Kijkboekje van Van Diggelen voor vijftien pieken 1SHAN PEOPLE HOUDEN VERVELING BUITEN DEUR loensten en maar een rare stad §ss I-fris i D Brand in kelder Midnite Records brengt tweede LP uit MSI r'.''J;.i ijl Schiedam mm Bejaarde aangereden ïribraak aan Beethovenplein Brand in rommel Rookontwikkeling Kethel jongens boos op politie Vergadering werkgroep huisvesting JS Kleuters gedupeerd mm i mm li- DINSDAG 11JULI 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINaB SCHIEDAM Studenten die dit jaar zijn afgestu deerd aan de Pedagogische Academie of aan de Kleu terkweekschool hoeven er niet op te rekenen dat ze eenvoudig een baan zullen vinden. Volgens cijfers van het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord staan er momenteel 88 afgestudeerde onder wijskrachten als werkzoekende ingeschreven. Er is echter nog een groep onderwijskundigen, die al eerder afgstudeerde en daardoor nu voorrang geniet bij even tuele vacatures in het onderwijs. Niet somber Harberts; arbeidsmarkt blijft redelijk op peil Gusto MM I Éii|§|§fs liÉHii p pkili U!jgykggg||||Mgj SIIISMh Het foto-atelier van Van Diggelen, zoals dat te zien was op de expositie over hem vorig jaar in het Museum Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 Knieval Inflatie Dun gezaaid ti Ansicht- en fotoverzamelaar Cees van der Geer, auteur van „Jan van Diggelen, een Schiedams fotograaf van 1836-1925" c: Magic Bus 'vv'.r msmz& m: Ing-Mane Johansson (links) en Eva Edbom in een kale stad op het lege Veerpleingeschrokken van de com merciële wereld. Onpersoonlijk Zc voor skrachten Het in Schiedam gevestigde arbeidsbureau zal dan ook spe ciale aandacht gaan geven aan de pas gediplomeerde kleuter leidsters en onderwijzers, omdat plaatsing in hun studierichting door het kleiner wordend leer lingenaantal en door de aanwe zigheid van wachtgelders zeer moeilijk zal zijn. Het arbeidsbu reau wil met de afgestudeerden dan ook bekijken welke overige werkzaamheden voor hen ge vonden zouden kunnen worden. - Voor het overige ziet de werk gelegenheidssituatie er in het Nieuwe Waterweg Noord-ge bied tamelijk gunstig uit, aldus directeur Harberts van het ar beidsbureau. In vergelijking tot de maand mei bleef'de werkge legenheid in de maand juni op vrijwel hetzelfde peil. Bij de mannen daalde de werkloosheid met 30 (en kwam op een totaal aantal van 1483) en bij de vrou wen steeg het totaalaantal met ll.tot748. De werkloosheid onder de jeugdigen nam in juni sterk toe, hetgeen voornamelijk zijn oor zaak vindt in het feit dat vee! jeugdigen van school af geko men zijn. Directeur Harberts verwacht dat de stijging van de jeugd werkloosheid nog wel even zal voortduren. De verwachtingen voor werkgelegenheid voor de jeugd zijn echter volgens het GAB niet somber, behalve dan voor die jeugdigen die geen en kele diploma bezitten. Ten opzichte van vorig jaar juni is de werkloosheid dit jaar. met 165 gestegen. Die stijging wordt vrijwel uitsluitend ver-' oorzaakt door de vrouwen die zich in de loop van het afgelopen jaar bij het arbeidsbureau heb ben laten inschrijven. Enerzijds gaat het hierbij om vrouwen die ontslagen zijn, en anderzijds om een groep vrouwen die besloten heeft voor het eerst werk te zoe ken. Verdeeld over de verschillen- de beroepsgroepen kan gesteld worden, dat in de bouw het aan bod van werknemers op een laag peil is gebleven en de vraag naar bouwvakkers sterk ge daald is. In de metaal is het aan bod met 10% gedaald en de vraag daalde eveneens. In de kantoor sector steeg de vraag naar mkn- lijk personeel en daalde de vraag naar vrouwelijk perso neel. Het aanbod bleef ongeveer gelijk. „Samenvattend kan gesteld worden dat de arbeidsmarkt in dit gewest redelijk op peil blijft, dat de doorstroming tamelijk groot is daar de gemiddelde we kelijkse inschrijving van ruim 140 man bijna in evenwicht is met het aantal uitschrijvingen, en dat de moeilijke situatie in metaal en scheepsbouw zich nog niet in de werkloosheidscijfers openbaart." aldus de constate ring van H.J. Harberts in het maandoverzicht van de arbeids- cijfers. Met de sluiting van de werf Gusto verwacht het arbeidsbu reau voorlopig weinig proble men, aangezien het personeel over zal gaan naar de werf RSV. Eind deze week - 14 juli - zal de Gusto definitief dichtgaan na dat het onvoltooide boorschip te water is gelaten. Voor de werf De Jong heeft het GAB een ontslagaanvrage in behandeling voor 12 man perso neel, die niet mee willen naar Boele Bolnes of naar Van de Wetering. Van Arie Bitters distilleerde rij heeft het GAB een ontslag aanvrage voor 28 man ingewil ligd. Tenslotte heeft ook restaurant Europoort een ontslagaanvrage ingediend voor 5 man, die we gens een verbouwing tijdelijk geen werk meer hebben. v/,,J»Av.,yS IBM SCHIEDAM - Ruim vijf maanden nadat de tentoonstel ling van foto's van Jan van Dig gelen in het Stedelijk Museum heeft plaatsgevonden, is het be geleidend boekje met reproduk- ties van de foto's en een levens beschrijving van Van Diggelen uitgekomen. Ansicht- en foto verzamelaar Cees van der Geer is de schrijver van deze nieuwe SCHIEDAM - Onbekenden hebben zaterdagmiddag waar schijnlijk brandend papier door een ventilatierooster van een kelder aan de Lekstraat ge duwd. Als. gevolg daarvan brandde een houten wandje van de kelder af. De brandweer heeft de brand geblust. De kel der-en bijbehorende woning stonden leeg in verband met toekomstige renovatiewerk zaamheden. SCHIEDAM - De 73-jarige beja' rde Rotterdammer J.J.S. had zondagavond zo'n haast om debus te halen, dat hij tegen een personenauto opliep. Het inci- dent had plaats op de Rotter- damsedijk bij de Singel. De Rot- terdamse bejaarde stak de Sin gel over en zag niet dat er uit de Singel, een personenauto, be stuurd door de 40-jarige Schie dammer E.F., kwam. Bij het rechtsafslaan schepte de auto mobilist de bejaarde. De Rotter dammer is met een gebroken "arm in het Noletziekenhuïs op genomen. SCHIEDAM - Uit de woning -van de 35-jarige onderwijzer TB-Ï.E. op de 18e verdieping van de flat aan het Beethovenplein is zondagnacht geluidsappara tuur ter waarde van 9700 gulden gestolen.. Onbekenden kwamen de woning binnen door de bal kondeur uit de scharnieren te' lichten. Ontvreemd werden een kleurentelevisie, versterker, 2 bandrecorders, tuner, cassette recorder en 31 langspeelplaten. SCHIEDAM - De brandweer moest er zondagavond aan te .'-pas komen om een brandje te blussen bij de Wilhelminaha- ven. Onbekenden hadden daar "in de berm bij zwembad Zuid Jeen autobankstel en een aantal planken in de fik gestoken. 'r SCHIEDAM - De 50-jarige landbouwer P.F. van de Woud weg heeft de brandweer gister- vmiddag een paar uur werk ge- ;geven. De man had een stapel hooi eri mest in de brand gesto nken, hetgeen gepaard ging met iéen' enorme rookontwikkeling. ÈDe brandweer heeft het vuur jrbestreden met drie lage-druk- -stralen. Tegen de landbouwer is proces-verbaal opgemaakt. - <Van een medewerker) SCHIEDAM - "De meest formidabele reggae-album tot nu toe uitgebracht!", roept de eerste enige echte Schiedamse platenmaat schappij Midnite Records over de tweede door haar in Nederland uitgebrachte el pee (er verschenen verder nog 3 singles), en deze stel ling valt voor niet-insiders moeilijk te bestrijden. Ten eerste omdat het debuut album van de Ishan People (op genomen in het Canadese To ronto. toevluchtsoord voor vele West-Indische emigranten, en geproduceerd door David Clay ton-Thomas. die als zanger bij de groep Blood. Sweat Tears leerde hoe muziek op de plaat gezet moet worden) gewoon uit stekend in elkaar zit. Ondanks de 7-mans-bezetting (2x gitaar, toetsen, bas. drums en 2x per cussie) blijft élke musicus af zonderlijk hoorbaar (al is dat mede te danken aan de beperkte techniek van de drummer, die zich niet al te druk maakt) en is men bescheiden geweest met het toevoegen van studio-musici. Zo verlevendigen slechts een 3-mans-saxofoon-sectie en een even sterk dames-koortje deze beslist niet over-geproduceerde plaat. Het blijft echter voor degene die neutraal staat ten opzichte van dit genre moeilijk het ni veau van deze schijf te peilen. Men moet bedenken dat bv. Bob Marley. die metzijn Wailers verantwoordelijk is voor de re-, cente populariteit van deze Ja- maicaanse volksmuziek, door de ware liefhebbers net zo.beoor deeld wordt als. pakweg. Thijs van Leer door de kenners van de dwarsfluit: beiden mogèn dan hun muziek bij een groter publiek gebracht hebben, maar niet zonder daarbij een knieval voor de commercie te hebben gemaakt, terwijl ze per slot van rekening eigenlijk niet eens kunnen spelen. Als nu Marley wegvalt als toetssteen voor reg- gae-muziek wordt het moeilijk een afzonderlijke prestatie als die van de Ishan People te beoordelen. Verrassende ver nieuwingen hoor je op de plaat niet. maar dat is ook niet te ver wachten bij typische "formule- muziek" als reggae, waar een aantal steeds aanwezige ingre diënten borg staan voor de her kenbaarheid. Men neme een slaggitaar en orgel die uitsluitend de 2e en 4e tel benadrukken en een wat fragmentarisch bas-motief, dat steevast van de eerste tel ver trekt. maar meestal het laatste deel van de maat niet volmaakt, en ziehier die typische huppel achtige ritmische spanning, die ook vroeger reeds de wat ruige re Ska-muziek kenmerkte. Een volgend herkenningspunt is het sociale karakter van de teksten, die betrekking hebben op het leven van,alle dag. Inder daad "schuwen de .Ishan People niet de netelige kwestie van on der andere de inflatie aan te vatten, terwijl ook vaak het vrijheïdsstreven van het Jamai- caanse volk ter sprake wordt gebracht Maar Jamaica is een vreemd land en de muziek mag er dan over politiek gaan. omge keerd gaat de politiék er over de muziek. Het schijnt vooral te danken te zijn geweest aan ene Eddie Seaga die zich na de onaf hankelijkheidsverklaring in 1962 in de benijdenswaardige dubbelfunctie bevond van plan- tenmagnaat en minister, dat zich uit de nogal onbeheerste Ska-muziek de reggae ontwik kelde als gekruisd export-arti kel. Ook dat is op het hier be sproken album te merken. De Ishan People houden zich koest, zowel vocaal als instru mentaal. Solo's zijn dun gezaaid en kort. Het uitstekende slot nummer "Trenchtown", dat iets gejaagder en gedrevener is dan het overige materiaal, vat overi gens een aardigheidje: een dub- bel-solo op alt- en tenorsaxo foon tegelijk door één persoon gespeeld. Verder valt het ope ningsnummer op door soul-ach- tige vocalen en meer naar funk- muziek neigend baswerk. als mede het lied "Rainbow", waar in een afwijkende harmonische aanpak niet helemaal uit de verf komt en de riet-sectie soms ake lig vals inzet. Jüist echter door deze ogen- schijnlijkgeringe variatie is het des te opvallender dat de plaat niet verveelt. Al snel nestelen de toch zo op elkaar lijkende num mers zich in het geheugen van de luisteraar en na een aantal malen draaien krijgt dat voort kabbelende ritme iets bezwe- rends en houden de Ishan Peo ple met een minimum aan mid delen misschien niet zozeer de aandacht vast. maar dan toch wel de verveling buiten de deur. En dat is knap. Midnite Records mag doorgaan met de distributie van niet-commerciële reggae, ska. salsa. funk. soul en wat dies meer zij. ,A -r. A SCHIEDAM De vijf jongens die donderdag door de politie zijn opgepakt op verdenking van het ingooien van ruiten bij Schiecarton aan de Burgemees ter Honnerlage Gretelaan, zijn boos op de politie. De vijf zijn de I4-jarige tweeling Van K., de twee broers P.N. en C.J.N. en hun vriend P.U. en ze ontken nen iets te maken hebben gehad met het ruiten ingooien. Volgens hen hadden ze verstoppertje ge speeld op het schoolplein van Scholengemeenschap Nieuwe- lant en werden ze daarna door de politie opgepakt op de Park weg voor de Edah. De vijf zijn kwaad, dat ze tweeënhalf uur op het bureau hebben vastgezeten, terwijl ze niets hadden gedaan, volgens hen. Desgevraagd deelt de poltie mee, dat de vijf niet op heter daad zijn betrapt, maar dat ze zijn aangehouden op aanwijzing van een werknemer van Schie carton. Per abuis heeft gisteren bij het artikel over de plan nen om 31 woningen op de hoek van de Vlaardinger- dijk-Burgemeester van Haarenlaan te bouwen, de De Uitkijk moet verrijzen, verkeerde foto gestaan. De Hierbij het terreïntje, waar foto van gisteren Iaat het op de Arbeiders Coöperatie terrein zien, waarop t.z.t. de Bouwwerken iiit Rotterdam nieuwbouw van internaat aan de slag gaai 7 SCHIEDAM De werkgroep huisvesting van de Jonge Socia listen vergadert vanavond in de PvdA-fractiekamer van het oude stadhuis aan de Grote Markt Op de agenda staan de plannen voor de leegstaande school aan het Oudé Kerkhof, discussienota binnenstad van wethouder Zijdeveld en de nota huisvesting van JS-bestuurslid Hans Ouwens. Daarnaast wordt een afgevaardigde gekozen voor de stuurgroep één- en tweeper soonshuishoudens. SCHIEDAM - De kleuters van kleuterschool Olleke Bolle- ke kunnen voorlopig niet meer ■spelen met 10 springtouwen, 2 kisten, een stelt, 3 zandscheppen en 2 plastic auto's. Onbekenden hebben deze spullen ontvreemd uit het schuurtje van de school op het schoolplein. De gemeente heeft van de diefstalaangifte gedaan. aanwinst van de literatuurver zameling over Schiedam. Voor vijftien gulden ligt het boekje "Jan van Diggelen. Een Schiedams fotograaf van 1836 - 1925" in alle boekwinkels. Cees van der Geer heeft door veel in het archief te spitten een grote hoeveelheid informatie over Jan van Diggelen boven weten te halen, en dat verwerkt tot een alleszins lezenswaardig boekwerkje. Het boekje is geïl lustreerd met honderden af- drukjes van ansichtkaarten die ooit door Van Diggelen gemaakt zijn. Door echter 6 tot 12 afdrukjes op één pagina te zetten is het ef fect van herkenning van een be paald stukje Schiedam verdwe nen. Dat effect viel wel te be speuren op de tentoonstelling van oude Schiedam-foto's. Mu seumbezoekers liepen toen ver tederd door het museum en maakten opmerkingen in de trant van "Hé, kijk nou, de oude huppelepupstraat. Daar woonde die- en-die nog eens". Die,blijk van herkenning'zal het bbekje van Van der Geer nauwelijks oproepen. Met het uitgeven van dit his torisch boekje is een vervolg ge geven aan de eens door de Schiedamse Gemeenschap ge- ss er.' X* Cv j)'i starte serie "Schiedamse' Minia- tijd één aspect van Schiedam «d turen".'Ia deze: serie wordt al-- haar historie belicht. VLAARDINGEN - Een toe rist komt slechts zelden in Viaardingen. Het blijft meestal beperkt tot,een verdwaalde zei- Ier of eeij op drift geraakte lif ter. Af en toe wordt nog wel een afgedwaalde Duitser gesigna leerd, maar meer ook niet. Am sterdam, Volendam en Marken zijn nu eenmaal meer in trek. Een visserijmuseum, een molen, een Visbank, een historische Markt: het is voor De Toerist nog niet genoeg om met de ca mera deze kant op te komen en alles fotografisch voor thuis vast te leggen. De weinige buitenlanders die Viaardingen aandoen komen dan wel bij de VVV terecht, waar ze worden volgestopt met folders door de VVV-meisjes; de officiële glimlachen van de stad. Twee van die in Viaardingen te rechtgekomen verdwaalde toe risten zijn Eva Edbom (21) en Ing-Marie Johansson (25). Ze komen uit Zweden en hebben een paar dagen doorgebracht in de stad. „Het is een rare stad," vindt Ing-Marie. Dat komt doordat de twee een ruim vijf maandenlange rondreis door Europa hebben gemaakt. Grote re steden hebben, ze zoveel mo gelijk gemeden. '„Als je dan ineens weer in zo'n stad terecht komt, sta je wel vreemd te kij ken," vult Eva aan. Vorige week zijn ze uit Grie kenland vertrokken. In drie da gen tijd waren ze in Nederland met een vervoersmaatschappij, die zichzelf de lyrische naam Magic Bus heeft aangemeten. „Het enigë magische aan die bus was dé prijs. Die is ongelofelijk laag, maar verder is het een ver schrikking. De bus is onderweg alleen gestopt om ons even naar het toilet te laten gaan of om snel een broodje te kopen," zegt Ing-Marie. Maar voor een rit prijs van 100 gulden kan je niet veel comfort verwachten. Ge broken staptemze in Rotterdam uit. Een kater hebben de twee ge kregen van het slechte weer in Nederland. „Het was in Grieke land tenslotte meer dan veertig graden," zegt Eva. De bittere kou heeft Ing-Marie een fikse verkoudheid opgeleverd. Toch hebben ze Viaardingen nog uit voerig bekeken. Gisteren is een bezoek gebracht aan de enige Vlaardingse molen, de Aeolus aan de Kortedijk. „Verschrikke lijk hoog en stoffig," vertelt Eva, Het centrum heeft hen flinke schrik gedaan. „Als je het terug komt uit het toch armere Zuid- Europa en je ziet dan ineens die luxe van winkels waarvan die overbodige zaken worden ver kocht, schrik je behoorlijk," zegt Ing-Marie, „in Zweden is het net als hier hoor, maar we wa ren die commerciële toestanden toch helemaal ontwend, want toen we hier op de heenweg langskwamen, viel het ons niet op." In augustus gaan de twee te-' rug naar school: een kunstaka- demie. „Daar gaan we onze In drukken verwerken van deze reis," vertelt Eva. Om zoveel mogelijk te onthouden hebben ze maandenlang een dagboek bijgehouden. Volle schriften zijn steevast richting Stockholm gestuurd. De indrukken zijn be halve in tekst ook in tekeningen en foto's-verwerkt. „We willen andere mensen laten zien wat we al die tijd hebben gedaan," vertelt Ing-Marie. Behalve Nederland en Grie- kenl' nd hebben de meisjes ook België, Frankrijk, Spanje, Por tugal, Italië en Turkije bezocht, alles liftend. „Vooral dat laatste land is arm. De mensen daar op straat proberen je hun winkel- .ties in te trekken cn'zegepri dat ze de mooiste dingente koop hebben, alleen om je binnen te krijgen. Dan blijkt dat ze meest al niet eens dat verkopen wat ze buiten nog aanboden. Ze probe ren je van alles aqn te smeren." Nu zijn ze weer terug in Het Rijke Westen. „Het is verba zingwekkend hoe snel je je wéér aanpast," vindt Ing-Marie, „ip het zuiden gebeurt het dat je ge woon op een terras urenlang kan zitten, zonder iets te drin ken. Zulke dingen hoef je hier niet meer te proberen. Trou wens, in Viaardingen heb ik.niet één terras gezien." „De mensen zijn daar ook vee! gastvrijer, vult Eva aan, „het is herhaalde lijk gebeurd dat we na een üu ook nog eenmaaltijd bij he»6 gezinnen kregen aangeboden- Zoiets zal je zeker in Zweden niet overkomen." De commerciële westerse we reld is harder en on persoonlij-- ker. Dat is hen tegengevallen „Misschien dat we daardoor nn zijn overvallen door een gevoel van enorme vermoeidheid," zeg' Eva nog. De twee willen dan ook zo snel mogelijk terug naar Stockholm. Ze zijn vandaag Vet' trokken. De aantrekkelijke be zienswaardigheden van bettoe ristencentrum Viaardingen neb ben hen er niet van kurtnen weerhouden. r-A I Zonr meli. land Weir ratui .Max: veer ra juli

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2