Jan Klaassen en zijn vele vrienden op Museumplein eerdag modeshow' 'DAMMEN GETUIGT VAN GROTE SCHOONHEID' Invalidensportvereniging naar Korte Haven Rozenkoningin deelt rozen uit: maar welke variëteit? Schiedamse kampioen van Mastrigt: Controleer waterleiding op lekkage schiedam Goedkeuring voor 1.3 min. 's Avonds geen passen meer (Van een medewerker) SCHIEDAM - Ein delijk kreeg het bui- iengebeuren van Jeugdland het mooie weer dat het verdien de. Het museumplein bood een zomerse aanblik toen daar gisterochtend de Am sterdamse poppen kast „Teatro Cabalzi" de gordijnen open schoof voor Jan Klaassen, Catrijn en hun vete vrienden en belagers. tuigd. Telkens weer kaatste een oorverdo vend gegil tussen de vleugels van het Ste delijk Museum, wan neer Jan weer eens van de ondergang ge red moest worden. En dat is maar goed ook, want dan zien we hem misschien nog wel eens terug. De horde peuters en kleuters die bezit had genomen van de klapstoeltjes liet zich daarbij niet on be- SCHIEDAM - Gelijktijdig met het drumbandcon cours van de Schiedamse gemeenschap organiseert de brandweer op 9 september een open dag in het kader van de nationale brandweerdag. Doel van die dag is de burgerij een inzicht te geven in de werkzaamheden van de brandweer. Daarbij wordt vooral de nadruk gelegd op de preventieve voorlichting. Vrijwillige brandweer SCHIEDAM - Na vier jaar gesport te hebben in houten schoolgebouw aan de Dr. Zamenhofstraat verhuist de invaliden sportvereniging de Ooie vaars volgend jaar naar het voormalig pand van bureau Huisvesting aan de Korte Haven. Volgende maand al moet de ge meenteraad, beslissen of voor de verbouwing een bedrag van 174.000 gulden wordt uitgetrokken. Daarnaast stelt het colle ge voor om de Ooievaars een extra subsidie te gaan geven om de huurprijs van ruim 1300 gulden per maand te kunnen betalen. Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam SCHIEDAM - „Een van de belangrijkste eigen schappen van een dam mer is dat hij goed tegen zijn verlies moet kunnen. Juist van een verloren partij kun je ontzettend veel leren." Aan het woord is de 21-jarige damkampioen van VJaar- dingen de student-ge- neeskunde Gerrit van Mastrigt. Doordat hij vo rige week een tweekamp met de Schiedamse kam pioen Ron Heusen in zijn voordeel besliste, is Gerrit nu ook in het bezit van de Schiedams/Vlaardingse titel. Een titel overigens die er uitsluitend voor de eer is. Er zit geen enkele andere prijs aan vast. Gerrit van Mastrigt: soms over je rug." ,Bij het dammen loopt het zweet Thuisdammers Telefoon (010) 265205 266646 SCHIEDAM - "Ik had beter tegen de bus kun nen aanrijden", zegt de heer J. Termijn over een ongeluk, dat hij elf maan den geleden had. Op 5 september van het afgelo pen jaar reed hij met zijn wagen op de Vlaardinger- dijk toen van links uit de Aleidastraat een autobus opdoemde. "Die bus maakte de bocht zo ruim. dat hij me naar rechts drukte. Ik schoot met mijn wagen op het trot toir en ramde een paaltje. Dat paaltje staat trou wens nog steeds krom", aldus de ongelukkige automobilist. Maakte de RET-bus de bocht te ruim? SCHIEDAM - Weliswaar moest de Rozenkoningin het antwood op de vraag welke variëteit roos ze uitdeelde schuldig blijven; haar bezoek aan Schiedam bij het sluiten van de markt was er daarom niet minder kleurrijk om. Te zamen met hofdame Yolanda Janssen werd Rozen koningin Olga Dekker gistermiddag op de Grote Markt ontvangen door wethou der Collé, enkele raadsleden en VROM- directeur Kraan. Tentoonstelling Rozen- koninpin Olga Dekkeren hofdame Yolanda Jansen in actie ZATERDAG 29 JULI 1978/HET VRIJE VOLK/ PAGINA %«'5sS „De statistieken wijzen uit. dat 90 percent van de branden veroorzaakt worden door de be kende drie O's." aldus brand weercommandant Metaal deze week tijdens een presentatie van de plannen. De brandweer heeft voor de open dag een zo uitgebreid mogelijk programma samengesteld, waarbij aan de meeste aspecten van het brand- weerwerk aandacht wordt be steed. Na de opening om 11 uur door burgemeester Lems begint het programma met een mode show. Als volleerde mannequins zullen de brandweerlieden een modeshow lopen met tenues, die tijdens de verschillende werk zaamheden gebruikt worden. Hierbij wordt door een speaker tekst en uitleg gegeven. De ge hele dag zijn alle gebouwen van de brandweer vervolgens vrije lijk toegankelijk voor het pu bliek met uitzondering van de kantoorvleugel. Overal is perso neel aanwezig om het publiek inlichtingen te geven en vragen te beantwoorden. Op het kazer neterrein worden verschillende demonstraties gegeven. Er komt een demonstratie hulp-verle ning. waarbij een ongeluk wordt geensceneerd met behulp van sloopauto's en poppen. De brandweer zal daarbij laten zien met behulp van welk gereed schap bekneld zittende slachtof fers worden bevrijd. Van het dak van de kazerne wordt een slachtoffer op een brancard met behulp van een ladderwagen gehaald, en in de Noordvestsin- gel vindt een duikdemonstratie plaats. Voorts laat de brandweer zien hoe olie- en gas-branden worden geblust, bijvoorbeeld in een keuken. Het publiek mag dat zelf ook eens proberen. Tenslotte geeft de brandweer een demonstratie met adembe- schermingsapparatuur. Alle de monstraties worden zowel 's morgens als 's middags gegeven. In de commandowagen zit een delegatie van de vrijwillige brandweer gereed om belang stellenden over haar werk voor te lichten en om te proberen nieuwe vrijwilligers te werven. ..Dank zij de open dag van vorig jaar zijn er zes vrijwilligers in opleiding gegaan en wij zouden erg dankbaar zijn als dat nu weer gebeurt." aldus de heer Metaal. Uiteraard zullen tijdens de open dag allerhande folders aanwezig zijn over o.a. veilig barbecuen, het gebruik van fles sen gas, de taak van de brand weer. veiligheidstips voor in huis, enz. Daarnaast wordt ge probeerd een kleine tentoonstel ling in te richten ovr de brand weer vroeger en nu. De open dag wordt rigoreus besloten door het bedekken van het ter rein meteen schuimtapijt Wie nu al wat wil weten over de vrijwillige brandweer wordt verzocht contact op te nemen met een der volgende personen: J. G. Biezen, tel. 708074: P. Boer, tel. 715166; G. Santra, tel. 707589; J. Seijkens. tel. 260571 of N. C. J. van Meurs, tel. 706367. voor de ooievaars Verhuizing van de Ooievaars is hard nodig, omdat het nood gebouw aan de Dr. Zamenhof- SCHIEDAM - Controleer uw waterleiding op lekkage en voorkom daarmee een hoge re kening, laten de gemeentelijke technische bedrijven weten. Wanneer alle kranen in uw. woning dicht zijn en ook de stortbak van de w.c. niet aan het vollopen is. moet de watermeter stilstaan. Geeft de watermeter wel gebruik aan, dan moet er lekkage zijn. Draai dan direct de hoofdkraan dicht en laat een loodgieter komen of waarschuw de huisbaas. Bent u met buren op een geza menlijke meter aangesloten, neem dan samen die controle maatregelen". aldus de GTB. Als waarschuwing besluiten de GTB: .JHet water is kostbaar en ook het weggelopen water, dat door de meter is gegaan, moet u betalen.'* SCHIEDAM - De gemeente mag voor 1.311.670 guldentjes uitgeven hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland laten weten. Het betreft uitgaven voor het herstellen van schade aan schoolgebouwen voor het openbaar onderwijs, overname ondergrond panden Boterstraat 23 tot en met 36. aanschaf boe ken ten behoeve van het boe kenfonds. investeringen voor het openbaar en bijzonder on derwijs. extra subsidie voor de stichting ter bevordering van de jeugdtandverzorging in het ge bied Nieuwe Waterweg, belas- tingschade C. Ouds hoorn en stuurgroep integratie zieken huizen. SCHIEDAM - Daar de va- kantietijd weer bijna op zijn eind loopt en de meeste mensen inmiddels wel een paspoort heb ben aangevraagd of hun verlo pen paspoort hebben laten ver lengen. is de secretarie-afdeling Burgerzaken niet meer geopend op koopavond straat door de brandweer is af gekeurd. De Ooievaars beschik ken daar over een sportlokaal (twee samengetrokken schoollo kalen) en een kantine. Op last van de brandweer mogen er te gelijkertijd niet meer dan een beperkt aantal mensen sporten. Het pand aan de Korte Haven, waar de Ooievaars de beneden verdieping in gebruik gaan ne men, biedt aanzienlijk meer ruimte. Ze krijgen daar de be schikking over twee sportzalen, een kantine, dames- en heren kleedkamers, douches en wc's. De voormalige wachtkamer van het bureau huisvesting is al in gebruik genomen als secreta riaat/ vergaderzaa' De afgelopen twee jaar heeft het college onderhandeld met de Ooievaars over de verbouwing en de eisen waaraan het pand zou moeten gaan voldoen. Vol gens de Ooievaars voldoet het pand -zeker na de verbouwing- aan de specifieke eisen die de gehandicaptensport stelt Voor zitter Kroone, die de tekeningen van de verbouwing al heeft ge zien, zegt: "Het ziet er aardig uit We moeten nu de subsidie af wachten." Het college schat de verbou- wingskosten op 174.000 (prijspel 1977), waarbij is uitgegaan van een zo sober mogelijke uitvoe ring. De Ooievaars dragen na de verbouwing zorg voor de inrich ting. De reden, dat het college reeds nu het geld aan de ge meenteraad vraagt is dat er naar gestreefd wordt om begin volgend jaar met de verbou wing te beginnen. Op woensdag 2 augustus buigt de raadscommis sie voor sociale zaken zich over de verbouwing en op maandag 21 augustus komt het voorstel in de gemeenteraad. Gerrit van Mastrigt is onge veer zeven jaar lid van de „Vlaardingse Dam Vereniging" (VDV). In die tijd heeft hij al enige fraaie successen bereikt. Zo werd VDV vorig jaar kam pioen en promoveerde het naar de regionale afdeling. En nu is Van Mastrigt dus de beste dam mer van Vlaardingen en Schie dam. Gerrit: „Er gaat wel erg veel tijd in zitten. Ze zeggen wel eens dat het een verslaving is, maar dat is niet waar. Van een versla ving wil je zelf af. Dat wil ik van het dammen niet. Ik blijf het leuk vinden. Dat zie je ook binnen onze vereniging. Mensen die bedanken, komen na verloop van tijd vrijwel allemaal weer terug. De meeste tijd ben je kwijt aan het oplossen van de problemen die in bijvoorbeeld kranten worden opgegeven. En aan het naspelen van je eigen wedstrijden. Want dan kan je van je fouten leren." Gerrit vindt niet dat dammen een saaie beweging is. Ook al wordt er oztzettend veel gestu deerd en al zou je kunnen den ken dat daardoor iedereen pre cies weet wat hij moet doen in een wedstrijd, zodat er veel ge lijke spelen (in damtermen: re mises) voorkomen. Hij wijst er op, dat op veel toernooien het aantal remises juist vermindert. „Je gaat namelijk meer risico's nemen, omdat je toch wilt win nen." Zoals iedere rechtgeaarde dammer is Gerrit ervan over tuigd dat dammen een echte sport is. Hij zegt: „Als je nou ziet dat een partij 's avonds om een uur of acht begint en tot twaalf uur kan duren. Dan ben je vier uur volledig geconcen treerd bezig. Dat is heus niet mis. Harm Wiersma, de Neder landse kampioen, valt in een toernooi soms wel zeven kilo af. Ha hoor, het is zeker sport Het is alleen jammer dat de buiten wereld dat niet zo ziet Boven dien staan we ook nog in de schaduw van de schakers. Je ziet bijvoorbeeld vaak dat ouders hun kinderen van de damverenging halen als ze het een beetje aardig kunnen. Ze moeten dan zonodig gaan scha ken." Ook uit de kranten blijkt vol gens hem dat dammen geen al gemene erkenning heeft gekre gen. In Het Vrije Volk staan de verslagen van de wedstrijden van VDV op de plaatselijke pa gina en niet in de sportkrant „Dat is een vorm van discrimi natie", zegt Gerrit. „al is dat misschien wel een te groot woord. Maar het heeft voor ons "wellicht als positief gevolg dat het wel eerder wordt gelezen." Gerrit die stille hoop heeft het in zijn favoriete sport nog ver te brengen, wellicht ooit nog eens tot de Nederlandse kam pioenschappen, vindt het hoog tijd worden dat de zogenaamde thuisdammers hun huis uit ko nen. Bij zijn vereniging worden a:e mensen met open armen ontvangen. Iedere dinsdag avond tussen half acht en twaalf uur is daarvoor het clubgebouw aan de Emmastraat 43 geopend. De mensen kunnen dan zelf eens een partijtje spelen of al leen maar komen kijken. Want dammen is ook een kijksport, zegt Gerrit. Er wordt na een goede partij zelfs wel eens geap plaudisseerd. „En weet je wat ook fijn is? Eigenlijk is dammen absoluut niet aan leeftijd ge bonden. Iedereen kan zijn par- bitje meeblazen." Drukte bus van RET auto tegen paaltje? De bus, die geen schade op liep. stopte en de buschauffeur maakte een praatje met Ter mijn. De politie maakte een rap port op -geen proces-verbaal en Termijn gaf de schade ten bedrage van 1200 gulden op aan zijn verzekeringsmaatschapH). Omdat de zaak wel erg lang ging duren, schakelde hij de vakbond in om de verzekerings maatschappij en de RET onder druk te zetten de schadeclaim snel af te handelen. Volgens een RET-voorlichter werd de RET pas op 20 januari van dit jaar door de verzeke ringsmaatschappij aansprake lijk gesteld. De RET stelde een intern onderzoek in en werd op 15 maart andermaal door de verzekeringsmaatschappij ge vraagd te reageren. Die reactie moet nog steeds komen. "De af handeling is wat vertraagd doordat onze afdeling schade met ziektes te kampen heeft ge had en met de vakantieperiode. Daardoor heeft het Ibnger ge duurd dan normaal: dat is na tuurlijk jammer. Het ziet ernaar uit dat we de zaak binnen drie weken kunnen afronden", aldus de RET. De maatschappij aanvaardt geen aansprakelijkheid. "Voor zover mij bekend heeft de chauffeur de bocht normaal ge nomen, schrok de automobilist, en heeft hij bijgestuurd. Ik kan me niet voorstellen, dat onze bussen daar regelmatig op de andere weghelft terechtkomen. Misschien dat een enkele chauf feur een incidentele keer wat uitzwaait" Of dat inderdaad het geval is geweest, is natuurlijk moeilijk te achterhalen. In ieder geval lijkt de lezing van de heer Me taal meer aannemelijk; een ieder die de situatie ter plaatse kent, zal dat beamen. WD-raadslid gaf de Rozen koningin een doosje bonbons en de wethouder kreeg in ruil een grammofoonplaat van haar. Daarna maakte het gezelschap een rondgang over de markt, waarbij aan verbaasde markt- bezoekers rozen werden uitge deeld en foldertjes over Den Haag. Want om dat laatste ging het eigenlijk: de Rozenkoningin bezoekt deze weken als good will-ambassadrice van Den Haag cmliggande .steden orr, zo veel mogelijk mensen ertoe te bewegen om Den Haag te bezoe ken. De rozen, die de Koningv uitdeelde, hadden ten doel mo wn te attenderen op de rozen- tentoonstelling in het West- broekpark. waar meer dan 20000 rozen bloeien in ruim 400 variëteiten. De rozen, die Olga Dekker gisteren uitdeelde, be horen dus tot één van die vier honderd. „Een Mac Arthur", zei de chauffeur van de Bentley die de beide dames vervoerde, gek scherend

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 2