Gelijkblijvend aantal schepen voor Schiedamse haven i Stukje De Gorzen verdwijnt Veel vernielingen en diefstallen Bouw centrum Noord ten koste van Zuid Haventochten starten weer Fancy-fair groot succes m OR-Ter Meuten: Koopavond op vrijdag Gas Zender BAK gepakt Gruppo Sportivo komt naar Vlaardingen Nuchter Auto te water SCHIEDAM - Schiedam krijgt een noodopvangcen- trum voor vrouwen en kinderen die om wat voor reden dan ook hun huis uit moeten. Voor 25 personen die plotseling op straat zijn komen te staan zal noodop vang gecreëerd worden in een onbekend pand. Niet te weinig MAANDAG 12 JUNI 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 W, a' -."Ir - Stabilisatie De buitensluis gaf de Gemeentelijke Havendienst vorig jaar weinig aanleiding tot klagen, aldus het jaarver slag. Buitensluis Hoog water 5 Slopen in De Gorzen. Aan het bestaan van een karakteristiek stukje Schiedam in de oude wijk De Gorzen is door het hante ren van de slopershamer een definitief einde gekomen. Een paar van de niet meer in al te beste staat verke rende woninkjes in de Rijnstraat zijn vorige week ten offer gevallen aan de sloop. De panden moesten ver dwijnen in verband met werkzaamheden aan de Bui- tensluis en ook omdat de hele omgeving van het Hoofd in de loop der jaren haar betekenis verloren heeft. Redactie; editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (OtO) 265205 266646 Veel Schiedammers kwamen naar de fancy fair die WK in het oude Kethel georga niseerd had. „Zaterdag en zondag was het stervensdruk op de fancy fair", aldus Kooimans. i 3pvangcem brum voor vrouwen Waar het opvangcentrum ge vestigd zal worden, is alleen in zeer beperkte kring bekend. Ge woonte bij dergelijke panden is ook vaak, dat niet openbaar ge maakt wordt waar het is, omdat men wel eens represailles vreest van degene bij wie de vrouw m kwestie weggelopen is. Voor de start van het opvang centrum is een bedrag van 5 ton nodig. De Stichting Centrum voor Vrijwillige Hulpverlening in Rotterdam heeft bij de ge meente Schiedam het verzoek ingediend om een dergelijk cen trum te mogen starten. De on derafdeling van deze stichting, de Algemene Hulpcentrale (AHC) zal als organisatie het Schiedams opvangcentrum be sturen. In eerste instantie is het op vangcentrum bestemd voor vrouwen die te maken krijgen met huwelijksontwrichting of die in een bedreigde situatie zit ten, als ze bijvoorbeeld met mis handeling bedreigt worden. Ook voor Rotterdamse en an dere noodgevallen moet het Schiedamse opvangcentrum soelaas bieden. De verwachting is dat een aantal van 25 opvangplaatsen beslist niet te weinig is. Het AHC in Rotterdam heeft bij voorbeeld kort na haar oprich ting al 'regelmatig te kampen met plaatsgebrek. De in Schie dam voor de sociale gang van zaken verantwoordelijke wet houder Eef Collé denkt dat het mogelijk moet zijn om in elk ge val een bezettingsgraad van 88°ó voor het opvanghuis te behalen. Aan de gemeenteraad wordt door burgemeester en wethou ders het voorstel gedaan om 500.000 uit te trekken voor aan koop. verbouwing en inrichting van het pand, dat zij op het oog hebben voor de vrouwen en kin deren die opvang behoeven. In de gemeenteraadsvergadering van 19 juni zal dat voorstel be handeld worden. - 1 ~„V' ii '<j --!V r\«}Z SCHIEDAM Ondanks de steeds slechter wordende situa tie in de scheepsbouw, hebben vorig jaar bijna evenveel sche pen Schiedam aangedaan als in het jaar daarvoor. Het aantal loodsreizen dat door de Schie damse Havendienst verricht moest worden liep echter in dat jaar met 7»« terug. In totaal kwamen vorig jaar 582 zeeschepen in het Schiedam se havengebied; slechts vier minder dan in het jaar daar voor. De vier loodsen die in deze stad werken moesten samen 1063 maal er op uit, tegen 1141 maal in '76. Het overgrote deel der bezoe kende schepen voor reparatie-" werkzaamheden of om te dok ken (dat waren er 464). De oven- ge 75 kwamen om ontgast of senoongemaakt te worden, ter wijl de resterende 43 kwamen om te laden en te lossen. Gingen vorig jaar nog 7 schepen na het aanlopen van een schoonmaak bedrijf maar éen van de Schie damse werven, in 17 waren dit er nog slechts twee. Het schoon maakbedrijf werd dan ook voornamelijk door de kleinere schepen aangelopen. Ondanks alles arriveerden er aan de werven toch nog vrij veel grote schepen, namelijk tien van 80.000 ton, acht van 110.000 ton, vijf van 130.000 ton en vier van 150.000 ton. De totaal verwerkte lading bedroeg in '77 plusminus 42.500 ton, voornamelijk bestaande uit baggermatenaai en off-shore. „Uit het feit dat het aantal aangekomen schepen in het Schiedamse havengebied geen verdere teruggang vertoonde, zou wellicht geconcludeerd kun nen worden dat een zekere sta bilisatie is ingetreden," zo schrijft havenmeester T. Sabel in het jaarverslag van de Ge meentelijke Havendienst. „Werktijdverkortingen bij de scheepswerven De Nieuwe Wa terweg. en Wilton Fijenoord en een dreigende sluiting van de werf IHC-Gusto. spreken hier echter een duidelijk andere taal," zo vervolgt Sabel. Behalve de werkzaamheden bij WF om een dok te overkap- pen ten behoeve van de bouw van marineschepen, hebben zich dan ook geen uitzonderlijke ac tiviteiten voorgedaan m het Schiedamse havengebeuren, al dus het jaarverslag. Het enige „schokkende" wat zich in de loop van het vorige jaar heeft voorgedaan met be trekking tot de havendienst, is het uitstel van de geplande sa menvoeging van de Schiedamse dienst met de Rotterdamse. Di.e samenvoeging zou medio *77 doorgevoerd "worden, maar is pas aan het begin van dit jaar feit geworden. De bouw van de Buitensluis naderde in het verslagjaar de eindfase. In augustus kon reeds het buitenhoofd in gebruik ge nomen worden, aan het einde van het jaar was dit eveneens het geval met het binnenhoofd. Er konden echter nog geen sche pen passeren welke de maxima le afmetingen van de nieuwe sluiskolk ten volle benutten; daartoe moet eerst de aanslui tende vaarweg gereedkomen. meermalen voor grote proble men Zo komen er bij de haven meester regelmatig klachten binnen van beroepsvissers, die last hebben van pleziervaartui gen. Binnen de gemeente bevin den zich ruim 400 plezierjachten. Volgens havenmeester Sabel ge beurt het de laatste jaren echter regelmatig dat watersporters eerst een boot kopen en daarna pas kijken of er wel een lig plaats voor te vinden is. Is dat ruet het geval, en dat is vaak zo. dan krijgt de Havendienst de problemen op haar dak. Ondanks tariefsverhogingen van zeehavengelden, binnenha-, vengelden, loodsgelden en be waking vertoonde het totaal aan ontvangsten een verdere daling en voor het eerst sinds 1970 lag dit onder de 1 miljoen. Zeven keer moest de Haven dienst alarmtelegrammen doen uitgaan aangaande het hoge wa terpeil. Ook werd een aantal ke ren verhoogde dijkbewaking in gesteld. De pleziervaartuigen stelden de Schiedamse havendienst i ROTTERDAM - De Ondernemingsraad van Ter Meulen vindt dat de Rotterdamse koop avond op vrijdag ge handhaafd dient te blijven. De OR heeft zijn standpunt overge bracht aan B en W en aan de Kamer van Koophandel, die de koopavond op donder dag wil. De Ondernemingsraad, noemt vijf redenen voor vrijdag-koopavond. Het winkelen wordt gezien als recreatie en kan dus uit sluitend dankzij een vijf daagse werkweek. Vrijdag is voor velen betaaldag. Het winkelend publiek heeft voorkeur voor de vrijdag en deNedeflandse Vereniging van Huisvrou wen ook. In de huidige si tuatie werkt het personeel één maal per twee weken op vrijdag en krijgt dan zaterdag vrij. Volgens de OR komen deze gunstige arbeidsvoorwaarden te vervallen bij een donder dagse koopavond. VLAARDINGEN - Tegelijk met het rempedaal heeft de 56-jarige VSaardinger J. P. V. het gaspedaal ingedrukt. Daar door ramde de automobilist za terdag aan de Oranjelaan in zijn woonplaats niet alleen een ver keersbord, maar knalde hij ook boven op een aan de Juhanalaan geparkeerde auto. De man liep geen verwondingen op. De twee betrokken auto's liepen zware schade op. r ;s V V N o?e SCHIEDAM - De eigenaar van de boot de Nico II, de Schie dammer Nico Nijman heeft bij de politie aangifte gedaan van ernstige vernieling van het vaartuig. Onbekenden hebben een luchthoorn van de boot af- gesloopt en hebben tevens ette lijke ruiten vernield. De toege brachte schade loopt tegen, de tweeduizend gulden. Ook zijn er vernielingen aan gericht in de Leao-school op het Oude Kerkhof. Daar werden ruiten vernield om in het schoolgebouw te kunnen komen. Verdwenen zijn een dikteerap paraat van 800 en een voorraad ballpoints van ƒ700. De schade is 750. Inbraken werden tevens ge meld door de hei- en bouw maatschappij Geka uit Dor drecht. 24 Ruiten van een schip in de schutsluis werden ver nield. benevens het meenemen van duimstokken en tangen, werd aan de politie kenbaar ge maakt. Bij het transportbedrijf Euro- continental in de Calandstraat is een enveloppe met daarin 6000 gestolen. In de envelop zaten gelden die chauffeurs hadden ontvangen als remboursbedra- gen. Het envelopje lag in een postbauje, maar bleek daaruit verdwenen voordat het ter be stemder plaatse - het hoofd kantoor in Rotterdam - kon ar riveren. Een laatste vernieling werd gepleegd in het winkelpand van A. S. aan de Singel. De 37-jarige Schiedammer C. A. S. werd vrij wel op heterdaad betrapt, toen hij zwaar onder de alcoholische invloed, trachtte een winkelruit ter waarde van 1.000 in te gooien. Dat is hem trouwens nog gelukt ook, voordat de politie op de plaats des onheils aankwam. SCHIEDAM - De amateur zender BAK-Schiedam is door de politie uit de lucht gehaald nadat omwoners van de flat op de hoek Troelstralaan-Burg. van Haarenlaan hadden ge waarschuwd dat er een man op het dak van de flat liep. Hij bleek een lijntje aan te sluiten van de zendinstallaüe van de 21-jarige G. A. A. De spullen zijn in beslag genomen. SCHIEDAM - De bouw van het wijkontmoetingscentrum in Noord zal ten koste gaan van de aanleg van school tuintjes in De Gorzen. Door dat wethouder Collé vergeten was geld te reserveren voor het bouwen van het Groe- noordse ontmoetingscentrum, moeten nu een aantal andere plannen een jaartje langer de ijskast in. Eén van die plannen die nu minstens een jaar moet wach ten is de aanleg van schooltui nen in Zuid. Ook het herin- richten van de sportvelden van Asvion moet nog een tijd ie wachten. De arthoteek - dat is een plaats waar je kunstvoorwer pen lenen kunt - zal het ko mende jaar nog niet gestart worden, teneinde de gelden die daarvoor uitgetrokken waren aan het Wijkontmoe tingscentrum Noord te geven. Verbetering van de biblio theek in het centrum zal eveneens nog een jaartje moe ten wachten, alsmede de bou%v van een voorlichtingslo kaal plus toiletgroep in het Beatrixpark. Werkzaamheden in het overgangsgebied Mid den- Delfland gaan tevens de ijskast in. zo wil het college van burgemeester en wethou ders. Of dat inderdaad mag. beslist de gemeenteraad vol-' gende week. Behalve dat al deze plannen een jaartje verschoven zijn. zijn ook nog twee andere ge meentelijke plannen helemaal naar het land der sprookjes verbannen. Die twee komen nu helemaal niet meer voor in het Prioriteitenprogram 1978-1982. Die twee zijn een medewerker voor de Stichting Maatschappelijk Werk {welke aanstelling eigenlijk in' 1980 zou plaatsvinden) en het leve ren van een aandeel voor het Bureau Levens- en Gezins vragen (waarvoor ook al in 1980 geld uitgetrokken had zullen worden). ROTTERDAM - De bustoch ten door het Rotterdamse ha vengebied gaan komende woensdag weer van start. De tochten, die elke woensdag tot en met 23 augustus plaats hebben, worden georganiseerd door Rotterdan Promotie en de Haven van Rotterdam. Dit sei zoen is in het programma een bezoek opgenomen aan de Esso- raffinadenj in de Botlek. De rondrit voert door* Botlek en Europoort naar de Maasvlakte. Op de terugweg njdt de bus door het recreatiegebied de Brielse Maas naar Brielle, waar een uur wordt gepauzeerd. In totaal duurt de trip ruim vijf uur. Aan de bustocht gaat een dia programma in het HIC aan de Coolsingel vooraf. Daarin wordt een beeld van de Rotterdamse haven gegeen. De bussen vertrekken om half" tien vanaf het autobusstation op het Delftseplein. Kaartjes kun nen op de dag van de trip ge kocht woren bij het informatie- kantoortje daar. In de voorver koop zijn ze daar ook verkrijg baar, alsmede bij de VVV op het Stadhuisplein. VLAARDINGEN - Een vrij dag tijdens het avondspitsuur gehouden alcoholcontrole heeft de politie in Vlaardingen geen dronken automobilisten opgele-. verd. Er zijn totaal in vier uur tijd rüim tweehonderd chauf feurs aangehouden door de mo biele controleurs. De politie heeft daarbij wel vijf bekeurin gen uitgedeeld, maar, die waren voor technische gebreken aan de wagens. A SCHIEDAM - De tancy rair van de Kethelse voetbalvereni ging WK is een groot succes ge worden. Vrijdagavond meteen ai toen de fancy fair aan de Kerkweg nauwelijks een paar uurtjes open was, lag de op brengst al op een paar duizend jes. In de loop van de zaterdag en de zondag kwamen daar nog eens ettelijke duizendjes bij, zo dat de totaalopbrengst gister avond rond zeven uur op 25.000 lag. „Wij hebben voornamelijk veel Turkse bezoekers gehad", aldus WK-voorzitter Ruud .Kooimans. „We hadden name lijk in de Mariastraat en in de Stationsstraat folders verspreid met in het Turks gegevens over deze fancy fair. Tot onze verba- \zing kwamen ze met tientallen hiernaartoe." WK heeft die Turkse folders om twee redenen verspreid, zo licht de voorzitter toe. „Ener zijds om de Turken in Schiedam meer bij het openbare leven te betrekken, maar ook omdat die mensen vaak huishoudelijke spullen nodig hebben. Er ging er dan ook eentje met twee bank stellen op z'n autodak weg." Op die manier hebben de Schie damse Turken de clubkas van WK aardig gespekt De drukte op de Kethelse fan cy fair was niet voor niets. De vereniging had er alle mogelijke moeite voor'gedaan om het ge heel een aantrekkelijk uiterlijk te geven. Al vanaf september vorig jaar is de club bezig ge weest met de voorbereidingen van het Disneyland; welke be naming aan de fancy fair was meegegeven. Alle disneyfiguren tH waren verwerkt tot prachtige decorstukken die de diverse standjes verfraaiden. Zelfs een Donald Duck was gemaakt om het WK-parkeerterreintje aan te wijzen. Alle moeite van de VVK-pu- piüen is dan ook terdege be loond gezien de grote opkomst van de fancy fair. De sportvereniging had deze fancy fair georganiseerd om haar verhuizing naar de sport velden in Bijdorp te kunnen be kostigen. Voor de nieuw te bou wen accommodatie moest de vereniging zelf minstens ƒ30.000 opbrengen, omdat anders de bouwkosten niet betaald konden worden. Met de fancy fair van vrijdag, zaterdag en zondag is de vereniging nu aardig uit de financiële zorgen. VLAARDINGEN - Het Open Jongeren Centrum heeft de be- schikking gekregen over de- voormalige expositiezaal in het Weeshuis. Het is een voorlopig onderkomen voor het OJC, dat begin volgend jaar in een nieuw gebouw zal gaan werken. Tot i die tijd worden zo nu en dan ac- tiviteiten georganiseerd. Dat kan ook gebeuren in de oude ex- positieruimte. Er wordt daar nu verbouwd en geschilderd. De J verwachting is dat het met twee maanden klaar is. Vrijdag 30 ju- ni wordt alvast een concert ge- geven in de Lijnbaanhallea i I Daar treedt dan oerhollandse J Gruppo Sportivo op. Die groep heeft onlangs een hit gehad met 1 het nummer „Rock and Roll", j Momenteel is zij op tournee door Engeland. In het voorpro- gramma treden de New Wave- «j groep Willy Nilly en de har- -j drockformatie Phantom Cargo op. De toegangsprijs voor het j. concert is laag gehouden. De kaarten kosten vijf gulden en ïj zijn onder meer verkrijgbaar bij de Vlaardingse VVV en Plato- /i platen aan de Hoogstraat in Vlaardingen en op de Dam in Jj Schiedam. Het concert begint al' om zeven uur. SCHIEDAM - Een aan de Korte Haven geparkeerd staan de personenauto is in het water beland, omdat de eigenaar was vergeten hem afdoende op de nandrem te zetten. Met een ta kelwagen is de auto van de 46-jarige F, de K. uit de gracht gehaald.

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2