I Elf kinderen bewusteloos in autobus VS: 'UITLEVEREN VOOR MOORD LETELIER' Dank je, Moham BANKSTELLEN Opnieuw chaos? Militante Margaret haakt af [7?gl MIW Tweeling van 90 Jong duo bekent moord op 3 mensen Vakantiegangers bezetten kantoor Iberia Rijswijk wil flinke duit schatgravers Deze unieke badhanddoek is gauw verdiend..... I i '1 4 I II Familielid beenmerg weigeren mag Fruit iets goedkoper 7 "Kappers duurder •vïiiilÉ mm 11 sff Af en toe zon ƒ5.000 INFORMATIE OVER BEZORGING: Wateroog I gebeurt 1 vandaag... -I Woensdag 2 augustus 1978 34e jaargang no. 9544 hoofdredacteur herman wigbold (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het bewusteloos raken van elf kinderen in een touring car, waarmee zij terugkeerden van een vakantiekamp. WASHINGTON/SANTIAGO - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zal Chili om uitle vering verzoeken van generaal Manuel Contreras. ex- chef van de Chileense geheime politie en een persoon lijke vriend van de Chileense president Pinochet. Contreras wordt ervan beschuldigd opdracht te heb ben gegeven tot de moord op een van de ministers uit het kabinet van Pinochets voorganger Allende, Orlan do Letelier. Giftig gas? 'Watergate' i* SSif saw fitsii# 9 Zie verder pagina 5 fel Dolgelukkig omhelst de achtjarige Roland Ward, een patiëntje uit een kin derziekenhuis in New Or leans, zijn grote boksheld Mohammed Ali die zojuist de bokshandschoenen van het jongetje heeft gesig neerd. Ali was even in New Or leans om reclame te ma ken voor zijn return-wed strijd tegen Leon Spinks op 15 september. fmwmmmssm HOEVEN - De drie voudige moord op het be jaarde echtpaar Rijnvos en hun 38-jarige dochter Maria in het Brabantse Hoeven is opgelost Een 22-jarige jongen en zijn 17-jarige vriendin, die maandag bij het Overijsselse Vollenhoven in teen gestolen auto wa ren aangehouden, hebben een volledige bekentenis afgelegd. Gestolen auto (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Een groep uit Mallorca terugge keerde vakantiegangers heeft gisteravond twee uur- lang het Amsterdamse kantoor van de Spaanse lucht vaartmaatschappij Iberia Airlines bezet De groep - 29 mensen - was de dupe geworden van de actie van de Franse verkeersleiders. Hun retourvlucht was niet doorgegaan en de gestrande vakantiegangers waren tenslotte per bus teruggereisd. Woedend over die gang van zaken wilden ze geld zien. (Van een onzer verslaggevers; RIJSWIJK - Een partij van e«rca duizend zestiende- eeuwse munten vormt de inzet van een conflict tussen B en W van Rijswijk en het Koninklijk Penningkabi net in Den Haag. Nadelige invloed Dwang Bel 010 - 147400 Als u een nieuwe abonnee opgeeft, krijgt u van Het Vrije Volk deze fraaie, unieke badhanddoek als beloning. Royaal formaat (50 x 100 cm), met de bekende Euromast irvdeknoop als afbeelding. Stuur de bon volledig ingevuld in een open envelop, zonder postzegel aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. NteoveaboRMelKHi. BB E8B Mg Bg? 'HST Hoofdkantoor: Witte de Withstraat 25. Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 Ex-chef geheime dienst Pinochet gearresteerd Een federale gerechtelijke ju ry heeft Contreras gisteren offi cie» ui staat van beschuldiging gestold. Contreras is in Chili aangehouden en zit tot nader or der in voorlopige hechtenis. Letelier en zijn secretaresse Ronni Moffit kwamen op 21 sep- De tien- tot vijftienjarige kin deren. leden van een turnver eniging uit St. Pancras, verloren het afgelopen weekeinde in Harderwijk op hetzelfde mo ment het bewustzijn in de bus. Na observatie in het Harder- wijkse Boerhaveziekenhuis konden zij de reis naar huis - in een andere touringcar voort-" zetten. De politie nam de bus (van het tourjngcarbedrijf Bovo uit Roe- tofuuendsveen) namens Genees kundige Inspectie Gelderland in DEN HAAG Haar knippen is weer duurder geworden. De dames- en herenkappers hebben vandaag hun tarieven met 2,5 percent mogen verhogen, omdat «te tonen per 1 juli omhoog zijn gegaan. beslag, waarna door deskundi gen van de meetdienst diverse luchtmonsters werden genomen Hoewel de bus inmiddels weer is vrijgegeven» is de uitslag van het onderzoek nog niet bekend gemaakt Er zou sprake zijn ge weest van het plotseling vrijko men van giftige gassen in de touringcar, die pas twee weken oud was. Volgens een woordvoerder van de Harderwijkse gemeente politie wordt echter getwijfeld aan een defect: „De spiksplin ternieuwe bus was net gekeurd, er worden bijzonder strenge eisen aan gesteld. Het lijkt ons onwaarschijnlijk dat de bus de oorzaak is van het bewusteloos raken van de kinderen. En hij voegt er aan toe dat de kinderen "oververmoeid" waren. tember 1976 om toen de auto waarin zij zaten in Washington explodeerde. Bekend was al dat deze explosie het werk was van een medewerker van de Chi leense geheime politie. Townley. Hij plaatste, samen met vier Cu banen. een bom in de wagen. Het vijftal zit in de VS in arrest. De aanklacht tegen Contreras volgt op een verzoek van twee jaar in deze zaak, die wegens zijn directe verbindingen met de junta (Contreras was alleen aan Pinochet verantwoording schul dig voor zijn daden) ook wel "het Chileense Watergate is ge noemd." Behalve de aanhouding van Contreras heeft het Amerikaan se openbaar ministerie overi gens ook de aanhouding ver zocht van Pedro Espinoza, ex- hoofd van de afdeling verzocht van Pedro Espinoza, ex-hoofd van de afdeling operaties van de Chileense geheime politie, en van een vormalige agent van de klassiek, modem en massief eiken. Nergens zo'n keus. Fabrieks toonzalen industriegebouw, Gcudsesinget 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61 dienst. Armando Fernandez La- rios. Volgens de aanklacht vroeg Contreras twee maanden voor rie moord aan de militaire in lichtingendienst van Paraguay om valse paspoorten voor Townley en Fernandez voor een niet nader omschreven opdracht in de VS. Espinoza zou de opdracht aan de beide mannen hebben ver strekt. Fernandez had als op dracht Letelier te schaduwen en Townley deed met de Cubanen het eigenlijke vuile werk. (Van een onzer verslaggevers) PARIJS/SCHIPHOL - De luchtverkeersleiders van de drie grote controlecentra in Brest. Aix-en-Provence en Marseille hebben gisteren besloten hun langzaam-aan-actie vrijdag te hervatten als de autoriteiten niet voor die dag onderhande lingen met hen beginnen over hun eisen voor meer loon en be tere werkomstandigheden. Het Franse ministerie van Vervoer neemt het standpunt in dat er niet met de verkeerslei ders onderhandeld zal worden zolang zij geen einde hebben ge maakt aan hun actie. De actie, die een chaos op de Westeurope- se vliegroutes heeft veroorzaakt, zou vandaag worden beëindigd. WASHINGTON - Mar garet Costanza. die een topfunctie bekleedde op het Witte Huis. is afgetre den als adviseuse van president Carter. Me vrouw Costanza. die on der meer de contacten met minderheidsgroepen en de vrouwenbeweging moest onderhouden, ver trekt omdat haar aanpak teveel verschilt van die van Carter. Margaret Constanza, vroeger loco-burgemees ter van Rochester in New York, was gewend geen blad voor de mond te ne men. Ze wierp zich vooral op ats verdedigster van vrouwenrechten. Toen de populariteit van Carter begon te da len. en Carters staf ging proberen zijn image weer wat op te vijzelen, verloor Margaret een groot deel van haar bevoegdheden. Haar ruime kamer vlak bij die van Carter moest ze ruilen voor een hokje in het sousterrain. - Met haar baan geeft zij een salaris van 57.500 dollar per jaar op. mm Sff PITTSBURGH - Robert McFall, een 39-jarige Ameri kaan wiens leven wordt be dreigd door een zeldzame vorm van anemie, kan zijn neef David Shimp (43) niet verplichten beenmerg voor hem af te staan. Hij heeft gisteren het pro ces, dat hij tegen zijn neef had aangespannen, verloren. De rechter in Pittsburgh, die de zaak behandelde, vond dat een mens niet mag worden gedwongen beenmerg af te staan voor een familielid, om dat daarmee de onaantast baarheid van het menselijk li chaam zou worden geschon den. Bij een geslaagde trans plantatie zouden de levens kansen van McFall, die zon der transplantatie nog een jaar te leven heeft, met 40 tot 60 procent stijgen. Medisch vooronderzoek heeft aange toond, dat het beenmerg van beide neven elkaar zou ver dragen. Shimp weigert echter verdere noodzakelijke proe ven. Veranderlijke bewolking en Waatselijk een bui. Overwegend fnatige wind uit zuid tot zuid- w**t Minimum temperaturen "Htd 14 graden, maximum tem peraturen van 18 graden vlak aan zee tot ongeveer 22 graden m het binnenland. lang. ion op onder 06. M 2127 onder 20 47 De tweelingbroers Hendrik en Johan nes van Ooi jen in het dorpje Aalst bij Zaltbommrl worden morgen negentig. Ztili na zoveel jaren zien hun dorpsgeno ten nog geen kans hen uit elkaar te houden, zo sterk is hun gelijkenis. Jo hannes is de enige die een mankemen tje heeft: hardho rendheid. Verder gaat het 't ijzerstcr- ke duo prima. Links Hendrik, rechts Jo hannes - of ander som. (Van een onzer verslaggevers) De twee blijken ook een roof overval op een 53-jarige wedu we in Amsterdam op hun gewe ten te hebben. Eind vorige maand overvielen ze daar me vrouw E. van de Vrugt. Ze had den de vrouw geboeid en be wusteloos geslagen, waarbij het slachtoffer gewond raakte. De 22-jarige A. M. en zijn 17-jarige vriendin H, B. zijn af komstig uit uit Kampen. Toen ze maandag werden aangehouden reden ze in een - in Hoeven ge stolen - auto. In de wagen trof de politie spullen aan, die gesto len waren uit een voetbalkanti ne die in de nabijheid van de woning van de drie vermoorden ligt. A. M. ontsnapte onlangs uit het rijksasiel Veldzicht in Balk brug. Zijn vriendin was van huis weggelopen am zich met >.L te verloven. Sectie op het bejaarde paar en hun dochter heeft uitgewezen dat alle drie meermalen zeer hard met een hamer op het hoofd zijn geslagen. Met een broodmes uit de keuken werden ze daarna enkele maten in de borst en hals gestoken. Om de sporen van hun daad uit te wissen heeft het tweetal nog geprobeerd op diverse plaatsen in de woning brand te stichten. Volgens een woordvoerder van Iberia was dat niet moge lijk. De maatschappij raadde de ..bezetters" aan contact op te ne men met hun verzekerings maatschappij, of anders een schriftelijke klacht in te dienen bij het hoofdkantoor van Iberia. ..Met begrip voor de over macht". aldus de woordvoerder, verlieten de vakantiegangers tenslotte het kantoor. De groep had. met duizenden anderen, op het vliegveld van Mallorca tevergeefs gewacht op een mogelijkheid naar Neder land terug te vliegen. Tenslotte had men het aanbod van Iberia aangenomen om naar Barcelona te vliegen, waar de retourtickets konden worden ingewisseld. weg te komen." De maatschap pij had, volgens een woordvoer der, de retourtickets van men sen die met groepstarief vlogen niet eens hoeven in te wisselen. „We hebben echt gedaan wat we konden, maar als we niet mogen vliegen houdt het op." aldus Iberia. „De verantwoordelijk heid ligt bij de Franse verkeer sleiders." Vandaag zouden alle geplande vluchten van Iberia weer vol gens schema worden uitgevoerd, eya Eenmaal in Barcelona bleek dat het treinverkeer naar Ne derland ook éen brok ellende wax Bovendien leverden som mige retourtickets (groepstarief) té weinig geld op en bleek er in Barcelona geen onderdak te vinden. Daarop beide de groep met de ANWB-alarmcentrale, die uit Nederland een bus stuur de om de 29 mensen op te halen: kosten 5000. Volgens Iberia kon de maat schappij weinig méér doen dan zoveel mogelijk gestrande va kantiegangers naar Barcelona of Madrid vliegen, „omdat daar, méér mogelijkheden waren om DEN HAAG - Appels en pe ren worden dit jaar Iets goedko per, verwacht het Produktschap voor Groente en Fruit. Ook voor druiven en perziken zal iets minder bétraëvén té worden Be taald dan vorig jaar. Het pnxiukt.sehap baseert zijn prognoses op oogstverwachtin- gen in binnen- en buitenland. Het ziet er naar uit dat die oog sten wat ruimer zullen zijn dan In 'Tl. Toen lagen ae prijzen voor de meeste fruitsoorten op een uitzonderlijk hoog niveau. Voor groente verwacht het produktschap geen grote prijs verschillen in vergelijking met vorig jaar. :4> De munten werden in mei en juni opgegraven op een terrein dat eigendom is van de Zuidholandse gemeente: een weiland aan de Schaap- weimolenB en W willen nu van het Penningkabinet na men en adressen van die .Rijswijkse schatgravers" die zich met hun vondst tot deze CRM-insteiling hebben gewend. De gemeente zou dan haar aandeel kunnen opeisen. Het Penningkabinet voelt er echter niets voor de gegevens vrijwillig af te staan, a! heeft het de gemeente Rijswijk wel een overzicht gegeven van de uit het weiland afkomstige munten die er zijn geïdentificeerd. Muntenspecialist H. W. Jacobi van het Penningkabinet: ..We weten niet of we alle munten te zien hebben gekregen en we we ten niet wat de hele partij waard is. Bovendien hebben we van lang niet alle mensen die zich tot ons gewend hebben alle gegevens. Maar de voornaamste reden voor onze weigering is dat we onze eigen glazen niet willen in gooien: als vinders van munten weten dal ze niet anoniem blij ven komen ze misschien niet naar ons toe. Dat zou een nadeli ge invloed kunnen hebben op het wetenschappelijk werk dat hier gedaan wordt," Ook de Rijswijkse gemeente- voorlichter L. J. Bieringa weet niet hoeveel de munten waard zijn. „Maar", legt hij uit. het gaat B en W om de principiële kant van de zaakals op het ter rein van een gemeente munten worden gevonden heeft die ge meente - en dat zijn dus eigen lijk alle inwoners - recht op de helft van de opbrengs Er is nu aangifte gedaan, en dat oetekent dat de Justitie het Peningkabinet uiteindelijk zou kunnen dwingen de verlangde gegevens op tafel te leggen. IC«Mt iufcr nummer» Vrma* naar ir aM. atomaee-wrvfee om rrijénc tot nar ulerdti totunr 3Eie onk nader "ndreaneo- wp paMcina Strips Ik geef hiermee op ah. meuwe abonnee Naam Adres, PUatv Soort abonnement: Qkwartaai Ojaar Hij/zij ontvangt Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Bezorg deze handdoek beloning bij Naam afzender. Adres: Plaats V

Het Vrije volk | 1978 | | pagina 1