Huis reeds toegewezen mm 38 oud-verpleegkundigen terug naar ziekenhuis Foto-Nlestadt Uit in Schiedam 2 d li 0 mm EXPERIMENT VAN MINISTERIE ^K1 JtÉlltf» schiedam mIéIS suSbh ÉlllS litlllii ms£& li» De slimste volautomatische camera ter wereld. Slechts 99.- Dr. Kuyperschool weer in gebruik? Vernieuwing bedrading museum 5" VRUDAG16 JUNI 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 - SCHIEDAM De politie heeft gistermiddag drie jeugdige krakers uit een door hen gekraakte woning in de Heenvlietsestraat gehaald. De woning was al uitge geven aan een bejaarde Schiedamse vrouw, -die haar huis niet kon betrekken na de kraakactie van dinsdag avond. De eigendommen die de jongelui reeds in een tweede kraakwoning hadden gedeponeerd zijn door de Vrom weggehaald; de drie zitten nog voor verhoor op het bureau. Dakloos Opschudding flMllëitsil De krakers in hun „tweede" woning in de Heenvlietsestraat. De ziekenhuizen wachten op de ervaren verpleegkundigen. Rolterd. dijk 413. Schiedam. Tel. 269606. Filiaal Nederhorst 38. Botterdam Zuidwijk. Tel. 808613. Pioniers Ü8 Theatergroep Pssst, woensdag te zien in wijkcentrum Nieuwland SCHIEDAM - Vrouwen uit Schiedam-noord toon den een redelijke belangstelling voor de informatie markt, die gisteren in de Rank werd gehouden. Alleen al overdag bezochten zo'n 120 vrouwen de verschillen de informatie-stands. Een flink aantal groepen werd vertegenwoordigd: van de Unie voor Vrouwelijke Vrijwilligers tot en met de Feministische Oefengroep voor Radicale Therapie (FORT). \t A waf rege radi D gaai RM zelii 11 k°^ie' limonade en in de Rank, dus aan gezelligheid ontbrak7 P o lit ie haalt 3 krakers uit woning in Gorzen Enkele uren nadat de toekom stige bewoners van het pand Heenvlietsestraat 52 hun wo ning hadden schoongemaakt, werd die woning ingepikt door de krakers Frank, Louis en Ger- rit. Ze kraakten de woning gis teravond, toen heel Schiedam naar de voetbalwedstrijd Ne derland - Oostenrijk zat te kij ken. Gisterochtend, de dochters van de nieuwe bewoonster me vrouw meldden zich bij het huis voor een nieuwe schoonmaak beurt, bemerkten de drie kra kers dat er iets fout zat en zij verlieten het kraakpand. Welis waar om het onmiddellijk om te ruilen voor een ander leeg staand pand op nummer 33b. Die woning is echter net als" die op nummer 52 eigendom van de SSSW (stichting samenwer kende Schiedamse woningcor poraties) en is bestemd als op- vangwoning. In opvangwonin- gen worden tijdelijk gezinnen gehuisvest wier eigen woning gerenoveerd wordt. Directeur Prins van de SSSW wist gisteren dan ook al te mel den dat de gekraakte wo ning op zeer korte termijn be schikbaar moet zijn voor op vang van renovatiegezinnen." ..Sommige huizen van de SSSW in de Heenvlietsestraat hebben inderdaad'geruime tijd leeggestaan, maar dat kwam omdat onze twee renovatiepro- jekten in Schiedam-Zuid niet goed aansloten op elkaar. Blok I is net gerenoveerd en we wilden Blok L daar meteen achteraan doen, maar in die plannen is vertraging gekomen. De op- vangwoningen hebben dan ook circa twee jaar leeggestaan," al dus Prins. De SSSW wilde hoe dan ook weer de beschikking krijgen over de opvangwoning die ge kraakt is en schakelde gisteren nog de politie, de burgemeester en de juridisch adviseur van de stichting in. Omdat de drie kra kers officieel de woonruimtewet overtreden hebben (omdat de panden niet doelloos leegston den) heeft de politie hen gister middag nog gearresteerd en de woning leeg laten halen. De drie krakers vonden het gisteren nog geen ramp dat ze, eventueel uit de woning op 33b gezet zouden worden, maar dat' was voordat ze opgepakt wer den. „Er staat nog genoeg leeg m deze straat, dus als we hier uit moeten dan kraken we toch ge woon een ander pand?" aldus Frank. Louis en Gerrit, zich vei lig wanend op 33b. Tot voor kort woonde één van hen in De i,aan, één woonde nog bij zijn ouders en nummer drie was al geruime tijd dakloos. De bewoner van De Laan deed aan de kraakactie mee, omdat het hele kraakbuurtje m de binnen stad op verdwijnen staat. Hij wilde zich voortijdig verzekeren van een ander huis. In de Heenvlietsestraat heeft het kraakgebeuren voor heel wat opschudding gezorgd. De hele dag stonden groepjes bewo ners op straat de kraak te be spreken; dat de krakers het aan mevrouw Kool beloofde huis hadden ingepikt vonden de meesten maar niks, maar dat de ruim twee jaar leegstaande wo ning op 33b gekraakt werd kon de algemene goedkeuring wel wegdragen. „Zonde toch dat zo'n goede woning leeg staat? Die kan best opgeknapt worden en verhuurd worden aan een ge zin," aldus een buurtbewoon ster. -, 0 Vs fjV o s s*g ai V^->^ SCHIEDAM - Achtendertig oud-ver pleegkundigen uit Rotterdam en omgeving hebben gisterochtend met succes een experi mentele bïjscholingscursus besloten. In de koffiekamer van het Gemeenteziekenhuis kregen zij hun getuigschrift en voerden ver tegenwoordigers van de Nationale Zieken huisraad en het Ministerie van Sociale Za- Polaroid's nieuwste en goedkoopste model voor prachtige SX-70 airekl-waar kleurenfoto's, die zichzelf voor uw ogen ontwikkelen En Polaroid garandeert de kwaliiêil van uw direkt'klaar foto's. Vraag t»j ons een demonstratie ken het woord. De cursus is vorig jaar op in itiatief van het Ministerie opgezet om ver pleegkundigen, die een aantal jaar hun be roep niet hebben uitgeoefend, bij te scholen en te stimuleren parttime in een ziekenhuis of verpleegtehuis te gaan werken. De met veertig deelneemsters gestarte cursus heeft drie maanden geduurd en werd twee ochtenden per week gegeven. De deel neemsters moesten bereid zijn na afloop van de cursus zich tenminste 20 uur per week aan een ziekenhuis te verbinden. Voor de cursus bestaat zoveel belangstelling, dat er reeds een wachtlijst is wan vijftig personen. Vorig jaar begon de eerste experimentele cursus in Den Haag en dit jaar is het experi ment uitgebreid tot de regio's Rotterdam en Amsterdam. „De ziekenhuizen m deze omgeving zien met vreugde uit naar de komst van 38 erva ren en zeer gemotiveerde verpleegkundi gen", aldus mr. J. W. Filippo, voorzitter van de sectie ziekenhuizen van de Nationale Zie kenhuisraad. „Zij zijn met uw komst gebaat, omdat de ziekenhuizen kampen met een chronisch tekort aan verpleegkundigen. Het verloop onder jonge, pas gediplomeerde ver pleegkundigen is groot en stelt de zieken huisdirecties dikwijls voor bijna onoplosba re problemen." Volgens Filippo zou de te rugkeer van oudere gehuwde verpleegkun digen dit verloop voor een belangrijk deel kunnen opvangen. „Het verdient aanbeve ling dit initiatief een vaste vorm te geven. Dit project kan een wezenlijke bijdrage le veren aan de inspanningen om het tekort aan verpleegkundigen op te heffen." In zijn toespraak ging Filippo vervolgens uitgebreid in op het aantal factoren, die het grote verloop van jonge verpleegkundigen ongunstig beïnvloeden. Daarbij deed hij een beroep op het Centraal Orgaan Ziekenhuis- taneven en het Ministerie om nieuwe richt lijnen voor de personeelsbezetting van zie kenhuizen toe te gaan passen. Richtlijnen die afgestemd moeten zijn op de specifieke situatie van een ziekenhuis. Met de woorden „U bent de eerste welkome aanvulling ter dekking van het tekort aan verpleegkundi gen" besloot Mr. Filippo zijn toespraak. Mevrouw drs. J. Brink van het Ministerie van Sociale Zaken noemde de 38 verpleeg kundigen een groep pioniers, „u bent een groep die aantoont dat de oudere vrouw met gezinsverantwoordelijkheid kan terugkeren m het arbeidsproces. U bent een nieuwe ca tegorie op de arbeidsmarkt, die onterecht negatieve eigenschappen toebedeeld krijgt. Uw prestaties liggen vaak hoger dan van full-timers." Tot besluit van de bijeenkomst kregen de cursisten hun getuigschrift van de cursuslei ding en werden over en weer presentjes uit gewisseld. SCHIEDAM - Een deel van de verschillende aktiviteiten van de stichting Schiedamse Gemeenschap, kan worden on dergebracht in de voormalige dr. Kuyperschool. Voor 79,000,- is het leegstaande gebouw op te knappen en gedeeltelijk in te richten. De raad moet wel zo snel mogelijk beslissen, want in augustus beginnen de nieuwe cursussen al. Aldus de commis- sie Financiën in een voorstel aan de gemeenteraad. Het schoolgebouw is geschikt voor verschillende instellingen die met ruimtegebrek kampen, zoals de Moeder-mavo, de stich ting Huishoudelijke en Gezins voorlichting en de Schiedamse Gemeenschap. Ook anderen hebben laten weten wel iets voor het gebouw te voelen. SCHIEDAM"- De electrische bedrading in het Stedelijk Mu seum moet worden aangepast aan een hoger voltage. De be staande bedrading is overbelast., De overbelasting is ontstaan door verschillende uitbreidin gen die de afgelopen jaren om museumtechnische redenen werden uitgevoerd. Nu het elec- triciteitsnet van de Gemeente lijke Technische bedrijven van 220 volt op 380 volt wordt ge bracht, is vernieuwing van de installatie noodzakelijk, om ge vaarlijke situaties te vermijden. Met de vernieuwing is een be drag van 70.000 gulden gemoeid; 48.000,- voor aanpassing aan de hogere spanning en 22.000,- voor normalisering van de be drading m het Stedelijk Mu seum. De commissie voor Finan cien ging gisteren met het voor stel akkoord, de gemeenteraad praat maandag over deze zaak. Het komend weekend hoeft niemand zich in Schiedam te vervelen. Visliefhebbers, lief hebbers van klassieke muziek en mensen die van gokken hou den, kunnen op verschillende plaatsen in de stad terecht Ook voor kinderen is er het één en ander te beleven AULA STEDELIJK MU SEUM, HOOGSTRAAT Zaterdagmiddag van 15 tot 16 uur speelt Geert Bierling op het kleine, fraaie Hess-orgel in de aula van het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112. Toegang is gra tis. POLDERVAART Zaterdag 17 juni van 8 tot II uur het eerste van een drietal visconcoursen, georganiseerd door Hengelsportvereniging "Schiedam en omstreken". In schrijven bij de Schiedamse hengelsportwinkeliers. In schrijfgeld ƒ2,50 per concours. De nummers moeten 's ochtends om kwart over zeven afgehaald worden bij het Theehuis in het Prinses Beatnxpark. Er mag op bescheiden schaal voor de aan- vang van de wedstrijd gevoerd worden met zemelen of paneer meel. DE UITKIJK, HOOG STRAAT 44 Zaterdag 17 juni van 14 tot 18 uur fancy-fair in r.k. internaat voor schippersjeugd De Uitkijk 'met rad van avontuur, schiet tent, poppentheater, grabbelton, rommelmarkt enz. 0 KINDERBOERDERIJ KERKWEG Zaterdag 17 juni van 11 tot 16 uur schaapscheerdag op de kin derboerderij van de heer Maat aan de Kerkweg in oud-Kethel. Er zijn witte en bruine vachten te koop tegen aantrekkelijke prijzen. Op het programma staat ondermeer een demonstra tie spinnen en klompenmaken. Per boerenkar met twee oude knollen ervoor kan een ritje door het oude gedeelte van Ke- thel gemaakt worden. Voorts: kinderspelen (lange-vingerhap- pen, ringsteken, ponyrijden), kraampjes met waren uit het boerenbedrijf en gelegenheid tot het bekijken van jonge big gen en lammeren. De opbrengst van de verkoop van de vachten is voor de ponyclub van invali- densportverenigmg "De Ooie- i vaars". WIJKCENTRUM NIEUW- LAND Woensdag 21 juni de toneel- voorstelling "Piccolo en de j- Zwartmaker" door theatergroep Pssttt in wijkcentrum Nieuw-,, land, Dr. Wibautplein 129. In dit stuk, dat ter gelegenheid van de afsluiting van het clubhuissei- zoen wordt georganiseerd door" de Schiedamse clubhuizen, wordt op begrijpelijke en leuke'. wijze de milieuvervuiling aan-,f gepakt De voorstelling is voor i. kinderen van 4 tot 12 jaar. Aan- vang 14 uur, einde 16 uur. Kaar- ten a 2,50 zijn verkrijgbaar in de clubhuizen, aan de zaal en bij - de SSSN, Bachplein (kruisge- bouw). PASSAGE THEATER Dagelijks om 14 en 20 uur, za- terdag alleen 20 uur: „Diego dé' getergde", een cowboyfilm waarin een getergde man zijn respect vergeet en tot alles in staat blijkt Kleur, 16 jaar. PASSAGE BIO i Dagelijks om 14 en 20 uur; za terdag, zondag en woensdag al leen om 20 uur: „Waar losban- digheid regeert", Franse charme gelardeerd met puntige humor. Kleur, 16 jaar. KINDERVOORSTELLIN- GEN PASSAGE BIO Zaterdag, zondag en woens- dag om 14 uur: "Popeye's dolle avonturen". Kleur, alle leeftij den. 0 STEDELIJK MUSEUM," HOOGSTRAAT Vanaf maandag gesloten in' verband met de opbouw van een grote zomertentoonstelling over het thema lucht. Tot en met zon dag: selectie uit eigen collectie in de entreezaal en popart. FANCY FAIR DE KREEK De aangekondigde fancy-fair van De Kreek is uitgesteld tot24 juni. Wie rommel kwijt wil, kano de Kreek opbellen (tel. 267767)., Deze wordt dan zaterdagoch tend afgehaald. Ook kan röm-, mei voor de rommelmarkt bij des Kreek, Lange Haven 92 gebracht worden op zaterdag tussen 9 en 13 uur. I- Vrouweninformatie: 'Het is eigenlij k maatschappij kritiek "Wat mij zo opvalt, is dat veel vrouwen hier heel doelbewust komen. Ze stappen direct op een stand af en vragen de dingen die ze weten willen", aldus Truus de Nijs, die op de markt de ac tiegroep "Tijd voor school" ver tegenwoordigde. Deze groep wil werken aan de totstandkoming van een continu lesrooster voor het kleuter- en basisonderwijs. Dat betekent dat de kinderen van half negen 's ochtends tot drie uur *s middags naar school moeten, zonder onderbreking. Alleen het vrije ochtend- en middagkwartiertje zouden blij ven bestaan, plus een uur tussen de middag, met al dan niet ver plichte overblijfmogelijkheid, op school of in de wijk. "Het voordeel daar van is, dat 'ouders tussen de middag niet voor hun kinderen naar huis moeten. Een vrouw die op de Moedermavo zit, begint om twaalf uur te denken van: over een kwartier staat Pietje op de stoep. Op zo'n manier kan ze geen les volgen natuurlijk," al dus Riet de Nijs. Twee andere voordelen van het actiegroep-idee zijn: meer aaneengesloten vrije tijd voor de kinderen (elke dag na drie uur vrij) en minder gevaar voor verkeersongelukken, omdat de kinderen twee, in plaats van viermaal tussen huis en school moeten reizen. "Vooral de jongere vrouwen "*'e hier op de markt komen rea- een eigen weg te bewandelen. De radicale therapie is eigenlijk dus ook een vorm van maat schappij-kritiek," aldus Anke Nederend. "Je i°ert je eigen ge voelens ontdekken. Het bewust wordingsproces gaat door de therapie heel ver." "De meeste vrouwn die op de -markt komen kijken, hebben geren enthousiast. De ouderen zeggen wat vaker: je moet maar zorgen dat je thuis bent, het is nu eenmaal niet anders," aldus mevrouw De Nijs. Ze is goed te spreken over de vrouwen-informatiemarkt. "Er wonen veel jonge vrouwen in Kethel en Groenoord. Alleen voor mensen uit de Woudhoek ligt de Rank een beetje ongun stig. Zij moeten nogal een reis maken om hier te komen, maar daar is weinig aan te doen." De welzijnswerkers in Schie- dam-noord krijgen regelmatig vragen van vrouwen, op velerlei gebied. Dat was aanleiding om de informatiemarkt van giste ren te organiseren. Bezoeksters konden hun licht opsteken over ondermeer de bekende VOS- kursussen (Vrouwen Orienteren zich in de Samenleving), de Moeder-Mavo, de vrouwensoos, vrijwilligerswerk, verschillende praat- en hulpgroepen, etc. Geheel nieuw voor Schiedam was de FORT-groep. De nog kleine, maar groeiende groep vrouwen, houdt zich bezig met de plaats van de vrouw in de - kapitalistische - maatschappij Een therapie, ontwikkeld door de Amerikaanse psycholoog Stemer, moet de vrouwen hel pen bij het vinden van hun plaats in de samenleving. "De kapitalistische maat schappij belemmert de ont plooiing van de vrouw. Het wordt haar onmogelijk gemaakt nog nooit van de FORT-groep gehoord. Ze vinden het iets om eens heel goed over na te den ken. Vrouwen die pas kort bezig zijn met een oriëntatie in de. vrouwenbewegingg, raad ik niet aan om mee te gaan doen. De ge volgen gaan namelijk heel ver. Er is nog geen onderzoek naar verricht, voorzover ik weet, "maar ik ken vrouwen die bij-" voorbeeld een heel andere",,, plaats in hun gezin ingenomen,, hebben. Het is noodzakelijk om met je man te praten over wat,, er is gebeurd," zegt Anke Nede rend, geen medewerkster, maar wel aanhangster van de FORT-"* groep, die in Schiedam lang zaam van de grond komt. .(V D Var han bezi veri rijk VOOI miei avoi nets tegi D kon- sprc wor nisti Altx deze hadi gen, mini nen. (Vc AI gen zijn hoof sterc len i van comi wooi gezo ÏS" "»wv Op ook i Mees wind circa tSium 19 mm

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2