PARTNERS MAKEN HET GOED wurrmd* i Windmill sloopt 15 bedrijfswoningen Vissen met Jeugdland §T Brand door sigaret schiedam Winkeldiefstal- 2 aanhoudingen afóifcar Cees van der Wel: "Pizza's moeten we nog eten.' Taal Pizza Resi Wittkampf: "Overvol programma is vermoeiend.' Wegkwijnen Bedrijfsgpoorlijn .A w Ji, T&N&m Vermenging Op verzoek van het bureau Jeugdland heeft de Hen gelsportvereniging Schiedam en Omstreken afgelo pen zaterdag een viswedstrijd georganiseerd in het Prinses Beatrixpark. Vele van de kinderen die ook de afgelopen week al meededen aan de een of andere jeugdlandactiviteit togen met een hengeltje, een dob ber en wat aas naar de Poldervaart voor het toumooi. Ook aanstaande zaterdag zal er weer een dergelijk vistoumooi georganiseerd worden, waaraan kinderen tot veertien jaar voor de somma van 50 cent kunnen meedoen. Echter niet alleen in clubverband kan deze dagen in Schiedam gevist worden, maar ook op eigen initiatief De diverse havens en watertjes die Schie dam kent zitten - zoals op de foto blijkt - dagelijks volmetvisenthousiastelingen. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 j>s MAANDAG 24 JULI 1978/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Eind vorige week vertrok ken twee groepen Schiedam mers naar twee verschillende 'steden in Frankrijk en in Italië. Dat waren niet zo maar groepen vakantiegan gers die voor een of ander ge organiseerd vakantiereisje vertrokken. Het betrof in dit geval twee groepen jongeren die met een vakantiepro gramma van de Internatio nale Uitwisseling (een on derafdeling van de Schie- damse Gemeenschap) mee gingen. De IU onderhoudt contac ten met een aantal buiten landen en in het bijzonder met een aantal steden in dat buitenland, waarvan de sa menstelling in grote lijnen overeen komt met die van Schiedam. Schiedam heeft partnersteden in de landen Duitsland, België, Frankrijk, Italië, Joegoslavië en Zwe den. Met de uitwisseling waren dit jaar het Franse Vienne en het Italiaanse Udine aan de beurt. De contacten tussen Schiedam en Vienne zijn ta melijk innig; de laatste ja ren is er altijd wel óf een Schiedamse groep daarnaar- toe gegaan, óf is er een Fran se groep hier geweest. De contacten met Udine hebben jarenlang op een zeer laag pitje gestaan en zijn pas weer wat inniger geworden, toen Udine twee jaar geleden door een ramp getroffen werd. De partnerstad en de omliggende streek Friuli konden toen rekenen op eni ge financiële steun vanuit al haar partnersteden. In aanmerking voor de uitwisseling komen jonge ren, die op de eerste plaats geen geld en trek hebben in een dure vakantie van een sjiek reisbureau, maar die wel iets van de wereld willen zien. Enge, sjieke hotels zijn taboe voor deze jongeren; ze slapen en eten bij „gewone" gezinnen in de partnersteden en kunnen aldus prima ken nis maken met de zeden en gewoonten in het betreffen de land. Beter dan vanuit een hotel in elk geval. Voorwaarde voor de uit wisseling is ook dat'degene die .meegaat met een uitwis seling, in eigen stad een bui tenlander ontvangt, bege leidt en van eten voorziet. Als de twee groepen aan staand weekend dan ook te rugkomen, zal de Italiaanse groep vergezeld zijn van een stuk of tien jongeren uit Udine, en de Franse groep neemt op de terugweg een groep jong eten uit partner- stad Vienne mee. Om te horen hoe het met de twee Schiedamse groepen- gaat, belden wij groepsleider Cees van der Wel in Udine en Resi Wittkampf in Vienne op. Pizza's, ijs en voor hitte Schieda rimers UDINE/SCHIEDAM - „Er is tot nog toe maar één ongeluk gebeurd en dat is dat iemand door z'n enkel is gegaan. Maar verder is het allemaal goed," is één van de eerste mededelingen die Cees van der Wel door de tele foon doet. Dat komt onge twijfeld omdat hijzelf vo rig jaar de ongelukkige was bij een uitwisseling. Bij een tochtje in de ber gen brak deze groepslei der toen in Joego-Slavië z'n teen en moest de rest "van de tijd niet alleen fi guurlijk maar ook letter lijk door zijn groep op handen gedragen worden. In de omgeving van Udme wordt een dezer dagen weer een bergtripje gehouden, maar een maal wijs geworden gaat Van der Wel niet meer mee. „Vandaag hebben we een ma- tino libro," zegt Van der Wel. „En dat mag ook wel want het is snikheet Elke dag houden we van twaalf tot vier uur een ver plichte siesta. Dan is het onge veer 37 graden in de zon en dat gaat natuurlijk net iets te ver." Tot verrassing van de Schie dammers bleek er ook een groep -Engelsen in Udine te zijn. Ooit zijn er contacten geweest met de plaats Neath in Wales maar de voortschrijdende inflatie in En geland maakte uitwisselingsmo- gelijkheden voor de Engelsen steeds kleiner. Met name door 'de inspanningen van de IU in het Duitse Essfingen, worden de "Engelsen er nu weer aan de ha- Ten. bijgesleept Samen met deze 'Engelse groep werken de Schie dammers het programma nu dan dus af. Een van de eerste dagen zijn de groepen ontvangen door de W burgemeester van Udine „op een stadhuis waaraan ons Stadskantoor een voorbeeld kan nemen," aldus Van der Wel. De burgemeester onderstreepte het belang van de banden met onder andere Schiedam en bedankte nogmaals voor de geldelijke steun die Udme na de aardbe- vmgsramp van Schiedam mocht ontvangen. Of dat geld echter ooit wel eens aangekomen is. wordt de laatste tijd door jan en alleman betwijfeld, dus dat gaat Van der Wel deze week nog even uitzoe ken. „Ook gaan we van de week naar een chemische fabriek toe hier m de buurt en aangezien we een nogal felle groep hebben, zullen we daar ongetwijfeld de gevaren van zo'n fabriek en de ramp bij Seveso aan de orde stellen (het dorp waar de bevol king getroffen werd door giftige dampen uit een chemische fa briek)." zegt Cees. „Maar eerst moeten we naar Venetie. Zolang het nog kan. We gaan overmor gen en we hopen maar dat het dan nog met te laat is." De taal stelt de Schiedammers voor weinig problemen, zo heeft Cees geconstateerd ..Zelf zit ik in een gezin waar ik Engels spreek met de zoon. Duits met de vader en Frans met de moe der. In de meeste gastgezinnen wordt wel een of andere buiten landse taal gesproken." De vorige week heeft de groep enkele uitstapjes gemaakt m de streek, naar enkele ruines, en heeft ze kennis gemaakt met de politieke situatie in Udine. „We hebben gesproken met een poli tieke partij die wil dat Friuli een eigen taal krijgt en een eigen politiek gaat voeren. Een soort Friese partij dus." aldus de groepsleider. Twintig procent van de stad Udine hangt deze politiek aan. Het strand, de zon, de pizza's, ïjsco's en het onderwijs zal de Schiedamse groep deze week nog bezighouden. „Ik heb nog geen pizza gehad, dat is toch te gek. Dat moet de komende da gen beslist nog gebeuren." heeft Cees verder nog uit Udine te melden. „Overigens struikel je hier over de gelateria's (ijssa- lonnen) en over de nonnen en monniken. De groep vraagt me van alles over al die religieuze dingen de macht van de kerk is hier echt heel groot - maar ik weet er zelf ook niets van." Als Cees van der Wel erin slaagt om de terugreis van- de groep te regelen (daarover staat nog niets zwart op wit) dan ko men de elf Schiedammers aan staande zondag weer in Schie dam terug. Vergezeld van een tiental Italianen, die dan op hun beurt Schiedam en omgeving gaan bekijken. Programma in Vienne is veel te druk VIENNE/SCHIEDAM - „Wij hebben een ontzet tend vol programma. Meermalen wordt de klacht uitgesproken dat het programma té vol is. 's Ochtends om half negen beginnen we vaak al en dan gaan we tot 's avonds laat door. In het weekend hebben we gelukkig tijd om een beetje uit te rus ten en dan krijgen we het de volgende week ook weer druk." Rési Wittkampf heeft de erg ste problemen van de uitwisse ling meteen al op de heenreis gehad. „In de trein van Parijs naar Lyon bleken onze bespro ken plaatsen ingenomen te zijn door een Turkse familie, die een berg spullen bij zich had. De groep vond dat we die mensen niet konden wegsturen, boven dien begrepen ze ons niet hele maal. dus toen hebben we maar om de beurt op de 'gang geze ten." Voor de terugreis verwacht deze leidster van de Franse groep ook al enige problemen. ..Het was onze bedoeling om op zaterdag terug te reizen, maar het blijkt hier verboden om in het weekend met groepen in de trein te reizen. Nu gaan we een dag later terug, als het tenmins te lukt om daarvoor plaatsen te reserveren." Ook in deze partnerstad valt het volgens Rési reuze mee met de taalproblemen. „Maar dat wordt 'hoofdzakelijk veroor zaakt door het feit dat iedereen Duits of Engels praat" Behalve de Nederlandse groep zijn er ook een Duitse en een Italiaanse groep in Vienne. Samen zijn dit 33 jongeren, die m gezelschap van een kleine 20 Fransen uit stapjes en dergelijke maken. „De eerste dag werden we bij de burgemeester ontvangen en toen is voornamelijk aandacht geschonken aan het feit dat de contacten tussen Esslingen en Vienne op de kop af twintig jaar bestonden. Van onze kant is toen de hoop uitgesproken dat wij het net zolang zullen vol houden met de uitwisseling," al- dus de teidster. die zelf twee jaar geleden als gewoon groeps- lid met de uitwisseling meeging naar Vienne. „We hebben nu een heel ander programma. Toen hebben we bij voorbeeld een bezoek gebracht aan een kerncentrale, dat is er VLAARDINGEN - Windmill Holland B.V, gaat toch vijftien bedrijfswoningen aan de Deltaweg slopen. De -eerdere protesten van de bewoners hebben niet mogen baten. Via een ingewikkelde juridische procedure is het bedrijf onlangs in het gelijk gesteld. Wanneer de slopershamer op de huisjes zal neerkomen is nog niet bekend. De sloop houdt in, dat veertien gezinnen naar een ander huis zullen moeten omzien. Windmill heeft zijn werknemers hierover nog met op de hoogte gesteld. Dat vertelt een bewoner van „De Kolonie", zoals de pandjes "met de wit uitgeslagen daken ook wel genoemd worden. Hij wilde wel met HW praten, maar anoniem. De angst voor moeilijkheden op zijn werk is hier de oorzaak van. „Wij zijn allemaal dezelfde mening toegedaan: we willen liever blijven zitten. Ik loop te gen mijn pensioen en zou graag tot die tijd blijven zitten. Tk woon hier al veertien jaar en ik u niet weten waar ik naar toe moet als dit huis gesloopt wordt Misschien een huisje m de Indi- sche buurt Maar ik ben bang. dat het een flatje wordt" De huizen moeten tegen de vlakte omdat een bedrijfsspoor- 'lijn verlegd moet worden in verband met het aldaar aan te -leggen Delta tracé. De spoorlijn fvan de fabriek zal dan het "l woongebied doorsnijden om ^aansluiting te vinden op het Ongeluk rangeerterrein van de Neder- r» "landse Spoorwegen bij Station 'Vlaardingen Centrum. Vier wo ningen staan daarbij in de weg Windmill heeft echter besloten schoon schip te maken en alle „woningen af te breken, Momen- ,'teel staat één huis al leeg. Eén van de bewoners: „De Ihuteénj verkeren m prima staat ®,en zijn allemaal voorzien van een douche. Windmill had het willen doen voorkomen dat de huizen met meer geschikt waren voor bewoning Gemeente raadsleden zijn echter zelf enige tijd geleden komen kijken. Zn waren van mening, dat het alle maal best meeviel Er staat nu een woning leeg. Windmill had het huis willen dichtmetselen. maar dat werd gelukkig van ge meentezijde tegen gehouden als elders in Vlaardingen. De fa brieken aan de overkant van de rivier zijn veel gevaarlijker Al les bij elkaar genomen vind ik het maar een raar standpunt van Windmill om de huizen te slopen Vroeger waren deze hui zen noodzakelijk Toen moesten de mensen dicht bij de fabriek wonen. Ze denken nu geloof ik, dat we allemaal de pot op kun nen En zo vervolgt hij zijn verhaal een beetje triest. ..Zo vrij als ik hier zit. kom ik nooit meer te wonen. Vroeger hadden we last van stof en stank, maar dat is nu allemaal verbeterd. Uit die tijd dateert het ook. dat de daken van de huizen zo wit waren uit geslagen. Toen zag ik ook mijn groene heggetje m de tuin wegkwijnen. Door allerlei ver beteringen binnen het bedrijf is alles nu veel zuiverder gewor den Bepaalde installaties zijn afgebroken en die grote schoor steen (wijst) is nu ook weg Mijn tuin ligt er beter bij dan ooit." Over de spoorlijn die tussen de huizen zal gaan lopen, zullen onder andere tankwagons met ammoniak worden vervoerd Als er dan een ongeluk zou ge beuren is natuurlijk we! oppas sen geblazen", zegt hij- „Maar ik geloof dat desondanks de kans op ongelukken hier even groot is VLAARDINGEN - De 20-ja- nge A. F. en de 21-jange C. M. G beiden afkomstig uit Rotter dam, zijn zaterdag aangehouden wegens winkeldiefstal. Het duo wilde er met ruim driehonderd gulden aan kleding vandoor. C. M G. was een week eerder ook voor een dergelijk vergnjp aan gehouden. De beide Rotterdam mers zijn verslaafd aan drugs. In het tennispark aan de Claudius Civilislaan werd dit weekeinde ingebroken. De da ders gingen er met vijftien gul den vandoor. VLAARDINGEN - De brand weer is zaterdag uitgerukt om een brandje in de 2e Maas- boschstraat te blussen. De 25-ja- nge H. G. was al rokende in slaap gevallen. De rookontwik keling bracht hem tijdig genoeg weer bij zijn positieven. De schade bleef beperkt tot een verbrande matras en zijn bed- degoed. V fc V V .5 «3* vT,s\ V.® ^*3 - «il i \X V O X dit jaar met bij. Wel gaan we dit jaar bij voorbeeld - dat moet trouwens donderdag gebeuren - naar een hele nieuwe stad die ze hier in de buurt gebouwd heb ben. Een soort Almere dus. Die stad schijnt gebouwd te zijn voor het welzijn van een be paalde groep mensen. Verder hebben we nog een sporttour- nooi met alle groepen, een ex cursie naar een oud stadje waarbij grotten in de buurt lig gen, dan bezoeken we nog een agrarisch bedrijf en de laatste dag - vrijdag - gaan we naar de streek Beaujolais en dat wordt dus wijn drinken." De diverse groepen vermen gen zich onderling boven ver wachting, vindt Resi Witt kampf. „We blijven niet met al le Nederlanders of alle Duitsers op een kluitje bij elkaar zitten Zo is er bij voorbeeld een spel georganiseerd waarbij een groepje bestaande uit 1 Frans man, I Duitser, 1 Nederlander en 1 Italiaan dfe weg moest zien te vinden naar een plek hier en kele kilometers uit de buurt De Fransman mocht dan z'n mond niet open doen. De anderen moesten door voorbijgangers te vragen zien de weg te vinden. Eén groep heeft zich zelfs door de brandweer laten brengen, anderen kwamen liftend naar de afgesproken plaats. Maar op die manier komen de mensen onderling aardig met eikaar in contact." Bijna de hele groep is bij gast ouders ondergebracht. Slechts voor twee jongens was geen plaats, maar die zijri geplaatst in een soort contulreel centrumpje, waar ze wel verzorgd worden. „Ongelukken zijn er ook niet gebeurd. Slechts zo nu en dan dat iemand zich in z'n vingers snijdt of zo, maar verder niets." Deze groep Schiedammers komt aanstaande zondag of maandag in Schiedam terug, in het gezelschap van een uit vijf personen bestaande Franse groep. Alle groenen tesamen zullen dan in Schiedam dan ook een programma van veertien dagen afdraaien. k S.

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2