ipl^rjii duizenden zoals if m Fietser mm Tien straten in West worden verbeterd Weer 48 man houdt vossejacht Brand in sloopauto's 'II I schiedam Vrachtwagen- chauffeur mishandeld IN-:! I tl®* Eindelijk brak gisteren de zon door. Na een week van regen en koude be gon het weer een beetje te lijken op wat het deze tijd van het jaar behoort te zijn. Op de foto een tafereeltje, dat onze fotograaf deze week in Schiedam tegenkwam. Hopelijk een plaatje, dat de resterende zomermaanden niet meer vaak te maken is. Verkiezingen TH-Delft moeten over ZATERDAG 1 JULI 1978f HET VRIJE VOLK/PA GIN A 2 SCHIEDAM - "Ik heb nog veertig gulden op mijn bankrekening staan. Ik moet het daarmee tot 15 juli doen. Dat is toch onmo gelijk." WAO'er Onink valt maar meteen met de deur in huis: als WAO'er met vrouw en vier, kinderen kan hij maar met de grootste moeite rondkomen van zijn maan delijkse WAO-uitkering van 1320 gulden. "Ik zit moeilijk", zegt hij. -:V Por in maag .Onink: „Ik zit moeilijk". mm Afschepen Zenuwen Arbeidertjes v t De Van Ostadelaan heeft zo haar eigen wensen over de reconstructie. fm mm Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 „Het gaat niet alleen om mij- Er zijn duizenden zoals ik." Dat zegt de heer Onink verschillen- de malen tijdens het gesprek, dat wij deze week met hem had- - den. Onink is één van de vele WAO-ers in Nederland. Hij is de initiatiefnemer voor de oprichting van een WAO-comité in Schiedam. Dat idee is geboren na het lezen van een krante- brichtje over WAO'er Aad van Campenhout uit Spijkenisse. Van Campenhout heeft onlangs een comité opgericht om zoveel mogelijk WAO'ers bij elkaar te krijgen voor een massaal protest tegen de bezuinigingsplannen van het kabinet. Onder het mot to "handen af van de WAO" wil men gaan demonstreren op het Binnenhof wanneer de Tweede Kamer debatteert over de be zuinigingsnota van Van Agt, Het Schiedamse WAO-comité in oprichting organiseert op don derdag 6 juli een bijeenkomst in zaal Irene om ook in Schiedam tot verdere actieplannen te ko men. De voorbereidingen voor die avond zijn nog in volle gang. Met het oog daarop laten wij Vandaag de heer Onink aan het woord. Hij vertelt over zijn pro blemen als WAO-er; problemen die worden gedeeld door vele anderen. „Ik zit moeilijk", zegt Onink, „maar zo zijn er duizen den. Er zijn duizenden die hun geld tien keer moeten om draaien voordat ze het één keer kunnen uitgeven. Ik loop niet graag met mijn privé zaken te koop. Maar nu kan het niet an ders. De meeste WAO'ers zitten er beroerd voor. «oei ze moet Van Agt afblijven' "Ik heb vorige maand van een kennisje geld moeten lenen om de maand door te komen. Ik zit nu mijn geld tienmaal om te -draaien voordat ik het uitgeef. Ik wil niet aan de bedelstaf. Ik I moet af en toe wel eens geld le nen, maar iedere keer vragen wil ik niet. Ik krijg het daarvan op m'n zenuwen, want je krijgt toch verwijten. Het is mijn aard niet om met mijn problemen te koop'te lopen. Maar nu kan het niet anders. Van Agt wil pluk- 1 ken van de mensen die het niet kunnen missen. Dat' is juist het érgste, dat hij van dé arme men sen wil plukken." Onink is sinds 1974 WAO'er. Daarvoor werkte hij als plaat werker/bankwerker onder an dere bij de RDM, ADM en Ve: - olme. In 1964 kreeg hij een stel pijpen op zijn rug, waardoor zijn ruggewervel beschadigd ■werd. Daarna werkte hij nog bij diverse bedrijven, maar "overal waar ik kwam, werd ik wegge trapt", zegt hij. "Ikheb bij een baas in Vlaar- 'dingen gewerkt. Die gaf me op een gegeven moment een por in mijn maag met een U-bint. Toen gaf ik hem een klap voor zijn gezicht en ik werd ontslagen. Tot 1971 heb ik bij Pompfontijne in Schiedam gewerkt. Ikwerd daar ontslagen door een Icieinig- heidje. Na een tijdje werkloos te zijn geweest, kwam ik bij de So ciale Dienst terecht Tot 1974 heb ik voor de WSW gewerkt In WSW-verband heb ik speelwerktuigen lopen verven en daarna heb ik in de kantine .gewerkt. Koffiezetten, vegen, boenen en gereedschap bijhou den. Maar op het laatst kon ik vhet niet meer volhouden. Ik ben toen afgekeurd en sinds 1974 zit ik al thuis.-Achttien keer ben ik ;in het ziekenhuis geweest Ik heb al verschillende rugprikken gehad. Woensdag is er nog een foto van mijn rug gèmaakt, om dat ik bijna niet meer kan lo pen." •- "Uit verveling ben ik .poppe tjes gaan maken van alabastine. Als je hele dagen stil moet zit ten, ga je geestelijk dood. Ik heb vogels en vissen. Vogeltjes zijn mijn leven; ik ondervind daar veel liefde van. Ik heb een werkkamertje "waarin ik op mijn gemak kan zitten.Dat is alles wat ik heb. Maar ik houd het haast niet meer vol. Ik heb vier kinderen. De oudste gaat in augustus naar het opleidingsschip de Nederlander. Ik moet 4200 gulden betalen. Van het -Ministerie krijg ik 3000 gulden; dus ik moet er 1200 gul den bijleggen. Volgende maand moet ik 900 gulden contant beta len. En dan moet er nog geld ko men voor kleding. En dat moet land. Ik zou dat wat graag wil len. Als Van Agt met zijn hui chelachtige tronie zijn zin krijgt, moet ik dadelijk tegen mijn kinderen zeggen, als ze om een boterham vragen: die heb ik niet. ik allemaal van de kinderbijslag betalen. Voor de andere kinde ren houd ik daardoor niet veel over. Ik heb het op mijn zenuwen. Ik zit al vijftien jaar onder dok ter Agema. Mijn zoon is vorig jaar veertien dagen weggelopen. Hij heeft toen diefstalletjes ge pleegd. Deze maand moet ik voorkomen. Dan krijg ik na tuurlijk een bekeuring. Waar: moet ik dat van betalen? En met zo'n geldboete straf je hem ook niet_ Ik kan geen ijzer met handen breken. Mijn jongste dochter wil naar judo en mijn zoon wil sporten. Maar dat kan ik niet betalen. Twee van mijn kinde ren hebben bronchitis.'Voor hun gezondheid had ik naar Brabant willen gaan. Ik heb ingeschre ven gestaan in Leersum, maar ik heb het bericht gehad dat ik daar niet voor een woning in aanmerking kom. Alles wat ik doe, is ten goede van mijn kinderen. Komen ze aan de kinderen, dan komen ze aan mij. In zes jaar zijn we niet op vakantie geweest. Ik heb er geen centen voor; ik kan nog geen eens een huisje huren in Scheveningen of Hoek van Hol- Vorig jaar september ben ik nier komen wonen. Eigenlijk mocht ik dit huis niet hebben, omdat ik van de dokter geen trappen mag klimmen. Ik woon op de eerste verdieping en om te gaan slapen moet ik nog een trap op. Toen ik hier naar toe verhuisde, heb ik 5000 gulden moeten lenen van de bank. Dat geld had ik nodig om het huis een beetje op te knappen. Ik moet elke maand 215 gulden af lossen. Mijn huur gaat deze 4maand met 10 "gulden omhoog, maar ze vragen niet of ik dat wel kan betalen. Ik ben vrijwil lig verzekerd, dus het zieken fonds moet ik zelf betalen, ter wijl ik toch al die jaren gewerkt heb en verplicht verzekerd was. Ik heb geen rooie cent meer op zak. Overal waar ik kom, word ik afgescheept Je jvordt van het kastje naar de muur gestuurd. Van de gemeente naar de Socia le Dienst en van de Sociale Dienst naar het GAK. Ik vind het beroerd dat ik bij die insti tuten moet aankloppen. Ik lig 's nachts uren wakker op bed; te prakkizeren en vooruit te den- ken hoe ik dingen voor mekaar moet krijgen voor mijn kinde ren. Ik maak me overal zenuw achtig over. Toen mijn zoon was weggelopen, heb ik veertien da gen niet geslapen. Daarna heb ik een zenuwinstorting gehad. Ik wil wat voor de WAO'ers doen. Zij worden anders de du pe van de bezuinigingen en dan word ik het ook. Wij zijn maar arbeidertjes. Maar die miljo nairs vergeten, dat ze van ons rijk zijn geworden. Ik heb me al die jaren dood gewerkt voor hen. Nu voel ik me uitgescha keld; ik tel niet meer mee in de maatschappij. Toen ik in de krant las van die actie van Van Campenhout heb ik gezegd: dat moeten wij in Schiedam ook doen. Via hem ben ik in contact gekomen met Op 't Ende en met hem en mijn buurman Droog hebben we zit- ten praten. Het gaat ons alleen om de WAO'ers. Mensen met het minste inkomen. Het doel van de actie is, dat de regering van de WAO-uitkering afblijft We gaan er geen politieke stunt van maken. Het gaat zuiver om de mensen die het minder hebben. Van Agt moet van ons inkomen afblijven." SCHIEDAM De 39-jarige vrachtwagenchauffeur J. V. uit Hoek van Holland.heeft nu pas aangifte gedaan van mishande ling en vernieling van zijn auto "op 21 juni. Het incident vond plaats op de 's-Gravelandseweg waar de vrachtwagen bij het voorsorteren een personenauto sneed. De bestuurder van die auto zette zijn wagen voor de vrachtauto en gaf met behulp van inzittenden de vrachtauto chauffeur een pak slaag. Ook vernielden ze de ruitenwissers van de vrachtwagen. SCHIEDAM - De brandweer heeft donderdag tweemaal moe ten uitrukken om een brand in sloopauto's te blussen. Op een .opslagterrein aan de Fokker straat stonden de laadbak van een vrachtauto, een ijzeren hond, een startmotor en een dy namo in de brand. Omwonenden alarmeerden de brandweer, die het vuur snel onder controle had. Op: het zandlichaam van rijksweg 19 heeft de brandweer brand in een sloopauto geblust VLAARDINGEN - Een 16-jarige fietser, P. G. uit VIaardingen, is bij een aanrij ding op de Burg. Verkadesin- i'gel ernstig gewond geraakt &De' 47-jarige automobilist P. G. uit Bilthoven sloeg ilinksaf de oprit naar Rijks- ifweg 20 op, maar zag daarbij ■de fietser over het hoofd. Het slachtoffer is opgenomen in &het Holy-ziekenhuis. m '3 Onder de paraplu SCHIEDAM - Een aantal straten in de Westwijk zal op korte termijn een opknapbeurt ondergaan, waarbij het woon- en leefklimaat in de straten aanzienlijk verbeterd zal wor den. Het gebruikelijke procédé van meer bomen, meer fietsen rekken, betere parkeermoge- lijkheden en drempels om de snelheid te temperen zal ook in deze straten toegepast worden. Het gaat in dit nieuwe plan om de Hobbemastraat, Jacob Marisstraat, Jozef Israëlstraat, een deel van de Vlaardinger- dijk, Jan Vermeerstraat, Van Ruysdaellaan, deel van de Mes daglaan, Paulus Potterstraat, Van Ostadelaan en een deel van de Jan Steenstraat. Alle straten liggen in het meest westelijke deel van de Westwijk, tegen de Slachthuisbuurt aan. Alleen de bewoners van de Van Ostadelaan en de Van Ruysdaellaan hebben onenig heid gekregen met de gemeente over de verbeteringsplannen in hun straat. Woordvoerder van de Van Ruysdaellaan, de heer Hartendorp, zegt: „Bewoners vertegenwoordigingen van bei de straten zijn eerst al uit het overleg met de gemeente gestapt en hebben een alternatief pian opgesteld. Aanstaande woens dag gaan we op het stadskan toor met de gemeente praten over onze ideeën en dan moeten er spijkers met harde koppen geslagen worden. Als er niet wordt tegemoet gekomen aan onze verlangens, dan gaat de be- wonersgroep zich hard opstel len." De bewonersgroeperingen uit de overige straten in west heb ben zich deze week akkoord verklaard met de voorstellen van gemeentewerken. Slechts hier en daar werden enige wij zigingen aangebracht. Zo heeft de Jan Steenstraat bij voorbeeld een verzoek ingediend om min der parkeerplaatsen in de straat te krijgen en om een betere straatverlichting te krijgen. Ook heeft deze bewoners- groep het probleem van dé té hoge verkeersdrempels aange kaart „We zijn bang dat als de drempels zo hoog worden als in andere deleri van Schiedam, de mogelijkheid bestaat dat-huizen gaan scheuren en dat het te veel lawaai wordt. Ook kunnen som mige auto's slechts moeilijk over hoge drempels heenkomen, dus we willen we! drempels, maar dan lage," aldus de vertegen woordigster van de Jan Steen straat, mevrouw Eishof. In het najaar wordt begonnen met de reconstructie van de tien straten in Schiedam-west SCHIEDAM - De totale bevolking van Schiedam is in de maand mei met 48 personen teruggelopen en 'bevindt zich thans op een peil van 75.569. Meer vrouwen dan mannen raakt deze stad kwijt, - maar desalniettemin telt de jeneverstad nog altijd ruim duizend vrouwen meer dan mannen. In de loop van de maand mei veranderde de bevolkingssamenstelling door de geboorte van 67 kinderen en door het overlijden van 58 burgers. Ook hadden enekele verhuizingen hun invloed op het bevolkingscijfer. In totaal vestigden zich 218 mensen in Schiedam, maar vertrokken 275 naar elders. SCHIEDAM - De markt op Broersveld en Lange Kerkstraat leverde vrijdag een ongewoon aanzicht op. Achter verschillen- "de kramen stonden als markt kooplieden vermomde leraren en leraressen van Liedewijde. In de buurt liep de rest van het onderwijzend personeel ver momd als straatveger, clochard, twee Turkse vrouwen en een kampeerster. Dat alles vormde onderdeel van een vossejacht voor de derde en vierde klassen van het LHNO en voor het MHNO. Zowel kinderen als soms verbaasde omstanders reageerden zeer positief op het spel. Op het Hemaplein stond een ouderwetse scharensliep van marktkoopman Jilles. Daar werd gecollecteerd voor het Ge specialiseerd Jeugd- en Volwas- senenwerk (geestelijk gehandi capten). Het GJVW heeft sinds kort een lokaal in de Dr. Kuy- perschool in gebruik genomen en voor de inrichting daarvan was dringend geld nodig. De collecte van vrijdag bracht circa driehonderd gulden op. Op de foto één der leraren die de hele ochtend enthousiast een motor heeft liggen poetsen. De meeste leerlingen hadden wei nig moeite met hem te ontmas keren. DELFT - De verkiezingen voor de Hogeschoolraad van de Technische Hogeschool in Delft moeten over. De voor naamste reden waarom de kiesraad" de uitslag heeft vernietigd is dat het stembu reau 400 stembiljetten, die na de sluitingsdatum waren binnengekomen, heeft mee geteld.

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2