Ouderparticipatie om zeep geholpen Leren spelen Wijkcentrum Groenoord op losse schroeven STEMMEN VOOR EISEN GEMEENTE Ontraiming van gekraakt huis uitgesteld Noo dwin kels voor sloop? Loonzakjes gestolen f 'föü wmm PvdA houdt bijeenkomst NIVON wandelt Cointreau valt verkeerd ZATERDAG 27 MEI 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM Peuterspeelzaal de Ukkenput in de Gorzen dreigt een paar maanden dicht te gaan. De va cature, die is ontstaan door het vertrek van de vorige leidster, kan pas na de zomermaanden vervuld worden en de overgebleven part-time leidster is per 1 juli ont slagen. Daarnaast dreigt ook de ouderparticipatie de nek te worden omgedraaid en een aantal neven-activi teiten van de peuterspeelzaal is al vervallen. Dat alles, aldus leden van de werkgroep peuterspeelzaal de Uk kenput, wegens gebrek aan medewerking van de ge meente. Halve kracht 0HQE Er wordt nog gespeeld door de peuters in de Ukkenput, maar hoe lang nog? Riet Taverne Begeleiding SCHIEDAM - Wethouder Eef Collé (CPN) blijkt in het geheel geen geld uitgetrokken te hebben voor de bouw van het Wijkontmoetïngscentrum in Groenoord. Deze week presenteerde hij vol trots de definitieve plannen voor dit'centrum, maar waar de benodigde twee miljoen vandaan moeten komen is de wethouder nog totaal onbekend. De Groenoorders zijn dan ook lichtelijk in paniek geraakt, toen ze vernamen dat Col lé hun loze beloftes heeft gedaan. CRM Straat Blijven deze noodgebouwen nog staan of worden ze ge sloopt? SCHIEDAM Het CDA wordt dit jaar aangevoerd door Riet Taverne (60). Ze zit zestien jaar in de raad, komt uit de KVP en ze is in de gemeenteraad CDA- fractieleidster. --x sèJï S»H gEagpr SCHIEDAM - De door het Turkse gezin Gültekin gekraakte woning aan de Mariastraat wordt na het weekend ontruimd door de gemeente. De gemeente zoekt momenteel koortsachtig naar een oplossing in de vorm van noodonderdak. Wordt het gezin, waarvan de vrouw zwanger is, uit het huis gezet, dan heeft het na melijk geen onderdak, tenzij landgenoten hen willen opnemen. J' r 11L—i -1 Peuterspeelzaal Ukkei nput pa iai t maanden dlidin t' f De moeilijkheden rond de Uk kenput bestaan grofweg twee jaar. Zes jaar geleden werd m clubhuis de Dukdalf gestart met een peuterspeelzaal. Deze ver huisde, omdat de ruimte aldaar niet geschikt was voor het werk. naar de school aan de Zwnrte- waalsestraat. De leiding was in handen van een cultureel-werk- ster van de Dukdalf. Inmiddels had de Katholieke Stichting voor Sociaal-culturele Arbeid (KSCA), die de Dukdalf beheert, een door de gemeente ondersteunde aanvraag bij het ministerie voor een pari-time leidster ingediend. De KSCA nam vooruitlopend op de besb' sing van het ministerie v r,r eigen rekening alvast iemand m dienst De aanvraag werd echter afgewezen en de KSCA kwam mede als gevolg daarvan in fi nanciële moeilijkheden. Nadat wethouder Posthoorn verwachtingen had gewekt, dat de gemeente de part-time leid ster uit eigen middelen zou gaan betalen, besloot de KSCA een inmiddels aangezegd ontslag in te trekken. In januari van dit jaar bleek Posthoorn evenwel deze belofte niet waar te kun nen maken. Via een onduidelijk voorstel had hij geld willen lospeuteren, maar omdat twee raadscommissies dwars lagen, moest hij zijn voorstel te elfder ure intrekken. Daardoor zag de KSCA zich genoodzaakt de part time leidster voor de tweede maal ontslag aan te zeggen en we! per 1 juli. Een tweede probleem ont stond door het vertrek van de cultureel werkster per 1 maart De vacature werd gemeld bij het ministerie, zoals verplicht is, maar de gemeente kwam pas eind vorige maand met haar ad vies aan CRM. Naar verwach ting gee't het ministerie niet voor 7 juni het groene iicht voor het ven-uilen van de vacature. Wel ai uuidehjk. dat deze niet Peuterspeelzaal de Ukken- put stelt wekelijks zestig peu ters in de gelegenheid te spe len. Er zijn dne groepen, die tweemaal per week komen, en er is één groep die eenmaal in de week komt De peuter speelzaal draait op vier och tenden en dne middagen. Spelen is belangrijk voor kinderen; daarover zal ieder een het eens zijn. Maar waar om in een peuterspeelzaal? Enkele ouders: „In de Gorzen heb je voor peuters niet zoveel speelmogelijkheden. De plei nen zijn niet geschikt voor kinderen van twee jaar. Je hebt ook minder kinderen dan vroeger en dus is het moeilijker voor je kind om een speelkameraadje te vin den. Binnen in de huizen is wei nig speelruimte en buiten is het niet altijd veilig. In som mige straten heb je eenrich tingsverkeer en de auto's rij den er nogal hard. En met die speelstraten leren de kinde ren ook niet meer wat een stoep is In een peuterspeel zaal leren kinderen spelen Kinderen die een beetje een kennig zijn, leren er om te gaan met andes? kinderen. Het is voor moet ers ook best leuk om eens jen och tendje vrij te hebb 'n Als je meehelpt in de speelzaal, worden je opvattingen ver breed Je ziet hoe andere ouders omgaan met de kinde ren en daar steek je zelf weer iets van op Je ziet fouten van jezelf. En je ziet, dat andere kinderen netzo ondeugend of vervelend kunnen zijn als je eigen kind." voortdurend met je hoofd tegen de muur. Vaders die vorig jaar op de speelplaats een zandbak hebben aangelegd, hebben er ook geen zin meer m. Je schrikt je dood door al die ervaringen met de gemeente en als je thuis komt met al die povere resulta ten. geeft dat ook weer spannin gen." vervuld gaat worden door een cultureei-werkster maar door een peuterleidster. Met deze verschuiving wil de werkgroep alleen akkoord gaan als de Dukdalf er een nieuwe cultureel werker bij krijgt. Daarnaast blijft natuurlijk het wegvallen van de parttime leid ster per 1 juli. wat een behoor lijke lastenverzwaring voor de toekomstige leidster betekent. „We draaien nu op halve kracht", aldus leden van de werkgroep, die uit ouders van de peuters bestaat. „De kof fieochtenden voor ouders zijn al vervallen. We hebben moeten stoppen met het uitgeven van een krantje. Sint Nicoiaas en Kerstmis hebben we heei sober gevierd, carnaval is weggeval len en de jaarlijkse fancy-fair gaat ook met door. Op deze ma nier heb je geen zin meer om mee te blijven doen. Je loopt De langzaam gegroeide ouder participatie dreigt de nek te' worden omgedraaid, aldus de werkgroep. Niet||lleen door het aanstaande vertrek van de part time leidster. Ook door het feit dat de toekomstig peuterleidster geen tijd zal hebben voor bege leiding van de ouders, voor overleg met de Dukdalf, het meedraaien in de adviescom missie peuterspeelzalen en de werkgroep kindercentra (wer- kersoverleg). Die ouderparticipatie moet met onderschat worden. Zij be staat ondermeer uit het beheer van de kas. boodschappen doen, een wekelijkse bespreking over de gang van zaken in de speel zaal en aanpak van de kinderen, huisbezoek en het assisteren van de leidsters. In de toekomst zal daar geen tijd voor zijn. ..Door het wegvallen van de parttime kracht en het feit dat een cultureel werkster voor het begeleiden van een groep ook niet opgeleid is, staan we nu voor de keus: of minder kinde ren toelaten of de ouderpartici patie laten schieten", zegt de werkgroep. ..De betrokkenheid van de ouders met het werk wordt om zeep geholpen, omdat de be roepskracht geen tijd meer zal hebben voor het motiveren van de ouders." Wethouder Collé vergat het geld te reserveren Leden van de Bewonerswerk groep Wijkontmoetïngscentrum voelen zich nogal belazerd door de wethouder. Deze week kre gen ze de lang verwachte mede deling. dat nog dit jaar de eerste paal voor het wijkcentrum de grond in kan. Het centrum zou dan in het voorjaar van 1980 ge reed zijn. Het gejubel dat hierop uitbrak binnen de werkgroep bekoelde echter al gauw. toen werkgroep lid Anneke de Jong ontdekte dat Collé weliswaar prachtige be loftes had gedaan, maar dat hij die helemaal met waar kan ma ken. In het prioriteitenlijstje van deze wethouder wordt na melijk nauwelijks geld uitge trokken voor de daadwerkelijke bouw van het centrum. „Dat be tekent. dat de wethouder wel zegt dat het centrum er komen kan. maar dat hij zelf geen prio riteit toekent aan het centrum. Dus als het aan hem ligt wordt er de komende jaren nog niet gebouwd." aldus Anneke de Jong. Het fmanciele brein van de gemeente, wethouder Scheeres. vindt het eveneens een tamelijk grote blunder dat Collé vergeten is geld uit te trekken voor het wijkcentrum. „Als de bouw van het centrum dit jaar nog door gaat. moet Collé er toch min stens 200.000 gulden voor uit trekken. Waar hij dat vandaan denkt te halen weet ik ook niet." aldus Scheeres. Eef Collé zelf loopt lichtvoetig over de plotseling ontstane fi nanciële problemen heen „We zijn nog met CRM in onderhan deling om extra subsidie te krij gen en de gemeente Schiedam heeft misschien zelf ook nog we! ergens een potje waaruit geput kan worden. En zeg nou zelf, op een totale gemeentebegroting van miljarden maakt een paar ton toch niks uit?" De bewonerswerkgroep is er echter minder gerust op dat er dit jaar nog met hun centrum begonnen zal worden „Colle heeft ons gewoon voor de gek gehouden De belofte dat dit jaar de eerste paal de grond m gaat is een luchtballon gebleken. Want als er geen geld is. gaat er ook geen paal de grond in," al dus Anneke de Jong. Op een bijeenkomst deze week heeft wethouder Collé wel toegezegd dat hij in juni er. in augustus met voorsteilen aan de gemeenteraad zal komen, om geld uit te trekken voor dit cen trum. Verwacht wordt echter, dat de gemeenteraad en de an dere wethouders eerst wel eens willen weten waar hij het geld vandaan denkt te halen voordat ze hun toestemming geven. Indien die toestemming niet gegeven wordt, dan vervalt ook de subsidie van miljoen die CRM voor het Wijkontmoe tïngscentrum toegezegd heeft. „Met Ce huidige regering is het niet te verwachten dat ze dan later nog geld voor het wijkcen trum zulien geven, en dus kun nen we het hele centrum wel op onze buik schrijven," aldus een lid van de bewonerswerkgroep. De tekeningen die deze week gepresenteerd werden door de ontwerper van het wijkontmoe tïngscentrum zijn zowel bij de bewonerswerkgroep als bij de gemeente m goeie aarde geval len. Het centrum wordt gedeel telijk om het reeds bestaande Kruisgebouw heengebouwd. en zal vloeiend overlopen in het in aanbouw zijnde winkelcentrum Door het wijkontmoetïngscen trum zal een gewone straat lo pen (overdekt) die mensen van af Groenoord naar het winkel centrum leidt. Verder is alles zeer ruim op gezet en wordt er veel gebruik gemaakt van daglicht Er zullen zaaltjes in het centrum gemaakt worden, die voor alle mogelijke wijkactiviteiten gebruikt zullen kunnen worden en ook wordt er een bibliotheek m gemaakt. Een PTT-kantoor zai pal naast het wijkcentrum gebouwd worden, maar zal er wel mee in verbin ding staan. Inclusief de bieb en de PTT zal het centrum in Groenoord 4 miljoen gaan kos ten Door de gestage gereedko ming van winkelpanden m het Winkelcentrum Kethel verlaten steeds meer winkeliers hun houten noodgebouwtje op het Bachplein. Over die noodgebou wen is nu enige onenigheid ont staan. tussen enerzijds groepe ringen die ze willen laten staan en anderzijds groeperingen die ze willen slopen Zo heeft opbouwwerker Jos van der Lugt ai geïnformeerd naar mogelijkheden voor hem om in één van die noodwinkels te trekken in afwachting van het klaarkomen van zijn ruimte m het ontmoetingscentrum. Ook voor groeperingen als het Open Jongeren Centrum Groenoord zouden huisvestingsmogelijkhe den gevonden kunnen worden in de noodwinkels. Vermoedelijk zal het echter te duur blijken om die onrendabe le winkels in stand te houden en zal de eigenaar ze dan ook slo pen. Of de gemeente bereid is de houten winkels te kopen lijkt onwaarschijnlijk. Ik vind het voor mij zelf belangrijk - en ik hoop ook voor een aan tal kiezers - dat wij onze inspiratiebron putten uit het Evangelie. Wij vinden daar mee beslist niet dat wij superieur zijn. Ik vind het ontzettend erg dat er mets gebeurd is met de bin nenstad. Dat is een beetje onbe grijpelijk. Toen het vorige colle ge er nog was, zijn die 48 wonin gen gebouwd en er zou een ver volg komen. Ik zat in een werk groep om de woningbouw na die woningen te vervolgen met na me op het stuk afgebroken Lin- denhof. Toen de nieuwe raad in functie trad en wethouder Zijde veld aan zijn loopbaan begon, werd die werkgroep meteen de nek omgedraaid. Ineens was iedere woningbouw in de bin nenstad onmogelijk. Dat betreur ik m hoge mate. Ik besef heel goed, dat dat bezwaarschrift op een groot deel van het plan rust, maar men had best een gedeelte kunnen bestemmen voor wo ningbouw, als men had gewild. Ik vind dat er te weinig is ge daan aan renovatie en het woord inspraak een wassen neus is ge weest. De gemeenteraad is de eer ste gekozen vertegenwoordiging van de bevolking. Het is droevig dat in de afgelopen periode ruim vijftig procent van de bevolking niet heeft kunnen meespreken in het college. Dat vind ik geen de mocratie. En dan kun je wel zeg gen: wij geven de wijken in spraak, maar de allereerste in spraak van de bevolking is toch altijd nog de gemeenteraad. Als je het gehakketak ziet over de bestemming van de Linden- hof. Ik heb in een werkgroep ge zeten, die daarop heeft gestu deerd. We hebben gezegd: één deel in ieder geval museum en een ander deel voor woning bouw. Toen wethouder Post hoorn kwam, weg werkgroep. We lezen nu, dat er een plan is voor een heel cultureel gebeuren. Ik vmd dat de raad van het begin af aan bij het beleid betrokken hoort te ivorden. Er moet eerst een principe-uitspraak komen: wat ga je met de Lindenhof doen? Dat is de inspraak van de raad. De komende vier jaar moet de binnenstad worden volgebouwd. Ik vermoed dat we niet buiten Empeo zullen kunnen, gelet op de fervente pogingen van Zijde veld om adwcaten te vinden die dat wel konden. Dan zul je een; goede regeling moeten treffen. Men had nu al startklaar moeten j zijn. Als de Kroon een uitspraak doet, moet je onmiddellijk kun nen starten. Maar dan moet er nog met Empeo gestoeid gaan worden over een contract en moeten nog deelbestemmmgs-i plannen gemaakt worden. Renovatie is erg belangrijk en; uitbouw naar het noorden, maar,, dan fasegewijs. En zoveel moge-, lijk Midden-Delfland sparen. Wij vinden het ook belangrijk, dat Schiedam het nodige doet aan de werkgelegenheid. Dat-be tekent zowel het vinden - van werkgelegenheid op de indus triegebieden. als het kijken vain de gemeente als werkgever vxtt zij eraan kan doen. Je moet in je welzijnsbeleid goed denken aan de achtergestel- de groepen. Vrouwenemancipa tie is belangrijk, buitenlandse werknemers, bejaarden en de werklozen - zeker ook de jeugd- werklozen - moet je extra aan dacht aan besteden. Wij hopen met elf zetels in de raad terug te komen. Het CDA zou erg graag wethouders willen leveren. Wij zouden het bijzon der fijn vinden als wij in de nieuwe raadspnode weer eens een eensgezinde raad zouden krijgen. Dat is in het belang van Schiedam. Als de sfeer m de raad beter wordt, moet dat zijn reper cussies hebben op het hele ge meentelijke beleid. Dat moet na tuurlijk wel op basis van een programma en volgens ons is het keel goed mogelijk om met de diverse partijen een program temaken. Wij willen niet vanaf het begin er iemand niet bij hebben." SCHIEDAM - De PvdA orga niseert maandag een verkie zingsbijeenkomst in zaal Irene, Nieuwe Haven 155. Sprekers zijn Memy Epema-Brugman, lid Tweede-Kamerfractie PvdA; Ane Verlinde, raadslid en lijst trekker PvdA Schiedam en Bert van 't Laar, gecommitteerde en lijsttrekker PvdA Rijnmond- raad. Onderwerpen, die zij be handelen, zijn respectievelijk regionale economische politiek, actuele plaatselijke politiek en Rijnmond-politiek. De bijeen komst begint om acht uur. Toe gang gratis. SCHIEDAM - De afdeling Schiedam van het NIVON maakt zondag een uitstapje naar Giethoorn. Daar wordt een bekend mineralenmuseum be zocht en er wordt een wandeling gemaakt door en in de omgeving van Giethoorn. Vertrek kwart 0ypj* wjfkflntoor. .^SSSs®,<S Het gezin Gültekin in de gekraakte woning. Worden ze volgende week dakloos? Zoals wij eergisteren reeds schreven, heeft het gezin de wo ning gekraakt, omdat het uit zijn vorige huis aan de Gordon- straat is gezet. Familie ver schafte het gezin tijdelijk on derdak, maar dit leidde tot moeilijkheden. Toen het gezin dakloos dreigde te worden, heeft het de leegstaande woning ge kraakt. Een woordvoerder van Openbare Werken, die deze zaak behandelt, benadrukt, dat het ontruimirigsbevelvan de ge meente „een weloverwogen be slissing" is geweest. „Het was niet een kwestie van even een handtekening zetten. Maar er zijn in Schiedam misschien zo'n vijftig noodgevallen. Kraken is niet toegestaan: Zouden we dat wei toelaten, dan is dat voor an deren een vrijbrief om panden te gaan kraken. Dan kan heel het Bureau Huisvesting wel in pakken. Daar kunnen we niet aan beginnen. De gemeente be paalt wie een woning krijgt toe gewezen." Voor de gekraakte woning aan de Mariastraat is al een ge gadigde. Deze woont momenteel in de Eendrachtstraat, waar alle huizen worden gesloopt in ver band met de aanleg van de bui tenwaterkering. Op grond van de Woonruimtewet heeft de burgemeester de bevoegdheid een uitzettingsbevel uit te vaar digen, omdat in dit geval het vergunningstelsel wordt over treden. Niettemin is de gemeen te „erg ongelukkig" met de thans bereikte situatie. SCHIEDAM - Een glas Coin- treau drinken op een lege maag 1 is niet zo verstandig. Dat onder vond de 20-jarige mejuffrrouw O.A.H. uit Schiedam donderdag, nadat ze in café de Amstelbron rlit Franse likeurtje had gedron ken. Ze werd onwel en werd per ambulance naar het Gemeente- ziekenhuis vervoerd. Na enige rust knapte ze daar al spoedig' op. Vermoedelijke oorzaak was het feit dat ze de hele dag niet gegeten had. SCHIEDAM - De loonzakjes van enkele werknemers van Lauwaars B.V. aan de Hoog straat zijn gestolen. Vermoe delijk stond de voordeur van het bedrijf open, waardoor de da ders zo naar binnen konden. Uit een kast werden de loonzakjes - met een inhoud van 10.000 - weggenomen. Voorts werd nog voor ruim 1000 schade aange richt

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2