mm Avondwinkels in Rotterdam Zuid-Afrika meldt weer 'zelfmoord' 'Chinese jagers boven Vietnam' Slavenburg koopt eigen aandelen op Explosieve rugzak bevatte broden Bij rellen vijf jongens dood Weer arrestaties in zaak van drugsverslaafden GROTE DRIE VAN ROTTERDAM TSTir LP-diefstal met dood bekocht Deie unieke badhanddoek is gauw verdiend. - fill I Reacties op processen: 5Gratis bellen in Rome Vliegtuig stort op huis IN NICARAGUA: kom kijken. 't Eikenhuy s 'Wonderbes' toch zuur Zonnig INFORMATIE OVER BEZORGING: Jf Dinsdag 11 juli 1978 34e jaargang no. 9525 (Van onze redactie buitenland) MOSKOU/WASHINGTON Er gaan stemmen op in de Europese Gemeenschap óm de Sowjet-Unie op sportgebied te gaan boycotten. Dit naar aanleiding van de processen in Moskou en Kaloega tegen de dissiden ten Sjaranski en Ginzburg. Zie verder pagina 4 en 7 Zes kandidaten Vleeswarenfabrikant Van den Berg met hond bij zijn opgestuwdetuin. Links, boven het midden op de foto, was gisteren nog een vijver. Die liep leeg toen de tuin „omhoóg" kwam. Protestnota O Zie ook pagina 11 Bel 010-147400 MANAGUA Bij rellen in de Nicaraguaanse stad Jinotepec zijn gisteravond vijf jongemannen door de politie doodgeschoten. De moeilijkheden begonnen toen aanhangers van dictator Somoza begonnen te schieten op studenten die een school bezet hielden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Het onderzoek van de Rotterdamse politie naar diefstallen van een groep heroineverslaaf- den heeft opnieuw geleid tot de oplossing van inbra ken, waarbij in totaal voor 35.000 gulden werd gesto len. Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast-in de-knoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel, aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 BV Rotterdam. Waeesf00*>r gemeen vandaag... Nieuwe abonnee bon. ■A" /er net tor tiet lak de de )e- art en ?r- 13) n 2 10) alt ef, 2U. iat a- re- lan rm >p- ?ns as- of m- tje len set ie- en. we HOOFDREDACTEUR herman wigbold Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25, Rotterdam, tel. OIO -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. OIO -11.92.00 'Boycot OS in Moskou' Een oproep in die richting deed vanmorgen Lord Battle, lid voor de "■Britse conservatieve partij in het Europees parle ment. Eerder al had Rhodes Boyson, eveneens een Britse conservatief, gezegd dat nu overwogen moet worden om de Olympische Spelen in Moskou in 1980 te boycotten. De protesten tegen de proces sen, die gisteren begonnen, gaan nog in alle hevigheid door. Pre sident Carter heeft aangekon digd in een persoonlijke bood schap aan de Russische presi dent Breznjew zijn bezorgdheid óver het lot van de dissidenten uit te spreken. De boodschap zal worden meegegeven aan minis ter Cyrus Vance van Buiten landse Zaken, die dezer dagen in Genève zijn Russische collega Gromyko ontmoet om over een tweede SALT-akkoord te pra ten. De sfeer bij die bespreking wordt „bemcéUijkt", aldus Van ce, door de processen tegen Sja ranski en Ginzburg, maar de SALT-besprekingen over een verdere beperking van de stra tegische kernbewapening zullen er niet van afhangen. Zowel de Franse als de Spaanse communistische partij hebben gisteren ook stelling ge nomen tegen de processen. De Franse CP heeft in een nota aan de Russische ambassade in Pg- rijs de vrijlating van Ginzburg en Sjaranski gevraagd en „stop zetting van alle repressieve pro cedures en handelingen". De partij en de communistische vakbond CGT zullen vertegen woordigd zijn op een protestde monstratie. die vandaag in Pa- njswyordt gehouden. De Spaan se communistische partij heeft de processen in strijd met de mensenrechten genoemd en „onverenigbaar met de socialis tische idealen". Op tientallen plaatsen in de wereld werden gisteren al pro testdemonstraties georgani seerd. ondermeer voor de Russi sche ambassade in Den Haag. ié 8tlOL> ft -V- tuin 'n meter s (Vaneen onzer verslaggevers) SASSENHEIM - Vleeswarenfabrikant A. van den Berg (54), zag vannacht om half twaalf, toen hij zijn honden uit liet. tot zijn verbijstering dat de tegels van het tuinpad rond zijn huis in Sassenheim recht overeind stonden. Bovendien hoorde hij hevig gekraak uit de houten wanden van zijn buitenhuis komen. Hij stormde weer naar binnen en alar meerde zijn vrouw, die op het punt stond in bad te stappen. Zij kleedde zich aan. nam nog wat kleren mee en rende met haar man het huis uit. Drie uur lang bleven ze buiten en zagen in die tijd hun tuin over een lengte van 30 en een breedte van 15 meter langzaam een dikke meter omhoog krui pen. De heer Van den Berg, die bang was dat het onheilspellend gebeuren de dijk van de Sassen- heimervaart zou bereiken waardoor een deel van de polder onder zou lopen, waarschuwde de politie, die op haar beurt het Hoogheemraadschap Rijnland en de Rijkswaterstaat opriep. Deze deskundigen constateer den dat het zand van de in aan bouw zijnde Schiphol-spoorlijn de veengrond rond het huis van de familie Van den Berg opge stuwd had. Om 4 uur was aan de werking van de grond een eind gekomen Tuin. inclusief vijver, vormen nu een wal van 1.40 meter hoog rond de woning Het huis zelf heeft, afgezien van een ver wrongen keukenafvoer. geen schade ondervonden. De bomen die rond het huis staan, hebben het ergste voorkomen De firma Articon. die het grondwerk in opdracht van de NS verricht, heeft toegezegd de tuin weer in de oorspronkelijke staat terug te brengen Men be raadt zich thans over de vraag hoe dat zal moeten worden aan gepakt. De heer en mevrouw Van den Berg. die acht jaar geleden het huis kochten, willen voor geen prijs verkassen, ook met nu in de onmiddellijke omgeving van hun rustieke buitenhuisje een spoorlijn wordt aangelegd met alle mysterieuze gevolgen van dien. „Ik zou niet weten waar ik met mijn twee springpaarden, twee pony's, mijn Deense dog gen en nog wat klein spul naar toe zou moeten," aldus de heer Van den Berg. os., JS (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Naast de we kelijkse koopavond zullen na 1 november ook op alle andere avonden winkels geopend zijn m Rotterdam. Die zogenoemde avondwinkels mogen tot "s nachts één uur open blijven. Op doordeweekse dagen mogen ze 's middags om vier uur geopend worden, zaterdag om éen uur "s middags en zondags om zes uur 's avonds In de bedoelde zaken mogen alleen delicatessen gebak, fruit, fijne vleeswaren, koftie. thee, alcoholvrije en zwak-alcohoh- sche dranken, noten, kaas, brood en een hartige hap worden ver kocht. De Rotterdamse gemeente raad behandelt donderdag de verordening op de wmkelslui- tingstijden, waarin één en ander geregeld wordt. Daarna ts nog de goedkeuring van het ministe rie van Economische Zaken no dig "Of de middenstand belang stelling heeft voor deze abnor male sluitingstijden is natuur lijk de vraag," aldus de heer T. C Amoureus, voorzitter van de ambtelijke werkgroep die zich heeft beziggehouden met de ontwerp-verordening Toen het idee m februari van dit jaar bekend werd gemaakt, hebben zich zes kandidaten gemeld. Waarschijnlijk zijn dat er m het najaar meer. Met de dertig 'fri- te-krametV, die al andere slui tingstijden hebben dan de nor male winkels, betekent dat een stuk verlevendiging van Rotter dam bij avond BRUSSEL - Een jonge Belg die zich liet insluiten in een dancing om er wat langspeelplaten te stelen, is daarvoor wel bijzonder zwaar gestraft. Hij kwam om het leven toen hij be kneld raakte tussen de panelen van een deur. Het drama gebeurde in Maldegem, in de dancing Sloomy. Daar wilde de 22-jarige Ronny A. met twintig elpees via een nooduitgang verdwijner- Deze bestond uit een deur met twee delen die elk af zonderlijk gesloten wa ren. De jongeman slaagde er sleehts in een van de sloten te iorceren. Toen hij door de uiterst kleine opening naar bui ten trachtte te komen, viel er een paneel om zijn hals waarna hij bekneld raakte en gewurgd werd. JOHANNESBURG - Een zwarte gedetineerde is om het leven gekomen nadat hij uit een raam van een gebouw in Port Elizabeth was gevallen. In het gebouw is onder meer een bureau van de Zuidafrikaanse Veiligheidspolitie geves tigd. Volgens een zegsman van de politie zou de man, wiens inden- titeit niet bekend werd ge maakt, zelfmoord hebben ge pleegd. Dat zou dan de vierde maal zijn dat een zwarte arres tant in dit gebouw zelfmoord pleegde. Ook de zwarte activist Steve Biko werd m dit gebouw ver hoord. Later overleed' hij aan verwondingen die hem door zijn ondervragers waren toege bracht. HANOI - Vietnam heeft van morgen officieel bekendge maakt dat "verscheidene forma ties Chinese jachtvliegtuigen" onlangs het Vietnamese lucht ruim hebben geschonden. Hanoi spreekt van "een bijzonder ern stige geburtems". De vliegtui gen zouden het Vietnamese luchtruim tot op bijna 30 kilo meter zijn binnengedrongen. Deze heelt echter geweigerd het stuk te ontvangen, onder het voorwendsel, aldus Hanoi.,dat hij niet op de hoogte was van de luchtmcidenten. China en Vietnam leven al ge ruime tijd op gespannen voet met elkaar in verband met moeilijkheden met de Chinese bevolking in Vietnam en de vol gens China pro-Russische hou ding van Vietnam. Hanoi heeft een officiële pra- testnota gezonden aan de Chine se zaakgelastigde in Vietnam. ,CVan een onzer verslaggevers) /•ROTTERDAM - Om koersval fe' voorkomen heeft Slaven- burg's Bank gisteren op de Am sterdamse effectenbeurs zelf in ..beperkte mate eigen aandelen 'gekocht. Aandeelhouders, ver ontrust over berichten dat de Russische staatsoliemaatschap pij een forse schadeclaim bij de- rze bank had ingediend, boden .naar schatting 2500 aandelen Slavenburg te koop aan. -Volgens een woordvoerder van Slavenburg is er echter geen sprake geweest van een dreigende koersval. „We hebben zelf uiteindelijk maar een ge ring deel van het aanbod opge nomen". Droog en vrij zonnig. Weinig Wind. Minimumtemperaturen omstreeks 10 graden-en maxi mumtemperaturen ongeveer 22 graden "Kjuli zon op onder 03.54 21.57 maan op oer 1304 0049 NEW YORK - Tiendui zend Newyorkers hebben gisteravond staan wachten op het exploderen van het Wereld Handels Centrum m Manhattan. De politie had het gebouw in allerijl geevacueerd, nadat een man vier mensen had ge gijzeld en dreigde het hele gebouw te zullen opblazen met de 37 kilo dynamiet en de handgranaat die hi3 in een rugzak bij zich had. De man, een Pool, kumm in actie omdat het Ar beidsbureau (gevestigd in het WHC) zijn mvalidi- teitsuitkering had stopge zet in plaats van verhoogd. Spannende uren van koortsachtig onderhande len begonnen. De gegijzelden forceer den zelf de afloop van het drama. Een ontsnapte, de andere drie overmeester den de invalide Pool. De politie nam uiterste zorg vuldigheid in acht bij het overnemen van de rugzak Topdeskundigen van de mijnopruimingsdienst openden de klep en vrees den de klap. De inhoud: vier broden en een oude krant. (gütt ofldtf noinmir) Vraag naar <U afd. abaaMftanrk* maandag t/m vrijdag lal 19.00 uur mtardog lal 16.00 uur Z» ook ondor „odttuen" onder d« Strip* ROME De justitie m Rome heeft gisteren 14 aanhoudings- bevelen en 50 bevelen tot huis zoeking uitgevaardigd tegen te lefoonpersoneel dat de lijnen met het buitenland bedient. Zij lieten vaste klanten gratis tele foneren en streken dan een „vergoeding" op. MELBOURNE - Een ongeluk met een klem tweemotorig vliegtuigje heeft maandag in de Australische stad Melbourne aan zes mensen het leven ge kost Het vliegtuig kwam niet tijdig op hoogte bij het opstij gen, vloog laag over de boven leidingen van de trambaan, over een drukke weg, en stortte neer op een huis, waarvan vier be woners omkwamen. Vervolgens gingen de studen ten "Weg met Somoza!" roepend de straat op en gooiden met zelf gemaakte bommetjes. Daarop opende de politie het vuur. Oog getuigen spraken van "een waar bloedbad. De demonstranten hadden geen schijn van kans" Er viel een groot aantal gewon den. Zes maanden geleden begon nen m Nicaragua de onlusten na de politieke moord op de kriti sche journalist Pedro Joaquin Chamorro. Het schrikbewind van generaal Somoza, wiens fa milie al 40 jaar met ijzeren hand regeert over de Middenamen- Kaanse staat, verliest sindsdien snel de laatste restjes sympathie onder de bevolking. Mariniersweg 281,hk Hoogstraat, Rdaml sMaandags gesloten Tel 010-1337441 Eerder leidde het onderzoek, gestart na de arrestatie van een 17-jarige jongen op 20 mei van dit jaar. tot de oplossing van tientallen zaken waarbij voor ruim twee ton was gestolen Er ?.ijn twee nieuwe verdach ten aangehouden. R. H (20) en G ter W (15). Samen met de eer der aangehouden 17-jarige S. A K pleegden zij diefstallen uit scholen. Hun grootste slag sloe gen zij bij een arts m Rotter dam. waar voor 20 000 gulden aan sieraden werd gestolen Een deel van de sieraden, voor onge veer 17 000 gulden, is terugge vonden. De politie heeft verder proces verbaal opgemaakt tegen twee Rotterdammers die zij verdenkt van heling. A de K (35) en P. v an S (30) Met de aanhouding van zes jongelui van 13 tot 16 jaar heeft de Rotterdamse politie 7 dief stallen uit woningen, waarbij voor 8000 aan geld en sieraden werd buitgemaakt, opgelost Twee jongens gaven toe nog ongeveer 20 inbraken te hebben gepleegd in woningen op de Dordtselaan, Mijnsherenlaan, Schieweg en Bergselaan Hier van was echter geen aangifte gedaan i STOCKHOLM - Een zwendel in „wonderbessen" heeft een 37~jange Zweed uit Goteborg gisteren een gevangenisstraf van een jaar opgeleverd. Met zijn zwendel verdiende de man in korte tijd tienduizenden gul dens. De man prees de „wonderbes sen" aan als een middel voor suikerpatiënten Zouden zij op de bessen kauwen, dan zouden ais bij toverslag plotseling alle ?ure spijzen zoet smaken zon—/ der dat men daar schadelijke ef fecten van zou ondervinden. Om zijn verhaal meei kracht bij te zetten toonde hij zijn afnemers foto's van „wonderbessen-plan- tages in de Afrikaanse repu bliek Ghana". Zijn bedrijfje was goed geor ganiseerd. In 77 districten in Zweden verkocht hij de „ver kooprechten" aan kleinere han delaren. Ik geef hiermee op als nieuwe abonnee Naam De Grote Drie van Rotterdam (diergaarde Blijdorp, Spido en Euromast) zijn afgebeeld op een vers-geschilderde toeristische tram die de RET binnenkort op de lijnen 4 en 5 zal inzetten. Woensdagmiddag maakt men er een proefrit mee. van de dier gaarde naar de Sido. Op de gele en van een grocn-wit-groene band voorziene tram is Blijdorp vertegenwoordigd met twee gi- ratten, een ijsbeer, een chim pansee, een papegaai en een toe kan. Spido brengt de „Pieter Ca- land" en de Euromast toont zichzelf. IJ Soort abonnement: Dkwartaal □jaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eer?;! nog 2 weken gratis Bezorg deze handobek als S beloning bij. Naam afzender. Adres Plaa

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1