Schiedam massaal plomp in Bijzonder onderwijs wantrouwt onderwij fel BURGEMEESTER LEMS: Schiedam Quibus seizoen zondag afgesloten m. OPBOUWWERK EN VOORLICHTING NOG STEEDS STIEFKINDJE Verkiezingsuitslag ongewijzigd Zes man strijden voor Open Jongeren Centrum Ander huis voor familie Güïtékin Toch gepakt ZATERDAG 3 JUNI 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM - De kraakpanden in de Korte en Lan ge Achterweg en die in De Laan zuilen nog voor het eind van dit jaar tegen de grond gaan. De gemeente heeft de krakers reeds voorzichtig meegedeeld dat ze zo langzamerhand eens naar andere huisvesting moe ten uitkijken. Het kraakcontract dat één van de krakers met de ge meente gesloten had is zelfs al opgezegd. Kraker-van- het-eerste-uur Eric Verwaaijen moet met ingang van 1 juli zijn kraakhuïs ontruimd hebben, want dan zal het gesloopt worden. Op instorten fA h ■Jk Het slagerspandje in de kraakbuurt dat ook gesloopt gaat worden. Zwemmen, lekker fris. Lems: "Kraken loopt spuigaten uit." Vordering Veel kwaad bloed Honderd bezoekers in 1977 Wantrouwend SCHIEDAM - "Een Open Jongeren Centrum is een centrum waar iedere jongere kan binnen komen. Het is hoofdzakelijk bedoeld voor werkloze jeugd, maar scholieren en werkende jongeren zojn ook welkom. Een OJC moet in de eerste plaats die drie groepen pro beren te integreren." Werkgroep Fikkie stoken Drugs en sex Het drietal dat een open jongerencentrum wil. definitief tegen grond tig procent van het totale aan koopbedragen die financiële te gemoetkoming wil de gemeente Schiedam zich niet laten ont- giippen. Ook de circa vijftien andere kraakwoningen zullen ontruimd moeten worden, zo heeft wet houder Chris Zijdeveld aan twee vertegenwoordigers van het Aktiecomitee De Laan laten weten. De laatste maanden heeft de gemeente een groot aantal panden in de kraakbuurt opgekocht, teneinde ze te slopen zodra het Bestemmingsplan Binnenstad uitgevoerd kan worden. Bij de aankoop van het laatste pand - de slagerij aan de Korte Achterweg 6 - heeft de gemeenteraad er op aangedron gen spoedig tot sloop over te gaan. Zou de gemeente de aange kochte kraakpanden namelijk niet slopen, dan zou op haar beurt het rijk geen vergoeding geven voor die aankoop. Die rijksvergoeding bedraagt tach- SCHIEDAM - Mistv. die zon dag optreedt in café Quibus. wordt niet begeleid door "Big - Ben" van der Linden, zoals wij -gisteren abusievelijk vermeld den in de Agenda, maar door het voltallige Sunday Evening Or chestra. Met het optreden van de travestiet Misty wordt het derde Quibustheater en muziek - seizoen afgesloten. Na afloop van het optreden van Misty worden diverse prijzen uitge reikt en kan er een dansje ge maakt worden. Met deze financiële regeling wil het rijk voorkomen dat krotten te lang blijven staan. Over de vraag of het in de kraakbuurt nu aldan niet om krotten gaat, wordt a! sinds het begin van de kraakakties (drie jaar geleden) touwgetrokken door de krakers en de gemeente De mensen van Bouw- en Wo ningtoezicht hebben wethouder Zijdeveld echter al herhaalde malen attent gemaakt op ge vaarlijke situaties in de kraak buurt. Sommige panden zouden inderdaad vrijwel op instorten staan Omdat wethouder Zijdeveld vermoed dat binnenkort de uit eindelijke beslissing zal vallen over het Binnenstadsbestem mingsplan en de bezwaarschrif ten daartegen, wil hij nu alvast vooruitlopen op de aanstaande sloop van de kraakbuurt. "We willen zo snel mogelijk begin nen met bouwen in de binnen stad. Als de Kroon beslist heeft, willen we meteen aan de gang gaan." De meeste krakers zullen nog een maand of die, vier in hun huizen kunnen blijven wonen, maar zullen daarna elders hui vesting moeten vinden. In het kraakcontract. wat de meesten van hen met de gemeente heb ben gesloten, staat onder meer als punt opgenomen, dat ze geen m fi' '^.4^"'" aanspraak kunnen maken op gemeentelijke herhuisvesting. In verband met deze ontwik keling in de kraakbuurt. heeft de gemeente het ook niet zinvol geacht om de voormalige slage rij Van der Ende aan de Korte Achterweg nog voor bewoning geschikt te laten blijven. "Om dat de woningen toch binnen af zienbare tijd verdwijnen moe ten. hebben we deze week ge probeerd de doelmatige bewo ning van de slagerij onmogelijk te maken," aldus de wethouder. "Een kraakcontract voor dit pand zou niet meer zinvol zijn. Bovendien heeft de gemeente raad er op aangedrongen dat de kraakbuurt spoedig opgedoekt wordt." Zowel het opbouwwerk als de gemeentelijke voorlich ting in Schiedam blijven het stiefkindje in deze gemeente. Het aanstellen van een op bouwwerker voor de oude wijken stond deze week hoog genoteerd op de vergadera genda van de commissie ABZ (algemene en bestuur lijke zaken), maar werd daarvan voortijdig weer ver wijderd. De aanstelling van een op bouwwerker is een zaak die zeer veel spoed vraagt, want als B en W niet onmiddellijk beslissen dat zon man of vrouw broodnodig is, dan komt ie er helemaal niet meer. CRM wil namelijk nog liever gisteren dan vandaag weten wat Schiedam wil. en anders gaat het gereserveer de geld voor zo'n opbouw werker ergens anders naar toe. De dringende haast die ge boden is. heeft het college niet ingezien. Door het agen dapunt van de ABZ-verga- dering af te voeren, is de kans op die opbouwwerker- oude-wijken gering gewor den. Vóór de eerstkomende gemeenteraad vergadert ABZ namelijk niet meer. in juli is de raad vrij, dus zou pas in augustus over d functie beslist kunnen wor den. Duidelijk te laat. De gemeentelijke voorlich ting zit ook al in het verdom hoekje. Dat die voorlichting faalt bleek deze week dub belop. Enerzijds had Lems die de voorlichting onder zijn beheer heeft vergeten om de belanghebbenden te in formeren over het van de agenda afvoeren van het punt Opbouwwerker, zodat die belangstellenden voor niets kwamen. Anderzijds bleek dat hij vergeten was om in het Prioriteitenpro gramma voor '78 tot '82 geld te reserveren voor een twee de gemeentevoorlichter. En dat .terwijl iedereen binnen en buiten de politieke sfeer al jaren schreeuwt om zo'n tweede man; de burgemees ter incluis. Lems zei momenteel ande re prioriteiten te hebben dan de voorlichting. En dat ter wijl hijzelf bij iedere gele genheid dat er kritek wordt geuit op de eenmansvoor- lichting, deze kritek ten volle beaamt. Deze maal ziet het er ech ter naar uit, dat partijen als PvdA, CDA en PPR het er niet bij zullen laten zitten. Dat het beleid zoals Lems dat de afgelopen jaren ge voerd heeft niet overal gun stig is gevallen, bleek deze week al in de PvdA-fraktie. Men denkt er sterk'over om Lems' portefeuilles Huisves ting en Voorlichting,aan een ander - een wethouder - te geven. SCHIEDAM - De door de Turkse familie Guitekin ge. kraakte woning in de Maria- straat is opnieuw niet Ontruimd, Dat zal ook niet meer gebeuren. Volgens burgemeester Arie Lems krijgt het Turkse gezin op korte termijn een andere wo ning. Tot die tijd kan het gezin in de Mariastraat blijven wo nen. Het gekraakte huis blijft be stemd voor het gezin waar het ai eerder aan toegewezen was. Lems kon niet zeggen wanneer de Turkse familie het nieuwe huis kan betrekken. „We hopen op korte termijn," aldus de bur gemeester. In totaal is de familie Gülte- kin driemaal met ontruiming bedreigd.-De onzekerheid over de toekomst nam om die reden* van dag tot dag toe bij het gezin. De heer Guitekin woonde met zijn vrouw en een zoontje in de Gordonstraat. Die woning was legaal gehuurd. De vorige bewo ner eiste bij zijn terugkomst van een verlof in Turkije „zijn" huis echter weer op. Hij dreigde daarbij met geweld. Om moei lijkheden te voorkomen liet het gezin Guitekin zich op straat zetten, zonder daarbij de politie in te schakelen of een beroep te doen op de wettelijke huurbe- scherming. Wel klopte het gezin bij de ge meente aan voor een andere wo ning. Toen echter bleek dat er op korte termijn niets te regelen .viel, kraakte de familie Guite kin een woning aan de Maria straat, zonder te weten dat het betreffende huis al aan een an der gezin was toegezegd. Bad Groenoord heelt in deze warme dagen niet over belang stelling te klagen. Een rustig baantje trekken is er dan ook niet bi». Het zwembad is voor namelijk gevuld met wrieme lende armen en benen die ver- geefs proberen een zwemslag te maken. Bezoekers die met andere plannen dan een koele duik naar het zwembad komen, slaan - wel een goede slag. De politie "waarschuwt dan ook om vooral geen waardevolle spullen mee ie nemen. Eén van de eerste slachtoffers was de 13-jarige Dyana M- Ze raakte een transis torradio ter waarde van 50 gul den kwijt. „Maak van je sport dag geen stropdag," waarschuwt de politie. ''Kraken loopt de spuigaten uit' SCHIEDAM - Burgemeester Lems gaat met de gemeente Rotterdam de degens kruisen over het sociale en huisvestings beleid van die stad. De Scbie- damse burgemeester is namelijk danig op zijn tenen getrapt, dat hij de "moeilijke" gevallen van uit Rotterdam krijgt doorge stuurd. Huïsvestings- en sociale probleemgevallen, voor wie in Rotterdam geen oplossing te vinden is en die ten einde raad naar Schiedam komen. Hel huisvestingsprobleem met de Rotterdamse mevrouw Boe- kee is daarvan een sprekend voorbeeld, zo vindt Lems. Op de deze week gehouden commissie vergadering van Algemene za ken. waarvan Lems de voorzit ter is. kondigde de burgemeester zijn strijd met Rotterdam aan Hem werd met name door me vrouw Taverne (CDA) kwalijk genomen, dat aan mevrouw Boekee een gemeentewoning op het Wibautplein was toegewe zen. terwij! er zoveel Schïedam- se urgente woningzoekenden zijn. Dat een Rotterdamse vrouw, die door haar man het huisuitgegooid was. dan naar Schiedaprikpmt voorïeerusociale -' Uitkeringsen voor -et-n)«woning vond mevrouw Tawerp„e. onte- -/.recht - -> ..Mensen die in woningnood zitten, maar fatsoenlijk wachten totdat* de' gemeente" een huis -yoor. zé "heeft. komen op deze""- "manier nooit aan böcb'De men--,, ;(sen die niet fatsoenlijk-wachten"- op een .vrijkomende woning" - krijgen'van .u een huis." aldus mevrouw Taverne tegen Lems. die de huisvesting onder zijn be heer heeft. Ook Lems vond dat er geen zuiver spel gespeeld was. maar dat weet hij meer aan Rotter dam dan aan Schiedam. Ik neem het Rotterdam beslist kwalijk dat ze deze mevrouw met hebben geholpen En daar over is het laatste woord beslist nog niet gezegd." aldus Lems op de commissievergadering Lems is bezig nog een andere strijd te strijden, zo deelde hn meelen dat betreft de strijd met 'justiffe*In enkele recente geval len van won tngk raak heeft Lems depohtierjerzpcht het'be- treffende huis tg ontruimen, omdat het aan een ander gezin ^toegewezen zou zijn (zoals in de ^Mariastraat). I De politie echter kan niet tot 'deze ontruiming overgaan, om dat haar ene "bevelhebber" - de burgemeester dus - zegt dat er ontruimd moet worden, maar haar andere "bevelhebber" - de officier van justitie - die meck- werking weigert ..Als er woningen gekraakt worden terwijl cïie woningen aan anderen waren toegewezen, kt-n de gemeente dus m feite op h« moment weinig doen Op de ze manier wordt een rechtvaar dige verdeling van de beschik- baie woonruimte gedwars boomd. maar ik kan helemaal niets doen. zo verdedigde Lems zich. De burgemeester erkende dat het kraken van woningen m dergelijke gevallen veel kwacd bloed zet bi] degene aan wie df woning was toegewezen. Door die ontwikkeling is in Amster dam zelfs al de situatie ontstaan, dat als een leegkomende woning aan een urgente woningzoeken de wordt toegewezen, deze per soon zelf zijn eigen toekomstig huis kraakt in de eerste nacht dat het leeg staat, omdat anders krakers hem voor zijn en de wo ning met meer gevorderd kan worden Omdat Schiedam een dergelij ke situatie ziet naderen, wil Lems een strakker vorderings- befeid 'doorvoeren Daarvoor is echter eerst overleg met jusitie nodig ..Ik wil óp korte termijn een gesprek hierover met jusi- tie. want in Schiedam loopt de situatie bijna de spuigaten uit." aldu= Lems tenslotte SCHIEDAM - De verkie zingsuitslag, zoals die woens dagavond bekend werd ge-« maakt, is gisteren ongewijzigd door het hoofdstembureau vast gesteld eo bekendgemaakt Op geen van de onverkiesbaaar staande kandidaten zijn zoveel voorkeurstemmen uitgebracht, dat ze daardoor alsnog in de ge meenteraad zijn gekomen. Zelfs boer Lansbergen (CDA), voor wie een advertentiecampagne is gevoerd, kwam met 318 voor keurstemmen ruim 200 stemmen te kort om, evenals in 1974 het geval was. alsnog in de raad te belanden. Bij de PvdA werden veel voorkeurstemmen uitgebracht op Herman Posthoorn (463), Rei- nier Scheeres (251). Chris Zijde veld (429). Jo Ouwens (230). Aad Wiegman (180), cn Ruurd v.d. Veer (207). Dit had geen conse quenties voor de uitslag, omdat ze alleen op verkiesbare plaat sen stonden. Voorkeurstemmen waren er ook voor Ben Stuiven- berg (132). hetgeen waarschijn lijk het gevolg was van het feit, dat zijn naam bovenaan de tweede kolom van de gesplitste Pvd A-lijst stond. Bij het CDA werden voor- .Jwurstemmen uitgebracht op "ónder andere Sïem Rosman (366), Piet Poot (116), mevr. Dries (110) en Theo Schoenmakers (134). Deze laatste kandidaat was het hoogst geplaatste lid van het CDJA, de jongerengroe- pering van het CDA die bij de kandidaatstelling al kritiek had uitgeoefend op het feit dat zo weinig jongeren op verkiesbare plaatsen stonden. Bij de VVD scoorde tweede man Cor van Tilborg 465 voor keurstemmen. Mevr. Verspeek, bekend van het t.v.-programma Nederlands elftal, kreeg van 63 kiezers voorkeurstemmen. Een analyse van de verkie zingsuitslag leert verder, dat er vier restzetels verdeeld zijn. De ze kwamen achtereenvolgens terecht bij CDA, PvdA, PPR en PvdA. SCHIEDAM - Twee jongens zijn-betrapt op een diefstal uit de Provinciale Bibliotheek aan de Havendijk. Het tweetal, P. J. (15) en F.F.R. (14) klommen juist uit een raam op het moment •waarop de politie arriveerde. Elk had een pocketcalculator en een bedrag van 34.-'op zak. De buit was dus al verdeeld. SCHIEDAM - De onder- wijswinkel heeft vorig jaar ruim honderd klanten gehad.. Een groot deel van de vragen en problemen, die door hen aan de Onderwijswinkeliers werden voorgelegd, hadden betrekking op de wens er op nieuw wat bij te leren, keuze van beroepsopleidingen en studiefinanciering. De honderd klanten in 1977 betekent een gemiddelde van één klant per openingsdag. "Het is moeilijk te zeggen of dit veel of weinig is", aldus wordt geconstateerd in het onlangs verschenen jaarver slag. "Toch valt het ons mee. zeker als we hierbij bedenken dat wij dit jaar een afwach tende houding hebban aange nomen en nauwelijks "klan tenwerving" hebben ge pleegd". In het jaarverslag wordt een poging gedaan de 123 vra gen en/ot problemen waar mee de onderwijswinkeliers vorig jaar werden geconfron teerd, in een aantal categorie- en onder te brengen. Op basis van die indeling zegt de On- derwijswinkel, dat de infor matiefunctie van de winkel centraal staat. Aan het verbe teren daarvan is dan ook het afgelopen jaar zeker na sep tember 1977 toen "de subsidie van de gemeente binnen kwam hard gewerkt. Daarnaast heeft de Onder- wijswinkel zich een enkele maal naar buiten toe gepre senteerd, zoals op de welzijns- markt, bij de VOS-cursus en in de Sehiedamse bibliotheek. De contacten met het Sehie damse onderwijsveld waren vorig jaar niet bevredigend. "Het instituut onderwijswin- kel wordt enigszins wantrou wend bekeken. De indruk be staat, dat bij het bijzonder on derwijs de mening heeft post gevat, dat de onderwijswinkel zich richt op het openbaar on derwijs of dit propageert. Dit is echter beslist niet de bedoe ling". aldus het jaarverslag. "Centraal staat de klant zelf en zijn of haar keuze". Eén van de manieren om meer be grip te krijgen voor de werk wijze van de onderwijswinkel is het uitgeven van een bulle tin. Hier is er het afgelopen jaar één van verschenen. De onderwijswinkel is ge vestigd aan de Hoogstraat 76.- Openingstijden zijn: woens- dag van twee tot vier uur, donderdag van zeven tot ne gen uur en zaterdag van el! tot drie uur. r 'In Noord is nu geen moer te doen' „Je moet er binnen kunnen lo pen om de krant te lezen, koffie te drinken of iets anders te doen. Verder kun je denken aan een werkplaats, waar je bromfiet sen kunt repareren, en een ate lier voor zeefdrukken, 's Avonds kun je films vertonen, groepen laten optreden, cabaretvoorstel lingen orgeniseren, disco- en voorlichtingsavonden beleggen. Een OJC is een centrum door bezoekers, voor bezoekers. Het is geen gebouw met een elitair stafje, dat programma's maakt." Aldus Jaap van Hoek, Rens van der Hammen en Piet Pen ning van de Stichting Open Jon geren Centrum Schiedam Noord (in oprichting). J rie van de zes jongeren, die tezamen een werkgroep vormen om een OJC in Schiedam-Noord van de grond te tillen. Het initiatief daarvoor ontstond tijdens de discussies over het toekomstige wijkontmoetmgscentrum Schie dam-Noord, waarvan onlangs de eerste schetstekeningen zijn gepresenteerd. Het idee om een OJC in het wijkontmoetmgs centrum zelf op te nemen, werd a! snel verworpen vanwege de slechte ervaringen, die daarmee elders in Nederland (onder an dere in Maassluis met de Ko ningshof) zijn opgedaan. De werkgroep legde contacten met instellingen in Noord, praatte met de jeugdconsulent, opbouwwerker en wethouder Posthoorn en stelde een beleids- en activiteitenplan op. Thans wordt hard gewerkt aan de op richting van een stichting en het aanvragen van subsidies. Een van de grootste knelpun ten is de accommodatie. "Een OJC moet goed bereikbaar zijn. Het mag met tussen de huizen liggen vanwege mogelijke ge luidsoverlast. We denken 1 aan een oppervlakte van 450 vier kante meter en het gebouw moet sfeer hebben. We hebben con tact gehad met de organisaties die nu gebruik maken van het Koetshuis achter boerderij Landvreugd om daar een voor lopige basis te leggen, maar er is weinig uitgekomen. Het vinden van een geschikt gebouw zal een flinke dobber worden", aldus de werkgroep Jongeren kunnen nergens heen in Noord. Het enige dat je kunt doen. is een beetje hangen in de kelders of op de pleinen. Als je uit wil. moet je naar Rot terdam. Vlaardingen. Maassluis of het centrum Op zo'n manier ontstaat vrij veel agressie: ga je bij voorbeeld fikkie stoken in kelders. De hele bouw in Noord werkt dat in de hand. Kleine kinderen van zo'n jaar of drie kunnen nergens spelen. Ze kunnen moeilijk met hun fietsje op de galerij gaan rijden en hun moeders kunnen als«/.e buiten spelen, moeiliik vanaf de twaalfde verdieping toezicht houden. Als je ouder wordt en je krijgt een uitgebreidere interes se. stuit je m Noord op een groot gat. Er is binnen de wijk geen moer te doen: je kunt nog geen eens naar een cafeetje of naar de bioscoop. Het is een krank zinnige situatie: en staan wel al een hele tijd veel gebouwen, maar aan recreatie en ontspan ning wordt nü pas gedacht." ..Sommige delen van de bevol king denken negatief over een Open Jongeren Centrum. Ze denken dat een OJC een vrij plaats is voor drugs, waar sex geen taboe is en alles gedaan wordt wat van Onze-Lieve-: Heer niet mag. Vooral een aan tal jaren geleden werd er zo over de OJCs gedacht, maar wij denken dat de mensen er nu wat anders tegen aankijken. De afgelopen jaren is er ook een verschuiving geweest in be zoekers: nu komen de jongere, broertjes en zusjes van de flo- wer-powergeneratie. Het is wel, zo. dat geen enkel OJC in het' land zonder moeilijkheden' draait Maar het doel van een.' OJC is mensen te helpen bij een stuk ontplooiing en dat gaat' nooit zonder moeilijkheden... Want je moet leren omgaan met,, je verantwoordelijkheden. - Als je met een OJC draait., loop je het risico dat het een ge subsidieerde kroeg wordt Dat kun je waarschijnlijk voorko men door de vinger op de polste', houden Het bestuur en de staf zal de gang van zaken goed door moeten komen praten: dat ver eist een grote inzet." Op dit moment is dat evenwel nog toekomstmuziek. De werk groep is thans bezig het Ministe rie te benaderen voor het ver krijgen van een interim-subsi die. Daarmee zou dan. zonder dat at een gebouw beschikbaar is. een aantal activiteiten geor ganiseerd kunnen worden. In de tussentijd probeert de werk groep andere j'ongeren te inte resseren om ook mee te denken over een OJC. worden politieke partijen benadert en wordt ge probeerd om een exploitatie-op zet te maken De werkgroep is een jaar bezig ..We zi)n nog steeds razend enthousiast. We willen zo snel mogelijk iets van de grond heb ben. anders verslapt de aan dacht op de langere termijn Maar we zijn nog niet uit het probleem van de accommodatie Vier van ons zijn werkloos ge weest. drie hebben nu een baan en drie zitten op school. We we- ten dus waar we over praten." aldus de werkgroep Tot slot: wie in contact wil ko men met de werkgroep, kan Piet Penning opbellen Op werkda gen tussen acht en vier uur on der nummer 347022 en daarna onder nummer 704278

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2