I lonnen ole lopen weg: veel stankklachten Jongen in Reeuwijk Banken in Amerika erkennen Arabisch embargo niet meer Het 11 Ver 1 m KAMPLEVEN VOOR BROERTJES SLAAPKAMERS Deze unieke badhanddoek H mragi Vliegtuigje met voetballers verongelukt Personeel werven per vliegtuig CIA werft buitenlanders aan VS- universiteiten t Bankrover laat buit liggen: 'Jippie!' X «'pi Ontslag Duizendste Trein met butaan ontspoort in YS Argentina'78 Sp! m m w ff lp tè ii Protest Bomaanslagen Dubieus bezoek bolken INFORMATIE OVER BEZORGING: Maandag 12 juni 1978 32e jaargang no. 9500 ROTTERDAM Uit een lekgeraakte opslagtank op het terrein van de olieraffinaderij BP aan de d'Arcy- weg in het Botlekgebied is gistermiddag ongeveer 150 ton ruwe olie gestroomd. Tot elf uur gisteravond kwa men bij de meldkamer van het Openbaar Lichaam Rijnmond 170 klachten over oliestank binnen. Hei aantal stahkmeldingen bereikte een hoogtepunt tijdens de rust van de voetbalwedstrijd Nederland - Schotland. De klachten kwamen voornamelijk uit Hoek van Holland, Den Haag, Delft, Zoetermeer en een groot deel van het Westland. SALISBURY In een dorp op 18 km afstand van de Rhodesische hoofdstad Salisbury zijn 22 zwarten ge dood, onder wie negen vrouwen en twee kinderen. Volgens de hodesische regering zouden de zwarten zijn omgekomen bij een gevecht tussen militairen en guerillastrijders. Dit nieuwe bloedbad, waarbij voornamelijk burgers om het leven kwamen, heeft plaatsgevonden op zater dagmiddag, maar het nieuws erover werd door de cen suur enige tijd vastgehouden. g| ïfc/ wX Éf pS AMMAN De Amerikaanse banken weigeren sinds enige dagen kredietbrieven te accepteren die afkom stig zijn van Arabische banken en waarin.beperkende voorwaarden zijn opgenomen ten aanzien van het za kendoen met Israël. Dit is zondag vernomen in Jor daanse commerciële kringen. #1 Mme MVff 3»i f Bel 010-147400 Als u Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning Royaal formaat {50 x 100 cm), met de bekende Euromast-in de knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam. Waleï€H3£>! i gebeurt I vandaag., X 8. T5T e actie in Rhodesië 22 doden HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25. Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TlPSfrubriekad verten ties) tel. 010 - 11.92.00 (Van een onzer verslaggevers) REEUWIJK - De poliover spreidt zich nu, na 'de Veluwe, naar andere deien van het land. Zaterdag werd de ziekte gecon stateerd bij een zevenjarig jon getje uit Reeuwijk. Het kind zit op dezelfde school als de negen jarige jongen uit Gouda, bij wie vrijdag werd vastgesteld, dat hij polio heeft. In Dordrecht werd vorige week een geval van ver moedelijke besmetting ontdekt. De ziekteverschijnselen blij ven volgens een woordvoerder van het ministerie van Volksge zondheid evenwel beperkt tot de groep mensen, die zich om prin cipiële redenen niet heeft laten inenten. De woordvoerder noemde dat zaterdag een posi tieve ontwikkeling. Ook het ze venjarig' kind uit Reeuwijk is om religieuze redenen met inge ënt Hij is in een ziekenhuis op genomen en inmiddels weer aan de beterende hand. Volgens een woordvoerder van Rijnmond heeft de harde wind er voor gezorgd dat niet meer klachten binnen kwamen. .Door het toenemen van de wind kon de stankgolf over waaien", aidus voorlichter De Gast van Rijnmond. Hij voegt -eraantoe dat er bij het wegstro- 1 men van de ruwe olie geen ex plosiegevaar is geweest. De vrij gekomen clie heeft geen water verontreiniging veroorzaakt.,» Het defect raken van een roerwerk was er de oorzaak van dat de opslagtank lek raakte. Een roerwerk wordt gebruikt om te voorkomen dat vaste de len in de ruwe olie bezinken. De tank die 70.000 ton ruwe olie kan bevatten was voor de helft gevuld. Bij het defect ra ken van het roerwerk stroomde een hoeveelheid van 150 ton in het omdijkte terrein rond de op slagtank. Dit terrein heeft wat- de oppervlakte betreft de groot te van een tankinhoud. De dijk moet er voor zorgen dat wegge stroomde olie wordt tegenge houden. Zodra het lek was ontdekt is men bij de raffinaderij begon nen de ruwe olie over te pompen in een andere tank. Dit karwei duurde tot vanmorgen. „Alleen binnen een straal van honderd meter van de lekgeraakte tank ruik je de olie nog", aldus een woordvoerder van BP. Volgens het regeringscommu niqué zouden de militairen tij dens een patrouille een groep guerillastrijders hebben gezien, in gezelschap van burgers, toen de militairen naderden, ver spreidden de burgers zich en zouden de guerillastrijders het vuur hebben geopend. In een hut die was ontploft en waarin zich volgens het commu niqué mnitie had bevonden, werden negen lijken gevonden. Volgens een van de dorpelin gen, de 40-jarige Jairos Nja- doedja, hadden vier helicopters CHEYENNE - Een tankwa gon geladen met 115.000 liter vloeibaar butaan is afgelopen weekend in het Amerikaanse Cheyenne (Wyoming) ont spoord. Vanwege hed mogelijke gevaar voor een ontploffing moesten ongeveer 100 mensen worden geëvacueerd. militairen aangevoerd en dezen hadden een huis bestormd. Hij wees een verslaggever een bakstenen gebouwtje aan. waarvoor op de grond 13 doden lagen. In khet zuidoosten van Rho- desie hebben guerillastrijders zaterdag de 46-jarige Neder landse mevrouw Catherina Wii- lers dood dood geschoten. Zij reed m haar eigen auto in de buurt van de boerderij van het gezin Willers. Haar echtgenoot, die in een andere auto achter haar aan reed, probeerde haar nog te be reiken. maar moest vluchten voor het vuur van de guerrille ro's. Hij schoot nog wel terug, maar kon niet vertellen of hij iemand heeft geraakt Het is niet bekend waar hete- gezin Willers (man, vrouw en twee zonen) heeft gewoond eer het naar Rhodesie emigreerde. Mevrouw Willers is het 174ste blanke slachtoffer van de nu al vijf jaar durende guerillastrijd in Rhodesie en het 51ste van dit jaar. ÏÏRËÊÊSm s-5-p: X-XMr -j In de Arabische kredietbrie ven wordt altijd de verplichting gesteld dat een buitenlandse le verancier geen zaken mag doen met Israel. Hieronder valt ook het gebruik van Israëlische schepen voor vervoer van goe deren. Deze verplichting maakt deel uit van de regels die zijn opgesteld door het Arabische Bureau voor de Boycot van Isra el. Tot op heden werden de regels van het bureau zonder proble men aanvaard door de Ameri kaanse banken. Mogelijk houdt de jongste weigering verband met resoluties van het Ameri kaanse Congres ten aanzien van de Arabische boycot van Israel. WHITE PLAINS - Een lange slanke man meldde zich bij het loket van de Bankers Trust in White Plains, in de Amerikaan se staat New York. „Je geld of je leven," sprak hij dreigend. Bankhouder John Battista was genoeg onder de indruk en gaf hem een bundeltje dol lars. Maar de man was niet tevreden en riep boos om meer. Hij kreeg nog een stapeltje. Toén, tot grote verrassing van het voltal lige personeel van de bank, maakte hij een luchtsprong. „Jippie," riep hij uit, „als ik geld nodig, heb weet ik nu waar ik moet zijn." En dansend van vreug de' vertrok hij," zónder geld. De politie van White Plains heeft hermnog wel gearresteerd, I maar on middellijk weer vrijgela ten. Hij was onder psy chiatrische observatie. PERTH - Zes Australi sche voetballers zijn afgelo pen zondag om het leven ge komen toen het lichte za- kenvliegtuig waarin zij za ten bij de start verongeluk te. Het vliegtuigje stortte neer bij Norseman, 700 kilometer ten oosten van de Australische stad Perth. De sportlieden keerden naar Perth terug na een wedstrijd in Norseman. BEVERWIJK - Door gebruik te maken van re clamevliegtuigen hoopt men bij het bouwbedrijf Smits in Beverwijk aan voldoende timmerlieden te komen. Iets dat de af gelopen weken met een advertentiecampagne in 25 verschillende bladen niet is gelukt. Twee vliegtuigen die de tekst „Smits m Beverwijk vraagt timmerlieden" door de lucht trokken, vlogen gisteren langs de kust. Het bednjf heeft op korte termijn vijftig tim merlieden .nodfg en op langere termijn nog eens vijftig. „Sinds januari hebben we voor 45.000 gulden aan personeelsad vertenties geplaatst. Dit had nauwelijks resultaat. We hebben sinds gisteren al behoorlijk wat reacties. Mocht deze manier van personeel werven succes hebben, dan gaan we nog een keer de lucht m", al dus een woordvoerder van het bouwbedrijf. Ernst Happel heeft zich voorgenomen de komende dagen meer aan voetbal en minder aan klaverjassen te denken. "Ik moet eens open hartig met de spelers spre ken. Iedereen heelt kunnen zien dat er het nodige mis Is," zei hij gisteravond na de 3-2 nederlaag tegen Schotland. Oranje, dat ook nu weer faalde, vind dat broodnodig. "Er is een gebrek aan com municatie," aldus aanvoer der Krol. "Er klopt bij ons niet veel van. De linies slui ten niet, het loopt niet. We moeten snel om de tafel," zei Rep. En invaller Wildschut: De door velen als „grote afwezige" beweende Jo- han Cruijff hier samen op de foto met popzanger El ton John. Zij ontmoetten elkaar in een tv-studio in Londen, waar Cruijff gis teravond commentaar gaf op de wedstrijd Schotland - Nederland fAf\ W'.ff "Toen ik het veld inkwam wist ik niet eens wat ik moest doen. Ik weet niet wat er aan de hand is. Er is te weinig fut. Misschien den ken we wel teveel aan de taktick en het is niet goed als voetballers teveel moeten nadenken." Reserve-doelman Schrij vers mistroostig: "Als we zo blijven voetballen halen we in de tweede ronde geen punt." En onzer speciale verslag gever meldt: Oranje ver schoot gisteren twee maal van kleur. Eerst van schrik, toen van schaamte. laten weten dat Frankrijk op een fikse boete kan rekenen. PM A .CS Vanmiddag loten Oosten rijk en Bra2Üic, wie samen met Nederland, Italië en West-Duitsland in groep A zal spelen. Dat gebeurt, om dat beide ploegen én in doel saldo én in punten gelijk ein digden. Nederland zal woensdagavond in Cordoba tegen Oostenrijk of Brazilië beginnen. "Zijn we eindelijk van dat veld in Mendoza af," meende Oranje eensgezind. Die eerste wedstrijd in de tweede ronde zullen Rijsber- gen en Neeskens overigens heel waarschijnlijk niet meespelen. Ze werden giste ren weer geblesseerd en zelfs dokter Kessel, die doorgaans toch rustig zwaar-gebles- seerden het veld in blijkt te sturen, ziet het nu somber in. Rob Rensenbrink. die met zijn strafschop tegen Schot land het duizendste doelpunt in de WK-eindtoemooien sinds 1930 maakte, gaat mis schien naar AZ. AZ heeft hem m Mendoza een prijs gevraagd, Rensenbrink heeft die genoemd en dat zat vol gens AZ wel goed. De onder handelingen met Andérlecht worden nu geopend. De Franse voetbalbond heeft op opvallende wijze te gen de schending van de mensenrechten in Argentinië geprotesteerd. Voor de wed strijd tegen Hongarije, zater dagavond, bleken de Franse spelers dezelfde voetbaluit rusting als hun tegenstan ders aan te hebben en reser- vekledij te zijn „vergeten". Tijdens de veertig minu ten, die gewacht moesten worden tot andere shirtjes werden aangedragen, deel den Franse officials een uit voerig communiqué op de perstribune uit waarin ze de verdwijning van 22 Fransen tn Argentinië aan de kaak stelden. Van die 22 blijken er tien wegens politieke activi teiten in de gevangenis te zitten. „Deze actie is uit men selijk oogpunt opgezet," al dus de Franse bond. Maar het WK-orgamsatie- comité, dat het alleen ver schrikkelijk vond dat de wedstrijd te laat begon, heeft Drie hotelbedienden zijn door het Parijse „Luxehotel" ontslagen, omdat ze weiger den de koffers te dragen voor hoge officieren van de Ar gentijnse junta. De drie pic colo's hebben nu om een ge sprek met president Giscard d'Estalng gevraagd om hun standpunt uiteen te zetten en aan te dringen op intrekking van het ontslag. Ze krijgen steun van een comité, waarin vertegenwoordigers van de socialistische partij en de li ga voor de rechten van de mens zitten. Het paleis van president Videla aan de Plaza de Mayo is zaterdagmorgen onder vuur genomen. Vanuit een rijdende auto werd het ge bouw beschoten en met gra naten bestookt. Volgens een officieel legercommuniqué, waann deze actie „absoluut van geen belang" werd ge noemd, werd er lichte schade aangericht. Deze aanslag volgde op twee bomaanslagen op een showroom van Renault en een bankfiliaal in Buenos Aires, de dag ervoor. Later ging nog een reisbureau in vlammen op. Officieel heette Johan Neeskens valt uit Al na een paar minuten kreeg hij zo'n por op zijn pijnlijke rib, dat hij krimpend en met grote adem halingsmoei lij khe- den het slagveld in Men doza moest verlaten. Dok ter Kessel en verzorger Van den Akker helpen hem hier op de been. net, dat het hier kortsluiting betrof. Verontwaardiging is m Duitsland ontstaan, omdat de deuren van het Westduitse trainingskamp in Argentime wagenwijd zijn opengegaan voor Hans Ulrich Rudel, een rechts-extremistische oud- piloot van Hitlers Luftwaffe. Rudels bezoek veroorzaakte vooral m joodse kringen op schudding, omdat hij met „zomaar" een oorlogsvlieger ij geweest, maar na de oorlog de nazigedachten via tal van foute, reactionaire organisa ties verder heeft uitgedra gen. Rudel heett van de Duitse voetbalbond ereloge-plaat- sen gekregen voor de wed strijden van het Duitse team. Half tot zwaar bewolkt en plaatselijk een bui. Matige tot krachtige, In het Waddengebied tijdelijk krachtige wind uit het noorden. Maximumtemperatuur IS graden. 13 juni zon op onder 0519 2200 maan op onder 13.02 0L32 remits Kv/» Geen reden om te lachen tegen het vo geltje voor dit kleine Birme se jongetje en zijn iets oude re broertje. Zij behoren tot de duizen den gevlucht- te Moslims uit Birma. Zij zijn onderge bracht in kampen in Bangladesj. Enkele maan den geleden werden zij verdreven vanwege een Birmese kam- pagne tegen illegale im migranten". NEW HAVEN - De Ameri kaanse inlichtingendienst CIA werft medewerkers onder de buitenlandse studenten aan Amerikaanse universiteiten, maar 'slechts enkelen' van de 120.000 buitenlandse studenten 'hebben een contract met de CIA. Dat heeft CIA-directeur Stans- field Turner gezegd op een dis cussie-bijeenkomst van Ameri kaanse hoogleraren. Hij wilde niet zeggen voor welke activi teiten de studenten worden ge contracteerd. {géén ander nummer} Vraag naar de afd. abonnee service, mamdag t/m vrijdag tot I9.Q0 uur. zaterdag tot 16.00 uur Zie ook onder „adressen" 1 onder de Strips wandmeubelen,bankstellen enz. Nergens zo'n keus. Fabriekatoonzafan Industriegebouw, Goudseslngel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61. k geef hiermee op als nieuwe abonnee 'faam \dres t 'laad loort abonnement: □kwartaal □jaar hj/zij ontvangt Het Vnje Volk eerst nog weken gratis. Bezorg deze handdoek als jelomng bij: l Naam afzender

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1