Inbreker treft open deur Uit in Schiedam 'WAO'ERS HEBBEN AL GENOEG INGELEVERD I Openluchttheater verloederden zonder toekomst Schiedam denkt aan Praag '68 1 I Nr*& l - Ml» Gulden terug gaat niet door Verdere acties tegen bezuinigingen ÈÉÉÉ&amfclMii h Schiedam Vroege dief steelt vroege kranten Twee diefstallen Erelid NEC Man sinds WK vermist VRIJDAG 7 JULI 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 SCHIEDAM De in de Nieuw Mathenesserstraat gevestigde bedrijven Van Bockel BV en Sehmolz en Bickenbach zuilen Schiedam de rug toekeren. De eer ste onderneming is een handels- en transportbedrijf, de tweede een staalhandel; zij hebben samen zestig man personeel in dienst. De verhuizing naar Zwijn- drecht zal geen nadelige gevolgen voor het personeel hebben. Auto buiten Klap Schoolsportdag op Harga SCHIEDAM - „Er valt geen donder meer door de WAO'ers in te leveren. We hebben al een brok gezondheid ingeleverd. We zijn waardevolle contacten op het werk kwijtgeraakt. We hebben 20 procent loon moeten inleveren en we hebben ook een stuk van onze privacy moeten inleveren. De plannen van de rege ring zoals ze er nu liggen, zijn onaanvaardbaar en onmenselijk." Dat zei de heer Mantel van het Rot terdamse WAO-comïté gisteravond in diensten centrum de 4 Molens tij dens de oprichtingsverga dering van een soortgelijk Schiedams comité. T w Veel instemming met de actie "Handen af van de WAO" Onmenselijk Stuk roest ROTTERDAM - „Het openluchttheater Dijk zigt. Dat bestaat niet meer," verzekert de tele foniste van de Dienst van Gemeentelijke Kunstge bouwen. Ze heeft onge lijk. Het openluchttheater is vergeten, maar niet verdwenen. Wel verloe derd in de afgelopen ja ren. Het openluchttheater Dijkzigt: puinhoop De vermiste Martin Meyndert Bockel verdwijnt uit de stad In maart '79 zal Van Bockel/ Sehmolz en Bickenbach uit Schiedam verdwenen zijn. De nieuwbouw in Zwijndrecht zal op die datum vermoedelijk klaar zijn. "Het personeel gaat gewoon mee." aldus directeur G. ROTTERDAM De streek- vervoersmaatschappi i Zuid- West-Nederland geeft géén gul den terug in ruil voor een iden titeitskaart van de Rotterdamse Tramweg Maatschappij en de Zeeuwsvlaamse Tramweg Maatschappij. Op de identiteits kaarten van de in Zuid-West- Nederland geïntegreerde maat schappijen staat wel dat hou ders van de kaarten bij inleve ring of omruiling geld terug krijgen. Zuid-West-Nederland geeft de gulden niet omdat voor een nieuwe identiteitskaart niets betaald hoeft te worden. De kaarten van de Rotterdamse en Zeeuwse maatschappijen waren niet gratis. Ze kostten reizigers een rijksdaalder. E C Onderstal. ''Enkelen woon den toch al niet in Schiedam en voor de overigen betekent de verhuizing met dat ze langer onderweg zullen zijn. Ook gaan we niet automatiseren dus er is in het geheel geen sprake van verlies aan arbeidsplaatsen De twee met elkaar gefuseer de bedrijven hadden hun reeds jaren bestaande vestiging aan de Nieuw Mathenesserstraat willen uitbreiden, maar daartoe was geen grond beschikbaar Ook de erfpacht die m Schiedam betaald moet worden voor per celen grond, vond Van Bockel te hoog "Onze vorige directeur heeft .wel met de gemeente onderhan deld om grond te krijgen voor onze uitbreiding maar daartoe bestond geen gelegenheid," ai- dus Onderstal "Wij willen een stuk grond kopen om ons bedrijf op te zetten en dat kan in Schie dam nu eenmaal niet. Alles is hier erfpacht en dat jaagt de be drijven beslist weg." Een probleem waar de han dels- en transportonderneming eveneens mee zit in deze stad, is het gebrek aan plaats om vrachtwagens te parkeren. Vrachtwagenchauffeurs nemen - als ze 's avonds laat thuisko men - het liefst de wagen mee naar huis en zetten hem ergens in de buurt neer. "Dat kan in Schiedam niet. Je moet de vrachtwagens ergens ver buiten de stad op een industrieterrein neerzetten en dan maar hopen dat ie er de volgende ochtend nog staat." zo verwoordt een personeelslid van Van Bockel dit probleem. Van Bockel en Sehmolz en Bickenbach bezetten aan d§ Nieuw Mathenesserstraat een stuk grond van bijna 5 000 vier kante meter. De erfpacht die daarvoor jaarlijks betaald moet worden is ruim 13.000. Een deel van de grond en de panden is door het bedrijf over gedaan aan een houthandel aan de Nieuw Mathenesserstraat, voor de andere helft wordt nog een koper gezocht. Het vertrek van het bedrijf en z'n zestig man personeel kan ge zien worden als een klap in het gezicht van de gemeente, die de laatste tijd juist bezig is om links en rechts te verkondigen dat ze alle mogelijke moeite wil doen om bedrijven naar Schie dam te halen en bedrijven aan deze stad te binden. Dat er in deze stad slechts erfpacht be staat en geen eigendom van grond, werkt averechts op het streven van het gemeentebe stuur. SCHIEDAM - Een touwtje door de brievenbus heeft een onbekende inbreker toegang verschaft tot de woning van een 54-jarige bewoonster van de Hoogstraat Zij verliet haar huis voor een uurtje, maar vergat om het touwtje binnen te halen. De inbreker hoefde slechts aan het touwtje te trekken om binnen te komen. De dader trof m de wo ning een bedrag van 1600 aan en nam dat mee. De politie verzoekt iedere Schiedammer in verband met dit geval deuren en ramen goed af te sluiten in vakantietijd, en indien men niet met vakantie is, toch inbrekers geen kans te bie den SCHIEDAM De bezorger van de dagbladen De Volks kranten Trouw miste gisteroch tend vroeg opeens 150 kranten uit de tas aan zijn fiets. Hij was deze kranten aan het rondbren gen in de Stadhouderslaan, toen hij plotseling niet verder kon; de kranten die nog bezorgd moesten worden waren door een leesgierige voorbijganger mee genomen. De bezorger heeft bij de politie aangifte van de diefs tal gedaan. Alhoewel het weer nog steeds beheersd wordt door regen, wol ken, donkere luchten met zo nu en dan een zonnestraaltje, is het uitgaansleven in onze stad deze maand duidelijk op een uiterst laag pitje beland. Met uitzonde ring van Museum en Passage is er nauwelijks meer wat bui tenshuis te beleven. 9 STEDELIJK MUSEUM HOOGSTRAAT Tot 28 augustus de thema-ten toonstelling Lucht. Drieënvijftig kunstenaars zijn vertegenwoor digd op deze grote expositie, die in alle zalen van het museum te bezichtigen is. Affiches, schilde rijen, foto's, objecten etc Voor kinderen zijn er luchtkussens om mee te spelen. Openingstij den: maandag tot en met zater dag 10 tot 17 uur; zon- en feest dagen 12.30 tot 17 uur. PASSAGE THEATER Dagelijks om 14 en 19 uur, za terdag alleen 19 uur Walt Dis ney's tekenfilm „De reddertjes". Geheel Nederlands gesproken met stemmen van Aart Staar tjes, Trudy Libosan en Annet Nieuwenhuijzen. Tweede week, kleur a 1. Dagelijks om 21.15 uur „Alleen de laatste kogel telt" (High Velocity) met Ben Gazza- ra en Brit Ekland. Twee huur lingen vechten zich een weg door een helse jungle. Kleur. 16 jaar. PASSAGE BIO Dagelijks om 14 uur „De fluit met de zes smurfen" Geheel Nederlands gesproken en gezon gen. Kleur. a.i. Dagelijks om 19 en 21.15 uur „Meisjes camping" (Carry on camping) met Sidney James en Joan Sims. Een film om te gieren van het lachen. AMRO BANK. GERRit VERBOONSTRAAT Tot 21 juli foto-tentoonstelline over de Hoge Veiuwe en infor matie over de Vereniging Vrien den van de Hoge Veiuwe. Opel nmgsuren: maandag tot en met vrijdag van 9 tot 16 uur, donder dagavond van 17 tot 19 uur. O SPORTPARK HARGA Maandag 10 juli van 9 tot 16 uur de in verband met de regen uitgestelde 12e Schoolsportdar van de Vereniging Openbaar Onderwijs op de velden van Hermes-D.V.S. in Sportpark Harga. Alle vierde- en vijfde- klassers van he openbaar lager onderwijs meten hun krachten bij trefbal en atletiek. Om twaalf uur treden hardloopploe- gen van verschillende scholen tegen elkaar in het strijdperk in een grote schoolestafette. SCHIEDAM Camera's en lenzen zijn verdwenen uit de geparkeerd staande auto van een 28-jarige Schiedammer. De wagen stond aan de Hoofd straat. Vermoedelijk is het por tier opengemaakt en konden de fotoattributen eenvoudig mee genomen worden. De waarde bedraagt 700. Ook 700 waarde had de auto van de 42-jarige Schiedammer J. A. welke geparkeerd stond op het Sem Dresdenplem. De Fiat 850 met kenteken 36-62-SE is gisteren verdwenen. §k, De vergadering, die werd bij gewoond door veertig WAO'ers en vertegenwoordigers van CPN en PvdA. besloot het uit drie" man bestaande initiatief-comité uit te breiden met vier anderen en hen de gelegenheid te geven verdere acties voor te bereiden. Zo zuilen de Schiedamse afde lingen van vakbonden en poli tieke partijen benaderd worden voor de oprichting van een aan- beveimgscomité en er zullen plannen gesmeed worden om in samenwerking met andere co mités elders in het land een massale demonstratie in Den Haag te organiseren, wanneer de Tweede Kamer na het zomer reces over de bezuinigingsplan nen van het kabinet-Van Agt praat „In veel gezinnen van WAO- trekkers is de nood op dit mo ment erg hoog." Zo opende éen der initiatiefnemers de vergade- 1 ring in het dienstencentrum. ..De plannen van de regering liegen er niet om." Vervolgens voerde de heer Mantel van het Rotterdamse WAO-comité het woord. „We worden overspoeld met mededelingen dat er ingele verd moet worden", zei hij. „Dat is begonnen met het vorige ka binet en dat wordt nu overgeno men door het kabmet Van Agt- Wiegel. Ook de sociale-verzeke- ringtrekkers moeten inleveren, ook de WAO'ers De term inle veren wekt de suggestie dat je iets moet afgeven, dat je niet toekomt; dat je niet nodig hebt." wa. i r ..Er wordt vanuit gegaan, dat wij al die tijd teveel gehad heb ben". aldus de heer Mantel. ..Toen Boersma minister was. was er sprake van dat de WAO van 80 naar 75 procent zou gaan. Dat olan is onder druk van vak beweging en belangenorganisa ties de ijskast ingegaan. Maar dat plan ligt er nog en wordt nu in gewijzigde vorm naar voren gebracht. En de campagne dat er misbruik wordt gemaakt van de sociale verzekeringen hoort er bij om de verslechteringen enig aanzien te geven Maar over de ondernemers die misbruik ma- ken van subsidies geen woord. Bij dit alles komt niet ,-tór - ^ip£-- j w sprake wat de WAO'ers al heb ben ingeleverd. Het gestel van de WAO'ers is zo aangetast, dat ze niet meer in staat zijn te wer ken: een brok gezondheid is al ingeleverd Je bent waardevolle contacten op je werk ook kwijt Dat is het tweede dat. je hebt in geleverd. Als je volledig wordt ai gekeurd moet je 20 procent van je loon inleveren Sommi gen moesten daardoor goedko per gaan wonen of hebben op andere dingen moeten beknib belen. Opnieuw inleveren, ook op veremgingscontributies en theaterbezoek. Ook voor de kin deren. En tenslotte het persoon lijk leven van de WAO'ers Van iedere WAO'er liggen er centi meters hoge dossiers, leder mens kan rustig zijn huis op knappen. maar een WAO'er is beperkt. Ook als gevolg van een vuiie lastercampagne heeft hij een stuk persoonlijk leven moe ten inleveren. De WAO'ers kunnen niets meer inleveren. Er zou wat bij moeten. Inleveren in wat voor vorm dan ook is de WAO'ers uitleveren. Er valt niets meer in te leveren. Maar de WAO'ers zijn geen zielepoten. We vragen met om een gunst; we willen dat onze verworven en bevochten rechten behouden blijven Tijdens de discussie bleken de woorden van Mantel niet aan dovemansoren gericht te zijn geweest "Ik beschouw me on derhand als een stuk roest als ik nog meer moet inleveren", zei dr heer Van Veizen. "Wij hebben ervoor betaald", aldus de heer v. d Wetering. "Waar halen ze het recht vandaan op onze uitkering te bezuinigen? Daar hebben ze het recht niet toe, anders pleu ren we de regering eruit." Tijdens de discussie zette Ul- ferd Bruseker. medewerker bij Consumentencontact, de plan nen van Van Agt. zoals uiteen gezet in Bestek '81 met betrek king tot de WAO, op een rijtje. In de directe sfeer noemde hij de loskoppeling van de uitkerin gen van het minimumloon wat volgens hem een verslechtering van een half procent per jaar betekent; het bevriezen van de bijzondere belastingaftrek van invaliden en bejaarden en het invoeren van een eigen risico voor het ziekenfonds van hon derd gulden en bij ziekenhuis opname van tien gulden per dag voor ongehuwden en kinderloze gezinnen. Daarnaast zag hij ge volgen m de indirecte sfeer voor WAO'ers door de bezuinigingen op het gemeentefonds, waardoor wellicht gemeentelijke belastin gen en heffingen extra omhoog zullen gaan en bezuinigingen op openbaar vervoer en PTT. Zowel Bruseker als Arie Ver- linde spraken namens hun bei der partijen hun Solidariteit met de WAO-acties uit. Verlinde (PvdA) beloofde om te proberen een Tweede-Kamerlid naar Schiedam te halen. "Maak met -elkaar een vuist", zei b.j. "Wij ais politieke partijen zu.len jul lie een steun in de rug geven." Met de woorden, dat het onge hoord is dat mensen, die uit het arbeidsproces zijn gehaald, de grootste duit tn het zakje moe ten doen, besloot het initiatiet- comité de strijdlustige bijeen komst. SCHIEDAM - Er is een werk groep gevormd die in de maan den juli en augustus aktiviteiten wil gaan ontplooien om te her denken hoe de Russen tien jaar geleden in Tsjecho-Slowakije binnen vielen Deze werkgroep is opgericht in navolging van een eerder (landelijk) initiatief tot de oprichting van het komi- tee "Denk aan Praag '68". Tien jaar geleden was er op 21 augustus en ook daarna grote verontwaardiging in Nederland over de inval in Praag, waarbij de soevereiniteit geschonden werd en de vrijheid van het Tsjecno-Slowaakse volk be perkt werd De werkgroep "Denk aan Praag '68" in Schiedam heeft tot nu toe plannen om onder andere een tentoonstelling op te zetter, met 'archiefmateriaal en om op 21 augustus een bijeenkomst te houden waarop een spreker en een film nadere toelichting zul len bieden op de situatie in Tsjecho-Slowakije Daarnaast wordt nog gezocht naar andere mogelijkheden zoals het geven van lessen op scholen en dergelijke. Deze zomer moet een grote so- lidariteitsbijeenkomst gehouden worden, teneinde steun te betui gen aan de nog steeds voortdu-, rende strijd van het Tsjechisch- Slowaakse volk. Iedereen die op de een of an dere manier een bijdrage wil le veren aan deze solidariteitsaktie kan de eerste werkvergadering van de Schiedamse groep "Denk aan Praag '68" bezoeken. Die vergadering wordt op 12 juli aanstaande gehouden bij de Stichting Schiedamse Federatie in de Overschiesestraat 42. De vergadering begint om acht uur. Het amfitheater ligt er verla ten bij. Het hek zit op slot, maar een gat in het hek verderop maakt de toegang „gratis". Er is geen kip meer te bekennen op de plek waar veel Rotterdam mers goede herinneringen aan hebben. De stevige banken hebben het gevecht met het weer verloren. Ook het onkruid staat minstens met 1-0 voor. Nog een paar maanden en iemand die op het voormalige toneel gaat liggen, verdwijnt tussen het groen. De gebouwtjes zien er nog jeugdig uit. Ze lijken in tact. Wat er met het theater gaat gebeuren, weet niemand. De Dienst van de Gemeentelijke Kunstgebouwen herinnert zich wel ooit de scepter te hebben ge zwaaid in Dijkzigt. Dat er veel geld bij het openluchttheater moest, is ook nog bekend. Het slechte weer blijkt de grote schuldige. Het theater is nu een stukje niemandsland beneden de Westzeedijk. Er zijn geen plan nen voor. Het is zelfs niet duide lijk wie er verantwoordelijk voor is. Of Rotterdam de accom modatie, waar veel kindervoor stellingen werden gegeven, deze zomer mist, hangt van het weer af. Als dat niet beter wordt, maakt Dij.zigt zeker geen kans op eerherstel. SCHIEDAM - Mr. H. A M. Roelants is benoemd tot erelid van de Stichting Nederlandse Export Combinatie. Roelants, oud-directeur van de Koninklij ke Drukkerij Roelants, was. in 1952 één van de initiatiefnemers tot de oprichting van deze stich ting. die thans 460 middelgrote bedrijven omvat uit alle delen van het land en uit elke branche één. Sinds de oprichting van de stichting was Mr. Roelants vice- voorzitter van het bestuur van de NEC. Deze functie heeft hij onlangs op grond van leeftijds overwegingen neergelegd. ROTTERDAM De 59-jange Martin Meyndert uit de Vierme- rensestraat wordt al sinds 14 ju ni vermist. Hij verliet zijn wo ning tijdens de voetbalwedstrijd Nederland-Oostenrijk en kwam niet meer thuis. Meyndert is 1.75 meter lang, heeft een flink postuur, grijs achterover gekamd haar en een enigszins scheve neus. De man spreekt Nederlands met een Amerikaans accent. Hij verliet zijn huis in een roodachtig- bruin kostuum, blauw over hemd en droeg bruine gevloch ten schoenen. De Rotterdammer leeft onder spanningen en gebruikt daar voor bepaalde medicijnen die hij echter niet bij zich heeft. 'V, ISJui

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2