings achter de winterdij ken, waar alle tenten en ca ravans verwijderd moeten worden. Ook de boeren zijn in het ge weer gekomen. Het vee wordt naar elders overgebracht en op sommige plaatsen is m record tempo gehooid. Eén boer heeft bij deze spoedoperatie het leven verloren. De 42-jarige landbouwer J. Peters uit het Betuwse Gendt kwam terecht onder zijn trek ker toen die kantelde. De man was bezig om haastig een melk machine uit het weiland te ha len. Rijkswaterstaat en de Haven dienst in Rotterdam houden nauwgezet rapporten bij van de verwachte waterstijgmg. „De vinger is aan de pols." aldus een woordvoerder van het gemeen telijk Havenbedrijf. Overigens is er. zeker voor Rotterdam, be slist nog geen sprake .van een alarmerende toestand. In het zuidwesten van de Duitse Bondsrepubliek is de toestand niet langer kritiek, zo heeft het ministerie van Bin nenlandse Zaken in de deelstaat Baden-Wurttemberg meege deeld. De verwachte stijging van de Neckar is uitgebleven. De Rijn zou overigens een stij ging van deze zijrivier niet heb ben kunnen verwerken. In Karlsruhe heeft de Rijn een waterstand bereikt van 8.46 meter, zeker vijf meter hoger dan normaal. In de overstroom de gebieden loopt de schade in de honderden miljoenen D-mark. -Volgens hoofdinspecteur J. Wilting, hoofd van de regionale vuurwapencentrale, is de zaak in Bameveld aan het rollen ge bracht en bleek de grootste con centratie zich in de regio Am- hemte bevinden. DEN HAAG Vindt u niet dat een dergelijk politieoptre den het aanzien van en het ver trouwen in de politie schade be rokkent? Dat vraagt het Eerstekamer- lid voor de PvdA mevrouw d'Ancona, de minister van Bin nenlandse Zaken naar aanlei ding van het hardhandige op treden van de Rotterdamse poli tie vorige week vrijdag tegen vrouwelijke demonstranten op het Haagseveer. Ook vraagt zij hoe het kon ge beuren dat in andere steden de monstrerende vrouwen werden gemolesteerd door automobilis ten en motorrijders. Normaal worden demonstranten door de politie beschermd. In Bameveld werden begin april al 10 mensen gearresteerd, een onderzoek in Leerdam le verde zeven arrestaties op. Andere vuurwapenbezitters werden aangehouden in Amers foort. Leusden. Tilburg. Gor- kum. Vught, Vaassen, Culem- borg. Voorthuizen. Brummen, Bovensmilde, Breda, Hendnk- Ido-Ambacht en Prinsenbeek. De arrestanten varieerden in leeftijd van-17 tot 60 jaar. Zeven van hen werden voorgeleid aan de officier van Justitie, orhdat zij een belangrijke rol hadden gespeeld in het afleveren van de wapens - pistolen, revolvers, karabijnen en andere kogelge weren die meestal in België waren gekocht. De wapens, volgens de politie „van goede kwaliteit en schiet- klaar". werden - goed verbor gen aangetroffen bij vrienden, kennissen of familieleden van de zeven. Volgens de politie zouden de verdachten in doorsnee niet be trokken zijn geweest bij eerdere acties van Zuidmolukkers. Hoofdinspecteur Wilzing: „Al zit er tussen die 37 wellicht één tje die wél eerder bij een van de acties betrokken was." wsT tv Van een onzer verslaggevers) UTRECHT - De lui klokken en het carillon van de Utrechtse Domto ren worden bedreigd door de duizenden toeristen. De klepel van de grootste lui-klok "De Ma ria". die 470 jaar geleden werd gegoten, wordt door de gidsen telkens met een klap tegen het klokken- huis geslingerd. Door de ze ondeskundige behan deling van de gidsen, voornamelijk enthousias te werkstudenten, kan de klok volgens de verem ging barsten. De vereni ging zegt dat dit gebeurt omdat de houten hamer, waarmee tegen de klok moet worden geslagen, altijd zoek is. Toeristen komen op de meest vreemde plaatsen in de toren, tot zelfs in de uur- werkkamer toe, omdat er geen goede bewaking is, «(klaagt de vereniging. SM Deze sombere klanken komen van de Utrechtse Klokkenspelvereniging, die zich inzet voor de in standhouding van het Utrechtse carillonbe- :stand. jöW „Niemand is aanwijs baar verantwoordelijk voor de toren, het is er een rommeltje", aldus de vereniging die dit jaar haar gouden jubileum viert. SN dichterbij Na aanvankelijke tegenstand in Den Haag is nu overeenstem ming bereikt over de verdeling tussen goedkope en dure wonin gen. Voor de hele wijk Zeven- binnenstadsdag kamp (6500 woningen) is afge sproken, dat 75 procent in goed kope bouw en 25 procent in dure bouw wordt uitgevoerd. Goedkoop betekent, dat de woningen betaalbaar moeten zijn voor mensen met het moda le inkomen of minder. Het gaat dan om woningwetwoningen, koopwoningen in de beschutte sfeer en goedkope premiebouw. De woonlasten daarvan bedra gen op basis maart 1977 maxi maal ƒ475,- per maand. Voor de eerste 1500 woningen kan de eerste paal nu begin 1979 de grond in. Het Rijk heeft voor dit 'aelplan namelijk ook inge stemd met een verdeling tussen koop- en huurwoningen van 35 tot 65 procent. Volgens wethou der Mentink werd van rijkswe ge, via directeur-generaal Vier- sen, wel druk uitgeoefend, om in volgende deelplannen het aan deel koopwoningen verder op te schroeven. „Ik heb die druk weerstaan," aldus Mentmk, die aankondigde op korte termijn het overleg hierover te zullen heropenen. Inmenging van het Rijk op het punt van de verhouding huur/ koop wijst hij principieel van de hand, omdat dit een aantasting van de gemeentelijke autonomie betekent. Al eerder werd over Zeven kamp overeenstemming tussen Rotterdam en het Rijk bereikt over de kosten van de hoofdwe gen en het Rijksaandeel in de grondkosten. Een schriftelijke toestemming tot aanleg van een sneltramverbinding zal Rotter dam een dezer dagen bereiken. De blokkade van de verdere ontwikkeling van Zevenkamp zal vermoedelijk aanstaande vrijdag door B. en W. worden opgeheven. Volgens wethouder Mentink heeft het geharrewar met het Rijk een vertraging van drie a vier maanden opgeleverd. Droog weer met wolkenvel- den vanuit het noordoosten. Ge leidelijk meer zon. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Maximum tempera tuur van 12 graden aan zee tot ongeveer 17 graden plaatselijk in het oosten. I Wmei zon op onder 05 31 21.44 maan op onder 01.13 1107 Indien u een beroep wilt doen op onze afdeling bezorgservicc: 010 -147400 vóór 16.00 uur ROTTERDAM - Een dronken man heeft vannacht een rava ge aangëricht in de orgel- en pianozaak Van ürk aan de Wes tersingel. De man, die aan de achterzijde was binnengedrongen, smeet links en rechts instrumenten om en gooide enkele piano krukken door de ruiL De schade wordt geraamd tussen de 60,000,- en 100.000,-. Hij werd betrapt door personeel van de bewakingsdienst (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG - Het Ne derlandse potje bier is één pot nat: de smaken van de meeste merken verschillen nauwelijks, zegt het {Consumenten Kontakt De consumen- tenorganLsatie trekt die conclusie na een test van 12 veelverkochte bier merken. De bierproevers in het smaakpanel konden wei nig verschil bespeuren, aldus het KK. Maar de cijferaars zoveel temeer: tussen het goedkoopste en het duurste pijpje pils kan een prijsverschil zit ten van 15 cent. Volgens het Konsu- menten Kontakt voegen de Nederlandse bierbrou wers steeds minder hop aan hun produkten toe. Ook gebruiken ze niet langer alleen gerst, maar ook maïs en andere gra nen, wat overigens wette lijk mag, aldus het KK. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De 22-jarige Rotterdamse lasser J.W., die eerder deze maand op de Korte Dreef in Vreewijk werd aange houden met een groot aantal huissleutels op zak, heeft vol gens de politie bekend 57 dief stallen te hebben gepleegd m woningen in deze wijk. Ook gaf hij toe vier auto's te hebben gestoien. De waarde van de buit, met uitzondering van de auto's bedroeg ongeveer ƒ35.000,-, de inbraakschade slechts ongeveer 100,-. Volgens de politie werkte W. „erg net jes". Van de uit de huizen ont vreemde goederen is slechts weinig teruggevonden. Van de gestolen auto's konden er drie worden achterhaald Beeld van de camping Het Zwarte Schaap in Drempt. Het kampeerterrein ligt in een uiterwaard 'van de IJssel eh moest gefieel ontruimd worden. Dat betekende dat er 175 caravans naar hoger ge legen stukken grond moes- 'ten worden versleept. Perso neel van de camping kreeg daarbij hulp van kampeer ders. o Ook de Zweden heb ben aan de hoopvol le behoefte van de hond geen bood schap. Toch is het huisdier met de ech te boosdoener (al is- te hier wel als zoda nig op de geijkte wijze onherkenbaar gemaakt). Schuldig zijn de bazen, vindt men ook tn Zweden. Een nieuwe Zweedse wet bepaalt de boete voor het met oprui men van hondepoep sinds gisteren op maximaal 400 gul den per overtreding. De Zweedse politie let scherp op, loert op overtreders om een voorbeeld te stellen. Afijnde hond doet wat hij moet - nu de mens nog. Hij zei dit naar aanleiding van een suggestie van CDA-lijst- trekker Christiaanse, die vindt dat de haven niet langer in han den van een PvdA-wethouder kan blijven. De socialisten wil len haven en economie in sep tember in handen geven var» wethouder Riezenkamp, die nu nog financien en kunstzaken doet Het overleg over de porte feuilleverdeling is echter nog met afgerond. Burgemeester Van der Louw had ook enkele praktische be zwaren. "Ik zie met erg hoe je zo'n zware klus kan combineren met de taken die een burge meester in het moderne be stuursapparaat al heeft Daar naast is de suggestie niet reeei, omdat ik de indruk heb dat de meerderheid van de gemeente raad niet in deze richting denkt Anders had ik wellicht wat meer tijd nodig gehad om dit antwoord te bedenken." Advertentie van Rotterdam's grootste jeans-zaken I GeldigUoiang de voorraad strekt) »n alle Mikx-zaken BINNENWEG 45 - RQTTEBDAM - (010) 11 6S 15 (k geef hiermee op als nieuwe abonnee; Naam Adres: Plaats. Soort abonnement: Okwartaa! Ojaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis Bezorg deze handdoek als beloning bij' Naam afzender Adres- Plaats: -» i b?

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1