SOBERE KLANKSCHOONHEID STEDELIJK MUSEUM Impasse college- vorming voorkomen DADER STEEKPARTIJ UITGELEVERD Prijzen Open Dag volkstuinders Fractiebureau gekozen c Diefstal uit auto Inbraak bij Codi Autobanden in brand Ingebroken in restaurant Kelderdiefstal Uit nieuwbouw gestolen I I Schiedam Wrnm V (Van een medewerker) SCHIEDAM - '"Zeven televisiekanalen in kleur en geen auto voor de deur. Met deze leus opende de voor zitter van de wijkveremging Bijdorp, Eiso Blaauw de vergadering voor wijkbewoners eerder deze week Hii doelde daarmee op de zojuist voltooide aanleg van ka beltelevisie m de wijk en tevens op het thema van de bewonersvergadering; de herbestrating van de wijk rf« De vervallen pen. en vol-geparkeerde straaatjes in Bijdorp zullen een beter aanzien krij- Aan de slag DONDERDAG 6 JULI 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Dielemans: vonden." 'Opening ge. PPR The Elisabethan Madrigal Singers in de museumaula. De historische panden van Piet van Gent die tot show room getrans formeerd zul len worden. 'v; o VV4 Jt SCHIEDAM - In de panden van de voormalige dis tilleerderij van Piet van Gent aan de Noordmolen straat kqmt een showroom van het automobielbedrijf Landman. De drie ruimtes van Van Gent op de num mers 18,19 en 20 zullen verbouwd worden tot één grote oppervlakte van 250 vierkante meter. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010J 265205 266646 Bi Bijdorp wordt groener y- '4 ïss<A Al in april hebben de Bpdorp- bevvoners via een enquête en tij dens vergaderingen kenbaar kunnen maken wat de wensen en verlangens zijn bn de herin richting van de straten. Aan de hand van de ingeleverde formu lieren en de resultaten van de vergaderingen zijn door Ge meentewerken. de wijkvereni- ging en de Commissie Wijkbe langen Bijdorp ontwerpteke ningen gemaakt, waarover de bewoners deze week hun me ning konden geven. Die bewoners kwamen in gro ten getale naar het wijkcen trum: van de circa honderd ge zinnen die Bijdorp telt. waren er vijfenvijftig afgevaardigden. Deze aanwezigen hadden nog al wat kritiek op de reconstruc tieplannen. De vbomaamste kritiek kwam op het autovrij maken van de straten. Veel autobezitters bleken er toch erg op gesteld te zijn om hun voer tuig voor de deur neer te kun nen zetten. De meesten van hen zijn bang voor beschadigingen* als ze de wagen ergens anders neerzetten. Ook was men bang dat op de geplande groenstroken (die in alle straten zouden worden aan gelegd) geparkeerd zal gaan worden door bezoekers van de achter de wijk liggende voetbal velden. De bewoners van de Westpol- derstraat. Burgemeester Ver veenstraat. de Spoorbaanstraat kwamen daarom met alternatie ve voorstellen. De bewoners van de Schietbaanstraat en Schie damseweg waren het m over grote meerderheid eens met de plannen, zoals die deze week op tafel lagen. In de oorspronkelijke plannen, zullen de Schietbaan- en Spoor baanstraat voor het grootste deel voetgangersgebied worden met veel bloembakken en als de bewoners dat willen - een groenstrook voor de deur Voor in de straat* zou een beperkte parkeergelegenheid komen. Hierdoor zou het noodzakehik worden om extra parkeerplaat sen aan te leggen bij de toe gangsweg naar de Rijnmond MTS en bij het rioolgemaal aan de Schiedamseweg De Verveenstraat zou zeven parkeerplaatsen krijgen en aan weerszijden van de straat een groenstrook om te voorkomen dat daar geparkeerd gaat wor den door bezoekers van de voet bal veld en. Ook is rekening ge houden met in- en uitrijdende vrachtwagens. De Westpolderstraat zou vijl parkeerplaatsen krijgen mét aan éen zijde een groenstrook en de Schiedamseweg tenslotte zou aan de westzijde een parkeer- strook voor veertien auto's krij gen. met daartussen een bomen rij. Aan de oostzijde komt een voetpad. Ook is het nog moge lijk dat - in overleg met de be woners - een bomenrij wordt geplaatst m de reeds bestaande tuintjes aan de oostkant Gemeentewerken, vertegen woordigd door de heren Van der Vlist en Van der Hoek en me vrouw Van der Plicht, gaat aan de hand van de door de bewo ners gemaakte op- en aanmer kingen weer aan de slag om bin nen afzienbare tijd met een tweede ontwerp terug te komen. De bewoners kunnen dan op-' nieuw hun stem laten horen. Zowel voorzitter Blaauw als Van der Vhst waren niet verrast door de kritiek van de bewoners op de eerste plannen. Het was volgens hen te verwachten dat de auto het mikpunt zou ziin. Die kritiek zou eerder al bekend geworden zijn als de Bijdorpbe woners eerder zouden hebben geweten welke plannen de ge meente had. De eerste vergaderingen in de wijk werden dan ook slecht be zocht. maar nu er tekeningen voorhanden waren, was er veel belangstelling van de bewoners. ■Zo'n tekening wordt door velen vaak al als iets definitiefs gezien en vormt dan de aanleiding om *m aktie te komen. Het wachten is in Bijdorp nu op de nieuwe tekeningen van de gemeente. Naar verwachting zal daarover in augustus weer ver gaderd worden door de wijkbe woners. SCHIEDAM - Een koffertje met vijftien cassettebandjes is gestolen uit de au to van een 24-jarige student. De wagen stond aan de Lange Haven ge parkeerd. De eigenaar heelt vermoedelijk vergeten de raam pjes goed af te sluiten, waarna met één handgreep beslag ge legd kon worden op de bandjes. De waarde van het geluidsmate riaal ligt rond de honderd gul den. SCHIEDAM Door over een hek te klimmen zijn inbrekers er in geslaagd om in de Codi-ge- zinsmarkt aan de Kethelstraat in te breken. Uit een kast werd ,f 525 kasgeld gestolen terwijl de daders ook beslag wisten te leg gen op een grote boeveelheid munten uit de kofficautomaat. De schade die werd aangericht loopt tegen de 700. SCHIEDAM Een brandje in een stapel autobanden heeft de brandweer deze week handen vol werk gegeven. De brand ontstond op het terrein van de vroegere sloperij Van Gelder aan de Van Riebeeckweg. De daders zijn onbekend, de schade bleef beperkt. SCHIEDAM - In restaurant In de gouwe geit" aan de "s-Gravelandseweg is dinsdag nacht ingebroken. Onbekenden verschaften zich de toegang tot het restaurant via de achterzij de waarbij voor 200 gulden werd aangericht. Vervolgens door zochten zij de zaak en braken een speelautomaat open. Daar uit werd circa 260 gulden mee genomen. Twee zendapparaten zijn door de politie in beslag genomen. Zij waren eigendom van de 24j-jari- ge W.A.K. uit de Goeman Bor- gesiusstraat en zijn buurman R.C.R. Het is niet bekend onder welke naam zij in ether actief waren. SCHIEDAM - De impasse (in de collegevorming, die dreigde te ontstaan door de weigering van CDA, VVD en D'66 om com mentaar te léveren op het ver kiezingsprogramma van de PvdA. is voorkomen. Tijdens een gesprek tussen alle partijen is gisteravond afgesproken dat zij volgende week in een open bare bijeenkomst om de tafel gaan zitten om dc verschillende programma's te vergelijken. De ze ronde-tafelconferentie heeft in "inventariserend karakter". Doel van de bijeenkomst is om de zaken op een rijtje te zetten en de andere partijen de gele genheid te geven opmerkingen aan het adres van de PvdA te maken en verduidelijkingen te vragen over programmapunten. Alhoewel de bijeenkomst een inventariserend karakter heeft - zoals de nieuwe PvdA-frac- tieleider Nikoiaj Dielemans het uitdrukt - en er geen conclusies getrokken worden, is het wei mogelijk dat de andere partijen inhoudelijk verder gaan dan al leen het stellen van vragen. Na de bijeenkomst volgt beraad van de diverse fracties, waarna de PvdA afzonderlijk gesprek ken zal voeren met de andere partijen. Inmiddels is ook het antwoord binnen van de PPR op de brief van de PvdA, waarin gevraagd wordt om een reactie op het PvdA-verkiezingsprogramma. De CPN werkt nog aan een ant woord. Zoals bekend hebben CDA. VVD en D'66 geweigerd in te gaan op het verzoek van de PvdA om schriftelijk te reage ren. terwijl zij ook bezwaar maakten tegen het voorstel van de PvdA om afzonderlijk ge sprekken te voeren. De VVD met name ziet helemaal niets m programvergelijking en wil ge lijk gaan praten over de bezet ting van de wethouderszetels. Alhoewel al meer dan een maand verstreken is sinds de verkiezingen en buurgemeente Vlaardingen aan de vooravond staat van de definitieve samen stelling van een nieuw colleee is PvdA-fractieleider Dielemans optimistisch over de gang van zaken in Schiedam. "Het ver heugt mij", zegt hij. "dat er na de brieven van de andere par tijen een opening is gevonden waarin wij ons allemaal kunnen vinden." SCHIEDAM De zestigjarige bankwerker A. G. van het Bart Verhallenplein heeft bij de poh- tie aangifte gedaan van diefstal uit zijn kelder. Door de kelder deur te vernielen konden de da ders in de keider komen, waar ze echter alleen maar een hengel plus een molen aantroffen. De waarde van de gestolen spullen bedraagt 50, de aangerichte schade bedraagt eenzelfde-be drag. SCHIEDAM Het Rotter damse vloerenbedrijf Stan daards heelt bij de politie aan gifte gedaan van diefstal uit een afdeling van het in aanbouw zijnde gebouw aan de 's-Grave landseweg. Zes rollen tapijt, vijf bussen kit en een steekwagen zijn door onbekenden meegeno men. De waarde van de ont vreemde goederen bedraagt ruim zesduizend gulden. SCHIEDAM - In de reeks door de vereniging "Vrien den van het Stedelijk Mu seum te Schiedam" georga niseerde concerten was het woensdagavond de beurt aan "The Elizabethan Ma drigaal Singers" uit de stad Aberystwyth, gelegen in het met een rijke zangtraditie gezegende Wales. Zoals de naam al zegt heeft dit koor zich min of meer gespeciali seerd in het ten gehore brengen van Madrigalen. Dit zijn a capella. dus zonder instrumentale begeleiding, ge- zongen liederen op wereldlijke (dus niet kerkelijke) tekst. Dit genre, dat haar hoogtepunt ken de in de laatste helft van de 16e en de eerste helft van 17e eeuw, kwam vooral tot bloei in Itahe met Monteverdi als belangrijks te vertegenwoordiger, en Enge land. Zoals te verwachten bracht het koor uit Wales aleen Engelse madrigalen en dat was er de oorzaak van, dat het pro-, gramma een nogal sober karak ter droeg. De werken v„n Mor- ley. Weelkes. Dowland en Pil- kmton verhouden zich tot die van hun Italiaanse tijdgenoten ongeveer als het streng- Angh- kaanse Engelse cultuurpatroon tot de meer weelderige uitbun dige vroeg-Renaissance. De composities kenmerkten zich dan ook meer door verstilde, bijna nog middeleeuwse harmo- men. dan door gecompliceerde fuga-achtige kanon-structuren. Toch was juist deze eenvoud de kracht van dit koor, gezien het feit dat het stemmenmate- riaaf er bij uitstek geschikt voor is. De elf vrouwenstemmen (meestal zes sopranen en vijf al ten), de vier af en toe wat zwak ke tenoren en de vier basbari- tons van dit jonge studenten koor klonken zo heider, onge kunsteld, dat de composities net die extra-demensie meekregen, die ze "op papier" misschien missen. Behalve door deze strak-heldere klankkleur (de sopranen deden vaak denken aan jongenssopra nen) onderscheidde het door de tevens als organist actieve diri gent Royston Havard geleide gezelschap zich door een tech nisch hoogstaande stembeheer- sing. De inzetten, altijd een probleem bij het ontbreken van instru mentale begeleiding waren zeer zuiver, en ondanks een af en toe. wat vage intonatie van de alten en de baritons maakte het in 1950 opgerichte koor haar naam (radio- en tv opnamen voor BBC en uitgebreide toernees door Europa. Amerika en Rusland) volledig waar. Naast de Engelse madrigalen stonden verder enkele folksongs uit Wales op het programma, die zich door de vrij gecompliceerde arrangementen niet zozeer me lodisch onderscheidden van de rest van het programma, als wel door de vaak mysterieuze klank van de van het Keltisch afge leidde m Wales gesproken taal. Vier nogal gedragen geestelijke liederen van William Byrd com pleteerden het programma. Voor één daarvan, het Ave Ver- um Corpus verliet het gezel schap, op de voet gevolgd door het redelijke talrijke publiek, zelf de aula, ten einde het in de beter van echo voorziene en treezaal te laten klinken. Autoshowroom in distilleerderij N X x vis •S"*\ s\ S. ss ,<s\ .X Tï >XX" isisvW WW N\S SCHIEDAM De dader van .de steekpartij die in december, .vorig jaar in de Van Hogen- dorpstraat plaatsvond js deze week aan de officier van justitie ".overgedragen. De man was ai op 5 april in Munchen aangehou den en is nu pas uitgeleverd door de Duitse autoriteiten. In december kwam de Ita liaanse man met een pistool en een mes de woning van zijn ex- vrouw in de Van Hogendorp- straat binnen, volgens hemzelf om zijn vrouw te dwingen hem de kinderen te laten zien. Er ontstond onenigheid en de man gebruikte beide wapens. Het pistool weigerde, maar rqet het mes maakte de man twee slacht offers: zi in vrouw en kind De vrouw is nog herstellende van de verwondingen die ze op liep. De man vluchtte na zijn daad via Antwerpen naar Duitsland, waar Interpol hem wist te achterhalen. Tegenover de Schïedamse politie heeft hij zijn misdrijf toegegeven. De buitenkant van de oude distilleerderij zal blijven be staan, omdat de puien op de mo numentenlijst voorkomen. Aan de binnenzijde van hot oude pand zal echter vrijwel alles ge sloopt worden om plaats te raa- SCHIEDAW - De qui' .waaraan afgelopen zaterdag door bezoekers van de Open Dag van volkstuinvereniging Vijfsluizen is deelgenomen, is gewonnen door Marjolein Steehouwer, Sibeiiusplein SB. Zij krijgt een waardebon voor een taart. Tweede 'met evenveel goe de antwoorden werd H. Schuitz uil de AM. Muys- straat De derde tot en met de vijfde prijs zijn voor C. Goudswaard, M. van Gink en Pauline Meyer. Het doelschieten is gewon nen door P, Post uit de Watt straat en bij de kruiwagen - races gaan de prijzen naar de heren Van Roest en Ouwer- kerk. De fietspuzzcitocht is gewonnen door Johan Gor dijn. De tweede tot en met de vierde prijs zijn voor Nico- lette Homberg, Marine Don kersloot cn Johan de Wit. De wedstrijd in het schrij ven van een limerick, slagzin of gedicht over het complex of tuinieren in het algemeen heeft geen limerick opgele verd. Pauline Meyer won met een 18-regeiig gedicht Zij krijgt een boekenbon en een waardebon voor een taart. Alle prijzen kunnen vrij dag worden afgehaald in het clubgebouw op de Vijfslui- ken voor grote en kleine glim mende auto's. Met de gemeente is Landman bijna rond omtrent de plannen voor de showroom. „Ik ben voor 90 procent klaar met de gemeen te, maar ik heb wel al de mon delinge toezegging dat ik die showroom beginnen kan," aldus directeur Landman. De datum waarop is echter nnog niet be kend. „Ik hoop begin volgend jaar open te kunnen gaan. Of dat lukt weten we echter niet; voor dat alles goed en wel rond is duurt heel lang," aldus Land man. Die klacht dat de gemeen telijke molens langzaam draaien valt niet alleen van Landman te beluisteren, maar wordt de laat ste tijd steeds vaker uitgespro ken door een instantie die de een of andere activiteit in deze stad wil gaan ontplooien. Eerdere aanvragen om op hét kale veldje langs het Spinhuis- pad-Sintannazusterstraat een autoshowroom te starten zijn door de gemeente altijd afgewe zen, omdat dergelijke glaspalei zen niet in het Schienoko-gebied zouden passen. Omdat de show room van Landman geen in breuk zal maken op het histori sche karakter van het Schieno ko-gebied zal voor dit geval een uitzondering gemaakt worden. Bovendien staat in de pas ver schenen gemeentelijke nota over de bestemming van het Schienoko-gebied, dat de klein schalige industrie in dit deel van Schiedam gestimuleerd moet worden. „Een autoshowroom past uitstekend in die filosofie", meent Landman. Zoals misschien bekend, is distilleerderij Piet van Gent er enkele maanden geleden mee opgehouden en is hij een fusie aangegaan met een distilleerde rij in Noord-Groningen. SCHIEDAM - De nieuwe PvdA-frac- tie heelt haar dage lijks bestuur (frac tiebureau) gekozen. Reeds vorige maand was Nikoiaj Diele mans gekozen tot fractievoorzitter. Vice-voorzitter is Arie Verlinde ge worden, Secretaris/ penningmeester van de nieuwe tractie is Ton de Vos. Voorts maken Ruurd v. d. Veer en Henk En gelsman als gewone leden deel uit van het tractiebureau. Oi met tot 1 Min veer rem 8]uil

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2